wordt demo Winst Unilever stijgt |es na protest in Spanje vandaag m Rechts-radicalen willen Berlijn op stelten zetten Moordenaar onder Fellini 's figuranten Amateurronde Schiedam in Klein-metaal naar 40-urenweek Man bedreigt - na 16 jaar - moordenaar van zusje Automobilist zet aangereden doofstom kind uit z'n auto EEN KIEKJE VOOR HET ALBUM Terras stort op hotel: zes doelen DODELIJKE RUZIE BERECHT Twee meisjes vermist VRIJDAG 13 AUGUSTUS 5> Mode- revo- begint VI neemt voetbal blad ,Goal' over Jan Gerritsen (NOS) niet naar Indonesië i WZL..ü:z:.3 1! AUGUSTUS 1971 HET VRUE VOLK ie Van onze moderedactrice MARIKE SCHREUDER De eerste grote dom is gebarsten in het wereldje van de Parijse Hoge Mode: Yves Saint Laurent zal geen couture-collectie meer maken.' Je hoorde die bom al suizen tijdens zijn laatste show, 26 juli. De gehuurde claque en de weigering om moderedactrices van zeer invloedrijke kranten binnen te laten, betekende voor mij het sein dat er iets op springen stond. De ijzige manier waarop zijn laatste collectie net als die van een halj jaar geleden werd ontvangen, was de stilte voor de storm. Zeer breed geschouderde mantel uit SAINT LAURENTS laatste collectie. Hij gaat zijn schouders nu onder de confectie zetten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „We hebben alle begrip voor wat ze deden èn zien hierin alleen het gevolg van een consequente wijze van leven." Dat zegt de moeder van Ruth van den Boom- Harmsen die vandaag met haar vriendin Jeanne-Claire de Lange uit Spanje terug verwacht worden in hun stad Utrecht. ROME (Reuter) Frederico Fellini, de Italiaanse cineast, reeft gisteren stukken van zijn nieuwste film vertoond voor de politie van Rome, omdat zich tussen de figuranten mis schien een moordenaar bevond. De grootste krant van Rotterdam organiseert In samenwerking met DE R.C. SCHIEDAM Aanvang 19 uur Start en finish Burg. Honnerlage Gretelaan. TOEGANG'VRIJ Mede-sponsors in dit evenement: AMSTEL BROUWERIJ - VAN NELLE - DELTA LLOÏD - CABALLERO - SEVEN-UP Goed, Laurent wil nog voor een aantal trouwe klanten (hij heeft véél vriendinnen) couture blijven maken. Hij zal er dus een soort ideeënlaboratorium op na blijven houden. Maar uit dat laboratorium komen voortaan hoofdzakelijk ideeën voor zijn confectie. Want die wordt sinds jaren met veel succes in zijn boetieks, verspreid over de hele wereld, verkocht. Dat brengt goed geld op. En zijn Ameri kaanse geldschieters vertikken het blijkbaar om nog meer mil joenen in zijn dure modehuis te steken. Terecht: een couturier met een invloed als Laurent kan één keer miskleunen. Dit was de tweede keer en net te vee! van het slechte. Laurent heeft eens bekend: "Ik zou graag een hippie zijn. als ik dit werk niet deed." Dit was anderhalf jaar gele den, toen hij onder anderen le ren kleren met spijkerborduur sel en franje bracht. Regelrecht afgekeken van het hippe volk je. Het is nu wel duidelijk, dat hij zijn .rijke fantasie (hij maakt ook theaterkleren, kleedde herhaaldelijk de shows van Zizi Jeanmaire aan, onder andere) op een andere manier wil gebruiken: Voor geconfec tioneerde boetiekmode, die beter past in deze tijd, dan de eoutu- remodellen van vijfduizend gul den (en méér). Het wereldje waarin vrouwen met dergelijke* waanzinnige sommen kunnen smijten, wordt steeds kleiner. Maar via zijn boetieks komen zijn kleren op straat, gedragen door iedereen. Dit is tenslotte wat een ontwerper de meeste voldoening schenkt. Deze stap van de beroemdste onder de Groten zal nog andere gevolgen hebben. De meeste van zijn collega's werken eveneens aan de rand van de financiële afgrond, runnen ook al eigen boetieks, Courrèges bijvoorbeeld verlegt het grootste deel van z'n activiteiten van zijn couture naar confectiekleertjes in prijs klassen, variërend, van .400 .tot 900 gulden ongeveer, Alle couturiers zien met lede ogen, dat de laatste tijd meer belangrijke inkopers naar de halfjaarlijkse Parijse confectie- beurzen trekken, dan naar hun dure shows. Op die beurzen hebben ze daarom al eigen con- fectiestands. De i aoderevolutie zal pas compleet zijn, als de "prinsen" hun w erkzaamheden bundelen en hun boetiekkleren gaan showen in die belangrijke confeetiebeurs-week. Daar ligt de toekomst. En al zullen ze hun ideeënlaboratoria nooit helemaal sluiten, voor vrouwen, die per se voor veel geld privé door de meester zelf willen worden gekleed, de de mocratisering in de. mode staat op de stoep. Daarom een bravo voor St. Laurent. Zijn bom betekent nu eens niet vernieling, maar ver- n-'<; iwing. Ik wens hem al het s: - dat hij het laatste jaar moest ontberen. (Van onzer soc.-econ. redactie» DEN HAAG De vakbonden in de metaalnijverheid, willen naar de 40-urige werkweek. Dat blijkt uit de voorstellen voor een nieuwe tweejarige c.a.o„ die half september bij de werkgevers worden ingediend. Over de loonsverhogingen in de komende jaren bevatten de voor stellen nog geen cijfers. Wel staat vast, dat de bonden een minimum verhoging willen (zgn. vloer) en dat ook de koppeling aam het prijs indexcijfer behouden moet blijven. Percentages komen pas aan de orde, als bekend is hoe het beleid van het kabinet op het gebied van de financieringspolitiek en de in vesteringen er uit gaat zien. Een eventuele matiging in dc loonstij ging laten de metaalbonden daar van af hangen. AMSTERDAM (ANP) De N.V. Weekbladpers, uitgeefster van Voetbal International, neemt de uitgave van een ander voetbal weekblad. Goal, over van de uit geversmaatschappij C. Misset N.V. te Doetinchem. Misset blijft het blad, dat van magazineformaat overgaat op weekeindformaal. wel drukken. VJ. heeft een oplaag van 125.000, Goal van 65.000 exem plaren per week De N.V Week bladpers is ook de uitgeefster van Vrij Nederland. ROTTERDAM (ANP) De ver kopen aan derden van Unilever ia totaal over de gehele wereld zijn in het tweede kwartaal 1971 verge leken met het overeenkomstige kwartaal van 1970 met 9 percent gestegen van 6.304 tot 6.837 mil joen. De bedrijfswinst ging met 15 per cent omhoog van ƒ446 tot f511 miljoen, voornamelijk doordat in 'n aantal landen hogere resultaten op wasmiddelen, levensmiddelen en toiletartikelen zijn behaald, aldus de raad van bestuur van Unilever. De geconsolideerde winst steeg in het tweede kwartaal 1971 vergele ken met het overeenkomstige kwar taal van 1970 met 27 percent van 199 tot 252 miljoen. Voor het eerste halfjaar 1971 tonen de verkopen aan derden nu ten opzichte van het overeenkom stige tijdvak in 1970 een stijging van 10 pet, namelijk van 12.132 tot 13.332 miljoen. Da bedrijfs winst ging met 20 procent omhoog van 750 naar 896 miljoen. De geconsolideerde winst steeg in het eerste halfjaar 1971 met 28 per cent van 338 tot 432 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - NOS-Journaal medewerker Jan Gerritsen gaat niet mee naar Indonesië. In overleg met de bedrijfs arts zou journaal hoofdredac teur Simons hebben besloten in zijn plaats Fred Emmer mee te nemen. De werkelijke oorzaak licht volgens ingewijden echter in een conflict tussen Gerritsen en Haps v. d. Werf, de journaal-chef. De twee zouden moeilijkheden hebben in 't werken met elkaar in team verband. Op het laatste moment heeft de NOS besloten Joop van de Berg als eindredacteur aan de joumaalploeg voor Indonesië toe te voegen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 28-jarige inwoner van Enschede. F. B.. wordt ervanverdacht met een .sten gun de moordenaar van zijn, zestien jaar geleden vermoorde zusje om het leven te hebban willen bren gen. B. is ingesloten maar wil tegen over de politie niet meer toegeven dan dat hij S., de moordenaar, ze ker graag een pak slaag wil geven als hij de kans krijgt, S. zit a! die jaren sedert de moord die gepaard ging met een zedenmisdrijf in de Mesdagkli niek in Groningen. Af en toe komt hij de laatste tijd voor een weekend naar Enschede. Daarvan hadden F. B. en diens broer H. B. lucht gekregen. F. B. zou dit week end voor het raam van. een cafeta ria, waar S. een consumptie ge bruikte, verschenen zijn met een stengun in zijn handen. Aldus ge tuigenverklaringen die echter van wege de duisternis op dat ogenblik, geen voldoende zekerheid geven. By huiszoeking werd ook geen stengun gevonden. S. kon zioh door deze verwikkelingen niet op tijd in Groningen melden. Hij heeft tele fonisch contact gezocht en is van daag naar de kliniek terugge keerd. (Van een onzer verslaggevers) De Sliedrechtse politie zóekt de automobilist die zondagavond het aan geheugenverlies lijdende, doof stomme 15-jarigë meisje A. Ouder nes heeft aangereden, haar vervol gens in zijn auto heeft meegeno men en later op de rijksweg onder Hardinxveld-Giessendam aan haar lot heeft overgelaten. Een passerende vrouw heeft het meisje daar in versufte toestand gevonden, heeft haar wat water gegeven en is toen weggegaan om hulp te halen. Het kind is zonder daarop te wachten naar huis gelo pen. De politie verzoekt ook de vrouw en. eventuele getuigen van het on geluk zich te melden. De aanrijding vond plaats zon dagavond omstreeks zes uur op het kruispunt OranjestraatMiddel diepstraat te Sliedrecht. „En hier ziet u James bij de Rover. De Falcon staat links." Zo bunnen de maanvaarders voortaan op dia avondjes hun reisverhalen illustreren. De foto's uit hun camera's zijn ontwikkeld en er is genoeg voor een albur vol schitterende, haarscherpe platen. Zie de voetstappen in het rond, zie de sporen van de maanautcbandei In het album bijschrijven: Aan de voet van de Hadley-rille, MALAGA (AP) Zes mensen zijn vanmorgen gedood, een on bekend aantal werd gewond, toen vanmorgen in Torremolinos aan de Costa del Sol een terras-in-aan- bouw op het hotel Riviera terecht kwam. Barden receptie, waar zich veel gasten bevonden, stortten in. Hotel Riviera is een in 1964 ge reedgekomen gebouw van acht ver diepingen en heeft 354 kamers. ZWOLLE (ANP) Koningin nedag 1971 in Kampen had voor de 19-jarige student R. Visser een fa tale afloop. Hij kreeg vier mes steken. De laatste doorboorde zijn hart. De man, die het mes gehanteerd zou hebben, de 21-jarige Kampe naar J. F. G. du S„ heeft gisteren in Zwolle drie jaar gevangenisstraf tegen zich horen 'eisen en een on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Hij had op de late avond van koninginnedag in een ruziezoeke- rige stemming rondgelopen door het centrum van Kampen, en hij was Visser er drie vrienden tegen gekomen. Du S. zou ze tot vechten hebben uitgedaagd. Een mes kwam tevoorschijn. Even later was de student dood. Verdediger mr. Reinders zei gis teren dat het mes best in Vissers borst heeft kunnen binnendringen toen hy viel, een mogeiykheid die door de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust niet uitgesloten werd ge acht. Prof. Kloek van de psychia trische observatiekliniek in Utrecht noemde Du S. een apathische, on verschillige figuur, die niet de in druk wékt spijt van het gebeurde te hebben. De verdachte zelf haalde aan het eind van de zitting overigens een brief tevoorschyn, waaruit hy voor las dat het voorval op koninginne dag hem erg spyt. Joke den Heyer (Van onze correspondent) BONN Honderden rechts-ra dicalen en neofascisten zijn van plan West-Berlijn op stelten te zetten. Omdat het overmorgen tien jaar geleden is dat de Muur werd gebouwd, willen deze extremisten op die dag grensincidenten uitlok ken, aanslagen op stations van de .Oostberlijnse S-baan in "West- Berlijn plegen en prominente communisten ontvoeren. De politie heeft lucht gekregen van deze plannen en verkeert in een alarmtoestand. Ze wil relletjes en ernstiger incidenten voorkomen, Van nog meer belang dan de rechercheurs, was bij deze voorstelling Ie weduwe van de hotelhouder, die een paar dagen geleden by een over al werd doodgeschoten, waarna de overvaller met groot gemak verdween, lij had een hele menigte jonge mensen, voomameiyk hippies, om zich usscn te verschuilen, want Fellini was net opnamen aan het maken voor :ijn nieuwe film Roma. De weduwe van de doodgeschoten man. die dacht de overvaller wel te «uilen herkennen, heeft gisteren de stukjes film vele malen bekeken; of zy de moordenaar tussen de figuranten gezien heeft, wilde de politie gister avond nog niet zeggen. vooral ook omdat op' het ogenblik in West-Berlijn de ambassadeurs der Grote Vier bezig zijn met de eindspurt voor een regeling van het Berlijnse vraagstuk. Terwijl gis-'' teren in hit gebouw van de geal lieerde controleraad vertegenwoor digers van de voor Berlijn verant woordelijke grote mogendheden negen uur lang beraadslaagden, lekte uit wat de neofascistische knokploegen in hun schild voerden. De zogenaamde Actiegroep 13 augustus wil er vrijdag voor zorgen dat „het rode gespuis op de smoel wordt geslagen". Zo willen ze een bekende Westberlijnse communist ontvoeren en over de Muur smijten en zijn er diverse aanslagen be raamd. Een door de SPD, FDP en DCU georganiseerde herdenkings bijeenkomst zal waarschijnlijk door de rechts-radicalen in de war worden gestuurd, onder andere om dat een van de sprekers, de West berlijnse FDP-voorzitter Lüder, volgens hen een „rood zwijn" is. De politie is erop voorbereid dat de radicalen eventueel ook wapens zullen gebruiken. De Actiegroep 13 augustus bestaat uit vertegenwoor digers van vijf rechts-extremis- tische organisaties. Een van de j voormannen is de voormalige Hit- j lerjeugd-leider en ex-vreemdelin- j gen-legionair Tabbert (43). Als coördinator van de acties treedt op de Keulse professor Berthold Ru bin. die ach enkele maanden gele den door vrienden liet kidnappen opdat men zou geloven dat links- radicale studenten het op hem voorzien hadden. Men verwacht ongeveer 800 rechts-radicalen.* DEN HAAG-HEILOO (ANP) De 14-jarige Joke den Heijer uit de Snijdersstraat in Den Haag wordt sinds zaterdag 31 juli vermist. Zij verdween toen van de camping "Duinhorst" in Wassenaar, waar ze met de familie logeerde. Vermoede lijk is ze samen met een ongeveer 30-jarige man, die een zwarte Puch- bromfiets bij zich heeft. Joke is een slank meisje van 1.55 meter, met sluik halflang donkerblond haar en grijsgroene ogen. Ze droeg bij haar verdwijning een lichtgroene De meisjes (beiden 23 jaar oud), werden zondag in Madrid gearres teerd toen zü in de buurt van de universiteit met borden demon streerden ten gunste van dienstwei geraars op grond van gewetensbe zwaren. Gisteren werden ze vrijge laten met het bevel dat ze binnea drie dagen Spanje uit moesten zijn. Begin juli gingen ze erheen, voor twee maanden. Ze wilden de taal leren en in Madrid aan betogingen meedoen. Want ze zijn actieve le den van de internationale beweging die een zo spoedig mogelijke rea lisatie van een Spaanse wet op de dienstweigering beoogt. Ruth is persoonlijk bevriend met Pepe Bunza, een jonge Spanjaard die op 12 januari dit jaar is veroor deeld om tot zijn 30ste jaar gevan gen te zitten. Pepe wordt als het symbool beschouwd van de Spaan se gewetensbezwaarden. Ruths moeder: „Ze zullen er ze ker in slagen Pepe uit de gevan genis te halen. „1 zal het nog eea tijdje dur,en. Spanje is een hard land, maar ze gaan door." De twee Utrechtse meisjes zullen niet lang thuis biyven. Ze zijn van plan nu in Rome voor Pepe en zijn lotgenoten te gaan demon streren. regenmantel, grijsblauwe rok, wit truitje en witte schoenen. De 14-jarige Monica Schmidt uit München wordt sinds maandag middag vermist op de camping in Heiloo. waar zij met haar ouders logeerde. (ADVERTENTIE)

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2