Zaak Lowlands Weed voor onderzoek geschorst Heftige tonelen in en aar voor dodelijke steek met dolk Klimmen en dalen voor zuiver water niet definitief uitgeput gevonden m Amerikanen met kilo hasjiesj betrapt CARNAVAL: HOOFDSTAD DOET MEE Kinderbijslag voor ouders werkende jongeren Samenwerking uitgeverijen DEN HAAG: KOM NAAR DE RAAD! 'Ambtenaren' in has j en porno Min.-president Biesheuvel: Nu zeker: niét goedkoop naar VS ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 1 De Tokiose politie kwavi handen tekort om ruim 1300 arres tanten te fouilleren en weg ze voeren. ARNHEM (ANP) „Deze verdachte is gevaarlijk voor mens en maatschappij. Hij lijdt aan psychische gestoordheid. Dat zei de Utrechtse psychiater prof. dr. J. Kloek gisteren voor het Arnhemse Gerechtshof over de 21-jarige Joan Gobius D. S. uit Kampen. fs m Begrotingsdebatten Yeer Ter neuzen Ifoedekenskerke gaat verdwijnen F aillissementen meer dan in 70 Man dood door ijzeren balk Hasj ies j-grondstof (Tan een onzer verslaggevers) AMSTERDAM.Onder een da verend gelach eerst van de pu blieke tribune, later van journalis ten en hun getuige, en tenslotte zelfs van de president mr.. F. B, Dozy heeft gisteren voor het Amsterdamse Hof het strafproces lands Weed Company" —zijnde plaats gevonden contra de „Low- een parodistische vennootschap welke zich tot doel stelt de mari- huana-verbouw ln Nederland te bevorderen. Directeur K. Hoekert (39) van de Vennootschap, eerder door de politierechter veroordeeld tot 230 gulden boete en drie weken voorwaardelijk, slaagde er (in hoger beroep) in het Hof te bewegen zijn zaak terug te wijzen naar de rech ter van instructie. Verdachte had 12 getuigen a decharge gevraagd, onder wie de zogenaamde „Stuff- hond" Dolf, als „politiedeskundi ge"."' „Dw wetskennis schiet hier te kort," zo stelde president Dozy aanvankelijk bitter vast, „te dag vaarden politiedeskundigen kun nen slechts mensen zijn." Later verondonnterde hij dat al thans de geleide van „Dolf" als getuige zou worden gehoord door de rechter van instructie, alvorens de onderhavige zaak ten tweede male door het Hof zou worden be handeld, De „Lowlands Weed Company" trok ruim een jaar geleden (zie Het Vrije Volk van destijds) sterk de aandacht omdat zij erin bleek te zijn geslaagd op diverse plaatsen in ons land Indische hennep te kweken, welke hasjiesj-hars bevat te. De Amsterdamse politie kwam terstond in actie en conflsceerde ln het woonschip van de directeur niet minder dan vier partijen hen nep, waaronder de kwekers op slimme wijze enkele partijen dood onschuldige touwhennep hadden kunnen, mengen, afkomstig uit een nabijgelegen polder.- Politiedeskundige drs. D. Eskes had vastgesteld dat zich onder de geconfisceerde plantendelen hars- houdende marihuana bevond, te beschouwen als „hennep" in de zin der opiumwet." "O ja?" vroeg directeur K. Hoe kert ter zitting aan deze deskundi ge, "Heeft u bij het vaststellen van dit feit rekening gehouden met het windkeringsbesluit van 1958?" Deze vraag bleek zowel de getui ge. als de procureur-generaal en het hof in een lichte verwarring te brengen. De president vroeg de verdachte (die zich ter .zitting NIET liet bijstaan door een raadsman) de inhoud van dit "windkeringsbesluit" ter kennis van de aanwezigen te brengen. Op gedragen toon droeg verdach te vervolgens een van 20 oktober 1958 daterend Koninklijk Besluit voor. volgens hetwelk hennep, ais windkering gekweekt, niet kon wor den beschouwd als hennep in* de zin der opiumwet. De geconfisceer de hennep viel onder dit besluit, zo suggereerde hij. Kort daarop schorste president Dozy de zitting ten einde het Hof voor te stellen de zaak terug te TOKIO (AP, AFP) Eén dode, 111 gewonden en meer dan 1300 arrestanten zün het resultaat van heftige botsingen tussen politie en demonstrerende studenten in Tokio. De studenten demonstreerden gis teren tegen het JapansAmeri kaanse akkoord inzake Okinawa. Ze zijn het er niet mee eens dat de Amerikanen na. de overdracht van het eiland, volgend jaar, daar nog militaire bases behouden. Ze vre zen dat ze het zullen get» iken voor het opslaan van kern - oens. De partijen bestookten elkaar met benzinebommen, stukken pla veisel en traangasgranaten. Twee restaurants en twintig auto's gin gen in vlammen op. Een nachtwa ker van een der restaurants kreeg daarbij een hartaanval en overleed. Deze heeft in de nacht van 30 april op 1 mei in zijn woonplaat* de 20-jarige Ruud Visser om ht leven gebracht met een stilettodol". De Zwolse rechtbank veroordeel de Joan tot twte jaar en zes maan den gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling, na een eis van drie jaar en t.b.r. De jongeman ging tegen dat vonnis in beroep,. De procureur-generaal vorderde gisteren twee jaar en t.b.r. Daarbij hield hij rekening met het advies van prof. Kloek, dat zo spoedig mogelijk mtf de behande ling van Joan moet .-.orden begon nen. Op de avond van koninginnedag dronk Joan in café De Boterton te Kampen dertien glazen bier, Daarna zocht hü ruzie met vier jongens die buiten stonden. Hij riep: „Kom maar op, jullie alle vier," en greep Ruud Visser, de tengerste van het viertal, plotseling i>Ü de jas en trok hem naar zich toe. Met de linkerhand haalde Joan een stiletto uit zijn jas en stak de ander er vier maal mee. Twee steken waren dodelijk. Joan vluchtte, maar werd na en kele uren gevonden. Hij bleek al een aanzienlijk strafrechtelijk ver leden te hebben. Hij zat een aan tal jaren in een rijksjeugdinter naat, waaruit hij verschillende ke ren vluchtte. Ter zitting zei Joan dat het niet zijn bedoeling was geweest Ruud Visser te doden. De drie vrienden van het slachtoffer getuigden dat Ruud geen enkele aanleiding voor een vechtpartij had gegeven. Het Hof doet vrijdag 3 december uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als de voorte kenen niet bedriegen dan zou het wel eens afgelopen kunnen zijn met de zuidelijke exclusiviteit van het carnaval. Een groepje Amster dammers is namelijk druk bezig met de voorbereidingen om ook vele nuchtere noorderlingen drie dagen en vooral nachten lang het hoofd op hol te brengen. Centrum van dit unieke carnaval zullen Thorbeckepleln en Rem brand tspleln in Amsterdam wor den. Vrijwel alle kroegbazen en nachtclubeigenaren hebben htm medewerking toegezegd De aan vraag voor de vergunning is in be handeling bij B. en AV verwijzen naar de instructie. Tijdens de afwezigheid van het Hof wendde de verdachte zich met een felle oratie tot de procureur- generaal en de publieke tribune. "Als ik doorzet." zo zei hij. "gaat er een lichtje bij ze branden. Dat besluit van 1958 bestaat echt. Maar het heet helemaal niet "Windke ringsbesluit". Die naam heb IK er maar aan gegeven en zie: het Hof heeft deze benaming reeds overgeno men." Tenslotte keerde het Hof terug met de mededeling dat nog één po ging zou worden gewaagd het rechtsgeding te vervolgen. Gehoord werden naast politiedeskundige Eskes de getuigen Robert Jasper Grootveld en Telegraaf-verslagge- ver Henk de Mari beiden kenne lijk betrokken bij de marihuana- handel en -wandel van de Low lands Weed Company. Alle verklaringen draaiden om de oertekst van de Opiumwet, wel ke zich keert tegen "de gedroogde toppen van de hennepplant, waar aan de hars nog niet is onttrokken. De Lowlands Weed Company ba- seerde haar verweer ondermeer op de omstandigheden dat de hennep ten dele niet droog of gedroogd, maar "tuinvers' waren geweest. Ten dele niet gedroogd maar *droog", en ten dele geen hars hadden bevat, aangezien zij ais windkering waren gekweekt in de Haarlemmermeerpolder 'Wij hebben deze verwarring ex pres bewerkstelligd.' aldus Robert Jasper Grootveld (deel uitmakend van de leiding van de Lowlands Weed Company). 'Om dit proces uit te lokken. Wij willen de hen nep-cultuur decriminaliseren.' Fresident Dozy, die zich aanvan kelijk zeer kregel betoonde ten aanzien van de verdachte, toonde naarmate de zitting vorderde meer begrip voor diens standpunt. Hij stond toe dat ter zake van deze affaire onder meer zouden worden gehoord: de onderminister dr.. J. Kruisgnia, de hondengeleider van 'Dolf", een hoogleraar de Wied en Neerlandikus J. Hennep- hof de laatste betreffende taal verwarring omtrent de begrippen droog" en "gedroogd". Het was met name bij het horen van de naam van de laatste getui ge. dat de president zijn lachspie ren niet meer in bedwang kon hou den. Procureur-generaal mr. J. Kem per. "die in eerste instantie slechts een klein deel van verdachte's ge tuigen a decharge had opgeroepen, toonde zich nauwelijks gelukkig met het verloop van het rechtsge ding. dat voor 'onbepaalde tijd werd geschorst. SCHIPHOL (ANP) Bij de steekproefsgewijze toegepaste visi tatie van vertrekkende luchtreizi gers op Schiphol zijn deze week twee jeugdige Amerikanen betrapt op het bezit van hasjiesj. Ze hadden leder een kilo bij zich: de 21-jarige studente D. M. C. uit Denver in haar weekeindtas, en de 25-jarige kunsthandelaar G. V. C. uit Behanu ln zijn laarzen. De studente verklaarde de hasj voor ƒ2500.— in een Amsterdams café gekocht te hebben van een haar onbekende jongeman. Ze zei dat ze er bij verkoop in New York ongeveer 10.000,— voor zou ont vangen. De kunstenaar vertelde dat hij van plan was geweest de hele kilo hasj zelf op te roken, en dat hl] de plakken voor ƒ2000.had overge nomen "van een onbekende op de Dam". (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal Econo mische Raad wil financiële steun voor de ouders van werkende Jon geren die nog een of meerdere dagen per week naar school gaan. De meerderheid van de SER kiest voor een uitkering gelijk aan de kinderbijslag, de minderheid wil een vaste uitkering van 15 gulden per week. Zo lang de zogenaamde partiële leerplpicht nog geen drie dagen per week omvat krijgen de ouders van werkende jongeren momenteel geen kinderbjslag. De SER vindt dit bezwaarlijk, omdat de gedeeltelijke leerplicht een terugval in Inkomsten tengevolge heeft. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Twee grote Ne derlandse uitgeverijen gaan nau wer samenwerken. Wolters-Noord- hoff en ICU, de Informatie en Communicatie Unie (fusie van Samson en Sljthoff) onderzoeken de mogelijkheden tot samenwer king. Bij de fusie zijn in het totaal 2000 werknemers (1200 van ICU en 800 van Wolters) betrokken. Zo behendig ais een glazenwasser klauter de koningin Juliana gisteren in Noord- wijkerhout een lad dertje af..Boven bad ze een afvalwater- zulveringjrinstallatt» bezichtigd. - DEN HAAG (AKA). „Den Haag is uw stad. Dus kom luiste ren". Zo heeft het gemeentebestuur de Hagenaren gisteren via een pa gina grote advertentie in de Haagse dagbladen uitgenodigd naar de pu blieke tribune te komen tijdens de begrotingsbehandeling.' „Het gaat om plannen en maat regelen waarmee een bedrag van zo'n 668 miljoen is gemoeid. Dat is niet niks zo zegt de adverten tie. FRANKFORT (DPA) Twee ambtenaren van Justitie in Frank fort zijn aangehouden. Zij zouden in beslag genomen verdovende mid delen en pornografisch materiaal niet hebben vernietigd, maar op de zwarte markt hebben verkocht. Het gaat om 50 kilo hasjiesj. 50 gram heroïne en honderden pornografi sche tijdschriften. MIDDELBURG (ANP). Pro vinciale Staten van Zeeland zijn het er gisteren alle over eens ge worden dat het veer Hoedekens- kerke-Temeuzen moet worden op geheven. Ze hebben echter in een amendement op het voorstel van GS bepaald dat de veerdienst pas dan mag verdwijnen als de toege zegde bus-sneldienst Goes-Kruinin- gen-Terneuzen in bedrijf is. Ook willen de statenleden dat GS mi nister Drees om toestemming vra gen de 1,7 miljoen gulden die hij heeft toegezegd voor een voetgan- gersveer te gebruiken voor de aan koop van nieuwe bussen voor deze buslijn. (Van onze soc.econ. redactie) ROTTERDAM In het derde kwartaal van dit Jaar zijn 620 fail lissementen uitgesproken tegen 643 ln dezelfde periode van het vorig jaar. In 1971 zijn tot nu toe 1963 fail- lessementen ingeshreven tegen 1893 ln de eerste drie kwartalen van 1970. De meeste faillissementen kwamen voor ln West-Nederland: 16.2 percent, DEN HAAG -BRUSSEL) Vol gens minister-president Biesheuvel I hee't de Belgische regering nog j geen definitieve beslissing genomen inzake de vestiging van een olieraf- finaderij bij Temaaien, vlakbij de j Nederlandse grens. Hij verwacht j dat de Belgen bij hun beslissing j rekening zullen houden met de Ne derlandse bezorgdheid over deze vestiging. Dat zei de premier gisteravond in Den Haag. Hoewel het Belgische ministerscomité donderdag al heeft besloten tot de vestiging, zei de heer Biesheuvel zich te houden aan ambteleijke berichten van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, volgens welke de besllssLrg nog niet definitief Is. Volgens dezelfde berichten zullen de Belgen „geen besluit nemen dan na nader over leg." Het Belgische ministcrscomi- té komt voor sociale opbouw en economische coördinatie komt op 23 november opnieuw bijeen voor een bespreking van deze zaak. In september heeft de Neder landse regering de Belgische in een memorandum gevraagd voor de vestiging van de raffinaderij naar een ander terrein uit te zien. Onder meer werd gesteld dat Nederland het gebied bezuiden de lijn Maas tricht-Valkenburg-Vaals heeft be stemd tot recreatiegebied, en bang is voor grote stank- en geluidsover last van een raffinaderij op de Belgische Maasoever bij Temaaien. Gewezen werd op de kwetsbaarheid van de Maasvallei, waar stank lang tussen de heuvels blijft han gen. Overigens staan er nog heel wat vraagtekens rond de vestiging. Het is nog niet bekend hoe en waar vandaan de grondstof moet worden aangevoerd (een pijpleiding vanaf Antwerpen?), en waar de elndpro- dukten heen moeten (Duitsland?). De drie gegadigden zouden aan zienlijke subsidies van de staat eisen, tot 180 miljoen toe en dat voor een vrijwel volledig geauto matiseerd bedrijf dat aan. hoog stens 160 mensen werk zou ver schaffen. NIEUW-WEERDINGE (ANP) De 45-Jarige H. Grooten uit Nicuw- Weerdinge is gisteren op slag ge dood toen hij. bezig een familielid te hel ren bij de bouw van een ga rag- n ijzeren balk op zich kre- (Van cnze correspondente) PARIJS Na negen dagen en nachten in een kapot jachtje op de Atlantische Oceaan te hebben rondgezwalkt ia de Engelse zeiler John Davies vnjdagavonu in Brest aan land gebracht, waar een am bulance op hem wachtte. Een Noorse tanker vond hem vrijdagmorgen. totaal uitgeput, drijvende voor de kust van Arca- chon. Toen Davies schipbreuk leed in een storm had hij een vriend bij zich, die uit zee werd opgepikt. Hijzelf en zijn kapotte bootje werden nooit gevonden, het zoeken werd na enkele dagen gestaakt. (Van onze luchtvaartredactie) ROTTERDAM. De kans op zeer goedkoop vliegen van Europa naar Amerika is zoals te verwachten was definitief verkeken. De lucht vaartmaatschappijen. die dreigen met een prijzenoorlog per, 1 febr.. hebben in Honoloeloe een akkoord bereikt. De nieuwe lATA-tarieven zijn weliswaar iets lager dan de thans geldende, maar niet opzienbarend. De goedkoopste mogelijkheid wordt een retour van 767.—. r. r daar voor moet men ruim va,, tevoren boeken en ten minste 45 dagen in Amerika blijven.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1