Duizenden kilo's kaas gestolen KLEINE DAF EN GROTE EEND NIET ZO VEILIG Overal! de postgiro Michiel Hazewinkel dakmakkelijkl w BIJZONDERE KENTEKENEN landers bejaarden In deze rubriek willen wij - via 40 vaste en 5 variabele vragen - een signale ment geven van interessante mannen en vrouwen, die in of rond Rotterdam wonen en werken. Dit is het paspoort van professor Michiel Hazewinkel, de jongste hoogleraar van Nederland. 'iWMSv DINSDAG 31 OKTOBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 y-V ;VV (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Duizenden kilo's kaas zijn spoorloos verdwe nen. In Bodegraven alleen al werd in een paar maanden tijd tien keer in kaaspakhuizen ingebroken (5.000 kilo), in Alphen aan de Rijn drie keer. In Groot Ammers ver dween half september een vrachtwagen met 5.000 kilo, waarde 40.000 gulden. De wagen werd gevonden bij de Belgische grens, leeg. De samenwerkende politie korpsen in Zuid-Holland houden rekening met het mogelijk bestaan van een kaasbende. De laatste kaas- roof gebeurde in dc nacht van zondag op maandag. Toen werd in Alphen aan de Rijn ongeveer 700 kilo ge stolen, 70 kazen naar schat ting. Twee eerdere diefstal len hier leverden 500 kilo op. Vorige week woensdagnacht werd op het nippertje een roof verhinderd. De dieven hadden daar al een partij van 2.000 kilo klaargezet, toen zij werden gestoord. (Van onze soe.-econ. redactie) ROTTERDAM „Zo'n 800 a 1000- gulden over een heel jaar afbetalen voor iets wat je mis schien niet zo erg hard nodig hebt, is geen echte ramp. Het schrijnende is dat weer mis bruik wordt gemaakt van de moeilijke communicatie van buitenlandse gezinnen met de Nederlandse gebruiken en ge woontes". Staffunctionaris J. J. Hof en zijn medewerkers van het Insti tuut Raadslieden worden de laatste weken weer overstroomd met klachten uit vooral oude wijken van Rotterdam. Colpor teurs, speciaal aan-de-deur-ver- kopers van dure pannen en le vensverzekeringen, zijn ont waakt uit hun zomerslaapje. Tientallen Rotterdammers, voor al ouderen en buitenlandse werknemers, voelen zich gedu peerd omdat ze zich door het fraaie verkooppraatje van die vriendelijke man aan de deur hebben laten verleiden hun handtekening te zetten onder 'n waterdicht contract. Die contracten, opgesteld met behulp van juristen („Elk be roep kan je vanuit 'n bepaalde intentie en achtergrond uitoefe nen," aldus de heer Hof) zijn zo waterdicht, dat geen consu mentenbeschermer er een vin ger tussen kan krijgen. Het is praktisch onmogelijk een der gelijke koop, waarvan men na enige uren of dagen spijt krijgt, ongedaan te maken. De heer Hof: „Zo'n verkoper zégt wel: Teken maar, en als u er bij nader inzien toch spijt van heeft, verscheur ik het contract helaas net is verstuurd, krijgt toch te horen dat het contract helaas net is v-rstuurt. Dergelijke zaken oplossen is dan ook bijna niet mogelijk". Het Instituut Raadslieden, dat in de wijken spreekuren houdt om de mensen de weg te wijzen in de warboel van wettelijke regelingen en richtlijnen, kan de slachtoffers van de pannen- colporteurs slechts doorsturen naar de Consumentenbond. Maar ook deze consumentenor ganisatie is in dergelijke zaken vrij machteloos. De agressieve verkoopmetho den zijn de laatste tijd vooral gesignaleerd in het Oude Noor den en het Oude Westen. Spaan se gezinnen krijgen een levens verzekering met een looptijd van dertig jaar aangesmeerd, terwijl men weet dat die gezin nen in de regel niet zo lang m Nederland blijven. J. J. Hof: Col portage moet verboden ''wor den. „Het wordt hoog tijd dat de nieuwe colportagewet van kracht wordt", aldus de heer Hof. „Bij de meeste mensen keert het verstand na enkele 'dagen terug. Een afkoelingspe riode is daarom erg belangrijk. AI vind ik acht dagen, waar over in de nieuwe wet wordt gesproken ,te kort. Het moet eigenlijk een periode zijn van veertien dagen, waarin mensen zich nog kunnen bezinnen." Een algeheel colportagever- bod, iets waar de minister van Justitie niet aan wil, spreekt de staffunctionaris van het Rot terdamse instituut erg aan. „Waarom is het noodzakelijk dat mensen, die wel wat willen kopen, dat aan de deur aange boden moeten krijgen? Het is toch onzinnig dat je de mensen buiten hun wil laat bekletsen hun handtekening te zetten voor dingen, dieze eigenlijk he lemaal niet nodig hebben." Intussen blijft uitkijken gebo den, aangezien het vak van col porteur nog lang geen uitster vend beroep is. Het Instituut Raadslieden handhaaft daarom onverkort zijn adviezen: Teken nooit voor je zeker weet wat je begint, of je de kosten wel op kunt brengen en of je het artikel wel zo hard nodig hebt. Neem minstens enkele da gen bedenktijd voordat de handtekening is gezet en de verplichting een feit is. Lees nog eens rustig de kleine let tertjes. Realiseer je dat je niet zelf op stap bent geweest om iets te kopen, maar dat de verkoper de initiatieven ontplooit. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De DAF 33 Comfort en de Citroen 2CV 6 zijn niet zulke veilige auto's. Dat concludeert de Consumen tenbond na een onderzoek van zes kleinere auto's in de prijs klassen van 5800 tot 7000 gul den met de zusterorganisaties in Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen. Volgens de onderzoekers moe ten ook de lage prestaties van DAF en de Citroen ais zwakke punten worden genoteerd Van de DAF 33 Comfort werd bo vendien het benzineverbruik hoog bevonden. Én wat de Le lijke Eend betreft korren de consumentenbonden to\ de con clusie, dat deze wagen een te grote milieuvervuiling veroor zaakt. Uit bet vergelijkend onder zoek kwam de Fiat 127 als beste uit de bus. Daarna volgden de Mini 850 de Luxe, Renault. 4L en Dalsun Cherry. De DAF 33 en de Citroen 2CV C sluiten de nj. De DAF 33 is minder veilig door de siechte wegligging, al dus de onderzoekers. De testers vinden bovendien, dat de stuur- precisie van de Nederlandse auto te wensen overlaat. Wat de milieuvervuiling betreft maakt Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. de DAF wel een goede beurt. De wagen bleek van de zes de minste koolwaterstoffen uit te stoten. DAF zegt in reactie op de re sultaten van het onderzoek, die in het novembernummer van de Consumentengids worden gepu bliceerd, dat de DAF 33 wèl aan alle VVesteuropese eisen vol doet, ook op het gebied van de veiligheid. D?t de wagen op eert aantal punten achterblijft bn auto's als de Fiat 127 vindt DAF logisch. De 33 is afgeleid van een ontwerp dat in 1958 op de markt jverscheen, terwijl de Fiat 127 pas vorig jaar werd geïntroduceerd. Volgens DAF heeft de 33 nog zoveel pluspunten (probleem loze bediening, minimale lucht vervuiling), dat hij op de markt nog goed kan meekomen. Dit jaar zal de DAF ongeveer 21.000 wagens van het type 33 maken. COLPORTEURS BESTOKEN OUDE WIJKEN rt 1. Voornaam, achter naam, roepnaam? '2, Adres? 3. Beroep? 4, Leeftijd? 5. Lengte? 6. Gewicht? 1) Michiel Hazewinkel, ik onderte ken bijna altijd met mijn volle naam. Ik had een zus met ook een M. als voorletter, ik heb regelmatig rekeningen van haar betaald. 2) Zwanekade 90, Krimpen aan den IJssel. •3) Hoogleraar in de wiskunde aan de NEH. 4) Leeftijd is 29, nog niet zo lang. 5) 169.5 centimer, zolang was ik althans toen ik voor de militaire dienst ge keurd werd. 6) Dat heb ik vanochtend gewogen: 70.5 kilo. Ik ben de laatste tijd be wust wat kwijtgeraakt, volg een puntendieet. Je moet daarbij alle koolhydraten vermijden, je mag zo veel vlees, eieren en kaas eten als je wilt. Maar van bier, brood en suiker moet je afblijven. 7. Naam man/- vrouw/vrlend/- vriendln? 8. Naam kinderen? 9. Kleur haar? 10. Kleur ogen? 11, Wat is uw slechtste eigen schap? 12. Welke maat schoenen heelt u? 13. Welk merk auto rijdt u? 14, Wat is-uw hobby? 15. Gelooft u in God? 16. Wat zou u doen met een miljoen? 17. Hoe heet het laat ste boek dat a ge lezen hebt? li. Op welke -politie ke partij stemde ii het laatst? 19. Hoeveel rijlessen had u nodig? 20. Schoolopleiding? 7) Mijn vrouw (doctorandus, afgestu deerd in wiskunde) heet Marijke. 8) Zij besteedt veel tijd aan onze zoon: Maarten Mare. 9) Vrij donker, het verdwijnt ook 10) Blauw komt er het dichtst bij. 's Ochtends zie ik het wel eens niet zo goed. 11) Dat hangt zó af van de omstandig heden... Voor mezelf: ik zeg nogal snel ja, als ze me iets vragen te doen. .12) Dat schommelt rond de veertig: Ze moeten me komfortabel zitten. Thuis draag ik pantoffels, ja. 13) Een Toyota Corolla 1200. Autorijden is niet zo mijn hobby, maar het is wel een erg leuk en snel wagentje. 14) Dat zijn er nogal wat Van sport is het hockey, squash, tennis en golf. Ik lees erg veel boeken en vind het heerlijk om ze te kopen. Het ss een methode om mezelf te troosten, als ik de pest in de wereld heb. Kran ten lees ik weinig. Ik heb de nei ging iets niet te lezen, wat morgen weer veranderd kan zijn. Luisteren ■naar muziek is een hobby van me en ook nog het volgende: de mensen uitleggen dat wiskunde meer künst dan kimde is. 15) Niet in de gewone zin van goden, die op mensen lijken, niet in de baardige figuren. Ik geloof wel dat er ergens iets goddelijks is. Omdat**" ik er niet uitkom, de wereld te be grijpen zonder iets dat erbuiten nog aanwezig is... 16) Twee kleine dingetjes: een een beet je behoorlijke wijnkelder zien te krijgen en nog meer boeken kopen. En ik zou proberen een instituut op te richten voor het ontwikkelen van mathematische, methoden en het toepassen van "de wiskundige intu ïtie, ideeënwereld en benaderings wijze voor het beschrijven en ana lyseren van allerlei problemen. 17) Ik lees veel, buiten mijn vaklite ratuur om zo'n twee, drie uur per dag. Ik lees ze allemaal door elkaar de boeken die ik nu opnoem: Josef Balsamo van Alexandre Dumas; de autobiografie van Norbert Wiener; - Le combat des chefs (Asterix); Les Hydnes de Loriscamp van P. en D. Ie May; The birth and death of ideas van Mary Henle; Herman Hesse: De steppenwolf. 18) Ik heb een paar verkiezingen gemist vanwege mijn afwezigheid hier. Jk ben nogal eens weg. Meestal kies ik de partij, die bezig is met iets dat ik belangrijk vind, al lukt dat meestal niet. Ik bekijk het ook wel via een afvalrace: je stelt bepaalde normen en streept steeds partijen weg. Dan blijft er regelmatig geen enkele over, wel zuur ja Op 29 no vember ben ik er gelukkig nieti 19) Ik heb een keer of vijftien gelest, ben één keer gezakt voor het prak tische gedeelte. 20) Ik heb óp het Gemeentelijk Lyceum in Emmen gezeten. Een bijzonder goede school. Gymnasium-Bèta. 21. Hoe vaak komt u in t café? 22. Hebt u een efgen huls, een huur huis of helemaal geen huis? 23. Wat betaalt u aan aflossing of huur? 24. Hoeveel pakken hebt u? 25. Hoeveel u? verdient 26. Wat is uw beste eigenschap? 27. Wat zou ti doen als u wist dat u nog geen half uur te leven had? 28. Hoeveel paar schoenen hebt u? 29. Welk beroep sou u willen hebben? 30. Wat is uw lieve lingskleur? 31. Gokt u graag? 32. Rookt u sigaret ten» sigaren» een pijp of hasjies? 33. Kunt u tegen uw verlies? 34. Vindt u zichzelf hard? 35. Wat is het lek kerste menu dat u kept? 36. Bent u wei eens ontrouw geweest? 37. Wat 'is uw meest recente blunder? 38. Hebt u een boot? 39. Welke is uw favo riete omroep? 40. Waarom hebt u bepaalde vragen niet beantwoord? 21) In Krimpen is dat heel moeilijk, omdat ik er geen bij mij in de buurt heb. Hier bij de hogeschool kom ik wel es in een studentencafé. In het algemeen^ niet vaak. 22) Ja, ik heb een eigen huis. Aan de ene kant ben ik er mee bevoordeeld. Aan de andere kant is het het type huis dat Ik nodig heb voor mijn soort leven. Ik moet een studeerka mer hebben en zo, ruimte voor mijn bpeken en niet mee hoeven te luis teren met de TV van de buren. 23) Ik moet vrij veel afbetalen. 24) Eén pak en nog een los jasje. Twee lósse broeken. Ben wel van plan het een beetje te verbeteren. 25) Nou daar heb je overzichtjes van hè. Ik vertel het niet graag. Wat telt is hoeveel je er van overhoudt, nadat alles aan lasten eraf is. Waarbij ik dan nog zeg dat het erg veel kost om mijn vak bij te hou den. 26) Dat -ik gemakkelijk ja zeg, als men mij vraagt iets te doen. 27) De beste fles wijn in huis opentrek ken en ervan genieten. Bijvoorkeur met mijn vrouw en goede vnenden erbij. 28) Eén paar draagbare en nog enkele paren die eigenlijk niet meer draag- t baar zijn, maar die ik toch nog wei. eens aantrek. 29) Wat ik heb bevalt me uitmuntend. Ik zou in ieder geval een beroep willen, waar je een groot aantal verschillende soorten proble..ien te gelijk kan aanpakken. 30) Donkergeel, oranje, oker en wat tin ten rood. 31) Nou, alleen in gekompliceerde situa ties. Om roulette en zo geef ik hele maal niets. 32) Niets van dat al. 33) Ik dacht het wel ja. 34 Hard niet, wel agressief. 35) De keukens die ik het meest waard eer, zijn_ de Provenpaalse en de Bourgondische. Verder hou ik van alie zuurkoolschotels, van borscht (een Russische bietensoep) en spag hetti's. 36) Nee. 37) Ik geloof gisteren. Dat ik niet lunchte terwijl ik toch een borrehge middag in het vooruitzicht had. 38) Heb ik niet. ik ben wel erg gek op naar de zee kijken, met weinig mensen om me heen. 39) Ik weet zelden, welke omroep wat gedaan heeft. Ik geloof trouwens dat de TV al drie weken niet aan heeft gestaan. 40) Och, ik heb hier en daar wat" cij fertjes weggemoffeld, daar hou ik niet zo van. De struktuur van iets of iemand vind ik belangrijker. V bent de jongste professor in Nederland, betekent dat veel voor u? .„Ja, dat ben ik, geloof ik. Je 'wordt gewoon benoemd en ik wist helemaal niet dat ik de jongste zou worden. In de •wiskunde zie je relatief véél jonge-mensen. Het is niet niks nee, maar het is ook wel eens niet zo prettig voor je: je kunt niet zoveel verder meer. Aan de andere kant is het prettig _dat je je veel meer kunt be zighouden met dingen, waar van de kans op resultaat niet zo groot is, als van die dingen die je vroeger aanpakte. Je krijgt nu de kans ideeën uit te werken, die nogal wat in vestering vragen." Heeft u er iets voor laten lig gen om het te worden? „Heel wéinig. Ik heb veel aan sport gedaan en in mijn tijd zeer van het studentenleven genoten. Er was een bepaald kollege, daar ben ik maar één keer geweest Dat was, omdat ik er 's morgens om acht uur, na een feest toevallig in de buurt was. Ik ben er in jac quet heengegaan en ook in slaap gevallen geloof ik." Bent u ijdei? „Dat is een heel moeilijke vraag. Ik heb het gevoel dat er wel iets van in me zit Een soort van intellektuele ijdel- heid, die zich uit in: niet eer der een werkstuk afleveren; voordat het aan al mijn eisen' voldoet Wat mijn uiterlijk betreft ben ik het niet, dacht ik. Ik heb wel de neiging te laten merken dat ik veel gele zen heb." Wat is eigenlijk uw vakge bied? „Ik ben wiskundige en ik zit in het econometrisch instituut. Dat laatste is eigenlijk een mengeling van statistiek, wis kunde en ekonomie." Op tnilleubi jèenkomsten 1° wordt altijd gevraagd of het niet mogelijk is een faktor als welzijn af te meten tegen de harde ekonomische feiten. Zou dat mogelijk zijn? „Dat is verschrikkelijk moei lijk. Er wordt ,in elk geval wel erg hard 'aan gewerkt. Het zal volgens mij, uit de wiskunde plus nog iets moe ten komen. Waarschijnlijk uit een groep van wetenschappen als: wiskunde met psycholo gie, filosofie, ekonomie, politi cologie en groepsdynamika. De meeste industrieën hebben wel een modelletje bij de hand, waarmee ze op de toe komst trachten te anticiperen waar ook dingen als de .ast van milieuprotesten in verwerkt kunnen worden,, maar het is allemaal zeer spe- kulatief." Wat mij fascineert is de menselijke geest. Wat die allemaal niet kan verzetten, de enorme scheppingskracht die in iedere mens kan zitten. Bijvoorbeeld het taalgebruik, hoe dat verandert, hoe er zich een eigen onderwereldfaal, een eigen hippie-taal kan ontwikkelen» die alles zeer krachtig zegt, dat vind ik fantastisch. Het proberen te begrijpen, wat de menselijke geest eigenlijk kon. Wiskunde-ewrGod,-die-twer drngeiT^.--die-houdeTr-mé-bézigrWat-dóér~We~óls~wiskTmdiphr^Het observereri hóé de" wiskunde ontstaat, is de beste manier om te bekijken, hoe de scheppende kracht van de mens werkt. Ik wil nog-wel herhalen: wetenschap en kunst hebben dezelfde wortels. Om in details te treden: wiskunde is geen droog gereken, maar bouwt op gevoel, intuïtie en zit vol verrassingen. Is soms onbeqrijpeiiik mooi, maar er zijn ook afgrijselijk lelijke stukken in. Een gegeven artikel wordt door de wiskundigen zeker niet alleen op juist of onjuist beoordeeld, maar ook op mooi of elegant. Het merkwaardige is dat mooi» theorieën de neiging hebben juist te zijn en om de een of andere reden zijn ze no| vaak toepasbaar ook, op het onredelijke af.... M

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 2