Overval op diamant- boetiek in Amsterdam op f 60000 weg 98 Vijf percent van Rotterdamse ambtenaren mag naar Den Haag NEDERLANDER STEEKT TURK 1090400 Zeventien percent van Nederlandse joden bij Zionisten citroën^ rottendam 75 m Laatste bewoner afbraakstraat bij brand omgekomen 'Benoeming in Nijmegen nog niet officieeL Te luide brommers opgepast opruiming Twee mannen neergeslagen en beroofd Jarige matroos tussen wal en schip MEDISCH COMITÉ NEDERLAND- VIETNAM Minister Van Veen tot Zwarte Schaap uitgeroepen Demonstratie voor abortus België m Rel bij Goudse jongerensoos den ouden opruiming Drama in Schiedam Tas met 20.000 gestolen 'Hoe voorkom je winkel diefstallen r MOEPEftHEtKCENTRALE WORDT 0R3EHEVEN (Van een onzer verslaggever.-:) UTRECHT In bepaalde gevallen mag een werknemer werk weigeren wanneer hij meent dat dit gevaarlijk is. Hij mag dan advies vragen aan bijvoorbeeld de arbeids inspectie. Dit blijkt uit een uitspraak in een door de Bouwbond- NVV bij het kantongerecht in Haarlem aangespannen procedure. EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft nog steeds geen spoor van de twee mannen, die zaterdagavond even na S uur zo'n 50.000 tot 60.000 gulden uit de Etos-bakkerij roofden. De mannen kwamen met een witte Taunus de remise van de bakkerij binnengereden en hielden met een stengun en flobert-geweer met afgezaagde loop de controleur-kassier E. Vissering (50) en bewaker H. Sluis (41) onder controle. De drenkeling zit veilig in een politiewagen. Een broeder van de GGD behoefde hem niet te behandelen. m: iV.£>i-. termeulen (Van onze soc. econ. redactie) ROTTERDAM B en W. van Rotterdam vinden dat ma ximaal vijf procent van de ambtenaren van een tak van dienst op 6 februari in Den Haag mogen gaan demonstreren. In een brief agn de hoofden van dienst en secretarie-afde lingen schrijven B en W dat er geen bezwaar bestaat dat ambtenaren gaan protesteren tegen de wijziging in de eigen bijdrage voor het pensioen, maar alleen zolang de dienst het toelaat. ROTTERDAM „Weet je wat je morgén in de krant kunt lezen? Eén Nederlander steekt twee Turken dood", riep de 39-jarige olieman W. S. zaterdagavond uit, met het mes in de hand. Bij de Tur ken was een feestje aan de gang. De 39-jarige gastar beider Onur tRamazan werd door de Nederlander in de borst gestoken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De laatste bewoner van de Schiedamse Hoofdstraat is gistermiddag bij een brand om het leven gekomen. In de gang, vlak bij de trap vond de politie het ge deeltelijk verkoolde lichaam van de 51-jarige Willem den Ouden. Hoe de brand is ont staan is nog niet vastgesteld. Dr. Van der Schaar: Geen commentaar (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Geen commentaar. Alles is pas officieel als er handtekeningen zijn gezet." Dat was vanmorgen de reactie van hartchirurg dr. P. van der Schaar op berichten over een benoeming aan de afdeling hartchirurgie van de Nijmeegse universiteit. Australië laat Nederlander vrij Pakken stro in brand gestoken Fricslamls oudste 103 jaar .JSSIilpïiS: MAANDAG 29 JANUARI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 3 evaa mogen eren Het ging om een ontslag op staande voet van twee leden van de Bouwbond-NVV, die werk hadden geweigerd. Ze werkten aan de uitbreiding van een zusterhuis in Sant poort en kregen van de uitvoer der opdracht op zeven a acht meter hoogte een balklaag aan te brengen. De vloer op de be gane grond en de vloer van de eerste verdieping waren nog niet gelegd. Onder de aan te bren gen balklaag was alleen de be tonnen Xundering met uitscte- kende koppen van heipalen. Bij het opgedragen werk moes ten beide bouwvakkers op tien cm brede balken staan. Ze von den dit allebei een hoogst ge vaarlijke zaak en wensten ad vies va nde arbeidsinspectie te vragen. De uitvoerder beant woordde deze sugestie mol het ontslag op staande voet. De kantonrechter heeft in zijn uitspraak vastgesteld, dat een werknemer het recht heeft zich tijdens het werk te laten voor lichten over het a! da nniet ge vaarlijke karakter van opgedra gen werk. Ais hij dat wil is dat geen reden voor ontslag op staande voet. De Bouwbond-NVV" tekent hierbij aan. dat uit dit vonnis niet mag worden afgeleid dat werkweigering altijd mogelijk is. (Van een onzer verslaggeefsters; AMSTERDAM Bij een inbraak in de diamantboe- tiek van Herman Schipper op het Rokin te Amsterdam is zaterdag voor een waarde van 40.000 gulden aan siera den gestolen. De daders, twee mannen, vernielden een ruit in de voordeur en dron gen de zaak binnen. Een ho telgast die hen zag, alar meerde onmiddellijk de po litie. maar toen die arriveer de waren de inbrekers ai verdwenen. Een vitrine waarin bro ches, armbanden, halskettin gen en met briljanten bezet te ringen lagen, bleek leeg geroofd. Een derde personeelslid, de 50-jarige H. Vos. wist zich ach ter broodrekken schuil te hou den. maar zag geen kans de bui tenwacht te waarschuwen. Toen de broodbezorger A. Smits (571 en zijn hulpje J. Christiaans (17) even later de bakkerij binnenreden raakten de overvallers kennelijk in pa niek en begonnen te schieten. Zij dwongen de vier mannen op de grond te gaan liggen. Met een stengun werden ze onder contro le gehouden. Uit de nog niet ge sloten kluis haalde oen van de overvallers het papiergeld, waarna ze de bakkerij verlieten. Xog geen minuut later zetten acht politie-auto's do achtervoi- .ging in. De witte Taunus werd een uur later tussen de leger plaats Oirschot en het vliegveld Welschap gevonden. De mannen waren echter spoorloos. Volgens bewaker Sluis zouden de twee mannen, die met bivakmutsen waren vermomd, vrij jong zijr. geweest. Laat anderen f 7,95 betalen voor deze fijne koffertas leen prijs die hij overigens dubbel en dwars waard is) maar zorg dat U bij onze klanten hoort, die er nu nog géén vier gulden voor betalen. Een ruime koffertas in de kleu ren blauw, rood, bruin, cognac en beige. Deze fijne tas, ideaal ais U gaat stadten maar ook leuk als visitetas, koopt U nu bij. ons voor nog géén vier gulden. iGj; Dinsdagmorgen om 9 uur be- 9'nt op de parterre de verkoop van deze ruime koffertas. in 5 mooie kleu ren, nu per stuk 3! Duur vun do opruiming 18januari tot 8 februari 'Géén tel, of schrift, best het winkelen waard AMSTERDAM (ANP) Een «Harige inwoner van Hellevoet- sluis en een 33-jarige Amstei- vener zijn zaterdag in Amster dam aan de Amstel door twee mannen met een stuk ijzer neer geslagen en beroofd. De man- "en. raakten hun portefeuilles, horloges en ringen kwijt. De Amstelvener is met een ernstige hoofdwond in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De daders zijn nog niet gepakt. De slachtoffers ivarett met ae overvallers in contact geko men in een homofielencafé, al« 'JS c®- politie. De mannen zeg- 8en dat zij na het verlaten van net café voortdurend door het Weetal werden gevolgd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —"De ver jaardag van de Duitse matroos Erich SchJifiger is vannacht slecht begonnen. De jongen uit Mitteisheirn was nog maar net 16 geworden toen hij in de Koningshaven naast de loopplank van zijn schip stapte. Erich kwam in het water tussen wal en het schip, de Balcleggersee terecht. Zijn ge roep werd gehoord door de heer J. W. Schuit uit de Meeu- wenstraat. Met hulp van buurtbewoners wist die met veel moeile de verkleumde jongen aan een touw op de wal te trekken. De inmiddels gearriveerde politie had de GGD al gewaar schuwd. maar nadat Erich Ier plaatse was onderzocht mocht hij zijn eigen bed weer in. Echter niet dan nadat hij door iedereen uitvoerig was gefeli citeerd. Verwacht wordt dat het per centage demonstrerende Rotter damse ambtenaren nog iets la ger dan het maximum van 5 procent zal zijn. Totaal zullen het er tussen de vier- en zes honderd zijn, zo wordt op het stadhuis verwacht. B. en W. van Rotterdam hou den zich met deze regeling aan de grenzen die door de minister van Binnenlandse Zaken zijn gesteld. De tweede Turk kon de steken van de dronken W. S. ontwijken, waarna de situatie kennelijk wat verkoelde, want gedrieën gingen de mannen naar het Zui derziekenhuis. Daar ontstak de Nederlander echter opnieuw in woede. Met een mes bedreigde hij het verpleegkundig perso neel. De te hulp geroepen politie heeft de man in het Zuiderzie kenhuis ingerekend en in verze kerde bewaring gesteld wegens „poging tot doodslag". De toe stand van de verwonde Turk is niet ernstig. post giro ten name van M.C.N.V.-Amsterdam onder nummer C 35 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het grootste Zwarte Schaap van Nederland is sinds gisteren minister Van Veen van onderwijs. Omdat hij het als prominente figuur on danks zijn „goede bedoelingen" in de pers zwaar te verduren kreeg dit jaar, is hem deze on derscheiding toegekend door de Nijmeegse carnavalsvereniging 't Swerte Schaop. Minister Van Veen ontpopte zich na zijn benoeming tot een rasechte 'buut-redner' die er niet voor terugdeinsde ook zich zelf in het belachelijke te trek ken. NAMEN (Belga) Met auto's, treinen en bussen zijn zaterdag ruim 5500 mensen uit alle delen van België naar Namen getrok ken om te demonstreren vóór liberalisatie van abortus en voor dr. Peers, de Belgische vrouwen arts die wegens abortus in voor arrest zit en vandaag voor de rechtbank moet verschijnen. Er zouden inmiddels -reeds 120.000 handtekeningen zijn verzameld voor een petitie ten gunste van dr. Peers. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Met getrokken pistool heeft de Goudse politie gisteravond bij een jongerenso- ciëteit in Gouda enkele jongens aangehouden die bij een vecht partij betrokken waren. Wat de aanleiding van de vechtpartij was wordt nog on derzocht. Niemand werd erbij gewond. Toen de politie arriveerde sloeg een aantal jongeren op de vlucht. Een hoofdagent trok daarop zijn pistool en wist ze met waarschuwingsschoten tot staan te brengen. Tegen enkelen is proces-verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het ledental van de Nederlandse Zionisten Bond (NZB) begin dit jaar ruim 1800, ofwel 6,5 percent van de Nederlandse joden zai tot 4500 stijgen nu de Woman In ternational Zionist Organisation besloten heeft zich bij de bond aan te sluiten. 17 percent van de joodse bevolking in ons land (ongeveer 29.000) zal dan bij de NZB aangesloten zijn. NZB-voorzitter S. Cohen, die dit zaterdag op de 70ste alge mene jaarvergadering in Am sterdam meedeelde, meende de reden, dat de meeste joden in Nederland zich niet b ijde Zio nisten aansluiten, te moeten zoeken in het emotionele vlak. „Bij de meeslen overheerst het gevoel dat er voor hen geen an dere plicht meer bestaat dan het geven van een financiële bijdra ge aan Israël sinds de joodse staat een feit is geworden. He laas vond ik bij velen ook onwil tot het geven van politieke steun aan de staat Israël.' zei hij. Ook gelooft hij dat veel joden bang zijn geconfronteerd te wor den met de ongewenste vraag van de persoonlijke emigratie naar Israël. Lagere inkomsten en levensstandaard zijn volgens hem voor velen een belemmering naar Israël te emigreren. alleen gevestigd: Centrum: Cool singel 4 Kipstraal 27 Bredestraat 1-79 Noord: MoltzerstraatlG Oost: FolkertEtsingastraat2 Zuid: Wa!ravensttaat83 Citroen informatiecentrum voor .Rotterdam 010 -14.44.00* Met diolen crêpe jersey bent U verzekerd van een goed eindre sultaaten U begint al met guldens voordeel. Diolen crêpe jersey van een prachtige kwaliteit, 150 cm breed, in vele kleuren w.o. ma rine, geel, bleu, lila en rood. Deze stof koopt U nu voor nog géén negen gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur be- gint op de parterre de verkoop van deze diolen crêpe jersey, 150 cm breed, nu per me ter 8, jersey, Duur vjn de opruiming 18 jamt jri tot 8 februari Géén te/, of schrift, best. Via het oude pakhuis werd het lichaam van het slachtoffer weggedragen. Willem den Ouden kon moei lijk afscheid nemen van het huisje boven een al dichtgespij kerd pakhuis. Hij was er gebo ren en later was het zijn eigen dom gev/orden. De man woonde er jarenlang samen met zijn zuster. De laatste tijd woonde alleen hij nog in de Hoofdstraat. Toen de gemeente Schiedam de wo ningen ging onteigenen voor sloop weigerde Willem den Ouden zijn huisje te verkopen. Stuk voor stuk werden de hui zen om hem heen dichtgetim merd. Voorbijgangers ontdekten gistermiddag de brand. De aansteiling van dr. Van der Schaar zou in de loop van van daag officieel bekend worden ge maakt. Een commissie van goede diensten onder leiding van de Amsterdamse chirurg J. Greep zou er verantwoordelijk voor zijn. Ais datum wordt 1 juli ge noemd. AMSTERDAM (ANP) Uit de cabine van een vieeswagen is zaterdag in Amsterdam een plastic tas met 20.000 gestolen. Een nog niet opgespoorde man nam de tas mee, terwijl de chauffeur en zijn bijrijder bezig waren vlees af te leveren bij een slager in de Haarlemmer straat, De chauffeur had het geld filiaal opbrengsten van vrijdag opgehaald op zijn dagelijkse ronde voor de bezorging van vlees bij de filialen van het be drijf waarvoor hij werkt. Vol gens de politie zijn de sloten van de auto vrij eenvoudig te openen. Dr. Van der Schaar is volgens insiders niet erg gelukkig met deze oplossing, omdat hij zijn vaste medewerkers uit het Eind hovense Binnenziekenhuis niet mee zal kunnen nemen naar Nij megen. Het bezwaar daartegen zou zijn dat het opnemen van het team van dr. Van der Schaar in de Nijmeegse pioeg moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. Dr. Van der Schaar was aan vankelijk aangeboden op 1 januari met zijn medewerkers in Nijmegen te beginnen, maar dit aanbod werd na enkele dagen ingetrokken wegens ruimte- en personeelsgebrek. Dr. Van der Schaar maakt vóór juli een studiereis tiaar Amerika om zich te verdiepen in de nazorg. CANBEKRI (UPI) De 42- jarigo Nederlander H. P. die in 1962 in Australië tot levenslang werd veroordeeld wegens moord op zijn, toen 23-jarige zwangere vrouw, wordt woensdag vrijge laten. De man zal, zo deelde de Australische minister voor Im migratie, Al Grassbv vandaag mee, onmiddellijk naar Neder land worden uitgewezen. DEN HAAG Op 1 april treedt een nieuwe regel in wer king om de geluidsproduktie van brommers te controleren. Een nieuwe meetmethode, die door het ministerie van Verkeer en Wa'crstaat uniek wordt ge- noemd oor Europa, maakt het mogelijk om het geluid dat een bromfiets produceert op een halve meter van dc- uitlaat te meten. Op het ogenblik gebruikt men nog een me».afstand van zeven meter. Wordt de meeting thans uit gevoerd bij rijdende brommers, volgens de nieuwe methode moet de brommer tijdens het meten op de standaard staan, zodat het mogelijk is om het geluidsniveau temeten bij verschillende toe rental. BORGER "(ANP) - Op een aantal plaatsen in de Drentse dorpen Grollo. Rolde. Gieten, Gasselte en Borger zijn het af gelopen weekeinde hopen stro in vlammen opgegaan. De politie vermoed dat de branden waren aangestoken. In totaal gingen ruim 3000 pakken stro verloren. Bij soortgelijke branden vorige week in de Drentse gemeenten Sleen en Orvelte nam de politie ook ai aan dat sprake was van brandstichting. ROTTERDAM Luttele da gen nadat een verkoper van Ra- eliohandel Modern had geluis terd naar een lezing van de po litieverordening. met als titel „Hoe voorkom je Winkeldiefstal len", kreeg hij er al mee te ma ken. Zaterdagmiddag zag hij een 22-jarige jongen een aantal pla ten wegpakken. „De klant" had weinig zin om te betalen. Toen de verkoper op hem afstapte, sloeg die van zich af. De verkoper rende de 22-jari- ge R. F. G (van beroep zieken verzorger) nog wei na, maar kreeg hem niet meer te pakken. De politie, wat later, wel. Op de Bergse Linker Rottekade, hield zij de „klant" aan. De meeste grammofoonplaten had de ver dachte onderweg weggegooid. Maar in een speciaal voor het wegstoppen van platen, vernaai- de overjas vond de politie nog twee langspeelplaten, een panta lon en wat kleerhangers. ST ANNAPAUOCFilE De oudste inwoonster van Friesland is mevrouw Jantje Broersrr.a- Bil. die zaterdag in het verpleeg huis de Vlaswiek in St. Anna- parochie haar 103-de verjaardag vierde.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1