Rapport bij college RIJNMOND DIRIGEERT WONINGBOUWBELEID Zevenhonderd Sprong ongerust Woordbreuk plantsoenendienst t 'Maak gebruik van weigerings mogelijkheden' OMZET VERGROTEN m Gebr. de Veld Open huis bij huishoudelijke voorlichting Pasar Dalam in sporthal OVERHEUL'S ilïlli# BRUIDSBOEKETTEN PASFOTO'S T.V. DEFECT Het Vrije Volk inschakelen! m mm* mm» LEDERWAREN Huurders veren i ging adviseert tot protest buurvereniging Bouwpolitie Inbraken in sportkantines „CORONA" Mogelijk Vakantie voor Nieuwland-j eugd FOTO v. VUUREN Wij helpen U direct Bromfietser gewond bij botsing Botsing op krui sin? Op verzoek zenden wij u gaarne onze advertentietarieven WOENSDAG 14 MAART 1973 HET VRIJE VOLK "AGINA 17 1 Gommis sie 1 t<oirenflat trekt kritische lijn door (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De speciale raadscommissie die het gemeen telijk huisvestingsbeleid bekijkt inzake de torenflat aan het Van Beetbovenplein m Groenoord, is klaar met haar werk. Gistermiddag is het eindrap port dat de commissie na een maand hard werken heeft uitge bracht, besproken m de weke lijkse vergadering van het colle ge van burgemeester en wethou ders. Op 26 maart komt het rap port m de vergadering van de gemeenteraad. Volgens de voorzitter van de commissie, PvdA-fractieleider Piet Boschman is de kritische lijn die al m het in januari door de PPR uitgebrachte rapport over deze kwestie werd aangegeven, door de raadscom missie verder doorgetrokken. In het rapport wordt een aan tal aanbevelingen (over het te gen zichzelf m bescherming ne men van huurders die gezien hun inkomen te hoge huren wil len betalen) gedaan op korte en op lange termijn. Deze aanbeve lingen worden gestaald met ge gevens die onder andere met hulp van het bureau Huisvesting zijn verzameld. „We hopen", stelt Piet Boschman, „dat de raad erover wil gaan praten". Het feit dat de raadscommissie maar een maand de tijd heeft gehad om het onderzoek uit te voeren, is duidelijk van invloed geweest op het uiteindelijke re sultaat. Door dat gebrek aan tijd heeft de commissie namelijk niet alle facetten van het toren flat-probleem uitputtend kunnen bekijken. „Een maand was wel bijzonder krap", zegt Piet Boschman, „als je er eenmaal induikt komt er zoveel om de hoek kijken. Sommige leden van de commissie hebben een vrije dag moeten nemen om hun on derzoek zo goed mogelijk te kunnen doen". In de commissie, die na de raadsvergadering van 26 maart, weer wordt ontbonden, hebben zitting: de raadsleden Vincent Broeke (D'66), L. Knipscheer (SGP), R. van Raalte (PCG), J. H. M. Voorwald (PvdA/PPR) en F. A. M. de Groot (KVP). Voor zitter is Piet Boschman. De heer De Groot zit privé in de com missie, omdat zijn fractie tegen het voorstel stemde om deze raadscommissie te installeren. huizen m 1974 veer Schiedam (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het gemeentelijk woningbeleid van Schiedam wordt in de toekomst aangepast aan de richtlij nen, die het Openbaar Lichaam Rijnmond vaststelt. Voor dit jaar geeft de richtlijn aan, dat in Schiedam ten minste twee honderd en twee woningwethuizen moeten worden ge bouwd. Volgens de richtlijnen is dit aantal voor 1974 zeven honderd. Het woningbeleid wordt onderworpen aart richtlijnen van Rijnmond. Het doel van deze richtlijnen is tweeledig. Het Rijnmondbe- stuur geeft voortaan meer doel gerichte steun aan de gemeen tebesturen over de knelpunten die ontstaan bij het bouwen van woningen, Ook kan Rijnmond nu een dirigerende taak vervullen in het gewestelijk bouwbeleid. Elk iaar stelt het bestuur van Rijnmond het door elke gemeen te te bouwen aantal gesubsidieer de woningen vast, daarbij reke ning houdend met de geweste lijke woningbehoefte, de gewen ste woningproduktie en da pla nologische beleidsuitgangspunten. Het Rijnmondbestuur hoopt door middel van deze richtlijnen de teruglopende tendens in de woningbouw te stoppen. De ach teruitgang in de woningproduktie in Rijnmond heeft verschillende oorzaken. Voor Schiedam zijn de volgen de oorzaken aan te wijzen: de bouwgronden worden schaars, de infrastructurele voorzieningen kunnen niet worden betaald en bliiven dus achterwege en de bouwkosten worden zo hoog, dat de huren onbetaalbaar zijn. Dit zijn volgens Rijnmond typisch lokale problemen. Daarom zal het Rijnmondbe stuur Schiedam m de toekomst zo veel mogelijk behulpzaam zijn bij het tot stand brengen van bestemmingsplannen en bouw plannen. Ook wil Rijnmond een bemiddelende positie innemen bu het verkrijgen van goedkeu ring van de plannen door een hogere overheid. De richtlijnen van Rnnmond zullen zich steeds aanpassen aan de noodzakelijk heid op het moment van toepas sing. Ze zullen dus steeds kritisch aan de werkelijkheid worden ge toetst. Het vaststellen van een richt lijn voor de woningbouw in een gewest is uniek voor Nederland. De voorziening in de regionale woningbehoefte hangt daarmee niet langer af van de plaatselijke besluitvorming. Het college van B. en W. van Schiedam gaat met dit voorstel van Rijnmond akkoord. Alleen het gemeentebestuur van Roc- kame is het niet eens met het vaststellen van richtlijnen voor de woningbouw door Rijnmond. SS«a. Sprong: 'Op het terrein is grond gestort en zijn palen neergezet'. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De scheppers van het alternatieve plan Strick- lede willen binnenkort een nota uitbrengen over de toekomst van het terrein achter de bejaarden flat aan de Nieuwe Damlaan. Zij tasten nog steeds in het duis ter over de voornemens van de gemeentelijke plantsoenendienst met het stuk land. Oorspronkelijk was de ge meente van plan achter Striek- lede een keurig park met gras veldjes en rozenbedden aan te leggen. Aad Sprong en enige medewerkers kwamen met een alternatief op de proppen. Zij wilien een ruig stukje natuur scheppen, zonder afgeperkte bloembedden. Het alternatieve plan is door de plantsoenendienst bestudeerd. Na een gesprek met enkele func tionarissen van deze dienst, blijft Aad Sprong voorzichtig: 'Ze hefbben mijn plan grondig bestudeerd. Zelfs hebben ze en- kele ideeën overgenomen. Maar of wij het accepteren kunnen weet ik nog niet. We werken zelf aan een nota over het stuk grond achter Stricklede'. In de volgende raadsvergade ring komen beide plannen aan de orde. De gemeenteraad kan dan één van de plannen kiezen om te laten uitvoeren. Maar of dit een eerlijke keus wordt, staat voor Sprong niet vast. Hij heeft al een paar keer geconstateerd dat op het stuk land grond wordt gestort. Dat strookt niet met de belofte, dat de gemeente het stuk land on gemoeid zou laten tot de raad een beslissing heeft genomen. Ook zijn er lantarenpalen neer gezet, die zeker niet in Sprong's plan passen. 'Ik hou m'n hart vast Bij de plantsoenendienst zeggen ze hierover niets te weten. Maar zo nodig trekken we die palen gewoon weer uit de grond. De raad moet een keus maken en daarop_ mag de ge meente niet vooruitlopen'. Politie grijpt paar maal in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na een pro bleemloze start van de afsluiting van de Burg. van Haarenlaan maandagochtend, zijn er toch enkele problemen gerezen bij de omleiding vap het autoverkeer. In de dinsdagochtend- en mid- dagspits vormden zich bij de flieuwe Damlaan een file van tweehonderd tot driehonderd meter. Door de verkeerslichten op het Nieuwlandplein en het Plein '40-'45 van automatisch over te zetten op handbediening, waren de moeilijkheden snel op gelost. Bij Plein '40-'45 moest ook in gegrepen worden toen het ver keer komende vanaf rijksweg 20 snel aangroeide, maar niet op tijd de stoplichten Horvathweg- 's-Gravelandseweg"4con passeren. „Een staartje verkeer kwam imm Ayyfo W, WESDMLEGGING KETHEi- SRÖEMKJRB VLAARDIÜSEN VOOR AUTO'S AANSeOLEM ROUTE VIA R,2C> .s toen op de rijksweg te staan", aldus de woordvoerder van de Schiedamse verkeersdienst. Door de verkeerslichten opnieuw met de hand te laten bedienen, was het euvel binnen enkele minuten weer verholpen. De problemen in de spitsuren werden veroorzaakt door auto mobilisten die zich niet hielden aan de op grote borden aan gegeven aanbevolen routes. Alleen door de borden te volgen, wordt oponthoud voorkomen, zegt politie. Door sluipwegen te zoeken, trachtte een aantal automobilis ten een snellere weg te vinden. Daardoor kwam het verkeer hier en daar op kruispunten vast te zitten. Om verdere problemen te voorkomen raadt de politie aan de aangegeven routes op de bor den hoe dan ook te blijven vol gen. „Alleen op deze manier zal er geen oponthoud veroorzaakt worden. Wie zelf op zoek gaat, gaat de hele zaak vast zetten", aldus de politie. Aan het tijdelijk afsluiten van belangrijke sluipwegen in de omgeving van de Burg. van Haarenlaan, denkt de verkeers dienst beslist nog niet. „Dan loop je het gevaar dat je het hele ge bied dat daarachter ligt, afsluit voor de mensen die daar wo nen". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting houdt vrijdag 23 maart open huis aan de Korte Dam. In de leslokalen van de Stichting zijn werkstukken te zien, die z;fr. gemaakt door cursisten van de huishoudelijke voorlichting. Iedereen is overdag welkom van 10 tot 16 uur en van 19 tot 21 uur. Schiedam is een van de wei nige gemeenten in Nederland waar de huishoudelijke voor lichting niet is opgeheven. Dank zij gemeentelijke subsidie weet de plaatselijke stichting het werk draaiende te houden. Voor alle cursussen kan tijdens de open dag worden ingeschreven. Behalve de naaicursussen geeft de huishoudelijke voorlichting ook les in: bloemschikken, crea tief handwerken, gastheer zijn en Indisch koken. Voor de vrouwen is er dins dagmiddag en woensdagavond een cursus uiterlijke verzorging. Bij voldoende deelname komt er op woensdagavond een cursus „Karweitjes in huis". Deze les sen zijn bestemd voor mannen en vrouwen met twee „linker handen". Voor alle cursussen moet een variabel bedrag worden betaaid Alle verdere inlichtingen zijn tijdens het open huis verkrijg baar bij de leidster van de Huis houdelijke en Gezins voorlich ting, mevrouw Van Mansum. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tijdens de paasdagen wordt in de sporthal Magriet de tweede Pasar Dalam georganiseerd. Wegens het grote succes van de Randstad Pasar Dalam vorige jaar, hebben de initiatiefnemers dit besloten. De oosterse markt gaat vrijdagmid dag 20 april open en sluit 's avonds 23 april. Op de Pasar Dalam worden ruim zestig verschillende kraampjes ingericht. Daar zijn allerhande spullen te bekijken: stoffen, sieraden, edelstenen en kunstmjverheidsvoorwerpen. Verschillende artiesten verle nen medewerking aan de Pasar Dalam. Het zijn: Ben Cramer, Anneke Gronloh. Mini Maxi en Natasja/Errule Co. Veertien dansers van het jazzballet Chris van Weerden voeren Indonesi sche dansen op. Voor de kinderen is er elke dag een speciaal programma. Voor prima lederwaren luxe tassen - sjaals handschoenen - paraplu's byouterie - geschenkartikelen Mgr. Nolensiaon 842 Schiedam. Tel. 7026Ó8 Ook voor Ie klos schoenreparatie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Maak van de weigeringsmogelijkheden gebruik. Met een grote hoeveelheid protesten tegen de ko mende huurverhoging wordt het de minister duidelijk, dat hij op de verkeerde weg is". Dat advies geeft de bewoners vereniging Schiedam-Zuid in een pamflet aan alle wijkbe woners. In de gestencilde mededeling wijst de vereniging er nogmaals op, dat de zes-procent-huurver- hoging per 1 april met verplicht is voor woningen waarop rijks subsidie rust (gerenoveerde en nieuwbouwwoningen hebben wel rijkssubsidie). Als er duidelijke gebreken zijn en er verder sprake is van achterstallig onderhoud aan deze woningen door de eigenaar, hoeft men de huurverhoging niet te betalen. Wel moet men dat schriftelijk en aangetekend (binnen veertien dagen) aan de huiseigenaar laten weten. WH de huiseigenaar de huur verhoging toch hebben, dan zal hij de huuradviescommissie om advies moeten vragen. „Laat u niet intimideren met huisuitzet ting e.d. Het enige dat u kan gebeuren, is dat u de huur even tueel toch moet betalen", zo houdt de huurdersverenigmg de Gorzenaren voor. (Van een onzer verslaggeefsters* SCHIEDAM In twee kan tines van sporclubs is vannacht ingebroken. Bij sportclub Ex celsior richtten de inbrekers een enorme ravage aan in de keuken. Ze vernielden spullen ter waarde van vijftienhonderd gulden ea stalen rookwaar ter waarde van 65. Bij ASVION moest ook de keuken het ontgelden. Daar werd „alleen maar" een ravage aangericht, maar er wordt niets vermist. De gerenoveerde woningen krijgen met ingang van 1 april ook een huurverhoging te ver werken. Deze huizen vallen in de huurharmonisatie-regeling. De huurverhoging hiervoor be draagt: de verhoging van 1 april '72, plus zes percent daarvan. Weigeren om te betalen is in dit geval niet mogelijk. Wel kan men de bouwpolitie in de arm nemen, als de huisbaas weigert te repareren of ais er ernstige klachten zijn. In de derde categorie wo ningen waarop geen rijkssubsi die meer rust kan men de huurverhoging met de eerder genoemde argumenten ook wei geren. Dat moet schriftelijk, aangetekend en binnen veertien dagen gebeuren. BLO EMS IERKUNST J. Krabbendam Hoogstraat 75 Schiedam Tel.;266118 De huurdersvereniging raadt alle bewoners aan die de ko mende huurverhoging weigeren te betalen, het geld hiervoor toch opzij te leggen. Het blijft mogelijk, alleen na advies van de Huuradviescommissie overi gens, dat men de verhoging toch moet betalen. Meer inlichtingen over de huurve. hoging-kwestie kunnen de Gorzenaren krijgen op het spreekuur van de huurdersver eniging. Dat wordt elke dinsdag avond gehouden in het voorma lige schoolgebouw aan de Dwarsstraat 31. Tussen zeven en acht uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijkveren - ging Nieuwland organiseert i i de week van 28 juli tot en me 4 augustus een kinderkamp in Harde, op de Veluwe. De deel nemende kinderen mogen nie jonger dan zes en niet oude dan twaalf jaar zijn. Voigens d wijkvereniging is het mogehj dat ook kinderen van niet-iede - meemogen, maar dan wel onde bepaalde voorwaarden. Er i plaats voor 42 kinderen in he kamphuis in 't Harde. De stree, is bosrijk, zodat er veel speur tochten gehouden kunnen wor den. De kosten per kind bedra gen 67,50. Het kamphuis be staat uit vier slaapzalen met eliz zestien bedden. De wasgelegen heden voor jongens en meisje zijn gescheiden. Aanmeldingen bij de heer J Roeters, Delflandseweg 272, Schiedam, tel. 70.82.98, Klaar terwijl U wacht Let op het juiste adres HOOGSTRAA'. 104-106 SCHIEDAM 4 I Evt. vooraf prijsopgave PHluni Liduinastraat 78 a Schiedam 'j 0sSfdJ TelefooirJ-éj026 86 38 \jjgy' Off. Philfps dealer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Omdat de 33- jarige automobilist J- J- K. gis termorgen de 26-jange brom fietser H. G. op de B. K.-laan geen vrije doorgang verleende ontstond een botsing. De brom fietser moest zijn opgelopen hoofdwond in de Noletstichting laen behandelen. Daarna kon hij naar huis gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op kruising Nieuwe HavenSchoolstraat ontl stond gisteren een botsing tus sen de 46-jarige bromfietser M. Y. en de 30-jarige automobilis te R- D B -D. C. De bromfiet ser verleende geen voorrang aan de automobiliste. De opgelopen kneuzingen moesten in het ge meenteziekenhuis worden be handeld, maar daarna kon de bromfietser naar huis. De bouwtrcin in actie op de Van Haarenlaan.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1