DAAN DE JAGER, DE MAN DIE SCHIEDAM UIT DE BRAND HIELP Uitbreiding huisvesting van Sociale Dienst Afstemmen op een kerkorganist SCHIEDAM VANDAAG GRASMAAIERS "T ZEEMAN LINTJESREGEN mmmm lllter1 wrnmswM mmm. Handbal competitie loopt ten einde fiebr. de Veld Optredens van SLADEen Earth and Fire 9 eurotax 15.11*22 TV. DEFECT? U „SERGfa Controle Gevaarsfaktor Gap en Huisvesting helpt negentien echtparen aan huis Ik, VRIJDAG 28 APRIL 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 n iliiiillïiiilllilllililliiij'i iitllillHlfklIlllliil! Jjlliililllliilillliidifililijm lil l lilll l I I lllll Wil helpen U direct SCH1EBRM Daan de Jager: „Ik houd van avontuur, de gevaarsfaktor heeft me altijd aangetrok ken." FOLBATE: 25 cm. 49*75 30 cm. 58* HUSQVARNA: 68.50 88. GINGE: 57.35 QUALCAST: 199.50 BENZINE MOTORMAAIER 330. illilillikl Van onze verslag- geefster Lelia van der Tak f SCHIEDAM— Schie- dam is al een aardig eind op weg brandvei lig te worden: de laat ste drie jaar heeft hier geen grote brand meer gewoed. De brandweer heeft daar onder leiding van commandant Daan de Jager behoorlijk ach- §f terheen gezeten. De H gebouwen moeten vol- 8 doen aan de veilig- heidseisen, die de I brandweer voor- li schrijft en daar is Daan de Jager "niet S zuinig mee. Hij vindt I het dan ook belangrij- I ker om een mensenle- ven te redden, dan een gebouw van miljoe- I nen guldens. MM» ke brand is erg' n Hoe gek het ook klinkt, Daan de Jager binst niet graag een brand, al hoort het bij z'n dage lijks werk: „Een brand is voor mij iets heel gewoons, maar toch vind ik het elke keer erg. Vooral bij woonhuizen is de ellende met te overzien. Maar gelukkig heb ben we hier in Schiedam de laatste jaren weinig grote bran den gehad." "?ot nu toe was de comman dant bij elk brandje van beteke - nis zelf aanwezig om het blus- en reddingwerk te leiden. H'j is altijd voorop gegaan om te con troleren of een etage nog veilig was: „Ik heb altijd gedacht dat ik beter de man kan zijn, die niet meer terugkomt, dan één van de mensen van m'n corps. Ik zou het niet kunnen verkroppen als één van mijn mensen zou ster ven omdat ik met eerst was gaan kijken." Maar binnenkort waakt Daan de Jager niet langer over de vei ligheid van z'n corps en van' Schiedam. Per 1 mei heeft hij funcioneel leeftijdontslag gehad. H( heeft het verzoek nog langer te blijven afgeslagen, omdat hij nu wat meer tijd aan z'n. vrouw uil wijden, dan hij. in dè" afge lopen dertig jaar gedaan heeft. Toch zegt hij vergenoegd: „Als 't nodig is, ben ik altijd bereik baar. Dat wil ik best beloven. U mag ook wel schrijven, dat ik me erg vereerd voel, dat in de gemeenteraad lovend over mij is gesproken. Ik heb altijd heel fijn met het gemeentebestuur kunnen opschieten. Daarom begrijp ik ook helemaal niet, waarom ze Schiedam soms zo'n moeilijke stad noemen. Ik heb hier altijd met veel plezier gewerkt en ik ga echt niet uit de stad weg." Daan de Jager weet heel pre cies, waarom hij bij de brand weer terecht gekomen is: „Ik houd van avonturen, de gevaars factor heeft me altijd getrokken, 'Ayv !l III ilJi !l I!11'.i'i'l'i'li1 1 bill (Van onze handbalmedewerker) SCHIEDAM Ook voor de handballers is het einde van de competitie in zicht. De dames van Scylla spelen zondag reeds hun laatste wedstrijd. De teams van DWS gaan. naar Kwintsheul om Quinttus partij te geven. In Schiedam pakte Qtiintus enkele weken geleden ahe punten. De meisjes van Wil ton krijgen bezoek van EDH uit Delft, dat nog in een fel gevecht om het kampioenschap gewik keld is. Het herenteam van Wil ton komt er de laatste weken steeds beter m. Daarvan kan Ac- «L zondag het slachtoffer wor den. 'De dames van UVG gaan naar Dynamo,, dat dit seizoen bijzon der teleur stelt De UVG-heren pan Spartaan partij geven waar Kgen men in Schiedam tot 5—5 kwam. De laatste wedstrijd van de dames van Scylla gaat tegen stadgenoot Wilton 2: De heren pan in Gouda het spel spelen tegen Vires. Ei't. vooraf prijsopgave föölïïsj st- Liduinastraat 78 a |4T\ Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer Broersvest SS, lel. 26.77.18 Nieuwlandplein 57, tel. 70.11.60 - Voor al uw verlichting-stereo-app, kleuren-T.V. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM .Aanstaand weekeinde is het zover: zondag nacht komt Slade in het Passage theater voor Schiedams eerste nachtconcert. Het concert begint om middernacht. Voor de pauze treedt de Groningse formatie Lap Dog Tally op, daarna komen Noddy Holder, Dave Hill, Jimmy Leê en Don Powell het toneel op. Kaarten kosten 7,50 tot 12,50 gulden. Ze zijn te koop aan het theater 'en bij Green's Society aan de Oosterstraat. Behalve dit klapstuk organi seert Martin Green op zaterdag avond een avond met de groep Earth and Fire in Arcade. Earth and Fire brengt een eigen licht show, bestaande uit film en vloeistofdiaprojecties mee, die Nederland als de beste bekend staan. Het concert begint om acht uur. Maandag 1 m'ei organiseert Martin Green's society een disco dansavond' in Tivoïi aan de Niewe Haven. Inclusief gratis consumptie 'kost deze avond 1,50 gulden. i (Van een onzer verslaggeeféters) SCHIEDAM -- De gemeente lijke Sociale Dienst krijgt waar schijnlijk de kans z'n veel te krappe huisvesting aan het Broersveld uit te breiden. Als de gebouwen er geschikt voor zijn, kan de dienst de panden 118 tot en met 124 gaan gebruiken. Wet houder Bolmers (stadsontwikke ling) heett de panden met onder andere dit doel voor ogen ge kocht. ■De andere reden voor de aan koop is. dat de huizen daar moe ten wijken voor de metro, die op dat punt dwars door bet centrum van Schiedam komt te rijden. Het is een noodoplossing de hui zen eerst voor de Sociale Dienst beschikbaar te maken. Det wethouder wil het „win' keistempel" van het Broersveld beslist niet aantasten, daarom blijven de etalages van de pan den in takt en kunnen ze ge huurd of geleend worden. Pas op aandringen van de KVP heeft de wethouder' deze plan nen oo de raadsvergadering ont hult. Eigenlijk was het naar zijn smaak nog te vroeg dit allemaal hardop te zeggen. „Er kan nog altijd was tussen komen. En het gaat in ieder geval nog al even duren voor de plannen gereali seerd kunnen werden", verdedig de Bolmers zich op de vraag van mevrouw Taverne, waarom hij dit alles niet gewoon verteld heeft. !i!!illl!iil!lllll|l>lll!l!l!!ll Eigenlijk ben ik nooit bang ge weest. Zelfs niet onderin een schip, toen ik door de rook de weg terug niet meer kon vinden." Z'n loopbaan bij de Schiedamse brandweer is in 1942 begonnen. Via een serie gemeenterangen kiom hij in 1960 op tot Schie dams eerste beroepsbrandweer commandant. Spijt heeft hij van z'n carrière nooit gekregen^ al heeft hij een paar keer op het punt gestaan ontslag te nemen: „Het nadeel van dit werk is wel, dat je altijd in spanning leeft. Zelfs op vakantie laat het je niet los. Pas op de terugweg ontkom je er een beetje aan, maar dat is te laat." Daan de Jager kan zich best voorstellen, dat jongeren niet zo happig zijn op het beroepsbrand- weerwerk. Zeker de weekend dienst maakt het beroep niet aantrekkelijk. Maar dat niet meer jongeren zich opgeven als vrijwilliger, onthutst hem een beetje: „Het lijkt wel of ze te genwoordig liever achter de tele visie zitten te gapen, dan dat ze iets doen. Ik snap het niet. Mijn hobby's zijn er allemaal bij in geschoten in de jaren dat ik dit werk ''oe. Maar dat vind ik niet erg. Weet u wel, dat ik niet eens kan kaarten!" Vrijwillig brandweerman kan niet iedereen zomaar worden. Er gaat altijd een strenge selec tie en keuring aan vooraf. Dan moet er gestudeerd worden voor diploma's, voor een jongen zich zelf brandweerman kan noemen. „De meeste beroepskrachten komen voort uit de vrijwilligers. Maar ik ben hang, dat de meeste jongens een :oort drempelvrees hebben om ziih hier te durven aanmelden. En toch kan het hier heus gezellig zijn", zegt Daan de Jager niet-begrijpend. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het bureau Huisvesting heeft in maart 194 woonvergunningen kunnen af geven. 113 ervan gingen naai personen, die bij het bureau ingesch.reven stonden, 81 naar mensen die niet ingeschreven waren. Van de ingeschrevenen, die een woonvergunning be machtigden, hadden de meesten (58) al een huis, maar konden een betere woning krijgen. 19 echtparen wisten woonruimte tc vinden, waardoor nu nog 570 aanstaande echtparen bij het bureau ingeschreven staan. De vestigingsvergunningen gingen voor het grootste deel weer naar niet-ingeschrevenen (38 van de 46) 22 van hen kon den een vrijkomend huis be trekken, acht moesten zich met inwoning behelpen, terwijl drie personen een huis kochten en zo een vestigingsvergunning in hun bezit kregen. t Helemaal beantwoorden aan het beeld dat de televisie zo langzamerhand van de musicus heeft opgebouwd doet Aad van der Hoeven niet. Hij mist ten enen male de moeizame, bezonnen blik waarmee tegenwoordig zoveel kunstenaars in het klassieke de huiskamer binnenblikken, praat rap en opgetogen en komt niet aandragen met pasklare - liefst letterlijk te citeren theoriën. De entourage is een werk kamertje van twee bij dne waarin een zwarte piano, een bureau en uiterst miniem ge makkelijk zitje benevens vele stapels muziek zijn onderge bracht. Het werkvertrek past Aad van der Hoeven als een lang gedragen colbert De geringe afmetingen geven de wat lang uitgevallen koordirigent de mogelijkheid tegelijkertijd ruggelings tegen de piano te leunen, te zitten en de gesok- te voeten voor het raam op het bureau uit te stallen wat het gesprek iets gezelligs geeft. Hij begint met te vertellen dat een recensie in het vak blad voor organisten hem ge voelig in het verkeerde keel gat is geschoten. Hem werd verweten dat hij de opname van een langspeler vol gees telijke liederen bestemd voor een daarvoor gevoelig koperspubliek meer op zijn publiek heeft gelet dan op zijn instrument en vooral zijn reputatie. Wat moet je dan, /raagt hij zich af, niet je pi biiek laten meetellen en proberen een partituur te reproduce ren, met strikte inachtneming van alleen datgene dat de componist heeft voorgeschre ven of moet je proberen met de bestemming in het achter hoofd een compositie te ver tolken met alle vrijheden van dien. Hij besluit tot het laatste. Tenslotte is hij niet voor niets kerkorganist en er der halve mee vertrouwd dat zijn spel niet de enige reden is waarom er naar hem wordt geluisterd Een andere reden ligt in zijn functie als koordirigent. Ook bij koren vormen pu bliek en uitvoerenden een zwaarwegende* factor die niet te omzeilen is. Hoe goed diri gent en koor elkaar ook be grijpen, het doorsnee Neder landse koor is een amateur- koor en het doorsnee Neder landse koorpubliek is daar ook op afgestemd. Op zichzelf hoeft dat mets slechts te be tekenen. Het is echter wel een beperking waarmee re kening moet worden gehou den. In uitvoering en beoor deling. Een derde reden waarom de recensie hem niet ligt is tenslotte de vaktechnische starheid die eruit spreekt. Voor Aad van der Hoeven hoeft dat met zo. En begrij pelijk. Voor wie de uiterste maatstaven aanlegt, hoeft er in Schiedam nooit meer een koorconcert te worden gege ven. Komt zelfs het succes van Toonkunstconcert in het Passage Theater met onbe schadigd over de streep en kunnen we de kleine muzika le evenementen wel op onze buik schrijven. En juist naar die kleme evenementen wil Van der Hoeven zo graag toe. door Hans van der Sloot Een eerste stap wordt over enkele maanden gezet met een muziekwedstrijd voor kinderen van omstreeks tien tot twintig jaar, die zal wor den gehouden m de aula van het Stedelijk Museum. Die muziekwedstrijd is in de vorm gegoten van een festi val annex educatieve speel dag. Niet alleen worden er aan de optredenden punten gegeven waaruit later de winnaars tevoorschijn moe ten komen, de juryleden ge ven ook raadgevingen voor verbetering van het spel. De bedoeling is dat uit de inschrijvingen een paar klas sen, leeftijdsklassen liefst, worden samengesteld. Keuze van instrumenten, uit te voe ren werk en genre zijn ver der vrij. Door de wijze van beoordeling en samenstelling van de jury heeft een zelfge schreven en zelfuitgevoerd werk precies evenveel kansen als een onder leiding ingestu deerd klassiek stuk. Aad van der Hoeven staat erop om dat nog eens extra te benadrukken. Muziek is muziek, zegt hij. En de smaak van de één houdt op zich zelf nog geen beoorde ling in van het werk van de ander. De eventuele critici zij dit reeds van te voren mede gedeeld. JF lichtgewicht v.a. electr. kooimaaier 4 tokt Notuurlijk bij: Broersvest 52 Tel. 267594 Schiedam SLIJTERIJ WIJNHANDEL •Bezorging door de gehele sUd (Van een onzer veslaggeefsters) SCHIEDAM Twaalf Schie dammers hebben vanmorgen uit handen van de burgemeester H. Roefsema een koninklijke on derscheiding gekregen. In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat ontvingen de volgende personen de Ereme daille in Brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: Th. van Duikeren, Nolenslaan 265, elektrisch lasser bij de af deling Scheepsbouw bij Gusto; C. J. van Baarle, Van Dijck- straat I3b, modelmaker bij de Nieuwe Waterweg; C. J. de Ko ning, Heenvlietsestraat 34, elek tricien bij de Nieuwe Waterweg; C. Slagmolen, Mozartlaan 57, ijzerwerker bij de Nieuwe Wa terweg; P. Sprong, Van Haaren- laan 1241, ijzerwerker bij de Nieuwe Waterweg en de heer J. Troost, Van Beinumlaan 16, mo delmaker bij de Nieuwe Water weg. Dé eremedaille in zilver is voor de heren: P. J. Roes. Boy- lestraat 46, werkmeester bij de Nieuwe Waterwege; Th. den Hollander, Meidoomlaan 16, bri gadier bij de politie; A. van der Tofiw, Hemsiusstraat 72, ban ketbakker bij DES, verzorger van SV en HV Schiedam. De eremedaille in goud kregen: A. J. Rademakers, Van Ruys- daelstraat 15b, baas van "de bikkers/stellingmakers bij Wil- ton-Fyenoord en Zuster Ansber- ta, Tuinlaan 82, hoofdleidser van de Rosakleuterschool. Pater S. J. Bastiaanse, één van de priesters van het Heilige Hart van Jezus in Kongo is Ridder in de Orde van Oranje- Nassau geworden. Nog vijl andere Schiedam mers ontvingen een onderschei ding, maar die werd hen niet door de burgemeester uitgereikt, maar door het ministerie: E. van der Pas (eremedaille in zilver), J. Mak (eremedaille in goud), H. Stolk (officier in de Orde van Jranje-Nassau) en proffessor P. Sander (Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw).

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1