Yvonne de Waard: Te weinig vrouwen in de raad 9 Milieubescherming is doel van actie Ook Zuid verzamelt glas in containers Burgemeester kan ,in belang van gemeente' aftreden im Bosch HULST BEHANG he^beii School in actie voor Angola Ruilbeurs in Arcade Container- voorschip te water boor machines en klopboormaciiines -v De grootste collectie behang modern, klassiek of èxcjusief Beheerscommissie ziekenhuis Gewond bij botsing ELASTISCHE KOUSEN R ECE^TÏ;k|:|Éfiél door LELIA KUIPER SCHIEDAM Zonder merkbare terughouding geeft het socialistische raadslid Mevrouw Yvonne de Waard- Siljee haar mening. Over Seksgenolen, politiek of andere principiële zaken. Ze omzeilt geen enkele vraag. Niet van mij en niet van haar jongste zoon, die inmiddels de verjaardag van z'n haas viert. Helemaal op haar gemak zit ze, gestoken in een oude spijkerbroek en een geborduurd jak. in haar flat, zes- hoog aan het Chopinpledn in Groen- oord. Voor dit vraaggesprek heeft ze de bestudering van stukken voor de talrijke vergaderingen naar een ander tijdstip verschoven. Serieus ch'ept ze elke vraag uit. Ook het inschenken van een glas thee brengt haar niet van haar a propos. Tijdelijk 20% korting natuurlijk bij EBAA' A |k| Brpersvest 52, Schiedam C C f¥t AfH ^Telefoon 267594 GEREEDSCHAPPEN f^ndèrdagavönd. Koopavond ;uëchiedam - Broersvest 65 - tel. Ói 0*266702 •(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft in 197'' met de vier wethouders Bolmers, Collé, Houtman en me vrouw Verweij afgesproken dat hij bij een nieuwe samen stelling van de beheerscommissie voor het gemeentezieken huis als voorzitter van deze commissie zal mogen aftreder (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook in de Gorzen komen glascontainers te staan. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft daar samen met de gemeente en de glasschervenhandel Maltha NV in (Rotterdam voor gezorgd. Op het ogenblik kunnen de Gorzenaren hun glas, flessen, potten e.d. al kwijt in de containers op het opslagterrein van Maltha aan de Westerkade,,naast de wasserij Nijman. Binnenkort „Vast en zeker binnen een maand", zegt de VROM komt er een glascontainer te staan op de Groene- laan, vlakby de winkel van Simon de Wit. Het initiatief om ook in Zuid glascontainers neer te zetten (in Groenoord staat er op donder dag al één bij het winkelcen trum De Ketel), is afkomstig van de bewonersvereniging Schie- dam-zuid. „Voordat men er in Groenoord mee kwam, hadden we het hier al besproken", zegt voorzitster mevrouw Tmy Krik- ke-Hein, „en we vonden het echt wgl een beetje jammer, toen bleek dat we te laat waren met ons nieuwtje over de glas- containers". VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS Bij Maltha aan de Wester kade kan men de lege potten en flessen kwijt f DONDERDAG 15 MAART 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Raadswerk is geen erefunctie meer Yvonne de Waard-Siljee heeft zich de laatste tijd ontpopt als een actief, serieus werkend raadslid. Door haar toedoen is de zaak van de kankerverwekkende stoffen, die de plantsoenendienst ge bruikt voor vernietiging van onkruid, aan het rollen gebracht. Over de afwikkeling van deze zaak is ze nog steeds ontevreden. Mevrouw De Waard is 33 jaar en moeder van drie zoons. Het raadswerk is voor haar een b?an en geen erefunctie. Ze benadert de problemen die eraan vastzitten erg zakelük en realistisch. Ze vindt dat meer Schïedamse vrouwen zich voor de politiek en het raadswerk moeten interesseren. Ze wijt het gebrek aan vrouwe lijke belangstelling voor het raadswerk aan gemakzucht: „Het ver baast me toch, dat er zo weinig in de raad zitten, Dtf'kan bet ook niet goedpraten, de raad vertegenwoordigt toch een bevolking van mannen én vrouwen?" Het geringe aantal vrouwelij ke raadsleden in de Schiedamse gemeenteraad ;s het eerste on derwerp. Tot voor kort telde de gemeenteraad nog zeven vrou welijke leden, na het vertrek van Aii Tijssen-Jonker is dit aantal geslonken tot zes. „Jammer", vindt Yvonne de Waard, „want er komt weer een man voor Ali in de plaats". Zelf heeft Yvonne zich min of meer het raadswerk in laten slepen: „Ik stemde vroeger PSP, maar dat was gevoelsmatig. Die partij is me nu te pragmatisch. Ik ben het niet met alles eens, wat er binnen de PvdA gebeurt, maar veel goede ideeën worden toch in de praktijk gebracht. Toen ik lid, werd van de PvdA, wilde ik helemaal met graag op een ver kiesbare plaats staan, maar van wege m'n geslacht en m'n leef tijd deden ze dat toch. Toen En gelsman wegging in 1971, moest ik z'n plaats innemen. Eerlijk gezegd, dacht ik het toen met aan te kunnen. Maar dat viel mee. De afstand burger-raadslid is eigenlijk met zo groot." Yvonne de Waard heeft de commissies grondbedrijven en stadsontwikkeling van Engels man moeten overnemen. Vooral die laatste commissie heeft haar belangstelling gewonnen. Onvermijdelijk komt ook de kwestie „plantsoenendienst" weer ter sprake. „Die zaak zat en zit ipe nog steeds dwars. Ver schillende keren heb ik daarover vragen gesteld, maar geen ant woord gekregen. Je voelt je dan gewoon een soort Don Quichotte. Ze zeggen tegen je: maak je maar nergens druk over, meid. Maar iedereen kan lezen dat die stoffen, waarmee onkruid wordt bestreden, gevaarlijk zijn. Maar bij de plantsoenendienst is het gewoon niet onderzocht, dat weet ik. En pas als er een brief komt met het woordje kanker erin, komt er een reactie. Toen werden dezelfde vragen die ik al eerder had gesteld, wel beant woord. Deze zaak gaat mij erg ter harte. Als de lagere overheid aan deze zaak niets doet, kan je van de bedrijven ook niets ver wachten. Wij moeten eerst iets doen". Het gesprek komt weer terug op het raadswerk: ,,'t Is een aardige job, die toch ook be hoorlijk zwaar is. Je bent er alle avonden voor in de weer. Maar als je er geen belangstelling voor hebt, kan je het beter la ten. Je moet het werk dan ook zakelijk benaderen. Kranten en boeken lezen, informatie verza melen. Ik zit ook nog in een paar werkgroepen. Dat hoort er ook bij". Over het werk van het huidi ge college en de gemeenteraad heeft Yvonne de Waard ook een uitgesproken mening. Over het programcollege zegt ze: „Er zitten voor- en nadelen aan verbonden, net als aan de polarisatie. Een programcollege kan z'n eigen plannen uitvoeren. Maar daarvoor verzuurt de op positie een beetje en de kritiek wordt erg negatief. Er is ook Yvonne deWaard- Siljee: 'Je kinde ren mogen van je werk niet de dupe worden.' 'Vrouwen zijn te gemakzuchtig om zich in de politiek te interesseren.' bijna geen communicatie meer met de raadsleden van rechts. Maar de polarisatie heeft ook ten gevolge dat de duidelijkheid erop vooruit gaat. Vroeger, bij een* afspiegelingscollege, werd alles tussen de wethouders uit gevochten. De verschillen van mening komen er nu in de raadsvergaderingen wel uit. Er zit nu nog wat pit in. Ook moet je zo'n polarisatie altijd erg za kelijk blijven bekijken en nooit in het persoonlijke trekken". Volgens Yvonne de Waard is de tijd waarin het raadslidmaat schap een volledige dagtaak be helst niet ver meer af: „Dat is de lijn van de toekomst. Het wordt full-time werk. Je kan het raadswerk bijna niet langer als een vrijblijvend erebaantje beschouwen, je hebt verant woordelijkheid af te leggen te genover de kiezers. Maar ik ge loof niet. dat als de raadsleden eenmaal volledig worden be taald, het ooit storm zal lopen. Happig is niemand er op. De uiterlijkheden lijken voor som migen misschien wel aantrekke lijk, maar dat valt tegen. Het is gewoon een baan." Yvonne de Waard betreurt het geenszins, dat ze zich eertijds in het raadswerk heeft laten sleu ren: „Het is goed voor je gezin om een baan te hebben. Je moet natuurlijk zorgen dat je kinde ren niet de dupe worden. Maar als je niets anders doet, word je zo'n klierige vrouw en die zijn er genoeg". Over de rol van de vrouw m de toekomstige maatschappij .s Yvonne de Waard vrij optimis tisch: „De jongere vrouwen zoe ken steeds meer een baan naast het huishouden. De ouderen durven dat met meer. Die zijn bang van de concurrentiestrijd m de maatschappij. Straks kan het argument „zwangerschap" ook met- langer worden gehan teerd om vrouwen te weren voor bepaalde banen. Dat is onzin. Net als je een man niet voor een baan kan afwijzen, omdat hij waarschijnlijk tegen z'n vijftig ste een maagzweer knjgt, dat is net zo onreentvaardig Maar we moeten er eigenlijk naar toe, dat de man en vrouw elk een halve dagtaak nemen. Dat lijkt me ideaal." Dat Yvonne de Waard voor subsidiëring van kinderdagver blijven is, spreekt welhaast van zelf. „Ik ben voor, maar met domweg. De dagverQhiven moe ten dan door de gemeente wor den geleid. En voor de hu.svrou- wen die alleen hun handen vr.j willen hebben en hun kmd daarom in een dagverblijf doen, moet een speciale betalingsrege ling komen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leerlingen en leraren van de scholengemeenschap Spieringhoek willen hei Nederlandse Angola-comité aan meer arm slag, dus meer geld helpen- Deze week doen ze voor de kas van het comité, in de middagpauze tussen de schooluren, allrrlei spelletjes', zaklopen, ringsteken, koekhappen en touwtrekken. Iedere deelne mer moet een kwartje betalen. Morgen moet het klapstuk van de actie eruit „knallen". Eerst wordt er in de middagpauze het leukste spelletje van de week ge speeld, daarna, om drie uur 's middags volgt een cross country van de hele schoolbevolking (leerlingen en leraren, zo'n 1200 man) rond de Poldervaart. De politie zorgt voor afzetting van het traject. De scholengemeenschap vindt dat dit initiatief waard is om door andere scholen herhaald te worden. „Voor Vietnam kon dat ten slotte ook", aldus één van de woordvoerders Kees van de Graaf. Dat staat in een perscommu niqué. g.stermiddag uitgegeven door het stadhuis. Aanleiding voor deze verklaring, afkomstig van burgemeester Roelfsema is de PvdA/PPR-ledenvergadering van de vorige week waarin het conflict tussen de burgemeester en de PvdA-er Jan Simons naar buiten kwam. Op deze vergadering werd duidelijk dat de burgemeester beslist met met Simons in de G.Z -commissie wil zitten. Werd Simons wel benoemd, dan zou de burgemeester zijn voorzit tersfunctie neerleggen. In het perscommuniqué waar in overigens nogal wat vragen onbeantwoord blijven stelt de burgemeester dat het onjuist is dat hij niet met Si'mons m de commissie wil plaatsnemen. .Mijn standpunt is dat er zich omstandigheden kunnen voor doen waarin het voor de ge meente beter is dat ik de voor- zittersf'unct.e van de commissie neerleg," aldus burgemeester Roelfsema Welke die omstan digheden zijn. laat de burge meester onvermeld. Verder deelt de heer Roelfsema mee dat hij met de mediscne staf van het Gemeenteziekenhuis niet gespro ken heeft over het conflict met Simons. „Toen een hunner naar mijn mening informeerde heb ik de voorzitters var. de raadsfracties er over ingelicht," zo besluit de burgemeester. Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met een her senschudding is de 64-jarige T. D. in het Gemeenteziekenhuis opgenomen, nadat hij op de Ru benslaan met zijn bromfiets te gen een auto was gebotst. De auto, bestuurd door de 37-jarige C. K., wilde lingsaf slaan maar de bromfietser haalde hem juist op dat moment in. u vindt ze in alle soorten voorradig bij Drogisterij Parlumerie Bijouterie HOOGSTRAAT 115 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM In gebouw Ar cade houdt de vereniging D Verzamelaar vanavond haa maandelijkse ruilbeurs Ieder verzamelaar is vanaf zeven uu van harte welkom met z'n sui kerzakjes. sigarebandjes of lu cifersmerken. Pas toen het college van B. en W. vrij positief had geantwoord op schriftelijke vragen van het raadslid Vincent Broeke over het neerzetten van glascon- tair.ers m Schiedam, achtte de bewoners vereniging de tijd rijp 0 alle bekende merken 0 Zig-Zag machines vanaf 349.- lot 1149.- raparatiex aan alle marken Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. om door te zetten. Deze week is bij de VROM de opdracht van B. en W. binnengekomen om de container in Zuid te plaatsen. De opbrengst van de glasactie gaat naar de firma Maltha, die de containers verhuurt aan de gemeente en zelf zorgt voor de afvoer van de lege flessen en potten. Mevrouw Krikke hier over: „We hebben er eerst over gedacht om de opbrengst voor ons zelf te bestemmen, voor meer groen in de wijk, maar dat bleek een minimaal bedrag. Vandaar dat we net. wat betreft het doel van de actie nu houden op milieubescherming". Volgens de heer J. F. Ras van Maltha NV gaat alle glas, na eerst m het bedrijf te zijn ge broken, voor verwerking naar de Vereenigde Glasfabrieken in Leerdam Veel wordt er n'et aan het door middel van con tainers opgehaalde glas ver dient. „Net genoeg misschien om mijn salaris te beta'en", zegt de heer Ras, die eraan toevoegt dat jaarlijks gem dde'd 000 0n0 ton glas in Neder'and :n de vui'berg verdwijnt. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Zonder haperen' is 'dij de werf Wilton-Fijenoord de laat ste van de drie voorsche pen die gebouwd worden voor de Amerikaanse fir ma Sea-Land Service, te water gelaten. Het voorschip zal over enige tijd bij de Rotter damse Droogdok Maat schappij aan het daar ge bouwde achterschip wor den gelast. Do KDM m Vlissmgen (derde loot m het R jn-Sche!de concern) bouwt de onderdelen van de voortstuwir.gsappara- tuur. Het schip dat op snelle wijze containers moet ver voeren, is bestemd voor de vaart op de Noordatlanti- sche route. De snelheid die het kan halen, ts 33 knopen. Het laadvermogen bedraagt 1096 containers. PASSAGE Z U I O H O CUXtN ,S-.C,tj,E K ANTOORBO K"hSu'InVdeAz l

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1