in het cölleg e? Lezers service WÈmgÊUSm J SCHIEDAM VAND AAG TIMCO J pPSlll Parkeerverbod Jutezak over wegwijzer Kom-in vooi NKV-leden Graham Hill's uit Holy scheuren door Groenoord Wijkorganen steken koppen bi j elkaar m Burgervacler- lijk schrijven aan jeugdraad Schoolmeester opnieuw de hank in Vrachtwagens parkeren niet meer in Zuid Schiedam Liefde Dekzeilen aeMfli 1 Üt&msoa TILWERK ZATERDAG 8 JANUARI 1972 HET. VRIJE VOLK Pagina is Alarmnummers: Bezoekuren ziekenhuizen: Belangrijke adressen en telefoonnummers Oaalmeijer Film Voorzitter 8 m WÊSm Het aanzicht van de huizen in Meerzicht te Zo etenneer vanaf de tuinzijde. SCHIEDAM Als de bijna beruchte 196 eengezinswonin gen in Woudhoek-Zuid er net zo uit gaan zien als hun tweelingbroertjes in Meer zicht in Zoetermeer, treffen de toekomstige Woudhoekers 't best. Het prototype van de huizen in Meerzicht en in Woudhoek is ontworpen door de Rotterdamse architect Leo de Jonge. Het verschil tussen de huizen in Zoetermeer en hier zit in het dak; in Meer zicht loopt 't dak verder door naar beneden, maar in Woud- hoek komt er een zolderka mer, zodat het dak korter blijft. v~--- ^4 w.' itv* Zo wordt de indeling van de,huizen in Woudhoek/Spaland. door Hans van der Sloot Jan de Grauw stelt voor om het gesprek te laten plaats vinden in de buik van Ria van Elk en zulk., cm twee rede nen. In de eerste plaats zit het daar gemakkelijker en ten tweede Iaat Jan zijn gevoeligheid voor een passende am biance graag praktisch tot uiting komen. Ais educatief staf medewerker van het Stedelijk Museum is dat zijn vak ten slotte. (ADVERTENTIE) tóp? SCHIEDAM Aan beide kanten van de Ooievaarsbrug komt een parkeerverbod, aan gegeven met doorgetrokken gele strepen op het wegdek. De verkeerscommtssie heeft dat besloten, omdat veel auto mobilisten hun wagen zo dicht bij de brug neerzetten, dat de bomen niet of met veel moeite dicht te krijgen waren. De commissie wil ook de bus halte van de Grote Markt ver plaatsen naar de oprit van de Ooievaarsbrug. (ADVERTENTIE) (Van een orzer verslaggevers) SCHIEDAM De oplossing van dc we> houderscrisis in Schiedam is in zicht. Na kort intern beraad, heeft de fractie van D'66 gisteren politie. Lange Nieuwstraat 55.' tel. 269333 Brandweer, Singel Sla, tel. 268578. Apotüeekhulp, tel 264918 Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht, etc.: 010—150000 Bezoekuren ziekenhuizenO eraeen- cezlekeuliuls Schiedrm. Burgemees ter Knappertlaan 25, telefoon 269126. Zaa! 1.30 tot 2 uut en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdellng 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletstlchtlng.Stadhouders laan 98. Schiedam, telefoon 260080. Derde klas 1.30 tot 2.00 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.20 en van 7 tot 8 uur. Eerste kies 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144. cel. 264816 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van SllngelMidt- straat 25, Vlaardlngen, tel. 705300 Klachtennummer Het Vrite Volk, Hoogstraat 76, telefoon 268798. Afdeling Plantsoenen, f'okkerstraat 35'. tel. 154605 èn 709607 Afdeling Riolering en Bestrating, Jan van Rlebeeckweg 21. tel.- 377300 Gemeentearchief Oude Kerkhof S, tel. 286727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven, Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor hulsves ting. Westmolenstraat 26. tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau. Nieuwstraat 26, tel. 269051. toestel ■174 Reinlglngs- en ontsn. tlngsdlenst. Bultenhavenweg 154, tel. 264895 WV, Proveniershuis. Overschlese- straat 1, tel. 266000 Algemene Begraafplaats, Laan van Spierlngshoek, tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen. Korte Haven 33. tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats. Singel, tel. 268280. Gemeentewerken. Korte Haven 33. •elefoon 269320 SCHIEDAM Een aantal Schie dammers is boos op Joop Daal- meijer. Ze vinden de opmerking die hij in het HW-interview van donderdag maakte over de leerlin gen van zijn school niet correct. Joop zei: „Wij krijgen de afbraak van de lagere school. Komt door de negatieve selectie. Die Jongens hadden op dat mr ^fciut de capaci teiten niet om te leren. De school laat ze door gebrek aan leerkrach ten dan versloffen." Voor het betere begrip, zou Daalmeijer daar deze zin aan toe- i gevoegd willen aten. '..BIJ ons op school proberen we dati weer het beste uit die jongens naar voren te halen.'* GROENOORD In het blad Groenoord Akkoorden schrijft pas toor M. Wuijscer dat we onze lief de maar eens moeten verklaren aan onze foureü of de gastarbeiders in het bedrijf, waar we werken. Hoe we dat doen vindt de pastoor niet belangrijk. Als we het maar doen. Ais voor beeld haalt hij de grote uitvinder Edison aan, die z'n liefde vcor zijn toekomstige vrouw op zeer origl- nele manier bekende. Edison tikte met een geldstuk op het blad van z'n bureau zijn huwelijksaanzoek in morse-tekens aan zijn assistente Mary Still well. Mary bloosde op dat moment, weet de pastoor en tikte toen op haar bureau, eveneens in morse tekens het ja-woord uit. Wij zullen het misschien minder origineel doen. Maar het zal ons toch luk ken. meent de pastoor, want liefde is vindingrijk. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum draaien morgen de films Schiedam ('n poëtisch werkje over de stad Schiedam) en Deutscher Expressionism us (over het expres sionisme in Amerika). Aanvang: drie uur 's middags. SCHIEDAM De sociëteit-De Tempel is deze week officieel her opend. Dat was mogelijk door be middeling van de Raad voor Jeugd en Jongeren die voor 250 3 dek zeilen op de kop wist te tikken. Het interieur van De Tempel werd tot deze week water vrij gehouden door vellen plastic, die echter door de brandweer waren afgekeurd. SCHIEDAM Jan Daamen is voorzitter van de C J V-soos De Vonk aan de Lange Haven. Jan volgt Martin Overbeeke op. die geen tijd meer had voor het voor zitterschap. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van het NKV belegt op maan dag 17 januari haar maandelijkse „Kom-in"-bijeenkomst in de foyer van gebouw Arcade aan de Lange Haven.Met deze „Kom-in"-avon- den wil het NKV het contact tussen het bestuur" en de leden verstevigen. De bijeenkomst begint om acht uur en duurt twee uur. De „Kom-in"- avonden worden iedere derde maan dag van de maand gehouden. Bert Kaptein naar voren geschoven als kandidaat voor het wethouder schap. De democraten zijn tot deze stap gekomen door ,1e onverwachte, politieke manoeuvre van de KVP en de PCG. De confessionelen wilden van de PvdA weten, hoe ze dachten over de „po.arisatie". De meningen in de socialistische fractie, zo blijkt nu, zijn verdeeld, maar geen van de PvdA-ers lijkt bereid de. polari- satiegedachte (duidelijke schei ding tussen links en rechts in de politiek) op te offeren voor sa menwerking met de Schiedamsc confessionelen. In een perscommuniqué zegt D'66, dat ze verwacht dat een meerderheid van de raad de kandi datuur van Bert Kaptein zal steu nen. „Wij zijn evenwel niet bereid om dwingende voorwaarden voor het verkrijgen van die steun in overweging te nemen," aldus D'66. Wel beloven de democraten dat Bert Kaptein alle gebruikelijke vormen van overleg in het college van B. en W. zal respecteren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De coureurs uit de Vlaardingse Holy-wijk maken dc laan van Boi'es in Groenoord on veilig door hun onverantwoordelijke manier van rijden, Vooral op het gedeelte tussen de Willem Pijper straat en de Eduard van Beinum- laan wordt met veel te hoge snel heden gereden. Deze klacht uit de wijkvereniging Groenoord in haar blad Groenoord Akkoorden. De Laan van Boi'es is voor veel Vlaardingers de kortste weg naar het werk of naar huis, en die wil len ze zo snel mogelijk afleggen, klaagt de wijkvereniging. Wat de Vlaardingse Graham Hills in hun haast vergeten is voorrang te geven aan het verkeer uit de Peter van Anrooylaan. Wat ze ook over het hoofd zien, zijn de kinderen die een van de drie scholen bezoeken bij de Van Anrooylaan. De Vlaardingse boosdoeners kun nen dat gemakkelijk, schrijft de wijkvereniging, omdat het hun wijk niet is èh hun kinderen niet zijn. Ze adviseert de politie om tijdens het ochtend- en het avondspitsuur „draadjes over de weg tè spannen", opdat de Holy-wijkers eens duide lijk; tot een rustiger rijwijze worden aangezet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vier wijkver- enigingen van Schiedam komen woensdag 19 januari bijeen in het wijklokaal Het Trefpunt aan de Schietbaa ristr a at in Blijdorp. Er zal gepraat, worden over verbetering van de onderlinge samenwerking. Enkele jaren geleden is ook al eens over dat onderwerp gesproken, maar dat leverde toen geen tastbare resultaten op. De vier wijk vereni gingen zjjn: Bijdorp, Singelkwar tier, Groenoord en Nieuwland. De bzijeenkomst begint om acht urn-en is besloten. (Van een onzer verslaggevers) In Meerzicht staan de huizen in vierkanten gebouwd, zodat in het midden een open ruimte ontstaat, die gsbi-uikt wordt voor groen en speelplaatsen. In Woudhoek wor den de woningen in. rijtjes gebouwd met straatjes ertussendoor. De enige variatie daar wordt, dat de gevels om de vijf of zes woningen verspringen. Klachten over de kwaliteit heb ben de bewoners in Zoetermeer nog niet zo veei. Het is een feit dat het waterslot van de.douche niet goed werkt, zodat de bewoners nogal eens last hebben van stank. Een andere moeilijkheid waar de nieuwe bewoners mee te kampen hebben, zijn de vuile tegels in de vestibule. De bouwers morsen er met verf en cement, maar de be woners krijgen dat niet van de te gels af. Een deskundige weet daar wel raad op: zoutzuur of salpeter zuur oplossen in water en daarmee boenen, dan naspoelen met schoon water en alle verf- en cementres- ten verdwijnen. Een vuile vestibule hoeven de toekomstige Woudhoe- kers niet te hebben. Het prototype van de eenge- t f iru «*"V w-is»f3 pivNufr Q ifr S yi'<x ±'<jt rcf'** zinshuizen heeft een berging voor het huis, met de voordeur ernaast. De plaats van de keuken kan va riëren. „Aan die schuur hiervoor hebben we wel moeten wennen", vertelt een bewoonster van Meer zicht. „op een dag was ik wegge gaan en. toen ik thuiskwam zat mijn zoon binnen. Die was via de schuur naar binnen gekomen. Ik was vergeten, die deur ook op slot te doen." De keuken kan apart zijn of een deel van de woonkamer, een zoge naamde „open keuken". Als in de 196 woningen in Woudhoek een open keuken" komt. wordt "er een a.zuigkap boven het fornuis ge monteerd: Het ander belangrijk verschil tussen de tweelingbroertjes is de huurprijs. In Zoetermeer kosten ze 320 gulden per maandmaar in Schiedam is die prijs al niet haal baar meer. De huur wordt hier toch zeker zestig gulden hoger, maar dan is de centrale verwar ming erbij inbegrepen. Ria's buik In dc buik van Ria is het knus. Ontegenzeggelijk. Het Is een warm holletje, zacht en pluizig, waar je je ingepakt voelt als in een bed. Van zitten op enige normale manier kan geen sprake zijn. Iedereen <:oekt een plaats die het best bij zijn lichaams vorm of dieper gelegen behoeftes past. al blijken die tijdens de bij eenkomst noga! eens van struc tuur te wisselen. Als de thee door de nauwe ope ning naar binnen wordt gescho ven. bereikt de pret zijn hoogte punt. De buik is dan werkelijk een buik geworden wat betekent dat het gesprek uit bijna foetale houding wordt gevoerd. Jan stelt voor om vadertje en moedertje te spelen en deelt de suiker rond uit een minuscuul kannetje waarin vroeger voor de gemeentelijke overschakeling van natte naar droge melk de koffieroom werd verstrekt. De buik van Ria van Elk overi gens is een kiein rond kamertje, van ongeveer drie meter in door snee, dat volledig met schuim rubber is gestoffeerd. De vloer is een dikke met zachte zwarte stof overtrokken matras, de zijden muren zijn veerkrachtig en in de hele ruimte verspreid liggen een tiental zwart witte kussens, die net zacht genoeg zijn om je er behaaglijk op te voelen en aan de andere kant weer zo hard dat- ze hun vorm blijven behouden. Hoe je er ook op gaat liggen en wat je er ook mee doet. Het kamertje is een onderdeel van een tastproject dat in het kader van de kerstexpositie van start is gegaan. Ondanks dat het een duidelijk vervolg Is op de vo rig jaar gehouden belevingsles- sen. is het pro.iect niet ais zoda nig geafficheerd. Eerst was het de bedoeling dat de ruimte ook voor het dagelijks binnenkomend pu bliek zou worden opengesteld, maar praktische redenen stonden dat in de weg. De handelingen die er moeten worden verricht, de s amenhang van de dingen die er staan, de betekenis van de buik. van de tastgang van c° wierook en van de beelden, waarbij het aan de gebruikelijke museale gang van zaken tegengestelde bordje staat: 'Deze beelden mogen worden aangeraakt' is alleen duidelijk met een deugzame handleiding en daarvoor is de aanwezigheid van Jan de Grauw een vereiste. Wat hij ermee wil bereiken. Is duidelijk. Op basis van de resul taten van de belevingslessen de methodiek van het educatieve museumwerk zijn opvatting van het educatieve museumwerk verder uitdiepen. 'In een museum voor moderne kunst heeft het educatieve werk volgens het traditionele patroon geen zin', zegt hij. 'Je geeft de mensen iets in handen waarmee ze volgens hun eigen opvattingen geen kant opkunnen. Het mu seum voor moderne kunst is één doorlopende voorstelling van al lerlei emoties, die in het werk hun gestalte hebben gekregen- De waarden van het herkenbare nlaatje Is vervaagd en het werk mag dan ook niet meer volgens die maatstaf worden bekeken In wezen is die gedachte erg eenvoudig. De maatstaven waar mee de 18e-eeuwse stillevenschil ders en Jan van Munster werken, moeten inderdaad volkomen ver schillend ziin. Toch wordt dat in het educatieve werk nog maar sporadisch gezien. Overbekend Is nog altijd de museale juf die een clubie belangstellenden langs de schilderijen leidt onder het ver tellen van allerlei verhalen waaruit het verband tussen het kunstwerk en des scheppers die pere gevoelens zonneklaar moe ten blijken. Van Jan hoeft dat niet zo en hij heeft dat al meermalen betoogd. Hem gaat het niet om de relatie tussen kunst en kunste naar aanschouwelijk te maken maar om een relatie tg kweken tussen kijker en kunst, zonder al die dikdoenerij waarmee sommige musea hun pronkstukken nog al tijd omringen, maar gewoon door haar te integreren in het dage lijks leven. Van de buik van Ria van Elk had geen. beter gebruik gemaakt kunnen worden. VOOR HERENMODES BROKRSVBST 54 iCÜJEDAM i SCHIEDAM Met 'n gigantische kraan werd het tussenstation, dat de afgelopen jaren zand en water beeft doorgespuid naar Kethel voor de aanleg van Groenoord en de Beneluxweg, gis termiddag uit de Sehiedamse Pol dervaart getild en op een dieplader neergezét. Vannacht is het ti* senstation naar ue werf Wilton- Fijenoord .ver voerd, waar hij opgeknapt zal worden en een nieuwe bestem ming krijgt. Het verkeer moest stiigelegd worden om het gevaarte van honderd ton zonder ongeluk ken naar de werf te krijgen. Het grote karwei ls geklaard door de firma Oostenrijk. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelf- sema, heeft de Sehiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren antwoord gegeven op zijn open brief over de Kerstpopshow in de Margriethai. Hij wijst de jeugdraad erop, dat hij de organisatie van alie popevene- nementen niet in handen van de raad kan leggen, omdat hij niet dwingend mag optreden. Hij raadt- de jeugdraad aan met de directie van de sporthal te pra ten over de organisatie van pop shows. zodat met haar een vrij willige -overeenkomst gemaakt kan worden. De burgemeester stelt verder nadrukkelijk in zijn brief vast, dat. hij iedereen die aan de voor waarden van de gemeente voldoet, een vergunning geert, omdat dat de regels zijn van het democra tisch Nederland. De burgemeester besluit zijn brief met te schrijven, dat hij blij is met de brief van de jeugdraad. Hij vindt dat het een goede gelegenheid is om het be leid uit de doeken te doen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De educatieve dienst van het Ctedelijk Museum begint deze maand met de voorbe reidingen van een programma da', bestemd is voor scholen en groe pen. De bedoeling Is eerst ieerl krachten van het Sehiedamse onderwijs naar het museum te ha len om ze een speciale training te geven. De training is erop gericht hun aan den lijve te laten onder vinden hoe de inhoud van een les op ëen leerling kan inwerken. Van de inbreng en de reacties van de leraren wordt dan gebruik -naakt om de manier van lesgeven te ver beteren. teiifgSi&f'.'.'Vkz. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Dienst Ge meentewerken heeft een oplossing gevonden voor het parkeren van de 22 grote vrachtwagen., an de Fir ma Van Rijswijk ln Schledam- Zuid. Samen met de heer Van Rijswijk is overeen gekomen, dat twaalf van de vrachtwagens op de Gustoweg geparkeerd worden, vijf in Bergen op Zoom. vier aan de Westerhaven, twee bij de Vegro en één blijft ln Groenoord staan. Pas als het nieuwe bedrijf van de lieer Van Rijswijk klaar is. zal het -larkeren van grote vrachtwagens 1 Zuid voorgoed tot het verleden ■"horen. Wethouder Rolmers •oueniDare Werken) complimen- "vde de heer Van Rijswijk vorr pii»-i*rhre medewerking. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De wegwijzers bij de kruising 's-Gravelandseweg en Van Haarcnlaan moeten veranderd worden. De automobilisten die op de kruising niet bekend zijn, laten zich door de wegwijzers via de Hor- valhweg naar Den Haag leiden. De ANWB heeft beloofd de wegwijzers in december te veranderen, maar daarvan is tot op heden niets te zien. De verkeersconunissie van de gemeente vindt dat zo treurig dat Gemeentewerken er zelf wat aan gaat doen. Als dat niet gauw ge beurt heeft wethouder Boimers ge dreigd zelf een jutezak over de pijl Den Haag te hangen.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1