Angst voor scheefvallende en scheurende huizen Urinoir en Schreiershuisje gaan scheiden Supertank krijgt helicopterdek Alle vroegere gemeentehuizen zijn nu bezet 15.11 22 STAATSLOTEN &tiri Proeflokaal Bols open Uitwisse li n officieel van start Zomerkermis zaterdag open A Vijftien wrakken1 weggesleept Gewonden bij botsing Inbraak in school SCHIEDAM Centimeter voor centimeter zakt het waterpeil in het tweede, onlangs afgesloten deel van de Poldervaart. De gemeente doet zo voorzichtig aan, omdat een te snelle waterafvoer het grondevenwicht in de om geving aanzienlijk kan verstoren. Grondverzakkingen, scheefvallende en scheurende huizen zouden het gevolg kunnen zijn van een te rigoureus uitgevoerd leegpompen. De tweede dam in de Poldervaart zal een voorlopige halteplaats zijn voor de verdere beteugeling van de Polder vaart. Bij de gemeente leven gedachten om over een aantal jaren een derde deel van de Poldervaart, richting Schie, onder handen te nemen. Dit alleen echter wanneer de finan ciële situatie dat toelaat. Waterpeil bij tweede Poldervaart-dam kalm omlaag Schreiershuisjes wordt verlost van luchtjes.. SCHIEDUM De burgemeester maakt een praatje met twee Joegoslaven. Mevr. E. Rijkuiten-Scheffers VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 HET VRIJE VOLK rAGINA 15 3K50E, Jrdködj. Juin- s (poor 3* Rotter-' Duit,, ns ent 'order- luiten- -r ine- vutuele lt nw lesuur Sjudie leraar. Weer erveer 'r het verin»- Villa' el 019 318869, 't, «a Gemeente erg voorzicht!; met waterpeil Poldervaart De onlangs gelegde dam dempt een stuk Poldervaart dat tussen de Blauwe Brug en het buurtschaipje 't Wfndas ïnligt. Nadat het water weggepompt zal zijn. wordt de bodem ont daan van fietsen, stenen, ma trassen en ander materiaal dat op de bodem van plassen en vaarten pieegt te liggen. Volgende stap zal zijn: het af graven van een deel van hel laagveen, waarna een stevige laag rivierzand wordt gestort om te voorkomen dat het veen in opwaartse richting blijft wer- ken. Als deze werkzaamheden achter de rug zijn, wordt begon nen met het graven van een -grote vijverpartij. De dam fn de Poldervzart die kortgeleden voltooid werd, zal behalve als afsluitlichaam ook gaan dienen als rijweg voor vrachtauto's die het veen moe ten afvoeren. In een later sta- 1 dium zal via dezelfde dam weer materiaal worden aangevoerd voor de aanleg van en vijver partij. De vijvers komen niet op het huidige waternïveau van de Pol dervaart. Het is de bedoeling dat het water op- het peil van de Beatrixvijvers wordt gebracht en ook in open verbinding komt met deze vijvers. Vooruitlopend op dn werk heeft Gemeentewerken al een dijkprofiel aangelegd dat de vorm aangeeft van de nieuwe vijvers. Ook is al een verbinding gemaakt naar de singels in de vogelwijk in Kethel. Vrees voor het verdwijnen van het historische buurtschap 't Windas hoeft er niet te zijn. De gemeente wil het buurtschap in zijn geheel behouden. De naam ervan is afkomstig van de bo- tenlift, die vroeger op deze plaats was. Via de lift, een rad dat met de hand bediend werd, werden kleme scheepjes als pramen en platte schuiten, vanuit de Pol dervaart overgeheveld naar de veel lager gelegen wetering van de Kerklaan. En andersom. De gemeente Schiedam is van plan het landschappelijk schoon rond het getemde en het nog on- aai getaste deel van de vaart zo veel mogelijk te handhaven. Dit om de recreatieve bestemming van de Poldervaart te bena drukken. Alle werkzaamheden die op het ogenblik bij de vaart ver richt worden, gebeuren in sa menwerking met Grondmecha nica m Delft. /W 'iSSlê&zg£:SP-"'®*' V MSff ';f/ - J '4f f - W, K',fS t.sjXtL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het urinoir in het Schreiershuisjc op het Hoofd zal vermoedelijk niet vernieuwd maar helemaal dichtgemetseld worden. „Dit omdat de lucht van die plee in het Sehreiershuisje voor de mensen die zitten uit te rusten of te scharrelen en zo, eigenlijk niet te verdragen is", aldus een woordvoerder van de afd. Gemeentewerken. Een nieuwe pi ats voor het urinoir is nog riet gevonden. Maar zal vermoedelijk niet al te ver van de oude plek af liggen. In ieder geval op hetzclde plein. Eakele maanden geleden nog gaf de Schiedamse gemeente raad toestemming voor vernieu wing van het toilet in het Schreiershuisje. In ambtenaren- kringen is sindsdien het idee ge rijpt om die straatweecee maar keurig dicht te metselen en er gens anders, wel vlakbij i,n de buurt, een spiksplinternieuwe neer te zetten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De drijvende opslagtank die Gusto en Wilton Fijenoord samen voor de Shell gaan bouwen, zal uitgerust wor den met een helicopterdek. Op de tank die de naam Spar heeft gekregen, komt verder een draaitafel met een complete laadinrichting voor het meren en laden van tankers. Dit ge- Burgemeester verwelkomt buitenlanders (Van een onzer-verslaggeefsters) SCHIEDAM Alle gebou wen die de gemeente vóór het betrekken van het nieuwe stads kantoor in gebruik had, zijn nu weer bezet. Als laatste in het oude gebouw van het bureau onderwijs van de hand gegaan. Notaris Van Noordwijk heeft het gebouw op de hoek van de Gro te Markt en 'de Hoogstraat in gebruik genomen. De oude panden van Gemeen tewerken aan de Korte Haven zijn inmiddels door het Admi nistratie- en Documentatiecen trum en de jeugdbibliotheek in beslag genomen. Ook het ge meentearchief zal naar de Korte Haven verhuizen. De Koorenbeurs aan de Lange Haven, waar vroeger de wo- ningdienst zetelde, is nu het te huis vau de Stichting Gezinszorg geworden. De oude panden aan de Nicuwstraat, waar vroeger de secretarie was gevestigd, zijn overgenomen door de gemeente lijke Sociale Dienst. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Wethouder Cor Bolmers opent dinsdag 7 augus tus het proeflokaal van Bols in ae Noordmolen. Bols heeft de oude molen helemaal laten res taureren om er het proeflokaal m te vestigen. De genodigden worden om vijf uur verwacht. De wethouder zal het proeflo kaal om zes uur officieel openen. fir Broersvest 58, tel. 26.77.18 Nieuwlandpleio 57, tel. 70.11.60 Voor al uw verlichtïng-stereo-app. kleuren -T.V. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM 'Interna tionale vriendschap, begrip tussen verschillende volke ren, vrede tussen alle lan den als gevolg van inter nationale contacten?' Deze kreten zijn niet van de lucht geweest toen vijftig jongeren uit Joegoslavië, Italië, Frankrijk en Duits land gisteren in Schiedam zijn verwelkomd. Namens de gemeente sprak burge meester Roelfsema in het Frans en in het Duits zijn welkomstrede uit. Afgevaardigden van elke nationaliteit beloonden hem met een cadeau en korte speech, oen Duitser zelfs in moeizaam Neder lands. Voor de tiende keer heeft de Schiedamse Gemeenschap de Internationale Jeugduit wisseling deze zomer georga niseerd. Ter ere van dit jubi leum is gisteren ook een ten toonstelling met werk van Es- slingse kunstenaart geopend. Na het volbrengen van zijn taak het verwelkomen van de buitenlanders heeft bur gemeester Roelfsema ook de expositie geopend. In het Ne derlands hield hij een verhan deling over het uitbeelden van landschappen, zoals de Duitse "kunstenaars op de expositie hebben gedaan. De buiten landse jongelui zaten beleefd stil te zijn in de aula van het museum. Ze kwamen pas wat los. toen ze aan het door de gemeente aangeboden glaasje konden nippen. Talloze flits- lampjes hielpen mee om a)le herinneringen op de foto vart te leggen. Na "het glaasje werden de meisjes en jongens meege troond naar de expositie van de Esshngers, Voor de Duitse „wisselaars" het meest inte ressant omdat het hun stadge noten zij die de werken heb ben vervaardigd. Rap babbe lend in het Italiaans, Josgo- siavisch, Frans of Duits lieten ze zsch door de stafwerker van het museum Jan de Grauw rondleiden langs de Essiingse kunst. Na de portie kunst hebben de buitenlandse jongelui een wandeling door Schiedam go- maakt. De archiefmedewerker Aard de Voogd heeft de voor buitenlanders aardigste plekjes uitgezocht, de Lange Haven, de molens en het Zakkendra gershuisje. De wandeling ein digde 'bij het nieuwe stads kantoor, waar de buitenlan ders een lunch is aangebo den. Burgemeester Roelfsema is als tafelpresident opgetreden. Dc buitenlanders zullen z-ch nog heel wat rondleidingen moeten laten welgevallen. In de komende dagen zullen ze bezoeken brengen aan bijna alie bezienswaardigheden d.c Nedenand rijk is. De jongeren logeren bij Schiedamse gezinnen. In ruil voor deze gastvrijheid zijn Schiedamse meisjes en jongens al naar het buitenland toe ge weest. De Schiedammers zijn woensdag teruggekomen uit Udtne in Italië, Vienne m Frankrijk, Velenje in Joego slavië en Esslingen in Duits land, Ze hebben in die steden eenzelfde soort programma aangeboden gekregen als de buitenlanders nu in Nederland krijgen. Een stel Fransen poseren voor een fotodie straks een herinnering zal zijn aan Schiedam. deelte van de super-tank wordt vervaardigd bij de werf Gusto. Wilton-Fijenoord bouwt de opslagtank zelf (goed voor 50 miljoen liter ruwe olie), de olie- pompkamers, de ballastpomp- ruimten en de kamers voor de waterzuiveringsinstallaties. Als aeze installaties stuk voor stuk gekoppeld zijn, zal het ge vaarte „op zijn zij" naar de kust voor Noorwegen worden ver sleept. Daar wordt eerst gebal last, waardoor de tank in verti cale posi'tie komt, waarna de laadinrichting gebouwd bij Gusto er met behulp van drijvende bokken bovenop wordt gemonteerd. In dit bovendeel zit ook de ac commodatie voor de bemanning, de duikersmstallatie, de genera torenruimte en de kamers voor de elektriciteitsvoorziening. De Spar wordt volgend jaar opgeleverd. SCHIEDAM De traditionele zomerkermis aan de Broersvest gaat zaterdagmiddag om twee uur open. De afgelopen dagen zijn de kermismensen druk bezig geweest met de opbouw van de draaimolens en andere attracties. Tot en met zaterdag 11 augus tus kan Schiedam zich naar har telust op de kermis uitleven. Elke middag is de kermis van twee uur tot twaalf uur 's avonds geopend. Alleen 's zondags tij dens de kerkdiensten in de Sin gelkerk is de kermis even dicht. De Schiedamse Gemeenschap organiseert de jaarlijkse zomer kermis aan de Broersvest. SCHIEDAM De VROM- dienst heeft g.steren vijftien autowrakken an de openbare weg weggehaald. Ze stonden voornamelijk in het centrum ge parkeerd. De VROM-dienst heeft alle auto's naar het ge meentelijk wrakkenterrein ge bracht SCHIEDAM Omdat hij geen voorrang verleende aan de auto bestuurd door de 24-jarige E.K. heeft de 29-jarige H. J. V. uit Vlaardmgen bij de kruising Komrruezenlaan Stricklede- weg een botsing veroorzaakt. De passagiers m de auto van H.2.V. werden daarbij gewond. Eén van hen, de 64-jarige A.W. moest met gekneusde ribben m het Noletziekenhuis worden op genomen. SCHIEDAM In de voorma lige Licllandschool aan de Fah- renheitstraat is gisternacht inge broken Er is een geldkistje met 300. gercechenap ter waarde van 85 en een slof sigaretten verdwenen. De inbrekers dron gen binnen na het uitnemen van een ruit. A.s. maandag 6 aug. begint de nieuwe verkoop van loten, trek king 15-20-22 aug Voortaan iedere eerste maandag \.d maand verkoop van nieuwe loten Singel 100 Schiedam Tel. 269849

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1