Bewoners dure flat eisen huurverlaging van 100 gilden Wethouder Collé geeft alleen asbakken Geen extra zebra's SCHIEDAM VANDAAG Kankerverwekker December topmaand voor trouwlustigen Recreatie rond gebied Oud-Ketliel ofax 5.11.22 Gebr. de Veld Ooievaars vieren carnaval Politie weet geen oplossing Organisatie Inhabé-beurs in volle gang Vechtpartij tussen automobilisten Inbraak Fietser valt Van Toren zingt luisterliedjes T.V. DEFECT Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Heel ge leidelijk ballen de bewoners van de peperdure Groen- oordse flat aan het Van Beethovenplein boos een vuist tegen hun huisbaas, de gemeente Schiedam. Ze hebben gisteravond hun klachtenregen uitgestort over het hoofd van wethou der Collé van volkshuisves ting. Veel hoop op gunstige re sultaten na deze bespreking hebben de bewoners niet. De wethouder deed slechts en kele minimale toezeggingen. De belangrijkste wens van de bewoners is een huurver laging van honderd gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het PCG- raadslid, de heer W. Mak klaagt over Salari-achtige toestanden in de Alphons Ariënsstraat, aan de achter zijde van restaurant De Gouwe Geit en de Combi supermarkt. Enkele weken geleden heeft hij de afdeling Speciale Wetten van de po litie gevraagd poolshoogte te gaan nemen, maar tot nu toe heeft dat weinig of niets uitgehaald. De achterzijde van De Gouwe Geit en de Combi, in de Alphons Ariënsstraat. door HANS VAN DER SLOOT Een paar maanden geleden werd er hier ter plaatse al over geschreven. De Schiedamse plantsoenendienst gebruikt op grote schaal onkruidver delging smiddelen die milieuhygiënisch gezien hoogst ongewenst zijn. De aanleiding daartoe waren een paar vragen die het PvdA-raadslid Yvonne de Waard-Siljee had gesteld. Voor al uw verlichting-stereo-app. klenren-T.V. Wij helpen U direct VRIJDAG 26 JANUARI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 De enige concrete belofte die Collé de bewoners deed, was dat er in de hal en de lift asbakken komen. Hij durfde verder niets te beloven. Hij moest zelfs aar zelend erkennen, dat hij niet weet of er voor de prijzige flats een huurverhoging op komst is in 1973. Ook liet hij weten, dat de huidige huurprijs misschien nog zal stijgen, omdat hij nu maar voorlopig is. De bewoners van de torenflats aan het Van Beetho venplein betalen nu voor een twee- of driekamerflat 380 gul den per maand. Dat die huurprijs helemaal niet in verhouding staat tot het geboden wooncomfort, staat voor de bewoners als een paal boven water. Ze hebben op vroegere vergaderingen al een heel rijtje klachten opgesteld: Beneden moet een .recreatie ruimte komen voor algemeen gebruik. In de hal is het wenselijk een telefoon aan te sluiten. Het centraal antermesysteem moet uitgebreid worden voor de ontvangst van buitenlandse zendstations. Voor de ingang van de flat moet een parkeerverbod v^ kracht worden. '1"!# Maar voorop staat de huur verlaging met honderd gulden. Hierom hebben de bewoners dan ook schriftelijk aan het college van B. en W. gevraagd. De be doeling van deze huurverlaging is voigens de bewoners, de flats betaalbaar te maken voor die groepen huurders, waarvoor ze bestemd zijn. Dat zijn alleen staanden, bejaarden en gezinnen zonder kinderen. Drieenveertig bewoners van de flat hebben zich met deze eisen solidair ver klaard. Zes van hen hebben een werkgroep gevormd, die de ac ties van de bewoners coördineert. De heer Maas, één van de werkgroepleden zei gisteravond: „We zijn helemaal niet tevre den met de antwoorden van de wethouder. Omdat we leken zijn, worden we te gauw vastgepraat. Daarom gaan we zeker verder met actie voeren. Wat we precies gaan doen, weten we nog niet. Er is al over gepraat om bijvoor beeld met z'n allen de huur niet te betalen of zoiets. Maar dan moeten alle bewoners natuurlijk meedoen. Gelukkig lukt het aar dig om iedereen warm te laten lopen." 1 (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM Op de Bur gemeester Knappertlaan ko men niet meer zebrapaden. Er is er nu cigenlük maar één, tegenover het Gemeen teziekenhuis. De verkeers- commissie heeft dit gister middag unaniem besloten. Volgens de politie is het on nodig meer zebra's aan te leggen, temeer daar een ze- i-j bra alléén niet voldoende is. Er moeten altijd knipperlich ten of stoplichten bijstaan, omdat de P.K-laan een be langrijke doorgaanr.wcg is, waar het verkee.r voorrang heeft. De heer G. H. Jonkers, een (bewoner van de BK-laan, had per brief, om de aanleg van meer oversteekplaatsen ge vraagd. Hij krijgt een nega tief antwoord met duidelijke omschrijving thuisgestuurd van de verkocrscommissie. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Rotter- damsedijk is gisteravond een vechtpartij ontstaan tussen twee automobilisten. Komende uit de richting Rotterdam hadden ze el kaar op de Rotterdamsedijk al herhaaldelijk gehinderd, tot het ter hoogte van de grensflat tot een aanrijding kwam. De be stuurders gingen daar elkaar te lijf en stopten pas bij de aan komst van de politie. Op het hoofdbureau is de ruzie uitge praat en bijgelegd. De schade aan beide auto's is gering. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de firma Deppe aan de Schiekade is van nacht ingebroken. De inbrekers forceerden de buitendeur van het kantoor en doorzochten de ruimte grondig. Er is een tran sistorradio verdwenen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor de ver keerslichten aan de Lange Nieuwstraat is gistermiddag een fietser tegen een vrachtwagen aangevallen. De man, de 46-jari- ge C. B. kreeg een gat in zijn hoofd en brak zijn linkerpols. Na behandeling in het Gemeente Ziekenhuis kon hij naar huis te rug. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De invaliden- sportvereniging De Ooievaars organiseert morgen een grote carnavalsavond in het Spie- rmgshoeklyceum. Medewerkin gen verlenen Martin Green en de jtaad van Elf van de Schie damse scheidsrechtersvereniging met als Prins Carnaval De Vries van SVV. Kaarten kosten drie gulden en telefonisch te bestellen bij: 15-64-18 en 70-04-45. De feest avond begint om aeht uur. Raadslid ageert tegen vuile Gouwe Geit en Combi "De stapels fust en vuilniscon tainers staan er nog steeds. Het is een rot gezicht", zo beklaagt het raadslid zich. Bewoners van de Alphons Ariënstraat en de Burg. van Haarenlaan hebben onderling al meermalen hun misnoegen uitgesproken over het smerige uitzicht. De Combi-supermarkt is de grootste leverancier van het lege fust. De Gouwe Geit is eigenaar van de vcilcontainers, die voor namelijk gevuld zijn met etens- resten en vooral in het weekein de propvol zitten. De heer Mak: "De katten lopen er hier 's nachts uit te eten". Volgens de heer J. Holthaus, eigenaar van de Gouwe Geit, heeft hij het volste recht om de afvalcontainers op z'n stoep te zetten. „Ik betaal er 1200 gulden per jaar voor aan de gemeente". Hij verheelt niet dat de politie over deze kwestie is komen pra ten, maar ook deze weet, zo zegt de restaurant-houder, geen oplossing voor het probleem. "Als de gemeente het wel weet, dan hou ik me aanbevolen", aldus eigenaar J. Holthaus, die er nog aan toevoegt dat de containers elke week drie keer geleegd wor den. Hoewel hij zeker begrip kan brengen voor het standpunt van de heer Holthaus. wil het raads lid zich echter niet bij de be staande situatie neerleggen. "Als ik mijn vuilnisbak met kwijt kan, mag ik hem toch ook niet zomaar op de Burg. Honnerlage Gretelaan neerzetten". Voorts betwijfelt de heer Mak of de gemeente het recht heeft vergunningen af te geven, voor het tijdelijk neerzetten op een stoep van leeg fust en contai ners. Hij vindt het een onrede lijke oplossing. "Ik ga me oriën teren", zo belooft hij. Reactie van de eigenaar van de Gouwe Geit: "Dat wacht ik dan wel af". JWU IS bijna elk verdel- gingsmiddel dat het ni veau van de schoffel te bo ven gaat milieuhygiënisch niet verantwoord en voor de betreffende wethouder was er dan ook alle reden om de vragen van mevrouw De Waard volgens het spiek briefje allergemakkelijkst af te doen. Het raadslid De Waard hoefde zich geen zor gen te maken. Het in Schie dam gebruikte verdelgings middel was volstrekt onge vaarlijk en kon behalve voor het onkruid dan, absoluut geen kwaad. Echt niet. Dat blijkt dan nu. Het zo genaamde ongevaarlijke ver delgingsmiddel dat alle ge was binnen het kwartier de dorre blaadjes ter aarde deed leggen blijkt niet alleen gevaarlijk voor het onkruid en het kleine beetje insecten dat zich in de Rijnmond staande heeft weten te hou den. Het is ook nog eens ge vaarlijk voor de mens. Het animotrizol blijkt kankerver wekkend en vormt daardoor een veel grotere bedreiging dan de plantsoenendienst aanvankelijk deed veronder stellen. 7\7U HOEFT men daarvoor natuurlijk niet gelijk de plantsoenendienst dreigend aan te kijken. Die jongens weten ook niet beter. De re clame die rondom de chemi sche middelen voor de groot verbruiker wordt gemaakt overtreft die in wasmiddelen en tandpasta's verre in ge haaidheid en verve. De voor lichting wordt doorgaans verschaft in uiterst kostbaar drukwerk vol foto's waarop vrolijke mannen in nog vro lijker oranje overalls bezig zijn het frisse groen te be spuiten, zulks ter meerdere glorie van het getolereerde gewas. Daarnaast de formule voor zulks soort werkjes is doorgaans eenvoudig wor den wat formules in zeer ge simplificeerde vorm afge drukt (ook in kleurtjes liefst en worden wat vrijblijvende waarschuwingen afgedrukt in de trant van„Gevaarlijk bij inwendig gebruik" en „Niet tegen de windrichting in spuiten". Dat het onoor deelkundig verspuiten van de chemicaliën alleen al levens gevaarlijk kan zijn en wat de werkelijke gevolgen ervan voor de omgeving zijn ver melden die brochures nooit. Laat staan dat de stoffen kankerverwekkende bestand delen kunnen bevatten. TfN WAT de verbruiker helemaal nooit te weten komt is het feit dat er op de chemische markt gerommeld wordt als nergens. Vaak we ten de mensen die met de pu bliciteit en verkoop zijn be last geen weg tussen de dui zenden benamingen, formules en wetenschappelijke om schrijvingen, die dan nog vaak met een natte vinger uit een Engelse tekst worden gelicht. Vaak worden ver schillende stoffen ook onder verschillende benamingen verkocht. Een goed reclame man weet daar wel weg mee. Voor de overheid is het derhalve zaak goed op te let ten. In elk geval zouden dat soort aankopen moeten wor den voorafgegaan door een paar proefnemingen met als doel na te gaan of de aan te kopen chemicaliën inderdaad dezelfde zijn als staat aange geven en of ze al dan niet gevaarlijk zijn. Want dat laatste hoewel volgens voorschrift wel verplicht wordt zelden aangegeven. Elke firma verkoopt nu een maal liever; „Het enige mid del dat een afdoende onkruid- bestrijding op grote schaal garandeert", dan een een voudige kankerverwekker. (Van een onze verslaggeefsters) SCHIEDAM Het vorig jaar heeft Schiedam het verlies van ruim zeventienhonderd stadge noten opgeleverd. Op dit ogen blik staan 81201 Schiedammers bij de gemeentesecretarie inge schreven. In de laatste maand van het jaar aanschouwden 86 nieuwe Schiedammertjes het levenslicht. Er overleden tachtig Schiedam mers. De oorzaak van de dalende tendens in de bevolkingsaanwas zit, zoals elke maand, weer m het aantal verhuizingen. Er ver trokken in december 486 Schie dammers naar andere gemeen ten. Daar stond tegenover dat zich in die maand 257 nieuwe stadgenoten lieten inschrijven. Een verschil van 229 personen. Van de jonge Schiedammer tjes werden er vier onwettig ge boren. Op vier personen na, wa ren alle overledenen in decem ber ouder dan vijftig jaar. Op het Schiedamse stadhuis werden 134 huwelijken gesloten, waarmee december toch weer een topmaand voor trouwlusti gen bleek te zijn. Zestien huwe lijken werden in december ont bonden. Het grootste deel van de jong getrouwden betrok na de trouw dag een eigen woning in Schie dam. Meer dan twintig echtpa ren bleven na de trouwdag af zonderlijk wonen. Rotterdam en Schiedam wis selden in december de meeste inwoners uit. 104 nieuwe Schie dammers waren uit de grote buurtgemeente afkomstig en Schiedam leverde Rotterdam ir. die maand 68 nieuwe inwoners Als provincie kwam Zeeland als de meest populaire tevoorschijn, daar verhuisden zeventig Schie dammers heen. SUjTr.RIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele sted (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Zolder theater in de Teerstoof treedt vanavond het mimetheater „Kruimels" met het stuk „Ma jeur, Mineur" op. De productie omvat een gevarieerd program ma met een cartonaal karakter. De voorstelling begint om negen uur. Toegangskaarten kosten 4,50 gulden. Zaterdagavond brengt Dimitn van Toren Nederlandse luister liedjes ten gehore in het Zolder theater. Hij is in 1965 ontdekt, maar speelt al drie jaar niet meer voor televisie en radio. Hij vindt het prettiger om voor pu bliek op ie treden. Om negen uur begint de voorstelling van Dimitri van Toren, de toegangs kaarten kosten weer vier en een halve gulden. Voor de kinderen brengt het Marionettentheater Lucas Goud zwaard zaterdagmiddag het stuk „Aardige Aardman" op de plan ken. De kindervoorstelling be gint om half drie en de toe gangsprijs Is een rijksdaalder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Dit gebied van Schiedam-Noord wordt in de toekomst van steeds meer be lang voor de recreatie. Volgens het onlangs door Rijnmond uit gebrachte rapport Natuur en Landschap groeit de betekenis van dit gebied, in verband met het grote aantal mensen dat in de omgeving gaat wonen. Het rapport geeft ter overwe ging de wandel- en fietsmoge- lijkheden in het gebied rond Oud-Kethel uit te breiden door het aanleggen van een paar weggetjes en bruggen. Het oude polderlandschap ten westen van Oost-Abtspolder is door het prachtige oude kerkje van Kethel, het mooi gelegen gehucht Kerkbuurt en de aan trekkelijke Poldervaart nog een fraai gebied, aldus het rapport Natuur en Landschap. De conclusies uit dit rapport zullen worden verwerkt in het streekplan voor het Rijnmond gebied. Ook zal men bij het sa menstellen van recreatieplannen trachten gebruik te maken van de gegevens uit het rapport Na tuur en Landschap. Ook de ge meentebesturen kunnen in hun bestemmingsplannen rekening houden met het rapport. „Rijn mond Natuur en Landschap" is vervaardigd door adviseurs voor planologie, architectuur en land schap OD 205. N.V. (Van een onzer verslaggeefster* 1 SCHIEDAM De consumen tenbeurs Inhabé wordt dit jaar van 7 tot 13 april gehouden in de Sporthal Margriet. De beurs is dagelijks geopend van zever, tot elf uur 's avonds en woens dags, zaterdags en zondags var twaalf uur 's middags tot vijf uur. De beurs beslaat een opper- vlakte van 1300 vierkante meter en biedt tentoonstellingsruimte aan allerhande branches in de detailhandel. Het huren van standruimte kost dertig gulden per vierkante meter. Deelnemers kunnen ruimte reserveren aan het secretariaat, Nassaulaan 67 in Schiedam. De organisatie is in handen van de Stichting Sport hal Margriet. De beurs wordt van 2 tot en met zes april opgebouwd en moet op 16 april worden ont ruimd. De toegangsprijzen zijn voor volwassenen twee gulden en voor kinderen een gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHXEOnM Sroersvest 58, tel. 26.77J8 Meuwiandplein 57, tel. 70.1L60 Evt. voorafprijsopgave ';V Ipiïiïiïijj St. Lidulnastraat 78 a AFX Schiedamj V.X" [ffisgj Telefooii~4l9-26 86 38 I Off- Philips dealer kr.i

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1