^artrijden' STABILISATIE OP DE ARBEIDSMARKT i tram pst f 15.- Verkwinkel wn de 'iorte Dam -• Verpletterd boorplatform volgende week gelicht '*l f rmMm: SCHIEDAM VANDAAG EEN WERKGROEP IS NOOIT WEG Vuillozing oorzaak massale vissterfte euro tax 15.11.22 NOG OVERLEG OVER REj RATIE %4 Renovatie Zuid Groe noord wil Rode Kruis-bas Verkeers- commissie pas in maart bijeen 1 *\,v y* lieverd Invulhulp voor NVV'ers Ruim te vaar t-expo 1ATERPAG TO FEBRUARI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) '.SCHIEDAM „Ik geloof zeker dat het werkloosheids cijfer in het gebied Nieuwe Waterweg Noord gaat zakken. Het zou me zeer verbazen, als we in februari nog meer dan 1500 werklozen hebben", Deze optimistische uitspraak heeft de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau gisteren gedaan naar aanleiding van de werkloosheidscijfers over januari. Uit de statistieken van het GAB blijkt ook dat de helft van alle werklozen in Schiedam wonen. Ir. J. Nugteren directeur GAB. Van" een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Aan de Korte Dam 26 Schiedam wordt een „werkwinkel" ®tigd. In deze winkel kan iedereen ormatie krijgen over banen in het Nieuwe Waterweg Noord. Het is afkomstig van de Kamer van opbandel voor de Beneden-Maas. nen met het Gewestelijk Arbeids- reau wordt het plan verder uitge- rkt. tee maand valt de beslissing over de moering van de werkwinkel. Als zal dat voor de realisatie geen geld chikbaar is, gaat het hele'plan voor «paalde tijd dè ijskast in. je.' m k. l Éift iffA fe|#Sï;v- Al m m i mi «- s -f I t ■A'y' a'AA Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Vermoede lijk begin volgende week wordt het boorplatform dat maandagmiddag op de werf Gusto uit de trossen van vier drijvende bokken viel en ge deeltelijk in he-1 water en op de wal terecht kwam, weer opgehesen en op het terrein van de werf neer gezet. Om het ruim 700 ton zware platform op te hef fen, zullen de zwaarste bok ken uit het Rotterdamse havengebied worden inge schakeld. Het boorplatform gekreukeld op de wallekant. door Hans v. d. Sloot V. i - een onzer verslaggevers) beert gratis met tram of J te rijden zal, wanneer, hij Zl wordt, behalve de nor ia ritprijs een boete van vijf- jjlden moeten betalen. Een Se boete is reeds enige kracht voor „zwarte"' i «Meers. Over de boet?, f ra'artc" reizigers in de bus a de gemeente niets te beslis- T)at doet het Rijk, iet college van B. en W. stolt S na aandrang van de di- je van de RET, aan de ge- Iteraad voor om eenzijdig de in metro en tram wel te Len Dat kan de gemeente Sk zelf doen. LjW vinden het „onverant- thans nog langer te wach- op wijziging van het Uit- ringsbesluit Autovervoer sonen De minister heeft wel- aarmeegedeeld dat deze aan- Egenheid ..nog onderwerp van rleg uitmaakt met de minis- van justitie", maar het col van B. en W. wenst niet ,jr te wachten. nu toe was de boete voor te" reizigers in bus, tram metro, twee gulden. Dat „zwartreizigers" niet r ai. Na goedkeuring door de eenteraad zullen B. en W. de nnvan ingang van de nieuwe vaststellen. Schiedam heeft de meeste werklozen Van de 1522 werkloze mannen komen er 740 uit Schiedam. Ook is in Schiedam het aantal man nen zonder werk sinds januari 1972 het hardst gestegen. In ja nuari vorig jaar stonden er nog 496 werklozen ingeschreven. Waaraan dit trieste record ge weten moet worden, is niet pre cies bekend, aldus de heer Nug- teren van het GAB. „misschien zit het in het feit, dat Schiedam van oudsher een arbeidersstad is. Schiedam heeft de laatste tijd veel distilleerderijen en kleine mdustnetjes afgestoten. Ook zou de bevolkingsopbouw iets kun nen afwijken van die in Vlaar- dingen. Dit moet wel, want ver der zit Schiedam ideaal, met Rotterdam en Vlaardingen vlak bij. Ik denk dat Schiedam meer sociaal zwakkere groepen telt." PDkieinege-dat3 Uit de maandelijkse cijfers van het GAB blijkt dat eind januari 2,5 percent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk zat. Er stonden 275 vrouwen als werkloos bij het GAB ingeschre ven. De verhouding tot het aan tal openstaande aanvragen is verslechterd. Erg zwaar tilt de heer Van Nugteren hieraan niet, omdat deze vermindering van de 'vraag naar arbeidskrachten ook het gevolg is van een verande ring in de administratie. De heer Van Nugteren conclu deert uit de gegevens, dat de toe stand op de arbeidsmarkt zich aan het stabiliseren is. Uit mede delingen van de bedrijven is ge bleken dat er sprake is van op leving van de activiteit. Met na me bij een paar metaalbedrijven is de orderportefeuille weer wat voller geworden. Ook in de ad ministratieve sfeer is de ar beidsmarkt iets gewilliger. Om de werklozen boven de 45 jaar te helpen met het vinden van een nieuwe baan, gaat het GAB een lijst publiceren met ge gevens van honderd oudere werklozen. De lijst van werkzoe kenden uit zeer uiteenlopende beroepscategorieën wordt aan zo veel mogelijk bedrijven toege stuurd. Het Arbeidsbureau be oogt hiermee aandacht te vragen voor de ervaring en de deskun digheid, die door het ontbreken van eén werkkring braak liggen. Als hulpmiddel bij het tewerk stellen van oudere werklozen gebruikt het GAB de studie kostenregeling voor de eventuele omscholing. Ook kan het Ar beidsbureau de ingeschrevenen eerst uitzenden naar de bedrij ven. Later kan dan een vaste aanstelling volgen, als de werk gever en werknemer elkaar be vallen. «5» ■W' -v j .:d«- px. Jjj Ar V y :,a( A SCHIEDAM Het lieverdje van deze week is een zorg zaam moe dertje, dat haar kleine zusje in een wandel wagentje voortduwt. Fotograaf Arie Wapenaar zette dit tweetal op de plaat. De foto is Ingelijst af te halen aan het kantoor van Het Vrije Volk in Schie dam, Hoog straat 76. Lievcrtjcs van vorige weck z(jit Johnny Trie!, VJaardingcr» dijk 47b en Hans de Graaf, Aleidastraat 72b. Het lie verdje van de week daar weer voor is Wendy Roelofs, Galllclstr. 80b. Bij Gusto was eind vorige week nog steeds niets bekend over de oorzaak van het ongeval. Wat er met het boorplatform, dat in op dracht voor de Amerikaanse' maatschappij Philips Petroleum was gebouwd, gaat gebeuren is eveneens niet bekend. Gusto, de opdrachtgever en de verzeke ringsmaatschappij gaan op korte termijn bekijken of het platform nog „aan klasse kan voldoen". Bijzonder verbaasd is men bij Gusto dat dit ongeval heeft kun nen gebeuren. Ettelijke keren eerder was een dergelijk hïjskar- wei geklaard (het platform moest van de wal op een ponton wor den neergezet, die het gevaarte naar zee zou brengen, waar het op een boorstaketsel zou worden geplaatst) en tot maandag was er nooit iets misgegaan. Dat niemand letsel opliep hij het ongeval, is te danken, aldus Gusto, aan de naleving van de strenge veiligheidsvoorschriften, die onder andere verbieden Jat men onder een hijs staat of doorloopt. Kort na het gebeuren brak wel lichte paniek uit, om dat men niet kon overzien wat er precies gebeurd was. Sinds enkele dagen is het ook niet ge vaarlijk meer om het verwron gen platform te betreden. Pas als het platform volgende week op de werf zal zijn neer gezet, kan een schatting worden gemaakt van de schade. Dan za! ook bekeken worden of reparatie van het wrak nog zm heeft. SCHIEDAM De bewoners van de Abbenbroeksestraat krij gen komende maandag voorlich ting over de laatste ontwikkelin gen rond de renovatie van hun woningen. De bijeenkomst is be legd door het bestuur van de Vereniging Volkshuisvesting en de Nationale Woningraad. De voorlichtingsvergadering vindt plaats in gebouw Christelijk So ciale Belangen aan de Lange Haven en begint om acht uur 's avonds. v' ET ET moest er eens van ko- H men. Sedert een paar dagen bestaat er een werkgroep die zich gaat bezighouden met de sanering van de Schiedamse bin nenstad. De werkgroep is gefor- meer uit de afdelingsbesturen van de linkse drie; de PvdA, D'66 en de PPR. De reden waarom de werk groep opisgericht is de bezorgd heid over wat er verder niet het stadscentrum gaat gebeuren. Wat er al is gebeurd is voor iedereen die dat weet duide lijk. Er is gesloopt. Ved ge sloopt. Wat er te gebeuren staat is echter nog onduidelijk. Wethou der Bolmers heeft plannen be loofd, maar wat die zullen in houden blijft vooralsnog vaag en Empeo zal op korte termijn eveneens met plannen komen. Wat die zullen behelzen is al veel duidelijker. Schiedam is niet de eerste stad die door de Utrechtse ontwikkelings maatschappij onder handen wordt genomen. Elders zijn voorbeelden te over. En mis schien hebben ook die de par tijbesturen tot de werkgroep geïnspireerd. TfMPEO is tenslotte niet zo- maar een bouwmaatschap pij. Het is een soort grossier in stadsharten die bijna als bouw pakket worden geleverd. Em peo verschaft de ontwikkelings plannen, verricht onderzoekin gen en plaatst desgewenst zelf de order voor de uitvoering, IX'aarbij het bedrijf zichzelf flink bedeelt Begrijpelijk. Want juist uit de aannemingsaktivi- feiten haalt Empeo in het uitvoerend stadium Bredero ge heten de grootste winst. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke aanpak voor bestuur ders enorm gemakkelijk, is. Een groot deel van het voorberei dende werk wordt hun op die manier uit handen genomen. *1- les wordt pasklaar geleverd en waar nodig voorzien van deug delijke motivaties. Er zitten echter ook nadelen aan vast. Empeo heeft er een handje van om zeer rigoureus tc werk te gaan. Vandaar dat er vanuit de gemeenteraad op de nodige voorzichtigheid is aan gedrongen- Voor de werkgroep is dat echter nog onvoldoende. Voor. uitlopend op de aangekondigde plannen wil ze de bevolking op zo groot mogelijke schaal bij de ontwikkeling van de binnen stad gaan betrekken. TJUIDELIJKHEID moet er worden verschaft over wat er nu eigenlijk met die metro gaat gebeuren, hoe de woon functie van de binnenstad ge realiseerd gaat worden en over hoe de overheid de Lange Ha ven denkt te behouden. Voor de wethouder in kwes tie is de oprichting van een dergelijke werkgroep, zo kort voor de publicatie van de plan nen. natuurlijk nooit zo leuk, vooral niet omdat ze is voort- genomen uit de partijen van zijn eigen poli' eke medestanders. Ee werk roep, zeker als ze enig gezai bezit of door aantal len dec' zmers of door gespe cialiseerde meedenkers, kan de ontwikkeling van de bin nenstadsplannen. stevig in de wielen rijden. Aan de andere kant heeft het beleid van de afgelopen jaren zelf aanleiding gegeven tot de oprichting ervan. Uitlatingen over de functie en het nut van de Lange Haven door de zitten de wethouders, lieten weinig ruimte voor vertrouwen over het voortbestaan van het weini ge karakteristieke dat Schiedam, nog heeft. En in zulk soort ge vallen is een werkgroep nooit weg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vervuiling van 1 het water, waardoor zuurstofge brek optrad, is de oorzaak ge weest van de massale vissterfte vorige week donderdag in de Vellevest. Het laboratorium van het Hoogheemraadschap Delf land heeft dat vastgesteld uit watermonsters. Wie de vervuiler is geweest, kan niet meer worden achterhaald. Gedacht wordt aan een bednjf in de omgeving of een passerend schip. Met de Schiedamse politie en de dienst Gemeentewerken heeft het Hoogheemraadschap contact opgenomen over hoe de vervui ling in de wateren bij de Velle vest, maar ook elders in Schie dam, voortaan voorkomen kan worden. Gedrieeiijk is besloten scherp uit te kijken naar bedrijven en schepen die vuil en afval lozen op open water. „Pas als we de overtreder op heterdaad kunnen betrappen, kunnen we optreden", aldus een zegsman van het Hoogheemraadschap. Het onderzoek van de water monsters heelt niet kunnen uit wijzen wie verantwoordelijk is voor de vuillozing. Watermon sters die een dag na de moeihjk- hedeen in de Velievest, door heel Schiedam zijn genomen, hebben uitgewezen dat elders op de Schie het zuurstofgehalte van het water stukken hoger was. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijk ver eniging Groenoord zou graag een Rode Kruisbus zien ver schijnen in Groenoord. „Een boel tijdschriften zijn te mooi en te kostbaar om zomaar in de oud-papiercont3lner te doen", aldus de wsjkvereni- ging in haar orgaan Groen oord Akkoorden. Een plaats voor de bus heeft de wijkver- eniging al gevonden: voor de winkels in het winkelcentrum De Ketel. De vereniging hoopt dat het Rode Kruis wil mee werken. omdat „vele zieken en gehandicapten aangename uren kunnen doorbrengen met die mooie bladen als Avenue en Ideaal Wonen". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De verkeers- commissie vergadert pas op donderdag 8 maart. Eigenlijk zou de vergadering van deze commissie gisteren hebben moe ten plaatsvinden. Maar omdat de hjd tussen de laatste vergadering op 25 janu ari en begin februari te kort is, heeft de voorzitter besloten de geplande vergadering uit te stel len. Er waren ook nog niet ge noeg agendapunten voorhanden. SCHIEDAM De Schiedamse leden van bij het NW aangeslo ten vakverenigingen kunnen in maart hulp krijgen bij het in vullen van belastingformulieren. Een verzoek tot 'invulhulp' moe ten ze indienen op zaterdag 17 februari van tien tot één uur aan de Stadhouderslaan 119 in Schiedam. Bij aanmelding moet het bondsboekje worden mee genomen. Ook moet men op geven welke dagen in maart de helpers met kunnen komen. De hulp is vooral bedoeld voor het invullen van het inkomsten belasting aangifteformulier 1972, SCHIEDAM De Schiedamse- padvmdersgroep „Burgemeester Van Ha-iren" is doende met het samenstellen van een expositie over de uitvindingen van de twintigste eeuw. Te zien zullen zijn vindingen op het gebied van licht, energie, verkeer te land, verkeer te water en de ruimtevaart. De expositie is op zaterdag 10 tebruari te bezich tigen in het groepshuis van de padvindersgroep aan de Schie- damseweg 200, lp Kethel.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1