Wilton-film in première Zieken omroep verkoop Je beter! inbraak in Mevrouw Kool: Schiedam voor inspraak naar Ylaardingen Vorig jaar 531 huizen klaar in Schiedam Weer werkgroep 'tegen' Empeo College passeert raad bij aankoop film - apparatuur Lezers service Verkiezingen SRJJ in maart Chansonnière met try-out in Teerstoof benzinestation STREEKPLAN RIJNMOND ONGERUSTHEID GROEIT Fotoclub in Groenoord in oprichting lm Abstracten in Stedelijk PASFOTO'S Poging tot inbraak BRUIDSBOEKETTEN Inbraak in vormingscentrum TM.DEFECT Wij helpen U direct Fototoestel uit auto gestolen Schiedam Autowrakken verwijderd (Vim een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM De ge- meente Schiedam zwijgt als het graf over de toepassing van chemische verdel gingsmiddelen in Schiedam, die voor de ontbladering van de Vietnamese bomen zijn gebruikt. Zowel de wet houder van Volksgezond heid als het hoofd van de Plantsoenendienst verschui len zich achter het te ver wachten pre-advies van het college van B. en W. Beide functionarissen ontkennen noch bevestigen het ge bruik van de belangrijkste ingrediënten van het ont- bladeringsmiddel in Schie dam. Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat deze bestanddelen met de chemi sche namen 2,4,5-T en 2,4-D) lichamelijke afwijkingen, mogelijk erfelijk, kunnen veroorzaken. Volgens een woordvoer- 'der van de Rotterdamse Plantsoenendienst is het gebruik van deze onkruid- bestrijders ongevaarlijk. De Plantenziektenkundige dienst in Wageningen heeft het gebruik ervan voor Nederland gelegaliseerd. Raadslid Yvonne de Waard: Plantsoenendienst gebruikt bestanddelen van ontblade- ringsiniddel uit Vietnam. f BfL-I°ïlvangrijk- al is niet p ecies berekend hoeveel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Stadge noten, die Schiedam voor goed verlaten moeten wor den gevraagd naar hun mo tieven voor de verhuizing. Er moet een enquête komen onder het grote aantal men sen dat Schiedam voorgoed de rug*toe keren. Dan komt dè oorzaak van de bevol kingsdaling aan het licht. Niemand weet nu hoe dat komt. Maar het is niet goed voor Schiedam." Dit zegt mevrouw Kool uit Nieuw- land naar Aanleiding van pu blicaties in Het Vrije Volk van zaterdag over de slin kende bevolking van Schie dam. FOTO v. V1IUREN „CORONA" Burgemeester Roelfsema ■passeert PAL/NA 19 Gemeen! E zwijgt over gebruik ontilareringsniiid; De Nederlandse deskundige, die het gevaar van herbiciden onderkent, is dr. C. J. Briejèr uit Wageningen. Hij is jarenlang di recteur geweest van de Planten ziektenkundige dienst. Ook heeft hij de leiding gehad van een bio logisch onderzoek op het gebied van bestrijdingsmiddelen in het Shell-laboratorium in Amster dam. In z'n boek „Zilveren slui ers en verborgen draden" heeft hij het gevaar van het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen uiteengezet. Hij toont zich niet verbaasd over de mededeling dat in Schie dam met kankerverwekkende en andere afwijkingen veroorzaken de stoffen onkruid wordt bestre den. „Ik heb voornamelijk bezwaar tegen het overmatig gebruik van herbiciden. We kunnen niet zon der, in dringende gevallen, maar we moeten beseffen dat de mid delen gevaarlijk zijn voor mens en dier. Het is een medicijn. De dokter geeft toch ook niet als maar medicijnen," zegt dr. Brie jèr. Hij publiceerde al vijftien jaar geleden artikelen over het ge vaar van het gebruik van herbi ciden. Toch zijn de gewrraakte middelen (animotriazol kan kerverwekkend 2,4-D en 2,4,5-T) toegestaan door de Plan tenziektenkundige dienst. Dit juist is de reden, waarom de Rotterdamse Plantsoenendienst de herbiciden met gevaarlijk noemt: „Het bestrijdingsmiddel 2,4-D is niet gevaarlijk voor de mens, we gebruiken het al jaren voor het uitroeien van bijvoorbeeld braamstruiken. Ook het verdel gingsmiddel, 2,4,5-T-Ester, zoals wij dat hier gebruiken, is onge vaarlijk. Wij gebruiken de phar- maceutisch zuivere stof. In Viet nam hebben ze verontreinigende stof gebruikt voor ontbladering en die is wel gevaarlijk." Dr. Briejèr stelt daar tegen over: „De stoffen zijn gevaarlijk. De planten worden op den duur resistent. Er wordt teveel over de gevaren van herbiciden gepraat, maar er wordt te weinig ge daan. Het is moeilijk de herbici den uit de circulatie te krijgen. Ze zijn zo gemakkelijk. Maar eigenlijk zouden ze door het mi nisterie van Landbouw en Volks gezondheid moeten worden ver boden." SCHIEDAM In de grote zaal van De Doelen in Rotterdam gaat volgende week maandagmiddag de Wilton-Fije- noord bedrijfs film 197? in pre mière. In de liim zitten o.a. opna men van de ver bouwing van de Statendam, van de reparatie van de Artagan, die bij een aanvaring zware averij had opgelopen (zie fo to) en van het mi lieu-beheer bij Wilton Fijenoord. De nieuwe film wordt ingeleid door ir. Bart Wil ton. De avond voorstellingen op maandag 12 en maandag 19 fe bruari zijn be doeld voor het werfpersoneel met echtgenotes en verloofdes. Voor afgaande aan de ze voorstellingen, die worden inge leid door het di rectielid, de heer O. van der Vorm, speelt de harmo nie van Wilton Fijenoord. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Zieken omroep had zijn bestaansrecht beter moeten verkopen. Dat vindt het WD-raadslid Gerard Verhulsdonk. Hij adviseerde de omroep volgend jaar bij het ge meentebestuur ën de rasd 'op nieuw een aanvraag om subsidie in te dienen. "Doe een jaar je best en verkoop je zo goed mo gelijk, dan kijken we opnieuw", aldus de heer Verhulsdonk. De subsidie voor dit jaar werd zoals al werd verwacht, niet door de raad toegekend. PvdA-fractieleider Boschman wilde de medewerkers van de Ziekenomroep niet helemaal des- iliusioneren. "Misschien dat een studio in de straks in Schiedam te bouwen inrichting voor lang durig verpleegden, wel Zin heeft", aldus de heer Boschman, die de raad aanraadde rekening met de Ziekenomroep te blijven houden. SCHIEDAM De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren houdt in maart verkiezingen voor een nieuw bestuur. Er zal gekozen worden via secties. De secties (actiegericht jongeren werk, werkende jongeren, jeugd werk boven de 12 jaar, scholen, sociëteiten) moeten nog deze maand worden opgericht. Daarvoor organiseert de SRJJ vergaderingen in het jeugdcen trum De Kreek aan de Lange Haven. De sectie 'actie gericht jongeren werk* vergadert als eerste groep donderdagavond 8 februari. Op 26 februari moeten de oprichtingen van de zes sec ties een feit worden. In maart kan elke sectie uit eigen kring iemand kandidaat stellen voor het bestuur van de SRJJ. Alle sectieleden mogen stemmen. De vergaderingen zijn allemaal openbaar. SCHIEDAM De actrice Marjol Flore, die o.a. meespeelt fa de film „Turks Fruit," een gastrol vervulde Dij het Rotter dams Toneel en op de planken stond met Ramses Shaffy en Beppie Nooy, komt met een try- out van haar programma in het Zoldertheater in de Teerstoof. Marjol Flore brengt een eigen show waarin ze Amerikaanse, Engelse en Franse songs en chansons en eigen werk zingt. Ze wordt begeleid door het trio Nico van der Linde. De show van Marjol Flore gaat op 14 febrari Première in het Amsterdamse bhaüy-theater. Op zaterdag 10 tebruari treedt ze op in Schie dam. Aanvang van de voorstel- !'ng: 21.00 uur. SpHIEDAM Bij een benzi nestation aan de Horvathweg „i1?! roken- De inbrekers ver hielden het telwerk van drie wnzinepompen. Uit het kan- stalen ze spuüen met totale waarde van 2500 Widen. Er verdwenen tien auto rit0,5* antennes, hoofdsteunen, lrak3lraren» stuurhoezen, sleep- hliij j>asaanstekers en auto- Psids. De schade aan de pom- 'Huisvestingsbeleid Jaagt jongere Schie dammers sta l uit' Zelf'heeft mevrouw Kool heel sterke vermoedens over de oor zaak van het leeglopen van Schiedam: 'Het zit hem niet in de stank. Nee, het huisvestingsbeleid deugt niet,' beschuldigt mevrouw Kool. Ze heeft een hele rij voorbeel den om haar woorden te staven bij de hand: 'Jonge mensen krijgen hier al leen maar een oud vervallen huisje. Ze moeten daar voor grote bedragen aan gaan op knappen. Het is dan toch logisch dat ze naar een andere stad gaan, waar het beleid soepeier is. Of ze kopen een huis ergens anders'. Mevrouw Kool vervolgt rap: Waarom kunnen die jonge mensen niet een flat krijgen in Nieuwland? Ik zie met m'n eigen ogen, dat sommige flats maan den leeg staan. Maar als men sen daarnaar bij Volkshuisves ting informeren, worden ze met een kluitje in het riet gestuurd'. Volgens mevrouw Kool krij gen de mensen, die een baan hebben bij de gemeente, veel gauwer een huis dan anderen. Dat vindt ze erg oneerlijk. Voor haar is er geen twijfel mogelijk: het huisvestingsbeleid jaagt vooral de jongere Schiedammers de stad uit. Wethouder Bert Kaptein ziet niet zo veel heil in een enquête (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Schiedam mers die iets willen zeggen over het conceptvoorontwerp streek plan Rijnmond kunnen dit op 13 februari doen in zaal Triangel in Vlaardmgen. Met deze mededeling reageer de inspraakbevorderaar drs Eisse Kalk (van de Werkgroep 2000) gisteravond op veront waardigde uitroepen van de Werkgroep Schiedam. De klacht van de Schiedam mers was, dat Rijnmond geen bijeenkomst had in Schiedam. Wei in de Rotterdamse Doelen gisteravond, in Sint Joris in Rid derkerk hedenavond en in De Kern in Spijkenisse morgen avond. Op verzoek van een groep Vlaardmgers is nog een streek planavond in Vlaardingen inge last. „Wij dachten dat het voor Schiedammers niet zo moeilijk is even naar Rotterdam te gaan of naar Vlaardingen", zei Eisse Kalk. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft de Werkgroep 2000 ingeschakeld om de in spraak over het streekplan-in- het-klad goed tot zijn recht te laten komen. In diverse plaatsen in het Rijnmondgebied zijn werkgroe pen gevormd die het streekplan kritisch te lijf zullen gaan. In advertenties is de Rijnmondbe volking opgeroepen mee te pra ten. Dat werd ook gisteravond in De Doelen al gedaan. Het nut van het streekplan werd er evenzeer betwijfeld als de zin van de inspraak op deze manier. Gecommitteerde Roozemond (tijdelijk beheerder van de por tefeuille Ruimtelijke Ordening) zei dat het streekplan een richt lijn is waaraan de gemeenten zich persé moeten houden bij de vaststelling van hun bestem mingsplannen. onder de 'stadverlaters'. Hij meent: 'Ik ben bang, dat daar uit komt wat we eigenlijk allang weten: vuile lucht en te dure huizen. En daar kunnen we niet zo veel tegen doen. Ik ben niet tegen een enquête, maar ik vind het meer in de lijn van Rijn mond liggen, om zoiets te orga niseren.' Hij erkent grif dat de daling van het aantal Schiedam- Mevrouw Kool: 'Sommige flats staan maanden leeg'. mers het gemeentebestuur zor gen baart: 'Het wordt een hele ernstige zaak als we beneden de 80.000 inwoners komen. Maar ik zou niet weten, wat we ertegen moeten doen.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam zijn volgens een statistiek van het Openbaar Lichaam Rijn mond het afgelopen jaar 531 wo ningen gereedgekomen. 426 daarvan waren woningwetwo ningen, 104 waren premie-wo ningen en één gereedgekomen woning stond in de vrije sector. Per 31 december van het vorig jaar was men in Schiedam bezig met de bouw van in totaal 531 woningen. De onderverdeling: 372 woningwetwoningen, 92 pre miewoningen en 87 woningen in de vrije sector. {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De koel-ab- stracten Peter Struycken, Ad Dekkers en Adine Engelman geven van 14 tot en met 18 fe bruari een presentatie van hun werk in het Schiedams Stedelijk Museum. Als achtergrond bij de expositie is een bandopname te horen van de Engelse popgroep Pink Floyd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ongerustheid over de ontwikkeling van de binnenstad en de eventuele toekomstige samenwerking op dit punt tussen Empeo en de gemeente, neemt eerder toe dan af. Na de werkgroep Schiedam is een nieuwe groep uit de grond gerezen, die gestalte wil geven aan grote bezorgdheid. Oprichters zijn dé afdelingsbesturen van de PvdA, PPR en D'66. De nieuwe werkgroep is met name ongerust over enkele essen- tiële punten, waarover de raad binnenkort een uitspraak zal moe- ten doen. Die punten zijn: de aanleg van een metroverbinding, het behoud van de binnenstad (Lange Haven), de toekomst van de plaat selijke winkelstand en de toekomstige (woon)functie van de binnen stad. 'De twee werkgroepen hebben inmiddels al contact met elkaar opgenomen. Ze vragen die Schiedammers die zich bij de binnen- stadsproblematiek betrokken voelen, zich op te geven bij deze adressen: Vincent Broeke, tel. 26.24.71, Cees van der Geer. tel. 26.76.28, Herman Noordegraaf, tel. 26.85.23 en de werkgroeo Schiedam. Oude Sluis 19. Klaar terwijl U wacht Let op het jniste adres HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij een distil leerderij aan de Lange Haven is gisteravond een poging tot inbraak gedaan. In verband daarmee heeft de politie de 46- jarige schilder H. A. aangehou den. die ervan wordt verdacht te hebben ingebroken. BLOEMSIERKUNST J. Krabbendam Hoogstraat 75 Schiedam - m 266118 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijkver- eniging Groenoord is druk doen de met de oprichting van een fotoclub. Vijftien mensen hebben zich inmiddels al als lid opgege ven. Bij de heer P- Pons, tele foon 71.04.07. (Van een onzer verslaggeefs'ers) SCHIEDAM In het vor mingscentrum aan de Louis Rae- makerstraat is vannacht inge broken. De inbrekers drongen het gebouw binnen door een ruit kapot te slaan. Uit een bureau la stalen ze 390 gulden en post zegels ter waarde van 200 gul den. SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft in de gemeen teraad moeten bekennen dat de nieuwe filmapparatuur voor het het Passage Theater zonder toe stemming van de raad, al in de cember, is aangeschaft. Maan dagavond pas 'mocht' de raad zijn goedkeuring hechten aan de aankoop. De burgemeester argumenteer de dat door een snelle aankoop van de apparatuur (voor 1 ja nuari '73) ruim 6.000 gulden „verdiend kon worden". Volgens burgemeester Roelfsema had de begeleidingscommissie voor het Passage Theater daaraan onlangs z'n fiat gegeven. „Maar niette min blijven we verantwoordelijk voor het te vroeg bestellen", al dus de burgemeester. Het raadslid Vincent Broeke (D'66) vond het jammer dat B. en* W. zo'n relatief duur appa raat (30.000 gulden) hadden ge kocht. Op de Westduitse en Ne derlandse markt zijn hele, goede ;A*:-; Evt. vooraf prijsopgave la<Miia«l ?St: .Liduinastraat' 78* FnllIF»! v f' ."N>- Schiedam' jz,''-?■* ;Tclefoóir^lO-^26 86 38 Off. Philips dealer tweedehandsprojectoren te koop die niet meer dan 3.000 gulden kosten, aldus Vincent Broeke. De burgemeester ging echter niet op die suggestie in en kon dat trouwens ook niet. Burge meester Roelfsema: „Tweede handsprojectoren blijven oud en moeten waarschijnlijk al binnen ccn paar jaar weer vervangen worden". SCHIEDAM De heer M. P. van B. heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn fototoestel ter waarde van 600. De camera lag In een ge parkeerde auto, die aan de Van Maanenstraat stond. De auto was met geweld opengebroken. Politie, Lange Nieuwstraat 155, telefoon 26 07 60 of 26 46 66 (alarm) Brandweer, Singel 81a, tel. 268578. Apotheekhulp, tel. 264918. Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond over sta ik, vuile lucht etc oio - 250000. Gemeenteziekenhuis: Scnie- iam, Burgemeester Knappert- iaan 25 telefoon 269126. Zaal 1 30 tot 2 uur en 7 tot 7.30 uur. Klas 1.30 tot 3 00 uur en 7 tot 8.30 uur. Kraamafdelmg 1.30 tot 2 3Q uur en 7 tot 7 30 uur. Dr. Nolf»tstlchting, Stadhou derslaan 98, Schiedam, telefoon 260080 Derde kla* 1.30 tot 2 uur er. 7 tot 7 30 en tweede klas 1 30 tot 2 30 en van 7 tot 8 uur. Eerste klas 12.30 tot 2 uur en 7 tot 8 uur. Kinderafdeling: zon dag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 1.30 tot 2 uur. Maandag en donderdag van 6 tot 6.30 uur. Belangrijke adressen en tele- oonnummers: Klachtennummer Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25. Rotterdam telef. 147400. Hoog straat 76. telefoon 268798 WV, Proveniershuis, Over- schiesestraat 1, tel 266000. Stichting Centrale Hulpdienst, telefoon 34603C Gemeentelijke Sodale Dienst, Broersveld 144, tel 264816 Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van SUngelandtstraat 25. Vlaardin gen, tel. 705300. Afdeling Plantsoenen, Fok- kfrstraat 35. tel 54605 en 709807. Afdeling Riolering en bestra ting, Jan van Riebeeckweg 21, tel. 377300 Gemeentearchief, Oude Kerk- hor 5, tel 266727 Gemeentelijke Technische Be dril ven, Dwarsstraat 42, tel. 264980. Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting, Westmolenstraat 26, tel. 267756 Gemeentelijk Voorlichtingsbu reau. Nieuwstraa.t 26, tel. 269051, toestel 174. Reiniginss- en ontsmettings- dienst, Buitenhavenweg 154, tel. 264895 Algemene Begraafplaats. Laan van Spieringshoek, tel 711222 Afdeling Onderhoud Gebou wen. Korte Haven 33. tel 269320. Afdeling Technische Werk plaats. Singel te1. 268280. Gemeentewerken, Korte Ha ven 33. tel 269320 Stichting hulp aan buitenland se werknemers. Binnensingel 39, telefoon 351993. Actie Moeders voor Moeders. Dlepenbrockstraat 8. tel, 70 26 46 Fransenstraat 31. telefoon 350244. Gemeentelijke sociale dienst Woningbedrijf, Emaus 31, tele foon 350411. Wontngdlenst, Lange Haven 145. telefoon 269375. Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Van Slingelandstraat 25, telefoon 305300. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De VROM- dienst heeft gisteren negen auto wrakken afgevoerd naar het wrakkenterrein aan de Van Heekstraat. De wrakken werden gevonden in de Rembrandtlaan, de Buitenhavenweg, de Nieuwe Haven, de Gordonstraat, de Van Maanenstraat, en er stonden er vier op de Van Heekstraat.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1