TIMCO Lezers service SCHIEDAM VAND AA G Middenstand wrijft zich in de handen eurotax 15.11.22 Jaarverslag bibliotheek Veerkamps tweede boek binnenkort in de winkel WINTER- CONCERT ORPHEUS Eerste honderd Woudhoek goedgekeurd Verbeteringen woowagen- kamp zijn begonnen Schuekink Kool in sociëteit Tandem Steeds minder Schiedammers Nippertje Stinkbommen ZATERDAG 4 DECEMBER 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 11 (ADVERTENTIE) SETTER-SET PANTY'S ZAG WIJ N 'Oh, kom er eens kijken.' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Sehiedamse Sinterklazen hebben in de bus geblazen. Ze hebben van alles gekocht en hebben, daarbij niet op een gulden meer of minder gekeken. De Sehiedamse mid denstand wrijft zich vergenoegd in de hande n. omdat ze heel goede zaken gedaan heeft. Van angst voor de slechte economie is niets te mer ken geweest. We hebben een paar winkeliers naar hun ervaringen van de afgelopen week gevraagd. mm, mm. f De drukte op een koopavond In Sinterklaastijd (ADVERTENTIE) Alarmnummers Hangbuikzwijntjes Beautiful Garden Jeugdwerkproblemen Hengelen door Hans Tan der Sloot Dokters met korte belletjes dienen te worden gewan trouwd. Die stelling is niet nieuw. Een. legioen van fonds patiënten kent hem uit eigen ervaring. Hij is vastgelegd in een handvol rapporten en recent nog heeft de Nederlandse Vereniging van Huisartsen zulks niet al te expliciet laten blijken in een uitspraak waarin de relatie tussen huis artsen en patiënten onder de loep werd genomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bestuurslast van Schiedam heeft vijf kwartier lang gedrukt op de smalle schouders van een gloed nieuwe coalitie: de groep van 19. Toen verbleekte ook de illu sie door één ontnuchterende volzin van PvdA-woordvoerder Verlinde. De CPN-raadsleden Tjitte op 't Ende en Eef Colleé beraadslagen Sint loopt zich de uit het lijf Laddervrij 2,50 Hoogstraat 70 Schiedam ADVERTENTIEI VOOR HERENMODES t BROERSVEST 56 SCHIEDAM De juwelierszaak Kok aan de Broersvest heeft heel wat dure sin terklaascadeautjes moeten inpak ken. Vooral 's avonds liep de ver koop van kristal, horloges, ringen en gouden kettingen goed. Het wa ren helemaal geen kleinigheden zoals lepeltjes, maar elke koper 'besteedde toch wel vijftig gulden. Bij modehuis Alja, aan de Broersvest is de drukte normaal geweest, maar niet zelden heeft men daar een waardebon moeten afgeven, zodat vrouwlief zelf wat kan gaan uitzoeken. De slijterij De Drie Snikjes kan merken, dat op de tv reclame ge maakt wordt voor de mooie doos met een fles drank erin. De alco hol wordt goed verkocht aan de winkel aan de Lange Kerkstraat. Het is "stikdruk", volgens de ver koper. BIJ een kunstnijverheidszaak aan de Lange Kerkstraat is de klap pas op het laatst gekomen. "Net als anders, kopen de mensen hun spullen weer op het nippertje, maar Ik mag niet mopperen. Vol gend jaar zal het wel beter gaan als de Hema hier vlak bij komt", zegt een verkoopster sombertjes. Het Is dit jaar beslist niet druk ker geweest bij de Mol Jansen aan de Lange Kerkstraat. De kopers hebben vooral de voorkeur gegeven aan burolampen en koffiezetappa raten. Dure byouterieën zijn weggevlo gen bij parfumerie Van der Sman aan de Hoogstraat ;een prijs..van vijfentwintig gulden voor een ket ting was niets. Ook pillendoosjes en kapstellen zijn grif van de hand gegaan. Ook de snoepafdeling is niet ver geten door de goedgeefse sinten: de heer Verhulsdonk is zijn zelfgerol- de marsepeinen damesbenen bijna allemaal kwijt. Hij heeft het dit jaar drukker dan ooit. "Onder goedkope vlag", geschre ven door de Schiedammer Jan Noordegraaf wordt vlot verkocht bij boekhandel Dljkmans aan de Broersvest. Maar ook Rommelpot- terij van Henk Molenberg en Ina van Faasen was een best-seller. Bfj de Hema zijn het speelgoed, bijoux en kunstnijverheidsartikelen op het laatste moment gekocht, maar de schrijfwaren en de textiel zijn ver vooruit ingekocht. De as sistent-bedrijfsleider van de Hema complimenteert de Schiedammers over him rustige en geduldige ge drag van dit jaar. "Er zijn veel minder stinkbommen gegooid dan anderszegt hij waarderend. Om niet alles te verklappen, wat er morgen in de zak zit hebben we de speelgoedzaken overgeslagen. Het was er trouwens veel te druk, dus dat belooft veel goeds. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus geeft donderdag 16 december het traditionele winterconcert. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door het Nederlands Solisten Ensemble, bestaande uit: Thea Ekker-van der Plas en Ank Rein- ders (sopraan) -Frieda van de Kolk en Rijkje Wolleswinkel (alt), Ben Flje en Bart Ravestijn (tenor) en Jaap Dielemans en Chris Verhoog (bas). Deze laatste, de dirigent van Orpheus, heeft de artistieke leiding van dit ensemble. Het bestuur van Orpheus heeft dit keer besloten het concert te ge ven in de aula in van het Stedelijk Museum omdat de zang, van het kleine ensemble in deze ruimte be ter tot zijn recht komt. Het Solisten-Ensemble zingt on der andere „Weihnachtsgeschichte" van Hugo Distier en na de pauze een aantal Christmas Carols." Or pheus brengt werken van Bruckner en Diepenbrock ten gehore en be sluit het programma met een paar negro spirituals. Een beperkt aantal plaatskaar- ten (.vier gulden) zijn te koop bij het kantoor van de VW (Prove niershuis) en het secretariaat: B. Stouthandel, Lange Haven 84b (te lefoon 268704). (Van een ónzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Wethouder B. E. Collé (woningbouw) heeft tijdens de vierde begrotingsavond meege deeld, dat het ministerie goedkeu ring heeft gegeven aan de prijzen van de eerste honderd te bouwen huizen in Woudhoek-Zuid. Daar voor is de minister akkoord gegaan met een grondprijs van 11.000 gul den, verminderd met duizend. Tot juli kan Schiedam met de minister discussiëren over de grondkosten van de huizen van Woudhoek-Zuid. Volgens Schiedam zijn de grondkos ten 15.670 gulden, maar daar ls het ministerie nog niet van overtuigd. (Van een onzer verslaggeefsters) i SCHIEDAM Deze week is een begin gemaakt met de verbeterin gen aan het woonwagenkamp aan de Schiekade. Eerst wordt een ter- reintje in het kamp geschikt ge maakt als uitwijkplaats, waar de wagens tijdens de aanleg van de schuurtjes en de waterleiding zo lang kunnen staan. In de toekomst wordt dit terrein gebruikt als trap veldje voor de jeugd. Zoals bekend worden bij elke wagen een schuurtje met toilet en waterleiding gebouwd. Het hele verbeteringsplan kost meer dan vijf ton, die door Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis gezamelijk be taald worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sehiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren be legt op dinsdag 7 december een ex tra bestuursvergadering waarop kennisgemaakt kan worden met de aan het college van B. en W. voorgestelde nieuwe SRvJJ-di- recteur Caspar Schuekink Kool. Ook de overigens nog aan te nemen administratieve kracht zal dan aanwezig zijn. De vergadering vindt plaats in de sociëteit Quosaue Tandem aan de Nieuw- strsat en begint om acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De commissie voor onderwijszaken komt donder dag 9 december in het openbaar bij elkaar om te gaan praten over het bibliotheekverslag. Op de agenda staat verder het verlenen van ont slag aan de heer R. P. Weltevrede, de vaststelling van de vergoedin gen voor het kleuteronderwijs en de plaatsing van een boiler in de lagere school aan de De Meester- straat. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om acht' uur 's avonds. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de maand ok tober is de Sehiedamse bevolking afgenomen met 124 personen, dat is vooral te wijten aan een groot ver- trekoversehot: er zijn bij elkaar 490 mensen uit Schiedam wegge gaan en maar 337 personen zijn in Schiedam gaan wonen. Er werden 96 baby's geboren en er zijn 67 mensen in oktober overleden. Van die 96 jonge Schiedammer- tjes werden er drie onwettig gebo ren. Het grootste deel van de over ledenen f.vas ouder dan vijftig jaar. -In het totaal zijn er in oktober twee en vijftig paartjes naar het stadhuis gegaan om zich te laten trouwen, maar vier huwelijken werden in oktober weer ontbonden. Van de personen, die uit Schie dam vertrokken ging het grootste deel naar Rotterdam. Negen en zestig Schiedammers zijn naar het buitenland gegaan. Van de nieuwbakken Schiedam mers kwamen de meesten ook uit Rotterdam of uit Zuid-Holland. Per 31 oktober wonen er nu 83.357 personen ln Schiedam. Politie, Lange Hieuwetraat 55, tel. 269333 Brandweer, Singel 81a, tel. 268578. ApotheekJauIp. tel. 264918 Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010—150000. Bezoekuren ziekenhuizen: Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen teziekenhuis Scialedam, Burgemees ter Kcapperfclaan 25. telefoon 2S9126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdellng 1.30 tot 230 uur en 7 tot 7,30 uur. Dr. Noletstichting, Stadhouders- laan 08, Schiedam, telefoon 200080. Derde klas 1.30 tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot S uur. kinderafdeling, zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag vaa 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur Belangrijke adressen en telefoonnummers Gemeentearchief Oude Kerkhof 5, tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42, tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting, Westmolenstraat 26, tel- 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau, Nleuwstxaat 26, tel. 269051, toeste3 174 Relnlgings- en ontsmettingsdienst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 VW, Proveniershuis. Overschiese- straat 1, tel. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144, tel. 264816 Actie moeders voor moeders, Die- penbrockstraat 8, teL 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Slingelandt- straat 25, Vlaardingen, tel. 705300 Klachtennummer Het Vrije Volk, Passage 20. tel. 268798 Afdeling Plantsoenen. Fokfcerstraat 35, tel. 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating, Jan van Rlebeeckweg 21, tel. 377300 Algemene Begraafplaats, Laan van Spieringshoek, teL 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen, Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats, Singel, tel. 268280. Gemeentewerken. Korte Haven 33, elefoon 269320 GROENOOKD De wijkver- ertiglng Groenoord heeft de plantsoenendienst gevraagd of ze een aantal Aziatische hang buikzwijntjes uit de kinderboer derij in het Prinses Beatrix- park kan missen voor de dieren weide in Groenoord. Het ver zoek zal worden bekeken, zo heeft de plantsoenendienst be loofd. SCHIEDAM Zondagavond speelt voor de sociëteit De In stuif de succesvolste groep van dit seizoen: Beautiful Garden. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. SCHIEDAM Leden van de Sehiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren zitten op woens dagavond en zaterdag in het Proveniershuis te wachten op mensen die jeugdwerkproblemen hebben. GROENOORD De hengel- sportvereniging "Schiedam en Omstreken" heeft ongeveer 7.000 vissen uitgezet in de sin gel achter het Chopin-Grieg- en het Sibeiiusplein. Tot 16 maart, het einde van het vis- seizoen. is het mogelijk om in deze singel de hengel uit te gooien. Overwogen is om ook in de Oreliosingel vis uit te zetten, maar in dit water willen zich vooral in de winter wel eens voor de vissen kritieke si tuaties voordoen. Dokters met korte belletjes dienen afhankelijk van het wachtkamerbestand natuurlijk argwanend te worden tegemoet getreden. Dat wachtkamerbe stand staat er nadrukkelijk bij vermeld, omdat dat de tijdsduur tussen de verschillende fluit- bel- of zoemersignalen waarmee de Nederlandse huisartsenstand haar bezoekers gewoonlijk tot zich pleegt te roepen in ernstige mate kan beïnvloeden. Er zijn wachtkamers, vol met ernstig kijkende, mannen waarvan er altijd verschillende een hoest hebben die het ergste doet ver moeden. Dat zijn wachtkamers als een s tationsrestauratie, wachtka mers waarin iedereen zwijgzaam probeert de laatste druppels ac tualiteit uit de meestal zeer be- type wachtkamer volstrekt in tegenspraak. Met een regelmaat van één minuut spoedde één van de patiënten zich naar de deur om er nog geen vijftig seconden later nog triester, nog ontevrede ner weer uit te komen. Na tien minuten wachten wer den de ingeprente analyse van de Nederlandse Vereniging van Huisartsen belichaamd in een Kafkiaans artsenconsult. De geneesheer, volgens voor schrift in het wit, zat breeduit een stuk cake weg te werken waarvan de resten nog in de vensterbank, een Karei-één blik je met een walmende bolknak flankeerden. „Sloot", zei hij op de half vra gende toon, die het eigendom lijkt te zijn van doktoren en sommige overheidsdienaren. Aangezien de vraag niet an- Dag dokter lezen tijdschriften te peuteren en waarin de bel overeenkom stig klinkt als de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwe gen. Soms moet je uren wach ten, soms lijkt het een aaneen schakeling van stoptreinen en soms is er een doorgaande: een bel voor iemand die de drukte binnen is ontvlucht en buiten staat te wachten op die iemand die hem zou waarschuwen, maar bij nader inzien toch maar voor zijn beurt is gegaan. De wachtkamer van vanmor gen was een mengeling van bei den. De sfeer in de wachtkamer kwam overeen met een stations restauratie. Her en der ver spreid stond een eenzame ter controle opgeroepene naar bul ten te staren of zat op een bank, steels doch zeer nadruk kelijk zijn overbuurman op te nemen. Het hoesten was niet van de lucht- Begrijpelijk. Alle aanwezigen wekten de indruk gewend te zijn aan de zwaarste aller rookartikelen, waarvan een abrupte onthouding behalve een leeg gevoel in de mondhol te, een onbedwingbare kriebel in de keel oplevert, die nauwelijks te onderdrukken Ls. De bel echter, was met dit ders dan bevestigend kon wor den beantwoord, diende ik uit genodigd door een flauw gebaar, plaats te nemen op een eenvou dige keukenstoel, vanwaar ik enige tellen vorsend werd aan schouwd, alvorens, alweer flauw tjes daartoe uitgenodigd, de klachten ten gehore konden worden gebracht. Omstandig probeerde ik hem uit te leggen wat eraan scheel de. Dat ik ten gevolge van de atmosferische omstandigheden een stoornis aan de ademha lingsorganen had opgedaan (wat een andere geneesheeh van uitvoeriger behandeling reeds voor mij had vastgesteld) en derhalve last had van de daar aan verbonden verschijnselen. Zover kwam het echter bjj lange na niet. Bij „drukke werkzaamheden", werd ik onderbroken door de arts met een weinig enthousiast, verplicht opmonterend: „Koppig volhouden maar. Ga maar weer aan het werk." Tegenspraak bleek niet moge lijk. Nog voordat er iets tegenin kon worden gebracht had ik de desbetreffende beslissing al on dertekend ln handen. „Beterschap", zei hij nog. Pas toen slikte hij zijn hapje cake door. iVan een medewerker) SCHIEDAM De Sehiedamse kanariekweker, bondskeurmeester en artikelen schrijver Herman Veerkamp ls langzaam maar zeker een bekend internationaal auteur aan het worden. Zijn eerste boek „Handleiding voor de kleurkana- ries" is in het Frans en het Ita liaans vertaald en ook zijn tweede werk „Kleurkanaries kweken kunt u ook", dat binnenkort bij uitgeve rij Thieme te Zutphen verschijnt, zal zeker de aandacht trekken van de buitenlandse uitgevers. In zijn tweede boek heeft Veer kamp zich vooral gericht tot de beginnende kanariefokkers. Hij geeft informatie over de specifieke kenmerken van de pigment- en vet- stofkleurkanarie, welke paringen goed en welke fout zijn, hoe bont- vrije vogels gefokt moeten worden en op welke wijze kleur ontstaat. Wat die kleur betreft behandelt hij niet alleen de klassieke kleuren a!s groen, bruin, agaat en Isabel; hij gaat ook dieper in op de pas tels, grijsvleugels, ino's, witte, rood- factorige en gele kanaries. Naast uitgebreide informatie over kana ries is er ln het boek ook een groot aantal in kleurendruk uitgevoerde fokschema's afgedrukt. Bestuurscrisis draait om lol ié Zonder omhaal zei hij: „De meerderheid in de PvdA vindt de groep van 19 een te smalle basis om mee verder te gaan." Het resul taat daarvan is dat de raadsfrac ties gisteravond opnieuw niet uit de problemen (een nieuwe wethouder of een nieuw colïege) zijn geko men. Dat de groep van 23 het politieke loodje heeft gelegd, is de vaste wil geweest van de VVD-fractie die be sloot én geen nieuwe wethouder voor de afgetreden drs. Houtman te leveren én (zoals ze gisteravond onverwacht aankondigde) met hun vier raadsleden definitief uit de Groep van 23 te treden. Volgens een verklaring die de VVD-er drs. De Hon voorlas, wil len de liberalen alleen nog mee werken aan een nieuw college als het bestuursprogramma door de complete raad wordt onder steund. Dat standpunt huldig de ooi f..,- ,:CVP. De katholieke woordvi mevrouw Taverne Irong dn.„. jij aan op een college Het twee PvdA- en twee confes- donele wethouders en één wethou der van een andere partij. Nadrukkelijk sloot zij daarbij de CPN uit. als die de huidige wet houder Collé naar voren zouden schuiven. De PCG'er Rosman wilde helemaal niets weten van een communistische bewindsman. Zowel mevrouw Taverne als de heer Rosman raakten daarmee aan het tere punt van de huidige be stuurscrisis: het politieke leven van wethouder Collé. De PvdA. D'66 en de PPR willen hem niet kwijt, omdat daar volgens de drie „geen enkel motief voor is." De confessionelen daarentegen kunnen geen „ja" zeggen tegen Collé in een nieuw college zonder daarbij aan geloofwaardigheid in te boeten. Zowel de KVP-er Van Kinderen als de heer Rosman ip.c.g) hebben bij elke geschikte gelegenheid het beleid van de communist scherp veroordeeld Wethouder Collé, dat staat wel vast, is niet van plan ter wille van de andere partijen zijn zetel be schikbaar te stellen. Maandagavond na de raadsver gadering zal worden vastgesteld, wanneer het o overleg („Het zit muurvast," zei de heer Verlinde gisteravond na afloop) wordt voortgezet.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1