Verbetering van ein kost kwart mil joen Ti Anne Schouten verrast op de baan SCHIEDAM VANDAA G DE PIJN VAN NELIUS FALING Grootsere aanpak Vredesweek Op verzoek van minister Gebr. de Veld Yeel animo voor wieier- zesdaagse T.ï. DEFECT Tegen boom gereden Misverstanden over gebruik toeristische fietspaden Man valt van stellage Geldkistje ontvreemd transportband in brand t NIEUWSTRflAT1 MAASSLUIS I (Van een onzer verslaggevers) VLAA'RDINGEN, SCHIEDAM De stuurgroep railverbin- ding Kethel-Holy-Broékpolder komt morgen weer bijeen om zich te beraden over de verdere gang van zaken met de plan nen voor een spoorwegverbinding tussen deze wijken van Schiedam en Vlaardingen. BS FOTO SPEGIAALZAAK VOOR SPORTIEVE MENSEN Op de voorgrond rechts moet dc nieuwe patatkraam komen. VLAARDINGEN De ver- betering van het plantsoen aan het Mendelssohnplein gaat 251.150 gulden kosten. Bij het maken van het plan voor deze reconstructie heeft men zoveel mogelijk gepro beerd het tekort aan recrea tieve voorzieningen voor de bewoners van de betreffende wijk op te heffen. De ge meenteraad zal op 1 septem ber beslissen of de 251.150 gulden voor de verbetering' worden verstrekt. ADVERTENTIE Wij helpen direct VLAARDINGEN Na een papieren oorlogje van enkele weken met burgemeester en wethouders ziet het er naar uit dat de Vlaardingse patat- fritesntagnaat Cornells Har- teveld het onderspit gaat del ven. in een brief geeft het Vlaardingse college hem te verstaan dat hij zijn druk be klante friteskraam voor 20 september van de Westha- venkade naar de Dayer tus sen de Lijnstraat en de Land- straat moet verplaatsen. Ten minste wanneer de gemeen teraad volgende week met het voorstel van B. en W. ak koord gaat. Het plantsoen aan het Mendelssohnplein in Vlaardingen. door Haas van der Sloot Na acht jaar is het Rinus Faling nog steeds niet gelukt om het werk van zijn broer Nelius geëxposeerd te krijgen. En hij heeft er toch moeite genoeg voor gedaan. Stad en land heeft hij afgelopen met de bewaard gebleven schilde rijen en tekeningen. Tientallen nieuwsgierige kunstliefheb bers zijn bij hem thuis geweest. In verschillende talen en in verschillende periodieken, variërend van familiebladen tot hooggespecialiseerde tijdschriften is erover géschreven. MAASSLUIS Evenals In Vlaardingen gaan ook in Maassluis een aantal groepe ringen samenwerken om de komende vredesweek grootser op te zetten dan tot nu toe het geval is geweest. Gerefor meerde jongeren, de Her vormde Jeugdraad,leden van de Baptistengemeente, de stichting De Toverbal, de stichting Jeugdhaven en de Derde Wereld Winkel-groep hebben besloten hun krach ten te bundelen. Vv 1971 HET'VRIJE VOLK PAGINA l.i Verder studeren Die gebeurd naar aanleiding van een brief van de minister van Ver keer en Waterstaat waarin deze zegt het wenselijk te achten dat het rapport over de spoorwegver binding verder wordt uitgediept. De bewindsman wil met name wat meer cijfers zien over de te ver. wachten aard en omvang van het passagiersaanbod. Op grond van die gegevens kan meii dan in de toekomst beslissen of de ontsluiting van de Schie. darose en Vlaardingse satellietste den door een spoorweg-, metro- of sneltramverbinding moet geschie den. Aan. de studie zuilen-twee ver tegenwoordigers van het ministerie gaan meewerken. De minister was nog niet bereid een delegatie met vertegenwoordi gers van Rotterdam.. Schiedam, Vlaardingen en van de directie van de Nederlandse Spoorwegen te ont vangen. Vérder zei de minister dat er op korte termijn voor een derge lijke verbinding toch geen geld be schikbaar gesteld kan worden mede omdat, zo schreef hij, op korte termijn geen intensieve bebouwing te verachten is. Tenslotte stelde hij dat een tij delijke exploitatie door de NS van een toekomstige metroverbinding een te hoge extra-investering vergt. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) Om een speelweide te kunnen re- a&eren van redelijke afmetingen zal een gedeelte van de vijverparty gedempt en in noordelijke richting uitgebreid moeten worden. Een vij ver is nodig voor de waterhuishou ding. In de vijver zal een klein eiland- I's komen voor watervogels om te broeden en een fontein. Langs het water is voor de hengelaars een verlaagd pad met Plateau geprojecteerd waar langs een opstaande rand moet ko men die moet dienen als bescher ming voor kinder, en invafidenwa- gens. hi het plan zijn verder een kleu- '««peelplaats met zandbak en tpeelwerktuigen opg-enomen eii een speelplaats voor grotere kinderen met een speelheuvel en eveneens speelwerkfcuigen. Aan de noordzijde van het plantsoen zal een bloe- wenterras komen.met baatken. Ver der zal er verlichting in het plant soen worden aangebracht. Voordat het definitieve plan op Evt. vooraf prijsopgave SiW J5t. Uduinastraaf 7S a /£F"\ 'Schiedam Ksy Telefoon Oló26 86 38 Off. Philips dealer papier werd gezet, organiseerde de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie een hooravond met de wijkbewoners om hun opmerkingen en suggesties in het ontwerp op te nemen. moet toch verhuizen (Van een onzer verslaggevers.) Met de verhuizing van de con sumptiewagen willen B/en" W. 'par keerruimte winnen voor vijf auto's op de loswal langs de Oude Haven. Plaatsing langs de Dayer zal bete.- kenen dat enkele tientallen pas geplantte boompjes zullen moeten verdwijnen. Bomen genoeg In de Rijnmond, moeten B. en W. hebben gedacht. Maar afgezien van het lot van de jonge aanplant is patatman Har- teveld helemaal niet in zijn sas met het ultimatum van het Vlaar dingse gemeentebestuur.Bij de nieuwe standplaats is, schrijft hij, nauwelijks parkeerruimte. Zijn klanten zouden dan dubbel gepar keerd moeten gaan staan. En dat is. Indien er een oplettende agent in de buurt is, de prijs van de frites wel eens hoog kunnen opschroeven. Dat levert klanten verlies op, zo re deneert Harteveld. Ook is hij bang dat zijn kraam bij minder aanloop een pracht ob- jekt voor diefstal en vernieling kan worden. Bovendien lijkt het hem voor de toekomstige omwonenden minder plezierig de gehele dag de bak-en braadlucht van zijn nering in te ademen. En is geval van brand ach hij de oude standplaats langs het water ook veel veiliger. Geen argumenten echter die B. en W. vermochten te overtuigen. .Zodat een hamerslag van burge meester Heusdens volgende week het vonnis kan vellen over Harte- velds standplaats en enkele tien tallen jonge boompjes. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De 21-jarige D.A.V. is gisteren met zijn brom fiets in de nabijheid van de be graafplaats aan de Prinses Ju- lianalaan tegen een boom gereden. De politie tast in het duister wat de oorzaak van het ongeluk is. Het slachtoffer is met ernstige hoofdletsel opgenomen in het Dijkzigt Ziekenhuis te Rotterdam. SCHIEDAM De Sportraad voor de gemeente Schiedam, zal donderdag 26 augustus om acht uur een openbare vergadering houden irt het stadhuis van Schiedam. Ter sprake komen onder andere de Ver lichting van de trainingsvelden, de huurverggeding van boksvereniging 'De Haan" en korfbalclub 'Succes'. Ook zal besproken worden over gymnastieklokalen, de uitbreiding van het tennispark 'J; van-Vliet'en Zwembad-Zuid. - (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De grote verrassing bij de gisteravond in Schiedam gereden wed strijden was Anne Schouten. Hij eindigde in zijn eerste baanwedstrijd gelijk met Martin Meeldijk in het eind klassement. Ook de overige wedstrijden waren het aan-' zien zeker waard. Begonnen werd met een klasse- mentsrit over tien ronden voor de adspiranten. John Torque won de strijd met op de tweede plaats Anne Schouten en op de derde Martin Meeldijk. Bij de nieuwelingen won Klaas Koeljes met veel gemak een afval- wedstrijd voor John Smits en derde Jan Jansen. De afvalwedstrijd bij de amateurs eindigde in een over winning voor Theo van de Leist, die Nico Moerman in de sprint klopte. Derde werd Bert van de Molen. Bij de onbekende afstand voor adspiranten behaalde Anne Schou ten opnieuw de tweede plaats. Nu werd Martin Meeldijk echter eerste en John Torque derde. Klaas Koel jes behaalde zijn tweede zege bij de nieuwelingen door ook de klas- sementsrit over twinig ronden te winnen. Tweede werd Claus Ou- werkerk met op de derde plaats John Smits. Een koppelwedstrijd over twintig minuten voor de amateurs werd met gering verschil gewonnen door het koppel Breukel-Van de Leist voor het duo Moerman-Van de Mo len. Het koppel Drop-Vos ging als derde over de streep. «Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Uit door de politie gehouden controles is ge bleken dat bij veel bromfietsers misverstanden bestaan over het gebruik van toeristische fietspaden die als zodanig zijn aangegeven. Dergelijke fietspaden zijn te her kennen aan de zwarte rechthoekige verkeersborden met daarin met witte letters het woord „fietspad". Over deze paden mag niet worden gereden met een bromfiets met een in werking zijnde motor. Achter het sportcomplex van de voetbalvereniging Fo.rtuna bevin den zich een aantal van dergelijke fietspaden. Tijdens een gisteren gehouden politiecontrole bleken niettemin veel bromfietsers van deze paden gebruik te maken. Deze overtredingen zijn met een waar schuwing afgedaan. In de toekomst zal echter tegen overtreders verba liserend worden opgetreden. Ter verduidelijking van de alge hele situatie zullen onder de ver keersborden onderbordjes worden aangebracht waarop staat dat bromfietsen verboden is. Maar hoeveel belangstelling er van alle kanten ook voor het werk, werd getoond slechts één man durfde het aan om de schil derijen tentoon te stellen: Diet Wiegman die zes doeken ophing in de toen pas opgerichte Galerie Wiegman. En hij heeft het geweten. Daags na de opening van de ex positie verklaarde een kunstzin nig tandarts (het schijnen in Schiedam altijd de kunstzinnige tandartsen te moeten zijn die hun bezwaren tegen de plaatselyke kunstmanifestaties luide over de daken roepen) dat hij geen poot meer in de Passage zou zetten zolang daar liet werk van. Paling hing. En een paar verontruste ouders verboden hun kinderen door de Passage te lopen en eis ten van de plaatselyke kranten Men ziet dat de kleuren ontbre ken in de ogen van dit gedrocht. Voorts is de omgeving, die met de fynheid van een Japanse meester is getekend, niet overval van kleuren voorzien. Het hierboven beschrevene is slechts een onderdeel van het schilderij; vlak ernaast scheurt een misvormd doodshoofd roet vieze tanden een doek aan flar den. De vele overige details ade men diezelfde mistroostige sfeer. Dit schilderstuk is het wereld beeld van Nelius Faling. Het is een afspiegeling van een zee van lijden en sombere ver wachtingen, gezien door de ogen van een begaafd kunstenaar, die ten prooi was aan. een ziekte die zyn gedachten stuwde naar nooit eerder betreden terreinen. Het grote schilderü' is opgebouwd uit dat ze aan zouden dringen op sluiting van de Galerie Achteraf valt dat ook wel te begrijpen. Voor het publiek, dat ten tyde van de expositie van Falings werk nog maar ternauwernood gewend was aan de wijde wereld van Ka- rel Appel moet de confrontatie met de schilderyen in Galerie Wiegman een schok zyn geweest. Vooral de confrontatie met Fa lings grootste werk waarop hij ja renlang met eindeloze toewyding had gewerkt. 'Dit.' schreef iemand ter gele genheid van de expositie, 'is een schilderwerk, van ongeveer drie by anderhalve meter, dat in de monische vormgevingen, weerzin, naargeestigheid. vijandschap en helse kleuren al het vorige werk overtreft. Het is vol van angst aanjagende figuren en droefgees tige taferelen, die medelyden op roepen bij degene die het werk beziet. Veel voorstudies vindt men er vervolmaakt in terug en by nade re beschouwing blykt dat het werk niet geheel is voltooid. Een afschuwelijk gedrocht, dat de vormen heeft van een menseiyke gestalte, ligt ruggelings gekluis terd in de mismaakte armen van een demonische figuur, die voor zover zichtbaar, slechts de vorm gegeven vyandschap kan zijn. diverse elementen, terwyl de pijn in alle onderdelen de overhand heeft. Ook hier wordt de pijn voorgesteld door langgerekte monsters en kleine mannetjes, die in alles wat leeft spijkers slaam- Midden in het doek staat een grote globe, waarop continenten zichtbaar zyn. Dit is opmerkelijk daar veel schilderijen ook een bol in zich dragen, doch hier stelt da bol altijd een fel brandende zon voor. Die zon was de obsessie in het leven van Nelius Faling. De zon was voor hem het fatale middel punt van zijn leven, hij was samen met slechts vyf lotgenoten op de hele wereld allergisch voor zonlicht een ziekte die zich ver sneld ontwikkelde nadat hij op vyfentwintigjarige leeftyd op straat overvallen werd door een ernstige aanvaL De pyniyke ervaringen toen opgedaan, hebben zyn -wyze van schilderen diepgaand beïnvloed. Alles wat er in de ziel van Faling omging, kreeg daarin vorm waar bij de hoofdmotieven angst, af grijzen en vy'andschap waren. Oud is Nelius Faling niet gewor den. Op 36-jarige leeftyd over leed hy na een elf jaar durende doodstrijd, die hy exact als een boekhouder in beeld heeft ge bracht. Zo exact dat niemand een expositie eigeniyk goed aandurft. Ten onrechte overigens. (Van onze sportredactie) MAASSLUIS De animo onder de jongens en meisjes in Maassluis voor de eerste wielerzesdaa rrg in enorm groot zodat een tussen groep moest worden gevormd waar door het aantal rennertjes van hondrrd op ongeveer honderwrlntig is gekomen. De nieuwelingen kwamen dins dag ook aan de start. Voor die groep rijdt vanavond in de gele trui Lou Toussaint, die eerste werd. Verder werd de groep allerklein sten geplitst. Daarvan zyn de gele- truidragers Ronald dc F cr ook maandagavond eer René Vermeer. De overige gele- truidraqers. te weten Martin van Schaick. Sjaak van der Lely en Ab Moerman konden nu ook weer de begeerde trui veroveren al was de strijd zwaarder dan maandag avond. Opvallend is dat de meisjes niet onderdoen voor de jongens. Ook zij bezetten hoge plaatsen. T '.de- re jongens werden gediskwalificeerd omdat ze niét door Maassluis wens ten te fietsen. Vanavond om zes uur gaat men opnieuw van start. Waaraan vooraf de uitreiking van de gcroene truien. Om 19.00 uur vindt de derde ronne plaats op het parcours aan de Westiandseweg. (Van een onzer verslaggevers) De acties moeten zondag 19 sep tember beginnen. Aam de kerken is gevraagd, om op die dag in de dien sten aandacht te schenken aan de Vredesweek en de bedoelingen er van. Enkele positieve reacties zijn al binnen. Donderdagavond zal in de Ca- Jand-LTS opnieuw aandacht aan de problematiek rond de vrede worden geschonken. Dan zal ook het doel van de Vredesweek uitge- legd worden. Hierna zullen enkele militaire propagandafilms met als tegenhanger een pro-Vietcong-film worden vertoond. Na deze vertoning moet er gedis cussieerd worden onder leiding van een forum. De heer Doddema (ARP- raadslid), een dienstweigeraar, een voorlichtings-ambtenaar van de- -fensie 'en een Schiedamse PSP-et- hebben hun medewerking al toege zegd. Het is dè bedoeling dat de avond met het optreden van een popgroep wordt besloten. Dd volgende dag hoopt men opnieuw de aandacht te trekken van de Maassluise bevol king met een Derde Wereld Winkel stand naast Foto Huset op dc Markt. Aan de Koningin, die op deze dag een bezoek brengt aan Maassluis, is gevraagd even langs te komen. Zaterdag zal de markt vo! staan met kraampjes, waar diverse groe peringen meer over hun werk zul len vertellen. Voorlopig is de komst van een groep van Amnesty Internationa], het Medisch Comité Vietnam, het Rode Kruis, het We- re!d-diakonaat, de Derde Wereld Winkel-groep, het Centraal Actie comité Rijnmond en een aantal mensen van de Federatie van Vrije Latijns-Amerikaanse Vakbonden zeker. De Vredesweek in Maassluis moet besloten worden met een kerkdienst in de Grote Kerk, waai de indrukken van de Vredesweek worden weergegeven. Activiteiten op andere dagen zijn niet mogelijk door gebrek aan geld en mankracht. Het is de bedoeling, dat uit de Vredesweek permanente groeperingen gaan ontstaan. Zo denkt men aan realisering van een jongeren-adviescentrum en een vaste plaats voor de Derde Wereld winkel. Ook wil men in alle kerken per manent een boekenrek aanwezig zien, met indrukken over de vrede. Een en ander moet gerealiseerd worden door een permanente- vre desgroep. Belangstellenden kunnen meer informaties krijgen bij Chris van Leuteren. Rem brandt laan 17a. Maassluis (tel. 01899—3167). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In dok 4 op de werf Wilton-Feyenxoord in Schie dam deed zich gistermorgen om tien uur een bedrijfsongeval voor, waarbij de 25-jarige W .F. B. uit Rotterdam met onbekend letsel naar het Zuiderziekenhuis moest worden vervoerd. De man was aan het schilderen op een stellage en Is door onbekende oorzaak vier meter naar beneden gevallen- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inbrekers hebben vannacht een kantoorpand aan de Hoofdstraat in Schiedam aan de achterzijde weten binnen te drin gen. Een openstaand bovenlicht verschafte hen toegang tot een binnenplaats vanwaar zij het kan toor kraakten. Een geldkistje met 250 gulden werd meegenomen. In een kantoorpand aan de Wal visstraat in Schiedam onderzochten ongewenste bezoekers alle kasten en bureaus. Men kwam binnen door een raam uit de voegen te Uilen. Een geldkistje met 65 gulden in houd is ontvreemd. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De brandweer te Maassluis is gisteravond gealar meerd voor een brand in het be drijf van het zand- en grindbedrijl van de firma Keijzei polder. De hevri-r ,o deed het ergste -■ -•-? i dat door l?-- 'ra nsporthft" - -n- stortkokcr in brand was geraakt. De brandweer, die snel ter plaatse was. had het vuur snel onder de knie. hi de Kapel wikkeling Iet bleek Sen een i in de

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1