Havendienst onderzoekt klachten 1 binnen stadsplan nóg deze maand ter visie school PRET IN KINDERDORP iriiis- punt wordt beter NOORD MOLEN IN- GEWIJD I Zwarte wolken in I de Wilhelminahaven - ?0S- '~r*èèïX*'< ;vv mmm OVERHEUL'S 'Nogal kien' Drie weken Prikkeldraad Inlichtingen Eisen PASFOTO'S doen het! Schiedam jazz-groep rijker Breedstraat- Vlaardingerstraat Winkels weg Recht 6 u 1 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Driehonderd gulden is de maximale boe te, die de gemeente Schiedam het Duitse schip, dat zater dagmiddag in de Wilhelminahaven roet heeft geblazen, kan opleggen. De radertjes van de ï-mbtelijke melen zijn in wer king gesteld om de precieze toedracht van het gebeuren te achterhalen. Dit naar aanleiding van een maandag in Het Vrije Volk gepubliceerde foto van het roetblazende schip. Hoe het roet blazen, een overtreding van de gemeentelijke Havenveror dening, aan de aandacht van de Havendienst is ontsnapt, blijft vooralsnog een raadsel. De dienstdoende ambtenaar beweert dat hij van het roetblazen niets heeft gezien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na 15 augustus geeft de werk groep die dit jaar een aantal Noordierse kinderen naar Schiedam/Groenoord wil halen, gas op de plank. Na 15 augustus, als bijna iedereen, zo'n beetje terug is van vakantie, moet de vlam in de pan. Dat wil zeggen: regel matige publikatie en acties om zoveel mogelijk pleeg gezinnen te „verzamelen" en een minstens even grote portie tam-tam om via een goed-geoliede geldinzame lingsactie de onkosten voor de Ierse groep (18.000 tot 20.000 gulden, bijeen te krijgen. Uit de krant van maandag. KImt terwijl wacht FOTO v. VUUREN BRUIDSBOEKETTEN „CORONA" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgens de afdeling Algemene Zaken van het Schiedamse stadhuis zal het bestemmingsplan voor de nieuwe Schiedamse binnenstad in ieder geval vóór 28 augustus voor de bevolking ter visie gelegd worden. SCHIEDAM Als herin nering kregen de kinderen in het Kinderdorp een stic ker 'de Vara is je beste vriendtoen de Vara gister morgen een radioprogram ma had uitgezonden vanuit de Schiedamse Margriethal. Behalve een radiouitzen ding was er gisteren nog veel meer te beleven in het Kin derdorp. Er werd gistermid dag een hele trouwpartij op touw gezet. Met een jraai uitgedoste bruid en bruide gom, compleet met trouwac- te en een burgemeester die het huwelijk in naam der wet voor geldig uitmaakte. Zo is er in het Kinderdorp elke dag iets nieuws te bele ven. Voor de weinige Schiedamse kinderen die er nog niet geweest zijn: het Kinderdorp is elke dag open van negen tot vier uur. De toegangsprijs is twee gulden. Vrijdag is de laatste dag. VAN LOENEN LEDERWAREN jonge mode hoogstraat 84-86 schiedam, tel. 268981 V/fa 'V 1 T-'"Ar-th"/'- ,t -/M'-a'a tv'Mr mmn WOENSDAG 8 awvUSTUS 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 0 H s 1} 9 12 ff j yvrt-r 4] loetblazer' brengt gemeente in actie Jeugd uit Ulster met Kerstmis naar Schiedam? eten: tel. 10 »t Bel iten icu-, - (Van een onzer verslaggeefsters) i SCHISDAM Het proeflo kaal van Bols in de Noordmo len ahn de Schiedamse Noord- vest is voortaan elke dag van elf tot acht uur geopend. Wet houder Cor Bolmers (stadsont wikkeling). heeft gistermiddag de officiële openingsceremonie verricht. Hij deed dit met ken nelijkplezier: z'n streven de vier Schiedamse molens in 1975 allemaal aan 't draaien te heb ben is hiermee vieer iets dich ter Bij Verwezenlijking geko men))" Hijzinspeelde er in z'n toe spraak-ook op dat Bols goed heeft_jeholpen bij z'n plannen. De restauratie van de Noord molen hoefde de- gemeente nu Volgens de Havendienst is er zaterdag steeds een ambtenaar op de twee schepen die bij Tan- kercleaning in de Wilhelminaha ven lagen aanwezig geweest. Toch houdt de ambtenaar bij hoog en bij laag vol dat er za terdag door geen van beide schepen roet is geblazen. Daar om is het gebeuren, wat door de Gorzenaren wel degelijk is bemerkt, niet officieel gerappor teerd. De Havendienst gaat de kwestie nu tot op de bodem uit zoeken, ook omdat wethouder Collé (Volksgezondheid) dat heeft gevraagd. De wethouder is ook door het stukje in de krant gealarmeerd. „Ik weet wel dat het ondanks het verbod toch gebeurt. Het schip krijgt een proces-verbaal. De rechter maakt uit hoe hoog de boete zal zijn. Niet misselijk, denk ik, want ze zijn op dit soort dingen tegenwoordig nogal kien", aldus de wethouder. Bij de Havendienst deelt men mee dat de gemeentelijke Ijaven ver ordening niet verder gaat dan een boete van driehonderd gul den voor het roetblazen. De Gorzenaren hebben het roetblazen van zaterdagmiddag heel goed- in de peiling gehad. Maar er zijn geen klachten in gediend, dat zijn de Gorzenaren beu: „Het helpt toch niets," zegt Henk Slagmoolen, de man die voorop staat als er actie wordt gevoerd tegen milieuverontreini ging In de Gorzen, „we klagen zo dikwijls, het haalt niets uit. Dat van zaterdag was zuiver roetblazen, maar gelukkig voor ons waaide er een westelijke wind, zodat het roet niet over de huizen waaide. Maar het blijft een schandaal. Het is vechten tegen de bierkaai. Ik ben erg blij met de foto, dat is voor ons bewijsmateriaal.-We hebben al zo vaak tegen wethouder gezegd dat er roet wordt geblazen. Hij FF (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Of het nu roetblazen wordt genoemd of niet: het is een feit dat dit Duitse schip zaterdagmiddag grote, pik zwarte rookwolken In de Schiedamse Wilhelminahaven de lucht In blies. Kennelijk hebben het Centraal Actiecomité Rjjnmond en de Gorzenaren toch geen ongelijk, als ze bewe ren dat dit gebeurt. De gemeentelijke verordening verbiedt het roetblazen in de Wilhelminahaven. Opvallend was ook dat zodra'enige schepelingen onze foto graaf in de gaten kregen de rookwolken ineens verminderden. Ook zagen wc, toen we de Gorzen in waren gegaan, weer zwarte wolken boven de huizen hangen. te Z\: 4,: Dat het allemaal moet luk ken in Groenoord, is voor de organisatie de werkgroep Schiedam-Noord een klare zaak. „Kijk maar eens naar Heinkenszand", beklemtoont de werkgroep, „dat is een plaats in Zeeland met 15.000 Inwoners en die hadden bin nen twee maanden die 20.000 gulden op tafel. En zoiets zou dan in Groenoord'Kethel niet kunnen lukken „Waarachtig wel Over de datum waarop de Ierse kinderen drie weken in Schiedam gaan uitblazen, heeft de werkgroep uitgesproken ideeën. „Mocht de inzame- lmgs- en pleeggezinnenactie die na 15 augustus start, goed lopen", zegt penningmeester Nieswaag uit de Berkenlaan in Tuindorp/Kethel, „dan moet het in de herfstvakantie ge beuren. De andere mogelijk heid is de kerstvakantie Dat zo'n buitenlandse va kantie de Ierse kinderen die al jaren niets anders dan de ergste soorten van geweld om zich heen zien, ook daadwer kelijk tot rust kan brengen en het idee mee kan geven dat er op deze wereld ook wel iets anders is dan alleen schieten en moorden, hebben de „Ierse" vakanties in Zeeland wel aan getoond zegt de heer Nies waag. „Het kwam in Noord Ier land voor, dat de roomskatho- iïeke en protestantse scholen die tegenover elkaar lagen aan één straat, met prikkeldraad van elkaar gescheiden waren. De Noordierse kinderen die in Zeeland zijn geweest, hebben ervoor gezorgd dat het prik keldraad werd weggehaald. Ik vind dat zelf een erg goed voorbeeld," benadrukte de heer Nieswaag. ''"üliHill Wat de Noordierse kinderen hier als vakantie-programma krijgen aangeboden, moet nog grotendeels worden uitgestip peld. Zeker is in ieder geval dat ze enkele tripjes door Ne derland gaan maken, onder andere één naar Zeeland. Maar voordat dat allemaal z'n beslag krijgt, zullen eerst de acties voor pleeggezinnen en de onkosten, moeten aan slaan in Groenoord/Kethel. De werkgroep houdt die kans van slagen zelf voor „erg groot". Penningmeester Nieswaag: „We zijn naar een vergadering geweest met het landelijk co mité, die dit soort dingen or ganiseert. En daar zijn we enthousiast weggegaan. Het moet lukken. We zuilen het blad Groenoord Akkoorden inschakelen en we hebben een rekeningetje geopend Het nummer daarvan is: Rabo-bank Schiedam-Kethel postgiro 38.26.23. Inlichtingen over de actie zijn verkrijgbaar bij: de heer J. van Collenburg (voorzitter). Berkenlaan 14, telefoon 70.81.74, mevrouw A. van Kan, Toon Verheystraat 55, telefoon 70.47.62, mevrouw D. Prins, Olmenlaan 7, telefoon 70.85.70 en de heer Nieswaag, Berken laan 40, telefoon 70.00.60. In de werkgroep hebben on der meer leden zitting van de wijkvereniging Groenoord. met zelf te betalen. De daar door vrijgekomen gelden kun nen nu worden aangewend voor de restauratie van de Vrijheid. Bolmers zei te hopen dat da molen de Vrijheid volgend jaar zal draaien. De vierde Schie damse molen moet nog door de gemeente worden aangekocht. De Korenbloem is nu-nog eigen dom van de heer Van Voorden. De Walvisch is al in gebruik bij molenaar Kluit. De opening van het proeflo kaal in de Noordmolen werd uiteraard gevierd met de nodige glaasjes gedistilleerd voor alle genodigden, voornamelijk (Schiedamse) 'notabelen'. Voor de omwonenden zal "een aparte 'open dag' worden gehouden. geloofde het nooit, maar nu ziet hij het zelf." Henk Slagmoolen is als verte genwoordiger van het Centraal Actiecomité Rijnmond, al een paar keer met de wethouder gaan praten over de vervuilende werkzaamheden bij Tahkerclea- ning. Een delegatie Gorzenaren hebben een paar maanden gele den een rij eisen opgesteld, waaraan Tanckercleaning en de gemeente moeten voldoen om de overlast voor de Gorzen tot het minimum te beperken. De dele gatie wil nu nagaan of die eisen zijn ingewilligd. Daarna völgt weer een gesprek met wethou der Collé en eventueel „harde" actie. Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM BLOEMSDERKUNST J. Erabbea&m Schiedam Hoogstraat 75 - TeL;266U8 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam krijgt een eigen damschool. De damclub „Schiedam" heeft daar toe op een algemene ledenverga dering besloten. De school komt sen pand aan de Stadhou- ^erslaan 119. De komende win ter hoopt men in dat gebouw iedere zaterdagochtend damles- sen te gaan geven aan de jeugd. Voor het komende seizoen ■heeft - de damclub Schiedam spiksplinternieuw materiaal aangekocht. Er zijn nu nieuwe horden, nieuwe klokken en ne ledenvergadering liet de pen ningmeester weten, dat de cont ributie voor het komend seizoen terhoogd zal moeten worden, nieuwe schijven. Op de algeme- e leden gingen daarmee ak koord/ In het nieuwe seizoen zullen fle reglementen voor het z.o.g. '-lubkarnpioenschap gewijzigd Z1lh. Er zal voortaan in twee Stoepen om de titel gespeeld worden. Verder zijn er in het bestuur van „Schiedam" twee nieuwe krachten bijgekomen, ftet zijn: penningmeester F. fjhhw 'en wedstrijd-secretaris W. Vrijland. Dat betekent, dat vanaf de da tum van de ter visielegging iedereen bezwaren kan gaan in brengen tegen wethouder Bol mers voornemens voor het nieu we stadshart van Schiedam. Het betekent vermoedelijk ook dat de Schiedamse gemeente raad pas in oktober zijn defini tieve oordeel zal kunnen vellen •over het bestemmingsplan voor de binnenstad. De raad mag namelijk pas een uitspraak in deze doen als de ter visieleg ging achter de rug is. De vastge stelde termijn hiervoor bedraagt een maand. Het bestemmingsplan zal ter inzage gelegd worden m het stadskantoor aan de Emma- straat. Geen wonder, want zc bereiken bijna een miljoen lezers. En daï voor een tientje per plaatsing. TipTelefoon 010-13 63 80 of. 14 74 11 'ié'f' JMf VOOR AUTOLAKKEN Spuitbussen in 550 autokleuren DAM 41-45 SCHIEDAM TELEFOON 26.61.92 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier leerlingen van de Schiedamse Muziekschool hebben een nieuwe jazz-groep opgericht: het Vlaardingse Jazz- consort. De nieuwe groep zal onder andere gaan deelnemen aan het Internationale Loos- drecht Jazzfestival, van 21 tot 25 augustus. Het Vlaardingse Jazz- consort bestaat uit Koos Keijzer uit Schiedam (voormalig lid van de groep „Summer Breeze" speelt alt- en baritonsaxofoon), Richard Peetoom (uit Vlaardingen basgitaar), Dick Lemair (uit Vlaardingen slagwerk) en Jan de Ligt (uit Vlaardingen elek trische piano). Voor prima lederwaren s luxe tassen sjaals handschoenen - paraplu's byouterie geschenkartikelen Mgr. Nolerulaan 842 Schiedam. Te!. 702668 Ook voor klas schoonroparati» De heer S. van D. te H. "Vindt u mij nou zo dik? Mijn vrouw wil dat ik ga fieisen. Ze zegt. vraag in zo'n rubriekadvertentie van de krant een vouwfiets te koop. Ik dacht, o.k. daar hoor je toch nooit wat op. Mis. Als u soms een vouwfiets zoekt heb ik een stuk of 25 adressen voor u.'" Het dagblad Is uw dikste kontakfadre». P"1j 'r'/s A sS, y y f vy r HT-. X"? "*y'. 'y f/v0<y'ï 'J .*-'4 /Vr (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De nu braak liggende hoek Vlaardinger- straat/Ketelstraat gaat er in de toekomst heel anders uitzien. Op het stuk grond zal het nieuwe gebouw van het schipperskin- dereninlernaat, De Uitkijk, ver rijzen. De Vlaardmgerstraat wordt verbreed en de kruising van. de Vlaardmgerstraat met de Breedstraat wordt rechtgetrok ken. Reeds eerder heeft deze krant gemeld dat de Uitkijk gaat ver huizen naar de Vlaardmger straat. Alleen het tijdstip van de verhuizing wordt zorgvuldig verborgen gehouden. Er bestaat al een maquette van het nieuwe gebouw voor het internaat. Maar Uitkijk-directeur Ceinteur laat niets los. Hij zegt slechts: „We schieten helemaal geen steek op. Ik heb geen idee wanneer de eerste paal de grond in kan. Volgens mij 'zitten we nog wel een paar jaar aan de Hoog straat." Het internaat moet verdwij nen in verband met de realisatie van de binnenstadsplannen van de gemeente. De Uitkijk moet tegen de grond, om plaats te maken voor een nieuwe vesti ging van C A Daarvoor moet de hele rij winkels vanaf de hoek van het Broersveld tot en met de Uitkijk wijken. Alleen het hoekpand van de Koffiepot blijft staan. De winkeltjes op de hol van het Broersveld blijven ook overeind, althans de voorste gedeelten. Vlak daarachter komt het nieuwe gebouw van C A. Met de bouw vaja de nieuwe Uitkijk wordt ook de toestand van de wegen rondom het nieu- we intemaai verbeterd. De Vlaardmgerstraat, nu een smal straatje met een. hele nauwe stoep, wordt verbreed naar de kant van het toekomstige inter naat. Hierdoor komen de Breed- 1 straat en de Vlaardmgerstraat recht op elkaar uit, zodat het verkeer geen bocht naar links meer hoeft te maken. Verkeers technisch een goede oplossing, omdat de huidige situatie nogal onoverzichtelijk is. Ook in ver band met de nieuwe brandweer kazerne aan de Breedstraat is de verbetering van het kruispunt noodzakelijk.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1