In verkeer: goed voorbeeld van ouderen het belangrijkst m UIT VERGADERING GEZET RAADSLID GERARD SCHUT: 9 ACTIE TEGEN ZWENDEL MET POETSDOEKEN 1 i - Impulsief Meefietsen Strepen m blNSOAG to JULI 1973 «tiiumraiHiiiimHtniniiiiittuwmiimiiiiiHraiiiiinimiifiniiiiiiHmim HinmnimnniiiiiitimiiinimHimnHiiinHntuiiiHiNUtuiiiHiiiiitr rt mm iwi» i - -I i - - HET VRIJE VOLK PAGINA 11 1 volk Copratorren komen van Grieks schip (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De copra- torrenplaag op Katendrecht is i veroorzaakt door het Griekse schip „Theoris", dat vanaf vrij- dag in de Rijnhaven heeft ge- legen, pe bemanning had in het -weekeinde de luiken gedeeltelijk geopend om bij het warme weer de lading te laten ventileren. "Door de grote graanaanvoer van de laatste tijd bestaat er in de Rotterdamse havens een te kort aan boeien. Het schip kreeg ten slotte een stoopplaats aange wezen in de Rijnhaven, zonder dat de Havendienst wist dat een klein deel van de lading uit co pra bestond. Nadat ambtenaren van de Ha vendienst zondag hoorden dat de Kaap was getroffen door een in vasie van copratorretjes is di rect een onderzoek ingesteld. Alle zeeschepen in de omgeving zijn gecontroleerd op hun lading- gegevens, ook de binnenvaart schepen. Pas gisterochtend werd ontdekt dat de „Theoris" de schuldige was. Het schip is daarna ver haald naar de Waalhaven. Hier kreeg de bemanning de opdracht de luiken gesloten te houden en ook de ventilatiekokers af te dekken. Spelend in de straat: nog niet verkeersrijp 'EEN KIND IS NOOIT Van onze verslaggever HENK SCHAAF ROTTERDAM „Een kind kun je ontzaglijk veel leren. Je kunt het allerlei regeltjes omtrent het verkeer bijbrengen. Maar bet belangrijkste van alles is dat bet een goedvoorbeeld van ouderen ziet. Dat spreekt het meeste aan", aldus de Rotterdamse verkeersvoorlichter P. Roezen. En daarmee komt hij onmiddellijk tot de kern van alle problemen: voedt de jeugd op door allereerst de mentaliteit van de volwassenen om te buigen. iiüiiiüiraiiiiüiiiüiiüii i (Van "een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Verschülen- de winkeliers in Rotterdam blij- ken. inmiddels te zijn opgelicht door de twee mannen, die tegen boge prijzen poetsdoeken verko- pen (zie HW van zaterdag). Het tweetal geeft zich uit als verte genwoordigers van de firma SheUon,e€n dochtermaatschappij van de Shell. Een van hen stelt zich soms voor als mede-direc- teur van de Shell. De heer J. van der Welle uit Rotterdam wil nu met de Shell en alle gedupeerde winkeliers een actie ondernemen om de zwendelaars op te sporen. Hij heeft daarover reeds contact ge had met de directie van Shell.' De echtgenote van de heer Van. der Welle, die een sigarenzaak heeft aan de Spaanse Bocht, liet zich 110 van deze „met Shell- producten vervaardigde" poets doekjes aansmeren voor vier gul den per stuk. De Apeldoornse schoolarts mevrouw Ruth Lok-Mandl zegt als conclusie in een vorige week verschenen scriptie over het kind en het verkeer: „Je krijgt de indruk dat een stijging van de ernstige letsels onder kinde ren plaats heeft, die vooral ver oorzaakt wordt door de toename, van de verkeersintensiteit." Mevrouw1 "Lok ontkent niet daarmee te suggereren dat het kind ten slachtoffer valt aan het verkeer, .waarin het zelf nog maar een Jieelondergeschikte rol- speelt. z>,- De schoolarts bestudeerde voor haar scriptie een omvang rijke stapel politierapporten. Vaak bleek een ongeval op de weg te zijn veroorzaakt door een kind. „De indruk wordt te vaak gewekt dat kinderen door hun foutief gedrag zonder meer ver antwoordelijk kunnen worden gesteld. Maar verkeersrijpheid is nu eenmaal iets waarover een kind niet beschikt. Het groeit er pas na verloop van jaren on der een zorgvuldige leiding en vooral begeleiding naar toe." De heer Roozen citeert de Zweedse verkeerspsycholoog Sti- na Sandels als hij zegt: „Een kind is nooit schuldig!" Hij geeft hiervoor een verklaring: „Een kind reageert impulsief. Ais het bij een kruispunt links afslaat en plotseling bedenkt dat rechts afslaan beter is, gooit het zijn stuur om en verandert di rect van richting. Tot wanhoop van volwassen weggebruikers. Maar kun je dat een kind kwa lijk-nemen?" „Het komt niet allereerst neer op het kennen van alle regeltjes, maar veel meer op het inzicht. Dat bepaalt per slot van reke ning het verkeersgedrag," aldus de heer Roozen. Met dit inzicht vindt de Rot terdamse brigadier het maar triest gesteld: „Aan een ver- .keersexamen van Veilig Verkeer Nederland is in het afgelopen seizoen door elf Rotterdamse Brigadier Roozen: Een kind reageert impulsief'. scholen voor voortgezet onder wijs deelgenomen. Van alle leer lingen zakte vijfenvijftig pro cent voor dit examen." Zowel de geringe animo van scholen als het percentage afgewezenen noemt hij bedroevend. „Noemen ze dat nu de volle dige integratie van het verkeer in -het onderwijs? Alleen de pe dagogische academies en de op leidingsscholen voor kleuterleid sters hebben verkeerslés als vast onderdeel op het 'rooster staan. Bij het basisonderwijs vinden wij die twintig uurtjes per compleet lesjaar ook veel te weinig." Zolang de minister van onder wijs niet anders beslist, resteert slechts één alternatief: een goede begeleiding door de ouders, die primair verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van hun kind, óók in het verkeer. „Dat bete kent dat een vader mèt zijn zoons en dochters moet meefiet- sen; hun moet wijzen op fouten; hun moet leren dat een stoep rand ook een „stop"-rand is voordat zij willen oversteken en plan gelanceerd om een moeder- zo voort." Via een opvoeding, van de ouders kan het kind worden op gevoed om zich als goed wegge bruiker in het verkeer te bege ven. Daarom ook houdt Veilig Verkeer Nederland onder meer in Rotterdam cursussen voor vol wassenen. „Maar niemand is uiteraard verplicht daaraan mee te doen. Alles is op vrijwillige basis. En daardoor is de hoe veelheid deelnemers maar ge ring ondanks de belachelijk lage kosten," aldus de heer Roozen. Het zijn echter zelfs deze cur sisten die alle wijze lessen ten spijt 's avonds na kantoortijd over de snelweg jakkeren 'om vooral maar drie minuten eerder- thuis de pantoffels te kunnen" aanschieten. „En dan vraag je je wel eens af: waar doen we het in godsnaam allemaal voor?" ver zucht verkeersvoorlichter Roo zen. „Elders wordt enthousiast het brigade op te richten om de kin deren veilig te laten oversteken. Wij zeggen te zuilen zorgen voor een opleiding van de moeders, voor kleding en verdere uitrus ting. Zodra de actie wordt' ge start blijken er nog twee gega digden over te zijn." Nogmaals slaakt de heer Roozen de kreet: .iWaar doen we het allemaal voor?" Nu en dan wordt gesuggereerd meer zebrapaden aan te leggen, omdat veel scholen aan drukke doorgaande straten liggen. „Be vordert een oversteekplaats de veiligheid? Die gedachten 'wordt alleen gewekt. Voetgangers den ken zich safe te voelen, maar automobilisten trekken zich soms bar weinig aan van de strepen." Andere mogelijkheid: om de veiligheid van het king te ver groten, kunnen in. woonwijken speciale speelstraten worden ge maakt. „Maar waar laten we <ian de auto?" vraagt de heer Roozen. ,,'t Is een typisch Ne derlands trekje, maar de wagen hoort nu eenmaal voor de deur te-staan. En. mocht het plan van de "speelstraat eenmaal lukken, dan is er altijd wel weer een middenstander: die zich in het bestaan bedreigd voelt, omdat zijn -winkel onbereikbaar wordt." Ondanks onbegrip en het wij der worden van de kloof blijft brigadier Roozen hopen dat het angstaanjagende cijfer van 3100 verkeersdoden en 72.000 licht en ernstig gewonden ooit zal afne men. De curve kan worden om gebogen, gelijktijdig met de mentaliteit van de weggebrui ker. Roozen blijft geloven in het goede in de mens. fik heb onvrede met alles om me heen' •Van onze verslaggever JAN REIFF VLAARDINGEN Gerard Schut, 31 jaar, raadslid in Vlaardingen als „onafhankelijke", heeft de laatste tijd 7 veelvuldig van z'c^ *a*en horen. Hü ging in beroep tegen een uitspraak van ^et Hoog Militair Gerechtshof, omdat hü de straf te laag vond. Onlangs stond hy voor de rechter, omdat hij volgens de aanklacht een politieman met een gebroken bier glas zoiï hebben bedreigd en koud een weck geleden werd hetn unaniem een verder deelnemen aan de raadsverga dering in Vlaardingen ontzegd. dus ook raadslid."' Hoe kijk je tegen dit inter view aan? „Dat van dat glas bier, ik ben blij dat even recht te kunnen zetten. Het wordt steeds erger, de verhalen daarover. Over een week heb ik een agent met een vat pils doodgegooid Ik ben in hoger beroep gegaan. Ik heb niets gedaan van waar ze me voor aanklagen. Ze willen me hier allang hebben. Ze lopen me al een hele tijd te zoeken. Omdat ik dat lastige mannetje ben dat zich niet laat overrompelen door alleen maar schone woorden." Hij had de WD-fractieleider Modern voor schijnheilig uit gemaakt. „Durf dat buiten nog eens te zoggen", antwoordde Madera. Schut daagde zijn poli tieke tegenstander uit de woor denstrijd buiten, met opgestroop te mouwen, voort te zetten. En dat konden Vlaaxdingens vroe de vaderen niet over hun kant later. gaan. Hoe dan ook, achter elkaar gezet lijken de gedragingen van Gerard Schut nogal tegen de draad in te zijn. Daarnaar ge vraagd zegt hij: „Dat is in zo verre juist dat mijn houding voortkomt uit de onvrede die jk heb rnct alles om me heen." Even later zegt hij: „Ik ben mijn hele leven al zo. Ik kom uit een nest v-aar geen gebrek was aan geld- Toen mijn vader nog leefde zat hij in de directie van een scheepvaartbedrijf. Ik heb me in die levensomstandigheden nooit goed gevoeld. Misschien niet zo bewust, voelde je toch het schijnheilige. Zag je toch, dat alleen goede manieren, het ete« met vork en mes, niet het belangrijke in het leven is." „hlet mijn vijftiende, zestien de Was ik ook al uit huis. Ik heb een poosje gevaren, ben naar de Hogere Hotelschool in Maas tricht geweest (een internaat, da01" kon ik ook niet zo goed met de "regels opschieten), ben in dienst geweest en ben nu tot augustus projektleicfer in een jongerencentrum. En Jij gelooft niet zo in regels? „Niet om ieders leven mee te besturen. Wel als ik met iemand een afspraak heb gemaakt, daar hou ik me wel aan. Ik geloof wel een beelje in het anarchis me." De één gelooft in God, jij een beetje in anarchisme: Wot is het verschil tussen die twee manie ren van geloven? „Kijk wij geloven niet in van boven opgelegde regels. Jk denk dat je zelf nog invloed op de loop van je leven kunt uitoefenen. In tegenstelling tot mensen die denken dat alles al van te voren bepaald is. Ik geloof er in als in een utopie, die aan de mensen zoveel mo- vW-y-x y -/rt'W;. x'vAxA-/'/ HV' mill Gerard Schut: „Ze lopen me al een hélé lijd lè zoeken. gelijk vrijheid wil geven. Daar om kies ik ook niet voor het communisme. Dat is een soort tussenvorm: alle gezag en recht aan de staat. Dan moet je je daar weer aan onderwerpen. Het gaat om de verandering. Althans als mensen iets willen veranderen, moet dat mogelijk gemaakt worden, als ze het niet willen hoeft het niet." En dat wil je uitdragen? „Ja. Alhoewel, natuurlijk is ieder mens egoïstisch. Eén en één is nog altijd twee en niet één. Wat ik wil, is dat ieder mens zichzelf kan zijn. Ik ben in deraad gaan zitten om in die richting invloed te kunnen gaan uitoefenen. De andere raadsle den er op wijzen dat alles niet in het materiële vlak ligt. Tegelijkertijd ben ik hier in dc wijk met een groep bezig. Dan ook raadslid zijn is handig. Er gaan deuren voor je open die anders gesloten blijven. Boven dien wilde ik de ervaring heb ben wat het eigenlijk is, zo'n kleine bestuurlijke eenheid. Je let op tegenstrijdigheden en pro beer ze vaak met zichzelf te confronteren. Pal nadat de bur gemeester eens. een tirade tegen het bloedbad in München had gehouden, begon ik te praten ziet dan dat het niet veel voor stelt. Het Rijk, de provincie en de industrie bepalen een groot deel van het beleid." Wat heb je bereikt in de raad naar jouw idee? „Die gezelligheid is er niet meer zo. De manier van discus siëren volg ik erg scherp. Ik schrijf veei tijdens de debatten, over communistische gevange nen in Spanje. Over hoe die daar werden behandeld. Dat mag dan niet. „Ben je er bij geweest," vroeg hij. Dat heb ik toen ook maar aan hem ge vraagd." En concreet? „Er wordt een copieermachi- ne in de bibliotheek gezet, dat was een voorstel van mü Er is een advertentie geweest om de mensen aan te spo ren te gaan stemmen en ik vind wel eensvoorstellen van mezelf in iets veranderde vorm terug bij anderen. En urgentie- gevallen heb ik wel eens aan een huis geholpen." En dat is je doel? „Mijn doelmoeilijke vraag, mijn doel is dat de raad zich zelf opheft. Want wat daar ge beurt noem ik geen democratie. Ik heb tegen Bobby Kuit (een sociaal cultureel werker 1 in Westwijk) gezegd: we móeten daar toch maar eens gaan kij ken, of daar niet iets aan de situatie te veranderen is. We doen volgend jaar mee met een eigen lijst. We denken ook aan een eigen krant. Wellicht zit daar geldingsdrang bij ja, maar wie heeft dat nu niet Ik denk dat de ideeën die ik heb de moeite waard zijn." Je hebt veel medestanders? „Het worden er meer Wat is veel? Ach het zyn er misschien niet zo veel,-ik heb er geen idee van. Het zijn er te weinig om je soms niet machte loos te voelen." Ja, want jullie Vlaardingen is een brandhaard van problemen niet? „Een stad midden in Rijn mond, met weinig recreatie, on leefbare sloop- en afbraakbuur ten. Ik voel vaak dat vanuit hier zoveel zou moeten kunnen gebeuren." Waarom blijf je hier? „Ik blijf omdat ik in de raad zit en dat wil ik afmaken." Maar als je deed waar je zin in had, zou je de heuvels in trekken? „Inderdaad. Een medelid van D'66 (de partij waar ik eerst in zat) heeft een tijd geleden al aangekondigd: Gerard ver dwijnt nog eens een keer in de mystiek. Die gaat het klooster in Maar nee, je kunt dan voor jezelf misschien een hoop bereiken, maar aan de anderen, aan een groter geheel kom je dan niet toe." Jij blijft om jouw ideeën uit te dragen. Wat is het verschil tussen Gerard Schut en VVD- fraktieleider Madem? „Hij: denkt waarschijnlijk ook het beste met de mensen voor te hebben. Dat wel ja. Maar van dat idee zal ik hem proberen af te helpen. Hij biedt geen vrij heid, hij wil bezit beschermen", een ziekmakende maatschappij-" Maar als hij nou klaarkomt met zijn grill? „Ik zou willen dat hü inziet dat dat niet werkelijk gelukkig maakt. Dat probeer je hem te zeggen Daarom heb ik hé» als schijnheilig getypeerd. Daar na heeft hij mij uitgedaagd. „Kom maar mee naar buiten", zei hij. Ik ben toen de verga dering uitgestemd, toch wel een gek gevoel. Je moet lachen om zo'n situatie vind ik. De reac ties die ik op dat gebeuren heb gehad Als je het zo bekijkt, heeft het toch weer invloed ge had. Er wordt veel over je ge kletst. De mensen zijn vóór, of tégen je. En dat is precies' wat ik hebben wil."

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 2