CAR weer aan de stok met KONAM MODERNSTE BOORSCHIP TER WERELD GEDOOPT Zeekadetten blijven fris en kortharig h Geen klasse versch il in begraven meer Complex kost ruim vier miljoen gulden Yredesmarkt in Maassluis SVV verlaagt prijs van overdekte zittribune Tachtig gulden boete voor 12 gram hasjiesj Zelfdenkend en zelfbesturend Metro-doortrekking Kethel-Hoiy in Rijnmond-commissie Feike Asma speelt verzoeknummers Jaarvergadering VDV Bevolking KOFFIE DRINKEN ÖP HET DAK Bestemniing Registratie (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De bouw van de nieuwe algemene be graafplaats In Holy is begon nen. Een dezer dagen werd de eerste paal geslagén voor de bijbehorende aula. Over on geveer een jaar moet de be graafplaats, die gesitueerd is aan het verlengde van de Ho-, lysingel in Holy-Noorö, klaar' zijn. Het zonnige weer dat ook Vlaardingen de afgelopen da gen gekend heeft, was gister morgen voor enkele kantoor meisjes aanleiding om even verkoeling te zoeken op een dak. De koffie was gearriveerd en een kwartiertje werd doorgebracht buiten de gla zen muren onder de zon. Het was relaxen geblazen om de goddelijke zonnestralen op 't al bruine bloot ongestoord hun gang te kunnen laten gaan. Eventjes aan niets den ken tot de barse stem van de chef z'n commando's weer be gint te schallen. Dag zon. De werkzaamheden aan de nieuwe algemene begraafplaats in Holy-Noord zijn in volle gang. Een dezer dagen werd de eerste paal geslagen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS In deze tijd dat lang haar zelfs aan de drager van 's konings wapenrok is toegestaan, is er in Maassluis nog een organisatie waarbij een overtollige haardracht taboe is. HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Met de ingebruikneming van de nieuwe dodenakker zal de huidige begraafplaats aan het Emaus vol zijn. Alleen bijzetten in de be staande familiegraven kan dan nog plaatsvinden- Maar er is dan een punt gezet achter de uitgifte van familiegraven en algemene graven», Het meer dan honderd --jaair. oudeï „Emaus" is dan niet meer". De nieuwe begraafplaats dij ontworpen is door de Vlaardingse stadsarchitect G. N. van Gugten, wordt tweemaal zo groot als de huidige algemene begraafplaats. Hij krijgt een oppervlakte van zes hectare. Een wachtruimte, kantoor, op- baarcentrum, sectiekamer en dienstruimte moeten op het com plex aan het verlengde van de Ho- lysingel komen. Ook wordt er een muur voor het plaatsen van urnen gebouwd. Het gehele complex kost mesr dan vier miljoen, gulden Het Vlaardingse aannemingsbe drijf Woudenberg en Zoon gaat het complex bouwen. Ze verwachten dat de aula voor het begin van de bouwvakvakantie van volgend jaar klaar is. De plantsoenendienst van de ge meente zal een siertuin aanleggen als er niets meer aan het gebou wencomplex gedaan behoeft te worden. De siertuin komt tussen de aula en de urnen muur te liggen. Bomen zullen de nieuwe begraaf plaats aan het gezicht onttrekken. De beplanting is vorig jaar al ge beurd. Op de algemene begraafplaats Deze tekening laat zien hoe de aula van de nieuwe begraafplaats er uiteindelijk moet gaan uitzien. Over een jaar moet het ge bouw in gebruik worden genomen. kunnen zo'n 15 000 mensen begra ven worden. Dit gebeurt In twee, drie of vier lagen. De familiegraven komen in twee of drie lagen. De overige in vier. Er is een gedeelte voor een rooms-katholieke begrafenis inge ruimd dat drieduizend plaatsen heeft. Ook is er een apart gedeelte voor kinderen 'tot twaalf jaar. Het graf kan uitgebreid worden met 10.000 plaatsen maar de verwach ting is dat dit niet nodig zal zijn omdat het aantal crematies toe neemt. In Holy zal men niet het klas- serverschil in begraven kennen zo als dit vroeger in „Emaus" het ge val was. (Van een onzer verslaggevers) maassluis De M&assiuise afdeling van het Centraal Actie comité Rijnmond (CAR) ligt op nieuw overhoop met de Konam op Rozenburg. De tot het AKZO-con- cera behorende onderneming ver spreidt. volgens het CAR, de laat ste tijd weer verbazend vaak zijn bekende azijnzuurstank. Bovendien, 2x5 zeggen de actie voerders. heeft de KONAM behalve zijn vermoedelijk ernstig waterver- vuilende nieuwe vestiging in het Botlekgebied nog een verrassing voor Maassluis. De uitbreiding van de ureumformaldehydefabriek op Rozenburg, zo beweert het CAR, is in tegenstelling tot wat de Konam heeft gezegd, wel gevaar lijk. tJreumformaldehyde is wel degelijk zeer giftig. VLAARDINGEN —De commissie voor onderwijs vergadert woensdag 25 augustus ln het openbaar. De bijeenkomst begint acht uur 's avonds in het stadhuis. Vanaf half acht is er spreekuur. De commissie van verkeer en vervoer vergadert dinsdag 2 augustus niet. Het spreekuur gaat wel'door. Dit duurt van half acht tot acht uur. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS —Op de Markt in Maassluis zal op 25 september in het leader van de vredesweek een vredesmarkt worden gehouden. Op deze vredesmarkt zullen afdelingen van Amnesty International, Angola Comité, Medisch Comité Vietnam. W erelddiakonaat, Biafracomité, Sjaloom, Derde Wereldwinkel en CAR vertegenwoordigd zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM de metro-door trekking naar Spijkenisse, de tracé- ring van Rijksweg 15 en de railver binding Kethel-Holy-Broekpolder komen dinsdagmiddag aan de orde tijdens de openbare vergadering van de raadscommissie voor ver keer en vervoer in Rijnmond. De vergadering wordt gehouden in het gebouw van Rijnmond te Schiedam (Stationsplein 3) en begint om twee uur- (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het bestuur van SW heeft besloten in het komende seizoen de toegangsprijs voor een zitplaats op de nieuwe overdekte zittribune met een gulden te verla gen. De 'prijs is nu vijf gulden. Deze prijsverlaging gaat komende woensdagavond bij het spelen van de wedstrijd SW-Willem II (aan vang kwart over zes) al ln. De beslissing is genomen omdat het SVV-bestuur hoopt hiermee een grotere bezetting van de over dekte tribune te bevorderen. Bij SVV ontbreken on-overdekte zit plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het twaalfde concert in de serie Orgelconcerten Feike Asma in de Grote Kerk te Maassluis zal uitsluitend bestaan uit verzoeknummers, die door Feike Asma zelf zullen worden gespeeld. Verzoeken hiervoor kunnen schrif telijk worden ingediend bij de se cretaris van het orgel comité, de heer F. P. van Westenbrugge, Fe- nacoliuslaan 4a te Maassluis, en wel vóór 1 september. Dinsdag 31 augustus houdt VDV een feestelijke jaarvergadering. De 55ste. Het bestuur zal, de leden voorstellen de contributie te verho gen van 2,50 tot drie gulden per maand voor senioren en voor junio ren van één tot 1,25 gulden. De Vlaardingse dammers zijn verder van plan om tijdens het komende seizoen in twee groepen in de huis houdelijke competitie te spelen. VLAARDINGEN —De Vlaardin- ger Arie S. (20), die ln februari met twaalf gram hasjiesj op zak is aangehouden,' heeft tachtig gulden boete gekregen. Arie werd gisteren bij verstek door de politierechter in Rotterdam veroordeeld. VLAARDINGEN —Volgens de voorlopige cijfers van de bevol kingsstatistiek- is de Vlaardingse bevolking vorige maand met elf personen toegenomen. Vlaardingen telt nu 81-359 inwoners. Er vestigden zich 321 personen en er -vertrokken er 391. Het aantal geboorten bedroeg 124. Er stierven 43 personen. SCHIEDAM (ANP) Gistermiddag is bij IHC Gusto te Schiedam 'n boor- schip te water gelaten. Madame Jacques Benezit, echtgenote van de direc teur van Central Explora tion-production van de Compagnie Franqaise des Petroles (CFP) verrichtte de dooplechtigheid. Het schip dat de modernste booreenheid ter wereld wordt, is in aanbouw voor de Société Maritime de Service (Somaser), 'n Frans aannemingsbedrij f Ruim vier jaar geleden begon men bij de IHC Offshore Divisie al een boorschip te ontwikkelen. Het was toen duidelijk,dathet zoeken naar olie op zee zich naar steeds diepere water zou plaatsen. De bestaande IHC-booreilanden zijn niet ge schikt voor boren in dieper wa ter dan plus minus honderd me ter. Een boorschip heeft boven dien het voordeel dat het zich zonder hulp snel kan verplaat sen. Er ontstond een relatie met C F P, die plannen had met een dergelijk schip te gaan werkken en die eveneens een aanzienlij ke hoeveelheid ontwikkelings- en speurwerk had verricht. Uit deze samenwerking Is het hoogst geautomatiseerde boor schip ter wereld ontstaan. Het zal de naam Pelican gaan dra gen- Het schip heeft voldoende voorraad om gedurende drie maanden continu te kunnen werken en hierbij twee boringen van 15 000 voet te verrichten De temperatuurcondities waar onder het schip kan werken va riëren van -15 tot 22 graden celsius. De romp heeft boven dien een ijsversterking- De Pelican is met zelfden kende en zelfbesturende vermo gens uitgerust en kan zichzelf zozeer behelpen, dat het zonder enige menselijke stuurmans kunst in volle zee en ongeacht stroming .windrichting en golf slag zonder ankers op een en dezelfde piaats kan blijven lig gen. Het vaartuig is bestemd voor 't boren naar olie en gas onder de zeeboden en zal in dieper water worden gebruikt, daar waar men de booreilanden op poten of met de drijvende booreilanden niet meer kan werken. De Dynamic positioning in stallatie. waarmee het schip voor het op de gewenste plaats blijven is uitgerust, bestaat uit diverse elementen, zoals een meetsysteem, dat afwijkingen van de gewenste positie consta teert, een regelsysteem, dat de meetinformatie beoordeelt en verwerkt en dan zonodig erop reageert. Voorts vijf dwarsscheepse straalbuizen met schroeven en twee voortstuweingsschroeveo, die bestuurd worden door het regelsysteem en die door 'n be paalde hoeveelheid stuwdruk in .een bepaalde richting te geven het schip op de gewenste plaats brengen of houden. Het boorschip heeft bovendien de beschikking over registratie- apparatuur, die behalve de pro cesgegevens de uitwendige con dities vastlegt zoals kracht en richting van de wind, stroom en golven. Gewerkt wordt er verder nog met een acoutisch meetsys teem, dat bestaat uit twee ba kens op de zeebodem en ge luidsontvangers onder de bodem van het schip. Ten behoeven van het gehele regelproces is het schip voorzien van een computer en een resrvecompu- ter, die de eerste controleert en bij uitvallen onmiddellijk gaat vervangen. Het systeem, dat 3 miljoen gulden kost Je ontwor pen door Breit Engineering, een Amerikaanse maatschappij. In samenwerking met TNO en een Frans bedrijf, dat gespecia liseerd is in meet- en regelap- paratuur. Alcatel, heeft Gusto het systeem toepasselijk ge maakt. De Pelican meet 15.000 ton. nieuwe begraafplaats gestart Het plaatselijke zeekadettenkorps, dat leden heeft in Vlaardingen, Spijkenisse, Hoek van Holland, Westland, Rozenburg en uiteraard Maassluis, heeft bepaald dat een ieder die toegelaten wil worden over een „normale haardracht" moet beschikken. Maar onze nationale defensie dan? Die treedt ook vaak offi cieel naar buiten. 'Ja', zegt de heer Warbout en blijft het antwoord schuldig. Een haarnetje? Dat zou ook kunnen. En weer zegt de comman dant: 'ja', zonder er iets aan toe te voegen. 'Ik ben persoonlijk helemaal niet tegen lang haar. In ons korps proberen we zelfs pro gressief te werken.' Van dat progressieve is dan, althans wat de haardracht be treft, weinig te merken. Een conclusie, die versterkt wordt door de opmerking van de heer Warbout: Als er nieuwe leden met lang haar komen, dan zeg gen we dat ze naar de kapper moeten. En tot nu toe is dat altijd gebeurd. Pas wanneer iemand weigert de barbier te bezoeken zullen we bekijken of we verdere stappen onderne men.' mandant van het opleidings schip Lemaire van het korps, zegt: 'Lang haar ontsiert het uniform en het gehele korps. En als u weet dat onze uniformen bijna gelijk zijn aan die van de Koninklijke Marine en we er veel mee naar buiten treden, dan kunnen we lang haar niet toestaan.' Dat 'normaal' betekent bij het Maassluise zeekadetten korps kort. En niet langer. De heer J. Warbout, com-

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1