op de proe gesteld m w sseibürtd B Lezers service np - •sis séh Drie tenen verbrijzeld Twee mannen mishandeld Automaten- krakers gepakt Been gebroken pst! 8 1 tërmeulen HET VR.IJE VOLK PAGINA II Igp in n I If N-\ «1» Dirk de Lange luistert naar z'n fractiegenoot Henk Hofman. rJ Van. onze verslaggever PIET KOSTER VLAARDINGEN „Oh, jazéker. Beroepspoliticus? Dat zou lk best een paar jaar willen zijn," zegt Dirk de Lange (29), die sinds een jaar samen met Henk 'Pol' Hofman (39) de Democraten '66 in de Vlaardingse gemeenteraad vertegen woordigt. Door het uittreden in oktober Van de'nu als anarchist ope rerende Gerard' Schut kreeg de tweëmansfractie nog meer werk te verzetten. Naast de maandelijkse gemeenteraadsver gaderingen, die vaak twee avonden in beslag nemen, besteden zij erg veel tijd aan commissievergaderingen, fractieberaad en het doorworstelen van alle stukken. Het lezen'van dagbladen, weekbladen, tijdschriften' en ander documentatiemateriaal laten, we dan gemakshalve, nog even buiten beschouwing. Minder demagogie m§m Dirk de Lange: „Ais je maatschappelijk geëngageerd bent, moet je je tegen een bepaald salaris een paar jaar beschikbaar stellen." Paar beroepskrachten (ADVERTENTIE) tjeriyeuwt uw veiligijeid! ÉTjL (ADVERTENTIE) 'GOED GEKLEED gekleed BromfietssLer valt Van zandberg onder brommer gerold (ADVERTENTIE) Geen spreekuur Sluitingstijden Doi-Fijn Vlaardingen Ziekenhuizen Diversen Maassluis Woensdag Sportinstuif Schiedam Alarmnummers: Belangrijke adressen en telefoonnummers: Bezoekuren ziekenhuizen: Commissie onderwijs Jaarverslag Bouwvergunning n i&ii VLAARDINGEN Eenentwintig uur en vijftig minuten heeft de Vlaardingse gemeenteraad vorige week maandag, dinsdag en woensdag nodig gehad om de begroting voor het volgende jaar te bespreken en aan te nemen. Dat is lang. De ae* middag- en avondvergaderingen vergden dan ook nogal wat van het uithoudingsvermogen van de 35 raadsleden, burgemeester .Tan Heusdens en gemeentesecretaris Duinkerken. Verveling viel dan ook veelvuldig op hun gezichten te lezen en via wandelingen door de raadzaal bonden vele notabelen de strijd aan met het wassende zitvlees. Het grootst was deze wandehvocde eind dinsdagmiddag toen wethouder Lydia van Duijn-Spruijf 92 minuten onafgebroken aan het woord was. Dat is een hele voetbal wedstrijd plus blessuretijd zonder rust: Haar commentaar: „Als je het goed wilt doen, moet je veel dingen *- uitvoerig de revue laten passeren." Zij overschreed de haar toe gemeten spreektijd (80 minuten) ver. Vandaar dat ze van diverse raadsleden inter spreektijd moest „lenen".Oorspronkelijk hadden B. eo W. voor de begrotingsbehandeling 20 uur en één uur reserve- tijd uitgetrokken. Er waren trouwens meer raadsleden die meer dan de hun toe bedeelde minuten nodig hadden. Niet eenmaal hamerde voorzitter Heusdens een (te) lang betoog af. In verband daarmee is het vol gende In de wandelgangen opgevangen dialoogje wel aardig: Burgemeester tegen raadslid: ...Hoe is "t bevallen?" Raadslid: ,.U laat eigenlijk veel te vee! toe." Burgemeester: „Jawel, maar je kan toch niet dictatoriaal gaan optreden." Raadslid: „Nee, dat hoeft niet, maar u bent wel superdemocra- tiseh." Raadslid later, als hem wordt gezegd dat loco-burgemeester Ton Kloots bekend staat om zijn strakke zakelijke leiding: „Eigenlijk had Heusdens een klein griepje moeten hebben." Tegenover de doorstane verveling toucheerden alle raadsleden drie maal veertig gulden presentiegeld (dit bedrag ontvangen ze voor elke raadsvergadering, een commissievergadering levert dertig gulden op - red.). Niet veel, die 120 gulden voor drie dagen (en let op de voorbe reiding!) vergaderen. Bij de toeschouwer dringt zich bij zo'n mara thondebat de vergelijking op met de jaarlijks met ruim 40.000 gul den gehonoreerde leden van de Tweede Kamer. Beroepspolitici. Over dit onderwerp gaat het gesprek met D'66-raadslid Dirk de Lange. 4 voor alternatie Toegegeven, de eenmansfracties (vier in de Vlaardingse raad) en' de twee andere kleine volksvertegen woordigingen i v.v.d. en k.v.p.) in de raad hebben het ook druk. Maar het raadslid dat tijdens het drie dagen durende marathondebat des gevraagd te kennen gaf van de po litiek wel een paar Jaar zijn beroep te 'willen maken is Dirk de Lan ge. Ih politiek café 't Praatje, naast het stadhuis praten we twee dagan na de begrotingsdebatten nog even na over zijn opmerking. Een dag eerder merkte burgemeester Tho massen van Rotterdam op best iets voor half-time professional raads leden te voelen. Ook de fractie voorzitters van de grootste fracties in de Rotterdamse raad zien wel iets in een beroepsraadslidmaat schap. Dirk de Lange's reactie op dit bericht: „Thomassen heeft best in de gaten dat hoe meer je je in de stukken verdiept, des te minder de magogie Je in de raad krijgt. Je moet je dan veel meer tot de feiten bepalen en je zult het wel uit je hoofd laten om nauwelijks haalba- f|J0 60 g6ld re dingen te gaan vragen. Net als hier in Vlaardingen. Om pers en publiek aan te spreken kun Je makkelijk zeggen „college stop de luchtvervuilingI" Maar als je weet hoe de kaarten precies liggen, laat Je zoiets'wel uit je hoofd.1' Als Dirk de Lange praat over een beroepslidmaatschap van de Vlaardingse gemeenteraad merk je dat het hem ernst is. Een raadslid moet van bijna alles op de hoogte zijn: „Het is hier in Vlaardingen wel niet zo groot als in. Rotterdam, maar de problemen zijn ongeveer hetzelfde. Alleen de bedragen waarom het gaat, zijn kleiner en we hebben niet zo veel haven." zegt hij. „Als je alle mogelijke rapporten bestudeert, kun je het er mee eens of oneens zijn. Maar om uit te ma ken of het goede rapporten zijn moet je je ook nog op een andere manier documenteren. Je moet zo veel zaken bestuderen. Alleen mijn luchtvervuilingsarchief is al één meter hoog! Ik ben vaak al blij ais ik één ding goed kandoorlichten. Sommige Tweede Kamerleden ko men er al niet meer uit." Dirk de Lange vindt dat onbe vredigend. Aan kranten lezen komt hij vaak niet meer toe. ..We hebben nu gelukkig de knipselkrant van Rijnmond", zegt hij. Er gaat veel tijd zitten in het raadswerk. De Lange is naast zijn raadslidmaatschap lid van 'n stuk of 6 commissies, lid van de Culture le Raad en drie van zijn secties: „Het 'groeit me een beetje boven m'n kop", zegt hij. Goed, er staat, enig presentiegeld tegenover („dit kwartaal ongeveer 1000 gulden";, maar in wezen zijn al deze openbare functies liefde- werk-oud-papier. De begroting over 1972 vermeld aan presentiegelden voor 35 raads leden (plus commissies) een post van 71.000 gulden. De vijf wethou ders plus de burgemeester vangen samen 314.464 gulden. Die laatste zes hebben aan het besturen der gemeente een volledige dagtaak. Dirk de Lange: „35 profs zie ik niet zitten. -Maar als - er nu, ver deeld over de partijen, zo'n zes of zeven beroepsraadsleden waren, dan had je een soort „alternatief college." Het is erg onbevredigend als Je'dé onjuistheid van een, colle- gestuk niet kimt AANTONEN ter wijl je WEET dat.-het niet juist jg,. - V Zo'n alternatief college is vol gens hem een koopje. Per raadszetel zou de gemeente per jaar drie a vierduizend gulden' beschikbaar moeten stellen ont de kleine par tijen een „dure") en de grotere fracties één of twee '„goedkopere") beroeps in. dienst te laten nemen. Niemand zou voor het raadslid maatschap zijn maatschappelijke carrière behoeven te offeren: „Maar." zegt Dirk de Lange, „als je maatschappelijk geëngageerd bent, moet je je tegen een bepaald sala ris een paar jaar beschikbaar wil len stellen." Een paar beroepskrachten dus: „Ja, want er zijn drie soorten raadsleden. Mensen die van een onderwerp serieus studie maken en alleen praten als zij het nodig vin den. Mensen die het op hun flair doen en leden die het helemaal (moeten) hebben van him contac ten met. de burgerij. En geen van drieën kun je ze missen." „De mensen met flair weten vaak erg veel via hun beroep. En die van de contacten met de burge rij moet je ooi: hebben, als 't al leen maar vanwege de stemmen. Maar de derde soort, die alles goed onderzoekt, ook wat dn bevolking wil ihoeft niet per se een hearing zijn, mag ook een opiniepeiling zijni is wat de kwaliteit van de besluit vorming betreft toch erg belang rijk." En daar zou Dirk de Lange wc! enkele jaren zijn vak van willen maken: ,,'t Is dat mijn vrouw het ook leuk vindt. Ze gaat altijd mee. Maar ais ze altijd thuis zou blij ven, zou ik ermee stoppen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Scheeps werf Wilton-Pijenoord is de 61-ja- rige transporteur G. B. uit Rotter dam gewond geraakt en in het St. Claraziekenhuis in Rotterdam op genomen. Drie van zijn tenen wer den verbrijzeld nadat een zes me ter hoge stalen, cilinder op zijn voet was gevallen. Het apparaat werd opgetakeld, maar toen één van de schalmen van de ketting brak kwam het te vallen. (Van een onzer verslaggevers) v, MAASSLUIS Zaterdagavond hebben twee jongens uit Vlaardin gen, de 18-jarige C.J.S. en de even eens 18-jarige H.N. zich op het sta tion van de NS in Maassluis ern stig misdragen. Ze eisten van de lokettist sigaretten die deze niet kon verstrekken omdat de restaura tie was gesloten. De jongens trap ten daarop de deur van het kantoor in. mishandelden de lokettist. Deze kreeg hulp van een NS-employé die echter met een telmachine ern stig aan het hoofd werd gewond. De twee vechtersbazen werden door de politie ingerekend. «AAM 24 (100 m achter hrtstadhuu) SCHIEDAM mEfOOH (010) 24 83 SI -r tl «atnami MAASSLUIS iANP) —De poli tie van Maassluis blijkt bij het aanhouden vrijdag van twee kra kers van postzegelautomaten een goede slag te hebben geslagen. In de verhoren, die "olgden, bekenden de mannen (K. F. B. uit Rijswijk en C. de V. uit Nootdorp) in ver schillende plaatsen in Nederland dertien soortgelijke diefstallen te hebben gepleegd. Dank zij de oplettendheid van enkele inwoners kon de politie het tweetal op heterdaad betrappen. Ze blijken, in samenwerking met nog een derde man, die thans in het Huis van Bewaring in Groningen verblijft, postzegelautomaten te hebben geplunderd in Alblasser- dam. Nieuw-Lekkerkerk. Hendrik- Ido-Ambacht, Dordrecht. Rum- pen. Haarlemmermeer, Zundert. Lisse, Egmond aan Zee, JBreukelen en Groningen. is door U/lndiot -ffouit HERENCONFECTiE o.JHflliiiHitn ÓOO öcmedana «.Vinkelcentrum „De Keter otterdam Zoetermecr (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 19-jarige be iaardenverzorgster F.K. uit Rotter dam is vrijdagavond met een brommer gevallen. Ze Uep een wond boven haar linkeroog op. Haar passagiere de 21-jarige M.P.W. kreeg een shock. Beide jon gedames werden naar het Gemeen teziekenhuis gebrae.ht en daar be handeld. waarnaar ze naar huis te rug mochten. SCHIEDAM Het 10-jarige jongetje Leentje B. van de Lange Singelstraat is zaterdag onder een bromfiets op de Rotterdamsedijk gekomen. Hij moest met snijwon- den en builen in de dr. Noletstich- ting opgenomen worden. Het onge luk gebeurde toen Leentje. die op en zandberg naast het fietspad van de Rotterdamsedijk aan het spelen was. naai berieden rolde onder de brommer. De brommer werd be stuurd door de 17-jarige scholier C. E. van E. SCHIEDAM Op dn Nieuwe Damlaan zijn een fietser en een auto met eikaar in botsing geko men. De fietser, de 71-jarige C. A. P. uit Schiedam brak daarbij zijn rechterbeen en werd na behande- 'ing daarvan in het gemeentezie kenhuis naar huis gebracht. De bestuurder idii de auto. die net zijn wagen keerde toen de fiet ser aankwam was de 22-jange kan toorbediende N. G. J. uit Abben- broek. Juist voor diegenen die van plan zijn om tijdens de Kerst dia's te gaan maken, dachten wij dat deze aanbieding bijzon der welkom is 3M Ferrania kleurehdiafilm. waarvan het merk U een fan tastische kleurenweergave ga randeert, koopt U nu bij ons inklusief ontwikkelen en inra- men niet voor f 17,- maar voor nog géén twaalf gulden. inklusief ontwikkeien en inramen Morgenvroeg om 9 uur begint in de kelder de verkoop van de ze 3M Ferrania kleurendiafilms met een voortreffelijke kleur- weergave, nu inklusief ontwikkelen en n90 Dinsdag-, woensdag- en donder dagavond tot 9 uur open. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Op maandag 20 december zuN len de leden van het college van burgemeester en wethouders geen spreekuur voor de burgerij houden in verband met bezich tiging van winkelcentra in an dere gemeenten. MAASSLUIS In Maassluis zijn voor de gemeentelijke kan toren afwijkende sluitingstijden vastgesteld Vrijdag 24 december sluiten alle kantoren om 15.00 uur. De dienst wordt die dag om 16.00 uur beëindigd. Op vrijdag 3i december wor den de gemeentesecretarie om 12.30 uur en de overige gemeen telijke kantoren om 15.00 uur voor het publeik gesloten. Op deze beide vrijdagavonden blij ven de loketten vari de afdeling Bevolking gesloten. MAASSLUIS Het zwembad Dol-Fijn sluit op 24 en 31 decem ber om 16.00 uur en is zowel op beide kerstdagen als op nieuw jaarsdag gesloten. Het gemeen telijk badhuis sluit op 24 en 31 december om" 17.00 uur. Alarmnummers Vlaarcttngen: Politie, brandweer. GG en GD: 344444 Alarmnummers Maassluis: Politie. brandweer, GG en GD: 3333. Apotheek voor avond- en nacht dienst: De Jong, Markt 11. telefoon 2234. Alarmnummers Maasland: Politie: 2375. Brandweer: 2326. Centrale Meld- en Regelkamer voor klachten over vuile lucht, stank etc.: 350000. Bezoekuren ziekenhuizen HOLYZIEKENHUIS. Holysingel 3. Vlaardingen. telefoon 345666. 2 tot 2.30 uur derde klas, 2 tof. 3 uur tweede klas, zondags 2 tot 3 uur alle klassen. Werkdagen 7 tot 7.30 uur derde klas. 7 tot 8 uur tweede klas. Kinderafdeling 1.30 tot 2.30 uur «n van 6 tot 6.30 uur. GEMEENTEZIEKENH IHS SCHIEDAM Burgemeester Knap pert laan 25. telefoon 269126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3 uur en 7 lot 8.30 uur. Kranmafdeling 1.30 lot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur, DR. NOLETSTICHTING, Stad- hmiderstaan 98, Schiedam, telefoon 260080.Derde klas 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7,30 uur en tweede klas 1,30 tot 2.30 uur en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling, zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en za terdag van 1.3 Gtot2uur.Maandftg endonderdagvan6tot6.30uur, terdag van 1.30 tot 2 utir. Maandag klas. Kinderafdeling 2.00 tot 2.30 en donderdag van 6 tot 8.30 uur. Belangrijke adressen en tele foonnummers in Vlaardingen: Politie, Delftseveer 6, telefoon 342355. Brandweer, Hoflaan 13, telefoon 343099. GG en GD, Hoflaan 7, telefoon 342541. Gemeentearchief, Plein Emaus 5. telefoon 342972. Gemeentelijke energie- en water leidingbedrijven, Hoflaan 25, tele foon 354444. Gemeentelijk voorlichtingsbu reau. Veerplein 118 ionder- Lies veldviaduct), telefoon 342415 of via 344544. Gemeentelijk bureau voor huis vesting, Hoogstraat 220, telefoon 344544. Reinigings- en ontsmet tings- dtenst, Hoflaan 3. telefoon 342212. Gemeentelijke sociale dienst, Fran- senstraat 31. telefoon 350244. Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411. Wonlngdienst, Lange Haven 145, telefoon 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterdee Noord, Van Slinge- landstraat 25. telefcin 705300. Stichting hulp aan buitenlandse werknemers. Binnensingel 39, tele foon 3519.93. Stichting Centrale Hulpdienst telefoon 346030. Actie Moeders voor Moeders, Boerhaavcstraat 124, telefoon 340554. VVV, Westha venkade K. te:eroon '348648. y^rrv>PariiJ> van de" Arbeiri-ombuds- men: houdt iedere tweede «b vier de donderdag van de maand zit ting In het Volksgebouw aan de Schledamseweg 12. van half acht tot half tien. Is ook te bereiken via postbus 5 in Vlaardingen of telefoonnummer 355979. Jongeren Advies Cent~am Vlaar dingen. Piet er Karei Drossaart- straat 210, telefoon 344713. Dage lijks van zeven tot twaalf uur *s avonds, op zaterdag van twee tot twaalf uur. Het JAC-Maassluis is te bt diken onder telefoonnummer 018991765. Belangrijke adressen en tele- foonnummers ln Maassluis: Politie. Westlandseweg. telefoon 3444. Ge meentebedrijven (vanaf 2010*71) 2117, 7500, buiten kamooru»-ev nj. leen 2117. Gemeentelijke sociale dienst, P J l'roelstraweg 4. teiefooon 2700. VVV. Zuiddtjk 11. telefoon 3339. Woningstichting Wonlngbeheer Zuiddijk. telefoon 8111, Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg, 8 uur: kerstuitvoering van de Volksbond tegen Drankmis bruik. Harmonie, Schiedamseweg, 8 uur: Comité Auto-Boottochten. pointe, Lange Nieuwstraat 55 tel 269333 Brandweer, Singei 81a, tel 268578. Apotheekhulp, tel 264913 Centrale Meld- en Regeikamei van Rijnmond voor klachten over sr.ank. vuile lucht etc.- 010—150000 Gemeentearchief Oude Kerkhof 5. tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting, Westmolenatra&t 26. tol. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau. N'ieuwstraar. 26, tel. 289051. toestel 174 Reinigings- en ontsmettmgsdlenst, Buitenhavenweg 154, tel. 264395 VVV,Proveniershuis Overschleae- •uraat i, tei. 266000 Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersvetd 144. tel 264816 Actie moeders voox moeders Die pe» brocks t raat 8. tei 702646 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord Van Shngelandt- srraat >5. Vlaardingen tel. 705300 Klachten/nimmer Het Vriie Volk. Passage 20 tei 268798 .Afdeling Plantsoenen Ruk sterstraat J') tel 154605 en 709S01 Afdeling Riolering en Bestrating Jan van Riebeeckweg 21. tel J7T30-» Algemene Begraafplaats, Laan van Spiertngshoek tel 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen. Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats. Singel, tel 268280, Gemeentewerken Korte Haven 33. ClefOon 269320 Bezoekuren ziekentuuzen. Gemeen tezlekenhiilf) Schiedam, Burgemees 'er KnapperUaan 25, teieiooi -'8!)126. Zen! 1.30 tot 2 urn en 7 toi I 30 uur Klas 1.30 tot 3 00 intr en tot 8.30 uur Kraamafdeilng 1,30 'Ot 2.30 uur en tot 7.30 uur. Or. NToletstlchiing Studhouders- aan A8 Schiedam, velefoon 2S0080 Derde klas 1 30 tot 2.00 mij jn •.ot 7.30 en tweede klas 1,30 tot 2.30 -.n van 7 tot 8 uur Eerste Sd&r '.2 30 'O! 2 til sa 7 tot 8 uur Cindorarrieltne zondas dinsdag wnensdas. vrijdas en zaterdas van i 30 tot 2 uur Maandag en don- -l'-rdaE van 6 tot 6.30 uur VLAARDINGEN Op vrij dag en donderdag 30 december kunnen jongens en meisjes van 5 tot 14 jaar een sportinstuif be zoeken in de Vlaardingse sport hal. De jongens kunnen op bei de dagen terecht van 09.00 uur tot 12.00 uur en de meisjes van 13,30 uur tot 16.30 uur. Ook zal de turnzaal in de Wielewaal straat worden opengesteld, op dezelfde dagen. Van 09,00 uur tot 12.00 uur is deze zaal toeganke lijk voor kinderen tot ongeveer 8 jaar. Op woensdag 22 decembei houdt de commissie onderwijs een openbare vergadering die 's avonds om half acht begint. Gedurende het eerste half uur zal het spreekuur worden ge houden. Op de agenda staan on der meer een voorstel voor de aankoop van enkele verplaats bare schoollokalen en een voor stel voor het stichten van een openbare school voor l.e.a.o. en een school voor l.a.v.o. Het jaarverslag over 1970 va, het Toeleveringsbedrijf „Vlaai- dingen" ligt voor belangstellen den ter Inzage op het gemeente lijk voorlichtingsbureau. Burgemeester en wethoudei hebben bouwvergunningen ver leend aan: De heer W. v. d. Gaag, al hier. voor het bouwen van een plaatwerkerij achter het bedrijfspand 4e Insulinde- straat 48. - De heer ir. D. Peeters, al hier. voor het aanleggen van een ioopsteiger ten behoeve van het lossen van salpeter- zuurboten op het bedryfs- terrein van Windmill Hol land N.V. aan de Deltaweg. - De Bouwvereniging „Samen werking alhier, voor het bouwen van ren huismees terswoning aan de Louise de Colignylaan.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1