.Januari eigeniijk rustige maand' Creatieve staalkaart SCHIEDAMMERS SCHOPPEN KUNST AAN GRUZELEMENTEN JES '72: Verkeerssituatie Slachthuislaan opgelost KEI Clubhuis Juliana officieelopen NP'V -leiders Draten over Twee ton om begrotings tekorten te dekken Toename werkloosheid, maar: G. Scheffers in Rijnmondraad IÉ 'T ZOTTENGILDE KOMT CARNAVAL EXCELSIOR OPVROLIJKEN PASSAGE 7 ELASTISCHE KOUSEN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 C (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/'SCHIEDAM Ir. J. P. Nugteren, directeur van het gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (GAB) verwacht dat de toeneming van het aantal werklozen in de komende maanden niet meer zo sterk zal zijn als tot nu toe het geval is. Hij baseert zijn uitspraken op de te verwach ten vraag naar arbeidskrachten in de bouw en de constructie bedrijven. De Goede Havenkerk in Schiedam SCHIEDAM In de rech- terbovenzaal en het trappen huis van het Stedelijk Mu seum zijn vanaf 29' maart te keningen en andere creaties van de Schiedamse jeugd te zien. Elke Schiedamse jonge re tussen 11 en 22 jaar kan ip 21 en 22 maart een werkstuk inleveren' bij het museum, dat tijdens de manifestatie „JES 72"tentoongesteld wordt. Jeugd Expressie Schie dam moet een creatieve staal kaart van de Schiedamse jeugd worden, volgens één van de organisatoren. r~ F. A. C. MEIJER VAN MIJBEEK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Beste men sen, overwin al uw schroom en stap verd.... eens een- keer naar binnen. Deze of woorden van ge lijke strekking zou de heer F. A. C. Meijer van Mijbeek (27) de vele nieuwsgierigen, die voorzichtig bij het voor lichtingscentrum aan het Broersvest naar binnen koe keloeren, wel in de oren wil len toeteren. SCHIEDAM De twee suppoosten die speciaal voor deze gelegenheid door het Stedelijk zijn aangetrokken, zitten er wat treurig bij. Ze lezen lichtelijk mistroostig in een oude Prisma-pocket. Of schuiven, terwijl ze doel loos naar de lege wanden staren, ongemakkelijk heen en weer op de oudste stoel van het museum. De heren vervelen zich. De taak die hen werd opgedragen is dan ook weinig inspirerend. m y'N'GZM wmmmwM mmm. m 'iêm Environment.... boem! TECHNISCHE TEKENARTIKELEN i (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters» SCHIEDAM De gerefor meerde kerk in Schiedam wil dc Goede Havenkerk aan de West- irankelandsedijk voor twee ton verkopen. Het geld heeft de ken. nodig om de'begrotingstekorten te dekken. De dertien jaar'oude ker aan de Westfrankelandsedijk i de enige verkoopbare in Sch; dam. waar inderdaad een lieflit. ber voor is. Wie dat is, wil h kerkbestuur liever niet verte: len. De Goede Havenkerk is dc wijkkerk van dominee K. H Schuring. Als „zijn" kerk ver kocht wordt, moet hij zijn werk ergens anders doen. Er is al over leg met de Hervormden óver gezamenlijk gebruik van de Be- thelkerk iii de Gorzen. Voor de zondagsdiensten moeten de Gereformeerden uit Zuid naar de Oosterkerk of de Julianakerk toe. Dominee Schuring wil wel. toegeven, dat de Godee Haven kerk niet altijd vol zat met mensen tijdens de diensten op w ..;-'v rJ'A s--f'Jk$ zondag. Hij wijt dat aan het grote aantal mensen dat naar de nieuwe wijken als Kethel en Groenoord verhuisd. „Daar zitten de kerken wel goed vol. De oude wijken worden ontvolkt," zegt dommee Schuring. De grote financiële last voor de Gereformeerde kerk is dit jaar de bouw van de nieuwe kerk in Kethel „de Ark" geweest. Dat noopt de gereformeerden ertoe de Goede Havenkerk te koop aan te bieden. Toch ziet de financiële toekomst van de kerk er niet al te rooskleuriguit. zelfs al wordt er tweehonderdduizend gulden voor de kerk aan dë Westfran kelandsedijk neergeteld.Het kan zo erg worden, dat de Gerefor meerde gemeente in Schiedam het in de toekomst met vier in plaats van vijf dominees moet gaan stellen. „Maar dat is nog niet zeker." zegt dominee Schu- ring,: „eerst moet er dan een predikant hier beroepen worden door een andere gemeente." De Schiedamse géreformeerden kunnen zelf ook nog meebeslissen over de verkoop van de Goede Havenkerk. De kerkeraad gaat nog praten over de verkoop, die de financiële commissie van de kerk nu voorgesteld heeft. Maar kenners zijn het, al eens: er is geen andere uitweg voor de oplos sing van de financiële problemen, clan de verkoop van de Goede Havenkerk. Alhoewel de werkloosheid vorige maand weer steeg zijn er, volgens de GAB-directeur. ook tekenen van een consolidering. De toeneming van het aantal werkloze mannen van 91 naar 1099 is gedeeltelijk te verklaren door de normale stijging hi januari. 'In de eerste maand van het jaar neemt de werkloosheid altijd wat toe', aldus de heer Nuyteren. 'Ge zien de omstandigheden was ja nuari eigenlijk een rustige maand. Het is best mogelijk dat er in maart sprake zal zijn van een teruggang.' Alhowel ded GAB-directeur een slag om de arm houdtd en zegt dat het altijd koffie-dik-kijken is, kan hij zijn verwachtingen beargumen teren. In de bouwsector zijn regel- matig kleineaanvragen te verwachten en een aantal con- j structiebedrijven zoeken naar j personeel. Deze gunstige vooruitzichten j moeten de komende twee maander. bewaarheid worden, maar in janu ari nam de werkloosheid nog toe. Vorige maand stonden 1354 werkzoekenden ingeschreven. Twaalf maanden geleden was dit j aantal 601. De vraag naar arbeids- i krachten verminderde in een Jaar van 3.162 naar 1.810. In Vlaardingen steeg de werk loosheid in een jaar van 224 arbeidskrachten naar 523 geregistreerden. De vraag daalde van 1.072 naar 796. In Schiedam was de stijging bijna even groot: van 288 naar 603. De vraag daalde hier ook: 1.534 naar 833. Het aantal werklozen in Maassluis nam in twaalf maanden toe van 48 naar 115. De -waag naar personeel daalde sterk: van 314 naar 125. fADVERTENTIE (Van een onzer, verslaggeefsters) Creatief werk. dat niet geëxpo seerd kan worden, komt op de openingsavond aan bod.. Dan kun nen degenen, die dat wiUen hun proza of poëzie voorlezen, hun muziek laten horen of een stuk opvoeren. De Schiedamse Ge- meenschap, die JES "72 organiseert, wil alle vormen van creativiteit een kans geven. Aan het eind van de tentoonstelling, op 14 april, stellen de organisatoren zich voor het werk bij opbod te verkopen. De maker krijgt dan de helft van de opbrengst, de rest gaat naar een fonds voor een creatieve workshop. Een tekening of een ander werk stuk kan natuurlijk niet verkocht worden, als de maker dat niet wil. Als herinnering aan hun deel name aan JES '72 krijgen de exposanten waarschijnlijk een persoonlijke bedankbrief en een sticker van JES '72 thuisgestuurd. Het werk zal zo min mogelijk gese lecteerd worden, maar als er veel inzendingen zijn. moeten er natuurlijk wel werkstukken afval len.' liw eijer van eek oven water Denk nou niet: "Alszo'n.man in dat centrum niks tc doen heeft, zal 'ie de hele dag wel in zijn neus zitten peuteren.' Want als ambte naar van de Bedrijfseconomische Dienst izijn eigenlijke functie' heeft de heer Meijer van M. in de leegloopuutjes genoeg om han den. Iedere werkochtend tot één uur en de hele maandag is hij in de weer op het kantoor van de Dienst- aan de Korte Haven. De rest van de werktijd brengt hij door In het centrum, samen met een stapel bedrijfseconomische paperassen. Door nog onopgehelderde oorzaak is in dat middagwerk, onlangs goed de klad gekomen. Kwam er in de laatste maanden van 't vorig jaar gemiddeld één "klant" per middag, begin dit Jaar voltrok zich een to tale ommezwaai. Ineens stapten driemaal zoveel mensen per dag af op de heer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM —In plaats van de wekelijkse klaverjasavond op vrij dag is - er op 18 februari carnavalfeest in het clubhuis De Toekomst van de sportvereniging Excelsior '20. Kostumering is ver plicht voor de ontvangst van "t Zottengilde, bestaande uit de raad van elf. de prins en page, een mar ketentster en de hofkapel. Allemaal op de bok. Om half acht is de zaal open. Denk er om om elf uur kan er niemand meer bij. Het kindercarnaval wordt op zaterdag 19 februari gevierd van twee tot vier. Het Zottengilde komt dan ook de Excelsior kleintjes vermaken. Toegang ls gratis. Het race-team Kaja komt op vrijdag 3 maart weer optreden in een beat- feest voor de jeugd. Vor het grote carnaval en beat- avon-d zijn kaarten verkrijgbaar voor een rijksdaalder bij: L. Hol lander .Aleidastraat 140. telefoon 268744. J. Stolk. Rotterdamsedijk 190 b. telefoon 268605 en G. Ver- wey. Van Haarenlaan 950, telefoon 704311. (Var, een onzer verslaggevers) „Let op dat de museumbezoe kers het environment van Paul Goude niet aan. gruze lementen schoppen." Zo luidde, de verantwoordelijke opdracht waarmee directeur Hans Paal man hen heenzond. Tijdens - e opening van de expositie vrijd' J- avond j.l. zaten de heren er voor het eerst, maar ko len toch niet verhinderen dat vier bezoekers hun nek braken over Goede's kunstobject. Vier maal werden de tl- buizen frontaal geschept en knalden ze met veel kabaal uit elkaar. Deze week gaat het wat rustiger toe: een buis werd wel geraakt maar bleef toevalliger wijze heel. De oorzaak van deze voetbal match met de lange licht bronnen is zeer duidelijk. Paul Goede heeft zijn kunstwerk ge woon op de grond gelegd. Een f- f'"" meterslange streng van tl-buizen dié schuin van dé ene hosk van de museumzaal naar de andere loopt. De naani: Environment voor een Bruidspaar. Die ".naamgeving .weerspiegelt zich trouwens in de kleur der buizen: lichtblauw op de grond. En roze voor de buizen-serie die in dezelfde richting aan het plafond hangt. De wit gehouden museumzaal is verder helemaal leeg. Dat Schiedam vier man sterk over de buizen is gestruikeld, zal voor onge kunstenaars) reden Amsterdammer, die alreeds een prijs won op de Parijse Biennale voor jonge kunstenaars: reden zijn tot onbedaarlijk lachen. Maar dan wel met een. ernstige ondertoon, omdat die ongevallen aantonen dat z'n evironnent fun- citloneert. Wat een environment is? Kort gezegd dit: in een lege zaal staan of liggen enkele voorwer pen, heet nu: environment. Ter ruimte. ï-"pen er nu bezoekers door de zaai, dan zal de ruimte een totaal andere aanblik krij gen. Die steeds veranderende ruimte, gestoffeerd met voorwer- -cn. beet nu -.environment. Ter illustratie: een schilderij, eenmaal klaar en opgehangen In een museum verandert nooit meer, blijft altijd datzelfde schilderij. Zoals gezegd, in het Stedelijk -en environment voor een Schie- -m» bruidspaar. Hoog en droog ritten beide nieuwbakken echtelieden sinds vrijdagavond al weer thuis- De afdruk van hun onvergetelijke dag huist echter nog in het museum. Voor wie het 'ns wil bekijken: in de rechterbe- n eden zaal. Wel een waarschu wing: pas op voor de suppoosten, wie er tegenaan schopt, kan ze onherste'baar beschadigen. Meijer om informatie. Een verkla ring heeft hij er niet voor- "Geen flauw idee. hoor", zo formuleert hij z'n onwetendheid over deze zaak. "misschien komt het wel door de voorlichting in de kranten." Wat komen de mensen zo al vi'agen? "Ach", zegt de heer Meijer, "van alles. Ze informeren naar de door stromingspremies. naar woningver betering en natuurlijk naar de re constructie-plannen voor de bin nenstad. Of hun huis weg moet, hoe lang he nog duurt en of het nog waard is o-n een kachel te kopen." Na vier maanden voorlichtings dienst. voelt de heer Meijer zich eigeniijk ai een beetje ombuds man. "Laatst waren er een paar I bewoners van de Grofbaan bij j jullie komen klagen; dat hun wa- j terleiding stukgetrokken was. Kijk. voor al dat soort klachten kunnen ze ook naar mij komen. Ais er een klacht komt. ga ik net zo lang aan de bel hangen tot de zaak boven water komt. Op zo'n .v.anier is het helemaal niet gek, dat deze functie uitgroeit tot een soort ombus- man." Voorlopig zal de heer Meij - "'oh chter nog moeten buigen over die problemen van de binnenstad. Nlj- pendste kwestie hierbij is het vinden van een vervangende wo ning voor de mensen, wier huis gesloopt moet worden. Meijer van Mijbeek: "De gemeente hoopt dat de Schiedam mers in Nieuwland en Oost doorstromen naar Groenoord en Woudhoek-zuid. Op die manier kunnen de oud-centrumbewoners in een betaalbare woning komen. Maar ja. In Nieuwland en Oost willen ze natuurlijk weer niet naar die dure woningen in de nieuw bouwwijken." Achter in het voorlichtingscen trum hangt een klein, blauwge- schlïderd kast je: de .ideeënbus. Eén Schiedammer heeft er ooit iets Ingestopt. Dat was de heer Pedersen. Hij had bezwaar tegen de verkeerssituatie bij de Slachthuis laan. Inmiddels hebben de ambtenaren zich over het probleem gebogen en lijkt, de gemeente met de oplossing van de heer Pedersen in grote trekken akkoord te gaan. Als we de heer Meijer vragen of hij de reconstructie van het Schie damse stadshart een beetje staat te verkopen, moet nij lachen. Hij trekt een gezicht van "Hoe kom je daar nou bij" en zegt: "Ik geef antwoord op de vragen en dan nog vrij beperkt, omdat er alleen maar plannen zijn. Maar. dat neemt niet weg., dat ik hier toch een boel kan dóen. Voor iedereen." SCHIEDAM Van onze sportredactie) SCHIEDAM Zaterdagmiddag om half twee zal de wethouder van. sportzaken, mevrouw G. D. Verweij- De Graaff, officieel het clubhuis openen van de volleybalvereniging Juliana. De leden van Juliana hebben een. onderkomen gevonden in een van de woningen van het Proveniers huis. Door veel zelfwerkzaamheid is een prachtig clubhuis tot stand gekomen. SCHIEDAM D> Schiedamse padvindersleiders ku-men op 11 fe bruari naar een bijeenkomst in het clubhuls van groep 4 om meer te weten te komen over de fusie tus sen de vier padvinders(sters) organisaties. De heer Venstra houdt een inleiding, waarna gele genheid is tot het stellen v an vragen.' Na de pauze kan gediscusieerd worden. De Schie damse leiders krijgen een persoon lijke uitnodiging thuisgestuurd. SCHIEDAM Afgelopen week heeft de Schiedamse politie veer tien autowrakken van de straat la ten halen. Alle veertien zijn naar het gemeentelijk wrakkenterrein bü de Schie gebracht. vindt ze m alle soorten voorradig bij Drogisterij - Parfumerie Bijouterie HOOGSTRAAT 115 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse ex-wethouder J. Scheffers heeft be sloten de opengevallen plaats van J. Akkerman in de Rijnmondraad in te nemen. De heer Scheffers (p.v.da.) is op het ogenblik pen ningmeester bij de Nederlandse Bond van Vervoerspersonee! in Utrecht. Hij heeft er wel zin in zijn taak als RijnmondsraadsIId te be ginnen omdat het weer iets heel anders is dan gemeenteraadslid. Zeventien jaar heeft de heer Scheffers in de Schiedamse ge meenteraad gezeten, waarvan twee jaar als wethouder. Hij heeft wel belangstelling .voor bepaalde commissies, zoals finan ciën en ruimtelijke ordening.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1