Personeelssituatie korps alarmerend Toekomst Parallelweg en Bijdorp nog onzeker Salari's trieste ondergang vordert (veel te) langzaam Bouwcommissie Zuid verwerkt stroom klachten Door abrupt vertrek van tien kader leden Zuid vraagt bloemisten om korting Ruilbeurs in Jeugdhaven OVERHEUL'S PASFOTO'S Zwemdiploma's BRUIDSBOEKETTEN O doen het! Enorm (Van een omer verslaggevers) "SCHIEDAM Voor de Schiedamse jeugdbrand weer is het doek gevallen. Commandant Passchier van de Schiedamse brand weer heeft het jeugdkorps met ingang van 1 novem ber opgeheven. Beden: door het vrij ab rupte vertrek van tien brandweerlieden deze maand is er geen kader personeel genoeg meer om de jeugdbrandweer te kun nen begeleiden. Het vertrek van de tien brandweermannen, onder wie,' de ondercommandant J. Keuzekamp die met pen sioen gaat, is er ook de oorzaak van dat de Schie damse brandweer enkele van haar taken op een laag pitje moet zetten. Hiertoe hoort onder meer: de brandpreventie bij be staande gebouwen. Ondanks de slechte personeelssituatie kan het normale siasten zijn de dupe. brandiveerwerk doorgang vinden. De jeugdige brandiveerenthou- FOTO v. VUUREN „CORONA" r~ Salari's pand aan de Van Deventerstraatde verhuizing vordert door personeelsgebrek langzaam (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De veld- sport kan in Schiedam bin nenkort intensiever dan ooit worden beoefend. Met een deel van het 'watergeld' gaat de gemeente zes sportvelden aanleggen, die zeker de eerstkome" 7e tien jaar kun nen worden gebruikt. Vier velden komen te liggen op de strook grond tussen de Rijksweg en de spoorlijn, achter Bijdorp. De twee an dere velden wil de gemeente maken aan het eind van de Parallelweg, tegen R-'te"- dam aan. Conform ht vies van de sportraad, is de commissie stadsontwikke ling met deze plannen ak koord gegaan. li!? ills Deze volkstuinen moeten plaats maken voor sportvelden •("Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De kosten van de bouw van het winkel centrum aan de Zwaluwlaan in Kethel/Groenoord zouden wel eens schrikbarend hoog kunnen zijn. Deze waarschu wing liet wethouder Bolmers horen in de vergadering van de commissie stadsontwikkeling. Hij zei dit naar aanlei ding van vragen van mevrouw Taverne van de KVP. LEDERWAREN jonge mode hoogstraat 84-86 schledam, tel. 268981 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 v 1 eugdbIrani< d weer opgedoekt „Het normale brandweer- werk, de directe brandbestrij ding, zal beslist niet m gevaar komen. Ondanks de slecnte personeelssituatie, een diepte punt op dit moment, blijven de mensen die hier overdag zitten, ook' bereid om 's avonds of 's nachts uit te rukken", aldus brandweercommandant M. L. Passchier. j Een opmerking van hem tfer- ajde: ,Je twijfelt er wel eens aan of de gemeente soms wel zo blij is met ons brandpre- ventieve werk. Kijk maar naar )Voudhoek-zuid. In dat licht denk ik ook wel: misschien la ten ze dat personeelsgebrek liever bestaan, dan kunnen we ook niet al te lastig worden". Volgens commandant Pas schier is het "heel wel moge lijk" dat het jeugdkorps weer nieuw leven ingeblazen zal lliéliiliiiilii i u !i'ii 11 tiilüllinlii'iilliiiiil Lii i i i'iih di i; 'i.'iilli ii ii'*! (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De toekomst van Bijdorp en de Pc-allelweg is bjj de bespreking van de plan nen voor de spot .velden ook zijdelings aan de orde gekomen. Mevrouw Taverne vroeg de wet houder wanneer wordt gestart met de onteigening van de hui zen in Bijdorp. Wethouder Bol- mers gaf echter een vaag ant woord. Hij kon niet vertellen wanneer de gemeente de hele wijk in handen wil hebben. Bolmers: 'Er wordt aan ge werkt, maar het duurt wel lang. De moeilijkheid is, dat ik niet weet waar de Bijdorpers moeten worden ondergebracht.' De sloop van de laatste huizen aan de Parallelweg, achter het station, zal nog enkele maanden op zich laten wachten. Wat er dan met het stuk grond gaat gebeuren, is niet precies bekend. De heer De Block van Gemeente werken wilde wel kwijt: 'We zijn in onderhandeling met de NS. De spoorwegen willen er mis schien wat activiteiten ontplooi en. omdat het het enige gebied is in Rijnmond, waar hjj het sta tion nog ruimte beschikbaar is.' Over de bestemming van het terrein aan de Parallelweg is in Schiedam al eel gespeculeerd. Wethouder Collë beeft gezegd dat het industrieterrein wordt. Ei is ook wel eens gesuggereerd dat Albert Hevn er een Miro- warenhuis zou willen bouwen. Volkstiiindeirs moeten wijken voor sporters worden ah "we in het nieuwe gebouw zitten en als het perso neel weer enigszins op peil is" Tot aan de opheffing bestond de jeugdbrandweer uit zestien jongens m de leeftijd van 15 tot 18 jaar Iedere zaterdag mochten ze oefenen m de brandweerkazerne aan de Huis te Riviereweg. „De jeugd brandweer was een echte jeugdvereniging", zegt com mandant Passchier, ..maar we zijn er uiteindelijk niet op in gesteld om jongens van de straat te houden. Nu er zoveel stafleden weg zijn, is het echt onmogelijk om die jongens nog langer bezig te houden." „Bovend.en hadder. we ook wei problemen met ze: ze wil den een motorspuit meehebben en zo en ze wilden ook naar een raffinaderij En dat ligt verzekeringstechnisch allemaal erg lastig. En stel je voor dat er bovendien onderweg onge lukken gebeuren. Bang dat hij door het stop zetten van de jeugdbrandweer- aetiviteiten, ook verstoken zal blijven van de noodzakelijke aanwas van vrijwilligers, js commandant Passchier in geen enkel opzicht. Hij zegt: ..De re sultaten van de jeugdbrand weer waren erg gering. Als je eerst zou gaan selecteren, zou den er misschien twee jongens overblijven die geschikt zijn We hebben aan de jeugd brandweer maar af en toe een vrijwilliger overgehouden." Dat er bij het 'grote' korps zoveel mensen zijn vertrokken, is volgens brandweerchef Pas schier met abnormaal. Er was een grote mate van vergrijzing. Toen er eerst een paar men sen weggingen, werd het ineens duidelijk dat een aantal anderen vrijwilligers veel vaker weekenddienst moet gaan draaien. En die mensen zeiden zeer terecht: ik ga liever wandelen op zondag met mijn gezin. Die gmgen dus ook", verklaart de heer Pas schier, die van zijn tien kader leden er nu nog twee over heeft Zoals bekend neemt de Schiedamse brandweer van avond afscheid van negen scheidende brandweerlieden. Dat zijn de heren: T. Kalkho- ven, H. Bieze, T. van Eyk, G. Broersma, P. Schoenmakers, J. Putter, G. Busscher, C. van der Most en J. Ham. Donderdagmiddag krijgt ad junctbrandweercommandant J. Keuzenkamp zijn afscheidsre ceptie op het stadskantoor. De receptie begint om vier uur en duurt anderhalf uur. Klaar terwijl U wacht Let op bet juiste adres HOOGSTRAAT 104-106 c"HtEDAM (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners- vereniging Schiedam-zuid doet een beroep op de bloemisten m te Gorzen om korting te geven op planten. Hiermeer kunnen ze te wijkbewoners activeren om liet aanzicht van Zuid wat op te fleuren, aldus de vereniging. Tot m toe hebben slechts enige be woners gehoor gegeven aan de oproep van de bewonersvereni- Srog om de voorgevel van hun sonfng op te vrolijken met Moemen. „In de IJsselmondese- straat .ging een bewoner zover tet hij bij diverse buren eigen handig bloembakken ophing", schrijft de bewonersveremging to haar jaarverslag. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De wijkvereni- Nieuwland organiseert van avond weer de maandelijkse ruil beurs. Ditmaal wordt de beurs gehouden in de Jeugdhaven Meuwland, en met in het wijk centrum. De jeugd kan de beurs van zes uur tot half acht bezoe ken, de volwassenen kunnen na half acht terecht voor het ruilen van allerhande ruilobjecten De to£?angsprijs voor de jeugd is een kwartje en voor ouderen wee kwartjes. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het Sport- ondsenbad hebben de afgelopen iWeken '192 leerlingen uit het la- onderwhs diploma gezwom- :Se?' 177 leerlingen haalden het 'Pioma A, 15 leerlingen werden «gewezen. BLOEMSIERKUNST '4 Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 - Tel 266118 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verhuizing van Salan's cash- en carrybe- drijf aan de Van Deventerstraat vordert langzamer dan was ver wacht. Eind vorige maand zou het pand helemaal leeg zijn, maar door personeelsgebrek kan er minder snel gewerkt worden dan m de bedoeling lag. Het Salari-pand wordt zoals bekend overgenomen door de firma Schmolz Bickenbach, een handelsonderneming m staalwa- ren, die al een pand in de Van Deventerstraat heeft. Bij Schmolz Bickenbach heeft men volledig begrip voor de verhuisproblemen van Salari. Directeur M. Heero ma zegt: "Het is allemaal een nare geschiedenis geweest voor Salari. Het is zonde voor hem, want hij had hier heel wat op gebouwd". Bij Schmolz Bickenbach zit men vooral te springen om de loodsen die aan het kantoorpand van Salari zitten vastgekoppeld. Directeur Heeroma hoopt ze over een maand te kunnen betrekken. Maar eerst moeten de vloeren van deze hallen verstevigd wor den en opgehoogd. Na een jarenlang juridisch ge vecht met de gemeente kreeg Salari begin dit jaar van de rech ter de opdracht om z'n .bedrijfs pand aan de Van Deventerstraat te verlaten. De aanwezigheid van zijn cash- en carryzaak was m strijd met het bestemmings plan voor het betreffende gebied. Volgens dit plan is er in de om geving van de Van Deventer straat alleen run. voor in dustriële bedrijven. Het overgrote deel van de goe deren van het cash- en carrybe- De dienst Gemeentewerken heeft de plannen voor de velden al uitgewerkt. Directeur J. de Block lichtte de plannen In de vergadering van de commissie stadsontwikkeling, maandagavond, toe. Het grootste pr bleem bij de velden achter Bijdorp is de ont sluiting. Het terrein ligt nu goed deels braak, er is een trapveldje en er zijn tijdelijk volkstuintjes. Vooral voor voetgangers en fiet sers moeten de velden beter be reikbaar worden. In overleg met de Nederlandse Spoorwegen is bereikt dat een oude NS-duiker onder de spoordijk kan worden gebruikt als tunneltje. De rest van het fietspad loopt via de sportvelden, langs de rijksweg naar de Schiedamseweg. Volgens De Block zijn zo twee I vliegen in één klap geslagen: „De velden ziin dan bereikbaar, want aan de Bijdorpse kant moet nog een tunnel onder de Poldervaart worden aangelegd voor auto's. Het geprojecteerde fietspad biedt ook een veilige route van Nieuw land naar Noord voor de leerlin gen van de scholengemeenschap". Of het fietspad ook door Drom- fietsers mag worden gebruikt, staat nog niet vast. Er wordt over wogen brommers te mijden om het pad een extra recreatieve waarde te geven. Door de tunnel onder de Poldervaart worden de parkeerterreinen bij Harga, de Sporthal en de nieuwe velden verbonden. Wel zal door speciale maatregelen het parkeren in Bij dorp zo veel mogelijk moeten worden voorkomen. De ontsluiting van het gebied aan de Parallelweg biedt veel minder problemen. Er is al een fietstunneltje onder de Horvath- weg. Bij deze twee velden zal ook ruimte worden vrijgehouden voor spelende kinderen uit Oost, De kleineren moeten hun vertier In het Singelkwartier blijven zoe ken. Niet alle commissieleden stap ten even gemakkelijk over het feit heen. dat voor de velden bij Bijdorp voikstuinders moeten wijken. Aad "Wiegman, D'66, Wil de weten waarom aan sportvelden de voorkeur was gegeven. Hij kreeg ten antwoord: „De vólks- tuinders hebben altijd geweten, dat ze bu Bijdorp tijdelijk zaten. We hebben moeten kiezen bij het bepalen van een bestemming. De sportraad wilde graag sport velden en dat leek ons een goede oplossing. Iets anders is er niet mogelijk". Ook op de vraag of er op de terreinen wellicht tennisbanen hadden kunnen worden gemaakt, luidde het antwoord negatief. Voor tennisbanen is meer ruimte nodig. In de toekomstige wijk Woudhoek is een tennisbanen complex gepland. Winkelcentra Zwaluwlaan wordt peperduur Zij vroeg de wethouder wan neer de raad het bestemmings plan, waarin het winkelcentrum is opgenomen, onder ogen zal krijgen De wethouder schat dat de definitieve uitwerking van het bestemmingsplan nog wel drijf aan de Van Deventerstraat verhuist naar de twee overge bleven Salari-panden aan de Kerkweg in Kethei en het Rot terdamse Klempolderplein. Salari is op het ogenblik even eens bezig om de kleine uitbrei dingen in de Van Deventerstraat, die op last van de rechter ook moeten verdwijnen, af te breken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouw- en adviescommissie van de bewo nersvereniging Zuid neeft m het eerste jaar van haar bestaan een stroom van klacnten te verwer ken gekregen. Er kwamen ruim 180 xiacnten b.nnen, waarvan er 37 „ernstig" waren. De meesie <uac.iten van de Gorzen-bewoners s betroffen nuiuvei do? ngen Er waren zelfs gevallen bij waarin een huisbaas de .Tdurpri„s verdubbeld had. Over de resultaten die ze be haalde, is de commissie blij kens het jaarverslag van de be wonersvereniging Zuid n.et ontevreden. Zo werd een aantal gevallen opgelost, vanerend van daklekkage tot rioolverstopping. Werd de sluiting van de rij wielstalling in de Rijnstraat on gedaan gemaakt, werd in twee gevallen huurverlaging bereikt en zette de comm.as.e zich met succes in voor de 1500 gulden renovatie-premie. De commissie is ervan over tuigd dat ze veel meer bereikt heeft, maar kan niet over con crete cijfers beschikken omdat veel mensen, nadat hun klacht behandeld was, mets meer heten horen over het resultaat. „En dat doet een beetje droe vig aan, omdat we onze vrije t jd toch belangeloos beschik baar stellen", aldus de commis sie. die eraan toevoegt dat ze welbent voor nog meer resultaat xan zorgen als ze door de kla gers constant op de hoogte wordt ge.iouden. Odk het komende seizoen ziet de bouw- en adv.escomrmssie veel werk liggen. „Vooral nu er waarschijnlijk een veranderde huurwet zal komen", aldus de commissie. Voor N prima lederwaren 1 luxe tassen sjaals handschoenen - paraplu's byouterie geschenkartikelen Mgr. Nolensloan 842 Schiedam. Tel. 702668 Ook voor Ie klas scheenreparatie Geen wonder, want re bereiken bijna een miljoen lezers. En dal voor een tientje per plaatsing. TipTelefoon 010-13 63 80 of 14 74 II twee a drie maanden op zich zal laten wachten De raad knjgt in eerste in- stantie het bestemmingsplan on der ogen, zoals dat ook in de commissie aan de orde is ge weest. Dat betekent het bestem- mingspan zonder Kethels raad- huisje. De gemeenteraad kan de plannen amenderen, zodat het stadhuisje gespaard blijft. Met het bestemmingsplan levert de wethouder ook een nota over de problemen van het handhaven van het stadhuisje. In de com missie is al herhaaldelijk gepleit tegen de voorgenomen sloop van het raadhuisje. Ook de Kethe- laars gaat de sloop van het stad huisje aan het hart. Bu het bestemmingsplan geeft de wethouder een kostenbere kening van het geheel. Daarover zei hij in de vergadering: „Schrikt u daarvan niet. Het zijn enorme bedragen, ik wil ze nu niet noemen, maar de bouw zal enorme consequenties heb ben Oorspronkelijk had de wethou- der toegezegd dat de eerste paal voor het winkelcentrum al snel l zou worden geslagen. Maar ver- schillende grootwinkelbedrijven hebben van deelname afgezien. Ook de woningbouwvereniging Vokshuisvesting ziet er geen heil in op de -winkels dure flats te gaan bouwen. Deze zouden niet te verhuren zijn, aldus de wo ningbouwvereniging. Dit bete kent dat de winkels waarschijn lijk veel duurder zullen worden, want het is niet bekend of de flats nog door een ander zullen worden gebouwd.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1