In Schiedam, en en Maassluis aanzienlijke stijging: Werk voor mensen met via actie WEINIG VACATUREZORGEN IN SCHIEDAM GROTE BEURT VOOR binnen baden Juligunstige' ongevallenmaand W edvlucht uit St.-Quentin Bij VKC meer publiek Schaken in Landvreugd Mevr. Bleeker uit de raad Kind gewond bij aanrijding mmmm Binnenstad en diensten centrum in bespreking Het Praethuys begint aan nieuw seizoen Jeugdvoetbal in Groenoord li LgjAG 10 AUGUSTUS 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, SCHIEDAM, MAASSLUIS De werkloos heid in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is, in vergelijking met vorig jaar, flink toegenomen. De grootste stijging is te zien in Schiedam. Meer dan honderd percent is de werkloos heid daar gestegen van 142 naar 318. In Vlaardingen is het aantal mensen zonder werk minder toegenomen. Maar de stijging is nog aanzienlijk. Eind juli vorig jaar stonden 118 werklozen ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau en dit jaar waren het er 197. W (Van een onzer verslaggevers) 'EDAM Maandag 9 augustus. Vandaag was het de eerst chooldag in een ellenlange reeks voor zo'n 460 Schie- damse kinderen, verdeeld over negentien eerste klassen van de zestien lagere scholen in Schiedam. En voor al die eersteklas sertjes is er ook dit jaar na naarstig speuren weer een „juf" of een „meester" gevonden. Dat immer terugkerende probleem van vakaturevervullingis dit jaar aardig opgelost, want voor lopig zijn alie plaatsen op alle scholen bezet. Vaklui zijn momenteel druk bezig met reparatie- eP onderhoudswerkzaam heden aan twee binnenba den van het Vlaardingse Kolpabad. Met grote ijver worden tegels opnieuw in gevoegd, een aantal nieuwe roestvrije toevoer- en af- voerroosters geplaatst en wn"r1t aanslag verwijderd. Door de werkzaamheden sullen het grote bad en het Instructiebad tot en met zaterdag 14 augustus ge sloten zijn. ./,.d s letai Onwel in au to Voorzitter van SVDPW neemt afscheid Wm (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN-SCHIEDAM- MAASSLUIS Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord gaat zich in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bezig houden met de werkgelegenheid van lichamelijk: en geestelijk gehandi capten- Het bureau doet dit in aan sluiting op een landelijke actie. In de naaste toekomst zal het GAB extra aandacht besteden aan de bemiddeling tussen de gehandi capten en het bedrijfsleven. Het bureau zeil zal als tussenpersoon gaan optreden. Met alle gegevens van de gehandicapte zal een GAB- vertegenwoordiger naar de 'bedrij - ven stappen en kijken of daar werk voor hem is. ,.We hebben al regelmatig ver gaderingen gehad met teams uit revalidatiecentra. Dan wordt ge sproken over de financiële aspec ten, het vervoer, de speciale maat' regelen die getroffen moeten wor den en ga zo maar door," zo vertelt ir. J. P. Nugtren van het GAB. „Zo zullen we aan de bedrijven, die kampen met een werknemers tekort, vertellen dat zonder al te veel inoeilüh'heden gehandicapten bij hen ook aan de slag kunnen. Er zitten hele goede vaklui onder deze mensen. Mensen die ook zeer goed in de metaal of de bouw terecht- kunnen." In de onlangs verschenen bro chure „Werk in het bedrijfsleven voor gehandicapten" worden de weerstanden, die bestaan tegen het in dienst nemen van gehandicap ten, uit de doeken gedaan. Uiter aard'worden er ook de grote moge lijkheden in beschreven. De brochure en de actie zijn het resultaat van een enquête waaruit naar voren kwam dat een groot aantal functionarssen onvoldoende "P.de hoogte is van de regelingen "n de tegemoetkomingen, die er be staan voor bedrijven, die gehandi- - tapten in dienst nemen. In Maassluis -waren eind juli dit jaar 52 werklozen geregistreerd. ,-Deze stijging is vrij groot." zegt ir. J. P. Nugteren, directeur van het GAB. ..Maar de stijging, die nu te zien is. komt wel meer voor in vakantietüd. Dat het aantal nu zo groot is komt onder andere door selectiever opstellen van de bedrij ven. Het is overigens verstandiger om conclusies te trekken ais de vakanties voorbij zijn. Uiteraard heeft de opheffing; van eeri aantal uitleenbedrijven ook in vloed op deze vermeerdering. De ervaring van de laatste maanden is echter, dat personeel van uitleen bedrijven slechts korte, tijd als werkzoekend slaat ingeschreven. Als deze mensen hier komen,"krij gen ze een lijst met bedrijven waar ze voor hetzelfde werk en ongeveer hetzelfde salaris terecht kunnen als voorheen. Willen ze bij geen van deze ondernemingen werken dan adviseren wij niet uit te betalen. 'Een juiste analyse van de ont wikkeling van de werkloosheid is nog moeilijk te geven, mede omdat veel mensen die personeéi aanne men ook momenteel met vakantie zijn. Pas- eind deze maand zal blij ken of de toenemende werkloosheid zich voortzet." De stok-achter-de-deur-politiek van het GAB heeft, aldus de heer Nugteren. tot gevolg dat het per soneel van de uitleenbedrijven niet lang 'als werkzoekende staat inge schreven.' .Daarom is het volgens mij niet zo dat door .de koppelba- zenaffaire de werkloosheid is toe genomen," stelt ;-.y vast. (Van. een onzer verslaggevers), VLAARDINGEN Mevrouw H. A. Bleeker-van Styrum, fractieleid- (3tër\van de WD heeft ontslag gevraagd als lid van de ge meenteraad. Voor het geval me vrouw M. L. Hoogendijk-van .Holst Pellekaan. die reeds vroeger ont slag nam uit de gemeenteraad, geen benoeming zal aanvaarden, zal .mevrouw M. C. van Toor-Busch- mann voor een raaci.'.zetel in aan merking komen. VLAARDINGEN De'vierjarige H. S. is gistermiddag op de Rönt- genstraat tussen geparkeerd staan de auto's -door onverwacht de rij baan opgelopen en door een juist passerende bromfiets aangereden. Door de botsing met de 41-jarige bromfietser H. J. van R. kreeg het kind een hoofdwond en verwondin gen aan' het rechterbeen; Opname in het ziekenhuis was noodzake lijk. -- \i. I- van reeks Wél is bekend, dat een aantal personeelsleden bij het openbaar onderwijs in de ioop van het schooljaar', moet vertrekken Of voor die mensen tijdig opvolgers kunnen worden gevonden blijft een ópen vraag. Er wordt al hard aan gewerkt. Tot op heden heeft de gemeente Schiedam toch weinig te klagen. Men heeft altijd de volledige me dewerking gehad van het ministerie van Defensie als het ging om uit stel of vrijstelling van dienstplicht voor jonge onderwijzers. Zonder deze medewerking zouden er dit jaar ministenstien onderwijzers plaatsen niet kunnen worden vervuld. Er gebeuren op de eerste school dag voor de Schieaamse kleintjes nog meer positieve dingen. Werden in vorige jaren de kinderen huilend over de schooldrempèl getild, maandag 9 augustus is dat er niét meer bij. De verbeterde relatie tussen het kleuter- en het basisonderwijs en het feit. dat zo'n 98 percent van de kinderen eers de kleuterschool heeft, bezocht, werkt-in de hand, dat de kinderen met meer vertrou wen de lagere-schoolbanken in schuiven. In veel gevallen heb ben ze voor ;de zomervakantie ai kennis gemaakt- .niet de juffrouw van de eerste klas. De angst, die nu bij onderwijs deskundigen weer de kop opsteekt, is dat dat uiterst gunstige percen tage van- 98 zei gaan dalen door de plannen van 's lands nieuwe rege ringsploeg. Het profijtbeginsel de nieuwe religie van Drees jr. houdt ook in dat liet kleuteronderwijs duur der kan worden. Voor eeri aantal ouders zou dat aanleiding kunnen zijn om de kinderen thuis te hou den tot de basisschool. Die eerste schooldag voor de jon ge kinderen zal veel verschillen van de voorgaande dagen. De kin deren komen in de eerste week één voor éC.i met hun moeder of vader naar school. Er ontstaat een eerste persoonlijk contact en na de ken nismaking gaai de onderwijzeres met. het eersteklassertje wat werk doen. Er wordt een „leesvoorwaar- denonderzoek" gedaan, dat de onderwijzeres of onderwijzer in formatie moet verschaffen over de mogelijkheden van het kind. Daarna worden er groepjes kin deren samengesteld, die alvo rens zij met het technisch leesonderwijs kunnen beginnen eerst nog een ander voorbereidend programm moeten afwerken. Door middel van een extra kre diet heeft, de gemeenteraad de scholen in staat gesteld de moder ne leermiddelen aan te schaffen, die deze nieuwe aanpak mogelijk maken. mmm/m m Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse vereniging De Vrijheid heeft met 400 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit St.-Quentin, een afstand van 244 kilometer. De duiven werden om 1040 uur gelost. De eerste arriveerde om 12.59 uur. Winnaar van de heren fiets werd P. Scheenloop; 2. M de Roo (3. 10. 13, 18. 28s3. J Duymel (4, II>: 4. W Poort (4. II); 5. A van der Tuyn 5 6. J Kazenbroot (6, 21): 7. P Pols '7, 14, 41. 44 8. G Middendorp en Zn. 18, 17, 42); 9. M van der Steen <9>; 10. H Harg (12, 23 c 11. J Schrumpf <15. 16, 19); 12. P Verlinde (20. 26); 13. I. van der Tuyn '22: 14. P Kauwen berg (24i15. Jan Doejaaren (27, 33. 36, 39. 40>15. G Robart (29, 43>; 16. A Pronk (30. 37); 17. G Lems '32); 13. A van der Berg '35); 19. Jack Doejaaren '45. 47); 20. F Scholte (48); 21. J Bodegom <50.. Donderdag aanstaande worden de duiven ingekorfd voor St.-Dt- zier. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de maand juli van dit jaar deden er zich in Schiedam 111 verkeersongelukken voor tegen 159 in dezelfde maand van het vorig jaar. Afloop met zware schade deed zich voor ln 14 gevallen tegen 28 vorig jaar. Lichte schade: 88 tegen 122. Zonder schade deden er zich negen onge vallen voor. Dat is hetzelfde getal als vorig jaar juli. In dezelfde maand van vorig jaar gebeurde er één ongeluk met dodelijke afloop. Dit jaar in juli geeneen. Wel waren er nu 6 zwaar gewonden tegen negen vorig jaar In juli dit jaar waren er 45 licht gewonden tegen 43 vorig jaar. De meeste aanrijdingen deden zich voor tussen 13 en 14 uur en 17 en 18 uur- De meeste ongelukken ont stonden door geen voorrang ver lenen, onoplettendheid, te dicht volgen en onvoorzichtig achteruit rijden. Hoewe! het vrijwel ondoenlijk is conclusies aan deze cijfers te ver binden ziet het er vergeleken met vorig jaar vrij gunstig uit. SCHIEDAM Doordat hij plot seling onwel werd, is de 49-jarige Rotterdamse vertegenwoordiger A, P. gistermorgen op de Boerhaave- laan in Schiedam tegen een ge parkeerde ijzeren hond opgereden Door de GG en GD is de man naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. 'Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Vlaar dingse Kunstcentrum heeft een succesvol seizoen achter de rug. Volgens het jaarverslag over "70- •71 is de belangstelling van het publiek voor de voorstellingen sterk toegenomen. In het afgelopen seizoen werden elf voorstellingen gegeven. Het bezettingspercentage bedroeg 67 pet. Blijkens het jaarverslag is het Kunstcentrum ook financieel ge zien een gezonde zaak. Door de toename van het aantal leden en de verhoging van de contributie stegen de inkomsten met ruim an derhalf duizend gulden. De toneelvoorstellingen De Kleine Parade en In de holte van je arm werden het drukst bezocht. De niet- gesubsidieerde voorstellingen van Wim Sonneveld en Paul van Vliet zorgden voor een bijna uitverkocht huis. Voor de helft werd de zaal maar gevuld bij de toneeluitvoeringen De Speurhond (NRT), Black Comedy (Globe en Tchao! (NRT). Rela tief weinig bezoekers trok ook het Nationale Ballet. Deze voorstelling had op 27 november "70 een bezet tingspercentage van slechts 34 percent. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgende week maandag. 16 augustus, vergadert op het stadhuis de commissie stads ontwikkeling om acht uur. De ver gadering behandelt de herziening van de voorschriften van het be stemmingsplan Kethel-Tuindorp. het werk en tijdschema van de behandeling van de ontwerpplan nen voor de reconstructie van de binnenstad en de studie voor alter natieve ontwikkelingsmogelijkheden van het Singelgebied. Woensdag aanstaande komen de leden van de commissies voor maatschappelijk werk en volksgezondheid in een gezamenlijke vergadering bijeen voor het bespreken van de plannen voor de bouw en de exploitatie van een dienstencentrum. (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM De bejaardenso- ciëceit „Het Praethuys" begint op maandag 6 september weer aan het nieuwe seizoen De sociëteit is eenmaal per veertien dagen op maandagmiddag van twee tot vier uur open. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw Van der Spek. Obrechtsestraat 86, telefoon 709538. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het Jeugdvoetbal- toernooi van de wijkvereniging Groenoord dat op maandag 16 augustus voor de derde maal van start gaat, zal plaatsvinden op de velden Valeriuslaan/Laan van Bol nes. Alle wedstrijden beginnen om zeven uur des avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ter gelegenheid van het afscheid van de heer A.A.P. Hardeman als voorzitter van de voetbalvereniging SVDPW, die hij een dikke 38 jaar als be stuurslid heeft gediend, biedt het bestuur van de vereniging zijn voorzitter een receptie aan 'n de kantine van de club op het sport park Harga. Op zaterdag 21 au gustus van half zeven tot half tien is er gelegenheid om meneer Hardeman te feliciteren en af scheid van hem te nemen. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de schaak vereniging Groenoord begint het nieuwe seizoen op dinsdag 31 au gustus. Op boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel worden die vond om half acht de eerste strijden gespeeld- De schaak- ructie begint, een half uur eer- tier. Het secretariaat, van de ver eniging is te bereiken onder tele foon nummer 709538.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1