MAN WAARSCHUWDE VOOR CONTROLE MET HANDEN EN VOETEN m aanval tegen I Wiegel wil Catshuis 'heroveren 'Tandartsen met rug tegen muur Kinderen niet naar gymles Aanvaring pont: tien gewonden Man berooft prostituée Man bekent wurging 15-jarige Roosje Dag Rotterdam Rudy I Jam Inval in gokhuis M >msm I SI 0CP BEROEP OP OVERHEID IDK GESTOLEN UIT Ouders vinden zoal le oud Politie redt vluchteling ■J. 'ik' m 1 Doe wat j deMetro [544 keer per y i dag doet: i kom eens langs m - - .J HMQSER.K.KERK: VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1973 HET VRIJE VOLK TaGINA 3 i- Commissaris stelt intern onderzoek in Houders taking van Ambonezen op Binnenhof (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Duizenden werknemers in grote bedrijven zullen in het voorjaar worden gekeurd op hart- en vaat ziekten. Nederland wil daarmee de aanval openen op deze ziekten. Het aantal sterfgevallen tengevolge van die ziek ten stijgt bij ons sneller dan in enig ander land. k - Wie één keer in het overdek- 1 te Winkelcentrum Züidplein j geweest is, blijft komen. Ai I was rt alleen maar omdatelk j seizoen er flaiieerseizoeri is. j Of omdat er zoveel verschil- f lende winkels, warenhuizen ij~ en boetiekjes zijn. Of..om it 1 dat de Metro er vaste klant j.. is. 544 keer per dag stopt-ie, II als het ware, vóór de deur. I En dat wil zeggen: in de kortst mogelijke tijd bent u II "uit" en thuis. e winkelcentrum Zuidpleinrotterdam een complete winkelstad onder dak. Wegwerp auto SS Zullen we bin nenkort ook hier meisjes en vrou wen in de ring zien staan, die de Thai se variant van het boksenwaarbij be halve met de han den ook stevig met de voeten mag worden gewerkt, beoefenen? In Thailand hoopt men er driftig, op. Met grote demon straties, waarbij het publiek voor namelijk uit man-' nen bestaat, poogt men thans de sport ook buiten de Thai se grenzen popu lair té maken. (Van onze parlemenlsredactie) .DEN HAAG VVD-leider Hans Wiegel houdt in het liberale tijdschrift Vrijheid en Democratie een vurig pleidooi voor herstel van de liberaal-confessionele sa menwerking en herovering van het Catshuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONHOVEN De kinderen van de openbare Koningin Emmaschool in Schoonhoven krijgen geen gymlessen meer. De ouders weigeren hun kinderen naar de gymnastieklessen te sturen, zolang die wordèn gegeven in een oude gymzaal. (Van een onzer verslaggevers)' DORDRECHT Tien schoolkinderen zijn gister middag gewond geraakt toen de volle veerboot waarmee ze van Papendrecht naar Dordrecht voeren een aan varing kreeg. De boot kwam in botsing met het Franse binnenvaartschip Mont de Bazillae. Auto's onder vijver (Van een onzer verslaggevers) EPE De 38-jarige onderhoudsmonteur A. E. uit Apel doorn heeft bekend woensdagavond in een bos bij Epe de 15-jarige Roosje Muller te hebben'gewurgd. Nog geen et maal na de ontdekking van het misdrijf rekende de politie de man in. Een aantal mensen, die men bij het gorotscheepse onder- ondervroeg, herinnerde zich een auto van een Apeldoornse» radio- en televisiezaak te hebben gezien. De verdachte midden ivordt weggevoerd. Eddy Florijn rechtsheft het glas met Rudy Bausch U it-Sl t' van politie was (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Hardhandig en zeer-onbeschoft" is vol gens de 35-jarige Schiedamse M. Wagenaar de Schiedamse politie opgetreden tegen een kennis van haar, H. P. Burg hoorn (30). Het incident, waaraan de heer Burghoorn blauwe plekken en een gescheurd overhemd overhield, speelde zich af op Rotterdams grondgebied. De heer Burghoorn zou, nadat hij tot stoppen was gedwongen, door agenten zeer hardhandig tegen zijn auto zijn gegooid en gefouilleerd. Daarna zou hij „vierkant" in de politieauto zijn gesmeten. Hij zegt een klacht te zullen indienen. Aanleiding was dat de man, met mevrouw Wagenaar naast zich in de auto, op de Rotter- damsedijk in Schiedam automo bilisten waarschuwde voor een politie-snelheidscontrole. Me vrouw Wagenaar: „Er kwam in eens een politieauto. Even ver- der, op Rotterdams grondgebied, werden we aangehouden. Omdat we geen papieren hadden, moes ten we voor de politie uitrijden om die te gaan halen:" „Omdat ze een grote mond hadden, namen, we nogal een omweg. Op een stil gedeelte in de Spaansepolder moesten we ineens stoppen.. We deden de portieren'niet open. Omdat een van de agenten dreigde een breekijzer te halen, draaiden we een raampje open." „Daarop maakte een agent het O DEN HAAG Vijf leden van de radicale Ambonese actiegroep RMS-links zijn gisteren op het Binnenhof een hongerstaking be gonnen die ze voorlopig tot morgen willen volhouden. Ze hebben premier Den TJyl laten weten dat ze voorbereiding op en materiële begeleiding van hun verdere leven in hun vader land wiilen. De vijf zeggen hun hongersta king pas te willen beëindigen als de minister-president op hun wensen heeft gereageerd. raampje open en toen begon die hele ruwe, hardhandige ge schiedenis. Een politieman ver loor z'n zelfbeheersing en zei tegen mijn kennis dat hij zo'n grote muil had moeten hebben toen ze hem een keer in het water van de Nieuwe Haven wilden kiepen. Ik vind dit alle maal uiterst onbeschoft en zeer onrechtvaardig." „In eerste instantie heb ik niet de indruk dat de twee agenten buiten hun boekje zijn gegaan," luidt het commentaar van commissaris C. van der Haagen van de Schiedamse po litie. „Ook kan ik de. mate van vastgrijpen niet beoordelen. Maar ik kan me voorstellen dat rrïijn mensen overgingen tot aanhouding toen1 ze de indruk kregen dat'er. grapjes werden uitgehaald. Daarin hadden ze gelijk. Onbeschoft en' onrecht vaardig vind ik een overdreven kwalificatie. Het lijkt me een storm in een glas water. Ik ga in ieder geval intern bekijken of het allemaal gebeurde zoals het gebeuren moest." V i :v& I Het onderzoek in het voorjaar gebeurt op drie. manieren. Door bedrijfsgeneeskundige diensten; I met een speciale autobus vol' ap- paratuur en via consultatiebu- I reaus. I -Men zal'trachten dé ondsrzoe- I ken sneller te 'laten verlopen dan nu gebruikelijk is.' Vaak - w duurt zo'n onderzoek nu een he le dag. Nadeel is ook dat men niet gegeten'mag hebben vMr het bloedonderzoek. Dat bete kent dat alleen 's 'morgens ge- werkt kan worden. Het onderzoek van de werk nemers wordt door drie ver schuilende organisaties ter hand genomen. De Stichting Centraal Bureau Keuringen Medische Hygiëne gaat met de bus rijden. De Spoorwegen, Philips, de Al gemene Bank Nederland, de RABO-bank en de Amrobank doen er aan mee. Aan het onderzoek door be drijfsartsen doen zeventien be drijfsgeneeskundige diensten ir.ee. Daarbij zijn onder meer de Rotterdamse Haven, Shell, Staatsmijnen en AKZO. Drie consultatiebureaus in Rotterdam, Tilburg en Doetin-, chem die al met hartonderzoek bezig zijn gaan'daar mee door. Bovendien hoopt men dat meer consultatiebureaus kunnen wor- dej ingeschakeld. In grote lijnen is tussen de drie instellingen overeenstem ming bereikt over de algemene aanpak. De uitwerking is nog verschillend, hoewel die van de consultatiebureaus en de be drijfsgeneeskundige diensten al veel gemeen hebben. (Van een onzer; verslaggeefsters) GRONINGEN De wegwerp- auto, die wordt het Vervoermid del van de toekomst volgens prof. F. L. Polak. De wegwerp- auto zal niet meer gaan kosten dan zo'n 2000 en slechts be doeld zijn om één jaar op de weg te blijven. Bij het inruilen tegen-een nieuwe auto zal er nog een aardig statiegeld voor ont vangen kunnen worden. Deze verwachting sprak prof. Polak gisteren uit tijdens een bijeenkomst in Groningen van de Vereniging van Noordelijke Wegenbouwers. De komende Statenverkiezin gen wil Wiegel al benutten om te werken aan „een nieuwe meerderheid". Die verkiezingen zullen volgens hem graadmeter en toetssteen voor het kabinet- Den Uyl zijn. Als doelen voor de progressie ve dru ziet Wiegelhet „beke ren" -van KVP- ,en. ARP-leden die het er niet mee eens zijn dat, hun partijen, meedoen aan het kabinet-Den Uyl,'en het winnen van meer aanhang onder de werknemers en lager betaalden. Wiegel kondigt WD-initiatie- ven aan bij het verder optrek ken van de AOW, het tot stand brengen van een algemene ar beidsongeschiktheidsverzekering en het in stand houden van de ondernemingsraden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Over een „so ciaal plichtjaar" voor pas afge studeerde tandartsen valt pas te praten als ook de overheid wat aan de noodsituatie doet. Dat zei voorzitter M. Castelein van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering van de tand heelkunde gisteren op een pers conferentie in Utrecht. Hij maakte duidelijk dat van de 3000 tandartsen niet kan worden verwacht dat ze alie problemen oplossen en dat ze zich vrijwtlUg vestigen in „nood- gebieden" ol zich extra veel moeite geven voor de zieken fondspatiënten ais niemand an ders dat doet. Van tandheelkundige voor lichting en opvoeding is in elk geval op korte termijn geen opzienbarend resultaat te verwachten. „Er zal veel meer moeten worden gedaan om een eind te maken aan de situatie waarin tandartsen met de rug tegen de muur in het massale tandbederf staan te graven." Wat de tandartsen willen is: legalisatie van de drinkwater- fuoridering, „indoctrinatie" van kleuters en kinderen op school, snoepbestrijding, tegengaan van reclamecampagnes voor snoep goed. En dan moet de overheid, vindt de Maatschappij, ook „ein delijk" eens vaart zetten aan het „groene plan": de sanering en optimale behandeling van alic 13-jarigen. Ze vinden dat de leerlin gen van de huishoudschool van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw cn van dc protestants-christelijke mavo nu maar eens in die oude zaal moeten gymmen. Deze twee scholen maken tot nu toe steeds gebruik van een veel moderner -/.aal in de oude binnenstad. Een compromis-voorstel van het hoofd van de openbare lagere school accepteerden de ouders niet. In een brief aan het gemeentebestuur hebben ze nu gevraagd het gymroostcr alsnog te wijzi gen. Burgemeester J. Aten: „Het is een moeilijke situatie. Elk jaar als beslist moet worden welke school de „goede" gym zaal krijgt zijn er problemen. Maar het is op dit moment een kwestie van nog even de tanden op elkaar zetten. Van de twee gymlokalen* die we nog nodig hebben, is er al één in de maak." De Fransman lag in de buurt van de veersteigers en begon plotseling in de richting van Rotterdam te varen. Het schip stak dwars over en kwam op dezelfde koers te liggen als 'n passerende sleep. De veerboot kwam tussen de twee schepen te recht. De pont werd ernstig be schadigd en een aantal fietsen van schoolkinderen sneuvelde Dc twee schepen bereikten op eigen kracht de wal. (Van een. onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie heeft de afgelopen nacht een man aangehouden die heeft be kend de achttienjarige prosti tuee M. B. te hebben beroefd van 100. De man, de 32-jarige Belg G. F. M. L., werd juist als autodief het politiebureau binnen gebracht toen het meisje bezig was aangifte te doen. Het meisje was op de Nieuwe Binnenweg in zijn auto, maar in. plaats van naar het overeenge komen hotel reed de man naar de Achterhaven. Een tweede man, die zich toen het meisje instapte verborgen had gehou den, snoerde haar tijdens de rit de mond. Na de beroving aan de Achterhaven zetten de mannen het meisje uit de wagen. De tweede man is nog voortvluch tig. DEN HAAG ln Den Haag i-, et-n plan gelanceerd voor dn buuw van een parkeergarage voor HOU auto's onder de hof vijver bij het Binnenhof. Kosten ongeveer 15 miljoen gulden. Hij voerde de rechercheurs naar E., die vrij snel bekende. Nadat hij woensdag van een karweitje in Friesland was te ruggekeerd, aldus korpschef J. C. Ossewijer van de politie in Epe, zou de man het meisje hebben zien fietsen. Op een weg door de bossen van het landgoed Epsr- holt zou de monteur, getrouwd en vader van enkeie kinderen, haar hebben klemgereden. Roos je vluchtte het bos in, maar kon niet aan de man ontkomen. Van achteren viel hij haar aan. Hij zou haar hebben gewurgd, toen ze zich verzette tegen een poging tot aanranding. Twee maal moet ze hebben gegild, voordat de handen van de man zich om haar keel sloten. door Rien Robijns telefoon 010 - 147400 De nieuwe Rotterdam- Hilton-directeur Rudy Bausch (32) zal gistermiddag wellicht met uitpuilende ogen hebben toegekeken, hoe in Rotterdam met service omgesprongen wordt. Drankjes werden na de geringste knip van de vinger aangedragen, sigaretten stonden ai klaar, wanneer men nog niet eens aan roken dacht. Hij komt zelf van het Hilton Amsterdam, Rudy Bausch. We herinneren ons nog goed, hoe wij enkele jaren geleden eens voor dit dagblad naar dat Hilton Amsterdam togen. Met een norse kwak werden de koppen koffie op tafel gesmeten, met een bijna dierlijk beledigend gebaar plensde daarna een glas sherry van bijna drie gulden op het formica en toen wjj na enkele uren en ettelijke tientjes beleefd vroegen of de betrokken serveerster ons een eenvoudig pakje rokertjes kon verschaffen keek zjj ons aan met een blik, of zij de laatste tien jaar in knellende schoenen had gewandeld. Wellicht Is dat in Amsterdam de laatste jaren onder Rudi Bausch als onder directeur beter geworden, maar zeker is dat het gïstermïdag in Rotterdam leek alsof de serveersters en serveerders voor hem ai atoom in de benen hadden. Het was tydens de receptie van de oude Hilton-directeur Eddy Florijn, die afscheid nam van relaties en overmorgen in Tel Aviv- Hilton begint om mede de stichting Tel Avïv-Promotión wat heldere gedachten bij te brengen. Honderden Rotterdamers, die Florijn de laatste anderhalf jaar een goed hart toe hadden gedragen, waren present om hem uit te luiden. Ze knabbelden aan het stokbrood, nipten aan de glaasjes en putten zich uit in welgekozen woorden. Ja, de Marinecluh, die wekelijks op donderdagmiddag in de Hiitonbar vergadert over het welzijn van Rotterdam en daartoe zeer recent zelfs een studieréis naar de Beeks bierbrouwerij in Bremen had ondernomen, kwam innemend op de proppen met een keurig-gepenseeld schilderij, de Rotterdamse haven betreffend. „Dan blijf je aan ons denken," sprak een van de leden treffend tot de scheidende directeur. Deze glom persoonlijk van de tevredenheid. „Het gaat de goede kant op met Rotterdam," zei hij. „De stad Z* begint een aantrekkelijk -Z image te krijgen. Alle sectoren van het bedryfslevenf- hebben nu de handen ineen geslagen om er wat van te maken en ik heb het goede gevoel, dat het' iets wordt." „Kijk," vervolgde hij, j „Rotterdam is nu eenmaal geen Amsterdam, er moeten - hier een aantal dingen gecreëerd worden. Dat gebeurt nu met Delfshaven, er wordt een plan gemaakt voor een permanent recreatiepark. Dat zal tijd nemen, maar ik twijfel cr niet aan, dat ik het nog meemaak, dat ze in Tei Aviv staan te trappelen om Rotterdam te bezoeken. We missen hier nog wat gezellige hoekjes, maar die zie ik er ook beslist komen." „Er is," besloot hij in de latere uurtjes, „een tijd geweest, dat Paul van Vliet zei: „Als je in Rotterdam een overhemd koopt, zijn de mouwen alvast opgestroopt." Ik heb het gevoel, dat hjj zeer snel deze tekst nergens meer kwijt zal kunnen En Rudy Bausch riep: „We hebben grote plannen. De architecten lopen nu beneden door het gebouw om alle ongezellige hoekjes te ontdekken en die aan te - passen. En verder verdwijnen alle drempels. Want ik vind, dat iedereen zich thuis moet ij- gaan voelen: van de Nï taxïchaufeursveretnging tot de zakenclub. Per slot van rekening zyn wc in ij- Rotterdam en dat betekent: gewoon doen." Mevrouw W. M. Vink, President J. V. Wierdsma- straat 728 te Hoek van Holland, is radeloos en voelt zich bykans reddeloos. We vertellen u waarom. Staat ze maandag jl, bij V. cn D. in Rotterdam bij het jam-vak. Loopt ze naar de kassa. Merkt ze ineens dat ze haar beige schoudertas kwijt is. Loopt ze terug naar de jam. Niks. Loopt ze naar de politie. Niks. Allemaal niks. Wel een portcmonnaic mét dik veertig gulden kwijt. Dc zes betaalcheques, die iedereen tegenwoordig zomaar kan inwisselen: kwyt. Die twee bossen sleutels: weg. Alles: verdwenen. Méér ellende: ook de sleutel van de brievenbus zat er bij en nu kan iemand mevrouw Wink wel schrijven dat hij dc tas gevonden heeft, maar dat heeft geen zin omdat ze zonder sleutel de brief niet uit de bus kan halen. Trouwens: als ze die brief wél uit de bus zou kunnen haien dan heeft ze moeite met lezen, want haar bril zat in die tas Beste vinder: mevrouw Wink heeft nu een contact adres in Rotterdam. Lepelaar- singel 36. Telefoon 813386. (Van een onzer verslaggeefsters) VELDHOVEN Bij een inval in de High Chaparrri m Veldho ven heelt de politie een roulette, complete speeltafels, duizenden fiches en enkele duizenden gul dens in beslag genomen. Op het moment van de inval, waaraan 25 agenten deelnamen, waren 20 personen aanwezig. De 44-jarige V. en de 28-jarige P. van V. uit Eindhoven, die de zaal had verhuurd en tevens als bankhouder optrad, werden ge arresteerd. O STADSKANAAL Politie mannen hebben gisteravond het leven gered van een uit Veen- huizen ontsnapte gevangene, de 27-jarige J. W,. uit Winschoten, c'ie tijdens een achtervolging met zijn auto gestolen in Bel gië in het Stadskanaal terecht was gekomen. De man wns in de auto, die snel onder water ver dween, bekneld geraakt. SUM lilE fóiiii sli ii j Itfllliliilill

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1