Milieubonzen laten het afweten Meer belangstelling wekken voor het milieubeleid EHBO start wisseïbind IGROTE OPENBARE JDELTA HEARING [17 SEPTEMBER HARMONIE VLAARDINGEI ■8 Jinm I# in financiële moein 'Ik heb hem niet gezien' Gebr. de Veld mm mm rnmmim Hi tmrnm Raadslid stelt vragen Raadsvoorstel neemt drie uur in beslag Meer aandacht voor geestelijke volks gezon clheid Fietser overlijdt tia aanrijding Vergadering Commissie Buitenlandse W erknemers Twee is teveel bij Ciiltura Demonstratie .Solide naam' T.V. DEFECT yVOLNSDAG 8 SEPTEMBER 1971 HEI VRIJE VOLK door Hans van der Sloot Het ziet er niet best uit voor het Sportfondsenbad. Wan neer de gemeente niet snel bijspringt, zit het er dik in-dat Schiedams oudste overdekte bad eerstdaags zal moeten- worden gesloten.' - - - - De grote boosdoener is het bad-Zuid, dat door noeste arbeid van de Gorzenaren steeds reëlere vormen aan begint te nemen. Wanneer dat bad-Zuid er eenmaal zal zijn, zo vreest de directie van het Sportfondsenbad, bestaat het ge vaar dat een groot aantal potentiële Sportfondsenbadbe-5 zoekers zullen wegblijven. ADVERTENTIE Jieriyeuwt uw veiliglieid! (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Acht samenwerkende milieu-actiegroe pen uit Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant houden vrij dagavond 17 september een grote Delta-hearing in de Harmo nie aan de Sehiedamseweg in Vlaardingen. Opzet van de avond, waarop tal van kamerleden, leden van de Rijnmond- raad en alle mogelijke plaatselijke en gemeentelijke autoritei ten uit zuidwest-Nederland worden verwacht, is het milieu beleid meer in de publieke belangstelling te brengen. SC H fEDAMSEWEG IMTWift mm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De heer W. J. C. Willemse, gemeenteraadslid van de KVP-fractie heeft burgemeester en wethouders vragen gesteld naar aanleiding van publicaties over de slechte finan ciële positie van het Sportfondsenbad aan de B.K.-laan. 'f (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Drie uur lang heeft de Maassluise ge meenteraad gisteravond en vannacht nodig - gehad om een raadsvoorstel aan te ne men. De tijdrovende behan deling betrof de verkoop van grond in de Dijkpolder aan de Bouw- en Aannemings maatschappij Kindregt N.V. voor het bouwen van 123 vrije seetorvvoningen en 88 garages. Oorzaak van de ellenlange discussies: Kindregt N.V. zou een slechte aannemer zijn. Nico Komen .'acüiflüïtin^::'. burgemeester W. J, D. v. Dijck veiligheidskleppen Wij helpen U direct! lpHiupi!_i3tLldutnastraiatTfrsr zp\ Schiedam -hearing over milieu (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het is op vallend hoeveel autoriteiten het hebbenlaten afweten toen zij van de organisatoren van de grote openbare Delta-Hearing het verzoek ontvingen op 17 september in de Vlaardingsc Harmonie hun 'zegje te komen doen. Vooral de landelijke mi lieubonzen zijn rond die datum nog volop met vakantie of heb ben dezelfde avond een festivi teit in «ie huiselijke kring" of kunnen' om andere dwingende redenen geen acte de prësenee geven. Verscheidene leden van de Tweede Kamer zullen er wel zijn. Het zijn dan ook voorna: melijk de nlet-gekozen hoge he ren die er niet zullen zijn. Mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land en tevens voorzitter van de Saneringscommissie voor Rjjn- mond is wegens vakantie ver hinderd. Prins Claus, de in milieuza ken geïnteresseerde echtgenoot van onze kroonprinses, kan ook niet. Van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid zal geen beleidsman komen. A. J. Ivaland, gedeputeerde van de provincie Zeeland heeft thuis een feestje. Burgemeester XV. Thomassen van Rotterdam hcct't hel nv-i andere zakenKveel te druk. Zyn wethouder H. W. Jetting- hoff gaat na alle troebelen van de laatste weken met vakantie. Dr. L. R. Clarenburg, van het „stankrapport", kan ook niet, De arbeidsinspectie van Rot terdam heeft ook negatief op de uitnodiging gereageerd. Evenals de heer Posthuma van het gemeentelijk havenbe drijf. De Zeeuwse gedeputeerde oir. .1. P. Boersma komt wel. Het milieubeleid valt echter niet onder zijn verantwoorde lijkheid. Verder heeft mr. Klaa sesz geschreven dat enkele le den van de saneringscommissie misschien wel zullen komen. Commentaar van een van de organisatoren Remy Poppe (CAR)„Frappant dat de hoogstverantwoordelijken het late- afweten. Als waar demo craat verwacht je niet anders dan dat ze wél komen." Ongegrond is die vrees niet. Het bad Zuid is geprojecteerd op en- - fcele_ minuten gaans van het Sportfondsenbad, dat het evenals het toekomstige bad voor een groot gedeelte moet hebben van de welwillendheid van de bewo ners van Schiedam Zuid. En naar welk van die twee die uit zal gaan, kan een ieder met zijn klompen aanvoelen: naar het nieuwe bad. In de eerste plaats ligt het nieuwe bad veel dichterbij. In de tweede plaats biedt het de bouwverordeningen voor zwemba den zijn in de afgelopen jaren sterk uitgebreid en verbeterd veel en veel meer comfort, waar bij als extra bezwaar nogal eens zal worden aangevoerd dat de NV Voor de gemeente maakt dat de zaak er niet gemakkelijker op, en het is dan ook niet meer dan lo gisch dat na de bekendmaking van wethouder Collé dat er fi nanciële moeilijkheden zijn, er onmiddellijk vragen uit de raad zijn gesteld. Te meer omdat de be slissing over het al dan niet bij spijkeren van de begroting van het bad extra gecompliceerd wordt gemaakt door een enige tjjd geleden genomen besluit om in de kelders van het Sportfond senbad een badhuis te vestigen. Het nieuwsgierige raadslid: Wiilems (k.v.p.) vraagt zich in zijn stuk dan ook terecht af hoe of dat nu allemaal moet. 'Nog maar kort geleden', schrijft hij, 'heeft de raad van Schiedam be- Sportfondsenbaden zich 'aan het gerief van hun zwemklantjes de laatste jaren bijzonder weinig ge legen hebben laten liggen. En ten derde tenslotte, zal het nieuwe bad tot onverslaanbare favoriet worden uitgeroepen door dat de bewoners van Schiedam- Zuid van hun zwembad een bijna persoonlijke aangelegenheid heb ben gemaakt. Massaal hebben de Gorzenaren zich voor dat bad het vuur uit de sloffen gelopen. Met ware hartstocht zijn er ac ties voor op touw gezet, zijn er enquêtes en inzamelingen gehou den, hebben schoolkinderen aüe deuren platgelopen en hebben AOW'ers meegespaard voor HET BAD. Het spreekt dus wel haast vanzelf dat het Sportfondsenbad uit die buurt nog heel weinig be zoekers zal overhouden.' sloten gebruik makend van be paalde faciliteiten van 't Sport fondsenbad een badhuis te bouwen. De kans is nu dus groot dat dit badhuis zonder badwater komt te zitten of dat de gemeente Schiedam een zwembad moet ko pen om een.badhuis draaiende te houden. Aangezien de bevolking van Schiedam een dusdanig beleid moeilijk zal kunnen begrijpen en ik als raadslid erg verbaasd ben, vraag ik u: 1. Heeft wethou der Collé bovengenoemde mededelingen omtrent het sport fondsenbad gedaan? 2. Zo ja. waarom is de raad deze infor matie onthouden toen voorgesteld werd een badhuis bij het sport fondsenbad op te richten? Het antwoord wordt met span ning afgewacht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de .Koninklijke Ve reniging voor EHBO start op maandagavond 4 oktober met een cursus voor beginners en op dins dagavond 5 oktober met het onder richt aan gevorderden. De lessen worden gegeven in de bovenzaal van het bureau Huisvesting aan de Westmolenstraat 26 en duren, van haif acht tot half tien. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij mevrouw E. Kockx- Van Gerven, Mgr. Nolenslaan 402; en bij de heren A. van Katwijk. Galileistraat 17a, en G. J. van Eden. Vlaardingerdijk 335. Ook. de werkgevers kunnen personeel voor deze cursus laten inschrijven. RAAK 26 (100 m icht«rhtriTadTEUF00H (010)24 BJÏI^ Of, zoals één van de organisa toren Remy Poppe van het'Cen traal Aktiecomitee Rijnmond het uitdrukt: 'Bij de hoge heren leefi nog steeds de gedachte dat het z:. moeilijk is. De mensen snappen e toch niets van. Vandaar dat we on in de discussies vooral op allerlf plaatselijke situaties zullen rich ten.' Aan de hand van concrete vool beelden willen de hearing-houder dan trachten aan te tonen dat 'de overheid door de industrie als bull dozer wordt gebruikt om grond tr veroveren ten kostte van het leef- klimaat.' Een aantal moties in dir zin is in voorbereiding Ad ter, Cate, wetenschappelijk medewerke: van de Nederlandse Economisehc- Hogeschool in Rotterdam, zal eèr inleiding houden. Hij is een uit-, gesproken voorstander van tem porisering van de industriële ont wikkeling in het zuidwesten van Nederland. Het Centraal Aktiecomitee Rijn mond (CAR) heeft tot nu. tever geefs naar 'n opponent v.d. spreker gezocht. Voorstanders van verder gaande industrialisatie, vertegen woordigers van 't bedrijfsleven of overheidsdienaren zijn bijna zonder uitzondering verhinderd naar de Delta-hearing te komen. Deze zal veei op plaatselijke problemen ge richt worden. Tevens zal de hearing de solidariteit met en tus sen de verschillende actiegroepen bevorderen, waarvan de onderlinge contacten de laatste tijd trouwens vrij intensief zijn. Verder moet de Delta-hearing een grote demonstratie voor openheid zijn: 'Want.' zegt Remy Poppe, 'die is nodig. Als je over democratie spreekt, moet de bevol king toch weten wat er aan de hand is. Helaas worden van aller lei onderzoeken de resultaten nooit bekendgemaakt. Ambtenaren heb ben veelal een zwijgplicht.' Met het oog hierop noemt hij het teleurstellend dat de hoogst ver antwoordelijke mensen voor het milieubeleid in Nederland het volgende week laten afweten. Wel verwacht men veel gemeen teraadsleden. statenleden, leden van de Rijnmondraad, de wethou ders voor volksgezondheid van Maassluis en Vlaardingen en de kamerleden Tilanus (c.h.u.), Im- Van Leeuwen (a.r.p.i, Kleisterlee kamp d-66Barendregt (p.v.d.a), (k.v.p.» en ex-volksvertegenwoordi ger Van der Lek p.s.p.)De ge meente Vlaardingen neemt de zaalhuur. voor haar rekening. is:,?;,.i EwSamTJ Verbittering in Maassluis over milieubeleid (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS „Met een bit ter •oei moeten we vaststel len dat er weinig tegen de mi lieuverontreiniging gebeurt. En we moeten opschieten anders zijn we te Iaat. Nu iedereen de hinderwetbevoegdheden naar Rijnmond, die bij de bron zit. wil transporteren, gaan deze naar de provincie. Naar mensen die in Wassenaar rustig tussen het eikelover toeven. Daar kun nen maar weinig mensen biij mee zijn." Wethouder J. A. Hummeicn van volksgezondheid, die deze woorden gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering zei. was het ook niet. Zijn sombere woorden ware- :cht aan het al even wc* vrolijke adres van FvdA-raadslid Nico Komen. Ontevredenheid over de beant woording van zijn vragen be treffende recente uitbreidingen van miiieubedervende indus trieën waren aanleiding voor de socialist om bet onderwerp weer even aan te roeren. „U zegt. dat raolybdenen, die door Climax Molybdenum ver vaardigd worden. onschuldig zijn. Ik heb gehoord dat men daar in medische kringen iang niet zeker over is. De stof fen zouden zelfs hartziekten kunnen veroorzaken. Daarom zou ik graag willen weten, of de Maassluise brandweer een taak toebedeeld is bij een eventuele calamiteit in Rijnmond. En be staat er voor Maassluis een evacuatieplan?" Burgemeester W. J. D. van Dijck kon concreet zijn met dc beantwoording van de laatste vragen van raadslid Komen. ,.Er is een rampenbestrijdings plan. Deze wordt op bepaalde punten regelmatig onder de loep genomen om bij te blijven bij de ontwikkelingen. Verder ligt er in iedere brandweerauto 'n boek met maatregelen die ge troffen moeten worden bij onge lukken. Dit boek wordt door de brandweer ook geleerd en re gelmatig worden aan de hand van deze stof oefeningen gehóu den." Maassluise raad spuwt gal over dubieuze'aannemer PvdA-raadsiid N. 'Komen was de eerste die zijn gal over de "dubieu ze" aannemer ging spuien. "Deze maatschappij", aldus de socialist, "heeft in 'de Maassluise ".vogel- buurt", in de Westwijk, ook huizen gebouwd. Ik heb hier een stapel klachten van zeventig bewoners. Het verfw.erk is onvoldoende, het plafond vertoont scheuren, in bijna alle woningen zitten de dorpels los. veëï huizen vertonen kieren waar- döor het binnen tocht, tegels val len in de badkamers op de grond, de aflevering van de woningen was een aanfluiting, want de kopers moesten vaak zelf eerst nog eens puin gaan ruimen. Daar komt nog bij dat het optreden van het perso neel van de bouwer onbeschoft was. Er waren zelfs advocaten no dig om de geschillen met de bou wer uit te vechten." Nico Komen ging nog een tijdje door met het noemen van klachten. Raadslid A. P. Zwaard (Welzijn Maassluis '80) deed ook een duit in het zakje. "Er zijn nog veel meer misstanden rond de, bouwer tc sig naleren", zo zei hij. "De heer Ko men heëft voorlopig wel genoeg opgenoemd. Het verstandigste is volgens mij dit voorstel terug te nemen." De VVD- en de D'66-frac- tie voegden zich bij de sprekers. De rest hield zich, op drs. P. B. R. de Geus (c.h.u.) na. stil .en was het eens met liet voorstel. Burgemeester W. J. D. van Dijc'.:- kon de verontruste raadsleden on danks zijn tijdrovende betoog, nie! tevreden stellen. Zijn. "volmaakte mensen, aannemers of burgemees ter zijn er niet", "ik kan geen ze kerheid geven dat alles goed za gaan" en "het bedrijf heeft een solide naam" kon de oppositie- voerders niet gerust stellen, "Er zijn honderden bewoners die to: hun volle tevredenheid wonen in huizen van deze bouwer", merkte de burgemeester ook nog op. "Maar ja, klachten heb je overal en hou je altijd." De ontevredenheid over dit ant- woord was voor de PvdA en WM'80 aanleiding om opnieuw tot de aan val over te gaan. "Ik wil de toe- -komstige 123 bewoners van de Dijkpolder niet door dezelfde hel laten gaan als de mensen, die hui zen hebben gekocht in de vogel- buurt," zei Nico Komen. "Maar er is nooit een klacht bij B. en W. binnengekomen", merkte burgeme'ester Van Dijck, nog op. De reactie kwam prompt. Raadslid Zwaard begon met een brief te zwaaien en zei: "Hier burgemeester heb ik zwart op wit dat dit wel degelijk het geval is geweest." Ook de reactie van de burgemees ter kwam snei. "Ik heb hier het antwoord aan Dw briefschrijvers waaruit blijkt dat het hier maar om kleine klachten gaat." Na veel vijven en zessen, er was zelfs een schorsing van de vergade- ring voor nodig, werd tot stemming overgegaan. Het collegevoorstel werd met tien tegen negen stem men aangenomen. De burgemeester gaf de raad nog de zekerheid dat in het contract met. de bouwer "vei ligheidskleppen" zouden worden ingebouwd, die situaties zoals in de Vogelbuurt zouden moeten voor komen. De onvrede bij bijna de helft van de raadsleden biecf SCHIEDAM Een studiecom missie za! zich aan bezighouden met de geestelijke volksgezondheid in Schiedam. In de commissie zul len leden uit de Schiedamse ge- leenteraad en deskundigen zitting nemen. Het besluit is genomen door de raadscommissies voor het g emeente-ziekenhuis. onderwijs, jeugdzaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk. (Van ten onzer verslaggevers» ROTTERDAM ..Ik heb hem niet gezien. Ik heb daar geen ver klaring voor." Dat was het enige dat de 25-jarige Schiedamse mon teur Harry E. maandag in Rotter dam rechter Jolles ken antwoor den. E. reed op 25 februari wielrij der Pieter Vink aan. De fietser kwam hierbij ongelukkig ten val en overleed enige uren later aan zijn verwondingen. Volgens de 61-jarige monteur Zolf, die achter E. reed, had deze vaart geminderd. Hij had de fietser wel gezien en kon ook niet zeggen hoe E. de fietser niet opgemerkt kon hebben. Officier van Justitie mr. Bos eiste 'n geldboete van 750 gulden, een maand voorwaardelijk en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. E. die door zijn toenmalige chef „een voorzichtig rijder" werd ge noemd. is in zijn levensonderhoud tegenwoordig vokomen van zijn auto afhankelijk. De uitspraak Is over veertien da gen. (Van een onzer verslaggeefsters» j SCHIEDAM —Donderdag 9 sep tember houdt de Commssie voor Opvanging en Begeleiding van Bui- teniandse Werknemers te Schie- dam een openbare vergadering. De i vergadering begint om vier uur 's middags en wordt gehouden in de j raadzaal van het stadhuis. i In een commissievergadering heeft wethouder B. E. Coüj van Volksgezondheid gezegd dat .de di rectie en het gemeentebestuur bin nenkort gaan praten over de tekor ten op de begroting van het zwem bad, "Ik geloof dat men. ..de^ zaak het liefst aan ons zou overdoen,' 'zei de wethouder. De directie van Jiet badAs^bang.. voor de concurrentie van het toe komstige bad Zuid. Om de begro ting beter sluitend; te maken stelde de directie voor de' tarieven voor het schoolzwemmen en het ortho pedische zwemmen te verhogen. Het gemeentebestuur was het met deze maatregel niet eens. Kort geleden besloot de raad van Schiedam een nieuw (badhuis te bouwen bij het Sportfondsenbad. zodat men gebruik kan maken van bepaalde voorzieningen van het zwembad. Volgens het raadslid Willemse te de kans nu groot dat het badhuis of zonder water komt te zitten of dat de gemeente eerst het zwembad moet kopen om het badhuis te la ten draaien. Daarom heeft hij hei college ge vraagd of de mededelingen van wethouder Collé juist zijn. Hij vraagt vertier: 'Ais liet waar is wat wethouder Collé heeft gezegd, waarom heeft men dat niet verteld toen in de raad werd voorgesteld een badhuis bij het Sportfondsen bad te bouwen?" SCHIEDAM De algemene Schiedamse kunstkring Cultura zal op 18 september hot seizoen openen met de uitvoering van het toneel stuk "Twee is teveel", van Wilton Manhoff. De voorstelling begint om 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Verder staat voor 6 oktober een nieuwe show van Hennan van Veen op liet programma. De Hoofdstad Operette voert op 8 oktober de ope rette Das Dreimadelhaus van Schu bert op. De beide voorstellingen worden gegeven in de Vlaardingse Stads gehoorzaal en beginnen om 20.15 t ADVERTENTIE/ Evt. vooraf prijsopgave ffisg Telefoon 01(t~2^'$6(38 \a=|P' Óff, Philips dealer

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1