gemeente geeft groenendal horecafunctie Jeugd en jolijt in ingelkwartier SCHIEDAM VANDAAG Is dit uw lieverdje 1 w j 15.11.22 i m Bibliotheken gaan met vakantie eurotax k (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volkshuisvesting, de woningbouwvereniging die woningen renoveert in Schiedam-zuid, heeft 90k plannen om haar woningbezit in het Singelkwartier te vernieuwen. Het gaat hier onder andere om huizen in de Oosterstraat, de Van Leeu* wenhoeckstraat. dc Edisonstraat, de Wattstraat en de Stephensonslraat. 01 Woningen in Oost (van V olkshuisvesting krijgen een renovatie-beurt. hmmÊZ SCHIEDAM Nog niaar korte tijd, dan kan het Schiedamsc publiek terecht in het nieuwste voorlich tingscentrum, het 'binnenstadvoorlichtingscentrum' dat wethouder Bolmers ter meerdere bekendheid van zijn levenwerk laat bouwen. De panden in de Amalia van Solmsstraat, die de eigenaar per etage wil verkopen. koopcontract ter inzage gevraagd, maar geen reactie gekregen. K SCHIEDAM Op de zon overgoten dagen die de voorzomer ons nu al biedt, kostte het fotograaf Arie Wapenaar geen enkele moei te een gezellig Schiedams lieverdje te vinden. In bad De foto is ingelijst af te halen aan het kantoor van het Vrije Volk, Hoogstraat 76 in Schiedam, De lieverd jes van vorige weken zijn Edward De Jong uit De Voefstraat 22 en Tjailing de Vette uit de Maasstraat 26. (Van een onzer ver slaggevers) SCHIEDAM „Je kan een boel doen voor gevange nen. Mijn dochtertje van acht maakt bijvoorbeeld mooie tekeningen voor ze. Als ik met een brief bezig ben, vraagt ze al: mam. mag ik nog wat tekenen Een politieke gevangene in Zuid- Rhodesië waarmee ik corres pondeer, vindt die tekenin gen geweldig. Die man heeft laatst teruggeschreven dat ze allemaal in zijn cel han gen". wmS ïËtmm Mevrouw Marcus.brieven eau tien. tot elf kantjes naar gevangenen j ia l ZATERDAG 16 JUNI 1973 Hki V 5US VOLK PAGINA 9 I? Üj voor de deur I Een beslissing wanneermet die renovatie gestart kan worden, is nog niet genomen. „Dat is afhan kelijk van de houding van het kabinet. Wij kunnen wei plannen maken, maar als het Rijk ze niet goedkeurt, kunnen we ze ook niet uitvoeren", aldus de heer Van Tilburg van Volkshuisves ting. Mochten de plannen die overigens nog niet op papier ge zet zijn rijks goedkeuring kunen wegdragen, dan kan over drie a vier jaar met de woning- vernieuwjng in Oost een begin worden gemaakt. Eerst zal nog wel bekeken worden hoe de toestand van de Volkshuisvestingwoningen in Oost precies is en zal er een ant woord moeten komen op de vraag of de bewoners in Oost aan renovatie willen meewerken. Ook de gemeente is van zins de komende jaren te beginnen met renovatie van haar woning- bezit. Dat zai vooral gedaan worden in de binnenstad. Daar buiten krijgt de Mariastraat hoge prioriteit. In het bestemmingsplan voor het nieuwe stadshart dat wethou der Bolmers onlangs in de open baarheid bracht, somt deze een aantal panden in de binnenstad op die beslist een opknapbeurt zullen krijgen. Die panden (eigendom van de gemeente) liggen aan: de Boter- straat en de Herenstraat, ze krij gen een ambachtelijke bestem ming. Ook gerenoveerd worden woningen aan het Oude Kerkhof en de Nieuwstraat (woningfunc tie). Panden in het stadshart die de wethouder nog wil aankopen, lig gen aan de Overmaassesteeg, de Zwaansteeg, de Korte Achterweg, de Lange Achterweg (krijgen een woonfunctie), het zuid-oostelijk deel van het Broersveld (winkel functie) en aan de Groenendal. De woninkjes aan het Groenen dal zuilen na hun vernieuwing een horeca-functie krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een aantal be woners van dc Amalia van Solmsstraat dreigen het slacht offer te worden van „horizon tale verkooppraktijken". De huurders van dc panden T tot 31 hebben via een brief hun boven- of benedenhuis te koop aangeboden gekregen voor rond de 22.000 gulden. Dc eigenaar, de heer Liefheb ber uit Vlaardingen, heeft de panden (de boven en beneden- etages samen) gekocht voor 17.000 gulden. Dc bewoners van de Amalia van Solmsstraat weten nog niet hoe ze zullen optreden tegen hun huisbaas, maar één ding staat voor hen als een paal bo ven water: „Kopen doen we in geen gevat". De meeste bewoners van de huizen in de Amalia van Solms straat hebben niet gereageerd op "t aanbod- van hun huisbaas. Wel hebben ze gezegd dat zé voor een eerste aanbetaling geen zesdui zend guiden klaar hebben liggen. Daarop heeft de huisbaas een tweede aanbieding gedaan: voor het kopen van een etage hoeft 'maar' 3500 gulden eigen geld te worden neergeteld. 'Dit houdt overigens wel in. dat er een tweede hypotheek moet worden afgesloten. De heer Dekker, bewoner van de Van Solmsstraat 23b, laat zich het felst uit over de voor gestelde horizontale verkoop: „Ik ben helemaal niet van plan dit huis te kopen. We betalen nu een huur van rond de 120 gulden per maand en als de huisbaas denkt dat wij dat willen veranderen, dan heeft hij zich vergist". De heer Dekker heeft gedegen gronden voor zijn weigerachtige houding: „Ten eerste ontbreekt me het geld en ten tweede wil ik op deze basis geen huis kopen. Ik heb mijn huis helemaal voor eigen rekening opgeknapt en als ik dit koop. kan ik alles dubbel - betalen, daar pas ik voor". De bewoners van de Amalia van Solmsstraat laten de zaak oog maar in z'n beloop. Eén bewoner heeft een voorlopig (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In het Singel kwartier organiseert de wijk- vereniging in de komende zo mermaanden 'Jeugd en Jolijf- avonden. Alle kinderen van zes tot en met veertien jaar kunnen aan deze avonden meedoen. Elke avond zal worden aangekondigd door een geluidswagen. Maandagavond 18 juni kun nen de Singelkwartierkinderen terecht op het grasveld aan de Marconistraat voor beheodig- heidswedstrijden. Op maandag avond 25 juni is er op de speel plaats aan de Hoogenbar.v.-eg een rolschaatswedstnjd en een autopedwedstrijd. Op 36 juli zijr. er hindemiswedstrijden en be hendigheidswedstrijden op het grasveld aan de Marconistraat. Op 6 augustus worden aan de Marconistraat twee gekos tumeerde voetbalwedstrijden voor jongens georganiseerd. Al leen voor deze voetbalwedstrij den behoeven de kinderen zich op te geven bij de secretaris van de wijkvereniging in de Halleij- straat 19b. Alle 'Jeugd en Jo- lijt'-avonden duren van zeven tot negen uur. Het kan niet op. zullen ve len tienken. Eerst en voorlich tingsambtenaar, toen ccn voorlichtingscentrum, een spe ciaal voorlichtingsblad, dat eens per twee weken in het grootste plaatselijke adverten tieblad kond doet van het ge meentelijk reilen en zeilen en tenslotte dan een speciale stand ten behoeve van de re novatie van de binnenstad. Prachtig. Schiedam, eens ge doodverfd als het dorp. in de delta, stoot zich op 3n de vaart der volkeren en iaat, middels de meest geavanceer de communicatietechnieken weten op welk punt van voor uitgang ze zich bevindt. Zo doen althans de notabe len het geloven. Eensgezind wordt de voorlichtingsambte naar geprezen, hoewel het al lang geen publiek geheim meer is da? de ontevredenheid over zijn beleid bijna alge meen is. Voor het voortbe staan van het gemeentelijk voorlichtingsorgaan werd een enquête gehouden, die uitwees dat ruim negentig procent van de plaatselijke bevolking zich eens per twee weken huiverend van enthousiasme begraaft in de berichten over de veesta pel van de kinderboerderij, een resultaat dat daarom ook door niemand meer geloofd werd. En het voorlichtings centrum annex kassa van Tech nische Bedrijven werd on danks 'overweldigende be langstelling' van het publiek gesloten, waarbij het gemeen tebestuur vai de onlangs ver trokken, sociale raadsman Cor Bijl nog de officiële kat te slikken kreeg dat ze haar voorlichtingsruimte te ongezel lig had ingericht om er func tioneel gebruik van te kunnen maken. Stelt u zich van het nieuwe voorlichtingscentrum dan ook niet al te veel voor. Geen ge avanceerd informatiecentrum bijvoorbeeld zoals in Rotter dam bij de bouwwerken van de metro stonden, al zal de gedachte daaraan ongetwij feld de Schiedamse plannen makers door het hoofd hebben gespeeld. Nee, het „binnenstadsvoor lichtingscentrum" is niets an ders dan de ongezellige houten keet waarnaar menigeen zich eens per jaar ter controle van de borstholte dient te spoeden. Over de vulling van het op trekje behoeft men zich ook al geen illusies te maken. De zaak wordt opgevuld met de zelfde tekeningen, maquettes en perspectiefschetsen die ons al jarenlang zijn voorgehou den. want al mogen de manie ren van voorlichting dan ver anderen. hetbestuurlijk uit gangspunt in deze stad blijft ook bij het nieuwe voorlich tingscentrum gehandhaafd. Al les moet zo goedkoop moge lijk. Wat het gemeentebestuur met dit voorlichtingscentrum nu precies van plan is, blijft derhalve duister. Dat het cen trum enige bijdage zal leve ren tot een beter begrip bij het publiek over wat de ge meente met de binnenstad gaat doen. is eveneens twijfel achtig. Als alle voorgaande po gingen al geen succes hebben gehad, wat moet dan dit, met onduidelijke lichtdrukken en technische tekeningen behan gen bolwerk van openheid? De wethouder van stadsont wikkeling moest nu toch wel weten dat werkelijk voorlich ten iets anders is dan het uit delen van stencils. Horizontale verkoop dreigt in Amalia van Solmsstraat Ook het voorstel van de huur baas de kopers een vereniging te laten vormen, zodat de reparaties gezamenlijk kunnen worden ver richt. is bij de bewoners in slechte aarde evallen. De heer Dekker: „Ik voel helemaal niets voor die vereniging. Als de meerderheid besluit de panden te laten verven, moet ik daar mee akkoord gaan, terwijl ik best zelf zou kunnen verven". De kwestie is nog niet door de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid onder rde loep genomen. Voorzitsers mevrouw Krikke geeft als haar persoonlijke me ning over deze horizontale ver koop: „Dit is natuurlijk geld- kloppenj, maar wij kunnen er niet veel aan doen, ais de huis baas winst maakt. Wel kunnen wij de betrokkenen waarschu wen zich vooral niet bang te laten maken. De bcwonersver- eniging kan <.e zeer zeker bege leiden en moreel steunen". Dröènvord trof hij dit jvchiè lekker luierend in het koele water aan. (Var, een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Do komende maanden zullen de vestigingen van dc* openbare bibliotheek beurtelings gesloten zijn wegens vakantie. Dc Centrale bibliotheek aan de Lange Haven is van D juni tot 30 juni dicht. Het filiaal aan de Parkweg viert van 2 juli tot en met 14 juli vakantie. De bibliotheek aan de Lelie straat is gesloten van 16 juli tot en met ?8 juli. Het filiaal aan de Lorcnt'laan bs dicht tussen de- t'p-jfH r* v V«*Tt V»p4 et .-41 aan het Wibautplein. Ten.-lolte gaat hot personeel van de vesti ging KefhrJ van 30 juli tot 4 au gustus op vakantie. SCHIEDAMSE PEPT - MET BRIEVEN - GEVANGENEN OP Mevrouw Beo Ma reus-Spring in 't Veld. lid van de Schiedam se Adoptiegroep 65 van Amnesty International, schrijft bemoedi gende brieven aan politieke ge vangenen over heel de wereld. Ze doet dat nu ruim een jaar. En succes hoewel ze dat voor zichtigheidshalve liever niet aan de aanhoudende Schiedamse brievenregen toeschrijft is niet uitgebleven. Mevrouw Marcus: „We heb ben twee mensen uit de Derde Wereld gehad. Afrikanen, waar van er één in Soeda" zat, die ziin nu allebei weer 1 ij." Die zoete .(Kik r voldoe ning geld- verigens niet bij iedere duor de Schiedamse groep geadopteerde gevan gene. Vuur ten Russische vrouw die om haar politieke mening in een psychiatrische kliniek in Leningrad is gestopt, lijkt niet veel hoop. „We schrijven haar al lang", zegt mevrouw Marcus, ..maar we hebben nog nooit ant woord gehad." Dat de post uit Schiedam wei in de Leningradse kliniek arri veert, bleek kortgeleden uit een roze kaart die werd geretour neerd. „Die kaart hebben we met een kaart met droogbloe men naar haar toegestuurd. Als men tc kennen wil geven dat alles is aangekomen, moet die roze „aart tefuggrstuufu wor den. En dat is kortgeleden ge beurd. Er stonden een heleboel Russische stempels op en In het Frans ook nog 'Onbekend'. Dus zijn die droogbloemen vermoe delijk niet bij haar gekomen. Maar via allerlei kanalen ko men die mersscn vaak toch wel :o weten dat er post voor hen is uit het Westen. En dat is dik wijls al een hele steun." Enkele weken geleden liet de Adoptiegroep 65 te Schiedam voor h -t eerst van haar be staan weten. Er werden briefjes aan de kranten gestuurd waarin werd gewezen op het jaar 1973. dat dooi' Ainucsiv ïnleiruiuohtfl (een grote Engelse organisatie die zich het lot van politieke ge- van zenen over In-et de wereld aantrekt) is uitgeroepen tot Marteljaar. Tot nu toe heeft een Schiedamse vrouw laten weten dat/p ook „best wat wil gaan doen" in de groep. In Nederland, zegt mevrouw Marcus, zijn op het ogenblik zo n 165 adoptlegroepen waarvan twee in Schiedam, l'er groep zim er acht tut vijftien leden. De activiteiten bestaan uit ho' adopteren van drie politieke ge vangenen. waarnaar regelmatig geschreven wordt. Per laar moot aan Amnestv Internationa! 350 guiden per groep betaald wor den voor het toezenden van de adressen en een informatiebul letin. Mevrouw Marcus: „Voordat ie weer een nieuwe gevangene e. 1 iinut. ts Ui él tl-a ♦-! Vei** V»t-J u rif maanden voorbij gaan: Het krij gen van adressen is erg moeilijk werk. Soms moeten er Amnesty* nwtiscn uit Londen op af om de gegevens van een gevangene te ehecken Vaak moet er gevan genispersoneel worden rung' kocht. Want het is van het grootste belang dat ale! was wa terdicht ia til dat je niet een misdadiger. adopteert of zo. 'v-Jr.Wi Want dan springen di» rege- ringe er gelijk bovenop. Mevrouw Marcus ',.Ik ben politiek rechts noch links. Vroe ger was ik KVP, maar nu niets meer', zegt zei is een lang- schrijfster. Ze bombardeert, 'haar' gevangenen soms met brieven van tien tot elf kantjes, „Heerlijk werk", vindt ze ervan. Haar succesvolste contact heeft ze met een politieke ge vangene in Zuid-Rhodesië (z.ie aan he tl ..Van flic man lyecg ?k wel eens antwoord terug en dat is een hel" geregelde correspon dentie geworden. Ik hem ansichtkaarten van is en dat vind 'ie gewi Laatst kn-eg ik nog een L f van hem om kleren vuo. hinde ren. Die moesten naaf schooi. Nou. dat doe je graag. Dat geeft ie voldoening ondanks alle leed voor die mensen." SN?

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1