GEMEENTE^KOOPT PAND VOOR METRO - m SCHIEDAM vandaAg Oudejaars- dienst voor RET - lijnen Proef met hulpsecretarie mislukt is *2 m Oudejaars- wensen voor GZ via radiol Gebr. de Veld I -I«V T.V. DEFECT E Gestaag Leidersrol Verlies POPPEZIJN! (Van een medewerker) SCHIEDAM De klok is niet meer terug te draai en. De Lindenhof aan de Lange Achterweg in Schie dam, het enige opvoedings- en behandelingstehuis ooi- oudere jongens in het Rijn mondgebied. sluiten, slot op In juli 1973 gaat het de poort. Definitief. Een betreurenswaardige zaak. Ook al omdat er lan delijk gezien iveing tchui- zen zijn waar jongens van deze leeftijd zeven tot negentien jaar worden opgevangen. Het zijn jon gens die in conflict zijn ge komen met hun omgeving, vaak met hun ouder?; die in bun omgeving geen steunpunten meer vonden. De Lindenhof wil die jon gens door een moeilijke pe riode heen helpen. Dat lukt lang niet altijd. Het resul taat van de ..behandeling" staat overigens los reden tot sluiting. door HAAS VAN DER SLOOT Toonkunst heeft vorige week een concert gegeven in de Grote of St. Janskerk. Voor diegenen die met de cultuur binnen dit bescheiden deel van Rijnmond niet helemaal op de hoogte zijn: Toonkunst is een organi satie waarin zich een belangrijk deel van de plaatselijke happy few verenigd heeft. In het Toonkunstkoor zingen vele notabelen en hun naaste bloedverwanten en dat was er misschien mede de oorzaak van dat de Grote Kerk op de desbetreffende avond stampvol was. Drs. A. J. Wijnandsde di recteur, voor De Lindenhof. VOOR GAZEllE SCHIEBRM Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren-T.V. »mge)nSt tot 0i'45 (02'10 naar rP* '11 'i /i::fi.M&M hekonmngStijdeU Van de hulpsecretarie (gevestigd in het postkantoor aan het Jacques Urlusplein) worden drastisch Wij helpen U direct VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 HET VRIJE VOLK Tehuis oor 'moeilijke jongens' sluit definitief van Adjunkt-drekteur H. G Lan- gerhorst noemt twee aanwijsba re redenen tot stuiting: ten eer ste neemt het aantal kinderen dat door een justitiële maatregel uit huis wordt gepaatst, al. Ten tweede heeft De Lindenhof er steeds meer moeite mee de jon gens aan een school of aan werk te helpen. Door een beleidsverandering in de kinderbescherming worden minder kinderen ..uit huis" en in een tehuis geplaatst dan vroe ger. „Bovendien zijn er de laat ste jaren veel vormen van alter natieve hulpverlening ontstaan, waar jongeren eerder aanklop pen met hun problemen, 't Ge beurt dan wel vaak dat jongeren van de ene instantie naar de an dere lopen". Lmdenhof-directeur drs A. J. Wijnands voegt er aan toe: „De tolerantie binnen de maatschappij is toegenomen zo dat die jongeren nu veel langer in hun eigen milieu gehand haafd worden dan vroeger". Aanmodderen x' w X y. - X%t- De bevolking van De Linden hof liep gestaag terug: vijf jaar geleden waren er van de 96 plaatsen verdeeld over twee gebouwen gemiddeld tachtig bezet. De afgelopen twee jaar lag de bezetting rond de 3 Ojon- gens. Daarom werd besloten het oudste gebouw (onder Monu mentenzorg) af te stoten, zodat de capaciteit werd gehalveerd. Nu wonen er nog 19 jongens en twee groepsleiders. Het Ministe rie van Justitie verleent subsidie per dag per jongen. Be "Stich ting Weeshuis der Hervormden De Lindenhof" zag haar werk basis wegvallen. De heer Langerhorst: „We krijgen onze jongens bijna met meer op scholen geplaatst. Als u nagaat dat we voor negentien jongens contact hehbon met veertien scholen, begrijpt u hoe moeilijk het gaat. Vroeger was het vrij gemakkelijk een werk kring voor de jongens te vindon Nu lukt dat nog maar slecht, ook door de verhoging van de leerplichtige leeftijd". Zelfs scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (LOM) staan met open voor Lmdenhof-jongans, vaak wegens plaatsgebrek Ook het gedrag van de Lmdenhof-bewo- ners wekt weerstanden. Wie in De Lindenhof woont krijgt al gauw het etiket "moeilijk han delbaar" opgeplakt, met het ge volg dat men zich dienovereen komstig gaat gedragen. Omdat de jongens vaak ouder zijn dan hun klasgenoten (ach terop geraakt in de loop der ja ren) komt net voor dat zij een leidersrol gaan vervullen: voor de schoolleiding een reden om die jongens, die zich bovendien met meer thuis voelen op school, weer snel kwijt te raken. Dit geldt uiteraaraard met voor alle jongens. Bestuur en direktie van De Lindenhof hadden hun antwoord op de school- en werkmoeiüjk- heden klaar: nieuwbouw. Men zocht grond in Schiedam voor een nieuw complex dat een schooi, een werkplaats, oen zwembad en een sporthal zou moeten omvatten, zodat onder wijs en werk "in eigen beheer" zouden kunnen plaatsvindn. Maar ui een gesprek tussen directie 'en ambtenaren werd, zo zegt drs. Wijnands, de bouwsub- sidie geweigerd omdat er vol gens het ministerie een grote overcapaciteit is. De Lmdenhof- directie ontkent dit niet Het besluit om met De Lin denhof te stoppen komt voor het ministerie, zo blijkt bij navraag, als een donderslag bij heldere hemel. Een gesprek tussen de directie en het ministerie over de sluiting moet nog volgen Het ministerie was wel op de hoogte van de problemen. De beslissing om te sluiten werd genomen door het bestuur op voorstel van de medewerkers. vlak echter niet Isn het Rijnmondgebied bete kent de sluiting een verlies. Er zijn geen andere tehuizen van dit type m deze regio. De stich ting De Lindenhof zal haar acti viteiten in dit stopzetten. In ieder geval wil de stichtmg het zogenaamde begeleide ka- merbewoning-projekt voortzet ten. De stichting heeft twee panden in huur, één in Schie dam en éen in Overschie, die elk geschikt zijn voor bewoning door vier jongens en een mentor, die samen met de jongens de leefregels in het huis vaststelt. Een maatschappelijk werkster helpt de jongens met hun per soonlijke problemen. Deze pro- jekten hebben een experimen teel karakter. De stichting wil hiermee in ieder geval tot een jaar na de sluiting van De Lin denhof doorgaan. Een aantal jonge bewoners heeft de directie gevraagd of zij ook aan het kamer-bewoning- projekt kunnen deelnemen De direktie voelt daar wel voor. Voor de jongens die tot de slui ting in De Lindenhof blijven, rijst de moeilijkheid dat het "opvoedingsplan", dat voor hen is opgezet, door de langzame leegloop m het gedrang komt Een commissie uit het bestuur, de directie en de staf heeft zich tot nu toe tot taak gesteld na te gaan aan welke vorm van jeugdwelzijnszorg er in Schie dam grote behoefte is. Uiteraard zullen zij ook de subsidie-verle ners polsen over de mogelijkhe den. Verwacht wordt dat het veer tig jaar oude pand van De Lin denhof dat nu nog in gebruik is, aan de gemeente zal worden verkocht. De gemeente heeft de grond nodig voor haar metro plannen. 'r zal echter ook ongetwij feld een andere zijn ge weest. Een concert in de Grote Kerk is, alleen al door de sfeer die er van de ruimte uitgaat een belevenis De Grote Kerk. hoewel weinig benut, is één van de mooiste kerken m heel Zuid-Holland. Door z'n architectuur. z"n een voud en de omvang is het een ideale concertzaal met een specifieke geschiktheid voor de opvoering van koor werken. De akoestiek binnen het gebouw is formidabel, daar zijn alle dirigenten, koorleiders en organisten die er optreden het over eens. Verbazingwekkend daarom is, dat de kerk zo weinig wordt benut. Wie doorde weeks een bezoek wil brengen aan de St. Jan komt meer voor een gesloten deur die slechts na moeizaam praten valt te openen. Concerten worden er nauwelijks gegeven en enige functie in het open bare leven, behalve dan de zondagse kerkdiensten heeft de kerk niet. Er zijn wel plannen voor. Ter motivering van de pu blieke geldinzamelingen voor het orgel is er gesproken over een bredere functie voor de kerk, maar in welke richting die plannen zullen gaan kon helaas nog niet worden ont huld. Daarover zullen eerst de beheerders van het gebouw een uitspraak moeten doen. yagelijk werd het daarom gehouden op concerten a la Toonkunst en orgelconcer ten tussen de middag in de hoop dat die meer publiek zulien trekken dan de con certen in de Rotterdamse St. Laurens. Dat dat te weinig is zal het kerkbestuur, wan neer ze echt een beroep wil doen op de publieke porte- monnaie, zich echter wel moeten realiseren. Twee of drie concerten per jaar, hoe goed bezocht ook zijn onvol doende als ze moeten dienen ter ondersteuning van een beroep op openbare gelden. Daarvoor moet meer gebeu ren. De plannenmakers die zich op dit ogenblik met de Grote Kerk bezighouden zijn daarbij echter ernstig gehandicapt door het fpit dat Schiedam op het gebied van het klassieke concert praktisch geen enkele ervaring bezit Er zijn wat concerten m het Stedelijk Museum, waarop een aantal goedwillende amateurs aan hun vrienden en bekenden laten horen wat ze er in het afgelopen jaar hebben bijge leerd. Er zijn daarnaast nog een aantal aulaconcerten, waarop dezelfde goedwillende amateurs een aantal aanko mende musici voorstellen aan een doorgaans spaarzaam pu bliek en eens per jaar geven de Schtedamse koren hun obligate concert. Maar daar blijft het bij. V/art echte concertseries, van echte optredens is geen sprake. Binnen heel Schiedam, is er trouwens niemand die zich met dergelijke evene menten gericht zou kunnen bezighouden. Waar Rotterdam beschikt over een speciale afdeling van de Rotterdamse kunststichting, die overigens best haar werkterrein zou willen uitbreiden tot Schie dam en Vlaardmgen, en door haar zijn concertprogramma's iaat verzorgen, wordt er in deze stad aangemodderd door een handjevol mensen die stuk voor stuk het beste met de muziek voor hebben doch de wegen niet zien om tot een redelijk muziekbeleid te ko men. En dat is jammer, want afgezien van de vele vrienden en bekenden bij het laatste Toonkunstconcert wijst een bezoekersaantal van tegen de duizend er toch wel op dat voor de klassieke muziek In Schiedam zeker belangstelling bestaat. RIJWIEL- EN BROMFIETSHANDEl HOOGSTRAAT 701-103 SCHIEDAM - TEL. 267552 Broersvest 58, tel. 26.T7.18 Nienwlandplein 57, tel. 70.11.60 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De RET heeft andere rijtijden vastgesteld voor het vervoer per tram en bus op 31 december. Tot half zes die ®g geldt een normale zondags regeling, daarna een twintig- en dertigminuten-dienst. Lijn 1 start vanaf de Honm- Serdijk een dertig-minuten- dienst om 17.36 tot 01.45. Vanuit seruedam: een zelfde dienst vanaf 17.36 tot 02.15 (naar remi se). Lijn 8 begint vanaf Kralmgen een dertig-minuten-dienst om n.36 tot 01.30. En vanuit Schie- j2® om 17.30 een twintig-minu- dienst t°t 02.05 (naar remi- Bus 38 van Emmaplein-Schie- uam om 17.30, met een dertig- mmuten-dienst tot 02.10 (naar ernise). Van Crooswijk om 17.30, een zelfde dienst tot 01.45. Bus 53 van station Schiedam t® jJ-30 met een dertig-minu- ot-dienst naar Dorpskerk tot ™-30, 00,55, 01.20 en 01.45. Van mindorp om 17.50 een dertig- f'mnu ten-diens tot 01.20. 01.45 hr02,05. Van Kethel-kerk: 18.25 ■tot 00 55° zest'S-minu ten-dienst onf"® 54 van station Schiedam '30 met een twintig-minu- enmenst tot 01.45 (01.55 en 02.15 flaar garage). „Bu.s„ 55 van station Schiedam 17.3a met een dertig-minu- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De hulpsecretarie van de gemeente in het post kantoortje op het Jacques Urlusplein in Groenoord valt niet in de smaak. Na een succesvolle aanloopperiode in de zomer van dit jaar, hebben steeds minder Groenoorders de weg weten te vinden naar het hulpbureau. B. en W. van Schiedam hebben deze week besloten de openings tijden van de hulpseeretarie drastisch te bekorten. Met ingang van 1 januari zal het loket alleen 's morgens geopend zijn, van half negen tot tien uur. Mocht de komende zomer blijken dat deze lijd tekort is, dan bestaat de mogelijkheid om het loket langer open tc houden, maar alleen in de zomermaanden. Door het openen van deze hulpseeretarie, zijn B. cn \V. van Schiedam indertijd (1 mei van dit jaar) tegemoet gekomen aan een desbetreffende wens van de Grocnoord-bewoners. Deze had den fikse bezwaren tegen het feit dat men voor eenvoudige be volkingsadministratie-zaken helemaal naar de afdeling Bevolking aan de Overschiesestraat moest. Volgens gemeente-voorlichter Dolf Buschkcns is het bezoek aan de hulpsecretarie in de maanden mei, juni en juli van dit jaar redelijk geweest: ruim dertig personen per dag. Daarna daalde het bezoek bijzonder sterk. Dc laatste maanden meldden zich ge middeld niet meer dan acht personen per dag aan het loket. Het Schicdamse gemeentebestuur heeft hieruit geconcludeerd, dat er kennelijk toch weinig behoefte is aan een hulpbureau in Schiedam-Noord. „Het bezoek aan de secretarie heeft duidelijk niet aan de verwachtingen voldaan", aldus de heer Buschkens. Dc bewoners van Schiedam-Noord kunnen bij hel hulpburcau terecht voor: aanvragen van paspoorten en toeristenkaarten, aan gifte van verhuizing binnen de gemeente en het inleveren van verhuiskaarten, het verstrekken van visakten, aanvragen voor een rijbewijs, inentingspapicren, het uitbetalen van kostwinners vergoedingen en verwanten van dienstplichtige militairen etc. Men kan er niet terecht voor zaken betreffende burgerlijke stand, zoals: aangifte van geboorte, huwelijk en overlijden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Evenals vorig jaar gaat de Schiedamse Zie kenomroep op Oudejaarsavond in het Gemeente-ziekenhuis een rechtstreekse uitzending verzor gen voor patiënten en verple gend personeel. In dit program ma dat wordt uitgezonden van 's avonds tien uur tot 's nachts half één, kunnen familie, vrien den en kennissen hun wensen voor het nieuwe jaar telefonisch overbrengen aan bekenden in het ziekenhuis. Het programma is alleen via de radio van het Gemeente-zie kenhuis te beluisteren. De radio- mstallatie van de dr. Nolet Stichtmg (éen radio per zaal) is voor deze uitzending niet ge schikt. Praten door de telefoon met de patiënten en het perso neel is niet mogelijk. Er kunnen alleen wensen worden overge bracht die rechtstreeks „de e- ther" in gaan. Een kwartier vóór en na mid dernacht wordt de uitzending gestopt om de mensen in het ziekenhuis de gelegenheid te ge ven elkaar een gelukkig nieuw jaar te wensen. Het telefoon nummer dat men op Oudejaars avond moet draaien, om de nieuwjaarswensen over te bren gen, is: 26.03.70. Evt. vooraf prijsopgave philips! St- L'duinastraat 78 a SI Schiedam J Telefoon—iÓIO26 86 38 I Off. Philips dealer SU/Tr.KIJ IVrI.K HANDEL Bezorging door de gehele stad

Het Vrije volk | 1972 | | pagina 1