Inzamelingsactie bij regeringsjubileum Koningin D'66- Schiedam Buigen of barsten? Produkten Thurlede op expositie Raadslid na „inspectie" schoolbuitenhuis: Leerlingen geven toekomstverwachtingen VROM: alleen vuilniszakken met KOMO- keurmerk OVERHEUL'S Voorlichting over nieuwbouw Nolet- ziekenhuis Personeel en staf krijgen stem in GZ- commissie Fluor blijft in Rotterdams drinkwater In kuil gereden PASFOTO'S BRUIDSBOEKETTEN m nl I ÜL n1 ~4 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse Sportraad stelt zich één stemmig op achter het landelijke initiatief om sportmensen in te schakekn bij de nationale inzamelingsaktie voor het cadeau aan de koningin. In een brief aan alle Schiedamse sportverenigingen vraagt de Sportraad om hulp van sportieve mensen voor de inzamelingsactie op maandagavond 3 september. Deze actie zal om acht uur 's avonds via radio en televisie worden ingeluid met een oproep aan de bevolking om te geven voor het nationale cadeau aan de koningin. an onze verslaggeefster LEL1A KUIPER) SCHIEDAM/OOSTERHOUT Aan de verbetering van het Schiedamse schoolhuitenhuis is al veel geld be steed. In 1971 voteerde de raad een krediet van ruim 23.000 gulden voor het aanbrengen van douches en an dere noodzakelijke veranderitigen. Nu komt daar maan dag weer tienduizend galden hvenop. Met aile publici teit over de slechte hygiënische toestanden in Oosterhout ïn z'n achterhoofd is raadslid Voorwald eens zelf een kijkje gaan nemen in het schoolbuitenhuis. HVY volgde hem in z'n kielzog. De douches zijn inderdaad net af, de eerste klassen kunnen de spiksplinternieuwe douches in gebruik nemen. Maar voor de rest schort er nog al wat aan, meent Voorwald. LEDERWAREN Voorwald 'inspecteert' de nieuwe douches. In een DAGBLAD zit u gced met Uw ADVERTENTIE VAN LOENEN jonge mode hoogstraat 84-86 Schiedam, tei. 268981 FOTO v. VUUREN „CORONA" -ij 1 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Sportraad vraagt sportmensen om hulp Het cadeau een bed ra? in baar geld zal op 5 september, de da? waarop het regeringsju bileum van de Koningin gevierd wordt, aan de vorstin worden overhandigd. De ingezamelde gelden gaan zo heelt de Koningin enkele we ken geleden laten weten naar enkele projecten voor het „Kind in Nood". Een Nederlands pro ject dat financiële steun zal krij gen. is de bouw van een tweede kinderdialysecentrum voor jeug dige nierpatiènten. Buiten Nederland zal geld gaan naar: projecten voor kinderzorg en hulp aan het - door oorlogs geweld invalide geworden kind. De oproep aan vooral de Ne derlandse sportjeugd om te hel pen collecteren, is inmiddels door vierentwintig vaderlandse sport- prominenten ondertekend Te weten: Johan Cruijff, Ard Schenk, Anton Geesink, Fanny Blankers-Koen, Jan de Vries, Wilma van Gool-van den Berg, Tom Okker, Sjaak Swart, Mieke Visser-Jaapies, Betty Stöve, Ties Kruize, Rob Slotemaker, Piet van der Kruk, José Poelmans, Elka Gaarlandt, Anton Ebben, Rob Schoutsen, Hans Vultink, Atje Keulen-Deelstra, Steven Blaisse, mej. A. van Dcorne, Willy Bro- kamp Frans Derks en Erica Ver kerk-Terpstra. In de oproep vragen de sport coryfeeën aan do jeugd „één groot Oranje-team te vormen, (lat een topprestatie gaat leveren voor het Kind in Nood". In de oproep die gesteund wordt door de Nederlandse Sportfederatie, stellen de sport- prominenten verder: „Wij kun nen met dankbaar genoeg zijn dat we gezond zijn en in zo'n welvaartsland wonen, dat we ons de luxe van sport kunnen ver oorloven. Daarom mogen wij en de hele sportjeugd in Nederland ons best eens inspannen voor het „Kind in Nood", dat de luxe van sport nooit zal kennen". Bij de Schiedamse sportambte naar Ge Rens waren gisteren nog geen reacties op de oproep bin nengekomen De heer Rens: De clubs zijn nu bezig hun leden via de clubbladen te bereiken. Ik heb daar al iets van gezien. Zelf heb ik het gevoel dat het positief ontvangen zal worden, die op roep We hebben uiteindelijk al meer van ait soort acties gehad (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM D'66 Schiedam staat voor de belangrijkste tweesprong m haar bestaan. Moeten we nog meedoen aan de verkiezingen van volgend jaar of niet? Die kardinale vraag is het onderwerp van een openbare D'66-ledenvergadenng pp dins dag 28 augustus, in de fractieka mer van D'66 in het „oude" stadhuis aan de Grote Markt Behalve antwoord op de vraag wel of niet meedoen met de ver kiezingen zal uit de vergadering moeten blijken of er D'66-kandt- daten voor de gemeenteraads verkiezingen in *74 zijn en wie dat zijn. Volgens D'66-secretaresse Marja Broeke-Kieft heeft het nl. geen enkele zin om met te wei nig kandidaten aan de verkie zingen deel te nemen. In Het Vrije Volk van donder dag 2 augustus konden we reeds melden over de moeilijkheden binnen D*66-Schiedam. Deze zijn onder andere ontstaan door het uitblijven van nieuwe leden, po litieke tegenslagen in de ge meenteraad en interne strubbe lingen. De vergadering op dinsdag 28 augustus begint om zeven uur 's avonds. (Van eer. onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op het volks- tuinencomplex Thurlede wordt aanstaande weekeinde een ten toonstelling gehouden van alle in de tuinen, gegroeide producten. Om elf uur zaterdagmorgen opent burgemeester Roelfsma de tentoonstelling. Behalve bloem- stukjes en plantenbakken zijn er ook foto's van de volkstuinen te bezichtigen. Het ingezonden werk wordt doe» een deskundige jury be oordeeld, ook de tentoonstel lingsbezoekers ku .nen een voor keursstem uitbrengen. De prijs uitreiking vindt zondag om half zes plaats. Voor vrijdagavond acht uur moet al het werk zijn ingeleverd. De tentoonstelling is voor ledereen toegankelijk, de openingstijden zijn: zaterdag van half twaalf tot acht uur en zon dag van tien uur tot vijf uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het meegeven van huisvuil met vuilnisauto's van de VROM-dienst dient uit sluitend te geschieden in Plastic vuilniszakken, voorzien van net KOMO-keurmerk. De VROM- dienst laat deze waarschuwing uitgaan omdat gebleken is dat herhaaldelijk vuilniszakken wor den aangeboden, die het KOMO- aeurrnerk niet dragen. Het KOMO-keurmerk is een waarborg dat deze zak voldoet jan de gestelde eisen wat betreft kwaliteit en afmetingen. De vuil nisophalers zijn gerechtigd legt de VROM om de vuilnis sakken die géén KOMO-keur dragen, te laten staan. 'Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De achttienja- r'5e telefoniste mej, E. v G. is Btstermjddag met haar bromfiets Wvalien op het Groenewegjc wen ze door een kuil reed. Voor onderzoek is ze naar het Ge- hjeeriteziekensuis gebracht. Daarna kon ze naar huis terug. In de bossen bü Oosterhout hont ligt het Schiedamse schoolbuitenhuis verscho len. Het is zeventien jaar geleden neergezet om de 'steedse bleekneusjes' wat op te peppen. De klassen uit Schiedam komen er graag een week frisse lucht happen. Maar de outillage van het schoolbuitenhuis begint steeds meer te wensen over te laten. In de afge lopen zeventien jaar is er heel wat aan het houten gebouw verbeterd. Maar als onderkomen voor hon derd personen voldoet het nauwelijks meer aan de eisen van deze tijd. PPR-raadslid Voorwald vindt het de hoogste tijd alle gebreken van het schoolbuitenhuis aan de kaak te stellen. De ge meenteraad moet maan dag weer een extra kre diet voor douches in het schoolbuitenhuis goedkeu ren. Vóór die tijd wil Voorwald z'n grieven over het schoeibuitenhiiis kwijt om de discussie op gang te brengen. Hij heeft al een eerste stap tot werkelijke verbetering van het schoolbuitenhuis in z'n hoofd: liet vormen van een begeleidingscom missie waar behalve een paar raadsleden ook de directeuren van de GG& GD en Gemeentewerken zitting in hebben. 'Het voldoet niet aan de eisen van deze tijd' Bij de inspectie van de nieu we douches zegt Voorwald met een „Ja, ze zijn er nu wel, maar dat had veel eerder kun nen gebeuren. En dan nog, wat zijn acht douches voor negentig kinderen Voor hetzelfde geld had vee' meer kunnen worden gedaan, een groot lokaal met veel douches bijvoorbeeld." Met de komst van de douches zijn volgens hem ook met alle sanitaire problemen uit de we reld: „Kijk maar eens naar de toiletten, gewoon in houten hok jes met houten vloeren. Om die elke dag goed schoon te maken moet er bleekwater aan te pas komen. En dat is niet goed voor de biologische afbreking in de stapelpub Daarbij komt ook dat elk jaar de vloeren verrot zijn van al het water." Ook de andere ruimten m het schoolbuitenhuis ontkomen niet aan zijn kritiek. De slaapzalen herbergen volgens Voorwald veel te veel kinderen. Er zijn twee zalen, voor de jongens en de meisjes. Dat is verre van ideaal," meent Voorwald, „eigenlijk zou den er meer kleme zalen moe ten zijn, zodat de leerkrachten de kinderen in groepen kunnen verdelen. Ook ontbreekt er een kamer voor de zieke kinderen, die op de slaapzaal nooit vol doende aandacht en rust kun nen krijgen. Verder is alles zo ontzettend gehorig, dat sommi ge onderwijzers de kinderen verbieden *s nachts de W.C. door te trekken." De mogelijkheden voor re creatie binnenshuis zijn volgens Voorwald beneden alle peil. „Als het regent kunnen de kinderen geen kant op. De slaapzalen worden afgesloten omdat er an ders te veel zand naar binnen komt ais de kinderen van bui ten komen. De eetzaal kan niet worden verduisterd ais er over dag eens een film gedraaid wordt. Er is nauwelijks voldoende spelmateriaal, de scholen ne men het meeste zelf mee. De ta fels zijn erg moeilijk schoon te Omgeven door bossen en zand: het Schiedamse school buitenhuis. maken. De ruimte Is veel te klem om er negentig kinderen bezig te houden. Er is behalve de eetzaal ook een leslokaal (in dertijd een voorwaarde voor het krijgen van subsidie). Maar ook als dat wordt gebruikt als het regent is er ruimtegebrek. De leerkrachten beschikken met eens over een eigen hokje, waar ze even kunnen ontspannen." Ook de keukenuitrusting vol doet niet meer aan de eisen van efficiency, aldus Voorwald. Hij zegt" „De hele inventaris is ou derwets. Met het gennge perso neelsbestand (er werken twee mensen full-time m het buiten huis) moet de grootst mogelijke doelmatigheid worden betracht. Daarom pielt ik voor een schei ding tussen de ,.kook"-keuken en de ,,afwas"-kruken Dat het schoolbuitenhuis heel moeilijk schoon te houden is, illustreert Voorwald met het feit dat de zandinloop verschrikke lijk is. „Het huis ligt helemaal tus sen het zand, met een klein te gelpaadje aan een kant. De kin deren rennen in en uit. Ze moe ten in corveedicnsten het zand wel weer opvegen, maar dat is bijna onbegonnen werk. Het be heerders-echtpaar heeft er de handen vo! aan om alles netjes te houden, maar om hen niet over te belasten moeten er al lerlei regeltjes worden ingesteld, die met nodig zouden zijn als het schoolbuitenhuis beter was geoutilleerd Concluderend zegt Voorwald „Er is wat betreft het school buitenhuis gewoon sprake van wanbeheer van de zijde van de gemeente Mnn ideaal is het 't schoolbuitenhuis door de ge meente zelf te laten beheren en -iet door de Stichting Jeugdva- K.mtieverblren Voor het on derhoudswerk moet de gemeen te dan firma s laten inschrijven, zodat er geen Schiedammers uren hoeven te verreizen om m Oosterhout klusjes op te knap pen Dat is v erioren tijd en geld De kinderen amuseren zich best, al vinden sommigen de outillage van het buitenhuis 'uit de tijd'. Voor N primo lederwaren luxe tossen s/oo/s handschoenen paraplu's byouterie - geschenka'hketen Mgr. Nolensloan 842 Schiedam. Tel 702668 Ook voor la klas tchoonro paretic V VOOR AUTO LAKKEN' Spuitbussen In 550 autokieuren DAM <1-45 SCHIEDAM TELEFOON 2801 SCHIEDAM Via Hilversum I zün zaterdagmorgen om half- elf weer Schiedamse stemmen te horen. Leerlingen van de huis houdschool Liedewüde en de Christelijke LTS aan de Xolens- laan geven in de radio-uitzending hun mening over hun eigen toe komst. VARA-verslaggever Joop Daal- meijer heeft gisteren de leerlin gen gevraagd naar hun verwach tingen na het voltooien van hun opleiding. Hij wil de verhouding tussen de opleiding in het voort gezet onderwijs en de praktijk ervaring duidelijk maken. Op de foto: Joop Daalmeijer in gesprek met meisjes op dc huishoud school aan dc Parkweg. Klaar terwijl U wacht Let op het juiste adres HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedam se Nolel Ziekenhuis gaat twee «tv onder organiseren. waarop betrokkenen en belangstellenden voorlicnting krijgen over de mcuwijouwpiannen van het zie- kennuis De informatie zal aan de hand van tekeningen, dia s en een maquette worden gegeven aoor leden van het architecten bureau, dat de plannen ontwor pen heeft De voorlichtingsavon den worden gehouden op don derdag 23 augustus en maandag 27 augustus, telkens om acnt uur 's avonds in de messroom van het ziekenhuis. Enkele weken geleden al is een begin gemaakt met de reali sering van de nieuwbouw, het is de zog. Vijfde fase van het sane ringsplan van het Nolet Zieken huis De bedoeling van deze fase is completering van het front van het ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) SCH.EDAM Vertegenwoor digers van de medische staf en net personeel van het Gemeen teziekenhuis zullen opgenomen worden in de gemeentelijke commissie voor dit ziekenhuis. De desbetreffende verordening die de mogelijkheid niet biedt, zal daartoe worden vennderd Dat schrijven B en W. vir. Schiedam aan de gemeenteraad. Het zal in de toekomst ook mo gelijk worden om voor deze com missie deskundigen aan te trek ken. die geen zitting hebben in de gemeenteraad. ROTTERDAM - B en \V. willen ptwoon doorgaan met de loivoeging van fluor aan het Rotterdamse drinkwater Het ar- r< st van de Hoge Raad waarin werd gezegd dat fluoridering een wrtteinke grondslag mist, heeft nog geen directe gevolgen. B en W antwoorden dit op vra gen van het gemeenteraadslid mr H E. Koning (v v tl). De mi- M£2t£5£t!TütIiri5 Y2H Volksgezondheid hebben al aan gekondigd spoedig de nodige wettelijke maatregelen voor le gale fl londering te zullen voor bereiden BLOEMSIERKUNST J. Krabbendtm Hoogstraat 75 Schiedam TeL 2661 IS all M f •w I

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1