staat voorop Koninklijk De LmctenHof wapent zich NOAD kan verrassen B i 1 Nieuwe wijken vaste klanten bij raadsman 'Sexgrapje was geen belediging: vrijspraak r ilver voor jubilaris Tuinen in Thurlede in commissie Gratis lessen in kamerplant- verzorging Raadslid wil interventie Nu nog aantrekkelijker sparen met tarieven tot: Inbraak in tenniskantine Gunstig Mondjesmaat V. Thurlede .„lusthof voor de tuinders... jBMH •BankMêes& Hope nv scxxieurm Voor al uw verllchting-stereo-app. kleuren-T.V. ROTTERDAM „Wij- hebben nooit de bedoeling gehad iemand opzettelijk te. beledigen. Het was maar een grapje." Met deze woor den verdedigde de voorma lige uitgever van het sex- blad Rosie, J. S. (26), zich gisteren voor de Rotterdam se politierechter voor het plaatsen van een montage# foto van de zangeres Rita Corita. ff,: b P.P de foto, die in het nummer VRIJDAG 28 SEPTEMBER HET VRIJE VOLK PAGINA 19 HAIPHONG- ZINT OP NIEUWE INITIATIEVEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aangespoord door de eerste positieve reactiès uit Noord Vietnam op het Rotterdamse aanbod voor hijstand komt het werkcomité "Schiedam voor Hai phong" binnenkort weer in actie. In de loop van volgende week gaat men vergaderen over de te volgen gedragslijn. Werkcomité-voorzitter Arie Verlinde, tevens PvdA-raadslid, wil hierover eerst nauw contact opnemen met het Rotterdamse comité, omdat "sa menwerking de .beste mogelijkheden voor een goed resul taat is". Deze week nog gaat hij in Rotterdam praten over verdere initiatieven:.' Geld om Haiphong te helpen heeft het Schiedamse comité niet. Arie Verlinde: „Da's wel jammer, maar aan de andere kant staan de politieke partijen garant." Het Rotterdamse gemeentebe- I stuur dat begin -dit jaar na de grote Amerikaanse bombarde- menten op Haiphong, besloot om haar zuster-havenstad te gaan helpen?' bij -de wederopbouw, i heeft hiervoor ruim 30.000 gul- I den bijeengebracht. Het PPR-kamerlid Bas de Gaay Fortman, die..vorige week terugkwam van een reis naar j Noord Vietnam, heeft Rotterdam i laten weten dat Haiphong het dringendst behoefte heeft aan nieuwe huizen. Voor de herbouw van de.,ha rm wordt al gezorgd. De Oost- europese landen leggen zich toe op het herstel van de produktie- middelen. De Russische haven stad "Wladiwostok wil speciaal helpen bij de havenherbouw. Burgemeester Le Due Thinh van Haiphong heeft De Gaay Fortman verzekerd een bezoek van een Rotterdamse delegatie zeer op prijs te stellen. De Noordvietnamezen zouden dat beschouwen als een uiting van solidariteit 'Op hét Noordvietnamese Staatsplanbureau heeft men De Gaay Fortman verder gezegd, dat de huizen hij voorkeur sta- lenframes snoeten hebben en wanden van geperst hout. Liefst vanwege de grondschaarste - met een verdieping erop. Ja pan, Hongarije en Tsjechoslowa- kije hebben al zulke huizen ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft gisterochtend de zilveren ere-medaiile, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer H. de Bruijne, medewerker op de afd. Verkoopvoorbereiding van Lever's Zeep-Maatschappij aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam. De heer De Bruijne viert deze week zijn veertig jarig jubileum bij dit bedrijf. Aanvalsplan ambulances klaar (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben een aanvalsplan klaar voor het slecht georganiseerde ambulance-vervoer in het westen des lands. Het plan behelst de provincie "Zuid-Holland in een aantal districten te verdelen, met elk een eigen centrale post voor ambulances. Grootste district wordt het Rijnmondgebied, met bijna 1,1 miljoen inwoners die verdeeld wonen over 23 gemeenten. In dit district (in totaal komen er zeven In Zuid-Holland) worden 58 ambulances gestationneerd. Voor steden die net buiten het Rijnmondgebied ïiggen, is er een mogelijkheid om een regeling aan te gaan met één van de gemeentes binnen het Rijnmondgebied. Zo zal Maasland op Vlaardingen zijn aangewezen. - De spreiding van de ambulances over de distric ten moet nog worden geregeld. Binnenkort is ook een landelijk alarmeringsnummer te verwachten: 0011. Het nieuwe ambulancevoorstel moet nog door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland behandeld worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Lindenhof wapent zich tegen de vernielzucht van de binnenstadsjeugd. De af gelopen weken hebben de wei nige personeelsleden, die nog in dienst zijn, de ramen van een groot aantal kamers geblindeerd en gebarricadeerd. De Lindenhof- mensen zijn bang dat het pand „gesloopt" zal zijn, voordat het overgaat in handen van de ge meente. Door de ruiten waarin gaten zijn gegooid direct af te dichten met planken wordt het pand naar binnen voor de jeugd ook afgesloten. Kortgeleden wisten enkele jongetjes via de kapotte ramen binnen te komen en het een en ander uit de in de ka mers opgeslagen goederen mee te nemen. „Niets waardevols hoor", zegt één. van- de personeelsleden, „maar we hebben toch de politie gevraagd een oogje in het zeil te houden". Het pand van De Lindenhof, waarin tot voor kort moeilijk op voedbare jongens waren onder gebracht, gaat vermoedelijk eind dit jaar definitief dicht. Het insti tuut is eigenlijk in juli van dit jaar al gestopt, maar werkt nog op halve krachtverder omdat alle jongens niet ineens elders gehuisvest konden worden. Arie Verlindegeen geld stuurd. Voor Rotterdam is de over schakeling van havehhulp op woningbouwhulp geen probleem. Volgens de gemeente Is men blij dat er nu eindelijk een vuist ge maakt kan worden. (Van een "onzer verslaggevers) SCHIEDAM De adviescom missie voor de Schiedamse volks tuinen vergadert komende dins dag over de verlenging van het huurcontract van het volkstui nencomplex Thurlede. De bijeen komst begint om acht uur des avonds enó wórdt gehouden in de recreatiezaal van het stads kantoor. (Van een onzer verslaggevers)) SCHIEDAM De Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde verzorgt het komende seizoen een gratis cursus kamerplant verzorging in de stadskwekerij aan de Fokkerstraat 550. De cur sus start aanstaande zaterdag om half tien 's morgens. De les sen worden gegeven door de heer L. de Bruin. (Van onze taféltennismedewer- ker) SCHIEDAM Na' de succes volle competitiestart tegen Scyl- la trekt het eerste team van JBruynzeel Keukens -zaterdag 'naar het, verre.Graauw in Zeeuws Vlaanderen, om op de groene tafel de strijd aan te bin den met St. Aloysieus. St. Aloy- sieus is Zëelands sterkste team in het Nederlandse tafeltennis en' via het. trio».'u*t Graauw houdt men de aansluiting met de top. Met deze tegenstander mag Bruynzeel echter ook weer geen i moeite hebben en er moet een j royale overwinning te realiseren S ROAD 1 speelt 'de eerste muiswedstrijd v van het seizoen, fa de Beurs komt Jaski uit Hil versum op bezoek. Aanvang 6 Uu"' PaPier lijken de mensen mt de radiostad titelgegadigdèn o'l uitstek in deze afdeling te 2l®. En ook een volledig NOAD. ml de handen hieraan vol heb- Ben. Een nederlaag tegen dit "mam behoeft echter- geen oownstemming te -veroorzaken, "®nt dat NOAD in de strijd om oe promotie een vinger in de WP zou kr/gen lijkt irriëeel. •Zeer benieuwd zijn we naar het resultaat dat Bruynzeel Keukens 2 zal gaan boeken te gen de Veluwe in Apeldoorn. •Deze club,is een nieuwkomer in dit hogere niveau en in eigen huis mag. Bruynzeel van de Apeldoorners wel op een warme ontvangst rekenen. Als men goed geconcentreerd te werk gaat, moeten de punten meege nomen kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het commu nistische raadslid Tjióde Op 't Ende vraagt het Schiedamse ge meentebestuur of ze stappen kan ondernemen bij de directie van Schiecarton om werkgelegen heid, salariëring en sociale voor zieningenr bij- dit bedrijf te -handhaven en te garanderen. In zijn schriftelijke vraag in formeert het raadslid ook of het college van B. en W. met hem van mening is dat alles in het werk gesteld moet worden de werkgelegenheid in Schiedam te behouden zonder nadelige gevol gen voor de werknemers. 8 lp 2/0 Schiedam, Nieuwe Haven 133. Vlaardingen, Schiedamseweg 53. Telefoon 010-340 222. Honderd kilo beuling alsof het niks is (van onze medewerker HANS VAN DER SLOOT) SCHIEDAM Het oude am bacht herleeft Nog niet zo sterk als sommige damesbladen willen doen geloven, maar de vraag naar échte produkten neemt onmisken baar toe. De oorzaak is duidelijk. Het pu bliek wil meer en meer af van de fabrieksmatig samengestelde, ge kleurde en verpakte voedings middelen, van eenvormige con fectie en.smakeloos brood. Dat is te zien op straat, aan het mode beeld en in de winkels. In losse krulden, zelfgemaakt snoepgoed, zelfgesneden laurierdrop, goede sigaren en echt leer is weer geld te verdienen. De middenstand luistert derhalve ge hoorzaam en tal van bedrijfjes schake len daarom terug op vroeger vervaar digde produkten, als ze de daarvoor no dige apparatuur tenminste niet voor tijdig voor de schrootprijs hebben ver kocht. Ze beleven na jaren van stil stand eindelijk weer eens een wat bete re tijd. Schiedam volgt daarbij, zij het wat schoorvoetend, de nieuwe trend. De stad kan overigens niet harder, waftt voor het doen herleven van oude am bachten is meer nodig dan goede wil alleen. Een studiegroep van. de Neder landse Economische Hogeschool, die on ze vaderlandse koopgewoontes perio diek volgt, heeft ontdekt dat meerdere factoren van invloed zijn. Eén ervan is dat de vraag naar originele artikelen evenredig stijgt met 'het inkomenspeil van de bevolking. Een ander is dat de bedrijfjes het gunstigst zitten in een levendig, druk bezocht stadscentrum. En aan beiden mankeert1 wel iets in deze stad. Toch zijn de berichten van de mid- denstand gunstig. Met name loopt het storm bij de warme bakkers. Sommigen zagen hun broodomzet In een paar jaar tijd verveelvoudigd.' Maar ook andere bedrijven, de echte schoenmaker, die zijn leer nog zelf walst, de stoffeerder, de paar visrokerijen die deze stad nog telt en de molenaar, gaat het voor de wind. Gerard Verhulsdonk, alweer sinds eniga- maanden zelfstandig 'bonbonnier, met een piepklein bedrijfje,achter-zijn Slager Van der Most is al even opge ruimd. Als laatste in deze stad, of mis schien weer als eerste, maakt hij, met uitzondering van een paar soorten, al zijn worst en vleeswaren zelf. Dat doet hij al 29 jaar. Zijn vader trouwens nog langer. De „ouwe baas" zoals Van der Morst zegt zit al 64 jaar in het bedrijf. Van der Most: „Het is bijna niet meer klaar te maken. De mensen on dernemen er hele reizen voor om hier vleeswaren te' kopen. Uit Groenoord, het westen en zelfs Hoogvliet komen ze hier naar toe. Onvoorstelbaar." Datis z'n produktie trouwens ook. „Op maandag begin ik met honderd ki lo beuling", zegt hij, „en dat is een hele berg hoor. Dat is zoveel dat ik aan het begin van de week gewoon niet geloof dat we dat allemaal zullen verkopen, maar elke vrijdag opnieuw ben ik er schoon doorheen." Z'n trots zijn echter de vleeswaren. De beste ham vooral. „Maar", zegt hij, „je.moet natuurlijk wel bedenken dat een fabriek zoiets nooit kan gaan ma ken. Zelfs niet ais ze het zouden willen. Elke ham bind ik hier zelf stuk voor stuk met touwtjes op. Daar kan een fabriek eenvoudig niet aan beginnen. Dan zou zo'n ham een kapitaal gaan kosten." Zadelmaker Kreuger aan de Dam ...Schiedam's enige leefoeicerker.... winkel, noemt als belangrijkste oorzaak het publiek. „Dat wil tegenwoordig weer echte bonbons", zegt hij. „En dan niet van die kleine, dingetje die je ge sorteerd ergens koopt. Nee. Echte, sma kelijke bonbons, van Belgische afmetin gen." En die maakt hij dus. Volgens oud recept. Hetgeen er de reden van is, dat in elk doosje dat zijn winkel verlaat een kaartje wordt gestopt, met de me dedeling, dat de chocolaterie slechts een kortstondig leven beschoren mag zijn. Want kwaliteit die berust op zuivere fondant, roomboter en echte vruchten sappen, leidt slechts een leven van acht dagen. Een bedrijf dat altijd gewoon Is blij ven doordraaien is Keugers Zadelmake rij en drijfriemenfabriek, zoals het tele foonboek vermeldt. Bijna onterecht, want zadels en drijfriemen maken doet de heer Kreuger nog maar met mond jesmaat. En dat is altijd al zo geweest. „Wij zijn geen zadelmakers, maar-za delreparateurs en tuigmakers. Wij za ten zogezegd in de paardentractie, maar dat is nu natuurlijk helemaal afgelo pen. Paard en wagens zie je nergens meer." Zadels repareren doet hij echter nog altijd. „De paardesport begint er een beetje in te komen, hè. Dus daar heb ben we nog wel wat werk van. Nieuwe zadels maken, doen we nog steeds niet Dat gebeurt in plaatsen waar van ouds her al zadelmakers zitten. In vroegere cavaleriesteden en in plaatsen waar de elite woont. Maar we zitten nog steeds in het tuigleer, dat wel. Alleen maken we er tegenwoordig andere spullen van. Veel gereedschapstassen bijvoorbeeld en wit leer voor muziekkorpsen en dan niet te vergeten de tassen voor fotografen, die ik op bestelling maak. Daarom ben ik ook alt/d wel een beetje trots als er op de televisie een beeld van de voetbalfo tografen wordt uitgezonden. Want d'r zijn er altijd wel een paar met een tas van mij bij." (Van een onzer verslaggevers)) SCHIEDAM Bij een inbraak In de kantine van de lawnten- nisvereriiging aan de Stadhou derslaan zijn enkele dozen snoep en flessen sherry ontvreemd. De vermoedelijke jeugdige dieven zijn binnengekomen door een deur te forceren. Broersïest 58, tel. 26,77.18 Nieuwtondplein 57, tel. 70.11.60 SCHIEDAM Vijftig percent van alle 'klanten' van de voor malige Schiedamse sociaal raadsman J. K. Hemmes was af komstig uit Groenoord en Nieuwland. Uit de oude wijken kwamen relatief weinig bezoe kers. Dat blijkt uit het verslag van raadsman Hemmes, die als voorganger van de nieuwe so ciaal raadsman Hans Suyling van 1 mei tot 31 augustus in Schiedam werkte. Iets meer dan vijftig percent van de bezoekers voor de heer Hemmes bestond uit mann n. Het drukst was het in het voor lichtingscentrum aan het Broersvest waar 100 mensen kwamen. In het andere kantoor in gebouw De Ark in Groenoord kwamen 61 bezoekers. Behalve vragen over woning problemen, sociale verzekerin gen, arbeidszaken en financie ringsproblemen kreeg sociaal raadsman Hemmes ook mensen (9) op bezoek met huwelijks- en gezinsproblemen. van vorig jaar september werd afgedrukt, was de zangeres af gebeeld met in haar hand een doos met een opschrift waaruit moest blijken dat ze seksueel opgewonden was, Rita Corita had de afbeelding in ieder geval niet als een grap opgevat. Zij diende een klacht in tegen de uitgever, die het sexblad inmid dels heeft verkocht, wegens op zettelijke belediging. S. en zijn advocaat 'bestreden, dat er sprake was geweest van opzet van de uitgever. Het sep tembernummer was tijdens de vakantie van S. door zijn toen malige bedrijfsleider, de 32-ja- rige J. B., vervaardigd. Officier van Justitie mr. L. Janssen achtte voorwaardelijke opzet van de uitgever echter be wezen. Hij eiste èen boete van 200 gulden tegen S. en eepibf®te van 400 gulden tegen de fcedrhfs- leider. Politiói%Èhter ntfPftpiR. JjClïes vond .plaatsen, -Van de montagefoto ",;op zichzelf'%ien étg ongepaste grap", maar was toch niet overtuigd van een dui- JMUke opzet ttfsfaeledJgiagf.ttsU >rak beide verdachten vrij.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1