LASTIGE ZAAK Schiedams nieuwe wethouder Bert Kaptein: Gemeente verhoogt grondprijs Voorlichting voor ouders van kleuters Wijkverenigingen willen inspraak 'Geef jeugdsociëteiten voorschot op subsidie Lezers service 15.11. Miniatuur Flats Nieuwe Damlaan in maart klaar W isseling van de wacht bij het leger Riskant ZATERDAG 22 JANUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 SCHIEDAM Een toekomstig wethouder Interviewen h een lastige zaak. Je weet by voorbaat, dat zo'n man ai: hU slim is nooit het achterste van z'n tong laat zien. En waarom zou hij ook: elke gemeenteraad is er immers als de kippen by om hem later verwijten te maken, als zijn beleid niet in overeenstemming Is met z'n wenser. uit-het-krante-interview-van-tocn. De communist Eel CoUé heeft dat vorig jaar nog mogen ervaren met z'n te dure woningen in Woudhoek-zuid. Dat we toch naar Bert Kaptein zijn gegaan, heeft te maken met de openheid die zijn partij (D '66) voorstaat. In hoe verre dat vertrouwen terecht Is geweest, moge blijken uit het vraaggesprek hiernaast op de pagina. ..V Bert Kaptein blijft sich per fiets door Schiedam bewegen door JOOP SFANJERSBERG SCHIEDAM Vorige week vette krantekoppen: Bert Kaptein wordt Schiedams nieuwe wethouder. De PvdA heeft eindelijk gekozen. Confessionelen doen zich zelf de das om. Daaraan vast zit een Interview met Bert Kaptein, vfjfdejaars student pedagogie, de man die de komende twee en een half jaar zal moeten optor nen tegen windkracht tien uit de confessionele rijen. iim mm - 1 fmm. imttm WêMWÊi w Bert Kaptein„ik krijg het moeilijk, omdat ik geen ervaring heb." ADVERTENTIE Schiedam Bezoekuren ziekenhuizen: Ik ben niet bang om raad te lijf te gaan Het gesprek vindt plaats in een kleine, lege vergaderzaal van gebouw Irene- Aan de andere zijde van de gang discussieert D'66 over Empo, en de raads- agenda van maandagavond. Kaptein geeft ons een half uurtje voor een gesprek. Hij (vóór-in-de-dertig), schraal, volle baard, scherpe bruine ogen) is dezer dagen een moeilijk te bereiken man. Als Kaptein riet tn Leiden is. is hij wel op het stadhuis af staat er een vergade ring op de agenda met z'n fractie. „Ik heb het inderdaad erg druk" geeft Kaptein toe, „ik moet erg veel regelen, afspraken afzeggen, van alles." Eerste vraag: Over een half jaar kun je je studie pedagogie afmaken. Ik neem aan, dat er daarna ruime perspectieven zijn op een goed betaalde baan. Toch word je, althans als de meerder heid van de raad daar maandag avond mee akkoord gaat, wethouder. Waarom? Kaptein: „Met mijn studie kan ik er nu tussenuit. Het enige dat ik nog moet doen. is scripties maken, maar colleges hoef ik niet meer te lopen.En waarom wethouder? Kijk, ondanks eerdere bange vermoedens, is het uitstap pen van Houtman toch onver wacht gekomen. Eerst vonden wij, als D'66, de groep van 19 een griezelige basis om op verder te gaan. De oplossing, die toen voor de hand lag, was een college met de confessionelen. Iets waaraan wij overigens niet mee wilden werken. Toen de KVP-PCG met die vijf eisen kwam. kreeg de PvdA hét gevoel, dat ze het mes op de keel kregen en daarna hebben ze ons uitgenodigd- Eerst dachten we nog dat we tweede keus waren, ma&r dat is opgehelderd. We be sloten het toen te wagen. Uitein delijk hebben we in de huidige politieke situatie liever een links, dan een confessioneel college." 'AV' ?- K v - Jt Vraag: Is het niet ontzettend riskant om met een meerderheid van één stem {29 tegen 1$} te gaan .j-egeren"? Kaptein: .Ja en nee. Als Je de getallen ziet. is het gevaarlijk. Als de PvdA. PPR, D'66 en CPN het anderzijds eens zijn over het programma, dan moet het kun nen. Natuurlijk kunnen er onder linge moeilijkheden komen, maar als partners moet Je redelijk zijn en eikaar niet sarren." De fracties van PvdA en D'66 konden het het afgelopen jaar niet zo best met elkaar vinden. Men smeet over en weer met ver wijten. Nu zijn de kemphanen ineens weer verzoend. Kaptein: 'In de afgelopen jaren ia er inderdaad wel wat voorge vallen. Maar dat zijn fouten van beide kanten, we hebben te wei nig met elkaar gesproken, maar die dingen zijn nu uitgepraat, en opgehelderd. Er kunnen mis schien bezwaren zijn, ook tegen mensen, maar Je moet zakelijk zijn en Je nu houden aan je afspraak. Je moet de dingen uit het verieden ka rineS VvïgEtëB-* Er waren ook beswaren tegen jou. kaptein: 'Die bezwaren hebben waarschijnlijk te maken gehad met mijn persoon op een bepaal de post. Maar dat is geen punt. Want die bezwaren hebben be trekking op een post (financiën) die ik juist niet wil.' Welke sou je dan willen? Kaptein: 'Pas na mijn verkiezing beraadt het college zich daarover, maar ik wil wel toegeven dat ik belangstelling heb voor de sociale sector. Uit eindelijk is dat mijn vak. Overigens: één van de problemen vind ik. dat dit college nog maar twee en een half jaar heeft. Een beleid uitstippelen kost tijd en daar zal niet veel ruimte voor zijn.' Als betrekkelijke nieuweling in de politiek ga je achter de collegetafel een moeilijke tijd tegemoet. Kaptein: 'Ik krijg het moeilljk, omdat ik geen ervaring heb. De andere wethouders hebben dat wel en het wordt voor mij nog moeilijker, omdat ik halverwege de rit instap.' Ben je niet bang dat vooral de oude rotten irt de raad het je lastig gaan maken? Kaptein: "Neeik weet W6AF ik aan begin. Ik ben niet bang om de raad te lijf te gaan, anders zou ik er niet aan beginnen.' De confessionelen sullen de komende tijd waarschijnlijk constant op de hielen trappen. Thew Kaptein: „Een aantal confes sionelen is teleurgesteld, dat weet ik. Maar ik ga er van uit, dat ik probeer hun stem te krijgen voor een raadsvoorstel. Natuurlijk dachten ze in het coiïege te zit ten, maar ik hoop dat we ze die teleurstelling gauw kunnen laten vergeten." Het is bekend, dat de burge meester liever confessionelen in het college had gezien. Kaptein: „Ls dat bekend..- oh, da's ieufc. Dan liad-ie zeker bedenkingen tegen de groep van 23 'en. na 'n stilte» ik wist wel dat-ie het in z'n hart wilde. Maar tegenover mij heeft hij het niet iaten merken." In Schiedam gaan geruchten, dat de confessionelen maandag avond kwaad zullen weglopen als jouio verkiezing aan de orde komt. Acht jij ze ertoe in staat Kaptein: „Ik weet het niet. maar de consequentie is wel dat lk dan dinsdag gekozen wordt Dat staat In de gemeentewet. Overigens: ais er het zoudei» doen, zijn ze slechte verliezers." Heeft de afjaire Bert Kaptein —SG nog een rol gespeeld bij je benoemingf Kaptein: „Geen enkele. Die affaire bestaat niet meer, die heeft afgedaan." Om soms duidelijke, soms onduidelijke redenen prefereert een wethouder het wel eens om bepaalde zaken te verzwijgen. Hoe kun je dat straks eventueel rijmen met de openheid .waar voor jouw politieke club zo op de bres staat? Kaptein: .Daar heb ik wel een mooi antwoord oplk geloof dat er verschil zal zijn tussen mijn houding ln de raad en in het col lege. Ik kan me ook een conflict situatie voorstellen, maar daar zullen we dan binnen het college over moeten pragen. Dingen af dwingen doen we niet." Laatste vraag: Bert Kaptein beweegt zich per Jiets door Schiedam. Gaat dat veranderen nu hij wethouder wordt? Kaptein: „Nee... die flets, die blijft. Ik zie er geen hell ln om van de Ridderkerksestraat ln de Gorzen naar het stadhuis met de auto te gaan. Sommige mensen bij mij in de Gorzen zouden het ais verraad beschouwen, als lk ging verhuizen. Zie je wel, hij wil toch niet bi] ons horen: dat soort dingen heb lk gehoord. Dan zeg ik: waarom zou lk, ls dat huis hier soms niet goed." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De firma's Sis- singh en Zoon en Van den Tempel en Zoon moeten in de koemdne jaren meer gaan betalen voor de grond die ze van de gemeente Schiedam in erfpacht hebben. Op het moment betaalt Sissingh aan de Kommiezenlaan, 1,1.0 gulden per ca en dat moet veranderen la 7,60 gulden per ca. Die vehhoging gaat niet in een keer, maar geleidelijk tot in 1991 de gewenste prijs be reikt is. Het hele stuk grond kost dan 5320 gulden. Ook het stuk grond van J. van den Tempel gaat 7,60 gulden per ca kosten. Hy betaalt nu 4,78 gul den en al in 1976 moet hij 7,50 gulden gaan betalen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De ouders van de oudste kleuters op de drie openbare kleuterscholen in Groenoord en Kethel kunnen op dinsdagavond 25 januari naar een voorlichtingsbij eenkomst in de Rank gaan. Ze horen dan hoe en wat er vernieuwd en veranderd ls in de aansluiting tussen kleuter- en basisonderwijs. Daarbij komen ook de moeilijkhe den ter spreke, waar het onderwijs mee te kampen heeft zoals te grote klassen, bezuinigingen en gebrek aan onderwijzers. De voorlichting wordt georgani seerd door de gemeentelijke onöerwijsconsulent, samen met de hoofden van de openbare scholen in Groenoord en Kethel en de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs. Op deze avond geeff een politie- functionairs een toelichting op de verkeerssituatie in Schiedam - Noord. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De besprekingen van de vier wijkverenigingen: Bijdorp, Groenoord, Nieuwland en Singelkwartier, over samenwer king hebben tot concrete resultaten geleld. Gezatnenhjk gaan de wijkverenigingen het gemeentebestuur vragen om meer Inspraak te de Schiedamse Gemeenschap. Een commissie, bestaande uit leden van elke vakvereniging, krijgt de taak ervoor te zorgen, dat het college meer medewerking gaat verlenen aan de wijkverenigingen. De vereniging Bijdorp gaat samen met Nieuwland op vakantie naar Exloo. Bijdorp, Nieuwland en Singelkwartier gaan met ril" drieën papier en inkt inkopen voor hun maandelijkse blaadjes. De mogelijkheid bestaat dat andere wijkverenigingen ook mee gaan d<De klaverjassers van elke vereniging kunnen in de toekomst met elkaar de strijd aanbinden. Singelkwartier heeft al een wisselbeker ter beschikking gesteld. Dit hebben de verenigingen besloten ln een gezamenlijke vergade ring eerder deze week in het Trefpunt. Omdat deze vergadering zo'n succes ls geworden, willen de verenigingen spoedig weer een vergadering beleggen, waar bet gemeentebestuur ook een uitnodi ging voor krijgt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In een brief heeft de Schiedamse Raad voor Jeug en Jongeren het gemeentebestuur gevraagd Green's So ciety en De Instuif een voorschot te geven op de gevraagde subsedie. De twee jongerensociëteiten, die financieel aan de grond zitten, omdat ze er op gerekend hadden de subsidie al binnen te hebben, moeten volgens de jeugdraad de helft van de gevraagde subsidie vast van de gemeente krijgen. De rest van het bedrag kan later uitgekeerd worden, schrijft de jeugdraad in baar advies aan het gemeentebestuur. De raad wil graag op de hoogte gehouden worden van alle beslissingen zijn voorwaarden van het college. In de bref schrijft de jeugd raad, dat het gemeentebestuur er rekening mee moet houden, dat de jeugdraad een concept-subsidieregeling voor de jeugd en het jongerenwerk gaat samenstellen. De raad stelde het college voor de voorwaarden voor de subsidie voor 1972 vooraf bekend te maken, zodat de jeugdraad de jongeren kan helpen bij het vol doen aan die voorawaarden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De nieuwhouw- flats aan de Nieuwe Damlaan zijn bijna klaar. In maart worden de eerste opgeleverd. De aanvragers hebben een brief thuisgestuurd ge kregen waarin staat, dat de huur voor de vijfkamerwoningen onge veer 411 gulden is en voor de drie- kamerfiats 342 gulden. De aanvragers worden in de brief ervoor gewaarschuwd dat de huren de komende Jaren nog wel een paar keer verhoogd worden. De mensen, die na deze waarschuwingen nog zin hebben de fiat te huren, kun' nen kiezen ln welke woonlaag ze willen wonen. De tiende de hoogste woonlaag wordt het eerst opgeleverd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Schiedamse korps van 't Leger des Heils krijgt nieuwe officieren; majoor J. Brink man wordt leidster en daarbij wordt ze geassisteerd door luitenant J. Wittebol. Majoor en mevrouw Rentink gaan Schiedam verlaten. Zij nemen afscheid op een open bare bijeenkomst op zondag 23 januari. De zaterdag daarop is er van drie tot vier uur gelegenheid ken nis te maken met de nieuwe of ficieren van de plaatselijke afde ling in de legerzaal aan de Lange Haven 27. Het huisadres van de officieren blijft Tuinlaan 30 b. Alarmnummers: Politie. Lange Nieuwstraat 55. tel. 269333 Brandweer, Singel Sla. tel 268578. Aponneekiiulp, eel 264918 Centrale Meld- en Regelkamer ran Rijnmond voor klachten over stank, rulle lucht etc.* 010150000 Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeen teziekenhuis Schiedam Burgemees ter Knapperrlaac 25. telefoon 269126. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamaldellng 1.30 tot 2.30 uur en 1 tot 7.30 uur. Dr. Koietstlchtlng. Stadhouders laan 98 Schiedam, telefoon 260080 Derde Uas t 30 tot 2 00 uur an 7 tot 7.30 en tweede kias 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. kinderafdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur Maandag en don derdag van e tot 6.30 uur Belangrijke adressen en telefoonnummers Gemeentelijke Sociale Dientt. Broersveld 144. cel 264816 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord Van silngelandt- straat 25 Vlaardingen tel. 705300 KlachteDmimmer Net Vrne Volk, Hoogstraat 76. telefoon 268798. Afdeling Plantsoen»-!!. Kus Kerstraat 35. tel 154605 en 709607 Afdeling Riolering en Bestrating, Jan van Rlebeeckweg 21. tal. 377300 Gemeentearchief Oude Kerkhof 5, tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven. Dwarsstraat 42, tel. 264960 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting, Westmolenatraat 26. tel* 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau Nieuwstraat 26. tel 269051 toestel 174 Retnigings- en ontsmettingsdlenst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 VVVProveniershuls. Overschiese- «raat 1. tei 266000 Aigemene Beera-dTpiaata. Laan van apicrlngshoek. tei. 711222 Afdeling Onderhoud Gebouwen Korte Haven 33. tel 269320 Afdeling Technische Werkplaats, singel, tei 2682B0 Gemeentewerken. Korte Haven 33 elefoon 269320 SCHIEDAM Dit i« een van he minta- tuurscbilderijt jes van At Serviër Tikaio, die zondag voor het laatst in het Stedelijk Mu seum te zien zijn. De kersttentoonsteiling. waarin ook werken van de oud-Schie dammer Hugo Land heer te bewonderen zijn, wordt na zondag afgebroken. Op 29 januari is een nieuwe tentoonsteling te zien: Konfrontatle VII met werken van Hans Landstaal, Jaap van der Ende en Hans Knlphorst. Op vijf fe bruari komt er een expositie bij van Pan! Goede, (IjHnüiiiHililiiiBiHiititïhKhhMUhUilIjfillliltSilÖ ii

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1