Singelkwartier krijgt nieuw gymnastieklokaal Raad praat 16 uur Gemeentebesturen in 't geweer tegen verhoging tarieven Weer een kerk Samenzans op slot: nu de Oosterkerk I I Zoldertlieater de Teerstoof kampt met onvoorzien tekort GS keurt kredieten goed euro tax 15.11.: Hl m centrum en Groenoord Cursus dieren-EHBO van start Variaties voor twee alleen Felle brand verwoest schoenmakerij SUCCES AGENDA'S PASSAGE 7 ssgm* Geen weekmarkt op twecdekersldag Cor Don op het carillon Met auto tegen boom gebotst De sporthal Margriet Het Zoldertheater in de Teerstoof. A 2o DONDERDAG 21 DECEMBER 1972 HET VRIJE VOLK PAGINA 15- t porthalplan de Ij skast in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse raad heeft de plannen voor uitbreiding van de sporthal Margriet in de ijskast gestopt. Een kleine meerderheid (16 tegen 14) vindt dat wethouder mevrouw Verweij eerst moet gaan onderzoeken of een dergelijke uitbreiding wel zo urgent is. Volgens het D'66-raadshd Aad Wiegman, die vanwege z'n betoogtrant door wethouder Truus Verweij kwaaiig van demagogie werd beschuldigd, is het stukken belangrijker dat er een gymnastiekzaal wordt gebouwd in het Singel kwartier. Verder stond de D'66-er de no ta die mevrouw Verweij over de uitbreiding van de sporthal had geschreven met inbegrip van de begeleidende stukken en ver slagen, veel te summier. „Ik mis bij voorbeeld een rapport over de leegstand, over de verzoeken om ruimte van de binnensport- verenigingen". Bijzonder zwaar tilde Aad Wiegman aan de consequentie van het aanvaarden van deze sporthal-nota. „Het betekent", verduidelijkte de D'66-er, „dat er een beslissing wordt genomen over centralisatie of decentrali satie van sportaccommodaties in Schiedam. In dit geval dus dui delijk: centralisatie. En zoiets vind ik dan met genoeg gemoti veerd". Ook van rechts werd het D'66-raadsiid in zijn kritiek op de wethouder gesteund. De heer S. J. Rosman gispte de wethou der, omdat ze geen duidelijke inventarisatie had gegeven over de behoeften voor uitbreiding, die in het kort behelzen: de bouw van een nieuwe, kleinere sportzaal, plus een extra verdie ping op de bestaande kleedruim ten. In haar antwoord op de uiterst kritische vragen was de wethouder kort. en vooral vin nig. Ongemakkelijk kijkend re pliceerde ze. dat ze niet meer gegevens had. En dat de raad voor meer informatie maar moest putten uit het jaarverslag van de sporthal. „Daar kunt u alies over de bezettingsgraad en dergelijke lezen". Naar het oordeel van me vrouw Verweij was centralisatie van de Schiedamse sportaccom modatie noodzakelijk, omdat de Margriethai midden in Schie dam staat en men met één cen trale hal met minder personeel kan volstaan. Truus Verweij ....demagogie. -W - yi U t; x; N - ^-X' 1 'SPORTHAE; MARGRIET Aad Wiegman ....tegen.... „Bovendien vind ik dat de raad nu 25.000 gulden moet toe kennen om de plannen voor te bereiden", drong ze aan, „omdat de hal nodig verbeterd moet worden en omdat het zinvol is te zjmer tijd tevens een plan voor uitbreiding te hebben". Over de gymnastiekzaal In Oost zei ze, dat daar binnenkort een voorstel over m de gemeenteraad zal ko men. Ondanks de steun van haar partijgenoot Arie Verlinde (PvdA) die meedeelde dat de binnensportverenigingen om ruimte zitten te sprmgen („De Margriethai zit al overvol"), wil de de meerderheid van de raad VVD. D'66, PCG, KVP en SGP de nota toch aanhouden. Te zijner tijd zal de wethouder met een duidelijker gemotiveerd voorstel moeten terugkomen, wil ze de raad overtuigen van de noodzaak om de sporthal uit te breiden. SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse raad heeft deze maand precies zestien uur en negen minuten nodig gehad voor de behandeling van de begroting voor 1973. Iets meer dan de helft van de tyd werd ge bruikt door B. en VV. voor beantwoording van de vragen. De rest werd volgepraat door de raadsleden. Burgemeester Roclfsema deelde dit gisteravond mee in z'n slot- spcechje. na de raadsmarathon deze maand. In december is de ge meenteraad zes keer achter elkaar bijeen geweest. De burgemeester zei in z'n nabeschouwing van een jaar gemeen teraad dat cr soms pittig gedebatteerd is, veel verkeerd begrepen werd en dat er wonderlijke situaties zyn geweest. „Verder zijn er nog nooit zoveel moties en voorstellen van orde geweest. Maar ja dat vindt alom in den lande plaats. Voor mij is het een gevolg van vele irritaties", sprak de burgemeester, die verder hoopte dat de onderlingg verhoudingen in de raad ondanks de meningsverschillen niet vertroebelen en dat het het volgend jaar met de raad beter gaat. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS. v/h M. v. Leeuwen 9 alle bekende merken Zrg-Zag machines vanal J 249.- tot 1149.- Hoogstraat 10 Tel. 269737 Schiedam (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS/SCHIE DAM V L AARD IN GEN De gemeenten Maas sluis, Vlaartlingen en Schiedam stellen momen teel alles in het werk om de te verwachten verho ging van de drinkwaterta rieven ongedaan te ma ken. De besturen van de drie plaatsen hebben geza menlijk een brief opge steld, die is gestuurd naar de minister van Binnen landse Zaken. In het schrijven dringen zij aan op een gesprek om de be zwaren tegen de verhoging uiteen te kunnen zeiten. Maassluis, Vlaardingen en Schiedam betrekken hun drinkwater van Rotterdam. Deze gemeente heeft de prijs moeten verhogen om dat miljoenen guldens zijn gestoken in het Biesbosch- project, dat is uitgevoerd om schoner drinkwater te ver krijgen. Normaal werd de Beerenplaat gebruikt om het water va" te betrekken, maar door de verontreini ging was dit niet langer ver antwoord. Buitenlandse be drijven, en met name Fran se, zijn biervan de oorzaak. Door de uitvoering van het Biesboschproject moet het tarief met bijna een kwartje per ku bieke meter worden verhoogd. De drie gemeentebesturen vin den dit niet rechtvaardig. Zij vinden dat de extra kosten niet op de schouders vin de bevol king moeten drukken. Het idee om gezamenlijk tegen de tariefs verhoging op te trekken, ont stond tijdens de besprekingen over de integratie van de nutsbe drijven van de drie gemeenten. Alhoewel deze plannen zijn afgeketst, bleven Maassluis, Vlaardingen en Schiedam una niem van mening dat zij geza- zamenlijk moesten proberen de verhoging ongedaan te maken. Op dit punt was men het bij zonder vlot met elkaar eens. Als de verhoging doorgaat moet de inwoner van Maassluis iets meer dan een gulden voor een kubieke meter water gaan betalen. "Wethouder I. van der: Knaap van de nutsbedrijven, die alle besprekingen van zeer nabij heeft meegemaakt, noemt de> prijsstijging een schok. In derge lijke zin liet hij zich uit tijdens de recente begrotingsbehande ling. Hij riep toen alle -aads- leden op met hun partijgenoten in de Tweede Kamer corrMct op te nemen om de pariememaners van de ernst van de zaak te doordringen. Hij zei toen onder meer: „Wij moeten niet oneven redig belast worden". In vergelijking met plaatsen die hun drinkwater van Den Haag betrekken, 'betalen Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam veel. Wethouder Van der Knaap noemt het dan ook terecht dat de drie gemeenten nu gezamen lijk tot actie zijn overgegaan. Iets dergelijks deden ze al eer der toen ze bij Rotterdam tegen de stijging protesteerden en te horen kregen dat de verhoging wel doorgevoerd moest worden. Op het voorstel om dan bij de rijksoverheid de zaak aanhangig te maken, besliste de Rotterdam se gemeenteraad anders. De raadsleden besloten in de no- vembervergadering de verho ging in fases door te voeren. In Maassluis kan dit om een aantal redenen niet. Wethouder Van der Knaap verklaart desgewenst niet te ver wachten dat er extra moeilijk heden bij de minister zullen ont staan omdat hij demissionair is. V- - Vw...» i.i> SCHIEDAM De gerefor meerde Oosterkerk zal -- net sis vele andere kerken in Schiedam de strijd om hel bestaan verliezen. Wellicht volgend jaar al zal de kerk voorgoed op slot gaan. Dit jaar nog moesten de gerefor meerden de Goede Haven- kerk aan de Westfrankeland- sediik verkopen aan Provin ciale Staten, liet wordt een bibliotheek De sluiting van de Ooster kerk. aan de voet van de Rotterdainsedijk ter hoogte l'an de Nieuw Mathenesser- straat, is te wijten aan de ge ringe belangstelling voor de erediensten. Enerzijds wordt oat veroorzaakt door verhui- wng naar de nieuwe wijken, anderzijds door de terugloop van het ledental. De gereformeerden in oost, west, zuid en centrum zullen na de sluiting van de Ooster kerk, aangewezen zijn op de Juüanakerk, aan de Burg. Knappcrtlaan. Deze moet voor dat doel grondig ver bouwd worden, Om het geld daarvoor bij elkaar te krij gen, is onder de gereformeer de gelovigen al een actie ge start. Volgens dominee Schu ring is de Julianakerk ideaal, omdat hij centraal ligt en erg ruim is. Met de twee overige gere formeerde kerken in Schie dam, die in Nicuwland en in Kethcl, zijn (nog) geen pro blemen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op twee plaat sen in Schiedam worden zater dag kerstzangavonden georgani seerd. In de Martinuskerk aan de Willem Adriessenlaan in Groenoord zijn alle bewoners van Schiedam-Noord welkom „ai een kerstzangdienst bij te wor=" Tie dienst draagt uit drukkelijk geen godsdienstig ka rakter. Medewerking verlenen de gezamenlijke koren van Groenoord en Kethel. De toe gang is gratis. Het Christelijk mannenkoor „De verenigde zangers" uit Ba- rendrecht geeft zaterdagavond een concert in de Gereformeer de Kerk aan de Westvest. Op het programma staan werken van Bach en Guilmant, Ook wordt gelegenheid tot samenzang ge boden. Kaarien zijn verkrijg baar bij muziekhandel Houtman aan de Singel 116. De samenzangdienst ln Groen oord begint om kwart over acht en de dienst in het Centrum om acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de dierenbescher ming start in januari 1973 weer met een cursus dieren-EHBO. Dierenarts J. de Kaper en af delingsinspecteur C. Spermon hebben de leiding over de cur sus. Deelnemers moeten minstens 18 jaar zijn, ze moeten lid zijn van de dierenbescherming en moeten aan 't eind van de cursus een examen afleggen. De kosten bedragen twintig gulden, waar voor men ook drie lesboekjes krijgt. Er kunnen maximaal vijftien personen aan de cursus meedoen. Wie zich het eersL aanmeldt, is verzekerd van een cursusplaats. Er zullen tien lot twaalf les sen worden gegeven, steeds op woensdagavond. Liefhebbers kunnen zich aanmelden hij het secretariaat. Parkweg 249 m Schiedam Het aanmelden moet voor 12 januari gebeuien (Van een onzer verslaggeveis) SCHIEDAM Op dinsdag 26 december, tweede kerstdag, zal op het Bachplein geen week markt worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dreigen de wolken pakken zich sa men boven het Zoldertheater in de Teerstoof. Het in ok tober door de burgemeester geopende theatertje kampt met een onvoorzien tekort op de exploitatie. Voor het programma voor het ko mende seizoen definitief wordt, wil de leiding van 't theater weten of de ge meente financieel te hulp wil schieten. Het eerste verzoek om sub sidie is botweg afgewezen. Het tweede verzoek, met betere motiveringen, draait nu door de ambtelijke mo len. Sluiting van Schiedams eerste „art-house" theater hangt af van die gemeente lijke beslissing. Een lid van de theatercom missie, een groepje mensen dat de leiding over het Zolderthea ter heeft, geeft graag tekst en uitleg over de nijpende situa tie: „Ons eerste subsidieverzoek is door een misverstand meteen geweigerd. Nu hebben we een meer gadetailleerde en duide lijk gemotiveerde aanvraag in gediend. We vragen daarin om veertigduizend gulden. Dat is het te verwachten exploitatie tekort voor het volgend jaar. Mochten we het geld niet krij gen, dan wordt de situatie erg moeilijk We zouden dan geld moeten vragen aan particulie ren'.' De woordvoerder van het Zol dertheater laat er geen twijfel over bestaan, dat hij vindt dat de gemeente over de brug moét komen. Maar hij weet ook waarom de gemeente er niet happig op is. „Formeel heeft de gemeente gelijk als ze zegt voor een „fait ss accompli" te zijn geplaatst De gemeente vindt, dat we eigen lijk eerst overleg hadden moe ten plegen Dat hebben we met gedaan, omdat we zo snel moge- lifk een theater op poten wilden zetten. Dat is gelukt dank zij financiële steun van particulie re fondsen We hadden een be ginkapitaal, maar door onvoor ziene omstandigheden is dat eerder geslonken dan was voor zien. Maar ik vind 't niet meer dan normaal, dat we nu bij de gemeente aankloppen." Volgens de leiding van het theater draait er nergens een theater in Nederland met een sluitende begroting. Ook mag de gemeente volgens hen niet uit het oog verliezen, dat Schie dam er wat voor terug krijgt. „Voor dat gemeentelijke geld staat straks ook een theater. Zoiets geeft Schiedam aliure. We hebben heus onderzocht of er behoefte aan is in Rijnmond. En hoeveel willen wij nu ver geleken met de begrotingen van de SG, SRJJ en het Passage- theater'" Het Zoldertheater heeft de afgelopen twee maanden iets minder belangstelling getrok ken, dan werd verwacht. Voor al de mime en poppenspelvoor- stelhngen leverden wemig pu bliek. Maar de inzet van de le den van de Teerstoof is nog steeds enorm Vrijwillig verzet ten zij bergen werk tijdens de voorstellingen in het weekeinde. ..Ais het theater maar één week sluiten moet, ben je de inzet kwijt. En die is eigenlijk nog belangrijker dan de sub sidie. Daarom wachten we nu af, of de gemeente dat ook be grijpt," aldus de leiding van de Teerstoof. SCHIEDAM Gedeputeerde Staten gaan akkoord met het kre diet van ongeveer 2 miljoen gul den voor de bouw van de nieuwe brandweerkazerne aan de Breed- straat. Ze hebben dat het Schie damse gemeentebestuur begtn deze week laten weten. Ook aan de tuim 200.000 gul den, uit te keren aan huurders in verband met woningverbete ring hebben GS hun fiat gege ven. Verdere posten, die al door de gemeenteraad zun aanvaard en nu goedkeuring hebben gekregen van GS, zun gehouden Tweede Kamerver kiezingen, 24 500 gulden voor de verbouwing van de eerste ver dieping van het pand van de GG en GD, 24.000 voor de aan schaf van purkeermeters, 2000 gulden voor nieuwe mo~ bilofoonappantbiuT voor de brandweer, 5000 gulden voor een nieuwe huistelefoonmstalla- tie in het Stcdelpk Museum, 13 850 gulden voor audio-visuele en andere technische hulpmid delen voor het openbaar- en bij zonder basis- en buitengewoon onderwijs, 19.500 gulden voor voorzieningen aan de Theo Thtjs- senschool, 5300 gulden voor voor zieningen aan de Goeman Borge- siusschool en 18.000 gulden voor de BueagTMgy««y Virvseaschool. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Cor Don, de stadsbeiaardier van Schiedam, zal op zaterdag 23 december op het carillon van da Grote of Sint Janskerk advents- en kerst liederen ten gehore brengen. Het carillonconcert begint om vijf uur 's middags en duurt een half uur. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Zolder theater speelt vrijdagavond het marionettentheater Lucas Gous- zwaard het stuk „Variaties voor twee alleen". Zaterdagavond treedt Jules de Corte in het theater op. Volgende week vrij dagavond 29 december concer teert het Flaute Dclce Trio in het Zoldertheater. Toneelgroep De Appel geeft de laatste voor stelling op 30 december met het stuk „Op leven en dood". De toegangskaarten -voor de voor stellingen kosten vier en een halve gulden. Op zaterdagmiddag worden kindervoorstellingen gegeven. Aanstaande zaterdag treedt het poppentheater Pulcinella op met „Boom in Holland." Volgende week zaterdagmiddag 30 decem ber speelt la Condola „Koning Leo's verjaardag.-' De toegangs kaarten voor deze matinees kos ten een rijksdaalder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de schoen makerij van het tehuis de Lin- denhof aan de Lange Achterweg in Schiedam heeft vanmorgen vroeg een felle uitslaande brand gewoed. De schoenmakerij, ge vestigd in een houten barak, is helemaal uitgebrand. De rest van het gebouwtje liep water schade op. Er deden zich bij de brand geen persoonlijke onge lukken voor. Vanmorgen kon de leiding van De Lindenhof nog met schatten hoeveel schade er was aange richt. Onder leiding van brand weercommandant L. Passchier is de brandweer het vuur na ongeveer een uur blussen mees ter geworden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Door onbeken de oorzaak is de 35-jarige plaat- j werker W. v.d. H. vannacht met zijn auto tegen een boom op de Rembrandtlaan gebotst. De man liep bij het ongeluk snijwonden aan zijn hoofd op, die door de GG en GD ter plaatse zijn be handeld. De politie heeft pro ces-verbaal tegen de automobi list opgemaakt, omdat hij onder invloed van sterke drank ver- keerde.

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1