Iedereen riep hiephiephoera Aad Jans zingt op zee-cruise B. en W. ontvangen jonge SG- deelnemers Lezers service Botlekweg krijgt bushaltes Brand op scheeps werf HAKKENBAR eurofax 15.11.22 Drastisch Beslissing v/h ENGELEN SPARTA Schiedam DONDERDAG 27 JULI 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA !3 VLAARDINGEN ..Wij maken U er op merkzaam op dal bet ge plande woonwagenkamp komt te liggen binnen de Ju bel rapport ^Milieu belasting door stank" ge stelde stankgrens, waar binnen in Rijnmond geen woningen gebouwd zouden mogen worden". Dit zegt het Vlaarding- se college van burgemees ter en wethouders in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Met deze mededeling wil het gemeentebestuur niet zeggen dat het woonwa genkamp niet in Vlaar- dingen moet komen. ''De beslissing hierover wordt door GS genomen en wij vonden dat zij dit moesten weten", vertelt mevrouw L. van Duijn-Spruyt, wet houder van sociale zaken en volksgezondheid. Het Vlaardingse college stelt zich nog steeds posi tief op tegenover de GS- plarmen. „Iedereen riep hiep, hiep, hoera" aldus mevrouw Van Duijn, „toen er over hulp aan woonwa genbewoners werd gespro ken als het maar niet in de eigen gemeente tvas." De wethouder laat weten dat Vlaardingen nog steeds wil meepraten, meedenken en meedoen. Er is echter een voor waarde. De mie 'ster van Cultuur, Recreatie en Maat. schappelijk Werk zal een rijkssubsidie moeten geven. Dat betekent een bijdrage van 95 percent in de kos ten. Voor de overige vijf percent zullen de omlig gende plaatsen moeten zorgen, AA'aaronder Schie dam en Maassluis. Overigens is het nog lang niet zeker dat het woonwa genkamp in Vlaardingen komt. GS heeft aan een aantal gemeenten gevraagd of zijn een dergelijke vesti ging kunnen herbergen. En uit het aanbod van ter reinen zal een goede plaats worden gezocht. Mocht GS Vlaardingen als plaats voor een kamp aanwijzen en het betref fende ministerie de nodige subsidie geven dan kan het gemeentebestuur op veel moeilijkheden rekenen. Een storm van protest is ont staan tegen de plannen. Bij welke groepen bezwaren leven en wat ze omvatten leest u in bijgaand verhaal. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN /SCHIE- DAM De plannen oin een klein woonwagen kamp te vestigen aan de Broekpolderweg stuiten op steedk meer verzet. Niet alleen de rijvereniging ,.Die Flardingha Ruiters hebben bezwaren kenbaar gemaakt, maar ook de be woners van de Broekweg zien met angst en beven de komst van de woonwa genbewoners tegemoet. Waarschijnlijk zal de lei ding van de liefde en vrede predikende volgelin gen van wijlen Baden Po well ook gaan protesteren omdat zij haar padvinders- centrum heeft aan de ^roekpolderweg. Zo zieu jok de besturen van de m le Broekpolder gevestigde /olkstuindersvereniging en ,.C (agers vereniging liever geen woonwagenkamp in hun nabijheid. Hoofdinspecteur L. van Slooten van de gemeentepo litie heeft ook zijn bedenkin gen tegen de plannen om in Vlaardingen een woonwa genkamp te vestigen. Hij zegt: „Ik heb het idee dat er een zekere criminaliteits stijging zal zijn als er woon wagenbewoners komen. Maar ik heb er natuurlijk geen bewijzen voor. Het is zuiver een gevoelsoverwe ging" Voorlopig worden deze woor den door zijn Schiedamse col lega H. Willems van Beveren tegengesproken. Deze hoofdin specteur zegt: "Er was bij ons geen verhoging van de crimi naliteit toen er woonwagenbe woners kwamen. Deze mensen hebben een groter vrijheidsge voel dan wij en hebben daar door wel eens moeilijkheden met de maatschappij. Maar de ze liggen voornamelijk op so ciaal-economisch gebied. Woon wagenbewoners zijn nu eenmaal wat stouter dan wil zijn. Maar om daar een stijging van de criminaliteit aan te koppelen gaat te ver". Storm van protest lei en vestiging van woonwagenkamp k F V Zijn dergelijke woonwagenkamp-tafereeltjes hopen van niet. binnenkort ook in Vlaardingen te zien? Vele groepen uit de bevolking De bewoners van de Broek- weg hebben, onder aanvoering van mevrouw J. W. Vietsch- Hoogerwerf, een protest inge diend bij de gemeenteraad. Me vrouw Vietsch heeft handteke ningen in haar buurt opgehaald omdat, zo staat in het schrij ven, "de waarde van de woon wijk en woningen door de komst van woonwagenbewoners drastisch zal verminderen" en „de bewoners m het weekeinde, als ze weg gaan, hun have en goed met zorg zullen achterla- laten". Niet alleen de Broekweg-be- woners maar ook het bestuur van "die Flardingha ruiters" zien de woonwagenbewoners als toekomstige vernielers en dieven. In hun schrijven aan de gemeenteraad somt de rijvere niging op welke opstallen zij bezit en wat de waarde ervan is. "En bij realisering van de gemeenteplannen zien wij alles verdwijnen wat gedurende ve le jaren en met veel offers is opgebouwd", aldus "die Flar dingha ruiters". Het is nog onzeker of de Stichting Padvinderscentrum zal protesteren tegen de plan nen. De mensen die moeten be slissen zijn met vakantie en daarom kan hel nog een paar weken duren voordat er een beslissing valt. De heer G. J. W. Dekkers van de stichting vertelt dat er intussen wel re acties van ouders van padvin- ders(sters) zijn binnengeko men. "Die mensen hebben ons attent gemaakt op het geplan de kamp en hun bezwaren ver teld. Wij zullen de koppen bij elkaar steken zodra dat kan", aldus de heer Dekkers. Hetzelfde moet het bestuur van de volkstuindersvereniging nog doen. Bestuurslid R. Meul- dijk zegt: "Vanwege de vakan tie is niet iedereen aanwezig en we zullen nog gezamenlijk moeten vergaderen voordat we een definitieve beslissing ne men. Dan moeten we bekijken hoe we het protest in het vat gieten". Angst voor vermeiingen en diefstal is ook bij de volks tuinders de aanleiding om te gaan protesteren. De heer Meulchjk zou graag gezamen lijk met "de ruiters, de pad vinders en de jagersvereniging" bezwaren willen maken. Maar dat moet allemaal nog bespro ken worden. De afkeer van woonwagenbe woners zit bij zeer velen, zo blijkt nu. nog zeer diep gewor teld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse opera- en operettezanger Aad Jans. che onlangs zijn televisie- debuut maakte in het AVRO- programma Nieuwe Oogst, gaat optreden voor de Holland Ame rika Lijn. Vandaag is Jans per vliegtuig riaar Reykjavik ver trokken, waar hy aan boord zal gaan van de s.s. Statendam, die op het ogenblik 'n cruise maakt door het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Op 6 augustus ontscheept de Schiedamse Johannes Heesters in Oslo, waarna hij de terugreis naar huis aanvaardt. Jans, dia tijdens de cruise voornamelijk operette-, misical- en volkslied jes zal zingen, verzorgt in de cember weer een optreden voor de Hal, maar dan aan boord van De Nieuw Amsterdam. SCHIEDAM De Franse en Westduitse deelnemers aan de SG-jeugduitwissehng worden op maandag 31 juli om half elf 's morgens ontvangen in de au la van het Stedelijk Museum door het Schiedamse gemeente bestuur. Na deze ontvangst krijgt het uit dertig personen bestaande gezelschap een lunch aangeboden m de kelder van het museum. Koop bij de man die»'hem ook repeteren kan UW DEALER voor SCHIEDAM Celsiusstraat 42 hoek P.K.O.-lodh; tel. 153995. Oe Poldervaart ligt droog Van onze verslaggever Joop Spanjersberg SCHIEDAM Wie na jaren nog steeds dat vermaledijde, in complete paar schoenen m de kast heeft staan, moet vandaag maar 'ns gaan kijken bij de Pol dervaart. De nu drooggevallen bedding van het beroemd-be- ruchte, eeuwenoude kanral her bergt een beduidende ruimere sortering aan schoeisel clan de grootste en indrukwekkendste schoenwinkel in ons land. Trouwens, net alleen kleine en grote, groene en bruine stap pers, pumps. Italiaanse puunters en oer-Hollandse bordeelsluipers liggen er, maar ook: verroeste fietsen en bromfiet sen. bouwmaterialen, kachels in vele soorten en maten, aange vreten potten en pannen, dode vis, diverse ijzerwaren, half ver gane kano's en roeibootkarkas- sen en.blybber, drooggevallen blubber weliswaar, maar nog al tijd zacht genoeg om er tot aan je knieën in weg te zakken. Kort voordat de bodem van de vaart in zicht kwam, eind vorige week, hebben de amateur-ar cheologen zich al op do Polder vaart gewoi>pen de hoopvolle verwachting toegespitst op een historisch en kostbaar kleinood. Immers, een tiental jaren te rug waren op een steenworp af stand van de vaart, op het ter rein van de huidige Margriethal, bewoningsresten uit de pré-his torische tijd ontfutseld aan de greep van Moeder Aarde. De opbrengst van ijverig zoek- en schrapwerk is ditmaal SAW iOTSaS echter minimaal: twee middel grote vazen uit de achttiende eeuw. Daarmee is echter wel het klinkklare bewijs geleverd dat de nieuwsgierige graver dieper, stukken dieper de historische bagger in zal moeten voor een succesje, dat de voorpagina's haait. Maar ja, zoiets kost tijd en geld, handenvol geld. De gemeente Schiedam, toch al kreip in de pegulanten, heeft met die wetenschap in het ach terhoofd, weinig trek om voor schatgraver te spelen. De hoe veelheid bagger die uitgezeefd moet worden, is dermate in drukwekkend, dat een dergelijk karwei op zijn mist enkele ton nen zou gaan kosten. Een opzichter van Gemeente werken, gistermiddag aanwezig bij de bulldozers die bergen zand over het in de 13e eeuw gegraven kanaaltracé aan het schuiven waren, moppert op de onverantwoordelijke Schiedam mers onder ons. „Ze hebben voor tonnen aan materiaal m de vaart gesmeten," zegt hij, verbolgen wijzend op de met gloednieuwe bouwstenen bezaaide" wallekanl. „Kijk zelf. Ze hebben er ontzaglijke hoe veelheden bromfietsen en fietsen mgelazerd. Ik heb me er ontzet tend aan geërgerd. De mensen denken dat het riolen zijn." Sinds enkele dagen liggen langs de boorden van de enes zo druk bevaren Poldervaart, half- uitstekend boven de modder, ve ie honderden dode vissen. Hun lijven glimmen in de middagzon. Maar het had nog erger kunnen zijn. De man van Gemeentewer ken had diep m z'n ambtelijke hart al gerekend op een comple te rei. Hij vertelt: „De beroepsvisser heeft er vorige week ruim 800 kilo vis uitgehaald. Toen we op nieuw water gingen pompen, is hij nog een keer geweest. Hij heeft er toen 's avonds weer zijn netten doorheen gehaald. Daar na was er geen vis meer, zei hij. Maar dat was beslist niet waar," Want twee Vlaardingse jon gens („Steef Keine en Wim Kreukniet van de Delftseveer- weg", leest de opzichter voor uit z'n notitieboek) hebben er maandag en dinsdag jongstleden nog op zijn minst 1200 kilo jonge vis uitgeschept en overgebracht naar het open deel van de Pol dervaart. „Geweldige jongens, dat ze dat doen," vindt de opzichter, die zijn eigen naam liever niet in de krant heeft, „zij hebben ervoor gezorgd, dat er in Schiedam geen rumoer is losgebarsten over dooie vis in de Poldervaart. Nu lis misschien twee procent van de totalp hoeveelheid eraan gegaan. Het had veel erger kun nen zijn Begin september moot het deel van de Poldervaart, van de brug bij de Nieuwe Damlaan tot aan rijksweg 20, met zand zijn afgedekt Daarna gaat het diep- rioo! van Groenoord en Nieuw- land (produkt van de inmiddels beroemde Franki-stellmg) de drassige kanaalbodem in. Voor de wat verdere toekomst wordt gedacht om een weg (de Beatrixlaan) op het drassige Poldervaart-circuit te leggen. Door het tunneltje onder rijks weg 20, waar nu nog maar een miniem laagje kanaalwater staal, wordt vermoedelijk een rijwielpad aangelegd. Dat is de stand van zaken Waar straks fietsers gebogen over hun stuur de wind moeten trotseren, voeren eeuwenlang platte schuiten, zwaarbeladen met kolen, groenten en en volgens de oude annalen zelfs met kruit voor de Watergeuzen in Den Bnel. Vergeten en daarna voorgoed verdwenen: zo gaat het met alle oude en waardevolle dingen. In Schiedam is het met anders. Politie, Lance Nieuwstraat IV», telefoon 26 o? 60 of 26 46 6fi (alarm) Biandweer, Singel 3ia, tei 268573 ApotheeKnulp, tel 264918. Centrale Meld- en Resclkamer van Rijnmond over stank, vuile lucht etc 010 - 150000. Gemeenteziekenhuis Scnle- dam, Buraemeester Knappert- laan 25 t «'efoon 269126 Zaal 1 30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uui. Klas I 30 tot 3 00 uur en 7 tot 8 30 uur Kraamatdeilng 1.30 tot 2 30 uur en 7 tot 7 30 uur. Di NolPtst.chtmg, stadhou- deislaan 98. Schiedam, telefoon 260080 Derde klas 1.30 tot 2 uur cr. 7 tot 7 30 en tweede klas 1.30 tot 2.30 en van 7 tot 8 uur Eerste klas 12 30 tot 2 uur en 7 *ot 8 uui Kinderafdeling: zon dag. dinsdag, woensdag, vujdag en zaterdag van i 30 tot 2 uur. Maandaz en donderdag van 6 tot 6 30 uur. Belangrijke adressen en tele- !oon nummers: Klachtennummer Het Vrije Volk. Witte de Withstraat 25. Rotterdam telef 147400, Hoog straat 76, telefoon 268798. VW, Proveniershuis, Over- schiese^traat 1, tel 266000. Stichting Centrale Hulpdienst, telefoon 346030, Gemeentelijke Sociale Dienst, Bioersveld 144, tel 264816 Gewestelijk \rbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Glingelandtstraat 25, Vlaardin gen tel 7'1530Q Afdeling Plantsoenen. Pok kerst; aat 35, te1 J54b05 en 709807. Afdeling Riolering en bestra ting Jan van Kiebeeckweg tl, tel 377300 Gemeentearchief. Oude Kerk hof 5. ld 266727 Gemeentelijke Technische no en u ven, Dwarsstraat 42, tel. 264930 Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, WestmoJenstraat 26. tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau. N'euwstraat 26, tel. 269051. toestel 174. Remtginss- en onlsmettings- dienst, Buitenha-venweg 134, tel. 264395 Algemene Begraafplaats. Laan van Spieringshoek, tel, 711222. Afdeling Onderhoud Gebou wen Korte Haven 33, tel. 269320 Afdeling Technische Werk plaats. Singel te'. 263530. Gemeentewerken, Korte Ha ven 33, tel 269320 Gemeentelijke sociale dienst. Fransenstraat 31, telefoon 350244. Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411 Won tnsdienst, Lange Haven 145. telefoon 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, Van Shngelandstraat 25, telefoon 205300 Stichting hulp aan buitenland se wei .«nemers, Binnensingel 39, telefoon .751993. Actie Nloetiers voor Moeders, Diepenbrockstraat 8. tel 70 26 4b (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Langs de Bollek weg, waar de bussen van de RTM/RET-hjndienst op ver-1 zoek op willekeurige plaatsen stopoen, zullen acht haltes (vier maal twee tegenover elkaar) worden gemaakt. De RTM vond het te gevaar- lijk worden om op de rijbaan te moeten stoppen voor het in- en uitlaten van passagiers. Zij eiste i dat de gemeente halteplaatsen buiten de rijbaan zou aanleggen. Gebeurde dat niet, dan zou de uiterste consequentie zijn dat de busdienst werd opgeheven. De gemeente ziet de gevaren ook. Opheffing van de busdienst willen B. en W voorkomen. Zij vragen de gemeenteraad 142.000 gulden om de parneerkommen met haltepolen «jn tc leggen Dc RTM wil er niet aan meebetalen. De halteplaatsen zijn geprojec teerd bij de Theemsweg, de Bot lekstraat (bij Cyanamid Ketjen), de Prof. Gerbrandyweg en de Welplaatweg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de scheeps werf De Jong aan de Westfran- kelancfsedijk is gistermiddag om streeks vier uur brand uitgebro ken. De Schiedamse brandweer had het vuur, ontstaan doordat bij laswerkzaamheden bezinksel vlam vatte, snel onder de knie. alleen Rotterdamsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN j KLAARTERWIJL U WACHT 1

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1