GEMEENTE: 'ZO NODIG ANDERE MAATREGELEN' Huisvrouwen tegen sluiting cash-and-carry-bedrijf Lezers service Opheffings- verj Cultura SCHIEDAM VANDAAG Zorgen voor iven in Waterweg gebied wisselbind Anonieme honderdjes verrassen herv. kerk eurotax 15.11.2 In z'n sas Kritisch Schiedam „Sorry dames, de boel gaat dicht.' ia Mi Er was veel belangstelling voor de sluitmg. SCHIEDAM De huis vrouwen uit de Gorzen heb ben gisterenmorgen twee urn- kunnen profiteren van de eerste en enige cash carry- winkel in Schiedam-Zuid. De verbruikersmarkt Delta aan de Willemskade was maar een kort bestaan van een halve morgen gegund. Toen kwamen de mannen van Openbare Werken met de wet aan hun kant de kas sa's en de boodschappenwa gen tj es op een vrachtwagen Iaden en gingen de deuren van het met vlaggen versier de pand onverbiddelijk op slot. Ook de kassa icordt in beslag genomen. i Eeigenaar De Waard middentracht de agent over te ha len z'n spulletjes met rust te laten. Alarmnummers Bezoekuren ziekenhuizen: Belangrijke adressen en telefoonnummers Passage Jeugddorp 2 Jeugddorp 1 Vrouwen Parkeren in Bijdorp Meisjes van plezier door Han» van der Sloot De naam alleen al is in staat om oude Schiedammers in opperste vervoering te brengen. Gerard Verhulsdonk bewees dat kortgeleden door ten behoeve van één of andere anek dote (en de geschiedenis van Beyersbergen kent. er vele) een even verhitte als belangrijke politieke discussie op te breken en het bestuurlijk onderwerp vervolgens geheel ta vergeten. (ADVERTENTIE) Jierijieuwt uw vedlgfjexl! De gang van zaken rond de ope ning van het cash carry bedrijf Deltamarkt aan aan de Willcms- kade heeft het Schiedamse ge meentebestuur ertoe genoopt een. perscommuniqué te schrijven, waar in de zaken nog eens uiteengezet worden. Het college wijst erop. dat de exploitant tegen de waarschuwingen van de gemeente in, de zaak toch heeft geopend. Daarom hebben Burgemeester, en Wethouders be sloten de uitoefening van een cash en carrybcdrijf te beletten en daarvoor de nodige maatregelen te nemen, aldus het communiqué. Het gemeentebestuur had ge hoopt. dat de eigenaar en de ex ploitant zouden begrijpen. dat er geen overtreding van de gemeen telijke verordening toegelaten zou worden. De bedoeling van het gemeente bestuur is alleen om te voorkomen dat er een winkel gevestigd wordt op een plaats, waar dat volgens de bestemmingsplannen niet kan, al dus het communiqué. Het college heeft de eigenaar duidelijk, gemaakt, dat de gemeente niet zai schromen andere maat regelen te treffen om de uit oefening van het bedrijf te voor komen, als het weghalen van de kassa's en wagentjes niet voldoen de blijkt te zij". Het is een sell (Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK De winkelende vrouwen barstten van verontwaardiging over deze volgens hen schandalige, streek. De exploitant van de Delta-markt, de heer G. van der Waarden, ver telde toch nog trots, dat hij in die eerste twee uur ruim vijfduizend gulden had omgezet. De nieuwbakken klanten en de heer Van der Waarden waren het over een zaak gloeiend eens: er moet in de Gorzen 'n cash-and- carry-winkel komen. t Terwijl ze haar boodschappen van het wagentje in haar tas over hevelde en het lege wagentje on middellijk door een man van de gemeente werd weggegrist, zei een klant: „Het is toch eigenlijk een schandaal, dat dit bedrijf nu weer dicht moet. We hebben zoiets in de Gorzen nodig. Die andere dure winkeliers, daar heb ik maling aan. Ik ga hierheen, als het hier goed koper is." De heer Van der Waarden viel haar meteen bij: „In deze wijk van twintigduizend mensen moet een cash-and-carry draaien. Trouwens een winkel van honderd vierkante meter is niet meer rendabel in deze tijd. En het gaat nu om het belang van al deze mensen en niet om die anderhalve winkelier." Hij kan het weten, want hij heeft al vijf ande re cash-and-carryzaken in de buurt In het pand aan de Willemskade. heeft hij zeshonderd vierkante me- van de Delta-markt vonden de vrouwen wel dat „het lekker dicht bij huis is." Toen twee politieagenten de Gor- zenaren op een aiscand hieiaen. terwijl de wagen opgeladen werd met kassa's en wagentjes, kwam de concurrent J. Salari zelf ook even kijken. Hij had waarschijnlijk be langstelling voor de gang van za ken. .omdat hij zelf dinsdag een zaak in de Gorzen gaat openen. Hij neeft daarvoor het pana van on Gruyter aan de Groeneïaan ge kocht. Daar. voor de deuren van de Del ta-markt. beraamden de boze klan ten plannen. Ze waren het erover eens, dat de zaak moet blijven. Maar hoe wisten ze nog niet goed. Iemand stelde voor: „We moeten geen boodschappen meer halen bij de andere winkels in de Gorzen en de Groeneïaan." „Met z'n allen de winkel bestormen." vond een an der. ter als winkel ingericht, zo nodig tot duizend uit te breiden. De ex ploitant probeerde met zijn woor den zelfs de zwijgend toekijkende ambtenaar van Openbare Werken te overreden. De Gorzenaren zijn vrijdagmor gen vooral uit nieuwsgierigheid naar de Delta-markt toegekomen Ze hebben de prijzen kritisch ver geleken. Niet altijd viel dat in het voordeel van de Delta-markt uit. De eerste klant was heiemaal niet te spreken over de prijzen (- f,3ij Albert Heijn en op de markt si het veel goedkoper") en de behan deling van het personeel Ze vond. dat ze als eerste best. een paar gratis boodschappen had mogen krijgen. Andere prijsbewuste vrouwen vergeleken de prijzen met die van de cash A- carry van Salari aan de Van Deventerstraat. Meestal scheelden de prijzen niet veel met elkaar, maar het grootste voordeel Het waren allemaal woorden naar het hart van de heer Van der Waarden. „Wij dienen de con sument. De mensen willen dat we blijven. Dat had ik ook wei ver wacht." stelde de heer Van der Waarden vast. Hij leek toch wel een beetje in z'n sas over de gang van zaken, die hem ongevraagd en gratis een hoop publiciteit bezorgd heeft. In de zaak aan de Willems kade heeft hij duizenden guldens gestoken. Hij kan zich niet voor stellen, dat al zijn werk voor niets is geweest. Een andere man weet wel wat aan de woorden van de exploitant toe te voegen: „Zet het maar zwart op wit in de krant." zegt hij. „die burgemeester moest wijzer wezen. Die winkeliers hier zijn niet zo aardig, als die Verhulsdonk doet voorkomen. Ze kopen hun grote spullen ook bij de Makro en niet bij hun buurman, omdat dat veel duurder is. Waarom mogen de Gor zenaren dat dan niet? Ik weet hoe ze het nodig hebbep. ze hoeten hier sjappelen om rond te komen, 't Is a-sociaal dat de gemeente dit ver biedt." Een huisvrouw wist de mening van allen te vertolken: „Wij moe ten in de Gorzen toch ook goedkoop kunnen kopen. Dat is jammer voor de andere winkeliers, maar ieder een denkt toch aan z'n eigen por temonnee. Zij even goed als wij." Politie, Lamge Nieuwstraat S3. Ml. «38333 Brandweer, Singel Sla, tel. 268578. Apotheekbulp, tel. 264918 Centrale Meld- en Regel* amer van Rijnmond voor klachten «rver stank vuile lucht etc.' 010150000 Bezoekuren ziekenhuizen. Gemeen teziekenhuis Schiedam,'Burgemees ter Knappertlaan25, telefoon 269136, Zaal 130 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur Klas 1.30 tot 3.00 uur en 7 tot 8.30 uur Kraamafdellng 1.30 tot 2,30 uur en 1 tot 7.30 uur Dr. Nolctstichtlng. Stadhoudera- iaan 90. Schiedam, telefoon 260080. Derde klae 1.30 tot 2.00 uur an 7 tot 7.30 eD tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 3 uur en 7 tot 8 uur. Tmaerafdaling. zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 3 uur Maandag en don- derdae van 6 tot 630 uur Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144. tel 264816 Gewestelijk ArLeldsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Sllngelandt- straat 25. VlaardlngeE tel. 705300 Klachtennummer Het Vrlle Volk. Hoogstraat 78. telefoon 268798. Afdeling Plantsoenen. Pokkerstraat 35, tel 154605 en 709807 Afdeling Riolering en Bestrating. Jan van Biebeeckweg 21. tel. 37730" Gemeentearchief Oude Kerkhof 5. tel. 266727 Gemeentelijke Technische Bedrij ven. Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor huisves ting. Westmolenstraat 26. tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbureau. Nleuwatraat 26. tel 269051 toestel 174 Relnigtngs- en ontsmetungsdienst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 VOT. Proveniershuis. Overschtese- straat 1. tel 266000 Algemene Begraafplaats, baan van Splertngshoek. tel. 711222 Afdeling Onderhoud Gehouwen Korte HaveD 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werkplaats. Singel, tel 268280. Gemeentewerken Korte Haven 33 elefoon 269320 dinsdag bijeen In -ie kleine zaal onder de Opstandingskerk. Me) Nortier vertoont dan dia's over Oeganda. De bijeenkomst begint om acht uur. SCHIEDAM Tijdens die hear- mg werd overigens wel één ding Heet goed duidelijk: vele Schie dammers hunkeren nog steeds naar het verloren gegane Sterre- boe. Bijna alle sprekers hadden het met'spijt in de stem over die goeie ouwe tijd. toen het bos met z'n duizend-en-één mogelijkheden om te spelen nog bestond. Als het Jeugddorp van de oubaas er komt, zal het zeker erg veel gaan lijken op het Sterrebos. Daar zullen de deelnemers aan de hearing wel voor zorgen. SCHIEDAM De Hervormde Vrouwengroep komt aanstaande SCHIEDAM Caspar Schuckink Kool, directeur-coördinator van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren, is opnieuw een beetje boos. Ditmaal op de hoofden van de Schiedamse lagere scholen. Cas par had ze uitgenodigd voor de hearing over de Jeugddorp-plan nen van ex-oubaa* Adriaanse, maar dinsdagavond Jl. bleek dat geen van de lagere schoolhoofden was komen opdagen. SCHIEDAM Het is bijna zeker dat het Rotterdams Danscentrum op vrijdag 24 maart een uitvoering van. modern ballet geeft in het Passage Theater. Op het program ma staan onder andere werken van Ineke Sluiter en Lucas Hoving. Het Danscentrum staat onder lei ding van Ineke Sluiter. SCHIEDAM De BIJ dorpse autobezitters kunnen nu hun wa gens parkeren op de parkeerplaats achter de Spoorbaanstraat. Hel hek blijft de hele week open, niet alleen tijdens sportmanifestaties. Als er\een groot sportevenement plaatsvindt en het hek gaat voor de Bij dorpers dicht wordt dat ruin van tevoren aangekondigd. SCHIEDAM De Bijdorpse meisjes van plezier kunnen van de zomer een week met vakentie met de club. Anneke en Marjo zullen nog wel vertellen waar de reis naai, toe gaat en hoeveel het kost, aldus het blad Bijdorp Nieuws In zijn nieuwste nummer. SCHIEDAM In een bijzondere ledenvergadering van de Schie damse kunstkring Cultura op maandag 14 februari wordt ge stemd over de opheffing van Cul tura. Minstens de helft van het aantal leden van Cultura moet op die vergadering aanwezig zijn, an ders is de stemming niet geldig. Eventueel wordt er bij onvoldoende deelname de volgende avond een tweede ledenvergadering "-"houden. De vergaderingen beginnen om ne gen uur in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Sociëteit Beyersbergen is een sage. Nog altijd. Het pand op de hoek van de Vlaardingerstraat en de Velle- vest is al jaren geleden afge broken. de paarden zijn verkocht en de koetsiers zetten elders hun tradities voort, voor zover ze niet zijn overgestapt op het gemotori seerde personenvervoer. De naam Beyersbergen is ech ter altijd gebleven als herinne ring aan één van de gezelligste hotels van Nederland. Van de eerste tot de laatste dag is Bey ersbergen een herenlogement ge weest. Dames, hoewel wel getole reerd. waren er uiterst zeldzame verschijningen. Begrijpelijk. Ze pasten eenvoudig niet in het sfeertje waarin koetsiers, de lucht van paardemest, hooi en etens- luchtjes. Beyersbergen was voor mannen en dan nog bijna uitslui tend voor de mannen van de up per ten. De notabeien, die in Beyersbergen een soort speelhol hadden, waar men ongestoord ten koste van elkaar en anderen de lollige broek kon uithangen. Lie den die op straat niet zonder meer mochten worden aangespro ken. reden elkaar daar in kruiwa gens rond het biljart en heren die elders het bestek inspecteerden alvorens zich ae~ tafel te zetten aten daar gehaktballen alsof ze van hun leven niets anders dan patattenten hadden bezocht. Beyersbereen. kortom was het topnnnt van gezelligheid. Die traditie werd gegrondvest door de fa ml'ie Van Velsen ('van vader op zoon) die het logement tot 1911 exploiteerden. De redenen waarom Beyersb gen In de belangstelling stotiu zijn vele. Ten eerste was het het "nige hotel dat de stad bezat en bovendien een .goed- Ten tweede was het uitstekend gelegen aan de rand van de stad en vlakbij het einde van de Laan ons Ge noegen. de toegang tot de Offi- cïerentum, die op zaterdagen en 'ondagen heel wat bezoekers trok. Ten derde waren er de terugke rende huurders van rijtuigen en ten vrirde was er ook nog een «ociëteit gevestigd: de Vereniging, die een zaal boven het caféres- tot- Vioor h"<-rhikking had. Weliswaar, konden de meeste i-ioyo"k»-s van' het café niet tot de -uciëfpit v o'-au: toegelaten omdat deze stringente eisen* stelde aan de stand van haar leden maar er waren er maar weinigen die zich daaraan wat gelegen lieten lig gen. Mocht men dan niet in de sociëteit, men was ln elk geval In de buurt van het hoge gezel schap. Volgens de statuten beoogde de sociëteit het bevorderen van het gezellig verkeer en het verschaf fen van gelegenheid tot lectuur en gepaste uitspanning. Daarvoor werd de leden dagelijks voldoen- de tijd gegund, want de instelling was geopend van 's morgens ne gen tot middernacht, met drie kwartier rust daartussen omdat de zaal moest worden gelucht. Over de belangstelling voor de lectuur moet men niet te gering denken. Op de sociëteitstafel lag een bewaard gebleven register voor aanvragen tot aankoop van boekwerken, waarin de leden neerschreven wat ze tijdens hun bezoeken wilden lezen. Op de ver langlijst plaatste men onder an dere Le Charivari, "welk geïllus treerd blad. dagelijks te Parijs verschijnend zich door geestig heid en artistieke waarde onder scheidt, Die illustrlertê Zeitung 'het volledigste en degelijkste der Duitsche geillusstreerde bladen', De Brochure Opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden en prof. Spruijts Rome en Dordt in het geweer. De leestafels was overigens niet 't enige, dat de heren van 's mor gens tot middernacht bezig hield. Ook de marevië genoegens wer den met oprechte ijver, een der gelijk uitgelezen gezelschap waardig, nagestreefd. En het klachtenboek spreekt omtrent die oprechtheid duidelijke taal. 'Ondergetekende', staat er bij voorbeeld, "bezocht gistermiddag de sociëteit en bestelde toen een kwast goed was, maar deelde maar was, helaas, zeer onaange naam van smaak en nasmaak. Tegenover zijne bemerkingen hield de bediende vol. dat de wast goed was. maar deelde meteen mede hoe een kwast op deze sociëteit wordt bereid. Men geeft namelijk niet aan ieder een versche citroen maar perst tege lijkertijd een zestal citroenen uit waarvan de sap dan in eene flesch wordt bewaard en aan de kwastbesteller toegediend. Zou hierin niet spoedig veran dering kunnen worden gebracht. M. I. heeft Iedere kwastbesteller recht op eene versche citroen." Andere klachten, waaronder ook dat het bier niet te drinken en dat de borrel troebel was be troffen de kastelein, die 'Zoo'n ongepaste houding aanneemt en zulke onhebbelijke en onredelijke antwoorden geeft dat hij ook hierin aanstoot geeft." Wat het onvermijdelijke andere was fbehalve dan opmerkingen dat 'de leden hadden bevonden dat hedenavond om tien uur tot hun leedwezen de kachel en de kastelein uitwas en dat de leden zich afvroegen of tien cent voor een glas leidingwater tarief was) wordt uit het klachtenboek niet duidelijk. Veel kan het niet ge weest zijn. In dat geval zou de sociëteit al ver voor de sloop van Heversbergen ter ziele zijn ge gaan. De oude Schiedamse heren waren niet makkelijk en nauwe lijks tolerant. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de bedrijfstak zuurstoffabricage liggen de resul taten over 1971 ruwweg gelijk met die van het jaar daarvoor. Ruw weg: omdat de gegevens van vorig jaar nog niet helemaal beschik baar zijn. Van teruggang in deze sector is nog niets te merken. Dat blijkt uit het overzicht over '71 van de Kaker van Koophandel. De sector werktulgmachinebouw gaat volgens het jaaroverzicht zor gelijker tijden tegemoet. De resul taten over '71 waren wel beter dan het voorgaande Jaar, maar de vooruitzichten voor dit jaar zijn somber door de verwachte verslap ping van de conjuctuur. Als de prognose juist is. zal de economische teruggang ook de meubel-, rubber- en verpakkings- Industrie treffen. Het jaarverslag concludeert: een klein aantal be drijfstakken ln het Waterweg-ge bied zal het beter gaan, het me rendeel van de branches zal echter de broekriem moeten aansnoeren. (AAH24(100macht*fintitadhuSf) SCHIEDAM TELEFOON (010) 24(351 "ii n «ormaiw tADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De actie "Trouw moet blijken" op touw gezet door de Schiedamse hervormde kerk, die dit jaar een verlies verwacht van 65.000 gulden, lijkt succes te heb ben. Volgens de Zondagsbode is er al 'voer de duizend gulden bmen. Een dame wierp bij het kerke''.jk bureau aan de Lange Kerkstraa- zonder haar naam te noemen ne genhonderd gulden op tafel. Een pas verloofd stel kwam ook een duit in het zakje doen: '1B0 gulden, zo Juicht de Zondagsbode. Enkele weken geleden kondigde het blad van de hervormde kerk aan, dat het kerkelijk werk besnoeid zou moeten worden, als de noodzakelij ke 65.000 gulden dit jaar niet op tafel komen. SCHIEDAM De produktie en verkoop van N.V. Distilleerderij en Likeurstokerij De Vink komt met Ingang van 1 maart in handen van de N.V.. Dirkzwager Dirkzwager heeft De Vink onlangs overgeno men.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1