I Eerste paal kruisgebouw in april '74 WETHOUDER COLLE WIL HET GIFSPUITVERBOD OPHEFFEN naar niet met noorderzon ertrokken s m tans op Sgesprek Goudsbloem ïnB enW X Nieuw plan voor Valdelis 3000 schade door peukje OVERHAUL'S BRUIDSBOEKETTEN PASFOTO'S t Ris ongelukken door gladheid O doen het! jonge mode PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het im- rerium van de Schiedamse tash- en carrykoning Joop Salari is volledig ineenge stort. Zaterdag jl. zijn twee i(an zijn drie overgebleven 1 taken voorgoed op slot ge- gaan. Salari zelf is nu hele- I liaal uit de cash- en carry- bushiess gestapt. Zijn enige overgebleven aak (op z'n hoogtepunt had iiijer acht in Schiedam en 1 Botterdam) aan de Kerk- j laan in Kethel heeft hij svèrgedaan aan zijn vroe gere bedrijfsleider J. Gom- nel. HHMH Joop Salari terug naar de metaal „CORONA" FOTO v. VUUREN SCHIEDAM De bezet ting van de JOP-winkel heeft resultaat opgeleverd. Vandaag gaan de zes bezet ters met alle bij het jonge ren-zonder-werkproject be trokken personen rond de tafel zitten om de structu rele moeilijkheden te be spreken. Tydens de bezetting heb ben de zes jongeren-zonder- werk in het pand aan de Singel hun eisen geformu leerd. M De bezetting is beëindigd. Bezetter Roel Goersen overhandigt staflid Arie Pieter Hoogendam de sleutel van de JOP- winkel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Kruisraad is met de gemeente kei hard aan het werk om de plannen voor gebouwen in de - wijken zo snel mogelijk te realiseren. De Kruisraad rekent in elk geval op de start van de bouw van het consultatie bureau aan het Bachplein. Op 1 april zou de eerste paal de grond in kunnen. Ir. Chris Zijderveld, de man die aandrong op een aminotriazol-verbod (ar chieffoto). LEDERWAREN hoogstraat 84-86 Schiedam, tel. 268981 r WOENSDAG 12 DECEMBER 1973 HET VRIJE VOIK Cash-en-earryrijk van Salari stort in elk aar i Pat Salari zaterdag, nadat ajn twee winkels aan de Brug- sïistraat en het Bospolderplein i Rotterdam op slot gingen, Kt vrouw en kinderen haastje- ipje over de grens is verdwe en -zoals vele geruchten zeg- jn, is volkomen uit de lucht sgrêpen. Salari zat gisteren gewoon huls in zijn woning aan de Van (tLeeuwlaan. Hij zei ons tele- v. v\ \v V N s fonisch: „Ik ben beslist niet van plan om er met het geld van door te gaan. Als ik het had, zou ik wel weg willen, maar het is er niet". Volgens Salari is het nu een feit dat zijn ris bloeiende cash- en carryzaken, die hij bezat, „vergane glorie" zijn geworden „Mijn zaken werkten alleen nog met verlies. Maar hoe kon het ook anders", zegt hij 'n tikkeltje mismoedig, „als ze 48 keer bij je komen inbreken. En je panden aan de Van Deventerstraat 3,5 ton onder de prijs weggaan. Dat is een verschrikkelijke klap ge weest". De toekomst ziet Salari, die nog eens benadrukt volledig uit het cash- en carrybedrijf te zijn gestapt, beslist niet somber in. Hij zegt: „Ik ga gewoon weer in de metaal waar ik vandaan kom". Zoals bekend had Salari voordat hij aan de lopende band in Schiedam cash- en carryza ken opende, een las-, construc tie- en scheepsreparatiebedrijfje. Op het hoogtepunt van Safa ri's populariteit, nog maar drie jaar geleden, deelde hij in het Rotterdamse Witte Dorp gratis kerstbomen uit en bestookte de Schiedammers huis-aan-huis met folders, waarin hij aankondigde in de gemeenteraad te willen om zo beter de belangen van de Schiedamse huisvrouwen te kun nen behartigen. Dat er nu over hem geroddeld wordt, verbaast Salari niets. „Nou, dit met me gebeurd is, zeggen de mensen het liefst dit soort dingen. In. juli van dit jaar is ook al eens gezegd dat ik gevlucht was, maar toen was ik gewoon op vakantie gegaan naar Spanje. Van al dat gezeik is geen pest waar. Ik ben springlevend. En in Schiedam". Een schuldeiser van Salari kondigde gisteren tegenover Het Vrije Volk aan actie te zullen ondernemen tegen de voormali ge cash- en carrykoning. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedam- e gemeentebestuur wil best op- j neuw met de werkgroep De I Soudsbloem gaan praten, maar i isn wel zonder bandrecorder. B. aW. delen dat mee naar aan- iiding van een verzoek van de rerkgroep om weer tot een ge brek te komen. Het eerste gesprek tussen de Soudsbloem-mensen en een de legatie van het gemeentebestuur p 20 november jl. werd abrupt jebroken. De burgemeester en ie wethouders Bolmers en Collé reigerden toen met een inge schakelde bandrecorder onder lun neus te gaan praten. De delegatie stapte boos op, ladat de Goudsbloem-mensen negen in getal) niet ingingen op let verzoek om de bandrecorder li te zetten. JOP-bezetting heeft succes: alle partijen rond tafel In een nota aan de raad moti- reren B. en W. hun toen genomen sesluit door erop te wijzen dat sraten met een bandrecorder 13® „remmend kan werken". Iet gemeentebestuur vindt ver ier dat ze de Goudsbloemmen en zeer ver tegemoet gekomen tas. B. en W. daarover: „We had- ten ermee ingestemd dat negen tensen bij het gesprek aanwe- dg"zouden zijn, ondanks het feit «at het voor een zo effectief mo- lelijk gesprek beter is het aan- W gesprekspartners zo beperkt Hogelijk te houden". B. en "W. voegen eraan toe: Voor gesprekken-als deze is de ■«te methode: het vaststellen van de conclusie aan het eind »an de bespreking, die schrifte lijk vaststellen en daarna rond- 'enden aan de gespreksdeelne mers". Omdat de werkgroep daarmee net akkoord ging, besloten bur gmeester Roelfsema en de wet houders Collé en Bolmers te ver rekken. ■B— BLOEMSIERKUNST 1 Krabbendam Schiedam Hoogstraat 75 - Td. 366118 Klaar terwijl U wacht Let op bet juiste adres HOOGSTRAAT 104-105 SCHIEDAM Gisterochtend zijn de eisen met de twee stafmedewerkers, Arie Peter Hoogendam en Jaap van der Vlugt, doorgepraat. Van daag worden de eisen ook aan de door de bezetters zozeer ge wenste vergadering voorgelegd. De eisen behelzen vooral de me dezeggenschap van de werkloze jongeren in het JOP-beleid. Ook wordt over enige andere zaken opheldering gevraagd. Uit het gesprek van gisteroch tend tussen de stafleden en de bezetters bleek dat de onvrede bij beide partijen bestond. Jaap van der Vlugt: „Vlak voor de bezetting heeft ook de staf be seft dat het zo niet langer meer kon. Wij wisten niet hoe het ver der moest. Daarom wilden wij er juist vandaag over praten. Jul lie hebben het initiatief genomen op een erg goede manier. Er is een impasse, dat erkennen wij. Er moeten structurele veranderin gen komen." Op de manier van werken in het JOP hadden de bezetters nogal wat kritiek. Een van hen bracht naar voren: „Wat er met mij is gebeurd, is in tegenstel ling met de doelstelling van het JOP. Het JOP moet volgens mij materiele hulp bieden om de uit keringen aan te vullen en er moet plaats zijn voor groepsthe rapie. Nu biedt het JOP slechts uitstel van executie." Tijdens het gesprek met de stafleden kwam ook een oude ruzie tussen de staf en klussen- dienstoprichter Frans van der Lugt weer aan de orde. Hieruit bleek dat er verschil van mening bestaat over wat het JOP voor de werkloze jongeren moet doen. Volgens Frans van der Lugt pra ten de stafleden te veel over maatschappijveranderingen, zon der de jongeren nu te helpen. De stafleden lieten merken het JOP slechts een tijdelijke zaak te vin den, dat alleen jongeren kan hel pen die zelf initiatief tonen. De conclusie van de bezetters na afloop: „Het is duidelijk dat de stafleden als deel van de maatschappelijke structuur falen in hun benadering van de ion- geren waar het om gaat: de jon geren zonder werk. Zonder ver anderingen aan de huidige opzet kunnen wij niet akkoord gaan met het JOP zoals het nu is." Dit gebouw aan de Stadhouderslaan wil de Kruisraad graag hebben Drukke onderhandelingen zijn gaande over de locatie van het kruisgebouw centrum/oost. In principe is men het eens over het stadserf als juiste plaats. Het minst ver zijn de plannen voor Schiedam-Zuid. Een ge schikte plek is nog met gevon den. De Kruisraad droomt er van het consultatiebureau voor de TBC-bestrijding tegenover de Noletstichting over te nemen. De voorzitter van de Kruis raad, dokter Moor, zegt voor zichtig: „Het is natuurlijk nog erg prematuur, maar het zou ge weldig zijn als we-het gebouw aan de Stadhouderslaan zouden kunnen overnemen. Het is na tuurlijk veel goedkoper een be staand gebouw te kopen, dan een nieuw gebouw te moeten la ten neerzetten. Maar we gaan er dan vanuit dat de tuberculose bestrijding het geb<- 'w niet meer nodig zal hebben. De t.b.-bestrijding neemt tegen woordig andere vormen aan". Een andere mogelijkheid zit er voor Schiedam-Zuid niet in. Het oorspronkelijk geopperde plan het terrein van de gashouders aan de Dwarsstraat te gebrui ken, is zo goed als van de baan. De Dwarsstraat is volgens de Kruisraad ook te excentrisch ge legen om optimaal te functione ren. Dat de ligging van het ge bouw aan de Stadhouderslaan ook niet ideaal is, geeft de heer Moor wel toe: „Het is inderdaad een pietsie te ver van de Gorzen af en iets te dicht bij west. Maar de ligging is beter dan de Dwarsstraat." Zodra overeenstemming is be reikt over de precieze plaats van een kruisgebouw op het stadserf. wil de Kruisraad ook daar gaan bouwen. Voor alle nieuwe ge bouwen wordt in principe het zelfde bouwplan gebruikt. De Kethelse arts R. van der Veer, lid van de Kruisraad, ver telt: „De gebouwen worden van binnen eender. Ze zijn afge stemd op twintigduizend wijk bewoners. Wel krijgen ze uiter lijk een verschillend gezicht. Dat moet wei want de buitenkant moet worden aangepast bij de omgeving. De nieuwe gebouwen worden niet even duur. want de grondprijzen verschillen per wijk." De gemeenteraad heeft uit de watermüjoenen anderhalf mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van kruisgebou- wen in de wijken. Volgend jaar kan van dat bedrag al een half miljoen worden besteed aan nieuwbouw in Groenoord, een kwart ton voor de nieuwbouw op het stadserf en twee ton voor de verbouwing van het huidige kruisgebouw aan het Wibaut- plein in Nieuwland. In 1975 krijgt de Kruisraad dan nog een kwart ton voor het consultatie bureau aan het stadserf en drie ton voor het gebouw in zuid. Het halve miljoen voor het kruisgebouw aan het Bachplein, net boven Prelude, wil de Kruisraad zo snel mogelijk con sumeren Dokter Van der Veer: „Het terrein is bouwrijp. Met het geld van de gemeente kun nen we van start, hoewel dat bedrag nog geen derde van alle kosten omvat. De rest financie ren we zelf. We gaan ook een actie onder de bevolking begin nen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Raad van Bestuur van Erdal heeft voor Valdelis/Schiedam een alternatief plan opgesteld. Valdelis zou moeten verhui zen naar het Erdalpand in Mijdrecht van de Drogerijen Maatschappij, De Drogerijen Maatschappij zou dan moeten doorschuiven naar St. Truiden in België, waar ook een fabriek van Erdal staat. Bii Valdelis was men niet ver heugd over het nieuwe plan. Een woordvoerder zei ons: "We vra gen ons af of die doorschuiverii niet betekent dat het personeel in Mijdrecht blijft zjtten en wij toch op straat komen te staan". De vakbonden en de Raad van Bestuur zullen het nieuwe pian deze week verder uitwerken. SCHIEDAM De brandweer heeft gisteravond moeten blus sen in de bouwkeet van de nieu we kazerne aan de Breedstraat. Met een nevelstraal werden de vlammen gedoofd. De vermoe delijke oorzaak van de brand is een achtergebleven sigaretten peukje. De brand veroorzaakte een schade van ongeveer 3000 gulden. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM Door de plot selinge gladheid zijn gisteravond omstreeks 7 uur een hele ris on gelukken gebeurd. Bij een onge val brak een autopassagier de 76-jange mevrouw J, P. G. haar rechterarm. Verder liep niemand verwondingen op bij de onge lukken. Wel werden alle auto's beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) gevers) SCHIEDAM De Plantsoe nendienst wil een deskundige aantrekken op het gebied van gewasbescherming en gewasbe- heersmg. Deze deskundige moet gaan toezien op een zorgvuldige toepassing van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen in de Schiedamse parken en plantsoe nen. Het personeel van de Plant soenendienst zal voortaan ook beter geïnformeerd worden over het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen. Er komen nadere instructies en tevens zal het personeel op het hart gebon den worden 'ie cursus „spuiten openbaar groen" te volgen. Volgens wethouder Collé in een voorstel aan de gemeente raad, is er gezien de nu genomen maatregelen zo'n uitgebalan ceerd gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen le ver wachten, dat hij het gifspuitver bod voor de Plantsoenendienst wil opheffen. Om met de diverse middelen toch geen onnodige risico's te lo pen, zal de Plantsoenendienst regelmatig contact houden met de GG en GD en met de rijks- tuinbouwconsulent. In z'n voozstel zegt de wet houder verder dat het door ir. Chris Zijderveld kankerverwek kend genoemde middei amino- triazol naar Nederlandse maat staven geschikt is voor onkruid- bestnjding. maar dat dit middel voortaan in Schiedam alleen nog bij uitzondering gebruikt mag worden. Dit om elke verdenking tegen dit produkt weg te nemen, aldus de wethouder. Hij voegt eraan toe: „Boven dien zal aminotriazol alleen toe gepast worden na overleg met de GG en GD en de rijkstuin- bouwconsulent" De Plantsoenendienst wil m de toekomst in ruimere mate te gemoet gaan komen aan de vraag naar meer natuurlijke be groeiing m de parken en plant soenen. In het verleden heeft de dienst in de nieuwe wijken en bij ophogingswerkzaamheden natuurlijke begroeiing al kansen gegeven. In de nieuwe wijken gebeurde dat door het aanleggen van zg. bosplantsoenen en bo dembedekkers. „In het Prinses Beatrixpark is men met deze methodiek ai het verst gevor derd". aldus de wethouder. Een verandering van de be heerste naar de natuurlijke be groeiing kan slechts geleidelijk plaatsvinden, gezien de geringe financiële middelen van de ge meente, zegt wethouder Eef Col lé. Voor prima lederwaren luxe tassen sjaals handschoenen - paraplu's byouterie - geschenkartikelen Mgr. Nolenslaan 842 Schiedam. Tel. 702668 Ook voor Ie klas schoenreparatie Geen wonder., want ze bereiken bijna een miljoen lezers. En dat voor een tientje per plaatsing. TipTelefoon 010-13 63 80 of 14 74 11

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1