WONINGDIENST KRIJGT YEEL KLACHTEN VAN HUURDERS WF-werknemers in de bloemen Verkeer hui ten Schiedams hart Rob Holl wisselblnd SCHIEDAM VANDAA G Zwembad har te wens van Schiedamse scholieren mm 22 eurotax Verpleegsters 1 Dienst in de Rank ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Langzamerhand, verkrotten de woningen in de binnenstad. v Wm Be Grote Markt wordt "begin volgende week geasfalteerd. ADVERTENTIE lieriyeawt tiw veiligheid! door Haus van der Sloot De moeilijkheden rond het Sportfondsenbad duren nog steeds voort al zijn ze dan onofficieel. Aanleiding tot de openbaarwording van die moeilijk heden was de uitlating van wethouder Collé, dat het Sportfondsenbad spoedig aan de rode streep zou zitten wanneer de gemeente niet in de exploitatie zou bijsprin gen. De publikatie van die woorden had een storm van protest van officiële zijde tot gevolg. VRIJKAART SEX-FILM (knip uit) BELANGRIJK SEX-N1EUWS HEROPENING „BALS" SEX-THEATER VERZENDHUIS „BALI" VRIJKAART SEX-FILM (knip uit) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een zwembad is de hartewens van de Schiedamse jeugd. De jonge Schiedam mers willen dichtbij huis én op zondag kunnen zwemmen. Als dat zwembad er is, willen de kinderen graag een kinderboerderij, waar ze zelf mogen helpen de dieren te verzorgen. De tieners hebben duidelijk behoefte aan een trefcentrum, waar ze kunnen dansen en praten en een kopje koffie en een biertje kunnen gebruiken. in binnenstad steeds (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Steeds meer gaten vallen er in het oude hart van de Schiedamse binnenstad. Iedere maand opnieuw ont trekt de Gemeentelijke Woningdienst gemiddeld tien a twaalf woningen aan het krappe woningbestand. Vorig jaar zijn voor namelijk in de oudste delen van Schiedam de Hoflaanstraat, de Singel, de Grofbaan en de Parallelweg 142 panden onder de sloophamer gevallen. Volgens de gemeentelijke dienst kwamen er vorig jaar weer 560 wo ningen bij in Schiedam, voorname lijk in Groenoord. Een fiks aantal huizen in de binnenstad werd op gekalefaterd en voor bewoning ge schikt gemaakt. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn er in Schiedam ten minste 2600 woningen aan hun bestemming onttrokken; de helft daarvan is door de slopers met, de' grond gelijk gemaakt. Desondanks is het aantal wonin gen sedert de oorlog sterk gegroeid: na 1945 verrezen er op Schiedam's grondgebied ruim 12.600 huizen, hetgeen het totale wonirigbezit brengt op 21,800. De pensions voor buitenlandse arbeiders worden door controleurs vati de Gemeentelijke Woningdients nauwkeurig in de gaten .gehouden. Tellingen wijzen uit dat ruim 250 gastarbeiders in Schiedamse pen sions gehuisvest zijn. De Woningdienst. krijgt veel brieven en telefoontjes te verwer ken van huurders die klagen over woning-gebreken waaraan de eige naar niets wenst te doen. In de meeste gevallen zorgden de huis eigenaren na aanschrijving door de Woningdienst voor herstel, maar het komt oook voor dat er een schriftelijke lstgeving van B. en W. verstuurd moet worden om de huiseigenaar te overtuigen. Stapels klachten komen er ieder jaar terecht op de bureaus van de 1 ambtenaren van de afdeling Hin derwet: vooral klachten over de luchtverontreiniging zijn daar een belangrijke onderdeel van. De ambtenaren van deze dienst krij gen het ieder jaar dan ook steeds drukker, aldus het verslag van de Woningdienst, Precies veertig bedrijven vroegen vorig jaar een vergunning aan in gevolge bepalingen uit de Hinder wet. Met de commandant van de brandweer brachten de Hinderwet ambtenaren hierover advies uit aan Ivet college van burgemeester en wethouders. Bij de meld- en regelkamcr van het Openbaar lichaam Rijnmond komen regelmatig klachten binnen uit de wijken Groenoord en Nieuw- land over geluidshinder door laag overkomende vliegtuigen. Tot slot maakt het jaarverslag melding van een verminderde animo voor het wijkcentrum Nieuwland, dat in be heer is bij de gemeente Schiedam. Vorig jaar werd 771 keer door huurders gebruik gemaakt van het zalencentrum (het jaar daarvoor was dat 810 keen. i Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de kantine van de dok- en werfmaatschappij Wü- ton-Fijenoord zijn gistermorgen 27 A-- "--m_ v -w.,v.v.v* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Grote Markt en het deel van de Hoogstraat tot aan he Korte Dam worden, als het weer dat toelaat, op maandag 27 en tosdag 28 september geasfalteerd, 's Maandags zal de onderlaag wor den aangebracht, waarna op dinsdag de toplaag volgt. Dit betekent dat het verkeer op beide dagen uit de omgeving van de Grote Markt ge beerd wordt. Ook parkeren bij de Grote Markt is dan niet toegestaan. Gisteren zijn reeds borden aangebracht die dat aangeven. In de afgelopen weken zijn de trot toirs langs de Grote Markt en het Pleintje bij het stadhuis al op de oorgeschreven hoogte gebracht. Moor het doorgaande verkeer is de volgende regeling getroffen: het verkeer vanaf de Hoogstraat wordt hij de Appelmarkt afgeleid naar de hange Haven en kan dan uitlui- tend via de Dam weg uit het cen trum. Bovendien worden de Nieuwe Sluisstraat evenals de Brede Marktsteeg afgesloten voor het verkeer. Het verkeer komende van de Parkweg kan alleen afstromen via de Boterstraat (waar eenrichtings verkeer geldt) naar de Broersvest. Het verkeer dat van de Broersvest de Lange Kerkstraat inrijdt, wordt ter hoogte van het Oude Kerkhof gewaarschuwd dat de Grote Markt is -afgelsoten. Via de smalie Oude Kerkhofweg wordt men dan naar de Nieuwstraat en de Korte Achterweg geleid, omdat de Nieuwstraat naast de Grote Kerk en de Korte Kerkstraat eveneens zijn afgelsoten. Op het Oude Kerkhof worden zowel bij de Lange Kerkstraat als de Nieuwstraat, vekeerslichten ge plaatst, waardoor het op maandag en dinsdag verboden is op deze weg te parkeren. Volgens gemeente- vcorlichting is het dielVstbijzhnde terrein om de wagen kwijt te raken, het nieuwe parkeerterrein achter het gemeente-archief. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Tolerant zijn." Dat is het thema van de informele korte kerkdienst, die zondagavond kwart over zeven onder leiding van Ds. B. A. Koek in wijkgebouw de Rank wordt gehouden. Na de dienst kunnen de aanwezigen discussiëren. SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" bestaat dit jaar 105 jaar. Ter gele genheid hiervan zal het koor zon dag een concert geven in Goor iOverijssel). De bas Rob Holl zal aan deze uitvoering meewerken- Holl haalde op het vocalistencon cours in Den Bosch een eerste prijs. Tijdens het concert in Goor zal hij als solozanger' optreden in een aantal Slavische werken. Het uit ruim honderd personen bestaande Orpheus-gezeischap. zal daarna een diner worden aangebo den in Dieperiheim. Met een mini- concertje in het bejaardentehuis „De Stoevelaar" zal de dag beslo ten worden. RAAM 26 (100 m «ht»r hetstadhuis) SCHIEDAM TE1EF00H (010) 26 83 SI *- a re lönnumt jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door het directielid, de heer C. H. Meeuwisse die ook de gebruikelijke geschenken onder couvert, de vererende getuigschrif ten en de daarbij behorende insig nes uitreikte. Veertig jaar in dienst bij WF is de heer H. A. Reiche. die daarvoor de eremedaille in brons behorende bij de Orde van Oranje-Nassau kreeg. Hij is pneumatisch metaal bewerker. Vijfentwintig jaar in dienst zijn: "G. Brouwer (pneumatisch metaal bewerker); A. J. Hubregtse (ge- reedschapuitgever)J. Holleman (onderhoudstimmermaniA. Valk (draaier): L. F. Scheuierman (transporteur); F. Keuterman (metselaar); J. Goene (magazijn bediende): J. M. van Doodewaard (plaatwerker): J. F. Guise (draaier- boorder): W. F. Stouten (voorman- stelllngmaker) en J. Broos (draai er). Eveneens 25 WF-dienstjaren heb ben: L. C. Tak (tuinman): J. Baas (bankwerker): J. G. Boot (tijd schrijver-magazijnbediende A. Middelburg (scheepmaker); J. B. de Koning (koperslager-fitter) C. Zwamborn (draaier): A. Faling (verhaler); W. van den Hoek i tandwielfrezer)B. Beckerschmidt (onderbaas transport); P. J. Roo- denburg (onderbaas lassers): W. A. Nosordijk (assistent magazijnmees ter): C. Neels (baas gereedschap- mftgasÈijn) en J. Krommenhoek (calculator). De pneumatische me taalbewerker H. Roozendaal ont ving gisteren een koninklijke on derscheiding in brons. Hij had het veertig jarig jubileum echter al eerder gevierd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het diploma A ziekenverpleging zijn deze maand in Schiedam geslaagd de zusters G. van Gent, Th. M. N. Heerkens. G. J. van 't Hoff, M. A. van Kempen, R. M. G. M. van Meurs, H. van 't Oor en A. A. Treurniet. Journalisten werden dezelfde avond nog opgebeld met de me dedeling dat het gezegde 'aan de rode streep zitten' niet let terlijk diende te worden opge vat en dat het Sportfondsen, zoals in de artikelen was gesug gereerd. bepaald niet bevreesd hoefde te zijn voor het toekom stige Zwembad Zuid, dat op slechts enkele kilometers van het bestaande bad zal verrijzen. Daarnaast kwamen er heftige protesten van de zijde van het Sportfondsenbaden in Amster- beheerdersmaatschappij N.V. Sportfondsenbaden in Amster dam. die allen een gelijkluiden de lezing gaven van de officiële ontkenningen, namelijk dat het Sportfondseu helemaal niet aan de rode streep zou zitten. Nu zou een dergelijk protest aanneme lijk zijn ais ër niet enkele ar gumenten tegen konden worden aangevoerd. In de eerste plaats mag de eensgezinde en plotselinge akti- viteit, die zowel van de zijde van de overheid als van de zijde van de financiële betrokkenen aan de dag wordt gelegd, verba zingwekkend worden genoemd. Daarnaast is de officiële ont kenning enigszins bevreemdend. Dat een wethouder bij het lezen van een artikel, zijn beleid en uitspraken betreffende, meent verkeerd verstaan te zijn is ge rechtvaardigd indien terecht. Dat hij zich ergert aan de le zing die een krant geeft over een vergadering, is in sommige gevallen begrijpelijk, maar dat hij zich boos maakt over dingen die hij, hoe dan ook zelf heeft gezegd is onbegrijpelijk.Zeker als hij zich zo boos maakt dat hij tien minuten na ontvangst van de krant ai aan de telefoon hangt met de mededeling dat er geen sprake van is dat het Sportfondsenbad in ernstige moeilijkheden komt door de bouw van het Zwembad Zuid. terwijl de directie van de N.V. Sport fondsenbaden juist dat een week later officieel mededeelt. Daarbij kan men dan nog ai- tijd stellen dat de uitlating "aan de rode streep zitten", niet voor niets wordt gebruikt. Het Nederlands kent naast een enorm aantal gezegdes en uit drukkingen, die voor velerlei uitleg vatbaar zijn, er ook een aantal die zo algemeen zijn ingeburgerd dat ze slechts één vaststaande betekenis hebben. "Aan de rode streep zitten" is er één van. Een dergelijk zinnetje wordt doorgaans niet gebezigd wanneer men bedoelt te zeggen, dat de financiële toestand niet zo rooskleurig is. Het wordt evenmin aangeduid om mee te deien dat enige steun wel ge wenst zou zijn. "Aan de rode streep zitten" heeft slechts één betekenis: Aan de rode streep zitten, oftewel, aanduiden dat het met de financiën slecht, zo niét hopeloos gesteld is, of dreigt te raken. Dat ontkennen heeft weinig zin, zeker niet als de N.V, Sportfondsen inderhaast boze brieven gaat schrijven aan het gemeentebestuur en aan de raad, als dc overheid alles doet orti de gewraakte woorden van hun inhoud te ontdoen en de directie van het Schiedamse Sportfondsenbad ingezonden brieven gaat schrijven en in di rect overleg treedt met de ini tiatiefnemers van het Zwembad Zuid. Beter zou zijn, als de directe betrokkenen duidelijkheid zou den verschaffen over de aard van de onderhandelingen, die tussen de N.V. Sportfondsenba den en de Gemeente worden ge voerd. over wat de N.V. Sport fondsenbaden bedoelt met het zinnetje "dat zij altijd bereid is om In samenwerking met de Gemeente het Sportfondsenbad te exploiteren" en over de con sequenties die dat heeft voor het doorgaan van het Zwembad Zuid. (ADVERTENTIE) met grandioze- non-stop PORNO KLEUREN FILMSHOW op levensgroot DIARAMA-SCHERM Dagelijks voorstellingen van 12.3018.00 uur. Maandag- en vrijdag avond van 8,0010.00 uur „BALI" - DAM 3 SCHIEDAM Ingang theater (achter zijde) Korte Haven 2. Tevens in onze boetiek enorme collectie Zweedse en Deense sexbladen. Lage prijzen. Nog steeds Nederlands grootste sex-boetick Telefoon 010—26 7126 Deze wensen sprongen eruit in net onderzoek, dat de afdeling dc Woning en haar Bewoning vair de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen deed naar de woonwensen en behoeften van de Schiedamse schooljeugd. Het onderzoek is ge daan op zes lagere scholen die ver spreid liggen in Schiedam en op negen verschillende scholen voor voortgezet onderwijs. Lekker ravotten en hutten bou wen op 'n terrein waar dat mag en kan, is de derde wens der lagere- sehooljeugd. Voetbalvelden tussen de huizenblokken, spelen op gras. of In zand met houten speelwerk- tuigen, dat staat allemaal op het verlanglijstje van de kinderen. Ze wonen het liefst in huizen met tuinen, puntdaken, veel ramen en ook nog iin vrolijke kleuren ge schilderd. Waar het bij deze kinde ren op aan komt is ruimte voor het voetballen en het tikkertje en ver stoppertje spelen. Als ze maar geen last krijgen met de buren, dat er een bal in de bloemen geschopt wordt of een ruit sneuvelt. IJzeren rekken en stenen tegels hoeven niet zo voor de kinderen. De tieners vinden het vooral be langrijk dat er een trefcentrum komt, waar iedereen kan komen als hij er zin in heeft. Zij missen in de woonwijken van nu de bomen en planten, en ontmoetingsplaatsen. Ook zij willen vrolijke kleuren en verschillende vormen van de hui zen. Beide leeftijdsgroepen, zo bleek uit het onderzoek, vervelen zich het meest op zondag overdag. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat veel zondags gesloten Is, de bibliotheek bijvoorbeeld. Dit zijn de wensen van de Schiedamse Jongeren en zoals in het rapport over het onderzoek staat: de toe komstige bewoners "an Schiedam. De gemeente kan er alvast reke ning mee gaan houden. >sï

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1