Wethouder graaft dieper Dappere Ingrid beloond Blommers ■\)iE Helderheid Linkerhoek Lange vakantie is heel goed voor kind 1 'LEEGSTAND WONINGEN IS NIET VERONTRUSTEND' eurotax 15.11.22 'Bevolking' op koopavond korter open Bromfietser dodelijk gewond ïnr)J r Portemonnee uit tas gestolen Wethouder Collé (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nog steeds is geen helder beeld verkregen over de gebeurtenissen die ertoe hebben geleid, dat eer. Duits schip vorige week zaterdag in de Wilhelmïnahaven roet heeft geblazen. Volgens een rapport van de gemeente lijke Havendienst zou er door een fout in de machinekamer roet uit de scheepssehoorsteen zijn gekomen. Dit rapport heeft de Havendienst samengesteld in' op dracht van de wethouder van Volksgezondheid. Collé. De wethouder werd op het roetblazen geattendeerd door een bericht met Joto in Het Vrije Volk van maandag. 'x ■xè snl? TiDpü i 5 Fu t 'C JLi door HANS VAN DER SLOOT SCHIEDAM Burgerneester Roelfsema heeft de 15-jarige Ingrid Pelgrim, gistermid dag namens het Carnegie Heldenfonds eev beloning mogen uitreiken. Het meisje is voor de onderscheiding in aanmerking gekomen omdat ze vorig jaar het leven heeft gered van een, vijfjarig Schiedams jongetje. Het kind speelde op 19 oktober met vuur en daardoor raakten z'n kleren in brand. Ingrid doofde met haar handen en voeten de vlammen, die om het jongetje heenlekien. SCHIEDAM Voor voetgangers gelden bij de nieuwe verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Broersvest/Lan- ge Kerkstraat speciale maatregelen. Om over te kunnen steken, zullen ze eerst op een knop moeten drukken alvo rens het voetgangerslicht op groen springt. Als de knop niet wordt ingedrukt, zegt de gemeente in een communiqué, zal het licht voor voetgangers op rood blijven staan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Men moet er vanuit gaan dat de school vakanties er zijn voor de leerling. Het gaat om de leerlingen en niet om de ouders, die zich de dupe voelen van de vakan ties". De heer A. Algra, chef van de afdeling Onderwijs in het Schiedamse stadskantoor weigert in feite begrip op te brengen voor ouders, die met lede ogen aanzien dat hun kinderen zulke lange vakanties hebben. Oppassen geblazen bij het kruispunt Br oer sv est,/Lange Kerkstraat. p~ - Woe langer de schoolvakantie, hoe meer het schoolkind somtgaat omróim. AUGUSTUS 1973 ZATERDAG HET VRIJE VOLK PAGINA 9 Roetblaas-zaak onopgehelderd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met mgang van donderdag 9 augustus is de afdeling Bevolking van de ge meentesecretarie voor het aan vragen en afhalen van reisdo cumenten en visakten op de koopavond nog maar eén uur ge opend. Namelijk van zeven tot acht uur. De afdeling Bevol king is gevestigd in de oude rijks-hbs aan de Overschiesc- straat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De achttienja rige bromfietser J. W. Pronk uit Schiedam is gisteravond dodelijk gewond bij een aanrijding met een autobus Op weg naar het zie kenhuis is hil overleden Colle is nog niet tevreden met het rapport en wil daarom de zaak nog niet laten rusten. De fout in de machinekamer van de tanker zou, volgens het rapport op een heel ander tijdstip hebben plaatsgevonden, dan het moment waarop de foto is gemaakt. Dit zit de wethouder helemaal niet lekker. Hij zegt; 'Ik ben er niet mee tevreden. Daarom laat ik de kwestie tot op de bodem uitzoe ken. Ik wil nu precies weten wat er die dag op het schip aan de hand is geweest.' In eerste instantie was de Ha vendienst niet van het roetbla zen op de hoogte. Roetblazen in de Wilhelminahaven is door de gemeente verboden. Er is echter geen proces-verbaal opgemaakt omdat de controlerende ambte naar zegt niets van het roetbla zen te hebben gezien. Hij zou de hele zaterdag op de twee sche pen, die op 4 augustus bij Tan- kercleaning voor de wal lagen, aanwezig zijn geweest. Wethouder Collé voelt zich erg bij de zaak betrokken. Hij heeft al een paar maal met een aan tal Gorzenaren gesproken over milieuvervuilende activiteiten van Tankercleaning. De milieu problematiek lijkt hem na aan het hart te liggen. 'Ik heb m het gesprek met de Gorzenaren ge vraagd, of ze mij direct willen waarschuwen als ze ergens last van hebben. Ik woon zelf niet m Zuid, zodat ik vaak niets merk. Daarom betreur ik het wel, dat Slagmoolen heeft gezegd dat klagen niets uithaalt. Als hij mij had gewaarschuwd was ik zelf gekomen.' 3 ""v x >-'\Vvv jr. Op één van de affiches die dit gemeentebestuur ter meerdere bekendheid van haar binnenstadsplannen heeft doen ophangen, is in de juichende zin, Schiedam bouwt zich 'n nieuw hart, het woord Schiedam vervangen door een nijdig gekrabbeld Blommers. Dat is een grap, natuurlijk. Maar een veelzeggende. De schrijver is het niet met de wethouder stadsontwikkeling eens. DS'70 is dat wel, blij kens een pas uitgegeven ver klaring, waarin Boimers een vriendelijke arm om zijn schouders krijgt gelegd en de PvdA wordt gekapitteld om haar weerbarstige hou ding tegenover haar eigen wethouder. Want dat mag niet. Geheel volgens de over tuiging van de achter Drees junior geschaarde fatsoensso cialisten is democratie alleen dan democratie, wanneer de eens gebaande parlementaire paden met geen voetbreed worden verlaten. Bovendien lijkt een gezags drager voor DS'70 heilig, waarmee het standpunt van die partij in een vermeend conflict tussen Boimers en de PvdA is getekend. Boimers mag als linkse wethouder doen wat hij zichzelf tegen de wil van een groot deel van zijn partij heeft voorgeno men. Te bekommeren om zulke onfatsoenlijke uitwas sen van deze samenleving als actiegroepen hoeft hij zich daarbij niet. Ook niet als de wethouder zelf meerdere ma len uitdrukkelijk heeft be loofd zich te houden aan in spraakprocedures, net zo min als hij kennelijk verantwoor ding verschuldigd is aan de kritische Werkgroep Schie dam, door hemzelf nota bene aangesteld als zijn geestelijke lijfwacht. Bij herinnering aan gedane beloften mag de wethouder volgens DS'70 doen of zijn neus bloedt. Overigens heeft het op perste Schiedamse bestuurs college met dat alles de laat ste tijd niet aan helderheid gewonnen. Behalve dat het merendeel der raadsleden zich in de afgelopen drie jaar om even uiteenlopende als onduidelijke redenen liet vervangen, was het college tijdelijk een afspiegeling van een nauwelijks waarschijnlij ke coalitie tussen PvdA, CPN en VVD. Programmatisch heeft dat nooit iets opgele verd. Integendeel. Daarnaast heeft Boimers, indertijd ge lanceerd als een, zij het wat furieus, maar oprecht rood en progressief wethouder zien verzekerd van voortdurend applaus van rechts. Heeft D'66 terwijl de partij nu nog een wethouder in de ring heeft, al aangekondigd dat de leden het meedoen aan; de komende verkiezingen en bloc niet meer zien zitten. Worden de geruchten sterker dat minstens vier prominente raadsleden in de volgende ronde verstek zullen laten gaan. Gaat de fractieleider van D'86 op visite bij de Ko ningin en ziet de burgemees ter tenslotte zijn periodieke, hartstochtelijke pleidooien voor zijn Nederlandsche Unie door dr. Lou de Jong de bo dem ingeslagen Verwarrend, allemaal. Gehoord, een verklaring voor de ongelofelijke integri teit, bescheidenheid en werk lust waarmee Leendert Knip- scheer de enige zetel van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de raad bezet. „Ik geloof dat dat komt omdat Knipscheer. bij gebrek aan een achterban zich recht streeks met Hem verhoudt". SCHIEDAM Het Schiedamse lieverdje van deze ncek verveelt zich zo tc zien helemaal niet. Kjj schynt dik tevreden met de draai molen, die hij in z'n centje in bezit genomen heeft. Dc vakantie kan hem vast niet lang genoeg zijn. zolang er maar draaimolens en speeltuinen bestdan. Maar niet elk Sch.cdanis kind is zo gelukkig een speelplaats om de heek tc hebben. Het lieverdje is op de plaat gezet door onze fotograaf Arie Mapenaar. De loto is volgende weck ingelijst af te halen aan het kantoor van Het Vrpe Volk, Iloogstrnt 76, Schiedam. D- lieverdjes van vorige weck zijn; Ton en Johan Heilemons uit de Gorcionstraat 33e, Broer s vest alles is anders Reden; de lichten c-p het be treffende kruispunt zijn ver- keersafhankehjk. Dat wil zeg gen- ze reageren zelfstandig op het verkeersaanDod. Bij het wegverkeer gaat het via „drem pel-" in de rijweg. Voor voet gangers gaat het echter niet au- tj-.nat.sch. De voetganger moet zijn aan wezigheid via het indrukken van een knop, die aan een paal Ut, self melden. z- -„„—k-,.z..- "••KOuScf Speciale aandacht vraagt de gemeente voor nog een nieuwe situatie op het kruispunt: het afbuigende verkeer gaat nu voorlangs elkaar. Dit in tegen stelling tot vroeger toen het ver keer achter elkaar omreed. De bekende witte stip in het midden van het kruispunt is verdwenen en heeft plaats ge maakt voor begeleidingsstrepen voor het linksafslaande verkeer. Ook de opstelvakken voor het kruispunt zijn gewijzigd. De gemeente vraagt de auto mobilisten bij het kruispunt speciale aandacht te schenken aan het voorsorteren. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Winkelend m de Hema is mevrouw M. W. V - B. uit Oostvoorne gisteren haar portemonnee met 200 gulden erin kwijtgeraakt. Ze vermoed dat de portemonnee uit haar schoudertas is gestolen, toen ze plotseling een duw kreeg van. een onbekende man. Ze heeft aangifte van diefstal gedaan bij de politie. :;!v" vbi-y. r! Lange vakanties waarin hun k.ndcren zich vervelen, waann de ouders dia het zelf al druk genoeg hebben, zich na of tij- dms nun werk nog eens uitput tend met hun kroost mogten be moeien „Een bijzonder vervelende si tuatie", zeggen, vele ouders. „Onzin", repliceert de heer Al gra, „lange vakanties zijn goed. De school, dat moet men niet vergeten, is geen bewaarschool meer. Dat was vroeger. We le ven nu in een heel andere situa tie". Cnef-onderwijs Algra hoopt zelfs op een tweede, lange schoolvakantie, naast de zomer vakantie. En: korte krokusva kanties van een week om de twee maanden Het ministerie van CRM schijnt ook al in die richting te denken, vertelt de heer Algra. Wat die langere va kanties betreft zou Nederland niet eens zó voorop lopen in Europa. „Neem bijvoorbeeld Frankrijk", zegt de heer Algra, „daar hekben ze veel meer en veel langer vrij. Zes waken z.o- mervakantie bijvoorbeeld." Lange vakanties zijn goed voor de leerling, meent de heer Algra. „Vlak voor /o'n vakantie zijn ze zo moe als een hond Ze nemen dan niets meer op Daar om ben ik een voorstander van uitgebreidere vakanties Om de geestelijke gezondheid van het kind". Vmdt de heer Algra niet dat de school in de vakanties activi teiten voor de jeugd zou moeten organiseren? De heer Algra: „Beslist niet. De school heeft daarm geen taak. Daar is bij voorbeeld het Kinderdorp voor. in de Margriethal. En vroeger had je hier in Schiedam evene menten als vakantie-ontspan ning. Dat was voor de kinderen die met op vakantie konden, omdat hun ouders er geen geld voor hadden. Maar om op de vraag terug te komen- ik vind dat de school zich met met de vakanties moet bemoeien" Zijn de mensen die tegen de lange vakanties voor hun kinde ren zijn, te veroordelen. De heer Algra tot besluit. „Ik weet het met. Als zo'n vakantie lang gaat duren, ligt dat meestal aan het kind zelf." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ruim twee per cent van de Schiedamse woning voorraad staat leeg. Over het al gemeen acht het gemeentebe stuur dit met verontrustend Wel sporen de cijfers aan tot waak zaamheid. omdat zij een aanwij zing vormen dat voor Schiedam de kwantitatieve woningbehoef te met meer zo groot is, aldus het college. Dit schrijft het gemeentebe stuur in antwoord op schrifte lijke vragen van het raadslid Mevrouw Knkke-Hem. De so cialists heeft een aantal vragen gesteld naar aanleiding van arti kelen in deze krant over de leeg stand. De feitelijke leegstand be draagt in Schiedam 600, deelt het college mee. Deze zeshonderd huizen zijn al eerder bewoond geweest en zijn ook heel bruik baar. Verder staan er driehonderd andere huizén als leegstaand gé- boekt die nog nooit eerder zijn bewoond. Ook zijn er tweehon derd woningen leeg, die onbe woonbaar zijn of aan renovatie toe zijn. Ook wijst het college erop, dat de cijfers over leegstand slechts een momentopname zijn. De oor zaak van de leegstand zoekt het gemeentebestuur in de periode tussen twee verhuizingen. Nadat een woning is ontruimt duurt het vaak nog éven vóór de nieuwe bewoners het huis betrekken. Er wordt meestal eerst geverfd. „De leegstand van 2,2 percent ligt niet veel boven het landelijk gemiddelde', aldus het college. „Het is normaal bij een exploita- tieopzet rekening te houden met huurderving wegens leegstand van ongeveer twee percent per jaar. Hoe hoog dat bedrag is kan niet direct worden gez.egd, omdat wij geen inzicht hebben in rechtsbetrekkingen".

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1