l !!2Z2 C75 J. cm LUID ,BOE' VOOR POEDELTJE Majoor Uyen: Leger wacht roerige tijd JÉ Vastenactie op stoep Pakistaanse ambassade Veerboot zinkt: 200 passagiers verdronken Akkoord van Ford met boze Taimusrijders WDM blijft praten met minister Brui die maakte iange reis 'Per 1 december weiger ik dienst' Over kwart eeuw hooguit één kerk! 3 I i MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 HET VRIJE VOLK (ADVERTENTIE) wollen japonstof Afghalaine (Van onze luchtvaartredactie) ROTTERDAM De studie naar de mogelijkheden van een tweede nationale luchthaven in Zuidwest-Nederland wordt beperkt tot drie plaatsen: West-Brabant (Steenbergen, Din- teloord), de Maasvlakte, en de kop van Goeree. Niet. alles ging even serieus (of fanatiekzoals hier bij de Siht Bernards, waar dit jonge tje niet bij vandaan te slaan was. Bruiloft in Israël: premier Golda Meir grijpt hier de hand van een bruidje dat een lange reis heeft gemaakt. Ruth Alexandrovich en haar man, Yeshayahu Averbuch, komen uit de Sowjet-Unie. Hun vertrek uit Rusland, ging via de gevangenis. De bruide gom belde vlak voor de plech tigheid metzijn ouders in Odessa. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Hemel en aarde, heeft Gerard Roovers bewogen voor zijn „lieiidroom van een rechtvaardige wereld". Hij is de dienstplichtige sergeant, die een jaar geledendé krijgsmacht binnenkwam met de bedoeling, van. binnen uit eits te veranderen aan wat hij zag als hopeloze -veroudering, wantoestanden" in het leger, en die nu heeft aangekondigd: „Per 1 december weiger jJk dienst." (ADVERTENTIE) sinterklaas Zuid-West 3 GRENOBLE (Reuter) Sche pen zoeken naar 200 veerbootpas sagiers, die naar men vreest zijn verdronken, toen zondag op de Fi- lipijnen "n veerboot zonk. Eén dren- keiing spoelde levend aan. Hij had zich aan een stuk wrakhout kun nen vastklemmen. De ramp is bij zware storm gebeurd bijna 500 ki lometer ten zuidoosten van Manil la. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De leden van het in Amsterdam opgerichte Tau- nus- Aktie Comité hebben na lang durige besprekingen met de directie van Ford Nederland overeenstem ming bereikt over herstel van fou ten aan de Taunusautomobielen. Aanleiding tot het oprichten van het Aktie Comité waren de vele klachten die een aantal Taunusbe- zitters over de 12 M en 17 M mo dellen hadden. Klachten die ook bij de fabriek bekend bleken want alle wagens die in een bepaalde periode van dit jaar afgeleverd wa ren moesten naar de dealers terug voor reparatie van een mankement aan de stuurinrichting. m SB Een welkome aanbieding in de ze "dure" tijd..... wollen japon- stof voor het maken van leuke winterkleding. Een prachtige kwaliteit Afgha- laine in 12 modieuze kleuren,, ong. 135 cm breed. U koopt de ze stof nu extra voordelig niet voor f 11,50 per meter, maar voor nog géén zes gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze Afghalaine, aen prachtige wollen japonstof, ong. 135 cm breed. In vele uuikleuren w.o. zwart, donkerbruin, marine, oudrose, donkergroen, enz., per me- Ook maandagmorgen open Géén tef. of schrift, best Tot dit besluit kwam vanmorgen het algemeen bestuur van het overleg orgaan Zeehavenon twikkeling Zuidwest-Nederland. Het algemeen bestuur besloot tevens de commissie-Polak deze opdracht te geven en uit te breiden met enige economische deskundigen. Uit de vergadering bleek, dat er. grote behoefte bestaat aan een kosten/batenanalyse. Voorts besloot men om nauwere contacten te leggen met de rijks commissaris Falkenhagen, zodat de studie naar de mogelijkheden van een tweede nationale luchthaven beter gecoördineerd kunnen wor den. Van de drie mogelijkheden mag men veilig aannemen dat de kop van Goeree niet serieus wordt ge nomen. Alleen uit angst dat de rijkscommissie-Falkenhagen deze plaats in haar beschouwingen zal opnemen, deed het algemeen be stuur besluiten ook de commissie- Polak een onderzoek naar de kop van Goeree te doen instellen. De vertegenwoordigers van Zee land toonden zich bijzonder afkerig van de mogelijkheid van een vlieg veld op Goeree, maar wü waren nog niet overtuigd dat Zuidwest-Ne derland in z'n geheel wel mogelijk heden kan bieden voor een tweede internationale luchthaven. De vèrtegenwoordigers van Zuid-" Holland. Brabant,Rotterdam en Rijnmond waren veel sterker gepor teerd voor een vliegveld in Zuid west-Nederland dan de Zeeuwen. Zij spraken ook als voorkeur uit dat, mocht er geen nationale lucht haven komen (een intercontinen taal vliegveld)dat er dan in iedere geval wel eeen vliegtveld zou ko men voor secundaire aanvullende vervoersfuncties. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onder luid boe-geroep van de grote schare hondenliefhebbers in de Amster damse RAI zette zondag de Bel gische keurmeesteres madame Ni- zet de Leemans een dwergpoedel achter het bordje met nummer één,. Als het aan al die bezoekers van Europa's grootste hondenten toonstelling (minder - in getal, veel groter in verscheidenheid dan de Engelse Cruft's) had gelegen, had op de plaats van Beste Hond van de Winner 1971 een Afghaanse windhond gestaan. Het was een uit een reeks voor vallen die deze 82ste Winner zo rommelig maakten: met de officiële indeling van de rassen .was uit ruimtelijke overwegingen nogal gerommeld. bij een aantal rassen viel de kwaliteit tegen. erekeurtngen duurden vaak te lang om voor met-fijnproevers het showelement vast te hou den, ondanks alle met hoofdletters geschreven verboden telden we 19 prikbanden, een uit de Artis-stand wegge vlogen vogel kon pas na uren met een Prikkebeennet worden gevangen. Toch geen reden om niet te ge nieten van ruim 2700 honden van 166 rassen en variëteiten (van de 2784 ingeschreven hónden "kwamen nogal wat loopse teven niet door de veterinaire controle aan de ingang). Na 'de keuringsmarathon beste van dé klasse beste van het ge slacht va'ri het ras van de ras- groep rolde aan het eind van de tweede dag dit resultaat uit de beste-hond-keuring 1. Ned. en int. kamp, Montravia Miss Behave Bndssg. 70 Lux. kamp, 71, zwarte dwergpoedel teef van mw. N. L. Busser-v. d. Kasteele uit Wassenaar; 2. kamp. Urso v. Spar renrode, Golden retriever reu van mw. A. H. Geerdink-Suhr uit Hoen- derloo; 3. kamp. Kaem v. d. Oran je Manege, Afghaanse windhond reu van E.Pautpit teEpe; 4. Nat. kamp. Tigara's Matanuska Magie W 70 Bndssg. 71, Alaska malamute reu van A. Broekhuizen uit Spijke- nisse; 5. Stormerbanks Manfred. Welsh corgi Pembroke van mw. Van Ommen Kloeke uit Den Haag: 6. James van 't Faan. Duitse staande hohd langhaar reu van S. Kroess uit Appelscha; 7. Nette van de Ze ven Bergjes, dwerg dashonc. kort haar getijgerd teef van mw. G. Pouw-Neumann uit Voorthuizen; 8. Eng. ch. Foggyfurze Fangio, Bed- lington terrier reu van mw. v. d. Loc uit Oisterwijk (de beste van de gezeischapshonden liet verstek gaan bij deze keuring). UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft vandaag in Utrecht de alge mene ledenvergadering voorgesteld dat de WDM aan 't georganiseerd overleg met de minister van De fensie zal blijven deelnemen. Onlangs kondigde WDM-voor- zitter J. Reyntjes nog aan dat de vereniging het overleg zou opschor ten uit protest tegen de veroorde ling van de dienstplichtigen Dona en Schul. Reyntjes zei vanmorgen dat de aanleiding van deze „ommezwaai" de brief was van defensie-minister De Koster, waarin deze er by de legercommandanten op aandringt onkrügstuchtelijke delicten op het gebied van de vrijheid van me ningsuiting niet meer zelf te be handelen maar door te sturen naar de krijgsraad. „De minister heeft met deze beslissing zijn goede wil getoond," aldus de WDM-voorzit- ter. DEN HAAG (ANP) Zes men sen gehuld in dekens en plastic zijn gisteravond voor de Paki staanse ambassade in Den Haag begonnen met een vastenactie uit solidariteit met Oost-Bengalen. De actie zal ten minste tien dagen duren. De deelnemers zullen in groepjes van vijf eik een etmaal vasten. De actie gaat uit van het Martin Luther King Centrum, het centrum voor geweldloze weerbaarheid en Pax Christi in Amsterdam. Tegelijkertijd is er in de Kloos terkerk in Den Haag eer tentoon stelling over de geschiedenis van en de jongste gebeurtenissen to Pakistan. PP •r eant Roovers niet aan anderen 'op deze wereld denkt. Dat heet het koude-oorlog- gedoe onzin is Ik heb wel bepaalde pacifistische principes, afschaffing van *t leger zou f(jn zijn. maar dat is toch niet reëel. Ik wilde meer sociale bewo genheid in de krijgsmacht. En ik hoop de rechters door mijn politieke argumenten uit de S5-hoek te druk ken. Anders krijg je toch weer, dat ze je als een geïsoleerde halve gare beschouwen." Roovers zegt dat zijn collega-s militairen zijn geval „uit sensatie zucht" wel mooi vinden. Maar maar weinig: „Mijn vader thuis zei: „overtuigde medestanders" ziet hij Jongen, denk aan je baan en je toekomst." „Het heeft geen zin meer," zegt hij, om zich zelf iets wijs te maken: .Alles in het leger draait om natio nalistische principes ais zelfbehoud en macht en een negatieve vrede met het geweer aan de voet. Van zindelijk internationaal denken geen sprake," zegt Roovers. „De groep die anders wil is be droevend klein, de beroeps zijn he lemaal niet geïnteresseerd." Hij zal zich op puur politieke be zwaren beroepen, niet op.de gewe tensbezwaren, die hij ook wel beeft. Waarom? „Cmdat ik van mening ben," al dus de sergeant, die te Nijmegen filosofie studeert, „dat je als staats burger alleen maar democratisch en echt meedenkend kunt functione ren via di- politiek, Ik wilde dat ze de legerjxjorten opengooiden voor politieke debatten. Je mag in dit land, dat een democratie is, er toen een mening op nahouden?- Ik wilde ze in het leger laten zien dat de nadruk te veel valt op de eigen machtsvergroting, dat die hele niërachie er mede is voor de eco nomie. het bedrijfsleven. Dat men De sergeant ziet drie mogelijke gevolgen: degradatie, vervangende dienst, of gevangenisstraf. „Er is ontzaglijk veel getelefoneerd," zegt h(j, „er wordt achter de schermen naar- een elegante oplossing ge zocht" Over mogelijke gevangenis straf Roovers: „Ik zou ér gé- loof i kstrijdbaerder uitkomen." dit leger UTRECHT (ANP) De hardere lijn. vanuit de top van de krijgs macht tegen de verdere democrati sering binnen het leger is onder meer een gevolg van het doorstro men van oudleden van het Indische leger (KNIL) naar de top. Deze oud-KNIL-militairen staan nog steeds vreemd tegenover de Neder landse maatschappij. Zij willen de harde lijn doorvoeren en volhouden. Dit la de opvatting van lucht- machtmajoor F. Uyen, lid van de de Partij van de Arbeid. Hij uitte zijn mening zaterdag In het VARA- radioprogramma „Dit Is het begin" Majoor Uyen zei ervan overtuigd te zijn dat men in het leger een roerige tijd tegemoet gaat omdat de grote massa van de militairen heel iets anders wil dan degenen die de macht binnen het leger hebben en die macht proberen te handhaven. Hij meende dat de mensen zowel binnen als bulten de krijgsmacht rijp z(jn voor een verdere democra tisering en meer medezeggenschap. De Vereniging van Dienstplich tige Militairen noemde hU een or ganisatie die kans heeft gezien in de afgelopen drie jaar meer in be weging te brengen in de krijgs macht dan alle volksvertegenwoor digers, politieke partijen en belan genorganisaties van militairen te zamen. ZWOLLE (ANP) „Over 25 jaar zal er of één kerk of hele maal geen kerk meer zijn Alle kerken staan voor dezelfde gemeenschappelijke vragen en problemen. Het zal er dan ook om gaan dat er een vernieuwde kerk komt. Gebeurt dat in de toekomst niet, dan Wij ft er wei nig meer over. Wat restantjes, maar die zullen dan niet meer betekenen dan een asiel voor immobiele mensen." .Aldus prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Ker ken, in het vormingscentrum Den Alerdinck bij Zwolle, waar h(j sprak voor een groep kerke lijk gemengd-gehuwden en -ver loofden. Volgens prof. Fiolet zijn er „nieuwe vormen van kerk zijn" nodig, die inspelen op de vragen van nu. „Wij moeten," zo zei prof. Fiolet, „ophouden met te staren naai- de middeleeuwse be lijdenissen en problemen, of zij nu van Dordrecht of van Drente zijn, want dat is voor mij lood om oud ijzer." komt' ook' vroor «O Een staaltje van het kwekers- vakmanschap, waarvoor Neder land terecht beroemd staat deze prachtige Amaryliisboi. Een supergrote bol, die nor maal rond de zes gulden kost, gaat U nu kopen, niet in een gewoon papieren of plastic zakje, maar in een fraaie ge- geschenkverpakking, kompleet met pot, schotel, aarde en kui tuurbeschrijving, voor nog géén drie gulden Amaryllis (Hippeastrumj Morgenvroeg om 9 uur begint in onze wintertuin, op de tus- senverdieping parterre, de ver koop van deze Amaryllisbollen. keuze uit de kleuren rood, rose en oranje, kompleet met pot, schotel, aarde, kuituurbeschrij ving en bloeigaran- tie, in geschenk doos voor Ook maandagmorgen open Cién tel. of schrift, best SS 1151 "T7i f 3fi mi-'

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1