EEN WEEK SCHIEDAM door Hans van der Sloot jeugd is een slag slopers voor DIERENASYL VREEST EEN TWEEDE GOLF VAN AFGEDANKTE HUISDIEREN Is dit uw lieverdje? spaarbank annolSSO-Schiedam spaarbank anno"1820-schiedam eurofax 15.11.; Cultuur Laan Rectificatie Tussen wal en schip Bijna 5000 Schiedammers op zoek naar huis WF-voorlichter met pensioen WmPè Bernisse breder? (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Jongeren Opvang Project ('t JOP) Schiedam heeft eigen onderdak gevonden. Maandag wordt een begin gemaakt met het opknappen van het pand Singel 95. Er moet worden geverfd en er komt éen balie m het winkelpandje, dat het JOP van de gemeente huurt. SCHIEDAM Het aantal Schiedamse woningzoeken den is in juni gegroeid met 87. Bij het bureau Huisves ting staan nu 477 woning zoekenden ingeschreven. Hiervan zijn 755 gezinnen onvoldoende gehuisvest. De jeugd heeft het schoolge bouw al flink onder handen genomen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedamse dierenasyl vreest na de bouwvakantie een tweede stormloop van Schiedammers die hun huisdier kwijt willen. Volgens asylbeheerder Egge Boerma betreft het die bees ten die drie weken geleden na krantepublikaties over het grote aantal huisdieren dat in deze tijd op straat gezet wordt in een opwelling van medelijden bij het asyl zijn afgehaald. 1 Geen ruil meer heel m de school aan-de Laan. ingaande 16 juli 1973 5 A ZATERDAG 14 JULI 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 7 Eigen onderdak voor het JOP I Tot vandaag huisden de twee projectleiders van JOP, Arie Pieter Hogendam en Jaap van der Vlugt, met hun spullen in het kantoor van de Schiedamse Raad voer Jeugd en Jongeren in het Proveniershuis. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 21-jarige zandstraler H. L. is aan een nat pak ontkomen. Door onbekende oorzaak reed z'n auto achteruit het water langs de Buitenhaven weg in. Een gemeentevlet, dat aan de kade lag gemeerd, brak de val van de auto. Hangend tussen het scheepje en de wal wist de bestuurder z'n voertuig te verlaten. Hij liep geen letsel op. De auto moest op de kant worden getakeld. De bodem werd licht beschadigd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Met het oog op de groeiende bevolking en het feit dat de Brielse Maas vol !is, is vergroting van het water areaal belangrijk, meent de Wa tersportcommissie van Rijnmond. Als mogelijkheid tot vergro ting noemt de commissie o.a. •verbreding van de Bernisse, tus sen Brielse Maas en Grevelin- gen. Wat betreft de Brielse Maas •vindt de commissie dat er niet meer vaste ligplaatsen moeten Ikomen, maar wel meer vrije ligplaatsen in Brieile. Voor hun werk achten de JOP- leiders het eigen onderkomen erg belangrijk. (Het JOP streeft ernaar de Schiedamse jongeren zonder werk op te vangen en te begeleiden). Eén van de project leiders zegt: „In het Proveniers huis waren we moeilijk bereik baar. We hopen dat op de Singel er zomaar eens mensen bij ons binnenkomen om een praatje te maken". Het JOP is in april van start gegaan. Langzaamaan begint het werk vastere vormen aan te ne men. Er zijn contacten gelegd en het publiek begint het JOP te kennen. De projectleiders zijn druk bezig met de oprichting van twee werkgroepen. Daarin kun nen de werkloze jongeren, die er zin m hebben, zitting nemen „De belangstelling van buiten af begint nu wat te komen. We hebben al verschillende ontslag kwesties gehad. We fungeren zo'n beetje als praatpaal," aldus Jaap van der Viugt. Hij verwacht dat het JOP eind augustus op volle toeren zal draaien: „Het pandje aan de Singel is dan klaar, de vakanties zijn voorbij en de organisatie van de werkgroepen kan dan rond zijn." <^^Wy>A\wv.v.w.%, 'V; v SN kv- hel JOP-onderkoni'ii eau de S' n< I (Van éen onzer verslaggeefster?) De grootste moot woningzoe kenden is wel voldoende gehuis vest maar wil toch een ander huis. Ruim vijfhonderd aan staande echtparen staan inge schreven omdat ze woonruimte zoeken. In juni heeft het bureau Huis vesting 81 woningzoekenden kunnen helpen en een woonver gunning verleend. Bijna achthonderd Schiedam mers wachten op een ander huis met een GGD-verklaring achter de hand. Zij moeten om medische redenen verhuizen. Van hen heeft Huisvesting er in juni twaalf kunnen laten verhuizen. Vijf gevallen waren „gewenst" en „zeer gewenst", zeven geval len „noodzakelijk" en „dringend noodzakelijk". Tweeëntwinitg niet-Schiedam- mers hebben in juni een vesti gingsvergunning gekregen. Mo menteel staan er nog ruim dui zend personen ingeschreven, die ook een vestigingsvergunning voor Schiedam willen hebben. In juni hebben 1640 personen een bezoek gebracht aan het bureau Huisvesting aan de West molenstraat." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het hoofd van de afdeling Publiciteit en Public Relations van Wilton-Fijenoord, de heer C. Keyzer, legt op vrij dag 3 augustus zijn functie neer. Hij gaat met pensioen. De heer Keyzer is 46 jaar bij Wilton in dienst geweest. In de kantine van het hoofdkantoor op de werf zal op 3 augustus een afscheidsreceptie worden gege ven, van vier tot half zes 's mid dags. Schiedam krijgt geen boe- renkapellenconcours. Voorlo pig niet tenminste. Want het schijnt dat de Schtedamse Gemeeenschap haar plan om onze enige jaarlijkse uitspat ting op te luisteren met, el kaar lolbroekend, de loef af stekende agrariërs, nog niet definitief heeft opgegeven. Volgend jaar misschien. Intussen is wel het pro gramma van de komende culturele week gepresenteerd. Rijkelijk laat overigens. Tus sen de programmering en de uitvoering ligt maar net an derhalve maand en dat is eigenlijk te kort om eventue le wensen van de bevolking nog m overweging te ne men. Jammer want wat is er mooier dan van zo'n algeme ne zaak als een culturele week een inspraakproject te maken. Je loopt dan wel alle kans dat de week aan diezelfde in spraak overlijdt, maar toch, het is de moeite van het pro beren en het risico best waard Deze keer zag de SG echter geen been m inspraak en dat is tn het programma ook dui delijk te merken. Het stuk ademt de <=feer van een com positie in beperkte kring. Andere instellingen dan de SG mogen kennelijk niet meedoen. Ze zijn in ieder ge val niet gevraagd. Ook niet om alleen raad of ideëen. Neregens in het stuk wordt ook gewag gemaakt van een eigens Schiedamse, culturele inbreng, met uitzondering dan van en show van de Rijnmondband en OBK. Geen woord over de plaatselijke toneelverenigingen die aan zo'n week best een stuk ex perimentele samenwerking zouden kunnen ophangen, geen woord over de Schie damse kunstenaars, tekwijl een overzichtsexpositie in een culturele week zeker niet zou misstaat en gen woord over de gemiddelde inmiddels al befaamde education perma nente, de goed gehonoreerde bronstroep van het SG-be- stuur. Niets van dat alles. De SG, heeft het gezocht in een niet meer ook niet minder dan redelijke amusementspro gramma met als kasstukken, een even obligate als on breekbare Goldoni, een jazz concert met Chris Hinze en de zoveelste vertoning van Eeast Rider. De SG kan zich geen bullen vallen. Voor de cultuur blijven de Schiedam mers ondertussen onvermin derd aangewezen op de buur gemeenten. Het schooitie aan de Laan wordt binnenkort gesloopt. Dat treft me bijzonder. In die school heb ik tenslotte rrnjn allereerste vormend on derwijs genoten, al zag men dat toen nog niet zo. Hoewel niemand het belang van het kakschooltje echt ontkende het was zo gemakkelijk thuis en zo goed voor de kin deren, dacht niemand het die frontpositie toe, die het kleuteronderwijs tegenwoor dig bekleeft. Die instelling maakte ook dat wii ons op de bewaar school aan de Laan. van natu re stoeh al een armoeschool- tje, tevreden moesten stellen met het alleruiterste mini mum. Papier, de oorlog was pas afgelopen, kregen we zel den en dan nog met mondjes maat. klei, werd niet gebe zigd of was niet te krijgen, evenmin als kleurtjes, krijt en al die weelderige ex pressiemiddelen waarmee on ze peuters tegenwoordig be zig zijn. Plezier was er dan ook weinig, voor zover ik me kan herinneren. Ik voel dan ook geen verzet nu het noodlot zich aan de school voltrekt. Ik heb er toen trou wens genoeg om gevraagd. Het bericht over de fleuri ge stoommachine van wet houder Bolmers heeft nogal wat kritiek ontmoet. Ge schreven werd dat met het stuk wethouderlijke expres sie in de toekomst pogingen zouden worden gedaan om een kale nieuwbouwwijk wat op te fleuren. „Onjuist", zeiden de insi ders daarop, „het object wordt niet geplaatst in een nieuwbouwwijk. Als verper soonlijking van het heden en verleden krijgt het een plaats op de grens van oud en nieuw Schiedam." En daar staat het nu dan ook Voor Bolmers' eigen flat. tf - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jeugd heeft het werk van de be roepsslopers die de onlangs gesloten Mathenesserschool aan de Laan moeten gaan afbreken, als goeddeels uit handen genomen. Van het pand is vnjwel geen ruit meer heel. In het la ge gebouw is van de spullen die nog niet naar de gemeentelijke opslagplaatsen waren overge bracht, nog maar .zeer weinig intact v Het wordt de jeugd overi gens niet al te moeilijk gemaakt om het schoolgebouw te ver nielen. Door het kapotte weg dek voor de school ds het er? eenvoudig om stenen'los tc m? ken waarmee gegooid kan wor den. Bij de gemeente lijkt men niet al te zeer onder de indruk van de voortijdige afbraak van de Mathenesserschool. Volgens de gemeentevoorllchter Dolf Buschkena zullen de echte slo pers zeer binnenkort hun werk aan de school ter hand nemen. Zoals bekend is een aantal Wassen van de Mathenesser school vorig jaar al overge plaatst naar de Comeniusschool aan de Singel. De andere klas sen worden met ingang van het nieuwe schoolseizoen over geheveld naar het schoolge bouw aan het Oude Kerkhof. «WW* -Y/\ „Het is elk jaar hetzelfde beelddeze mensen krijgen spijt en willen dan weer af van hun pas-verworven dier", zegt Egge Boerma. Op het ogenblik is het vrij rustig in het Schiedamse dieren asiel De beheerder zit zo'n beet je uit te puffen van de record- drukte van kort voor de bouw vakvakantie. In korte tij'd kreeg hij toen zo'n vijftig honden aan geboden. En dat terwijl de hok ken stuk voor stuk bezet waren. Egge Boerma: „Ik heb me toen wei op lopen winder., om dat sommige mensen me verrot liepen tc schelden dat ik geen nok over had Ik heb toen bees ten moeten afmaken orft nog wat piaatsen vrij te maken. Het was zelfs zo erg dat ik honden had, die aan de hokken waren vast gebonden." Na verontwaardigde krante artikelen hierover liep het aan tal logés in het asiel aanmerke lijk terug. Maar Egge Boerma vraagt zich met een tikkeltje angst in zijn stem af hoelang dit zo zal blijven. Hij vreest over een week weer tot aan zijn nek m het werk te zitten. Over de manier waarop de ge middelde Schiedammer zijn huisdier bij het asiel komt j(le veren, doet Egge noga! verb t- terd. Hij zegt: „Meesta. komen ze met een smoesje. Met kritiek op de hond. Hij heeft voor vijf duizend gulden kapot gevreten of zoiets. Natuurlijk is er ook wel eens iets van waar. Maar meestal overdrijven ze. Overi genshet is natuurlijk wel een bekende zaak dat iemand die een hond of kat uit het asiel weer kwijt wil, geen kans meer maakt op een tweede dier." Zoals bekend heeft de Schie damse gemeenteraad eind vorige maand zijn fiat gegeven aan een schenking van twee ton (uit de watermiljoenen) voor de bouw van een nieuw Schiedams die renasiel. Het oude aan de Sint Annazusterstraat, dat door Boerma zelf met teksten „Nog even. en het is te laat" is behan gen is een absolute bouwval. Boerma daarover: ..We hebber, dat geld r.ou wel toegewezen ge kregen, maar we hebben het nog niet. Ik vrees dat we hier rog wel zo'm anderhalf jaar moeten zitten, voordat het nieuwe klaar is." De plaats die voor het nieuwe asiel gekozen is. ligt in het Schiedamse industriegebied, aan de Anthonie Fokkerstraat. „Een gunstige plek", vindt Egge Boer ma, „ongeveer m het midden van de wijken, dus vanuit alle kanten goed bereikbaar." toprenten 4x141151% gewone spaar rekeningen met3 maanden opzegging iilimlM met 6 maanden of 12 maanden opzegging vooreen jaar vast vrij voor aankoop eigen huis voor twee jaar vast vrij voor aankoop eigen huis voor drie jaar vast vrij voor aankoop eigen huis voor vier jaar of vijf jaar vast vrij voor aankoop eigen huis -/WA 'SS SCHIEDAM Het valt allemaal wel mee, als je voor 1 te deur staat en moeder doet niet open. Maar het lieverd je van deze week lijkt het niet zo vreselijk te vinden: ze kort de tijd met het sabbelen op haar duim. üvzc fotograaf dark van Raai) zette het duimvngende incisie op de plaat. Volgende week is de foto ingelijst ai tc halen aan het kantoor van het Vrije Volk Hooa- straat 7t m Schiedam. Het lieverdje van vorige week is: Michel van Wienn- gen uit de Lange Nieuwstraat 7a,

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1