De grootste - kleine middenstander Aad van den Ende: Chemici laten raad in de steek Verdrongen levensbesef Woninglijst Huisvesting groeit weer NAAlt MIJN MliNING voor stads bestuur eurofax 15.11.22 P0PPEZIJN Vis verhuizing Dief gepakt na schot PvdA arbeidt aan '74 verkiezingen van politie Voor i 2600 aan tapijten gestolen Inbraak in supermarkt i; r Van Heinde en ver Twaalf jaar; m Verkoopleider in goud Aad van den Ende met z'n vrouw VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS door JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Het klinkt eigenlijk niet eens aan nemelijk. Zoiets als een wondertje in zakformaat. Maar het kaant-en-klare feit ligt er toch maar. In hel langzaam ontvolkende Schiedamse stadshart, daar waar de negen- tiende-eeuwse woninkjes door Bolmers' wethouders hand als kegels omvervallen, zijn toch nog lieden die in weer wil van alle puin en ellende het moede hoofd boven water weten te houden. Die zich geen. zier willen aantrekken van steeds meer 'gehlindeerde ramen, van een snel slinkende kern van om wonenden, van een alsmaar toenemende geïsoleerdheid. In het onwerkelijk kleine, maar sfeervolle slagerijtje van Aad van den Ende, op de plek waar de Lange Achter- weg vastloopt in de Korte Achterweg, op nummer 6, wil men gewoon niet van wijken weten. De burgemeester krijgt wat i De wethouder opent iets. rijwiel- en bromfietshandel DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 HET VRIJE VOLK *-aG!NA 19 ■I- 4". met lage huren kunnen meer eten rmmjuj.u -iitfi .i- oïïc bekende merken 0 Zig-Zag machines vanaf f 249.- tot 1149#- reparaties aan alle merken Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. Voorlopig zwaait er nog steeds het glinsterend-aangezette hak mes. En rinkelt de donkerblauwe, moderne kassa met een regel maat, die ronduit verbazingwek kend is. Aad van den Ende, 37, vleeshouwer en spekslager zegt het telefoonboek, klein van stuk, donkerblond golvend haar met piekerige krulletjes in de nek, heeft daarvoor zo z'n eigen uit leg bij de hand. In de keuken-kamer achter z'n slagerij zegt hij, onderwijl een piraatje opstekend: „Ze ko men allemaal nog mijn klanten, ook de mensen die al lang uit deze buurt zijn weggetrokken: De mensen krijgen het hier nog klaargemaakt. Ze zien dat het, vlees en de vleeswaren voor hun neus worden afgesneden. En dat is belangrijk: En dan zijn er na tuurlijk nog wel wat andere re denen". -Aad van den Ende, die de sla gerij zo'n tien jaar geleden van zijn nu overleden vader over nam, is voor zijn klanten geen "meneer" of het gebruikelijke "slager". Integendeel. Iedereen die voor de foonbank staat, spreekt hem aan met Aad. Dat is zo de gewoonte en niemand die het in z'n hersens haalt om daar verandering in te brengen. Dat Aad van den Ende zich In een binnenstad waaruit alleen- geweeklaag van noodlijdende middenstanders schijnt op te stij gen, weet te handhaven, heeft nog een reden. Veel oud-buurt bewoners met heimwee naar hun vroegere omgeving, komen iedere week nog bij Aad hun vleeswaren inslaan. Met dozen tegelijk, soms. - „Ze komen van heinde en ver", gebaard Aad. „Uit het Witte Dorp in Rotterdam en uit Vlaardingen. -Ik geloof wel dat ik qua vleesomzet tot de grootsten van Schiedam hoor en qua winkeloppervlak tot de kleinste". En dan lachend: „Het gaat' hier in mijn zaak nog echt ge moedelijk. Ik ken ze allemaal. Vooral vroeger was het hier een gezelige buurt. Het ging toen goed. Net als nu. Mensen die lage buurtjes betalen, kunnen uiteindelijk meer eten." Aardige anecdotes. Een slager in 'een roemruchte volksbuurt moet er tientallen in petto heb ben. Maar Aad, voorzichtig als hij is, laat ze niet losi Hij zegt bedachtzaam met zijn hand door z'n lokken strijkend: „Leu ke verhaaltjes zijn allemaal zo goedkoop. En als het in de krant staat, zegt de een of ander straks: hee, daar bedoelt hij mij*'' mee..". Je bent erg voorzichtig, hè? Aad: „Ja...". Sinds 1930 staat de naam Van den Ende op de ruit van pand, nummer 6 aan de Korte Achter- 'weg. Aads vader, toen net sId-~" gersknecht af; startte in dat pand' een eigen, *- -slagerij. Qp twaalfjarige leeftijd, nu zo'n vijf entwintig jaar geleden, kwam zoon Aad in de winkel. „Heel vroeger was die buurt X (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De datum voor de informele raadsverga dering waarop de Schiedamse gemeenteraad geïnformeerd zal worden over het gebruik van chemische bestrijdings middelen, is vastgesteld: woensdag 19 september. Voor deze bijeenkomst, die 's avonds om acht uur begint, zijn alleen de gemeenteraads leden en de pers uitgenodigd. Publiek zal niet in de raad zaal in het stadskantoor wor den toegelaten. De waarde van deze voor lichtingsavond waarop de raadsleden „tot op de bodem" geïnformeerd zuilen worden over het voor en tegen van chemische onkruidbestrijding, is sterk, gereduceerd, omdat vier van de vijf instituten die uitgenodigd waren, geen ge hoor hebben gegeven aan het Sehiedamse verzoek om een deskundige le sturen. De instituten die weigerden, zijn: het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid Labo ratorium voor Toxiologie,-de stichting Natuur en milieu, hel Rijksinstituut voor Natuurbe heer en het Bureau Bestrij dingsmiddelen van de Com missie voor Fytofarmacïc. Ook ir. L. Bravenbuer, een tuinbouwconsulent die de op dracht heeft gemeenten in zaken betreffende bestrijdings middelen voor te lichten, heeft aangekondigd verstek te zullen laten gaan. Wel komen: Ir. Chr. Zijdcr- veld, degene die begin dit jaar de strijd met de ge meente Schiedam over het spuiten van chemische midde len aanbond, ir. W. J. Rïcdijk, wetenschappelijk niecdcwer- kcr aan de TH in Delft en lid van de landelijke PPR-mi- lieuwcrkgroep en het hoofd van de afdeling Onkruidbe strijding van de Plantenzïek- tenkundige Dienst te IVage- ingeu, de heer P. Zondervan. Op de bijeenkomst mogen dc raadsleden eerst hun vragen afvuren, waarna de aanwezige deskundigen hun visie zullen geven. hier een echte elitebuurt. Kijk maar naar de Nieuwstraat en zo. Dat kan je nóg steeds een beetje zien. Wat ik nog goed weet is dat de geest hier vroeger veel beter was dan nü. Veel kame- raadschappelijker...". Als Aad door zijn vrouw Ria terug naar de steeds drukker- wordende winkel wordt geroe pen, haakt zijn moeder, een - grijze, rijzige vrouw die net bin- "«ènkömfi Jdaarbp in. Ze zegt: „Het was vroeger hier zo'n ge- zeilige.tijd. Toen de oudste werd geboren, kreeg ik. zoveel ca- deau's dat er niets .meer op het dressoir kon. De contacten met de buren waren toen geweldig. 's Avonds stonden de tafels bui ten en werden er door de man nen op gekaart. Nu, ik ouder word, heb ik, er wel heimwee naar. Maar ja, als je nu hier heen komt, moet ik goed kijken waar ik mijn voet neerzet an ders lig ik op de grond". Schiedam. Binnenstad. Af braak. Teruglopende bevolking. •Noodlijdende middenstand. Aad van den Ende vragend: „Vind je ook niet dat Schiedam de boot gemist heeft.... Kijk maar eens op het station wat daar op de borden staat: Rotterdam West. Ik zie het hier, ondanks dat het me goed gaat. eigenlijk niet meer zitten. De middenstand loopt achteruit: Geen van die grote zaken uit Rotterdam gaat het hier,-zover ik weet, goed. De mensen uit Groenoord gaan toch in Vlaardingen winkelen. Of niet soms?". „Eigenlijk is Schiedam geen. aantrekkelijke stad. En nooit ge weest ook. Niet dat ik hier weg zou gaan,, want ik ben er gebo ren en getogen. (Peinzend). In feite ben ik hier in de binnen stad de laatste der Mohikanen". Aad van den Ende woont nog steeds in de woning boven z'n slagerij. Niet zonder trots laat hij de grote kamer zien. Een lange, smalle, stijlvol ingerichte ruimte. Bepaald opvallend, ge zien de kwaliteit van de wonin gen in deze buurt. Aad met een tevreden blik in z'n ogen: „Een heleboel mensen staan er van te kijken.... Eerlijk hoor. dit is toch beter dan nieuwbouw. Natuur lijk, het is hier in de buurt 's avonds stil en donker, maar ik ben niet bang uitgevallen". Hoe ziet Aad van den Ende z'n toekomst? „Nou ia, niet som ber hoor. Als jk hier wegga, ga ik elders in Schiedam iets an ders beginnen.' Ik ben niet van plan op mijn leeftijd te gaan stoppen. Waar ik heen ga ip. Schiedam? Ais ik dat wist, kon ik de gemeente ook antwoord geven", (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ha! van het stadskantoor is een kunstwerk rijker. "Het is vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwster Adine Engelman en bestaat uit een constructie van olijfhout, brons- en grenehout. De combi natie van deze materialen is vrij uniek, omdat nog maar weinig kunstenaars erin geslaagd zijn om een samengaan van deze zo verschillende materialen tot stand te brengen. Adine Engelman, de 36 jaar is en haar opleiding gehad heeft aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten, noemt haar. beeldhouwwerk: Verdron gen Levensbesef. Ze heeft onder andere deelgenomen aan exposi ties in Antwerpen en Parijs. Verder is werk van haar opge nomen in de New Yorkse Mid- wood Collection, en ook in de verzameling van het Schiedamse Stedelijk Museum. Het beeldhouwwerk t is begin deze week geplaatst in het stadskantoor. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal in geschrevenen bij het Schiedam se Bureau Huisvesting is in de maand augustus weer gegroeid. jS Op 31 augustus stonden 4.746 woningzoekenden bij Huisves- f ting ingeschreven op 31 juli waren er dat 4.710. 3 Van het eind-augustus totaal waren ongeveer 3.100 woning- zoekenden voldoende gehuisvest, maar zochten deze om meerdere redenen (te dure woning, beter uitzicht etc.) een ander huis. Verder waren in die maand 513 aanstaande echtparen 289 al leenstaanden op zoek naar een woning. Vorige maand kreeg het bu reau Huisvesting 1.515 bezoekers te verwerken. O Van de verhuizmg van de vis sen' uit de Poldervaart, waar over HW maandag schreef, ben ik zaterdag getuige geweest. De paling kon men kopen voor 10,per kilo, de dunne pa ling werd weer uitgezet: niet in Schiedam maar in Akkers- dijk. De voorn en snoek vond men niet belangrijk want dit le verde de heren niets op. Was men dicht bij open water dan werd het teruggezet maar moest men ver lopen dan ging de vis terug in de modderpoel waar vele vissen stikten. Als u dus schrijft dat de heer Rensen „zijn vissen over moet brengen" dan zie ik dat hij ai leen maar kapitaal over brengt. Het is een groot schandaal dat de visvereniging Schiedam en Omstreken niet aanwezig was om nog een hoop vis te redden. G. KOORNGEVEL, Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zowel burge meester Roelfsema als wet houder mevrouw Verwejj moesten gisteren officieel op draven. Wethouder Verwey om de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven 29 officieel te openen. En burgemeester Roelfsema om een maquette in ontvangst te nemen, die deze zomer door de Schiedamse jeugd vervaardigd was in het Kinderdorp, in de Margriethal. «"Na de opening van de jeugd bibliotheek (verhuisd van de Dam naar de Korte Haven) werden enkele boeken verloot onder de bij de 'bieb' inge schreven lezertjes. Later in de middag was er een 'open huis'. Iedereen dit dat wilde, kon de nieuwe bibliotheek onder des kundige leiding gaan bezichti gen. In dc hal van het" stadskan toor boden een vijftal kinderen een maquette aan aan de bur gemes ter. De maquette stelt het Kinderdorp voor, vervaardigd uit klei en hout. Aanvankelijk was hij twee toy drie meter, maar de organisatoren van het Kinderdorp hebben er twee bij een meter van gemaakt, omdat "U in zjjn orspronkeljjke af metingen bjjna niet behoorlijk was op te bergen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA/ Schiedam ri al druk in de weer met de voorbereidingen voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1974. Kortgeleden zijn vier com- misies geïnstalleerd, die zich be zighouden met het opstellen van een concentprogrammn. Binnen veertien dagen rnoeten ze met hun werk kiaar zijn. Het definitieve program zal begin volgend jaar worden vastgesteld op een algemene ledenvergade- dering. Intussen hebben alle le den de mogelijkheid om met eigen voorstellen en amende menten te komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na een speur tocht in de bosjes van het park nabij dc Troelstralaan, waarbij -een waarschuwingsschot gelost werd, heeft de Schiedamse poli tie vanna,cht de 26-jar:ge Alge rijn M. in de kraag gepakt. De Algerijn trachtte zich in het park te verschuilen, nadat hij met een kameraad een jas uit een wagen van een politieman, die aan de Dr. Visserlaan ge parkeerd stond, gestolen had. Dat werd gezien door de vrouw van dc politieman die het hoofd bureau alarmeerde. Toen de twee mannen merkten dat ze ontdekt waren, vluchtten ze het park in. Met behulp van van de brandweer geleende schijn werpers kon één van hen uit eindelijk gepakt worden. De politie loste een waarschuwings schot toen de Algerijn, die een dag eerder met de trein uit Bel gië in Nederland aankwam, bij zijn ontdekking probeerde te ontkomen. De kameraad van de Aipnfón to (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een inbraak bij de Vemax B.V., een woning- inrichtingsbedrijf aan de Mgr. Nolenslaan, zijn lier, tapijten, kleden, lakens en plaids gesto len voor een totaie waarde van 2600. Uit de kassa werd ƒ70 kiein geid mesenomen. Oo is in gebroken in de herenmodezaak Windsor House aan de Borodin- laan. Hier namen de dieven voor 15.000 kleding mee, waaron der 65 kostuums. 20 truien, iu suede jasjes, pantalons en nap pa en leren jasjes. Dij de Vemax zijn dc dieven vermoedelijk met een valse sleutel binnen geko men. Bij het Windsor'House met een schroevendraaier. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer M. Verboom, verkoopleider bij de N.V. Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam, viert zijn veertg jarig jubileum b'ij dit bedrijf. In een speciaal voor dit doei be legde bijeenkomst heeft de heer P. J. Drenth. schel Bureau Al gemene Zaken en Kabinet, na mens burgemeester Roelfsema de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, bij de jubilaris opge speld. De heer Verboom woont aan do Cipreslaan m Roterdam, Voor (Van een onzer vers'-iggever.s) SCHIEDAM i j ij rie VéGé- supermarkt in hei "winkelcen trum Prelude aan het Bach- plein is vannacht ingebroken. Uit een geldkistje en een iade verdween voor t 030,- aan kiein- Hoogstraat 101-103 Schiedam Tel. 267552 D I: m

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1