Linkse blok net iets sterker dan confessionelen POLDERVAART GAAT ERAAN Humeurig 99 SCHIEDAM VANDAA G Hervormden zitten met gat' van duizenden guldens HetVrijeVoIk J B. SCHILPEROORD Jr. Laatste restje hoop weggevaagd Hi si Inbraak in Windsorhouse Kist op voet FJG-kas naar Wereldwinkel Kansen Jan Tuinenburg blijft ongeslagen opruiming jjlN&DAG 25 JANUARI 1972 HET. VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslag gevers) SCHIEDAM Er zit weer een compleet wethouders team in heb Schiedamse stadhuis. Ondanks een con fessionele poging om de pCG'er Rosman wethouder te maken, is het linkse blok op het nippertje sterk ge noeg gebleken om Bert Kap- tein (d '66) op de lege stoel van ex-wethouder Houtman te zetten. Bert Kaptein voor het eerst achter de tafel van het college van B. en W. Mevrouw Kaptein (tweede van links) volgt vanaf de pu blieke tribune de benoeming van haar man tot wethouder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Ik wil nu duidelijk stellen, dat de kaden van de Poldervaart, na het verlies'van zijn functie in de waterhuis houding, onmogelijk gehandhaafd kunnen worden. Het uit baggeren van de vaart is op het moment een ondoenlijke zaak, omdat de dijken daar veel te zwak voor zijn." commentaar scHZEanM Voor al uw verlichtlngr-stereo-app. kleuren-T.V. NU OF NOOIT 11 PRACHTIG BEKLEDE TRAP met Tapiflex of Vilttaptjt voor ter meulen door Hans van der Sloot Je ziet Hein tegenwoordig nog zelden. Slechts een enkele keer wordt hij nog waargenomen in het centrum van de stad, waar hij zich zo onopvallend mo gelijk beweegt tussen alle anderen. Zijn kennissen van vroe ger schijnt hij te willen ontlopen. De vroegere broedplaatsen van de stedelijke cultuur bezoekt hij niet meer. Zijn naam heeft al jaren de krant niet meer gehaald en als hij ooit nog eens naar een tentoonstelling gaat, dan doet hij dat zonder dat bij het aanschouwen van zijn gestalte de schrik om de museale harten slaat. Kluis Jülianakerk opengebroken Dat Kapteins benoeming aan een zijden draad hing, mag blij ken uit de stemverhouding: 17 raadsleden Cp.v.da., c.p.n., p.p.r., d.'66.) kozen voor Kaptetn en 15 (k.v.p.. p.c.g., s.g.p., v.v.d.i steun den de heer Rosman; één raads lid (waarschijnlijk p.v.d.a.) stemde blanco. De lang verwachte, storm uit de confessionele hoek heeft gister avond nauwelijks gewoed. Me vrouw Taverne beperkte zich, eigenlijk onverwacht, tot een verklaring van anderhalve mi nuut, waarin zij de heer Rosman (p.c.g.) presenteerde als tegen- wethouder. Dat hij niet gekozen werd. was voornamelijk te danken aan het feit dat de confessionelen twee man moesten missen: mr. Van Kinderen (k.v.p.) en de heer P. Poot (p.c.g.) ,die beiden een lichte operatie ondergaan in een Schiedams ziekenhuis. Waren zij aanwezig geweest, evenals drs. Jaap Houtman (die zonder duidelijke redenen was verhinderd), dan had het er voor de Groep van 19 duister uitgezien. Immers, bij de aanvang van de vergadering liet Henk Wierda (p.v.d-a.) weten, dat hij z'n raadslidmaatschap niet meer zag zitten. Volgens de burgemeester die Wierda's verklarende brief voor las, had de PvdA-er dat gedaan, omdat hij het niet eens is met de gang van zaken rond de wethou- dersverkieztag. „Die is te vee! van buitenaf beïnvloed," meent Henk Wierda, „en daarom laat mijn geweten het niet toe, dat ik lan ger in de raad zit." Waren de twee confessionelen en de WD-er aanwezig geweest, dan was de heer Rosman achter de collegetafel terechtgekomen. Om de confessionelen toch niet al te zeer op de tenen te staan, brachten de gezamenlijke linkse fracties de PvdA-er Batenburg in stelling. Batenburg meende op goede gronden de confessionelen te kunnen voorhouden, dat ze hun harde lijn van de afgelopen maanden beter konden laten va ren. Uit krante-lnterviews wist de heer Batenburg, dat er nog iemand in de katholieke fractie was (bakker Van Dijck>, die zijn mening deelde. Dat de PvdA met de Groep van 19 in zee was ge gaan. hoefde zijns inziens nie mand te verbazen. Batenburg: „We regeren wel op een smalle basis, maar we hebben een goed college en een goed programma." Fractieleider Boschman (p.v.d.a.) drong er bij alle raads leden op aan de achterliggende periode zo snel mogelijk uit de herinnering te schrappen. „We Wethoudersteam weer compleet moeten vergeten wat er Is ge beurd- Het belang van Schiedam moet voorop staan," aldus de heer Boschman. Hij weigerde overigens de ver antwoordelijkheid voor de wet houdersperikelen te accepteren. De heer Boschman„Wie de brokken heeft gemaakt 1 (v.v.d.), moet ze ook weer lijmen." Bert Kaptein zit in bet college en daarmee is een langdurige crisis in de Schiedamse gemeenteraad voorlopig opgelost. Dat het zo lang moest duren de wettelijke ter mijn werd zelfs met een maand overschreden is voor een flink jdeel op naam te schrijven van be sluiteloosheid in de socialistische gelederen. Eerst werd gehoopt, dat de VVD <nog een wethouder zou leveren, aar toen dat geen haalbare kaart Meek, zocht een. deel van de PvdA troost bij de KVP-PCG-fracties. Het confessionele ultimatum over |ie polarisatie maakte aan alle vrij erijen echter weer een eind. De socialisten vonden Van Kinderen k ineens -weer net zo onaardig ais Vroeger gingen direct daarop met _de Groep van 19 (D'66, CPN, PvdA, PPR) in zee. Het gevolg is dat de progressie- ":a zullen moeten regeren met (Mn meerderheid van één enkele »stem. Alleen een wilskrachtige, duidelijke en goed-van-de-tong- rfm» gesneden PvdA-fractie zal Kunnen garanderen, dat de komen de regeringsrit van tweeën een half Jaar, metterdaad wordt overleefd. (ADVERTENTIE/ Broersvest SS, tel 26.77.18 N'ieuwlandplein 57, tel. 79.11.60 (ADVERTENTIE/ O WILT EEN DAT KAN REEDS VANAF ƒ145- ROTTERDAMSEDlJE 397 B SCHIEDAM TELEFOON 010—26 96 84 - Ook 's avonds Tevens showroom van vele vooraanstaande merken vloerbedekking met 35 jaar schriftelijke garantie. BEL EVEN Wij komen VRIJBLIJVEND met stalen bij O thnls. (Van een onzer verslage/evers) SCHIEDAM De KVP en de PCG hebben hun verlies tvaar dig gedragen: tijdens de benoe ming van Bert Kaptein tot xoet- houder hielden alle confessio nelen zich opvallend rustig. Dat mevrouw Taverne het deson danks moeilijk had, bleek tij dens het debatje tussen wet houder Colle en de KVP-er Poels. De wethouder noemde de katholiek abusievelijk „Van der Pols", waarop mevrouw Taverne pinnig reageerde: „Die man heet Poels". Ook bij een a ntwoord van burgemeester Roelfsema op een suggestie van de VVD'er Ver- hulsdonk schoot de KVP-poiiti- ca even uit haar slof. Op de toezegging van de burgemeester dat het college vandaag zal be kijken of de openheid, die D'66 voorstaat, ook betracht kan worden bij de verdeling van de portefeuilles, riep mevrouw Ta verne humeurig in de micro foon: „Dat is niet nodig, want alle portefeuilles zijn toch al verdeeld." Van onze sportredactie) SCHIEDAM NOAD boekte in Den Haag een regelmatige zege op het zwak geachte Wibats. Opval lend was dat Jan Tuinenburg, die tegen Tilburg niets won, nu bij het Schiedamse trio ongeslagen bleef. Hij won dus ook van ex-NOAD-spe- ler Ger Geerling met tweemaal 1921. Geerling was bij de Hage naars de man die de twee tegen- punten op zijn naam schreef. Van Ron van der Aa won hij met is21, 21—18 en 21—19 terwijl zijn zege op Jan Knikkenberg met 218 en 21—16 wel zeer royaal uitviel. TSF 2 uitkomend In de andere afdeling van. de promot&e-ereklass moest de zege aan JCV laten. Het Vughtse team dat oJ. serieuze titelkandidaat is. kreeg het veel moeilijker dan in vorige ontmoe tingen. Eindstand 4—6. TSF 3 had een fraai debuut in de promotie-hoofdklasse. Het gerouti neerde Wibats 2 werd in eigen huls met 46 verslagen. Met deze uitspraak voegde wet houder C. Bolmers (openbare wer ken) het laatste restje hoop van de Werkgroep tot Behoud van de Pol dervaart weg. Hij deed dat gisteren tijdens het raadsdebat over de op heffing van de functie van de Pol dervaart. De wethouder wil wél graag sa men met de werkgroep bespreken hoe de vaart zoveel mogelijk in zijn huidige staat behouden kan wor den. Tk wil er beslist geen mooie singel met houten beschoeiingen van maken. Het moet een vaart ADVERTENTIE Dekoratie gordijnen als afschei ding in de kamer of voor ande re doeleinden, vindt U nu op onze 1 e etage in moderne unï- kleuren. Partij transparante gordijnstof in 2 bijzonder aparte dessins en 6 leuke unikleuren. Deze stof uit de serie van f 5,98 koopt U nu per meter (120 cm breed) voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze transparante overgordijn- stof in 2 aparte dessins en 6 unikleuren, 120 cm breed, per meter Dvur rus de opruiming 13 jtnoeri lot 3 februeri Géén tel. of schrift, bete het winkelen waard blijven, als het kan met een dijkje van een halve meter.' troostte hij de werkgoep. Welke stukken Poldervaaart nu precies gaan verdwijnen, kan Schiedam binnenkort in het infor matiecentrum aan de Broersvest aan de weet komen. Daar komt een kaart te hangen, waar de gedoemde stukken vaart in kleur zijn aange geven. De gemeenteraad had voor wet houder Bolmers ook nog een paar vragen over het parkeerterrein bij de tijdelijke HEMA aan de Broers vest Vooral mevrouw M. Taverne van Campen (k.v.p.) was bang, dat de wethouder de HEMA voortrok boven andere bedrijven, door een parkeerterrein met automaat aan te laten leggen op gemeentekosten. Ze liet zich pas geruststellen toen de heer Bolmers haar verzekerde dat het 'n openbaar parkeerterrein wordt, waar iedereen inclusief de directeur van de HEMA voor moet betalen. Overigens betaalt de HEMA vier gulden per gehuurde vierkante meter extra, voor de aanleg van het parkeerterrein plus de ophoging van de omliggende straten. Het laatse gesprek waarin Hein zich nog als Hein manifesteerde vond plaats bjj de eerste sloop van de huizen aan de Grofbaan. Hij keek ernaar met het gezicht van iemand die zijn eigen leven ziet ontleden. Natuurlijk. De Grofbaan en omgeving vormde Heins persoonlijke wereld. Daar, in een omgeving van half verrot te huizen, beschimmelde stenen en stukke plees was hij gegroeid tot het plaatselijk fenomeen DE KOSTER. De fantast. De organi sator. De provo ver avant la lettre. Een fenomeen was hij. Al vanaf de dag dat hij uit VIaardingen naar Schiedam, verhuisde. Heins verschijning in Schiedam sloeg in als een bom. Logisch» Het cultu rele klimaat hier ter stede werd volledig bepaald door een clubje brave esteten voor wie het begrip kunst onverbrekelijk samenhing met het dragen van schilderskra gen, het voeren van diepzinnige gesprekken en het gebruik van goedkope Franse wijn, hetgeen, naar men meende inherent was aan een weldoorleefd kunste naarsbestaan. Hein was ozniet. Hein was een man van pils en Jonge Jenever. Van nachtenlange feesten en van aktie. Zijn eerste voorliefde be- glpsen beeld gemaakt dat daags na het gereedkomen te pronk had moeten staan in één van de nis sen van de Koorenbeurs. ware het niet dat de politie de uitvoering van het plan verhinderde. Daarna kwam de periode van het spijkers slaan. Om nog altijd onopgehelderde redenen (verkla ringen vinden door zijn fiiosofièn ras nooit Heins sterkste punt) ontdekte hij plotseling een sym bolische betekenis in het slaan ener draadnagel. Die periode was de meest effectvolle in heel Heins bestaan. De verklaring daarvoor is hoogstwaarschijnlijk gelegen in het feit dat hij zijn gloednieuwe levensbeschouwing zowel in woord als daad beleed. De nota bel die tegenstribbelde liep dan ook kans dat Hein een hamer te voorschijn haalde zonder verder commentaar te verspillen een zesduimer in het bureau van zijn tegenstrever ramde. Aan die periode dankte Schie dam een aantal excellente kunstmarkten, die mede tot stand heetten te zijn gekomen door de welwillende medewerking van het wettig gezag. Hein. al met al. had echter één grote zwakte. Hij kon niet; in Hein zorgde hem een onmiddellijk en diepgaand meningsverschil met het kunstenaarswereldje waarin tot die dag krachtig neergepen- seelde volle vuilnisbakken en ernstige boerentaferelen de hoog ste geestelijke goederen waren geweest. De tweede verschafte hem een stevige aanhang onder de jongere kunstenaars en de laatsten bezorg den hem de naam die nog jaren lang museumdirecteuren en met hen meevoelende notabelen de rillingen over de rug zou Jagen. Hein dat bleek al gauw was tuk op organiseren. Orga niseren was zijn lust en zijn le ven en jarenlang probeerde hij ook vruchteloos er tevens zijn be roep van te maken. Links en rechts begon hij akties te voeren, smeedde groepen aaneen, ontwik kelde manifestaties en feesten, startte sociale, milieudefensieve en culturele projekten en richtte exposities in ter ondergraving van. wat hij noemde „de tempels van bourgeois-kunst"; de geves tigde musea. Niets was hem daarbij te dol of te veel moeite. Toen eens na een uitputtend feest de jonge Schie damse kunstenaars tot de slotsom kwamen dat het met de monu menten in Schiedam eigenlijk maar povertjes gesteld was, werd onder zijn bezielende leiding een stand houden wat hij zelf had voortgebracht. Nog voor het één goed en wel was uitgedacht was hij alweer met iets heel anders bezig, dat hij dan doorgaans ao structureerde dat de laatste plannen de eerste meestal gron dig doorkruisten. Alleen met incidentele evene menten had hij op het laatst nog succes. Manifestaties als de Sa lon van de Koude Neuzen en de Heekommee, maar dat alleen omdat het veelbelovende feesten waren. Voor ernstiger zaken kreeg hij op het laatst de Schiedamse handen niet meer op elkaar. Precies als met de binnenstad verging het zijn aanhang. De aktie ter verkrijging van het Pro veniershuis die culmineerde in een happening waarbij Hein ge kleed in slagersjas en met een halve voetbal op het hoofd een emmer water tegen de pui van het,gebouw smeet werd nog bij gewoond door enkele zeloten. Voor de rest. de akties ter be scherming van het milieu, kreeg hij niemand meer warm. Niemand, behalve Zwolsman die Hein al na het eerste treffen een forse subsidie en een riante kantoorruimte waardig achtte. Het was he- laatste dat Schie dam van Hein vernam. De rest van de Rijnmond trouwens ook. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Inbrekers hebben vannacht geprobeerd de kluis van de Jülianakerk aan de B. Klaan open te breken. Ze hebben een deur geforceerd en in de consistorieka mer gingen zij aan het werk, ter wijl zij de gordijnen achter zich dichttrokken. Toen hun poging om de brandkast open te breken mis lukte, zijn ze weer verdwenen. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De hervormde gemeente in Schiedam zit diep in de zor gen: In de begroting voor 1972 zit „een gat" van bijna 65.000 gulden. Als de hervormde kerkeleden dat tekort dit jaar niet weten aan te zuiveren, zal dat grote gevlogen hebben voor het kerkelijk werk in Schiedam. Verwacht wordt, aldus de Zondagsbode (het hervormde weekblad, waar in van deze financiële kopzorgen gewag wordt gemaakt) dat wijken, die nu vacant zijn, geen eigen dominee meer zullen krijgen. Ook staat wel vast dat bij een blijvend tekort de last van een aantal kerkgebouwen te zwaar zal worden. „En wat dat betekent, kunt u zelf invullen," schrijft de Zondagsbode. Om de benodigde 65.000 gulden toch nog binnen t« krijgen, is afgelo pen zondag in Schiedam, maar ook in andere steden van het land, de actie „Trouw moet blijken" gestart. Uit de gelden die deze actie gaat opleveren (tot en met 5 februari), zullen om. de salarissen van dominees en mede werkers betaald kunnen worden, de sociale lasten, administratie en repa ratie en onderhoud van gebouwen. Tot nu toe was de KB. (afk. voor kerkelijke bijdrage wordt eenmaal per jaar betaald) de voornaamste bron van inkomsten voor de Schiedam se kerken iVan een onzer verslaggeefsters" SCHIEDAM Aan de Mgr. No- lenslaan in het Windsorhouse is vannacht ingebroken. De inbrekers namen een paar leren Jassen en pantalons, dassen, overhemden, kos tuums en wat kleingeld uit de kas sa mee. Ze kwamen binnen via een gebroken bovenlicht. (Van een onzer verslaggeefsters" SCHIEDAM De 24-jarige chauffeur R. D. uit Rotterdam heeft by het transportbedrijf ABC aan de Strikledeweg een kist van 250 kilo op zijn voet gekregen. Hij was bezig met een steekwagentje de kist te verplaatsen, maar door een oneffenheid in de vloer viel de kist op zijn voet. De Rotterdammer is met een gebroken middenvoets beentje naar het gemeentezieken huis vervoerd. Hij kon na behande ling naar huis gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de FJG, de Federa tie van Jongerengroepen in de Par tij van de Arbeid, bestaat niet meer. De socialistische jongeren hebben de afdeling opgeheven. Re den: de belangstelling was de laat ste maanden tot het absolute nul punt gedaald. Een van de laatste activiteiten van de FJG was het opstellen van het alternatieve plan C voor reconstructie van de binnenstad. De inhoud van de kas, 125 gulden, is geschonken aan de Wereldwinkel.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1