P0PPEZUN! TIMCOi Somber perspectief voor DWS- dames SCHIEDAM VAND AAG Dikmakers fnuikend voor conditie i i i 219.- Weer EHBO- les in Arcane 't Sprookje gaat nog op: Gebr, de Veld eurofax j Mm imm (brem)fseïsen fijn T.Y. DEFECT Stopverbod bij woonwagenkamp Excelsior '20 Oefenen Sp tei? meüien Vrijdag 7 JANUARI 1972 HET VRIJE VOLK '®S.J „Et is een duidelijke evenwichtige spreiding van de bus lijnen." (ADVERTENTIE) SLIJTER!! WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad ADVERTENTIE) Voor naar HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 ADVERTENTIE VOOR HERENMODES (Van onze handbal- medewerker) SCHIEDAM - De Scylla- heren ontmoeten zondag MOK 2. Het moet Scylla nau welijks moeite kosten te win nen, maar de laatste- tijd is de mentaliteit van de ploeg niet al te best meer. Bij een voorsprong denken de Seylla- heren er te gemakkelijk over. SCHIEDAM Ingewijden in het politieke wereldje van Schiedam hadden hem al een wethouderszetel toebedacht in het college, maar het zal er niet van komen: banketbak ker Eugène van Dijck van de Koemarkt wordt directeur van een bejaardentehuis in Bra bant en zal Schiedam over en kele maanden de rug toe draaien. i;(„ Banketbakker Eugène van Dijck: geen toekomstmogelijkheden." „Mijn bedrijf hier heeft door Hans van der Sloot Het gebouw staat er nog altijd. Ik had ook niet anders verwacht. De eerste keer dat ik het zag, maakte het een indruk alsof het er stond voor de eeuwigheid. Een burcht leek het wel. Een naargeestig slot dat donker en. dreigend boven de omringende bomen uittorende. SCHIEDHM Voor al uw verlichting-stereo-app. kieuren-T.V. (ADVERTENTIE) Wij Helpen U direct I Van onze sportmedewerker CARL FRIEDEL SCHIEDAM Nu, eindelijk, de laatste oliebollen en de appelflappen wat moeizaam door het keelgat zijn verdwe nen, kan gesteld worden dat alles weer normaal is. Na de vrije- en feestdagen kunnen we met nieuwe energie aan de slag gaan. Het ritme is wel enigszins verstoord, maar ach, we hebben de cadans gauw genoeg' weer te pakken. Mai^rjf (ADVERTENTIE) mlf» Pi..\jriri A 19 Sleutelen aan geïntegreerd openbaar vervoer s C HI E D AM VLAAKDINGEN Het eerste plan voor een geïn tegreerd openbaar -eervoer voor Viaardingen en Schiedam ligt op tafel. Het is gistermiddag nauw keurig bekeken door de Schie- damse verkeerscommissie. Uitleg gaf de directeur van Gemeente werken, de heer Ir. H. G. de Block. Hij benadrukte dat het nog maar een idee is, waar nog van alles aan gesleuteld kan worden. De twee belangrijkste uit gangspunten voor de ontwerpers zijn de wens van Viaardingen om een directe busverbinding te hebben lussen de wijk Holy en het Sehiedamse station en zie kenhuis en de goede verbinding tussen de Sehiedamse buitenwij ken en het centrum. Daaruit zijn een paar concrete voorstellen geboren, een bus lijn van Viaardingen Holy via Groenoord, het NS-station, naar Nietiwland. De lijn komt dan in de plaats van de huidige, bussen 54 en 57. Het tweede nieuwe idee is een buslijn van Kethel via het station naar de Gorzen toe. Die komt dan in plaats van de lijnen 53 en 55. Voor de rest blijven de oude buslijnen gewoon bestaan, afleen worden de WSM-bussen bij de RET gevoegd. De opzet voldoet aan de eisen van iedereen die bij het openbaar vervoer in Schie dam betrokken is, vindt de heer De Block. 'Er is een duidelijke evenwichtige spreiding van de buslijnen. De buslijnen doorkrui sen de stad diagonaal', zei hij. Als er toch met allerlei instan ties gepraat moet worden over dit plan dan willen de leden van de verkeerscommissie graag dat ook de frequentie en de haltes van de bussen eens ter sprake worden gebracht De voorzitter, wethouder C. Bolsters, zag het liefst lange lijnen met hoge frequenties. Voor de toekomst hebben de plannenmakers in gedachten: een lijn van Kethel-Oost naar het toekomstige NS-station aan de spoorweg Rotterdam-Delft en een bus van W.oudhoek-Spaland via GroenoordNieuwe D a m 1 a a n. Nieuwe Haven-Broersvest naar het station. De knooppunten met het ande re openbare vervoer zijn erg be langrijk in het plan. Dat is in de ze opzet alleen maar duidelijk te zien bij het Sehiedamse NS sta tion. Maar als de metro af is, komen bij de metrostations in Nieuwland en aan de Broersvest zeker ook bushaltes verzekerde de heer De Block de commissieleden. (Van een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM De EHBO-verent- ging Christophorus start op 11 januari weer een nieuwe EHBO- cursus tot en met 25 april, waarna examen gedaan kan worden. De cursus wordt elke dinsdagavond gegeven In de bovenzaal van Arca de om acht uur. De vereniging hoopt dat nu veel mensen die het allang van plan zijn, zich nu komen aanmelden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer C. Scheffers, Vlaardingerdijk 225a, de heer J. Boke, A van Raalteplein 15, tel. 705405, mevrouw A. Niemants- verdriet, Nieuwe Haven 75b, tel. 265027. BROERSVEST 56 SCHIEDAM De dames van Scylla moeten op tegen de Meeuwen. Het zal niet meevallen om te winnen, want de Rotterdamse ploeg is nu op volle sterkte en speelt een goede partij handbal. In de Energiehal binden de DW5- dames de strijd aan met Actief. Het' ziet er somber uit voor de Schiedammers, want de eerste ontmoeting verloren ze al met 115 en daar komt bij dat ze nu de thuiswedstrijd toch in Rotterdam moeten spelen. De herèn van DWS zullen het ook niet makkelijk krijgen tegen Dynamo. De vorige ontmoeting re sulteerde in een uiterst boeiende strijd, die op het nippertje door Dynamo gewonnen werd. DWS moet op volle sterkte aantreden en een doordacht spelsysteem toepas sen. Omdat de strijd in de regionale tweede klasse zeer sterk is. moeten beide teams ervoor waken geen on nodige punten te verliezen, omdat ze anders de aansluiting gaan mis- sen. Maar met een goede inzet, zien we toch gunstige perspectieven voor DWS. De tweede wedstrijd tegen Spar taan moeten de Wilton-dames kunnen winnen. In de eerste ont moeting vergiste Wilton zich en verloor met 62. Maar nu het team weer alle vertrouwen in eigen kunnen heeft, moet het mogelijk zijn uit deze ontmoeting een over winning te halen. In Den Haag spelen de heren van Wilton tegen Hermes 2. Wij verwachten een spannende strijd, omdatde ploegen best aan elkaar gewaagd zijn, maar Hermes kan wel extra fel spelen, omdat ze nog steeds een kans maken op de ti tel. Tegen Roda moeten de UGV-da mes gaan bewijzen, dat de vorige nederlaag een vergissing geweest is. Het team van UGV heeft als ge heel meer te geven dan dat van Roda. Als UGV alle zeilen bijzet kan het de volle winst behalen. De heren van Atomium uit Rot terdam ontvangen UGV, UGV is de laatste tijd goed in de running en volgen de leiders Mok en Meeuwen op de voet. Atomium heeft tot nu toe geen enkel succes kunnen boe ken en staat puntloos onderaan de ranglijst. De heren van UGV zui len ten- koste van Atomium 2 de nodige punten aan haar totaal kunnen toevoegen. (Van een onzer verslaggeefsters) Dat zo'h rigoureus vertrek met de hocüge moeite gepaard aal gaan,- wil het 42-jarige KVP-raadslid graag toegeven. „Hoewel ik geen fanatieke Schiedammer ben," be kent hij; „is het wel een prettige stad om In te leven en te. werken. Ik vind het jammer om weg- te gaan." Wat de meeste mensen in zijn directeomgeving verbaast, en hen niet alleen, is het overstapje van banketbakker naar bejaardentehuis- directeur. Van Dijck zegt dat l\i.i jaren gestudeerd heeft voor z'n toekomstige functie. „Ergens ver weg" volgde hij de cursussen, zodat de mensen niet konden zeggen: Hé. wat moet een koekebakker nou met diploma's sociale dienstverlening en middelbare economie. Kortgeleden verraste hij z'n mede-fractiegenoten met de mede deling dat hij voor 'n eventueel wethoudersambt niet beschikbaar zou zijn: in een plaatsje ergens in Oost-Brabant was hij aangenomer als directeur van een bejaardente huis. Om welke plaats het precie-- gaat. wil de heer Van Dijck (telg uit een Vlaamse familie, die 46 jaar geleden via Brabant in Schie dam terecht kwam) nog niet zeg gen. De staf van het tehuis weet nog van niets. „Maar het gaat om een oude kloosterorde, waarvan het bestuur in Oirschot zetelt en die zich sinds de veertiende eeuw be zighoudt met bejaardentehuizen. scholen, etcetera," gewaagt de heer Van Dijck voorzichtig. In de gemeentelijke politiek is Van Dijck niet toevallig terecht gekomen. Zijn vader was raadslid en zoonlief was al van kindsbeen af actief in allerlei jongerenorga nisaties. Vorig jaar kwam hij in de raad toen de KVP'er Van överveld bedankte. En nu zal hij op zijn beurt vertrekken, een stap die voor Van Dijck zelf nauwelijks onver wacht-komt. Van Dijck: „Ik heb al jaren naar een andere functie toegewerkt. Mijn bedrijf hier heeft geen ex pansiemogelijkheden. En nieuwbouw is financieel niet .haalbaar. Ik voorzie dat we op langere termijn de service die we gewend zijn aan de mensen te geven, niet kunnen volhouden. Daarom ga ik weg. Het zal in de toekomst moeilijk worden in onze bedrijfstak. En mijn vrees is, dat ik over tien jaar niets meer zie in een nieuwe baan. Nu kan ik nog." Over de verwarde politieke situa tie wil bakker Van Dijck (..Eind maart sluit ik hier. 1 mei treed ik in functie") liever niets zeggen. Als' je de verhoudingen niet wil ver- troebèlen. moet je er maar zo wei nig mogelijk over schrijven, meent hij. Over de beroemde polarisatie gedachte wil hij. na enig aandrin gen. toch één ding kwijt. „Ik geloof." aldus de heer Van Dijck. ..dat het verkeerd is de lan delijke politiek in de gemeentepoli tiek te halen. Ik ben niet iemand van de harde lijn. Maar Ik zit nu eenmaal in een fractie, dat is een team en dus zu! je mee moeten Dat Van Kinderen en mevrouw Ta verne het zo hard spelen, komt. denk ik. omdat ze vorig jaar zo teleurgesteld zijn." Na eenentwintig jaar had het alleen aan massaliteit ingeboet, maar de indruk was nog altijd even somber en troosteloos. Zo troosteloos ais alleen maar de gebouwen kunnen zijn die voor de oorlog voor gezondheidsdoelen werden neergepoot. Sommige ouderwetse ziekenhuizen en sana toria ademen diezelfde sfeer. Nog voor je bij dat soort gebouwen de voordeur bent gepasseerd weet je al hoe hoog en hoe kaai de gan gen zullen zijn. Ken je al de in deling van de zalen, de over- heidsgroen geverfde lambrizerin- gen. de kleine halfondoorzichtige vensters, de witte ballonlampen en de betegelde vloeren. Of het Interieur er inderdaad nog zo uitzag was van bulten niet vast te stellen. De ingang was gesloten en ook na herhaaldelijk bellen werd niet opengedaan. Het Is echter wel te hopen. Volgens de Sehiedamse beheer ders van het gebouw wordt de voormalige gezondheidskolonie nog steeds gebruikt. Niet meer zoals vroeger voor de arme onder voede kinderen die op 1 tst en kos ten van een oor de haritas ge- inspireerde gemeens hap enkele weken inde bossen .«tochten aan sterken. Tegenwoordig heeft het ge bouw een andere bestemming. Nu dient het voor kinderen die vroeg- van wie ik me niet meer herinner dan dat ze haar snottebellen aan haar mouw afveegde ais de juffrouw niet keek mocht ik zes weken naar Voorthuizen. Het werd me verteld alsof ik een onderscheiding kreeg en dat was onder kinderen natuurlijk ook zo. Het feit de magerste van de klas te zijn verschafte een weldadige uitzonderingspositie en bovendien, gold een uitzending naar Voorthuizen ais een rechts geldig bewijs van goed gedrag. Alleen de nette kinderen mochten maar mee. Het schorriemorrie moest zelf maar zien hoe ze de gevolgen van de oorlog te boven kwamen. Helemaal terecht was die onderscheiding niet. Alleen de nabijheid van mijn vader had me ervan weerhouden kwalijke taal uit te slaan of in mijn neus te peuteren en Indirect was het dan ook aan hem te danken dat Ik twee weken later onder leiding van een grijs, breekbaar dametje op reis mocht. Toen ik beselften het later werd de kiem ingelegd, voor een later duidelijk voelbaar Inner lijk conflict met de oudere gene ratie. Nergens heb ik me zo ver veeld. nergens ben ik zo verdrie tig geweest als in dat enge. don kere gebouw In Voorthulzen. Le zen, toen mijn grootste hobby wv> strikt verboden. Op het bezit van lucifers stond de straf van drie Voorthuizen tijdig al last hebben van flatneu roses. Het enige dat ongeveer het zelfde is gebleven ls het bestuur, dat evenals vroeger nog bestaat uit grotendeels goedwillende dames uit de betere standen. Dat is ook een van de redenen dat nog steeds niemand weet wat er nu in die kolonie omgaat. De dames ge dragen zich uiterst publiciteits schuw. Een herhaalde malen ge daan verzoek om een gesprek werd steeds weer vriendelijk, doch onverbiddelijk van de hand gewezen, omkleed met redenen die regelrecht afkomstig konden zijn uit een conversatie zoals voor het laatst openbaar -in de Haagse theesalon Krul werd ge hoord. Wat dat aangaat Ls er in de gezond héidskolonie weinig veran derd. Vroeger voerden dezelfde dames de boventoon. Op voor spraak van de schoolarts werden de kinderen aan 'n commissie van deze dames voorgedragen, waarna in een gesprek werd vastgesteld of een uitzending naar de kolonie verantwoord- was. Doorslagge vend was daarbij een gesprek, waarvan ik me alleen nog herin ner dat het op uiterst minzame toonwerd gevoerd en dat wij mijn vader en ik allebei moes ten blijven staan. Tot mijn onge luk. maar dat besefte Ik op dat moment nog niet. viel het ge sprek gunstig uit. Met nog iemand uit de klas een meisje dagen binnenblijven. Het eten, dat ongetwijfeld uiterst voedzaam zal zijn geweest, omvatte bijna uitsluitend gerechten die ik niet lustte en aks jeugdig nachtbra- kertje kon ik er maar niet aan wennen dat we des avonds om zeven uur door een oudere zuster op bed werden gelegd, waar god betere onder elk laken een rood rubber zeiltje lag. terwijl na een week toch al duidelijk was dat slechts een jongetje daar tot da gelijkse hilariteit gebruik van maakte. •I- Het regiem (het ;zal natuurlijk best meegevallen zijnr maakte op ons een barbaarse Indruk. Dage lijks werden op hardhandige wij ze de oren geïnspecteerd. Brieven van en naar huls moesten eerst door de juffrouw worden gelezen en ieder droeg ,de verantwoorde lijkheid voor eigen schoenen die moesten glimmen alsof ze pas uit de winkel kwamen. Anders was natuurlijk ook niet te verwachten. In '49 was de kin derpsychologie nog maar net ont dekt en van toepassing van het weinige verworvene was met een staf die hoofdzakelijk bestond uit bejaarde verpleegsters natuurlijk nauwelijks sprake. Wat dat aangaat hebben de Jeugdige neurotici in Voorthuizen het waarschijnlijk nu stukken beter. f ADVERTENTIE: Broersvest 58. tel. 26.77.18 Nicuwlandplein 57. tel. 70.11.6(1 Evt. vooraf prijsopgave ptHtlPi! St, Liduinastraat 78 a S Schiedam Telefoon 010—23 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Schiekade bij het woonwagenkamp komt een stopverbod, heeft de verkeerscom missie gistermiddag besloten. Eerst heeft de commissie het advies ge vraagd van de kampbeheerder van het woonwagenkamp en de direc teur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Zij zeiden dat het stopver bod er moet komen in het belang van de woonwagenbewoners zelf en voor het aanzien van het kamp aan de Schiekade. Voor sportmensen ligt dat even anders. Vooral de zwaargebouwde atleet, die gemkakelijk in gewicht toeneemt, zal deze dagen een tik keltje harder moeten trainen om het extra vocht en voedsel kwijt te raken. Omdat 'vorm' immers vaak afhankelijk is van het juiste ge wicht. De oefenmeesters zullen daarom wat meer Inspanning verlangen, maar dat dient een ieder te accep teren. Hard werken hoort nu een maal bij 'n sportman. Anders kom je er niet an blijf .je hangen, in de- grauwe middenmoot of verdwijn je van het toneel. Hoe het pok zij, Schiedam. Martinit en Exce!sior20, de drie zondag-KNVB'ers vierde klasse, gaan zondag het afgelaste programma, van 21 november spe len en zullen beslist hun tegenstan ders niet moeten onderschatten. Voor Nico van Huet, de oefen- meester van Schiedam, is het jaar goed begonnen. Niet aiieen omdat hij weer voor een seizoen zijn vaste aamtelling heeft gekregen, maar voor het eerst sind slange tijd is iedereen precent, want Nico van Huet jr. en Ronald Bos zijn her steld. Slechts Wim Scholte sukkelt nog met een blessure. 'We hadden ons geen beter begin kunnen voorstlien. Er komt nu weer meer concurrentie en dat moet voor de jongens een stimu lans zijn.' aldus Nico van Huet. Daarom ook ziet men de uitwed strijd tegen VFC hoopvol tegemoet, al beseft men terdege dat de Vlaardingers juist tegen Schiedam gesterkt zullen aantreden. Wel hoopt men dat de strijd een spor tiever verloop zal hebben dan vorig seizoen het geval was. 'Een-goed-, begin. D'eze traditioue- Ie woorden rond de -jaarwisseling hebben ditmaal een speciale bete kenis voor Excelsior. Zondag wacht de formatie van Jack Heyster mis schien wel de belangrijkste wed strijd van dti seizoen. Want wil Excelsior het staat slechts zeven punten verwijderd van ro de lan taarndrager Aeolus een voorlo pige onbezorgde toekomst tegemoet gaan, dan zal zondag in Thurlede van liet op de vierde plaats staan de Delftse Wippolder gewonnen moeten worden. Wanneer de a anhang van de thuisi.'ub zich geducht zal roeren, is het r'riten kijf dat de Delftse- formatie van top tot teen gela den Excelsibi 'genover zich krijgt. Het ls dan ook t uitgesloten dat de Wippolder-brig,, enig averij oploopt. The Rising Hope is tot de geks- dingen, in staat. Martinit-trainer (ADVERTENTIE) Jan van Buytenen weet dat maar al te goed en is dan ook op het ergste voorbereid. Martinit verde digt nog altijd een kansrijke posi- - tie liet verschil met koploper DOK bedraagt zeven punten en om de kansen te behouden dient de thuiswedstrijd ten minste een ge lijk spel te worden behaald. hel winkelen waard Een opvallend bewijs dat ook in 1972 bij ons de prijzen laag blijven, is de prijs van deze eet- hoek. Moderne wit laqué eethoek, die niet alleen opvalt door de lage prijs, maar vooral ook door de fraaie vormgeving. Deze kom- plete eethoek bestaande uit een ronde tafel en 4 stoelen met rode stoffen zittingen, voor nog géén tweehonderdtwintig gul den. Nu de feestdagen als dikmakers hun aanval op de conditie van de voetballers hebben uitgevoerd, oefenen diverse verenigingen buiten het officieel lamgelegde program ma. om het competitieritme te be waren. Zo maakt HBSS van de vrije za terdag gebruik om in Zwijndrecht tegen de derde klasser VVGZ te "aan oefenen. Aanvang half drie. f.-'rimd PPSC komt ook binnen de lijnen, saterdag ontvangt het om half drie op Thurlede tweede klas ser Arnemuiden. SPC speelt zondagmorgen om elf uur tegen Wilton Feijenoord op Thurlede 2. En Martinit speelt, te" slotte een oefenduel tegen VVF Aanvang tien uur zondagmorgen. Op de 7e etage verkopen wij deze moderne wit laqué eet- hoeken, 1 ronde tafel en 4 stoelen met rode stoffen zittin gen, kompleet voor BW» ui-J Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1