Machines als ongelukb iike insecten MACHTIGE MOTOREN EN MANNEN IN 'T LEER Ir I Expositie Motorrr' te zien in Kunst centrum 90 Slachtoffers door rukwinden wisselblnd Dieven actief Gebr. de Veld 31° j KONTAKT hoogstraat 192 75 WISTU... DE JAGER S3 fe Vergadering Sportraad Mahct over stuur kwijt TM. DEFECT Van der Velden nieuwe coach van Schiedam Paard ernstig gewond door te krap hoofdstel Kassa van café geleegd ter meulen meulen (Van een o zer verslaggevers) RO' 1 DAM Zeker veertig zware motoren glimmen in de zon op het pleintje voor het Lijnbaancentrum. Potige kerels in leren pakken zijn erop komen aandaveren, vaak vrouwen in het leer achterop. Zij groeten elkaar en bekijken nieuwsgierig elkanders machines. En dan lopen ze, helm in de hand, naar binnen .Drie uur, gister middag. Boven aan de trap van het Lijnbaancen trum worden de rijders geconfronteerd met een verstild motorongeluk. Een pop in het leer hangt voorover op een motor, armen en benen wijd, een slipspoor erachter. Doodstil. De rijders kijken er nauwelijks naar. Dromen over paardekrachten Jan de vries op een Hondaatje -mm Monument voor een gevallen if motorrijder schichtig omheenlopen Leo van Dijk op UZI 10 De mannen in het leer cilindertjes, afstellen, nokjes, zuig er tj es, pk's. Laten zien Ongeluk Onder aansluitende rokken en pantalons is zo'n goed korrige- rende lycra panty onontbeer lijk.... Lange lycra panty met niet rek- baarvóorpand, uitstekend afge werkt met fraaie'kant, Een pan tyvoor optimale korrektïe voor heupen en bovenbenen. Nu van f 9,95 voor nog géén zeven gul den. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze lycra panty met lang* pijp jes, niet rekbaar voorpand en keurig afgewerkt met kant In huidskleur en de taille- .maten 70t/m 85, nu voor dat wij al een beeldschone Onyx staande schemer lamp, met zijde plooikap, in uitstekende afwerking' aanbieden voor 89.50 Vlot thuisbezorgd Alléén Donderdag koopavond Broersveld 105 GEEN FILIALEN GOED GEKLEED gekleed door U/inefhot -ffoui» herijieuwt uw veitigfjeid! Inbreker gepakt Wij helpen U direct Hotciub '69 envele andere voor ill m '■M m MAANDAG 25 OKTOBER 3071 HET VRIJE VOLK PAGINA Binnen is het druk. Erg druk. De mannen en vrouwen in het leer vermengen zich met de represen tanten van het kleurig kunste naarsvolkje, dat met een drankje in de hand graag een tentoonstel- llngsopening bezoekt. Uit het ge roezemoes klinken woorden op als cilinders, krukasjes, PK's, zuigers, opvoeren, snelheid. Op videoschermen zijn interviews te zien met groten uit de motorwe reld. Er is een donkere hoek (die al gauw uitpuilt), waar in kleur film pjes over racecircuits, motoren en berijders worden afgedraaid. Er staan spchitige motortjes uit het begin van deze eeuw. Er is een gloednieuwe Honda, een Easy-Ri- der buitenmodel en een lichtgroene motor met zijspan, opschrift UZI 10. De Rotterdammer Leo van Dijk (27) heeft hem gemaakt, de motor dan, en zijn vriend André Mole naar (28) het frame. Zij hebben er in een machinefabriekje tweeën eenhalf jaar aan gewerkt. Als alles goed gaat moet het groene gevaarte straks 220 kilometer per uur rijden, Leo: „Ik heb er al een keer op Zandvoort mee getraind. Met zijn tien cilinders heeft hij al 14000 toeren gemaakt. Hij moet nu ge perfectioneerd worden. Hij heeft nog kinderziekten," (Later in een interview op Video zegt Leo schert send, maar toch: „Ik word er we reldkampioen op") Er is een wereldkampioen. „Daar is ie," fluisteren een paar jonge tjes. Jan de Vries uit Sint Jacoba- Parochie, erg klein, rood hoofd met krullend haar. Hij, de nieuwbakken wereldkampioen 50 cc moet deze Motor tentoonstelling openen. Hij zegt met Friese tongval: „Ik vind het hartstikke leuk om hier aanwe zig te zijn. Ik weet verder weinig te zeggen. Ik zit liever op zo'n ding (hij wijst op zijn 55 kilo zware groene Kreiti ler) dan dat ik bij een tentoonstel ling praat. En daarom wou ik het hierbij maar laten." Motorgeronk uit de luidsprekers. Jan de Vries zet zich op een ron kend mini-Hondaatje en rijdt de tentoonstelling rond. Voor de prij zenvitrine van de motorclub Rotterdam Zuid staan twee vrouwen van middelbare leef tijd gebogen. „Zo'n zilveren bord wil ik best ta mijn kamer hebben hangen," zegt de ene. „Het is toch zonde als het allemaal in een kast opgeborgen blijft.' Haar vriendin is het daarmee niet eens: .Daar ben ik toch zo'n rare in hè. Ik berg al de prijzen op." En de ene weer: „Nee hoor. Je moet het laten zien. Ik zal de voorzitter er eens over aanspreken." Jan de Vries heeft een hele kring' bewonderaars rond zich. Hij neemt felicitaties in ontvangst, zet hand tekeningen op het blad Motor met zijn huldigingsplaat voorop. Profi ciat Jan! Een vrouw informeert of hij haar felicitatiekaart heeft ont vangen. Jan de Vries kijkt verwon derd. Zijn gezicht is vuurrood. „Nee." In kleine vitrines staan motortjes, die niet groter zijn dan een tele foon, soms in het klein nageboot ste, soms fantasiemotoren, luguber, ook insectachtig, soms gezellig knus. Maker van deze kleine zielen uit de motorwereld is Udo Wein- gard (31) uit Mayen, 'vlak bij de Niimburgring in de Eifel. Samen met zijn vriend Meurer heeft hij ais „Spielerei" zo'n zeventig van die motortjes gemaakt. Weingard is beeldhouwer. Hij kreeg onlangs nog een Duitse staatsprijs voor zijn gedenksteen voor de gevalenen in beide we reldoorlogen. Sinds 4% Jaar prutst hij de mini-motortjes in elkaar. Weingard; „En toch ben ik niet mofcorgek. Mijn vriend Meurer wel. Hij kreeg in 1964 een zeer tragisch motorongeluk, waarbij een been weggereten is. We hebben daarna veel over motoren zitten praten. Meurer had twee kleine modelle tjes gemaakt. Daaraan kon je alle andere as pecten van een motor aflezen. Dat fascineerde me. Motoren zien er in het groot mooi uit, maar niemand wil zien dat je er ongelukken mee kan krijgen. Daarom heb ik het motorongeluk gemaakt, dat hier bij de ingang ligt. Het is Meurer's ongeluk. De pop heeft zijn motorkleding aan, zijn helm op. En laat zijn eerste pro these zien, Weingard, groot fors, glimlacht vanonder zijn bruine snor. „Het moet de mensen niet shockeren. Ze moeten er door getroffen worden. Machines zijn niet verwerpelijk, maar wat wij er mee doen. Machi nes kun je als ongeluksbrengers zien, maar ook als vriendelijke in secten. En als een huis. In Saloniki zag ik een heleboel mensen die onder een afdakje op een motor woon den." Hij kijkt naar buiten. Ziet d# mannen in het leer. Hun glanzende motoren. „Zij identificeren zich niet met de techniek. Voor hen is zo'n machine een symbool van macht. Een prestigeobject." (ADVERTENTIE) 6.! Ook maandagmorgen apin Géén ttl. of schrift btst (Van een onzer verslaggeefster) SCHIEDAM De Schiedamse Sportraad komt donderdag 28 okto ber voor een openbare vergadering bijeen in het stadhuis. Op de agen da staat o.a. de herziening van de huurcontracten voor de begroting 1972, Na de rondvraag mag het pu bliek een half uur lang vragen stellen. De vergadering begint om 8 uur. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM Door de storm van vrijdag zijn verschillende on gelukken gebeurd.Om zes uur 's avonds werd de tachtigjarige me vrouw F. Marree-Termijn op de Broersvest door 'n rukwind omver geblazen. Kaar hoofdwond werd in het Gemeenteziekenhuis behan deld. Op de Prof. Kamerlingh Onnes - laan werd de 44-jarige bromfietser T. B. uit Rotterdam, bU het rechts- afslaan tegen 'n auto aangeblazen. Hij viel en brak zijn linkerbeen. Zijn duo-passagiere de 14-jarige J. S. liep een knieblessure op. De heer T. B. is in het Gemeentezie kenhuis opgenomen. (ADVERTENTIE) IS HERENCONFECTIB i fJ.gr. Noienslaan ÖUü [Schiedam I Winkelcentrum „De Ketel" 1 Rotterdam Zoetermeer ADVERTENTIEj MAM 26 (109m achter hrtstedhuta) SCHIEDAM TElEfOOK (010)268351 XI ROTTERDAM»J (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Uit het winkelpand van Geveke en Zonen aan het Nieuwlandplein is vrijdagnacht XIO gulden gestolen uit de kassa. De inbrekers trapten een deurpaneel in. Uit het pand aan de Westvest 33 van Beveka worden wat sigaren en sigaretten vermist. De inbrekers hebben alle bureaus en kasten on derzocht. Een nachtelijke bezoeker at in de kantine van Hermes in het Harga- park wat ijsjes en snoepgoed op. Hij kwam binnen door een kapot geslagen ruit. Uit twee auto's is dit weekeinde weer wat gestolen. De 25-jarige loodgieter miste uit zijn busje dat op Laan geparkeerd stond, twee draagbare radio's. De heer DE. miste uit zijn wagen de rechtervoorstoel. De auto stond ge parkeerd in de Terbreehfcsestraat. SCHIEDAM De politie- heeft zaterdagnacht een inbreker in de Irene-mavo aan deLange Nieuw- straat rustig kunnen opwachten en arresteren. Een voorbijganger heeft de politie gewaarschuwd nadat hij glasgerinkel had gehoord. De in breker. de 32-jarige ijzervlechter P, F. had een kinderjack en wat schrijfgerei uit de school meege nomen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op- Rijksweg 20 werd de 23-jarige mejuffrouw A, J. B. A. van der Plas gesneden door een onbekende automobilist. Zij raakte van schrik de macht over het stuur kwijt en zigzagde over de rijksweg. Ze raakte daarbij niet gewond, maar haar auto was total- loss. ADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave PHlupsl St. Lidulnastraat 78 a- ,43P\'j .Schiedam fissJj Telefoon 010—26 86 38 Off. .Phjlips dealer SCHIEDAM De impasse na het vertrek van Schiedams honk- balcoach Kolmeter is voorbij. Tijdens een bestuursvergadering die vrijdagavond werd gehouden, is besloten de heer C. van der Velden aan te stellen als trainer-coach voor het komende honkbalseizoen. De heer Van der Velden was vorig jaar al coach van het tweede ne gental van Schiedam. Vrijdag avond is ook een nieuwe voorzitter gekozen. Het is de heer C. van der Lugt, SCHIEDAM Op het Stations plein in Schiedam heeft de politie een rondzwervende hond gevonden en naar het asyl gebracht. Het is een zwart-bruine teef met een rode halsband om. Een. paard In een weiland aan de Kerkweg is ernstig aan zijn hoofd gewond, omdat zijn hoofdstel vaf. sisaltouw door de regen veel te strak ging zitten. Het beest was wild van pijn, maar met veel moei te heeft de politie kans gezien het touw los te snijden. De eigenaar krijgt een proces-verbaal. SCHIEDAM Uit de kassa van het café Het Gouden Glaasje is zaterdagnacht zestig gulden ge stolen. De dief is vermoedelijk door een openstaand caféraampje naar binnen gekomen. De kassa was niet afgesloten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Morgen is er een aanbieding hagelwitte marquisettezorg dat U er vroeg bij bent, want U betaalt slechts de helft van de normale prijs. Prachtige hagelwitte Terlenka marquisette, dubbelbreed, in 140 en 200 cm breed, 'hu per meter heel voordelig voor nog géén twee gulden. ssamxMgmi Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van' deze mooie hagelwitte Terlenka marquisette, in de breedtes 140 en 200 cm, nu door elkaar oer me ter voor 1 Partij marquisette in ivoor kleur, 240 cm breed, per meter voor f 1,75. S' maandagmorgen open tra] Géén tcL of schrift best :?J >J

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1