Schiedam kreeg in 131 gevallen rij kslnmr subsidie Wie het eerst het maalt Nieuw seizoen zeekadetten VIaardingse ponyclub heef I full time instructrice STREEKWEDSTRIJD Feest op 11 september moet geld opbrengen voor invalidencentrum Gebr. de Veld Bewoners van Parkweg: 'Niemand keek toe bij Rudy' KunstMassen Containers per trein naar West-Canada Jeugdideaal wordt werkelijkheid Ï.V. DEFECT gpiiptiÉt gg gias WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een orizer verslaggevers) SCHIEDAM Op 11 september moet en zal Schiedam op z'n kop staan. De onvermoeibare strijdster voor de invalide medemens in Schiedam, mevrouw Rietje Konings, organiseert dan met de leden van de Stichting Lentefeest een meer dar. grootscheepse actie voor de bouw van een recreatiecentrum voor invaliden. Van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts davert de sporthal Margriet; van de klinkende artiestennamen en moet het geld'in stromen binnenlopen: Er is een half mil joen nodig voor de invaliden! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kunst klassen van het Stedelijk Mu seum in Schiedam worden het volgend seizoen gehouden van 1 september tot en met 30 april. De inschrijving be gint,,op woensdag 18 augustus. Aan de balie van het museum zijn vanaf die datum in schrijfformulieren verkrijg baar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sehiedamse Zeekadetten .beginnen zater dag aanstaande het nieuwe seizoen met een1 bijeenkomst op het schip de Jan van Gelder, dat in de Voorhaven bij het Gusto-terrein ligt. Het seizoen '70-'71 werd afgesloten met een bezoek aan het Marine Opleidingskamp in Hilversum waai de jaarlijkse zeilwedstrijden werden gehouden en waaraan door de Sehiedamse Zeekadetten met 22 „manschappen" en officieren werd deelgenomen. Wij helpen U direct! Haagse brandweer jgt rampsein (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Janet Werner (21) stuurt zes kinderen het 'praathuis' in. „Poetsen, jongens," zegt zij op een ge moedelijke manier. Zonder morren wordt dat ook gedaan. Het tuig, dat voor pony's van de ponyclub Die Flardingha Ruiters wordt gebruikt, krijgt zijn zoveelste grondige onder houdsbeurt. „Dat moet ook wei anders is het binnen een jaar versleten." Janet Werner kan het weten. Na een drie jaar lange oplei ding in het hippisch centrum in Deurne is zij sinds 1 augustus instructrice bij de Vlaardingse ponyclub. „Ja, je m„et daar alles leren. Alles wat met de pony te maken heeft." Woningbouw M s zet op zn (Van een onzer verslaggevers),. SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft het afgelopen jaar 253 aanvraagformulieren voor huursubsidie doorgezonden naar het ministerie. De gevraagde subsidie werd in 131 ge vallen verleend, terwijl van 122 personen de aanvraag werd afgewezen. In totaal werd het vorig jaar 38.615 gulden overge maakt: een gemiddelde van f 295 netto per aanvrager. Burgemeester H, Roelfsema bedankt mevrouw Rietje Konings voor al haar inspanningen voor het Lentefeest. "Als alle mensen die dag komen. Alle Schiedammers.. .En ze zamelen allemaal geld in op1 de vereniging, de klaverjasclub, in de familie of in de straat. En dan net zoalsbij Open' het Dorp komen ze het tus sen de artiesten door aanbieden. Dat lijkt me machtig"! zegt me- vrouw Rietje, die na het door haar zo succesvol georganiseerde Lente- En vanwege de te" verwachten grote toeloop houdt de museumdi- het op het principe Wie het er komt, het eerst 'maalt. Alle ib en die al eerder aan'de kunst- k issen. deelnamen en het volgende seizoen zich weer willen laten in- t schrijven moeten zich gewoon van af 18 aügustus opgeven. De kostenstijging van de afgelo- Pen jaren heeft het museum ge noodzaakt de prijzen voor de tonstklassen te verhogen. Voor kinderen tot 14 jaar bedragen de kosten per seizoen 25 gulden, voor het tweede kind uit hetzelfde gezin 22,50 gulden en voor het derde 20 gulden. Voor de mensen van 14 tot en met 18 'jaar en voor de mensen van 60- 'jaar en ouder bedragen de vkosten.50 gulden. De overige.men sen betalen 100 gulden per seizoen. De künstklassen worden weer ge teld door de kunstenaars Trees Su ringh, Hanneke van der Lem-Su- 'rtngh. Joop van Meel en Harry Boom. De klassen worden gehou den op: dinsdag, klas A, van 9.30— 11 uur voor mensen van 60 jaar en °uder. Joop van Meel. Woensdag, klas B. van 9.3011 uur voor da- Pies, Joop vai Meel; woensdag klas C, van 13.3014.30 uur voor kinde ren van 6 tot en met 8 jaar. Han- beke Suringhwoensdag klas ,D, ;Jan 14,4515.45 voor kinderen van v9-en 10 jaar, Hanneke Suringh en op dezelfde woensdag klas E van 16.00—17.00 uur o.l.v. Hanneke Su ringh. Op-vrijdag van 19.00—20.30 uur, ^i®3 F, van 14 tot en met 18 jaar Wet Joop van Meel. Klas G, dames en heren komen op vrijdag van .20,30 tot en met 22,00 uur samen met Joop van Meel. 2aterdag van 9.3010.30 uur. is w kunstklas voor klas H, 11 tot en met 14 jaar o.l.v. Trees Suringh. I. 6 tot en met 10 jaar. van jO.45—11.45 met Trees Suringh. ',-®as J. 6 tot en met 8 laar van 120013.00 uur ook met Trees Su- nngh. Van 13.3014.30 uur Is klas K. aanwezig met Harry Boom en Tan 14.4515.45 udr klas L. 11 tot en met 14 jaar o.l.v. Harry Boom. feest al weer een paar maanden aan de elfde september werkt, met een dromerige blik in de ogen. De jonge stichting de akte passeerde de notaris in juli wil geld bijeenbrengen voor de bouw, inrichting, eri exploitatie van een recreatiecentrum voor invalide mensen. Er moet een busje bijko men. dat de mensen vervoert. Een visvijver met aangepaste facilitei ten en ga maar door. Voor dat ideaal Van Rietje en haar stichting zijn' al veel kleine acties gevoerd en de eerste 25.000 gulden staan veilig op de bank. De grote hoop geld moet op 11 sep tember binnenvloeien. In de sport hal, die tegen de uiterste reductie mogelijkheden beschikbaar is ge steld, organiseert men een bazaar, een dansfeest en het optreden van v&Ia artie'sten-bekend-van-radio-en teevee. Als alle namen in de krant ko men wordt er teveel verklapt, zegt mevrouw Rietje, maar een paar wilde zij er toch wel kwijt. Voor de rest van de minstens even klinken - de namen kan iedereen een pro gramma-boekje kopen van één gulden. En natuurlijk gelijk een toegangsbewijs van één .rijksdaal der per volwassene "en 1,25 per kind. Die kaarten zijn vanaf van daag verkrijgbaar bij de VW in het Proveniershuis. Mensen die wel willen komen", maar geen gelegenheid hebben de kaarten te kopen door ouderdom óf invaliditeit kunnen Riètje thuis' bellen op nummer 7Ö5381 en dan worden ze thuis bezorgd. Op de grote feestdag zelf wórdt voor die mensen ook het vervoer geregeld, Elf september in de sporthal treedt een keur van kunstenaars uit het vederlichte genre geheel gratis op. Patricia Paay, een zangeres, die goed kan zingen en het aankijken meer dan waard is. Accordeon-vir tuozen, een dansorkest dat luistert naar de naam The Trifids, jongleur Jerry Dewis, The ThreeJackets (van "t Otootje"), Los Cabanos. organist Gerard Bressers en als klapstuk The Kilima Hawaiian?. En vele anderen, natuurlijk. Voor de organisatie van het feest krijgt de stichting werkelijk alle medewerking van het gemeentebe stuur en de politie. Ook financiële? "Nee", zegt Rietje Konings. "maar dat hebben we ook expres niet ge vraagd. Eerst gaat de stichting met alle Schiedammers laten zien wat we zelf kunnen. Daarna kunnen we altijd nog vragen om steun." Op de zaterdag voor het feest, 4 september, wordt er. in de stad een groot corso gehouden. Middenstan ders. bedrijven en zomaar mensen kunnen daarin een wagen huren, die ze zelf naar eigen wens kunnen optuigen. En de opbrengst van het geheel? Rietje noemt een bedrag, zo be scheiden. dat het het vermelden 'niet. waard is. "Ja maar als h"et nou tegenvalt en ik noem wat?", zegt-ze. voorzichtigjes. Maar dan: „nou ja. ja valt 't tegen, we gaan toch door met het werk. Een hele boel geld.- dat mogen we van Schiedam toch we! verwachten.." En terloops, .maar zeer juist ge timed. noemt zij nog het gironum mer": 9399, Nederlandse Midden- standsbank Schiedam, t n.v, Stich ting Lentefeest 68.36 80.366. Voor de berekening van de sub- j sidie ging Den Haag uit van het j inkomen over 1969. vermeerderd met 5 percent en de huur die vol daan moest worden over 1970. In' de meeste gevallen wordt daaraan, nog een bedrag van 540 gulden toegevoegd voor de buiten de subsidie-regeling vallende kos ten voor centrale verwarming en stookkosten. Degenen die in 1970 huursubsidie a .n.vroegen, besteedden gemiddeld veertien percent van hun inkomen aan huur. Bij de afgewezen aan vragen waren veertien grensgeval len. Zouden deze aanvragers ge middeld ƒ32.40 per jaar meer aan huur betaald hebben, dan zouden zij 137 gulden huursubsidie hebben ontvangen. Het percentage dat aan huur werd besteed, bedroeg in deze veer tien gevallen gemiddeld 17,17 pro cent van het inkomen en dat was één percent minder, dan degenen die inmiddels wel een huursubsidie hebben ontvangen. Vandaag ontvangt burgemeester Roelfsema op het stadhuis een aantal Canadese zeekadetten die anderhalve week lang bij het Sehiedamse korps op bezoek zijn. De Canadezen zijn al in Volendatr. en Marken geweest en hebben za terdagavond de wedstrijd Feijen- oordArsenal in de Rotterdamse Kuip bijgewoond. Ook is al een rondvaart gemaakt in het Europoortge'oied en zijn de olieraffinaderijenin Pernis van dichtbij bekeken. Maandag zijn de jongens naar de begraafplaats van Canadese soldaten in Groesbeek geweest. Voor morgen is een tocht uitge stippeld naar Hilversum, naar het Marine-opleidingskamp waar het gezelschap in. de zeilboten zal stappen. Volgende week aanvaar den de Canadezen de reis naar huis. Zoals bekend is het Sehie damse Zeekadetten Korps vorige maand naar Canada geweest waar een groot aantal steden „erd be zocht. Die reis .stond onder leiding van de Sehiedamse commandant, de heer F. J. Bergveit. Voor nieuwe zeekadetten Is er nog steeds plaats in het Sehiedam se korps, dat zich grotendeels be zighoudt met navigatie, zeilen en andere activiteiten le water. Voor inlichtingen kan men te recht bij de commandant, de heer F. J. Bergveit. Rotterdamsedijk 417. lel. 269444 en bij de heer L. Geitenbeek, tel. 706683. ADVERTENTIE i Evt. vooraf prijsopgave 5H4IUPSi St. Liduinastraat 78 a ©Schiedam (Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer SCHIEDAM Wanneer een eventuele ramp in het Rijnmond gebied gevaar zou kunnen ople veren voor de bevolking van Den Haag en directe omgevin,;. zal Rijnmond de Haagse brandweer hiervan onmiddellijk in kennis stellen. B. en W. van Den Haag en Rijnmond zijn dit overeengekomen, nadat het Haagse college hierom had gevraagd. iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners van de Parkweg in Schiedam die maan dagavond getuige zijn geweest van het ongeval met de 10-jarige Rudy Poort zijn kwaad. De beschuldiging dat zfj geen hand hebben uitge stoken naar de jongen die lag dood te bloeden, is volkomen uit de lucht gegrepen, zeggen ze. De jongen i3 geen moment alleen geweest en iedereen die kon helpen heeft dat ook gedaan. Eén van de bewoners, de heer W. Ooms i42> zegt: „Iedereen heeft wel wat gedaan. Ik heb de arm van de jongen dichtgehouden, an deren hebben de politie en de zie kenauto gebeld. En later hebben een paar mensen geholpen met het opruimen van het bloed en de glasscherven. Feitelijk heeft ieder een geholpen. Hoe de politie zo'n bericht dan kan lanceren is mij een raadsel." Hoofdinspecteur H. Willems van Beveren, degene die het bericht dinsdagmorgen aan de pers door gaf. zegt met zekerheid te weten dat de mensen aan de Parkweg maandagavond geen' vinger uitsta- "ken naar de bloedende Rudy: het was zijn zegsman zelfs opgevallen. „Maar het is natuurlijk heel goed mogelijk dat ik verkeerd ben voor gelicht. Als die mensen werkelijk zo goed hebben geholpen dan ben ik graag bereid daarover mijn be wondering uit te spreken en des noods mijn excuses voor mijn ver gissing aan te bieden." Janet: de hele dag tussen de paarden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Containers be stemd voor de Canadese westkust zulle» nu ook via de kortste route kunnen worden vervoerd: per trein van de Atlantische naar de Faci- fische kust. Zeevracht voor Van couver werd tot dusver via het .Pa namakanaal verscheept, een reis die vanaf Fctterdam 28 a 30 dagen duurt. Phs. van Ommeren verzorgt vanaf volgende week de kortere reis: in negen a tien dagen van Rotterdam naar Montreal per schip en in vier a vijf dagen verder naar Vancouver per trein. (Van een onzer verslaggevers) r VLAARDINGEN In de eerste zeven maanden van dit jaar is het "aantal woningen in Vlaardingen vermeerderd met 416 huizen waar van 413 door nieuwbouw. Het wo ningaantal verminderde in deze periode met 87, waarvan 49 door sloop, 14 door ontspütring en 24 door onttrekking aan hun be stemming. Dit betekent dat de wo ningvoorraad in de eerste zeven maanden van dit jaar 329 vermeerderd is. i s De liefde voor het rijdier is bij Janet groot. In het 'praathuis' vap de ponyclub aan de Broekpolder- weg kan zij er uren over blijven vertellen, ,,'t Is allemaal niet zo gemakkelijk als de meesten denken. Er komen wel kinderen hier die denken dat het opstappen is en hupsakee.. Nee, veel belangrijker is de pony de verzorging te geven waar hij recht op heeft. En dat is niet alleen het tuig onderhouden maar ook de stal schoonmaken, de pony poetsen en ga zo maar door.' De op driejarige leeftijd van Am sterdam naar Vlaardingen verbuis- de Janet is geen drukteschopster. Rustig, maar met pretoogjes, ver telt zij'Ik vind het ook erg leuk om met kinderen bezig te zijn. Wil len ze lid worden de vereniging dan moeten ze veel voor de pony over hebben. De kinderen moeten aller eerst een hoop geduld hebben. En daarnaast uiteraard ook verant woordelijkheidsgevoel. Het werken met pony's is voor de kinderen ook zo fijn omdat het gevoel voor ka meraadschap ontwikkeld wordt.' Janet heeft de zorg voor zo'n tachtig leden, üie in leeftijd va riëren van 7 tot 18 jaar. "Erg leuk.' ;U- Pte y-ï-ï zegt de instructrice, die een vijf daagse werkweek heeft bij de ponyclub. Eerder moest. 'Die Flar dingha Ruiters het doen met een part-time kracht. Ij.igelijks tussen de paarden ver keren werd voor Janet een ideaal toen zij op 16-jarige leeftijd voor het eerst op een paard reed. 'Dat vond ik toen geweldig: het heeft me nooit meer losgelaten.' zegt de instructrice glunderend. Tk ben toen tijdens mijn vakanties in een ma nege gaan werken. Later ben ik naar het hippisch centrum in Deurne gegaan.' De ponyclub, die over bijna vijf tig pony's beschikt, is in 1949 opge richt. Een aantal jaren na de op richting kwam er een stilstand. De vereniging werd een automobiel club. Maar later werd de oude draad toch weer opgepakt. Het le denaantal is in de afgelopen twee jaar verdubbeld. 'En omdat ik nu ais full-time kracht in dienst ben. kan er ook meer les gegeven worden. Gebeurt dat een keertje niet, dan loop ik de hele boel na. Kijken of het tuig goed wordt onderhouden en dc ad ministratie behouden," aldus de nieuwbakken instrucfrice. Janet Werner heeft haar ideaai bereikt En het mooiste is dat ze er hele dagen aan kan werken. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - De Vlaar dingse ponyclub Die Flardingha Ruiters houdt zaterdag van ne gen tot v(jf uur een streekwed- strijd op haar terrein aan de Broekpolderweg. Ongeveer 75 kin deren van verenigingen uit Pijn- acker, Overschie, Kethel en uiter aard Vlaardingen zullen hieraan deelnemen. Negen uur 's morgens wordt be gonnen met dressuurproeven. Daarna zuilen steeds vier ruiters gezamenlijk figuren rijden, die worden opgevolgd door spring- proeven. Deze zijn ingedeeld voor beginners en gevorderden. Om streeks vijf uur zal tot slot een parade worden gehouden waarna de bekers, medailles en linten aan de prijswinnaars worden uitge reikt.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1