Lezers service Donderdagse koopavond zit erin Van der Poest Clement Het zou onsportief zijn om halverwege de rit uit te Zondagsschool heeft Xmoeilijk Dit jaar geen Inhabé Gebr. de Veld Tennisnood wordt aangepakt Opvoering blijspel en thriller f Vakantie plannen maken bij NTVON Curator niet blij met Swarttouw- boedel Fancy-fair Nieuw bestuur bij Trekvogels T.V. DEFECT 7 Ernstig gewond Woonboot uitgebrand PASFOTO'S Industrie Peuter Gezondheid Vrouwen BRUIDSBOEKETTEN li [woensdag 8 MAART 1972 Het Vrije Volk PAGINA 15 Schiedam SÏF}® door van T De heer P. Poot: „Ik icil niks beloven door Hans van der Sloot SCHIEDAM VANDAAG FOTO-OPTIEK VAN DER WAAL Wij helpen direct it 33 De weinige tennisvelden die Schiedam, njk is, worden in orde gemaakt. BLOEMS IERKUNST „CORONA" De Doele Haar MrrtpU wacht FOTO v. VUURIN Let op bet jo&o adres HOOGSTRAAT 104- SCH1EDAM -106 Alarmnummers; Politie, Lange Nieuw straat 33, tel. 269333. Brandweer, S-ngel Sla. tel 268378 Apotheekhulp, tel 264916. Centrale Meld- en Regel- kamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht etc.; OIO - 150060. Bezoekuren ziekenhuizen: Gemeenteziekenhuis Schiedam, Burgemeester Knappertlaan 25 telefoon 269126. Zaal 1.39 tot 2 uur en 7 tot 7.39 uur. Klas t .30 tot 3.09 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdellng 1.30 tot 2.30 uur en 7 tot 7.30 uur. Dr. Noletstichtlng. Stad- houderslaan 98, Schiedam, telefoon 260080. Derde kias 1.39 tot 2 uur en 7 tot 7.30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 ett van 7 tot 8 uur. Eerste klas llk30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling: zon dag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur. Belangrijke aaressen en te lefoonnummers Gemeentelijke Sociale Dienst. Broersveld 144. tel. 264816 Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe waterweg Noord. Van Slingelandt- straat 23. Vlaardingen, tel. 705300. Klaehtennummer Het vrije volk. Hoogstraat 76 telefoon 268798. Afdeling Plantsoenen, Fokkerstraat 35. tel. 134603 en 709807. Afdeling Riolering en Be strating. Jan van Riebeeck- weg 21, tel. 377300. Gemeentearchief, Oude Kerkhof 5, tel, «66727. Gemeentelijke Technische Bedrijven, Dwarsstraat 42, tel. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Hulsvesting, Westmolen straat 26, tcL 267736. Gemeentelijk Voorlich tingsbureau. Nieuwstraat 26 tel. 269051. toestel 174. Reinlgtngs- en ontsmet- tingsdienst. Buitenhavenweg 154. tel. 264893. VW, Proveniershuis, Overschlesestraat 1, tel. 266090. Algemene Begraafplaats. Laan van Splenngshoek, tel. 711222. Afdeling Onderhoud Ge bouwen. Korte Haven 33, tel. 269320. Afdeling Technische Werkplaats. Singel tel. 268280. Gemeentewerken. Korte Haten 33, tel 269320. SCHIEDAM Het Schie- damse bedrijf L. van der Kraan heeft opdracht gekre gen het nieuwe pand van de sv. W. H. den Ouden te bouwen. Het gebouw dat half september klaar moet zijn, komt op het industrieterrein 's-Graveiand SCHIEDAM in het kader van de bisschoppelijke vas tenactie houdt de scholenge meenschap Spieringshoek op vrijdag 24, zaterdag 23 en zondag 26 maart een fancy- fair. De opbrengst ten minste 3.000 gulden hoopt men is bestemd voor de timmerwerkplaats, die pater Dupont op eén van de eilan den in de Indonesische archi pel wil bouwen Ook de in woners van Vlaardingen en Maassluis zullen binnenkort uitgenodigd worden voor de pater een greep m de porte monnee te doen GROENOORD De peuter- speel gelegenheid overblijf gelegenheid „Het Twaalfuur tje" in Groenoord gaat voor kinderen van drie jaar "s morgens eerder open: negen uur in plaats van half elf. SCHIEDAM De gemeentelijke commissie voor de Volksgezondheid ver gadert op donderdag IS maart in het openbaar In het stad huis. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: het ver lenen van een krediet van 23.000 gulden aan het ver pleegtehuis Nieuwe Water weg-Noord: subsidie voor de stichting therapeutische kam pen voor astmatische jonge ren, interne voorzieningen voor het gebouw van de GG en GD. SCHIEDAM De vrouwen groep van de Partij van de Arbeid afdeling Schiedam gaat morgenochtend naar de vrouwenkontaktdag in Kljs- wijk. op het programma fctaan: een praatje over Mo numentenzorg in het gebouw van crm en een politieke iwoA-kamerleden Donder dagmorgen moet er om kwart over negen verzameld worden voor de loketten van het J\*S- station Schiedam. Lunch meenemen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de jaarver- laaering van de wandelsport- «fwtiging (dc Trekvogels" is "n meuw bestuur samengesteld. De Jeer A. J. Schmitt is wegens an- !f.re weTkzaamheden afgetreden Ms secretaris. Het nieuwe be stuur bestaat nu uit de heren J. bras, Ouddorpsestraat 13a (voor- itter), F. van Veen, Vriend- cnapstraat 6b (secretaris) en de leer M. van Komen, O. Maas- •raat 7d (penningmeester). Me- •4 fOU}v A. G. van der Laan- jj taufmann is tweede secretares- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Schiedam houdt haar donderdagse koopavond, als het aan dc winkeliers van dc Brocrsvest en de KotierUamsedjjk ligt. Zeventig pereent van dc win keliers uit dje straten verkiest dc donderdagavond boven de vrijdagavond. De koopavond ioopt goed, maar gaat nog beter lopen als het zomer wordt, denken de midden standers. Dan gaan de Schie dammers lange weekeinden naar buiten en heeft een koopavond op vrijdag hele maal geen zin; een koopavond op donderdag des te meer. Hierover hebben de leden van het Activeringscentrum Broersvest Rotterdamsedijk gisterenavond vergaderd. Ze hebben ook de zaterdagse sluitingstijd gestemd. Uit die stemming is naar voren ge komen, dat 72 percent van dc winkeliers het liefst om vyf uur zaterdagmiddag z'n dcui al op slot doet. Voor de lente en de 2omer hebben de middenstanders ook al een paar plannetjes in het hoofd. In ieder geval zijn cr plastic bloemstukken be steld, die om dc negen meter langs de Brocrsvest en dc Rotterdamsedijk neergezet zuilen worden. Begin mei is die winkelbuurt verleven digd met wat vrolijke bloe men en planten. Verder hebben ze een vaag plan om eind mei of beg.'n juni een „internationale week" te houden. In elke eta lage wordt dan een bepaald land uitgebeeld. Maar hier over staaat nog niets hele maal vast. De middenstanders willen voor de komende feestweken in november en december de lichtboompjes. die afgelopen seizoen het Schiedatnse cen trum gesierd hebben, af- scha'ffen. Ze geven te weinig licht, vinden de winkeliers. Volgend seizoen worden Iicht- slingers van lantaarn naar lantaarn en naar de gevels gehangen, zodat er „verlich te straatjes" ontstaan. Raadslid Poot terug ir (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het raadslid P. Poot (61) is weer terug in zijn huis aan de Polderweg II in Ke- t'nel. Na een gedwongen verblijf van ruim twee maanden is de grijze PCG-er ontslagen uit het Gemeenteziekenhuis, waar hij om gezondheidsredenen een strenge kuur moest ondergaan. Dat de wereld én Schiedam tijdens zijn afwezigheid niet stil zijn blijven staan, heeft de heer Poot aan de hand van zijn "krantjes" dikwijls moeten con stateren. Zo miste hij de roerige periode in januari, toen de poli tieke partijen elkaar kijvend in de haren vlogen om de zetel van ex-wethouder Houtman. Maar rouwig is de PCG-er daar bepaald niet om. Integen deel zeitg. „Het Hs -een hele'-ge^-. ruststelling dat ut de zórgen over die kwestie niet gehad heb," zegt de heer Poot, die voor de dagelijkse boterham het be roep van vertegenwoordiger uit oefent voor een grote vee- en vleeshandel. De heer Poot hoopt deze maand zijn "entree te maken in de Schiedamseraad waaraan tij dens z'n kortstondige absentie en wie kijkt daar nog van op opnieuw twee leden zijn ontval len. Zelf weet de heer Poot nog met of hij de resterende twee jaar zal volmaken. „Het zou on sportief zijn om halverwege de van ziekbed -i; ;VK rit uit te stappen." meent hij, ..uiteindelijk hebben de kiezers ;e hun vertrouwen gegeven." En daar. zo vindt de heer Poot, kun ;e niet lichtvaardig over heen stappen. Of hij de vier jaar (de periode waarvoor hij als raadslid geko zen is) daadwerkelijk uitzit, blijft een open vraag. „Ik wil niks beloven," zegt hij, „als het da'liik in de krant staat, moet ik het waarmaken ook." Dat hij die komende twee, po litieke jaren met gefronste wenkbrauwen beziet, blijkt steeds weer uit z'n woorden. De PCG en KVP zijn veroordeeld om de eerste tijd met gekruiste armen aan politiek te doen. vindt men in de conservatieve hoek. Reden daarvan: de groep van negentièn heeft alle macht naar zich toegetrokken. En. dat is ver keerd, vindt de heer Poot, want Schiedam is klein genoeg om een heie gemeenteraad in staat te stellen actief te zijn met be sturen. Volgens familieleden keert ook de oud-wethouder mr. M. J. M. van Kinderen (KVP) deze maand terug in de raad. Op het ogenblik herstelt hij van een on gevaarlijke kwaal op de Canari- sche Eilanden. De heer Van Kinderen werd na anderhalve maand het ziekbed te hebben gehouden drie weken geleden uit het ziekenhuis ontslagen. Woensdagmiddag 1 maart overleed geheel onverwac.it drs. A. van der Poest Cle ment, oud-archivaris van Schiedam en oud-rijksarchi varis aan het Algemeen Rijksarchief m Den Haag. Het bericht van zijn <- arlij- den was een schok vot,. allen die ooit met de geschiedenis van Schiedam te maken heb ben gehad. Zijn verdiensten waren vele. Persoonlijke zo wel als beroepsmatige. In een bericht van het Ge meentearchief worden de laatste genoemd: Fichering van de retroacta van de bur gerlijke stand, vervaardiging van de indices op de notarië le protocollen, indicering van de ingekomen stukken van het gemeentebestuur in de vorige eeuw, inventariserin gen van de archieven van door Schiedam geannexeerde gemeenten en van het archief van de Hervormde Kerk. Daarnaast publiceerde hij een reeks artikelen in de Schiedamse Gemeenschap, m de Schiedamse kranten en het Nederlands Archieven blad. Het staat er allemaal zon der franje en daardoor voor niet-kenners van het archief- wereldje misschien een beet je onduidelijk. Vertaald komt het erop neer dat A. van der Poest Clement, of naar eigen wens meneer Cle ment voor het Schiedamse gemeentearchief van eminent belang is geweest. Zonder deugdelijke systemen van in gang is een archief niet meer dan een onoverzichtelijke, onhandelbare berg Informatie waarmee niets te beginnen is- Pas na zorgvuldige selectie (de grootste archivarische kunst is niet het opbergen maar het verantwoord weg gooien) schifting, samenvoe ging en inventarisering ont staat er zoiets als een archief. Puinhopen zoals Van der Poest Clement bij zijn ambtsaanvaarding moet heb ben aangetroffen, bestaan er nog genoeg in Nederland en het is mede aan zijn inzet te danken dat Schiedam mag bogen op het bezit va ëé-- van de best toegankelij meest overzie 1 tel 11 ke arenie- ven van Nederland. Een andere grote verdien ste is zijn publicistische ar beid. Publiceren beschouwde hij als een wezenlijk onder deel van de taak van een archivaris. Zowel het publi ceren van inventarissen strikte archief-wetenschappe lijke stukken als artikelen met een sterk creatief histo rische inslag waarbij het een sterke voorkeur had voor de sociale geschiedenis. Het belang van vooral het laatste is met hoog genoeg aan te slaan. Door die publi caties, die artikelen, die hij tussen het dagelijks nieuws liet verschijnen, heeft hij een voorbeeld gegeven aan velen. Zeker in Schiedam, maar misschien zelfs in heel Ne derland, behoorde Van der Poest Clement tot de eersten die in de geschiedbeoefening niet langer een vermaak za gen voor de happy-few, maar vonden dat de historie onder de aandacht van een veel breder publiek moest worden gebracht. Zelf verstond hij die kunst voortreffelijk. Heider, relati verend en vaak uitermate geestig beschreef hij stukken uit de Schiedamse geschiede nis. Een verheven plaats had hij er niet voor nodig. Met evenveel liefde als zijn toen malige collega's loodzware publicaties lieten verschijnen.' via de daartoe aangewezen kanalen, liet hij zich weg- frommelen tussen de politie berichten en de agenda van de plaatselijke krant Het succes ervan was ove rigens enorm. Jarenlang werd zijn stijl, zijn aanpak gecopieerd- Bijna traditioneel had elke krant in Schiedam 2ijn wekelijkse historische reportage, welke rage pp het laatst dermate uit de hand liep dat elke aankomende journalist zich eerst met de gang van zaken op het ge meentearchief op de hoogte moest stellen, alvorens op de stad zelf te worden losgela ten. En eigenlijk ligt daarin zijn allergrootste verdienste als archivaris. Met zeer be scheiden middelen envooral zijn eigen enthousiasme heeft hij het Schiedamse gemeen- *e?rch'of epn stuk op weg ge holpen bii de omvorming van eer 'toffee documentverza- meling tot historische dienst van een voor deze stad we zenlijke betekenis. En een flm.k stuk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Honderddui zend gulden is nodig om Neder landse Zondagsschool Vereeni- ging op de been te houden. Dat meldt het blad de Zondagsbode in een lang artikel, geschreven door de secretaris van de fede ratie van Hervormde Zondags scholen in Schiedam, de heer J. Verboon. Achter het bericht schuilt nog een triestere waarheid: het gaat niet best met de zondagsscholen in Schiedam. Het leerlingenaan tal ioopt gestaag terug, vooral in de zomer, als het weer de men sen naar de stranden of het bos drijft. Om het tij te keren, is de Schiedamse federatie cr kortge leden toe overgegaan een adver tentieblad in te schakelen voor meer leerlingen. Ook zijn er en kele honderden vouwbladen de deur uitgegaan om ouders op te wekken hun kind naar de zon dagsschool te doen. In Schiedam wordt op het ogenblik in negen scholen op zondag lesgegeven, vaak door niet-onderwijzers, omdat be roepskrachten geen trek hebben om op zondag nog eens voor de klas te staan. 250 kinderen be zoeken de zondagsschool. Volgens de Zondagsbode gaan de leerkrachten binnenkort naar de-Heilige Landstichting in Nij megen om zich van nieuwe ont wikkelingen in het zondag schoolwerk op de hoogte te stel len Films vandaag gebracht foto's overmorgen klaar. Rembrandthan 83, Schiedam, telefoon 26.43.74. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 1.2 Inhabé, de consumentenbeurs die dit jaar van 15 tot en met 23 april in de Margriethal ge houden zou worden, gaat niet door. Na besprekingen dit weekeinde is de stich ting Consumentenbeurs 'In- rtabé" tot de slotsom geko men dat de ruimte in de aal dit jaar "niet aan de man te brengen is". De stichting wijt dat aan de aarzelende en afwach tende houding van de win keliers. "We kunnen met de urganisatie nu eenmaal niet wachten tot vijf—voor- twaalf", aldus de stichting in een brief aan alle belang hebbenden. De stichting hoopt dat de teleurstelling van dit jaar sen stimulans zal zijn om de oeurs volgend jaar wei door te laten gaan. "En dan ho pelijk met meuwe en en thousiaste mensen", aldus de stichting. Evt. vooraf prijsopgave WlllK| St. Liduinastraat 78 a ©I Schiedam j Telefoon 010—26 80 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 50-jarige A. S. is gisteren ernstig gewond geraakt bij een bedrijfsongeval op de werf van Wilton-Fijen- oord. Tijdens het versjouwen van een werkbak liep de Rot terdamse stellingmaker een bekkenfractuur en een schou- derwond op. Hij is naar het Sint Franciscusgasthuis overgebracht. Jll!ll!ll!llili:il!lllll!ll!l!lllll!llill!lllllllll!ll!il!llllllli!i!lllil[lllllllllllllllllll!lllllll!llllll!lllllllllllillllllllll!lllllilllillllllllflll!lllllllllllllllllll|llllllllll!lll|l|l|lllllllllllllllllll!il!lll (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De woonboot Lady N. in de Sc.de bij de Rol- brug is gisternacht helemaal uit gebrand. De_ eigenaar de heer V. uit Delft is 'een maand geleden naar Delft toe verhuisd. In de woonboot stond alleen een stoel en een kachel. De oorzaak van de brand is niet bekend. De Rotterdamse brandweer is be gonnen met blussen waarna de Schiedamse brandweer het blus sen overgenomen heeft. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De toneelver eniging Utile Dulci voert op vrijdag 17 maart in,het ka dervan de jaarlijkse SG-toneel- mamfestatie het blijspel „Voorschrift van de dokter" van Kurt Gordon op. De uitvoering wordt gegeven in zaal Irene aan de Nieuwe c Haven. Aanvang: kwart over acht. Kaarten voor deze voorstelling kosten twee gulden en zijn verkrijgbaar bij het SG/WV-bureau in het Pro veniershuis. Op vrijdag 24 maart komt de toneelgroep Geron m het kader van dezelfde manifestatie met de Engelse thriller „Het huis op de rots" van George Batson. De voorstelling vindt plaats in zaal Irene, begint om kwart over acht. Kaarten ervoor, eveneens a twee gulden, liggen klaar bij het SG'VV V-bureau. ffijr -GO I 1 }arrMM. .2 :M WJWlp f /r- t'vvflHr-JmuMfehM - Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van NTVON brengt in de komende maanden twee toe ristische programma's, om de mensen te helpen met hun va kantieplannen. Donderdag 16 maart komt dr. Dominicus ver tellen over zijn „Zwerftocht door Italië". Zijn praatje wordt toegelicht met dia's over de Dolomieten, Venetië, Napels, Capri, Vesuvius, Pompei. Rome, Florence en Mi laan. Hij bespreekt ook de volks aard en de levenswijze van de Italianen. Hij houdt zijn lezing in Irene om acht uur 's avonds. Toegangskaarten kosten drie kwartjes. In aprii geeft Simon de Waard een filmprogramma over Enge land, Schotland en Wales. In, Rotterdam wordt op zondagmor-* gen 12 maart de film „De zeven krakers" vertoond met in het voorprogramma een kluchtig filmpje. De film begint om 10 uur en de toegangskaarten zijn dan aan de kassa te koop. 5 I J. Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 Tet.-266I1S (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een speciale, nog te benoemen commissie gaat een plan van de SBLO bekijken om de tennisaecommodatie m Schiedam uit te breiden. Het plan behelst: het creëren van een nieuw tennispark met zes banen in de nieuwbouw-wijk Woudhoek en uitbreiding van het huidige tennispark Van Vliet met twee banen. De SBLO heeft deze voorstel- 1 len neergelegd ia een rapport. dat gisteravond in de Sportraad openbaar is gemaakt. Aanleiding voor het onderzoek is het feit, dat Schiedam worstelt met een tekort aan tennisbanen, zonder dat daarover concrete cijfers be staan. Uit het onderzoek is volgens SBLO-voorzitter Van der Touw gebleken, dat vooral particulie ren moeite hebben om in Schie dam een tennisbaan te vinden. De 15 voor deze groep beschik bare banen zijn overbezet. De andere mogelijkheid lid wor den van een vereniging stuit op de strenge ballotage en het probleem dat een nieuw lid dik wijls moeite heeft met de speci fieke sfeer in tennisverenigin gen. Om op korte termijn toch iets te doen aan de „tennisnood", zal de commissie op verzoek van wethouder Verweij met de Schiedamse verenigingen gaan praten over de ballotage. "Vol gens hel onderzoek hebben de tennisverenigingen 26 banen tot hun beschikking, die vaak on derbezet zijn (Van een onzer verslaggevers)" SCHIEDAM Er is nog al tijd geen koper gevonden voor het terrem van Swart ouw in Schiedam Al verschillenen, ma len is met gegadigden onder handeld, maar positief resultaat is tot nu niet bereikt. Volgens de curator van de Swarttouw-boe- del, mr. Frirrta, is het vorig jaar. geslcêen bedrijf een blok aan. zijn been. „Niettemin blijf ik mijn best doen", aldus mr Fn- ma. SCHIEDAM In het club huis 7>e Doele Is elke dinsdag en vrijdag Instuif voor de jeugd; Ze kunnen dan van kwart over vier tot hal! zes tn het clubhuis terecht. Om ze ven uur 's avonds Is er in stuif voor de 9-12 jarigen op maandag, woensdag en vrij dag. Kii die tijd kunnen ae t.eners terecht.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1