mm Cijfers geven triest beeld VOOR 1400 GEEN PLAATS IN TEHUIS I Werkloosheid Het hek van de dam gs Autoverkeer in voor nieuwe n SCHIEDAM VANDAA G wisselbind 'J 1 124 "24 eurotax 15.11.22 vW ahoy' Vriendenkring Burgemeester niet te spreken ahoy'j ff #a 1 I ahoy' fï #1 i Een kijkje op Kethel-dorp vanuit de hoogte. SCHIEDAM Voor 127 Schiedamse bejaarden die hoognodig in een bejaarden tehuis moeten worden ver zorgd, is geen plaats. Ze staan op een wachtlijst, samen met ruim 1300 andere 65-plussers. Deze cijfers staan in „As pecten", een informatieblad van de gemeentelijke sociale dienst. „Een1 erg triest beeld, dat die cijfers aangeven schrijft drs. G. A. A. Smits in een begeleidend artikel. GROEN OORD Het hek is van de dam. Het platteland moet het afleggen tegen de nieuwe tijdNieuwland, Groenoord, en straks Woud- hoek-Spaland.Boerderijen in het oude Kethel worden met de regelmaat van een klok omvergehaald. V/ie na jaren Schiedam bezoekt, zal het moeilijk hebben «BB I De directeur van het GAB, ir. J. P. Nugteren, zegt: „We zitten nu dicht bij het ma gische getal van 700, dat is zo ongeveer één percent van de beroepsbevolking in ons gebied. Landelijk gezien is dat natuurlijk een lachertje." Salon van de Maassteden in het Stedelijk Museum. door Hans van der Sloot De Salon van de Maassteden is gedemocratiseerd. Einde lijk, zeggen de BBK's Rijnmond en '69. En begrijpelijk. Ja renlang hebben beide kunstenaarsorganisaties een felle strijd-gevoerd tegen deze grootste Schiedamse kunstenaars manifestatie, waarbij het vooral ging om afschaffing van de jury, de afschaffing van de prijzen en de toekenning van hang- en staangelden. fenycuwtaw veiligheid! fg Gruno Schiedam houdt feestavond r#1 #1 11 m Kelbcl-cenlruii] l nu zo snel mogelijk over op aardgas (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bewoners van Kethel-centrum kunnen al binnen afzienbare tijd hun kachel en fornuis op aardgas laten, branden. Het kost de gemeente 30.000 gulden extra om die aardgasaansluiting aan te leggen voor de aanleg van 'de riolering in Kethel. Na een pas gehouden onderzoek, waaruit naar voren kwam. dat de riolering voorlopig niet aangelegd kan worden, hebben B. en W. de knoop doorgehakt en besloten de aardgasaansluitingen zo vlug mo gelijk te laten maken. Bijdorp en Kethel-centrum wa ren de enige stadsdelen van Schie dam. die niet gelijk met de rést van de stad overgeschakeld zijn op aardgas. Afgelopen zomer heeft Bijdorp aardgas gekregen en nu komt Kethel-Centrum aan de beurt. De aansluting is zo' lang uitge bleven omdat het verstandiger en goedkoper leek tie hoofdriolering en de aardgasleidingen tegelijk in te graven. Het gemeentebestuur vindt nu dat Kethel-Centrum niet lan ger van aardgas verstoken mag blijven. Om de hoofdgasleiding weer op aijh oude plaats terug te leggen zal ongeveer 30.000 gulden betaald moeten worden. Het wachten is nu op de goedkeuring van de gemeen teraad en van hogerhand. Dat laatste kan nog wel eens aanlopen. Maar zodra alle goedkeuringen er zijn, kunnen de leidingleggers aan de slag. Het ooilege heeft dit al aan en kele. bewoners van Kethel-Centrum Sfbrf-4 en aan het bestuur van de Vereni ging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken, die om aansluiting op het aardgasnet -hebben ge vraagd, verteld. ADVERTENTIE NIEUWTJES op de Femina. Alles voor fijner huishouden, plezieriger leven. Femina is er vol van. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het aantal werklozen is in de afge lopen maand weer gestegen.-De bij het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord geregistreerde arbeids reserve bedraagt nu 695 (waarvan 144 vrouwen), tegen 637 eind augustus. (Van een onzer verslaggeefsters) Er zijn in Schiedam wel meer bedden voor bejaarden dan er ge middeld In Nederland zijn, maar al met al staat 22 percent van de Schiedamse bejaarden toch op een wachtlijst. De 1009 bedden voor 65-plussers, die Schiedam rijk is, zijn niet ge noeg. Daar komt bij, aldus drs. Smits, -dat niet alle bejaarden een ziekenhuisachtige verzorging nodig hebben. Er moet naar andere op lossingen gezocht worden. De heer Smits stelt voor met alle instanties en personen, die zich met het bejaardenwerk bezig houden, naar alternatieven te zoe ken. De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk heeft al plannen om een afdeling huisvesting voor bejaarden op te richten. Zij gaat daarover praten met vertegenwoor digers van het algemeen maat schappelijk werk, het ziekenhuis- maatschappelijk werk. woning bouwverenigingen. verzorgingste huizen, het verpleeghuis dat in op richting is, de gemeentelijke socia le dienst en de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, dienst. Behalve de bejaardentehuizen die er al zijn, moeten ook andere woonvormen voor ouderen ontwik keld worden. Veel 65-plussers hoe ven niet de hele dag door ver pleegsters verzorgd te worden, maar kunnen veel zelf doen. Voor hen zouden aangepaste huizen of service-flats gebouwd moeten wor den. De bejaarden behouden zo wat zelfstandigheid en het kost minder personeel. Om te peilen wat de behoeften van Schiedam zijn nu en in de toekomst, zou een onderzoek inge steld moeten worden. Met de fei ten, die uit dat onderzoek naar vo ren komen, kan een goed bejaar denbeleid tot stand komen. Het uitgangspunt voor zo'n beleid moet volgens Drs. Smite rijn de bejaar den zoveel mogelijk zekerheid te bieden over de voorzieningen, die voor hen gemaakt worden. De route van bus 53 wordt gewijzigd. -A-- (Van. een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het gedeelte van de Churchillweg tussen rijksweg 20 en de Laan van Bol'Es zal vanaf maandag 11 oktober gereconstrueerd wor den. Het zal van het weer af hangen, hoe lang de werk zaamheden gaan duren. Zo lang er aan de reconstructie gewerkt wordt, is er één rijbaan van de Churchillweg afgesloten. Het verkeer in beide richtingen wordt over één baan geleid Omdat gelijktijdig de helft van het kruispunt ChurchillwegLaan van Bol'Es wordt afgesloten, zal het verkeer uit Kethel nan? Schie dam worden omgeleid door Groen oord. 'ZwaluwlaanMozirtiaan- Eduard van BeinumlaanLaan van Bol'Es De wegomlegging wordt zoveel mogelijk met verkeersborden aan gegeven. Filevorming tijdens de spitsuren is ondanks alle progingen die te vermijden, niet te voorko men. D e bushalte* op de Chur chillweg zullen tijdelijk worden verplaatst naar de Laan van Bol 'Es. Tegelijk met'de werkzaamheden aan de Churchillweg wordt in Vlaardingen de Kethelweg afgeslo ten voor rij verkeer. De herstel werkzaamheden daar zullen enkele maanden duren. Voor personen auto's is een omlegroute door de smalle rijstraat van de Kethelweg uitgestippeld. De vraag naar personeel is de vorige maand gedaald, van circa 3500 naar rond de drieduizend. Dit grote verschil rit hem voor een deel in het nauwkeurig doorlichten van de metaalsector. Daardoor kwam een geringere vraag aan het licht. De feitelijke daling in de maand september bedraagt onge veer tweehonderd oftewel vijf per cent. Van de geregistreerde arbeids reserve zijn 63 mannen en achttien vrouwen werkzaam op projecten in het kader van de Sociale Werk voorziening. De stijging van de werkloosheid kwam voornamelijk voor in de bouw en bij kantoorper soneel. Bij het GAB staan nu vijftien meisjes ingeschreven die door uitzendbureaus zijn ontslagen. Een novum, aldus de directeur- Enkele opvallende veranderingen op de arbeidsmarkt in september waren: Eriks N.V. in Vlaardingen begon met de productie van isolatie-deu ren in Roermond. In de productie afdeling in Vlaardingen vielen daardoor twintig tot dertig ontsla gen.. Daartegenover staat een vergroting van de handelsafdeling van het bedrijf van dertig naar 45 arbeidsplaatsen. Met vijftig man personeel vertrok drukkerij Vita Nova uit Schiedam naar Hank (N.Br.). De bedrijfsruimte in Schiedam zal te zijner tijd tot nieuwe werkgelegen heid leiden. Distilleerderij H. Jansen fuseerde (60 man in dienst) met een Delftse distilleerderij en Soudometal ging op in 't Zwit serse Oerlikon-concem, hetgeen in de toekomst mogelijk tot een grote re personeelsbezetting kan lei den. Het aantal werklozen (tussen haakjes het aantal vrouwen' voor Vlaardingen bedraagt 'nu 176(58' en voor Schiedam 293(64). In Maasluis 58(13', Maasland 3(2), Rozenburg 11(5), en Hoek van Hol land 10(2). ADVERTENTIE PASAR MALAM op de Fem!na/n Echte Indonesische markt met 1001 prod u kien, krontjong muziek en dansen, "n Evenement ^5 Voor wat betreft de eerste twee bezwaren hebben de BBK's hun zin gekregen. De jurering hoe wel nog steeds gehandhaafd had dit jaar haar oordeel zover gematigd, dat alle ingezonden werken (ver over de vierhonderd) tot de Salon werden toegelaten, terwijl de uitreiking van de prij zen inderdaad werd afgeschaft. Niemand zal zich meer Salon - winnaar grafiek of Salonwinnaar beeldhouwkunst kunnen noe men. Op zichzelf is die verandering natuurlijk toe te juichen. De de mocratie is een te belangrijk goed om er, ook waar het exposities betreft, een loopje mee te ne men. Er zitten echter ook wel enkele vervelende kanten aan. Eén van de belangrijkste bezwaren van de BBK's tegen de jurering van de ingezonden werken was bijvoor waar voor jonge, onbekende kun stenaars voldoende kansen la gen. Een van de belangrijkste gevol gen van de democratisering van de Salon is daardoor dan ook niet de waardeverandering van de ex positie, maar de verandering van karakter. Hoe soepel de jury vroeger ook. was, toch had de Sa lon iets van een examen en het meedingen eraan had voor velen een zekere spanning. Die spanning is er nu volkomen uit. Iedereen die meent dat rijn kunst belangrijk genoeg is om aan den volke getoont te worden kan voortaan, op da Salon te recht. Angst om afgewezen te worden hoeft niemand meer te hebben (blijkens deze Salon) wat veel jonge zijnde en' zich noe mende kunstenaars heeft geïn spireerd. Daartegenover staat dat voey m geeld de vrees dat op die manier geen duidelijk overzicht tot stand kon komen van wat er zoal in het Maasstedengebied in de kunst wordt gepresteerd. Helemaal gelijk hadden de BBK's daarin echter niet. De ju rering was vooral een minimum- jurering. Alleen het allerslecht ste, het werk dat duidelijk in el kaar was gestampt met het oog op de naderende Salon of het werk dat eenvoudig niet voldeed aan een paar algemene kwali teitscriteria werd afgewezen. De rest: rijp of groen werd eenvoudigweg neergehangen, zon der dat daarbij sprake was van voortrekkerij of vriendjespolitiek, zoals graag in sociëteitskringen werd gesuggereerd. Het verwijt dat de BBK's de vorige Salons maakten ging dan ook niet op. Ook gejureerd was de Salon wel degelijk een respresen- tatieve overzichtstentoonstelling een., groot aantal prominenten de lol er kennelijk af is. Een aan tal bekende namen van het Sa lonrepertoire ontbreekt deze keer. En dat is op rin minst Jammer. Vooral zij zijn het die een. Salon zijn waarde geven, omdat in de evolutie van hun werk vaak het duidelijkst zichtbaar is hoe het Rtjnmondiale kimstgebeuren zich heeft ontwikkeld. Op de huidige Salon valt die ontwikkeling zeer moeilijk waar te nemen. Deels omdat het groot ste gedeelte van de deelnemers bestaat uit nieuwe namen waar van vaak geen sterveling ooit heeft gehoord, deels omdat een expositie van meer dan vierhon derd kunstvoorwerpen door het aantal zo onoverzichtelijk wordt dat de belangrijkste functie van de Salon: het verschaffen van een behoorlijk overzicht, op de mocratische gronden gedeeltelijk de mist is ingegaan. ADVERTENTIE HUM 24 (IDS m «tuften) SCHIEDAM IHEfOOH (910) 248351 „wtcmttpca-h - SCHIEDAM De vereniging van oud-Groningers Gruno Schie dam organiseert op 16 oktober een feestavond in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven in Schiedam. De toneelclub Ons Grunneger- laand uit Leiden geeft een voor stelling. Zij speelt het stuk „Wie waiten nait alles" van K. Beswina. Na afloop van het toneelspel is er bal met het orkest De Vazodo's. De vereniging houdt die avond een tombola. Prijzen hiervoor zijn erg welkom. Op dinsdag 26 oktober is de jaar vergadering van Gruno Schiedam. Zij wordt gehouden in gebouw Ire ne om aoht uur 's avonds. SCHIEDAM De Schiedamse Mondharmonica Vereniging "De Vriendenkring' viert haar 45-jarig bestaan met een feestavond op 9 oktober in gebouw Irene. Veel bekende artiesten gaan het feest opluisteren. -Het zangkoor 'Senectute* uit Schiedam zal ook meewerken. Na afloop van het programma kan er gedanst worden onder lei ding van het Trio Dans en Rhytme. Alleen leden en donateurs mogen op het feest komen. Het begint om half acht. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het wekelijkse spreekuur van burgemeester H. Roelfsema gaat maandag 11 okto ber niet door. De burgemeester is verhinderd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) PROEVEN op de Femina. Héérlijk, zo'n "mondelinge" kennismaking met tal van produkten. Doen! :V( -tri .•Jel ;isl mm

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1