Wethouder Houtman geeft er misschien de brui aan SCHIEDAM VAND AAG Jurist van anti-volkstellers: De Havenkerk 'Niet antwo van TIMGO Disco-soos in Tivoli Natuurgenot actief in november wisselbBnd M. v. Bommel 50 jaar bij gemeente Singel voor alle verkeer gesloten botsing bij Maasland Coiitactavoncl oud-strijders STAATSLOTEN ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 •(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De zware donderbui die al eniiie tijd drei gend boven dè regerende groep van 23 hangt, is niet tot uit- barsting gekomen. Alle scheuren die in het wankele gebouw van de 23 zaten, zijn zij het provisorisch weer dichtgelijmd. Tot dat overigens verwachte resultaat is de groep gisteravond geko men na een vergadering op het Schiedamse stadhuis. V/eiKctiac:, L cv. ..-isb: hoe lang nog. door Hans van der Sloot Als het even wil blijft de Havenkerk behouden. De Nederlandse Monumentenstichting (iets anders dan Monumentenzorg) wil de kerk aan de Lange Haven overnemen in een gebruikelijke procedure. Dat gebruike lijke procedure houdt in, dat het gebouw van eigenaar verwisselt voor een symbolisch bedrag van meestal één gulden waarna alle betrokken instanties natuurlijk als nog flink in de bus moeten blazen om het gebouw ook werkelijk aan de lijst van geredde panden te kunnen toe voegen. Schiedam heeft heimwee naar de „Klomp" zoals hij vroeger was. ADVERTENTIE) SCHIEDAM „Laten we er iets leuks van maken, liet is net een circus. Neem, als je moet voorkomen voor al vrienden en kenissen mee. Zó wordt, volgens mr. J. D. van. der JMeulen, de recht zaak. van iemand die gewei gerd heeft mede te doen aan de volkstelling, een langdu- durige, vrolijke gebeurtenis. HU vertelde ongeveer vijftig Schiedamse weigeraars wat hun te wachten staat als zij zich blijven verzetten tegen de telling. andere belangrijke vraag Mr. Van der Meulen (rechts) geeft advies aan d e volkstellingweigeraars. (ADVERTENTIE) Brederode weer op de planken hernieuwt uw veUIgtjeid! Brokken van Me 23' gelijmd Unaniem zijn de vier „regerings partijen" iVVD, D'66, CPN, en PvdA/'PPR) tot de conclusie geko men dat een verbetering van de onderlinge communicatie dringend nodig Is. Volgende week al zal een frac- ttebureau in het leven worden ge roepen die tot doel heeft alle be staande problemen uit de weg te ruimen. Welke mensen dat bureau gaan „bemannen" is nog niet be kend. In ieder geval één van elke partij. Tijdens het soms verhitte debat gisteravond stond jie slechte onder linge verstandhouding duidelijk centraal. Vielen er in het strikt besloten deel van de vergadering dat was afgesproken om elkaar 'es stevig de waarheid te zeggen ve le harde woorden, later, tijdens het voor publiek toegankelijke overleg werd een aantal akkefietjes tocli beduidend behoedzamer op tafel gelegd. Duidelijke taal in ieder geval sprak wethouder Houtman. Hij was gepikeerd over de manier waarop hij door de raad, maar ook door de pers, wordt aangepakt. Onbarmhar tig en niet rechtvaardig, vindt hji zelf. Volgens insiders ziet hij het wet houderschap plan ook al lang niet meer zitten. Als het aan hem ligt wordt de coalitie vandaag nog om zeep geholpen. Ook al kost hem dat zo goed als zeker zijn baantje als wethouder. (Een eventueel ver trek van Houtman zou overigens door een groot deel van de 23 wor den betreurd - red.). Harde noten werden gisteravond ook gekraakt over het program van de 23de PPR en D'66 vonden fin' er te weinig uit was opgenomen in de begroting voor '72: de andere - fracties verlangden aanpassinge- aan de veranderde omstandighe den. Gerard Verhulsdonk ten slot: wiide een waterdicht prograrr „Dan kunnen we er niet telken: mee om de oren geslagen worden door tie oppositie," aldus de Ï7D- er. Het bedrag dat voor het be houd op tafel moet komen ligt waarschijnlijk: rond het miljoen en daarin schuilt op het ogen blik de enige grote moeilijkheid. Dat geld is er niet. en het is nog de vraag hoe dat er moet ko men. De Nederlandse regering, schuifelend tussen de bestaande en dreigende gaten van een vo rig en huidig kabinet is uiter mate zuinig waar het subsidies betreft, zeker als dat subsidies moeten zijn voor culturele of monumentale doelen. Te hopen is alleen dat Mo numentenzorg niet ongevoelig zal zijn voor de restauratie van de Havenkerk en gezien de nauwgezetheid waarmee de be sprekingen over al dan niet te restaureren panden doorgaans worden gevoerd, kan men daar van nu al redelijk zeker zijn. paar zuilen als olifantspoten heeft gezet. Het dak van het gebouw is eigenlijk te groot voor het klei ne torentje en de ornamentering van het gebouw is zo kreunend lelijk, dat je je afvraagt waar de bouwmeester de euvele moed vandaar heeft gehaald om een dergelijk rond het alziend oog gerangschikt allegaartje van bouwstijlen juist op de fraai ge concipieerde Lange Haven te etaleren. Tpch blijft de kerk het des ondanks alleszins waard om behouden te blijven. De Haven kerk is namelijk een van de laatste echte waterstaatskerken die Nederland nog heeft. Ge bouwd in 1822 dateert hij van nog net voor de tijd dat de neo- culturen werden ontdekt én- heeft hij een zekere karakteris-- Ruïne wordt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam gaat zijn ruïne vuil maken. Aan een bijna algemene ergernis zal op die manier een eiiite worden gemaakt. De reden ervan is, dat de restaura tie van Schiedams meest be schermde bouwval, een te schitte rend resultaat heeft opgeleverd. Waar eerst een indrukwekkende, dichtbegroeide, donkere ruïne stond, prijkt nu een zo nieuw bouwsel, dat het leek alsof alleen de gordijnen nog maar behoefden te worden opgehangen om het „huis te Riviere" opnieuw in ge bruik te stellen. De dienst Gemeentewerken zat overigens niet met (die kritiek. Spe ciaal voor dit soort gevallen zo blijkt heeft Schiedam een zo probaat middeltje achter de hand dat zelfs de Rijksdienst voor Mo numentenzorg dc plaatselijke techniek van oudmaken is komen bekijken. De stof waarmee in Schiedam ge restaureerde gebouwen of delen van gebouwen weer in de oorspronke lijke staat worden gebracht is zelfs zo effectief dat men het niet wil vervangen door het speciaal daar voor in de haqiel gebrachte been- derzwart, dat in de eerste plaats veel duurder is dan het Schiedamse huismiddeltje, maar bovendien niet zulke natuurlijke resultaten geeft. Ten bewijze daarvan werden het St. Jacobs Gasthuis en de Koren- beurs genoemd, die na de restaura tie zo geslaagd zijn viesgemaakt, dat niemaqi nog kan zien dat ze ooit eens zijn vernieuwd. Het hoofdbestanddeel uit het Schiedamse „preparaat" is overi gens niets anders dan dakvuil:-de neerslag die zich in de loop der, eeuwen onder dakpannen en in go ten heeft vastgezet. Dat vuil wordt verzameld en op gerestaureerde plaatsen weer opgebracht, waar door (de steen een oud patina krijgt. Op de ruïne zal er overigens flink veel gebruikt moeten worden voor- dat zij haar oorspronkelijke kleur' weer heeft. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tijdens een bij eenkomst in de aula van Gemeen tewerken heeft de heer M. van Bommel vrijdagmiddag na vijftig 'jaar afscheid genomen van zijn collega's van de dienst Gemeente- werken. De heer van Bommel gaat per X november met pensioen. Hij is adjunct-commies A bij de afde ling.! financiële administratie ge weest. Hij kwam op 18 december 1922iin dienst bij de technische be drijven om in november 1957 over te gaan naar het bureau Huisves ting.. Sinds 1 juli is hij werkzaam bij de dienst Gemeentewerken- (Van een onzer verslaggeefsters) De weigeraars zaten allemaal gezellig bij elkaar in het Zakken dragershuisje aan de Oudesluis. De hijenkomst werd georganiseerd door D'C-8, PPR, PSP, Comité Rechts hulp Weigeraars Sjolom, en het Actiecomité Volkstelling Schiedam. De heel fan der Meulen advi seerde: „U heet helemaal die brief van de offlrUr van Justitie .niet in te vullen want als u dat doet helpt u hem alleen maiïr aan bel wijzen. Eerst moet nog vast komen te staar dat u werkelijk geweigerd hebt. De teller was namelijk geen opsporing-ambtenaar en hij heelt u niet eens gevraagd uzelf te legi timeren. Wie zegt nou dat u gewei gerd hebt." De Schiedamse weigeraars ble ken helemaal niet zo bang te zijn voor de arm van de wet. Geïnteres seerd vroegen ze of ze toch in aanmerking konden komen voor rechtsvervolging, ook al hadden ze geen brief van de officier jekre- gen .De heer Van der Meulen moest daarop antwoorden: „Ver volging is een gunst, geen recht. Als de officier besluit u niet te vervolgen, wordt u inderdaad niet vervolgd. Dat staat in de wet." was wat-er nu verder gaat gebeu ren. Van der Meulen: „Waar schijnlijk komt er, als uw telfor- mulieren en de latere brief (lie bij voorbeeld bij deze mevrouw door de hond opgegeten zijn, een schrijven van het politiebureau in de but. Daarin wordt u gevraagd op het bureau te komen om wat vragen te beantwoorden. Mijn advies is: niet gaan. Niemand kan u dwingen. En als u uw nieuwsgierigheid niet kunt bedwingen en toch gaaf, hoeft u ook niet te antwoorden op de vra gen." Mocht het na alle tegenwerking van de actiegroepen zover komen dat er weigeraars voor de rechter kómen, dan zal het actiecomité al le hulp geven die nodig is. Des noods richt ze een boetefonds op: „Maar, daar willen we niets over bekendmaken, want anders denkt de officier dat een boete ook al geen zin heeft en dan geeft hij toch hechtenisstraf," aldus de heer Van der Meulen. Alle weigeraars kunnen de nodi ge hulp en inlichtingen krijgen als ze zich opgeven bij de heer E. Blaauw, Schietbaanstraat 2a in Schiedam. Alleen de moeder van een aanwezige mevrouw „die het zo zalig zou vuiden haar zegje te zeg gen in de rechtzaal" kan niet ge holpen worden, omdat ze bijna 70 is en de officier bèsloteu heeft be jaarde niet te gaan vervolgen. Bovendien. In Schiedam wordt zo weinig gerestaureerd in vergelijking tot andere steden, dat het kinderachtig zou zijn als de rijksoverheid in dit ge val de deur voor de neus van Schiedam zou dichtgooien. Ze ker omdat de Havenkerk voor het bewaren van het karakter van de binnenstad van vitaal belang is. Van een afstandje bekeken lijkt het er zelfs op alsof Schiedam rondom de Havenkerk is gebouwd. Monumentaal, in drukwekkend al is het dan een pompeuze indrukwekkend heid beheerst hij het hele beeld van de Lange Haven en overal waar men ook staat, ziet men de brede, grijze olifantsrug van het kerkedak boven de da ken uitsteken. Eerv mooi gebouw is de Ha venkerk zeker niet. Elke elegan tie ontbreekt aan de plompe ge vel waarvoor dc architect tot overmaat van ramp nog een tieke waarde waarvan het be lang, zeker voor later, niet te onderschatten valt. Een tweede moeilijkheid bij de restauratie is overigens de bestemming die de Havenkerk later moet krijgen en ook die zal bj de subsidiëring ongetwij feld een rol spelen. Dat hij ooit nog eens volledig in gebruik zal worden gesteld als kerk lijkt praktisch uitgesloten. De binnenstadparochie is te klein om een dergelijk groot ge bouw te kunnen benutten. Maar wat dan? Niemand weet het nog. De een geeft een bestem ming als concertzaal aan en een ander ziet wel wat moge lijkheden in de kerk als Stads schouwburg. Welke de definitie ve bestemming echter zal zijn moet door de betrokkenen nog worden uitgezocht. In ieifer geval, de Havenkerk blijft hoogstwaarschijnlijk be staan en dat is met of zonder bestemming al reden genoeg tot tevredenheid. Een (Van eeih onzer'verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanaf aanstaan de maandag is het eerste stuk van de Singel, van het Stationsplein tot de Overschiesedwarsstraat voor alle verkeer gesloten. Dat deel van de Singel wordt vanaf maandag geasfalteerd. Het werk duurt waar schijnlijk drie dagen. De omleidin gen zullen met borden duidelijk aangegeven worden. Om een zo soepel mogelijke doorstroming te bewerkstelligen, wordt het door gaande verkeer al op het Koe marktplein omgeleid. VOO. ÏIMC.INMODEST BROERS VÜST S6 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Een kleine aanrijding op Rijksweg 20 tussen Viaardingen en Maasland heeft gisteravond omstreeks zes uur een verkeerschaos met twee kettingbot singen veroorzaakt. Bü het ongeluk waren negen personenauto's en een vrachtwagen betrokken. Twee Schiedammers, de 48-jarige C. T. K. en zijn 47-jarige echtgeno te J. A. T. K.-L. werden zwaar ge wond. Ze zijn eerst naar het Holy- ziekenhuis en later naar Dijkzigt gebracht. De laatste auto in de file die door de aanrijding was ontstaan, was een vrachtwagen. Deze werd achterop gereden door een perso nenwagen waarin het Schiedamse echtpaar zat. Vermoedelijk heeft de bestuurder, die met grote snel heid reed, de vrachtauto niet ge zien. Met grote snelheid schoof zijn auto onder de vrachtwagen. ADVERTENTIE! A.s. MAANDAG I NOVEMBER begint bij ons de verkoop van Hoofdprijzen: half miljoen - kwart miljoen E. RIJKUITER- SCHEFFERS Singel 100 - Schiedam Telefoon 26.98.49 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanavond organi seert Purple Disco Soos een grote dansavond in zaal Tivoli. De zaal is geheel anders Ingericht, omdat het publiek daarom gevraagd heeft. Vanavond zullen optreden de Purples Drive-in met showdan seressen en de groep Shape of Things. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs is 1,50, voor scholieren 1,—. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De toneelvereni ging ,3rederode" voert vrijdag 5 november —in het kader van de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap het stuk „Ping zei de klok" van Peter Coke op. De voorstelling begint om kwart over acht. en wordt gehouden In zaal „Irene" aan de Nieuwe Haven. Kaarten'zijn A twee gulden ver krijgbaar bij het kantoor van de Schiedamse Genieenschap en de WV in het Proveniershuis aan de Overschicsestraat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse aquariumvereniging Natuurgenot in Huis houdt op maandag 1 novem ber een contactavond voor haar le den in gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. De heer W. Hoogendoorn zal een le zing geven over hoe men gewone vissen en planten kan houden ln een aquarium. Titel van de voor dracht: Gewoon aquariaan zijn. De bijeenkomst begint om acht uur. De tweede (en laatste contact avond) van november vindt plaats op dinsdag 16 november, eveneens in gebouw Christelijk Sociale Be langen. Op de agenda staat: een demonstratie aquariumlljmen, een demonstratie zij- en achterwanden maken, en het maken van terras sen in het aquarium. Ook deze de monstratie-avond begint om acht uur. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis houdt op dinsdagavond 2 november de vol gende contactavond in het centrum De Reling, aan de Overschicse straat 42. De vergadering begint om acht uur. Voor de komende maanden zijn vergaderingen ge pland op 7 december en 4 januari. De laatste is ook de jaarvergade ring. SCHIEDAM In de sociëteit Ping-ping" (Centrum De Dukdalf) wordt zondagavond de film „Acci dent" gedraaid met in de hoofdrol Dirk Bogarde en Stanley Baker. Het scenario is van Harold Pinter. De soos Is toegankelijk voor perso nen vanaf achttien jaar. De toe gangsprijs zondagavond bedraagt een gulden. Ping-ping is open van acht tot twaalf uur. (ADVERTENTIE) RAAM 26 (too m athterhetrtadhuii^SCHlEDAH TELEFOON (010) 26 83 51

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1