Neërlands hoop D'66 voorstander openbaar bestuur TIMCO Bejaarden festival voor 'ln 't zilver' Eerste vis- concours fiebr. de Veld Henk Valstar wil openen bij sluiting Nieuwe Kamer van Koophandel 'Wat moeten al die fotografen hier nu Kijken naar oud en nieuw Vlaardingen Wittebroods middenstand Eerste palen 2 gymlokalen Subsidie voor ziekenomroep Danscentrum in 't Trefpunt Op andere tijd naar belastingkantoor mm Circus en voetbal nu belastingvrij T.V. DEFECT i jjAANDA& 10 JANUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De besturen van de bejaardentehuizen De Wetering (gereformeerd), Vaartland (hervormd) en De Meerpaal (rooms-katholiek) zullen- voorlopig niet meewerken aan de regeling van de gemeente die voor een eerlijker en efficiënter opnamebeleid van bejaarden moet zorgen. Zij staan nog wat huiverig tegenover de nieuwe werk wijze zoals de gemeente die toepast in de bejaardentehuizen Billitonflat en Valkenhof. Mevrouw Van Duyn-Spruyt: 'begrip' knotsgek VLAARDINGEN Het dy namische duo Freek de Jonge en Bram Vermeulen komt ook dit jaar weer naar Vlaardin gen. Traden zij er vorig jaar met hun programma 'Neer- Jands hoop in bange dagen' met veel succes op in de Stadsgehoorzaal, zaterdag 15 januari zijn ze weer te zien met hun tweede programma "Neerlands hoop in Panama'. Freek en Bram... (ADVERTENTIE) GOED GEKLEED is GEKLEED VLAARDINGEN De eerste week van januari '72 as voor burgemeester Jan Heusdens 'n echte jubileum- week geweest. Was hij dins dag en vrijdag zelf het mid delpunt van de feestvreugde vanwege zijn zilveren burge meestersjubileum, gisteren bezocht hij in de bibliotheek van de Billitonflat een an der feestvarken. Het was mevrouw Maria van der Viies-Soeters die gis teren 100 jaar is geworden. De burgervader was echter niet de enige bezoeker van Vlaar- dingens oudste. Mevrouw Van der Vlies-Soetersdie pas op haar 92ste in de gemeentelij ke bejaardenflat kwam wo nen, zag ook haardrie zoons, drie kleinkinderen en zes ach terkleinkinderen. Twc: feestvarkens met elkaar in gesvrek (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdèling van D'66 wil de kwaliteit van het gemeentelijk bestuursbeleid verhogen door meer openheid en openbaarheid. De partij wil daarom oók de commissievergaderingen van de gemeente openbaar blijven houden en alle fractievergaderingen van de politieke partijen openbaar maken. (ADVERTENTIE) i Wij helpen U direct i vv< De baardige Henk Valstar en wethouder I. van der Knaap openen discussiërend de tentoon stelling Christelijke bejaarden tehuizen verwerden opnamebeleid 1-4 4^4 jjgl V i, 'i A Av&y «H w s- k'VV'-'tt "Nnv,s,l^vC"^>-S£v v, <*-v - ts> Y ■"iWOAr lA» V» r r A. v/^l (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas heeft., voor donder dag 13 januari 2 uur 's middags 'n vergadering belegd in de grote ver gaderzaal der Kamer aan de Hof- laan 47 in Vlaardingen. Er zal op deze vergadering gestemd worden over de nieuwe samenstelling van de Kamer' en de vaste commissies. Ook worden de subsidieverzoeken voor 1972 besproken. Om vier uur is er een bijzondere bijeenkomst met genodigden. De op christelijke leest geschoei de bejaardentehuizen zijn bang hun autonomie te verliezen. „Een angst die nergens voor nodig is," aldus wethouder mevrouw I>ydia van -Duyn-Spruyt van sociale za ken die het probleem van de be jaardenhuisvesting enige tijd gele den is gaan bestuderen. Het resul taat hiervan is een nieuw opname beleid voor de Billitonflat en de Valkenhof, waarmee „goede erva ringen zijn opgedaan". Mevrouw Van Duyn-Spruyt hoopt dat de besturen van De Meerpaal, De Wetering en Vaart land mettertijd zullen inzien dat het opnamebeleid van de gemeente beter Is dan de tot nu toe gehan teerde normen voor het huisvesten van bejaarden. De wethouder heeft begrip voor de gedachterfgang bij de besturen van de chirstelijke be jaardentehuizen. „Deze mensen hebben jaren lang aan iets ge bouwd en zijn daar min of meer mee vergroeid. Dat heb ik ook wel met bepaalde zaken. Voordat de besturen een beslissing nemen wil len ze de gevolgen goed overzien." De gemeente heeft voor het op- nemingsbeleid een commissie ge formeerd die bestaat uit de wet houder van sociale zaken, de direc teur van de sociale dienst, de direc teur van de GG en GD, de directri ce van de Valkenhof en Billiton flat, een ambtenaar van de sociale dienst die belast is met de plaat sing van bejaarden en gehandicap ten en een ambtenaar van de afde ling algemene zaken. Besluit een van de drie bejaar dentehuizen „mee te doen" met de gemeente dan komt iemand uit hun midden automatisch in de commis sie voor het opnemingsbeleid. Voor hen die het programma van Freek en Bram vorig jaar hebben gezien behoeft het geen nadere aanbeveling. Voor hen die Neer lands hoop nog niet kennen is het welhaast onmogelijk een passende omschrijving te geven van dit twee manscabaret. Men zou het een knotsgekke vogelvlucht door het wereldgebeuren kunnen noemen op een manier die heel sterk op de lachspieren werkt. Freek slingert zijn teksten en liedjes als een bulderboei met een stoïcijns gezicht de zaal in terwijl Bram op zijn elektrische piano ramt en bij de refreintjes zijn col lega vocaal te hulp komt. De lacben-gieren-brullen-avond begint zaterdag om kwart over acht. De plaatsbewijzen kosten acht, zes en vier gulden. De kassa van de Stadsgehoorzaal is dage lijks geopend van tien tot een uur en 's avonds van zeven tot negen uur. DOOR Uftndsot hemnconfrcm i Mgr hoieoslaan 900 I Schiedam I Winkelcentrum «De KeW I Rotterdam - Zoetermeer (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGN De openings rijden van het ontvangkantoor van de Rijksbelastingen ln Vlaar dingen zijn veranderd. Voortaan kan men niet meer voor 8 uur aan de kas van *t kantoor terecht. Des morgens is de kas geopend tot kwart over twaalf en 's middags van half twee tot drie uur. (Van een onzer verslaggevers) In 1952 overleed haar man Abra ham van der Vlies, 82 jaar oud. Zij fes»® 'Wat moeten al die fotografen nu?' schijnt de 109-jarige Maria van der Vlies-Soeters aan burge meester Heusdens te vragen. In de Billitonflat kreeg zij gisteren op haar verjaardag bezoek van de burgemeester die haar het boek 'Schiedam nu' over haar geboorte stad ten geschenke gaf. Bovendien kreeg de jarige ook nog "Vlaardin gen in kerend tij', een fotoboek, een grote fles eau de cologne en een grote taart met '100 jaar' erop. Ylaardingens oudste 100 jaar sR5^ms»x«: ->-v, fcïSiÉMl De partij heeft dat en andere wensen opgeschreven in "Nota Openheid en Openbaarheid". Ook die andere wensen hebben te ma ken met openbaarheid: D'6S wil de stukken voor de commissievergade ringen en raadsvergaderingen gra tis aan het publiek beschikbaar stellen. Ook moeten er, volgens D'66, niet-raadsleden in de com missie benoemd kunnen worden, die dan eventueel een adviserende stem krijgen. Het lijkt D'66 nuttig om het pu bliek inspraak te geven in de com missievergaderingen, na de erva ringen in de commissie stadsver- fraaiing en ontwikkeling. Ten ge rieve van het publiek moeten alle vergaderingen op een en dezelfde nlaats gehouden worden, stelt D'66 voor. Deze nota heeft de partij vooral 'eschreven, met het oog op de ko mende raadsbeslissing over het al dan niet voortzetten van de open baarheid van de commissievergade ringen. De partij beoogt hiermee bij het Schiedamse publiek en de an dere politieke partijen een denk proces op gang te brengen over openheid en openbaarheid. In de nota probeert de partij uit te leg gen dat "openbaarheid" geen dogma Is geworden van D'66, zoals anders denkenden wel eens hebben opgemerkt. V (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Histori sche Vereniging Vlaardingen houdt vanavond in zaal Excelsior aan de Oosthavenhade een leden-hobby avond die het motto „Kijken naar het jongste verleden" zou kunnen dragen. De heer J. Penning vertoont zijn omvangrijke diaserie waarin hij oude en nieuwe situaties In Vlaar dingen naast elkaar stelt. De heer J. Beerdam vertoont een film over de feesten die in Vlaardingen wer den gevierd ter ere van het 40-jarlg regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. De heer P. Engels draait een film van recenter datum over de opening van het winkelcen trum op het Liesveld. Verder tonen enkele leden curieuze stukken uit hun historische verzameling. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Sinds een paar dagen verblijden enkele Vlaardingse en Schiedamse mid denstanders aanstaande echtparen met een aantal folders van hun bedrijven. Bij het betreden van het Vlaardingse stadhuis ontvangen bruid en bruidegom een goed ver zorgd mapje met alle mogelijke middenstaridsinformatie. Tevens wordt er een „statiefoto" van hen gemaakt die zij al op de eerstvolgende zaterdag in hun wit tebroodsweken kunnen afhalen. De bedrijven willen de jongge huwden wijzen op de vele moge lijkheden waardoor een objektieve keus door de (aanstaande) clien tèle mogelijk wordt. Aan de „wittebroodsaetie" wordt deelgenomen door een trouwauto- bedrijf, een kledingverhuurbedrijf, een bloembinderij, een radiohan- del, een offsetdrukkerij, de exploi tant van een zalenverhuurbedrijf en een fotohandel. Naast de folderattentie bieden de middenstanders de pasgehuwden ook nog 'n kleine attentie of voor deeitje aan. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS —Een Rotterdams aannemingsbedrijf Is vandaag be gonnen met de bouw van twee gymnastieklokalen in Maassluis. Aan de Haydnlaan is vanochtend de eerste paal de grond in gegaan. Daar komt een lokaaal van 12 bij 21 meter. Over drie tot vier weken verhuist de heistelling naar een terrein In het recreatiegebied Sluispolder-Oost waar het tweede even grote gymlokaal komt. 't Ge bouw in de omgeving van de Sport- laan komt vlakbij het zwembad en het tennisveld van Be Quick. De kosten van belde sportlokalen bedragen ruim 1,3 miljoen gulden. Er wordt naar gestreefd de lokalen medio 1972 op te leveren zodat zij al in het volgende schooljaar kun nen worden gebruikt. Het aantal gemeentelijke gymnastieklokalen is hiermee op acht gekomen (met Inbegrip van de Ol.vmpiahal die voor twee lokalen telt). waren bijna 58 Jaar getrouwd ge weest. De 100-jarige woont nu in het verzorgingsgedeelte van de Bil litonflat. Maria Soeters werd op 9 januari 1872 in de Schiedamse Sint Anna Zusterstraat geboren. Zij was de jongste in een gezin van acht kin deren (vijf jongens en drie meis jes). Tot haar dertiende bleef ze op de lagere school. Daarna kwam zij bij haar moeder in de huishouding om na twee jaar als meisje voor halve dagen te gaan „dienen" bij een familie op de Lange Haven. Haar loon: 1,- voor zeven halve dagen. Na anderhalf Jaar ging ze voor 70 gulden jaarloon als meisje /oor dag en nacht werken bij de oenmalige direkteur van de gasfa- jriek. Dat duurde drie en een half jaar. In augustus 1894 trouwde Maria Soeters met beurtschipper Abraham van der Vlies. Zij kregen drie zoons Jacob, Pieter en Abraham. In 1917 verhuisde het gezin naar de Vlaardingse Spoorsingel daar vader Van der Vlies dicht bij zijn werk moest wonen. Hij was toen kapitein op een veerbootje naar de Vonde lingenplaat. In 1932 verhuisde de familie Van der Vlies naar de Oosthavenkade. Nadat de vader tot zijn 75 ste Jaar had gewerkt over leed hij in 1952 op 82-jarige leef tijd. Tot haar 92ste bleef Maria van der Vlies -Soeters nog in haar huisje wonen. Daarna nam zij haar intrek in de Billitonflat waar bur gemeester Heusdens haar gisteren ter gelegenheid van haar 100ste verjaardag een fikse taart aanbood. YOOR HERENMODES 1 BROERS VEST 56 SCHIEDAM (Van een onzer yerslaggevers) MAASSLUIS In de komende maanden organiseert de NCRV voor het programma "In 't Zilver" een bejaardenfestival. Voor deze talentenjacht onder 60-plussers komt de omroepvereniging op dins dag 8 februari naar Maassluis. In het Dienstencentrum aan de Lynstraat (de toegang te vrij) kan elk bejaard talent deelnemen op het gebied van zang, muziek, de clamatie of andere vormen van amusement. Groepen mogen niet deelnemen. Duo's nog wel. Een jury zal elk optreden van ten hoogste vijf minuten beoordelen. Na deze plaatselijke Maassluise finale wordt nog een regionale fi nale gehouden. De, winnaars daar van komen uit in het landelijk be jaardenfestival dat de NCRV in mei via. radio en televisie hoopt uit te zenden. Maassluise bejaarden (van 60 jaar of ouder) die willen meedoen kunnen dit opgeven bij mejuffrouw Koster in het Dien stencentrum aan de Lijnstraat. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Voortaan hoeft in Maassluis geen vermakelijk' heidsbelasting meer te worden be taald voor circusvoorstellingen en voetbalwedstrijden. Het besluit dat de gemeente raad hierover al eer der heeft genomen, is nu konink lijk goedgekeurd. Het afschaffen van deze belas ting is ingegaan op 1 januari (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN De henge laarsvereniging Hefc Westen heeft gisteren bij Hellevoetsluis het eer ste concours van 1972 voor de Paasserie gevist. De vangst bleef beneden de verwachtingen. P. Groen won met 1820 gram voor T. Holster die 1725 gram op haalde. D. Berveling volgde met 1224 gram. De overige deelnemers bleven beneden de 1000 gram. J. Schenk, 920, G. Wijnhorst, 900, O. Tempelaar, 880, C. Schoenmaker 650, M„ Wijnhorst. 612. D. de Roode, 560, I. v. d. Pijl, 505, M. de Goede, 465, J. Hartog sr., 190, W. Strays, 162, J. Hollenberg, 117, F. G. Groen, 95, M. W. S. Berveling en F. Tem pelaar ieder 75 gram. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN —De Stichting Holy Ziekenomroep heeft van de Vereniging voor Ziekenverpleging een subsidie van 5000 gulden ge kregen voor de inrichting van stu dioruimte en voor de vervanging en aanschaf van technische appara tuur. Dit delen burgemeester en wet houders de raad mee. In maart had de Stichting Holy Ziekenomroep een subsiedieaanvraaag aan de ge meente gericht. Die is nu blijkens de mededeling van B. en W. niet meer nodig. (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND Vrijdagavond 14 januari om acht uur geeft het Rot terdams Danscentrum haar eerste uitvoering in Maasland in 't Tref punt. Het balletgezelschap onder leiding van Ineke Sluiter begint met een demonstratie over het ont staan en de groei van de dans. Daarna danst het "Evolu" van Bianca Dillen op muziek van Kabelac, "A quivering leave asks the wind" van Mark den Hertog op muziek van Tony Scott, Shinichi Yuize en Hozan Yamamoto. Ten slotte staat op het programma "Collage" van Lucas Hoving op muziek van Renée Barten. tADVERTENTIE Eyt.4voorafpr!jsopgave •'i'mouMILi'duin'astraat 78 a ibgrsL >.';Schiedam 1 Telefoon01Ó—26 86 38 oh. Philips dealer MAASSLUIS De Maassluise kunstenaar Henk Valstar wiens werk tot en met 31 januari te be zichtigen is in het Gemeentemu seum te Maassluis, is van mening dat een tentoonstelling niet bij de aanvang, maar bij i.et sluiten moet worden geopend. Bij het bezichti gen en bestuderen immers kan men het werk op zich in laten werken en zich afvragen, wat bedoelt ae kunstenaar ermee? Ën wat heel; hem bewogen om het zo te bren gen. Dat is bij een traditionele ope ning niet mogelijk. Er wordt veelal met aandacht geluisterd naar de sprekers, men staat echter veelal daarbij met de rug naar het werk gekeerd, aldus de kunstenaar. Na het meer officiële gedeelte besprak hjj zijn werk met de bezoekers. Hij werd ingeleid door wethouder I. van der Knaap, die de tentoon- teliing opende en zijn voldoening uitsprak dat ophieuw een Maas sluise kunstenaar de weg naar het museum had gevonden. Er was zeer veel belangstelling, ook van de jeugd. Het bestuur dat de school jeugd ook in het werk van het mu seum wenst te betrekken, is 1972 goed begonnen. Contact was opgenomen met de Mamix mavo. Met als resultaat dat de meisjes en jongens van de eerste klas van hun belangstelling blijk gaven. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur op deze weg voort te gaan om de jeugd meer inzicht te geven in het werk van de kunstenaar.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1