Debat over kankerverwekkend bestrijdingsmiddel raadslid: Vietnam - middel Raadscommissie onderzoekt huisvestingsbeleid gemeente mt Vertoning elvaart, Welzijn Zu d zonder stroom: kaarsen uit de kast Oorzaak zuurslo - gebrek ellevesl nog onbekend RECLAMEBUREAU IN DURE TORENFLAT? Raads- vlammetfes (JfQvanderwac AANMELDING TEVOPHARM METAAL-FRAISER REVOLVER-DRAAIER MACHINE BANKWERKER Vergadering SRJJ-bestimr ZIJDEVELD MATIG TEVREDEN Groenoord slordig met afval Geld ontvreemd uit Technische School Brandje in slaapkamer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De voornaamste bestanddelen van het ontbladeringsmiddel dat in Vietnam is gebruikt, spuit de plantsoenendienst ook op het Schiedamse onkruid. Deze onthulling deed raadslid Yvonne de Waard-Siljee tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering. Volgens de PvdA-ster kunnen deze bestanddelen van het middel bij mensen erfelijke afwijkingen veroorzaken. Ze vond het gebruik van dit middel nog verontrustender dan het al eerder gesignaleerde gebruik van animotriazol, dat kanker kan teweeg brengen. De raad voelde zich best op z'n gemak in het nieuwe stadskantoo-i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een nog te vormen speciale raadscom missie moet binnen twee maanden rapport uitbrengen over bet gemeentelijke huisvestingsbeleid inzake de dure toren- its in Groenoord. Een motie van die strekking van het PPR-raadslid J. H. M. Voorwald is gisteravond tegen de zin van het overgrote deel van het Schiedamse gemeentebe stuur in door de raad aanvaard. De enige in het college van burgemeester en wethou ders, die de talrijke verontruste raadsleden volledig opening van zaken wilde geven, was wethouder Bert Kaptein. Hij vond dat de affaire nu maar eens grondig uitgespit moet worden. PASFOTO'S Direct klaar T.V. REPARATIE SCHIEDÜM STEDELIJK GYMNASIUM SCHIEDAM Hugo de Grootstraat 6, tel. 010 - 708823 van nieuwe leerlingen voor de 1e klas (brugklas) Woensdag 14 februari 9.30-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur Vrijdag 16 februari 9.30-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur Zaterdag 17 februari 10.00-12.00 uur Maandagavond 12 februari om 20,00 uur zal er in het Gymna sium een Voorlichtingsavond zijn voor die ouders, die overwegen hun kind voor het Gymnasium aan te melden. Drs. W, A. Visser, gymnasii rector In een DAGBLAD zit u goed met Uw ADVERTENTIE In onze moderne fabriek vervaardigen wij verpak kingsmachines en installaties in kleme series of en kelstuks Voor onze verspanende afdeling vragen wij thans een allround en een ervaren Tevens vragen wij voor onze bankwerkerij een De werkzaamheden worden verricht in een pretti ge, collegiale sfeer. Aanmeldingen: Regoutstraat 7, 's-Gravenlandsepolder, Schiedam, Voor afspraken en inlichtingen: de heer Van der Pol, Telefoon 375177. DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 HEI VRIJE VOLK PAGiNA 15 ontbladert Schiedam Mevrouw de Waard bekende lang te hebben geaarzeld voor je had besloten deze beschuldi ging in de openbaarheid te bren gen: 'Maar', zo verklaarde ze, •alleen een schokeffect schijnt Chris Zijdeveld luistert naar de debatten over de chemische on kruidbestrijdings middelen. SCHIEDAM Bij de debatten over de bestrij dingsmiddelen was ook de man, die de zaak van het kankerverwekkende ver gif aan de kaak stelde, aanwezig, Chris Zijdeveld toonde zich over de be stuiten van de raad maar „matig" tevreden. „Ik had gehoopt, dat de raad nu zou besluiten om definitief met het bespui ten van onkruid op straat te stoppen. Het is toch on nodig. Die enkele plukjes groen worden door het verkeer en de voetgangers wel vertrapt."" De heer Zijdeveld zei de houding van de wethouder te hebben voorspeld; „Hij probeert de zaak af te houden, tot het genoeg deskundigen heeft verza meld. die zeggen dat de gebruikte middelen onge vaarlijk zijn. Zo zal het wel gaan, helaas". invloed te hebben op het be leid van de wethouder*. Voor haar was dit een extra reden om de Plantsoenendienst onmiddellijk te laten stoppen met het spuiten van herbiciden. De door deskundigen bewezen gevaren zijn volgens haar niet aanvechtbaar. Ze voegde er nog aan toe: "Waarom zou het onkruid trou wens moeten worden verdelgd? We zitten vast aan grasvelden en rozenperken. Stop met on kruidbestrijders en ga weer ouderwets schoffelen'. Wethouder Eef Collé had voor dit betoog nauwelijks een weer woord. Hij deelde alleen mee, dat voorlopig met bespuiten wordt gestopt. Eerst moet de raad een be sluit nemen over het nog te ver wachten voorstel van het ge meentebestuur over onkruidver delging, Wanneer dit pre-advies de raadsleden zal worden voor geschoteld, durfde de wethou der niet te zeggen. 'We moeten de al gedane on derzoekingen uitdiepen. Ook moeten -we ons bezinnen op de consequenties van de eventuele stopzetting van het toepassen van herbiciden. Deskundigen raadplegen nu met man en macht alle literatuur over dit onder- delging. Wanneer dit preadvies een degelijk inzicht in de pro blematiek zal geven', De wethouder hield ook vol, dat er tot nu toe erg voorzich tig met de bespuitingsmiddelen werd omgesprongen. Yvonne de Waard logenstrafte deze bewe ring: 'Dat is niet waar. Bij som mige mensen spoten de mannen van de gemeente het gevaar lijke bestrijdingsmiddel over de drempel. Ook heb ik mannen met dit middel bezig gezien, zonder dat ze de voorgeschre ven maskers er; overalls aan hadden. Ik twijfel aan de des kundigheid van de rijksconsu lent, die de dienst moet advise ren'. De WD'er Gerard Verhuls- donk viel Mevrouw de Waard bij: 'Is die enkele grasspriet al deze toestanden waard. Laten we gewoon teruggaan naar de natuur'. Ter verdediging kon de wet houder alleen nog zeggen: 'Ik heb er geen verstand van, dus kan ik niet oordelen. Ik weet alleen, dat de Schiedamse Plant soenendienst erg gunstig bekend staat. Het onderhoud van het Schiedamse groen eist heel veel werk en deskundigheid. Ik weet uit ervaring, dat onze dienst al les voor het groen in deze stad overheeft'. Niettemin was hij, met wet houder Collé bijzonder boos, op drie PvdA-kamerleden die pftgelfcden naar aanleiding van het PPR-rapport „Het zal je ?a,af Sebeuren" (daarin wordt S', '^wijzen door de gemeente ran dure flats aan mensen die net eigenlijk niet kunnen beta- ®J?,en derhalve met bijstands- geholpen moeten worden, raroordeeïd) vragen aan de mi- o'l,r, hebben gesteld over de öentedamse torenflat-proble men. Wethouder Kaptein nijdig: Het is een blunder van de eer ste soort dat deze kamerleden suggereren dat er hier maar ge rotzooid wordt met die wonin gen om de tekorten van de wo- ningdienst te dekken". Wethou der Collé, met iets minder stem verheffing: „Ik betreur het dat de kamerleden de juistheid van het PPR-rapport niet hebben onderzocht". Rearti» var; de PPR-leden Hans van der Wilk en Herman Noordegraaf later in de wandel gangen; „Alle cijfers in het rap port kloppen". Hans van der Wilk: „Schaefer van de PvdA had gezegd: als hier maar een kwart van waar is, moeten er vragen over gesteld worden in de Kamer". Direct bij de aanvang van de debatten over de torenflat kwestie bracht het PPR-raads- lid Voorwald al zwaar geschut in stelling tegen het college. Hij constateerde dat de schriftelijke vragen die hij over de affaire had gesteld, onbevredigend be antwoord waren. En herhaalde nogmaals de al in het rapport geformuleerde uitspraak dat het onverantwoord is om mensen „met zulke lage inkomens in huizen te zeteten met zulke ho ge huren". Het PCG-raadslid J. van Raalte viel hem hierin bij en noemde het volstoppen van de flats frustrerend. Wethouder Collé benadrukte in z'n antwoord opnieuw dat het bij de torenflats in Groenoord en in mindere mate bij de fiats aan de Nieuwe Damlaan alleen gaat om mensen met een sociale en een medische indicatie. „Als we die mensen in een vochtig huis laten zitten, dan laden we een sterke verantwoording op ons". De wethouder vond dat de raad de affaire sterk overtrok. „Het gaat namelijk om zeven mensen op het Van Beethoven- plein en vijf mensen aan de Nieuwe Damlaan.'. Ondanks die tegenwerping handhaafde het raadslid Voor wald z'n kritiek en zijn motie (een andere motie van hem over deze kwestie werd ingetrokken, omdat de speciale commissie zich met de daarin aangesneden materie zal gaan bezighouden), die met 20 stemmen vóór en 16 tegen door de raad werd aan vaard. Voetenoot van het raadslid Voorwald na afloop van de raadsvergadering: „Ik heb van bewoners gehoord dat op de bo venste etage van de Van Beet- hovenpleinflat nu een reclame bureau is gevestigd". (Van een onz«m verslaggeefsters) SCHIEDAM ,n het cen trum De Dukdalf aan de Rijn- i -traat draait vanavond de film 'Welvaart/Welzijn'. Deskundigen cicn de film inleiden en toe- "Ichten. De voorstelling Is voor 's "ereen toegankelijk. Er hoeft geer; toegangsprijs betaald te worden. Om acht uur gaat de zaal open. Verder heeft de Dukdalf voor elke dinsdag in februari een programma voor volwassenen Op 13 februari kan iedereen ko men doen waar hij of zij zijn m heeft. Op 20 februari is er een Bingo-avond en de dinsdag daarna is er een klaverjastoer- nooi. (Van een _..zer verslaggeefsters) SCHIEDAM Om acht uur houdt het bestuur van de Schie damse Raad voor „sugd en Jon geren een vergadering in het Proveniershuis. Als enige onder werp komen de statutenwijzi gingen aan de orde. Over deze statutenwijzigingen is al tijdens verschillende voorgaande verga deringen gepraat, maar nog steeds zijn geen spijkers met koppen geslagen. De vergadering van het SRJJ- bestuur is openbaar. SCHIEDAM De wijkvereni- ging Groenoord doet een beroep op de bewoners in deze wijk geen afval, stenen en stukken beton op de luifels boven de flatingangen te gooien. Vooral op het Johann Straussplein hebben de bewoners en de jeugd daar soms een handje van, zo weet de wijkvereniging, die verder zegt gezien te hebben dat hier en daar soms volle plastic vuil niszakken op de afdakjes liggen. SCHIEDAM In de Techni sche school aan de Nolenslaan zondagnacht ingebroken. Er verdween uit een busje in de conciergeloge 10 en uit een lade in het bureau van de administra tie 40 aan klein geld- SCHIEDAM De Schie damse raadsleden zfju over het algemeen tevreden met de nieuwe raadszaal in het stadskantoor. Nogal wat moeilijkheden warec er met de geluidsinstallatie en de betonnen paal in het midden van de zaal, maar verder marcheerden de za ken prima. Opvallend was dat veel raadsleden aen optimaal gebruik maakten van de ruime mogelijkhe den om rond te stappen. „Het begint al een beetje te lijken op de Vlaardingse raadstoestand, daar loopt ook iedereen door elkaar," aldus een journalist aan de perstafel. Wethouder Bolmers had bij de aanvang van de raadsvergadering nogal wat moeite met de nieuwe snufjes der techniek. Hjj zat zo gek aan te kijken tegen de grote, ronde stormbal op zijn microfoon, dat hij er eerst even aan moest likken. De heer K. Gilyamse uit het Singelkwartier die de centen, straks te beste den aan het 700-jarig be staan van Schiedam, weg gegooid geld vindt, is niet aan z'n trekken gekomen. Z'n brief over deze zaak werd door de raad zonder enige discussie, als kennis geving aangenomen. Hij was er erg over teleurge steld. Het enige loon dat hfj voor z'n arbeid heeft ontvangen, is een aantal positieve reacties van mensen op straat. Ze her kenden hem van de foto in de krant. Het raadslid Aad Wieg man heeft een voettocht naar Kethel ndenmmen. Hij deed daa« gisteravond verslag van. Wat hem o.a. was opgevallen, was dat ambtenaren een tanksta tion hadden gesitueerd op de hoek Lindeijerstraat/ Schïedamseweg, terwijl het hoek Schiedatnseweg/Zwa- luwlaan moet zijn. Op de vraag of hij ook naar ge bieden buiten Schiedam voettochten onderneemt, antwoordde de langste baard uit de gemeenteraad: „De wereld eindigt voor mij in Kethel." De veronderstelling van het college dat er meer pu bliek naar de raadsverga deringen zal komen, omdat er in het nieuwe stadskan toor veel meer ruimte is, is uitgekomen. Zo'n zestig a zeventig belangstellen den zijn gisteravond ko men opdagen; in het oude stadhuis waren het er vaak niet meer dan 20 a 30. In de krant van gisteren hebben we een storende fout gemaakt. De Schie damse gemeentesecretaris mr. Blok heet geen Maar ten, maar gewoon Melis. De heer Blok maakte ons daar gisteravond op op merkzaam. SCHIEDAM Door kortslui ting in een hoogspanningshuisje aan de Hoofdstraat, heeft Schie- dam-zuid gisteravond tot laat in de avond in het donker gezeten. Straatlantaarns werkten niet meer, in de huizen heerste de duisternis. Ivlet vier man heeft het GTB enkele uren naar het euvel Iepen zoeken. Toen die eenmaal gevonden was, zijn zo snel mogelijk nieuwe zekerings patronen ingezet. Door d„ kort sluiting waren ook de stoppen van twintig andere hoogspan- mngshuisjes in Zuid doorgesla gen. De kortsluiting deed zich gis teravond omstreeks kwart over zeven voor, toen de meeste men sen net de televisie inschakel den. Het licht viel ineens uit. Kort daarop al werden de GTB en de politie bedolven onder een stroom van telefoontjes „Onze lijnen stonden roodgloeiend, maar de mensen hebben stu' voor stuk begrip getoond. waren geen scheldkanonnade bij", aldus de heer W. van Meg gelen, chef elektriciteit bij c GTB Omstreeks half tien kwam verschillende delen van Zuid a netspanning weer terug. Or tien uur konden de flats aan a Havendijk (wonder boven wor der was niemand m de lift va: blijven zitten) van hcht worde voorzien. Het laatste was dejeur geving van de Groenelaan a de beurt, omstreeks twaalf Jiu Om gisteravond nog iet£ 1 kunnen zien. hebben veel Gorzi nareh hyn laatste kerstkaajtsc uit de kast gehaald en opgf brand. Hier en daar werd ?eU een carbidlantaam van. zoldc gehaald. „Het leek wel of c oorlogstijd weer terug was",, a dus de heer Van Meggelen. (Van een onzer verslaggeefsters! SCHIEDAM In de laborato ria van het Hoogheemraadschap Delfland speurt men nog ijverig naar de oorzaak van het zuur stofgebrek in het water van de Vellevest. Tot op heden heeft men geen enkele aanwijzing. De afronding van het labora toriumonderzoek zal nog een week vergen. Als gevolg van het zuurstofgebrek zijn donderdag duizenden vissen ternauwernood aan de verstikkingsdood ontko men. Een woordvoerder "an het H gheemraadscnap legt uit: „Het zuurstofgebrek is erg plaatselijk. Want verderop in de Noordvest en in de boezem heb ben we helemaal geen slechte cijfers genoteerd. Het seizoen is ook vrij gunstig". Ook de Schiedamse politie houdt het water in de gaten. Z: terdag rapporteerde de politi dat iemand caustic soda in c Vellevest had gegooid. Maar ,vo - gens deskundigen kan dat or mogelijk de oorzaak zijn van hi i zuurstofgebrek. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In de Galilei- straat heeft in pand 53 zater dagmorgen vroeg een binnen brandje gewoed. Het bed van de bewoners van het pand raakte in brand, omdat ze waren ver geten een vlakbij staand elek trisch kacheltje uit te schakelen. Met een nevelstraal werd het vuur gedoofd. Het bed en de vloerbedekking liepen een scha- van van ongeveer 1500 gulden op. trouwreportages, zwart-wit of kleur Foto-optiek Rembrandtlaan 83, Schiedam telefoon 26.43.74 RADK HENFll ook "s avonds helperr, v,'A- Wij U uit de nood! i Schiedam tel; :262996^''|'': Lange Kerkstraat, L8ó V Tel. na I8~'uur 7Ö7143 Broemest 58, tel. 26.77J.8 Nienwtundplein 57, tel. 76.12.61) Voor al ow verlichting-stereo-app. klenren-T.V. POSTBUS 35 - SCHIEDAM - HOLLAND

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1