Schiedam heeft meeste iverklozen Onderwijzer in de aanval tegen Minister helpt Schiedam niet Banenmarkt voorLTS-ers Werkwinkel pas in september open? Leerlingen Martinus- school voor televisie PPR start actie tegen de BB PPR vergadert [over Rijnmond poorplatform fhersteld naar [Noorwegen ISchiedams jexposant naar jSoestdijk Gorzen-school bestaat vijftig jaar Wedvlucht - Lente! Behangtijd modern of klassiek HULST BEHANG SCHIEDAM heen net Antivoord op kamervragen Vrouwenbond NW bestaat 25 jaar Minder 1698 gastarbeiders (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is een ongeschreven wet, zeker in het basisonderwijs, dat leerkrachten tijdens de lessen niet roken. Er is bij ons op school onder de onderwijzers wel onderling over gesproken. Maar iedereen accepteert als nor maal dat men niet rookt voor de klas. In belang van het kind. Wim Kouwenberg, 29, onderwijzer op de Notekraker, een school voor "basisonderwijs aan-het Bachplein in de aanval tegen het KVP-raadslid Rietje Taverne. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS Rietje Taverne... niet roken voor de klas... Ir - Broersvest 85 - tel. 010-269702 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Minister Udink van Volkshuisvesting ziet geen aanleiding de gemeente Schiedam te hulp te ko men bij het bouwen van goedkope huurhuizen. Dit heeft de minister meegedeeld in zijn antwoord op schriftelijke vragen van drie PvdA-kamerleden en een PPR-er. De ka merleden hebben de minister vragen gesteld over de uitgif te van de dure woningen in de torenflat aan het Van Beet- hovenplein in Groenoord. Minister Udink: gemeente is zelf verantwoordelijk... Slecht voorbeeld doet slecht volgen.... DONDERDAG 10 MEI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 Herstel arbeidsmarkt zet niet door (Van een «nzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „De daling van het aantal werklozen in april heeft niet veel te betekenen. Nog steeds kunnen we slechts van gematigd optimisme spreken voor een licht herstel op de arbeidsmarkt." Dit deelde de waarne mend directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau gis teren mee. Het gebied Nieuwe Waterweg Noord telde aan het eind van de vorige maand 1331 werkloze mannen, ter wijl dat aantal in april van het vorig jaar 1214 bedroeg. Schiedam neemt het grootste aantal werklozen voor z n rekening. 687 Schiedammers staan bij het GAB Vlaar- dingen geregistreerd als werkzoekenden. De heer Steenhouwerwaarnemend directeur van het GAB. Voor het eerst is in april het aantal werkloze vrouwen iets gedaald. Bij het GAB zijn nu 305 werkzoekende vrouwen in geschreven, dat is zes minder dan in maart. Volgens waarnemend direc teur Steehouwer is' de vraag naar part-time werkkrachten nagenoeg nihil. Ook de uit zendbureaus beleven volgens hem geen florissante tijd. Tij dens de maandelijkse perscon ferentie signaleerde de heer Steehouwer gisteren: „Ik heb wel gemerkt dat het aantal ontslagaanvragen maandelijks begint af te nemen. Dit duidt erop dat de situatie in ons ge west iets minder erg is gewor den, al zitten we nog boven het niveau van vorig jaar." De mannen, die in april weer aan de slag konden ko men, werken vooral in de sec toren metaal, bouw en scheep vaart. Bij de horeca en handel nam het aantal werklozen 'toe. Uit de maandelijkse cijfers van het GAB Nieuwe Water weg Noord blijkt dat eind april 2,26 percent van de mannelijke en 1.48 percent van de vrou welijke beroepsbevolking zon der werk zit. De afname van de bevolking van het gewest Waterweg Noord heeft ook een verminde ring van de beroepsbevolking ten gevolge gehad, constateer de men bij., het GAB. De be roepsbevolking in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land, Rozenburg en Hoek van Holland is met ongeveer twee honderd „werkers" geredu ceerd. Over deze tendens zit de heer Steehouwer niet erg in: „Het is maar een fractie van de totale beroepsbevolking. Toch moeten we er rekening mee houden. Ook leveren de uitbreidingsplannen Holy Noord en Woudhoek straks weer beroepsbevolking op. Tot nu toe hebben we in dit gebied altijd meer werkgelegenheid gehad dan de beroepsbevolking aankon. Pendelende arbeiders hebben de beroepsbevolking aangevuld. Ik denk dat de pendel in toekomst zal toene men." (Van. een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM 'Het politiek actiecentrum van de PPR houdt fop 11 mei een algemene leden vergadering. Iedereen is welkom. I en- kan over alles meepraten. |Aan de orde komen: gemeente lraadsverkiezingen 1974, politieke Straining, Rijnmond en PPR-re- Igiementenkompas. De bijeen- komst begint om acht uur in ge- fbouw Irene aan de Nieuwe Ha fven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het boorplat- iorm dat enkele maanden gele den bij de werf Gusto uit de takels' omlaag stortte en aan zienlijke schade opliep, is weer Ihersteld en inmjddels verscheept inaar Den Helder. Daar zal het iovergenomen worden door Hee- |Mna Engineering -die het plat- fierm naar Ekofieskfeld in Noor- kregen brengt. Het platform, eigendom van Philips Petroleum, wordt voor de Noorsekust inge- jzet bij het zoeken naar olie.' In |de Noorse wateren zijn door Philips .Petroleum al rijke olie houdende lagen aangeboord. II 'iraalijes c>ps1 e!en voor deklas tab oe (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Canadese otograaf Yousuf Karsh, van ie enige maanden geleden erk werd geëxposeerd in het chiedams Stedelijk Museum, IsHij zal portret foto's gaan maken van Prins SemharcL Karsh legde het pro- iel van vele groten der aarde op de gevoelige plaat vast. iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Koningin wuhelminaschool voor basison derwijs aan de Zalmstraat in de uorzen bestaat dit jaar vijftig jear. Ter gelegenheid daarvan «orden deze week do'or leerlin- »en m gebouw; Irene opvoerin- S® gegeven van de musical Adieu' Paris" van. Benny Vre- aen. Vanavond wordt de laatste _f?r.si5ilinS gegeven, gisteren en r®s'?raj'werd ook ai in Irene opgetreden. Bij de behandeling van de nieuwe verordening voor het on derwijzend personeel, in de ge meenteraad twee weken gele den, liet de KVP-fractieleidster waarschuwende woorden horen aan het adres van de onderwij zers. „Ik hoop dat de leerkrach ten zich voortaan eens houden aan het niet-roken in lokalen", zei mevrouw Taverne. Wim Kouwenberg zou het met deze vermaning eens zijn, als mevrouw Taverne haar bewe ring met cijfers gestaafd zou hebben. „Dan zou ze misschien gelijk hebben. Maar nu vind ik die hele opmerking onterecht", meent de SChiedamse onderwij zer die al zes jaar voor de klaas staat. (Van een onzer verslaggevers) Schiedam De postduiven- t Vrijheid nam j i!f r,aan een wedvlucht vanuit 2 Belgische St. Ghislain. De Ke2 werden om 7.10 u. ge- eerste duif arriveerde 9.17 "u., ,de laatste om 9.52 u. J®n5®r werd een duif van de G-.-Breur. Bij Wim Kouwenberg op school wordt tijdens de lessen niet gerookt door onderwijzers. Wie er erg veel behoefte aan heeft, kan een pijp of een siga ret opsteken in de gang of tij dens de pauze, op de speelplaats. Een piraatje opsteken voor de klas is taboe. Wim Kouwenberg, eens eige naar van de al jaren opgdoekte galerie Punt "Vier aan de Rotter- damsedijk: „Tegenwoordig werk je veel meer individueel in zo'n klas. Je zit met een leerling al leen, soms in groepjes en dan kan je niet roken. Uit praktische overwegingen al niet. Want je moet praten. En het kind zou last hebben van die rook." Uit zijn eigen schooltijd kan Wim Kouwenberg zich nog wel leraren herinneren, die met een sigaar in het hoofd de klas bin nenstapten. Die vaak ook as morsten in de schriften. Kou wenberg daarover: „Vroeger pafte iedere rechtgeaarde onder wijzer een sigaar. En daar dacht je niet over na. Als 'ie ging zit ten met zo'n ding, zou je een raam willen opendoen. Maar dan konden ze daar weer niet tegen. Nadat die milieutoestan den gingen spelen, is dat roken ook minder geworden." Toen Kouwenberg jaren terug als leraar op een Ulo werkte, werd er wel degelijk een sigare tje opgestoken voor de klas. „Je zat dat op een verhoging achter een bureau en stond niet face to face met de leerlingen. Dan kon je roken, dan was er afstand. Als het bedomptwerd, kon je een raam openzetten." A alle bekende merken 0 Zig-Zog machines vanaf 349.- tot 1149- raparatias aan alia markan Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. Zijn er nog andere zaken die een leraar niet doet voor het front van de klas? Wim Kou wenberg: „De onderwijzers on derling noemen elkaar bij de voornaam, maar voor de klas zeggen we „meneer" of „me vrouw" tegen elkaar. Je wil de kinderen een voorbeeld geven in het sociaal contact met anderen. Je past meer op je woorden. En probeert ook niet te krenken Terug naar het roken. Wordt het routine-gebaar om een siga ret op te steken voor de klas, algemeen onderdrukt. Wim,. Kouwenberg: „Ja, ik meen van wel. Ik geloof dat het al inge burgerd is of aan het inburgeren is. Er zijn er wel die zo ver slaafd zijn, dat ze weinig zelfbe heersing hebben en het toch doen. Maar dat dat algemeen zou zijn, dat bestrijd ik." Udink schrijft in zijn ant woord, dat hij niet durft te zeg gen dat de gemeente Schiedam zich bij haar beslissingen in zake de verhuur van de flat zich laat leiden door eigen financiële belangen. Volgens de vragen stellers tracht cie gemeente Schiedam een dreigend exploi tatietekort op de nieuwe voor raad woningwetwoningen op te vangen door de huizen te verhu ren aan personen, die op grond van een medische of sociale in dicatie een uitkering ontvangen ter tegemoetkoming in de hoge huur. De minister zegt ervan uit te gaan dat de gemeente de dure woningen in de eerste plaats in het belang van de betrokkenen heeft toegewezen. Volgens Udmk kan de ge meente alleen m nauw overleg met de toekomstige huurders bepalen of de woningen inder daad toegewezen kunnen wor den. Over individuele gevallen wilde de minister niet oordelen. Uit het antwoord op de vra gen blijkt ook dat de minister de gemeente verantwoordelijk acht voor de bepaling in welke huurklassen nieuwe woningen nodig zijn. „Het ontbreekt bij het huidige subsidiestelsel niet aan mogelijkheden om eenvou dige woningen met aanvaard bare huurprijzen tot stand te brengen", aldus minister Udink. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse, Vlaardingse en Maassluise LTS- ers die deze zomer na hun exa men een baan willen hebben, kunnen zich op een 'voorlich- tingsmarkt' op 22 juni laten in formeren. In de Vlaardingse zaal 'Harmonie' organiseert het GAB die 'dag een bijeenkomst voor de schoolverlaters en de toekomstige werkgevers. Ook zullen in de Harmonie consu lenten van het leerlingenwezen aanwezig zijn. Deze vorm van arbeidsbemid deling heeft het GAB verkozen boven de gebruikelijke bemid deling op de LTS-en zelf, zoals dat vorige jaren gebeurde. Het GAB wil van de bijeenkomst in de Harmonie beslist geen 'sla venmarkt' maken. De jongens moeten van elk bedrijf vrijblij vende informatie over een even tuele werkkring kunnen ont vangen. Het initiatief van het GAB voor de 'banenmarkt' in Vlaardingen wordt voorlopig als proef beschouwd. Als blijkt dat het idee bij de jongens en de bedrijven aanslaat, rvil men het verder uitwerken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De St. Marti- nusschool voor basisondderwijs aan de Iepenlaan in Schiedam heeft gisteren meegewerkt aan tv -opnamen voor het KRO-pro- gramma „Klassewerk". De opna men vonden plaats m het sport centrum De Vliegermolen in Voorburg. De Martmusschool streed in de finale tegen lagere scholen uit Emmen en Veldho ven. Leerlingen uit de vijfde en zesde klassen van de Martinus- schooi konden op de tribune de prestat'es van hun mede-leerlin gen gadeslaan. De opnamen van Klassewerk. onder regie van Ni co Hiltrop, worden zaterdagmid dag 12 mei op de teevee uitge vonden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De PPR-Schie- dam gaat meewerken aan de lan delijke actie tegen de Bescher ming Bevolking. Het is volgens PPR een vreemde zaak dat de BB, als een miljoenenverslin dend apparaat, tot nu' toe buiten schot is gebleven. De PPR noemt de voornaamste bezwaren tegen de BB: het is twijfelachtig of de BB iets kan uitrichten in geval van een atoomoorlog dc BB houdt een stuk oorlogsdenken in stand, de BB functioneert slecht en de BB belemmert de tot standkoming van een met-nuh- taire rampenorganisatie. De Schiedammers die het met deze opvattingen eens zijn kun nen contact opnemen met Hans van der "VVilk, Bart Verhallen- plein 48, telefoon 70 09 64. Bin nenkort verschijnt als uitgave van het PPR-actiecentrum Schie dam de nota „BB, een hobby van havikken". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De openingsda tum van de werkwinkel aan de Korte Dam in Schiedam staat op losse schroeven. Er was op gerekend dat de werkwinkel op 1 juni zou worden geopend. Dit blijkt nu niet meer haalbaar. De verbouwing van het winkel pand vergt meer tijd cn moeite dan indertijd was voorzien. De werkwinkel is opgezet op initiatief van het arbeidsbureau. Iedere Schiedammer kan de werkwinkel binnenstappen en vrijblijvend informeren naar vacatures. Het arbeidsbureau heeft voor de bemanning van de winkel twee personeelsleden opgeleid. Het Departement Schiedam van de Maatschappij voor Nij verheid zorgt voor de inrichting en verbouwing van het pand. Omdat het arbeidsbureau nu afhankelijk is van het Departe ment vreest men dat de opening van de werkwinkel wellicht pas in september kan plaatsvinden. bl Hill till Htm» II 1 i hui i itiimiitii i Het pand waar de werkwin kel zal worden gevestigd. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De vrouwen bond NW bestaat 25 jaar. Dit jubileum van de Schiedamse af deling viert de vrouwenbond met met een receptie op vrijdag 18 mei in de Grote zaal van het gebouw voor de Christelijke en Sociale Belangen aan de Lange Haven. De receptie duurt van half zeven tot half acht 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam wonen op dit moment 16S8. bui tenlandse werknemers. De grote meerderheid 'wordt gevormd door Turken en Spanjaarden. Dit staat in een infcrm at ie-bulle tin. van de Kamer van'Koophandel Fabrieken voor "de Beneden-* Maas.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1