m VOORLICHTING HUURVERHOGING JEUGDHAVEN EN DUKDALF Schiedam zegt tegen geleende sociaal raadsman Hetherdenkings- boek en de S.G. Nieuwe gezichten in Raad bleyle Handballen: moeite met weer Oude R.K. Lezers service begraaf plaats nog open voor bezoekers ïXMyMï V 1 1 i' -v- - CPN-er wil inspraak bij huurverhoging JANSSEN: Openbare les op de Lts. li lp. Schiedam vandaag Burg. stand Vormingscentrum Waterweggebied. Noord" as fevl 3#- ksA4 tiÉil ^11111 SCHIEÜRM Voor al uw verllchtlng-stereo-app. klenren-T.V. mode PANTALONS Anita Dirkzwager Vlaardingen Maassluis Schiedam DINSDAG 28 MAART 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Pas geopend centrum door nieuwe wet voor het blok {Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAiU'VL AARDINGEN Het vormingscentrum voor Erkende jongeren „Waterweg- sebied Noord", dat eind vorige leek officieel werd geopend, zit au al in de zorgen. De staf verwacht dat het klei- ae gebouw in het nieuwe leer- iaar de aanwas van het leerlin genaantal veroorzaakt door ge verschuiving van de leer plichtige leeftijd van vijftien naar zestien jaar niet kan verwerken. Het stichtingsbestuur van het centrum heeft, vooruitlopend op deze zaak, een aanvraag naar het ministerie gestuurd voor uit breiding van het barakkencom- plex aan de Louis Raemaekers- straat en een dependance in Vlaardingen. In het vormingscentrum krij gen op dit moment 272 werken de jongeren les. Van dat aantal Somen er 122 uit Schiedam, 132 uit Vlaardingen, 12 uit Maassluis en 6 uit Rotterdam. Er is een wachtlijst van ruim tweehonderd gegadigden. Per 1 augustus, als de nieuwe leer- piichtregeling van kracht wordt, ra! dat volgens de voorlange schattingen ten minste 945 zijn. Het centrum beschikt over elf vaste leerkrachten. Uit het lesrooster blijkt "dat de jongeren per dag iedere dag krijgen vijf groepen onderricht - een programma van vijf on- ierdelen moeten afwerken. Dat programma bestaat uit: handen- w, - - f i' t arbeid, algemene vorming, crea tief spel en keuzevakken. Lesgegeven wordt behalve door de staf. ook door gastdo centen. Daarnaast is er in het programma plaats ingeruimd voor excursies en eigen inbreng van de leerlingen, in de vorm van discussie Met het vak han denarbeid wil men de eigen creativiteit activeren. Door het creatief spel het uitbeelden van allerlei situaties wil de staf de leerlingen meer zelfvertrouwen bijbrengen, zodat ze zich in een vreemde situatie of omgeving makkelijker en vrijer kunnen bewegen. Het keuzevak omvat cursussen in: tekenen, schilderen, discus sie, sport en spel, toneel en foto grafie. Elke cursus duurt vijf weken. fVan een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedam mers kunnen vanavond in twee plaatsen in de stad aan de weet komen hoe het zit met de komende huurverhoging per 1 april. De PvdA en de PPR geven in de Jeugdhaven aan de Lange Haven van zeven uur tot acht uur een voorlichtingsavond en in De Dukdalf aan de Rijn straat wordt door het wijkcen trum Zuid om acht uur een forum georganiseerd. De organisatoren zijn bang, dat de Schiedammers nog niet beseffen dat de huurverhoging geweigerd kan en mag worden. De huisbahs mag in de aankon- j diging van de verhoging nooit dreigen met opzegging van de huur. Als een huurder zijn huis zelf j opgeknapt heeft of hij heeft ernstige klachten over het onder- houd van z'n huis kan hij, als z'n woning ouder is dan vijftien jaar, de huurverhoging van 6 procent weigeren. Hij moet dat dan via een aangetekende brief met opgaaf van redenen voor zaterdag 1 april doen. Bij een nieuwer huis kan de eigenaar de huurder een formu lier voorleggen wat door de huurder getekend moet worden. Als een huurder het met de voorgestelde verhoging dat kan meer dan 6 procent zijn niet eens is, moet hij het formu lier beslist niet tekenen. Ook het gewoon betalen van de hogere huur op I april kan als akkoord verklaring worden uitgelegd. De minister heeft uiteindelijk het laatste woord over de verhoging. De PvdA en de PPR hebben zich in de Tweede Kamer tegen deze huurharmonisatie verzet, omdat er geen plicht van woningverbetering tegenover staat. Daarom helpen de deskun digen van deze politieke partijen alle mensen, die er niet uit kun nen komen. Dat kan op het spreekuur vanavond of schrifte lijk via postbus 100 in Schiedam. In het forum van de wijkver- eniging Zuid in de Dukdalf komen een aantai deskundigen van de gemeente en de huur- commissie te zitten. Zij kunnen de huurders alle nodige Infor matie geven. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In vragen aan het college van B. en W. stelt het communistische raadslid T. op 't Ende dat de huurders van Schiedamse gemeentewoningen en woningbouwverenigingen medezeggenschap moeten heb ben over de aanstaande huur verhoging in het kader van de huurharmonisatie. De heer Op "t Ende wil precies weten hoe de harmonisatie in Schiedam wordt toegepast en hoe de huurders daarvan op de hoogte gesteld zijn. Hij "vindt het terecht dat huurders die niet helemaal we ten hoe de harmonisatie werkt, weigeren de huur te betalen. Hij vraagt of het gemeentebestuur het met hem eens is. SCHIEDAM Het gaat door: Schiedam krijgt een sociaal raadsman. Met ingang van 1 mei gaat een van Rotterdam ge leende sociaal raadsman drie ochtenden per week adviezen geven, beurtelings in het zalen centrum van De Ark-kerk aan de Zwaluwlaan In Groenoord en in het voorlichtingscentrum aan het Broersvest. De gemeenteraad is gister avond met deze proef met een looptijd van één jaar akkoord gegaan; dat gebeurde overigens niet zonder morren. Met name bij de confessione len bestonden grote bezwaren l door Hans van der Sloot Het wordt geen zakkenlo- pen, de viering van het ze venhonderdjarig bestaan van deze stad. Wie dat niet gelo ven'wil slaat er de publica ties "over de laatstgehouden SG-vergadering maar op na. In participatie met de VNFG de Stichting Vie ring Nationale Feest- en Ge denkdagen zal er een feest op poten worden gezet dat de naam eeuwfeest meer dan waardig is. De beide stichtin gen schatten, dat er om tot een enigszins redelijke vie ring te komen tenminste vijfhonderdduizend gulden nodig zal zijn. Het grootste gedeelte van dat bedrag, on geveer drie en een halve ton, zal besteed worden aan een blijvend project. Daarnaast zal er een bedrag worden uitgetrokken voor een her denkingsboek. Hoe groot dat bedrag zal zijn wordt niet met name gezegd maar waar schijnlijk zal dat liggen rond de vijftigduizend gulden. Rest zegge en schrijve één ton voor de overige festivitei ten. Veel is het niet, maar roet enig kunst en vliegwerk valt daar best wat van te maken. Toch is in kringen van in siders de publicatie niet best gevallen. Niet voor wat be treft die festiviteiten en niet voor wat betreft de reserve ring van 350.000 gulden voor een blijvend project. Enigs zins schrijnend is alleen de opmerking dat 'een bedrag moet worden uitgetrokken yoor. een herdenkingsboek', terwijl hetzelfde besluit even later vermeldt, dat 'de SG overweegt om een beroep te doen op de archivaris drs. G. van der Feijst, in verband met diens kennis van de ge schiedenis van Schiedam', wie deze regels tegenover elkaar zet kart niet anders concluderen dan dat er met de organisatie van het hele zeven eeuwenfeest iets niet neiemaal in orde is. Of er is onvoldoende overleg gepleegd met de verschillende partici panten in de organisatie of de Schiedamse Gemeenschap trekt wat de organisatie be treft te veel de eer aan zich zelf. Wie ook maar enigszins op de hoogte is met hetgeen er in de Rijnmond aan publicis tische arbeid wordt verricht weet, dat de Schiedase Ge meente-archivaris al sinds geruime- tijd aan een om vangrijke publicatie over Schiedam bezig is. Dat is geen wetenschap die alleen historieminnende Schiedam mers tot de hunnen kunnen noemen. Dat is bekend in Rotterdam, Vlaardingen, Delft, kortom in alle plaatsen in deze omgeving. Het schrij ven van een sluitend histo risch werk is geen aktiviteit die de wereld volkomen on gemerkt voorbijgaat. Zoiets mag als genoegzaam bekend worden veronderstelt. Ook aan de Schiedamse Gemeen schap, zeker omdat als haast vaststaand mag worden aan genomen dat de directeur van die instelling enige ma len op de activiteiten van de archivaris is geattendeerd met betrekking op het aan staande eeuwfeest. De op merking 'de SG overweegt...' is dan ook enigszins pijnlijk. Afgezien van het feit dat een archivaris bij de voorbe reiding van een eeuwfeest bijna een sleutelpositie dient in te nemen, omdat voor tal van aktivitelten zal worden teruggegrepen op het verle den, is die opmerking enigs zins minnetjes, omdat de ar chivaris niet alleen 'n duide lijk overzicht heeft gegeven van de geschiedenis van deze stad, maar daaraan én een groot aantal belangwekkende historische feiten heeft toege voegd én de zaak in een goed te bewerken, makkelijke leesbare vorm heeft gegoten. De SG-besluiten hadden dan ook niet moeten zijn: 'Een bedrag zal worden uit getrokken', en 'de SG over weegt om een beroep te doen'. Dat besluit had moeten luiden: 'Een bedrag zal wor den uitgetrokken voor een 'herdenkingsboek waarvan het manuscrint al gedeelte lijk door drs. G. van der Feüst is voltooid'. Elk ander besluit, in welke vorm ook gegoten zou jammer zijn. tegen het feit dat de Rotterdam se sociaal raadsman maar drie ochtenden per week beschikbaar is. Wh' willen iemand die .voor honderd procent in Schiedam wérkt, vond de confessionele woordvoerder R. van Raaite, die deze uitdrukkelijke wens in een amendement vastlegde. Wethouder Kaptein voerde als tegen-argument aan dat sociale raadsmannen in ons landje dun- gezaaid zijn. Als sprekend voor beeld noemde hij Vlaardingen, dat via advertenties al maan denlang vergeefs zijn best doet om er een te krijgen. Tweede nadeel: een per ad vertentie geworven sociaal raadsman heeft geen ervaring en zal zich geruime tijd in z'n nieuwe functie moeten inwer ken. „De Rotterdamse raadsman heeft die ervaring wel", aldus de wethouder. Bij de stemming over het amendement Van Raaite „wij willen een eigen Schiedamse raadsman" bleken alleen de PvdA/PPR, CPN en D'66 gevoe lig voor de argumentatie van de wethouder. Met 19 „linkse" stemmen tegen en 17 liberaal- confessionele stemmen voor ver dween de confessionele harte- wens daarna van tafel. Desondanks waren alle frac ties het over één ding roerend eens: In Schiedam moet zo snel mogelijk een full-time sociaal raadsman komen. In afwachting daarvan, zal die uit Rotterdam de komende twaalf maanden be geleid worden door een commis sie, onder meer samengesteld uit vertegenwoordigers van: het college van B. en W., ,de vak bonden, instellingen voor Alge meen Maatschappelijk en So ciaal Cultureel Werk, de wo ningbouwverenigingen, drie ver tegenwoordigers uit de raad en enkelen uit de Schiedamse be volking. t? SS IÉ i WfW jKCV&S. <-\ De Schiedamse raad vergaderde gisteravond voor de eerst e maal in de nieuwe opstelling. De conjessionelen en libera len ov> links, en het linkse blok aan de rechterkant van de ra adszaal. Oorzaak van de verhuizing is het ruimtegebrek in het kleine Schiedamse stadhuis. Broersvest 58, tel. 26.77.18 N ietiwlandplein 57, tcL 79.11,80 7 met pullovers- of blouses in bij passende kleuren 'U vindUhet bij: modemafaujn Hoogstraat 155-157 Schiedam, fel. 268027 Krijn Wijnstekers (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Sinds gister avond heeft de Schiedamse raad er twee nieuwe gezichten bijge- kregen: Krijn Wijnstekers voor de PvdA en Anita Dirkzwager van Zoelen, die de WD gaat vertegenwoordigen. In hun eer ste optreden gisteravond zijn de beide verse krachten nog maar nauwelijks aan het woord geko men. Alleen tijdens hun officiële in stallatie, waarbij het in de Schiedamse raadzaal nog altijd zeer officieel toegaat, mochten ze allebei verklaren, dat ze zich voor Schiedam voor de volle honderd procent zullen inspan nen. Volgende maand mag burge meester Roelfsema voor hetzelf de tafereel weer in actie komen als de heer J. M. de Koning de raadszetel gaat innemen van de vertrekkende patissier Eugene van Dijck (KVP), die bejaarden tehuis-directeur wordt in Some ren (N.-Br.). De heer De Koning is rijwielhandelaar in het Singel kwartier. SCHIEDAM De plotselinge regenval en de sterke wind heeft veel invloed gehad op de diverse handbalwedstrijden. De dames van DWS hadden er blijkbaar weinig last van in de strijd tegen EBHV uit Breda In een wat rommelige wedstrijd, nam EBHV al snel een 01 voorsprong, maar zag zich ach terhaald door DWS dat een 31 ruststand liet noteren. Na rust trachtte EBHV terug te komen, maar kreeg geen kans om in haar spel te komen, zodat DWS een 63 overwinning kon behalen. De heren van DWS hebben \cel last gehad van het individuele spel van RHC uit Rhenen. Door reeds op het mid denveld de aanval te onder scheppen, trachtte DWS het ge vaar te keren, maar slaagde daarin slechts ten dele. Dit le verde RHC een 46 ruststand op die in de tweede helft }ot een 811 overwinning werd uit gebouwd. Het was geen hoog staande wedstrijd. De damesontmoeting Athene Wilton was in de eerste helft een vrij gelijkopgaande strijd, waarin met wisselend succes werd gescoord en een 86 rust- - stand opleverde. Na rust had Wilton weinig kijk op de door de wind wegdraaiende ballen, wat hen een 10—7 nederlaag op leverde. De heren van Wilton traden in Gouda slechts met tien spelers aan, bovendien was de gehele voorhoede gewijzigd. Dit had tot gevoie dat het samen spel ontbrak, waardoor Vires al le kans kreeg om de verdediging te ontwrichten. Via een 10—1 ruststand werd het een 153 overwinning voor Vires. De damesderby UVG—DWS II had een spannend verloop. DWS ging goed van start en zette het wat zwak optredende UVG-team al snel op een 02 achterstand. UVG trachtte terug te komen, maar kwam voor de rust niet verder dan een 12 stand. In de tweede helft had UVG de zaak beter in handen en kwam op moeizame wijze aan een 4-2 ze ge. De dames van Scylla hebben het niet moeilijk gehad met het verzwakte Vlaardingse WIK. In de eerste helft kwam Scylla nog niet geheel in haar spel, wat een 22 ruststand opleverde. Maar na rust sloeg SeylL» haar slag en zette WIK op een 84 nederlaag. De heren van Scylla gingen in Rotterdam moeizaam van start tegen Meeuwen IV Dit had tot gevolg dat Meeuwen lange tijd het spel in "handen had en uitliep naar 30. Tijdig herstel van Scylai deed het getij echter keren, wat een 36 rust stand opleverde, Scylla is hierna niet meer in gevaar gekomen en behaalde een 7—13 zege. SCHIEDAM De oude rooms-katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk blijft ondanks de formele sluiting nog op gezette tijden open voor be zoekers. Ook zullen de maande lijkse missen nog twee jaar lang in de oude kapel van de be graafplaats worden gehouden. Daarna worden alle activiteiten óp de algemene begraafplaats gehouden. Voor de grond aan de Vlaardingerdijk weer een ande re bestemming krijgt moet hij eerst nog dertig jaar met rust gelaten worden. Het bisdom en Gedeputeerde Staten hebben de sluiting van de begraafplaats goedgekeurd. Voor de familiegraven die nog niet helemaal bezet zijn. is een regeling getroffen zodat ze overgebracht worden naar net r.k. deel van de algemene be graafplaats. De rechten op eigen graven blijven gewaarborgd heeft de gemeente toegezegd De belanghebbenden zullen nog be richt krijgen van de gemeente On werkdagen van drie tot vijf uur en zaterdag en zondag "an elf to* een uur is de oude be-maafplaats nog open voor be zoeker':. De administratie is ge vestigd aan de Van Haarenlaan 1450 telefoon 711222. SCHIEDAM Op de Techni sche School voor Schiedam en Omstreken aan de Noienslaan worden aanstaande woensdag 29 maart openbare lessen gegeven. Iedereen die belangstelling heeft yoor het technisch onderwijs kan terecht van 's middags twee tot vier uur en 's avonds van zeven tot negen uur. Politie, brandweer, GG en GO 344444. Apotheken: Backer Hoog straat 22S. telefoon 342162 Bot. BUUtonlaan 66, telefoon 344729. V-n der Corput, seniedam- seweg 83, telefoon 343224. Delta. Florls de Vrjfdelaan 112. telefoon 348883. Van Hogendorp. Van Ho- gendorpïaan 129A. telefoon 7°Hoyiede. De Loper 18. tele- loon 350458 Walrave, Hoflaan 49 tele- foon 342093. Wester, voorstraat 33 trie- foon 342683. Klachtendiens t bezorg, n z Het Vrije Volk' elke aiond van half zeven tot half acht telefoon 111030. Op zaterdag van 3-6 uur Zondagsdienst Vlaa~d:ns^e ainsartsen: Van zaterdagmor gen tien uur tot maandag morgen acht uur kan men zich wenden tot de telefoni sche boodachappend.enst 206611. Kraamcentrum van het Groene Kruis \oor Vlaardin gen, Maassluis en Maasland, Schiedamseweg 99, Vlaard n« gen. tel. 3423b7 Belangrijke adressen en te lefoonnummers in Vlaardin gen- Pontie. Deiftse\eeT 6. tele foon 342333. Brandweer. Hoflaan :j, te lefoon 343099 GG en GD. Hoflaan 7. tele foon 342Ó41 Gemeentearchief, Plein Ém« aus 5, telefoon 342972. Gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven, Hof laan 23, telefoon 354444 Gemeentelijk voorlichtings bureau. VeerpWn 113 (onder Liesveldviaduct), telefoon 342415 Of Via 344544 Gemeentelijk bureau voor huisvesting. Hoogstraat 220. telefoon 344544. Keinlgtngs- en ontsmet- tingsdlenst. Hoflaan 3, tele foon 342212. Partij van de Arbeid-om- budsn^n houdt Iedere tweede en viei.de donderdag van de maand zitting In het Volksge bouw aan de Schiedamseweg 12 van half acht tot half tien. Is ook te bereiken vla post bus 5 m Vlaardingen of tele foonnummer 355979. Jongeren Ad vues Centrum Vlaardingen. Pieter Karei Drossaartstraat 210, telefoon 344713. Dagelijks van zeven tot twaalf um 's atonds op zaterdag en twee tot twaalf uur. Het JAC-Maassiuis is te reiken onder telefoonnummer 01399 - 7765 Politie: 75. Brandweer 3333, GG en GD: 2839. Centrale Meid- en Regeika- mer van Rijnmond voor klachten over vu! ie lucht, stank, etc.: oio - isoooo. Alarmnummers: Politie. Lange Nieuwstraat 35. tel. 269333. Brandweer, Singel Sla, tel. 258378. Apotheekhulp, tel. 284918. Centrale Meld- en ïtegel- kamer van Rijnmond voor klachten over stank, vuile lucht etc.; 010 - 150000. Gemeenteziekenhuis Schiedam. Burgemeester Knappertiaan 23 telefoon 289128. Zaal 1.30 tot 2 uur en 7 tot "250 uur. Klas 1.28 tot 3.00 uur en T tot 8.30 uur. Kraamafdeling 13» tot 2.30 u ir en tot 7.30 uur. Dr. Xoletstichting, Stad houderslaan Schiedam, tcleloon 26008». Derde Was 1.30 tot 2 uur en 7 tot T_J» en tweede klas U» tot 2J» en san 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tol 8 uur. Kinderafdeling: zon dag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 12!» tot 2 uur. Maandag en don derdag van 6 tot 6.30 uur- Belangrijke adressen en te lefoonnummers: Klachtennummer Het Vrije volk. Hoogstraat 78 telefoon 268798. VVV, Proveniershuis. Overschlesestraat 1. te'. 268000. Stichting Centrale d.enst, telefoon 346030. Huip- Gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 144. tel. 264816. Gewestelilk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord, Van SUngelandt- straat 23. Vlaardingen, tel. 703300, Afdeling Plantsoenen, Fokkerstraat 33. tel. 154605 en 709807. Afdeling Riolering en Be straling. Jan van Rlebeeck- weg 21. tel. 377300. Gemeentearchief. Oude Kerkhof 5. tel. 2S8727. Gemeentelijke Technische Bedrijven, Dwarsstraat 42. tel. 264980 Gemeentelijk Bureau voor Hutsvesting, Westmolcn- straat 26. tel. 267756. Gemeentelijk Voorlich tingsbureau. Nleuwstraat 26 tel 269051, toestel 174. Relnlgings- en ontsmet- tmgsdienst. Buitenhavenweg 154. tel. 264893. Algemene Begraafplaats, Laan van Spieringshoek. tel. 711222. Afdeling Onderhoud Ge bouwen. Korte Haven 33. tel. 269320. Afdeling Technische Werkplaats. Singel tel, 268280 Gemeentewerken. Korte Haten 33, tel. 269320. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Moord, Van Slingelandstraat 25, tele foon 303300. Stichting huip aan buiten landse werknemers. Binnen singel 39. telefoon 331993. Actie Moeders voor Moe ders, Ttocrh a e Ycstr.n:t tri 346030 - 340534. VVV. Westhaven kade 1. te lefoon 3-40648. VLAARDINGEN Ge trouwd: Theodoras Martlnus Koppelaar, 23 jr en Marja WIShelmina Polet 23 jr; Arte de Wtmer 33 jr en Anna Mar tha Lauss 44 jr.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1