Jo van der Touw: 'Ons meer als sportme nsen gedragen Martinit: dit jaar verhuizen Spörtkort(jes) ^an de bal Niet genist Weerslag Sterkte Vaardigheid Impasse Spannender Jan van Geene sr. heeft de voorzittershamer weer in handen. IJs en weder dienende speelt Excelsior zondag op eigen terrein en wil aan de winnende hand blijven. De dames van Scylla verweren zich dit seizoen uitstekend. Afwachten hoe het zondag tegen Actief zal aflopen. Jo van der Touw. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Wanneer FC Nieuwland zondagmiddag rond de klok van kalf vijf kaar aclitste en uitermate belangrijke competitiewedstrijd tegen Akbenbroek heeft beëindigd, dan zal Toon Korporaal zo goed als zeker als blijvende herinnering het FC Nieuwland-shirt in zijn koffer bergen. 9 Toon Korporaal (links) speelt zondag waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd voor FCN. (Van onze handbalmedewerker) SCHIEDAM Voor de meeste Schiedamse teams zit de eerste .ronde van de zaalcompetitie erop. Bij het zien van de ranglijst, is er een behoudende stemming. Zater dagavond om 21.50 uur ontvangt het herenteam van UVG het Rotterdamse Meeuwen 3. Door het nipte verlies op Ac tief is UVG wat afgezakt, maar een misstap van koploper Actief kan hen weer tot de kanshebbers brengen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Nu wel licht de laatste oliebollen en de appelflappen wat moei zaam door het keelgat zijn verdwenen, de kruitdampen van het vuurwerk weer zijn opgetrokken, kunnen we stellen dat alles behou dens de organisatorische problemen ronc) de rantsoe nering van de' benzine weer normaal is. Het ritme zal na de vrije- en feestda gen wel enigermate ver stoord zijn, maar ach, ze hebben de cadans gauw ge noeg weer te pakken. (Van! onze sportredactie) SCHIEDAM Er is in Schiedam niet één bierkistje van zo'n onschatbare waar de dan het „kratje" by de SV enHV Schiedam. Dit kistje doet namelijk eens per jaar dienst en wel op Nieuw jaarsdag en vormt dan weer kei „podium" waarop voor- zitter„Jo van de Touw in zijn traditionele Nieuwjaars rede van zjjn club weer en kele lovende, dankbare en behartenswaardige woorden spreekt en zich verder wendt tot 'gans sportminnend Schiedam. Zo ook nu op nieuwjaarsdag besteeg rond de klok van twaalt uur onder een geweldige belang stelling de kleine doch goedlach se voorzitter weer z'n vaste stekkie weliswaar van uit een andere hoek de zaal overziend en brak Jo van de Touw zoals gebruikelijk zijn nieuw jaarsrede weer in stukken. Dit keer in vijven. Nadat hij *n ieder hartelijk welkom had ge heten, zijn blijdschap had uit gesproken, dat na een langduri ge ziekte Sander Schel weer in het Selriedam-midden toefde, de pers ook weer op de grote ver antwoordelijkheid (subsidie, to to) van de sport had gewezen, vergat hij uiteraard de interne zaken bij zijn eigen club niet. De heer Van dc Touw vol stond als eerste de gehele bouw- pioeg te complimenteren met hetgeen bereikt was bij de reali sering van het nieuw aange bouwde clubhuis en daar hij zich er terdege bewust van was dat het niet alleen de enorme verdienste van Jo Ebben was geweest, maar dat in feite een groot deel van de Schiedam-fa- milie „op de schop" had gestaan, was het toch de grote animator en uitvoerder Jo Ebben, die een langdurig applaus in ontvangst mocht nemen. Daar het bjj SV «n HV Schie dam een goede gewoonte is iemand uit de vereniging te be noemen tot sportman of sport vrouw van het jaar, bleek dit jaar de benoeming terecht te komen bij een sportploeg. Het MC Bakker-honkbal-team bleek in '73 het meest succesvolste te zijn rn als blijk van blijvende herinnering onthulde de heer Buurman, als coach van het team, in het nieuwe recreatiege- deeite een schiricrende wandfoto van de gehele ploeg. Na andermaal het glas gehe ven te hebben vervolgde voor zitter Van de Touw zijn nieuw jaarsrede met de bekendmaking van de meest verdienstelijke le den van de SV en HV Schiedam en die benoeming was wegge legd voor twee oud-gedienden en wel voor Jo van Meurs en de heer A. van de Touw sr. Hoewel de heer A. van de Touw de nieuwjaarsreceptie niet kon bij wonen ziek te bed over handigde Jo van de Touw aan de familie van Meurs en aan mevrouw Van de Touw zijn welgemeende felicitaties en liet hij naast de bos bloemen zijn woorden vergezeld gaan door de bekendmaking dat het bestuur met algemene stemmen bad be sloten de heer A. van de Touw sr te benoemen tot ere-Iid van de SV en HV Schiedam. Dat de aanwezigen het daarmee eens waren bleek wel uit het klate rende applaus die de aankondi ging oogstte. Tot slot sprak voorzitter Jo van de Touw over het probleem spelverruwing, maar beoogde ermee te zeggen, „dat vandaag 1 januari 1974 'n ieder te doen be seffen dat de vereniging van ieder lid is. Dat waar ook de vereniging moet worden hoog gehouden, binnen en buiten de lijnen en we ons moeten gedra gen als sportlieden." laatste? Dee"mhaaldata's voor het iondag-'en het zaterdagvoetbal zien er 'als volgt uit: Zondag: Ktrict 'West II speelt op 3 fe- iruari het afgekeurde program- na van-vg december en op 10 fe- ifuari het afgelaste programma >an 2 december. Zaterdag: op februari het afgekeurde pro- pmma van 8 december en op februari het afgelaste program- van'l december. WK be- iut zaterdagmiddag haar vrije smpetiiJedag door om half drie Maassluis vriendschappelijk te tieien tegen VDL. Sinds kort het wedstrijd-secretariaat van Wilton gewijzigd. De heer Sto ter heeft wegens tijdgebrek zijn y. junctie ïhoeten neerleggen. 6 Iet secretariaat wordt nu waar- anoniem door de heer Walthie, Sieirwe Damiaan 701, Schiedam, tel. 708664. 0 Pech blijft Schie- iam achtervolgen. Zondagmid- moest Jack Leemen, die het tegen RFC weer ging proberen, na een half uur de strijd opge- «i. Gevreesd wordt dat Jack teemen een meniscusoperatie Boet ondergaan. Laatste FC "ïeuwland-nieuws is, dat trai ner Clarijs zondag niet over vijf "au zijn eerste elftal spelers te- fën Abbenbroek kan beschikken. Toon Gouweleeuw zit in het Öbs (kniebanden), Wim Stad meniscus) Gé Bromsgeest heeft Bch aan beide voeten verbrand zijn Hans van Hasselt en Ti ns Kerdal om disciplinaire rede- -tl door het bestuur geschorst. Want Tóón Korporaal, de 30-jarige Schiedammer, die twee jaar geleden via Hermes DVS en Satumus bij FC Nieuwland te recht kwam, verlaat de vereni ging van voorzitter Fred Wam- mis. Toon Korporaal, die in die jaren als een verdienstelijke linksbuiten heeft gefungeerd, kan door de onaantrekkelijkheid van het regelmatig heen en weer reizen dit in verband met zijn huidige werkzaamhe den van Haarlem naar Schie dam niet langer combineren. „Het is inderdaad", aldus FC Nieuwland-secretaris Dik Hoog stad. „zeer spijtig als Toon Kor poraal ons gaat verlaten. We zijn nog volop in de slag om een promotieplaats en het laat zich dan ook raden dat we ook om die reden Toon liever niet zien vertrekken. Wij zullen zondag na de wedstrijd nog een gesprek met hem hebben en trachten er een mouw aan te passen. Mocht het voor Toon toch allemaal te veel rompslomp met zich mee brengen, dan kunnen we niet anders stellen dat we in hem een zeer gewaardeerde kracht verliezen." Behoudens de pogingen om de vleugelaanvaller te behouden, zal de Nieuwland-brigade zon dag eveneens proberen het ranglijstverschil met Abben broek te nivelleren. Waarschijn lijk is dit een te grote opgave gezien het degelijke spel dat Abbenbroek tot nu toe etaleert en dit is ook secretaris Dik Hoogstad zich bewust. „Het zal met meevallen dat weet ik best. maar we zullen er in ieder geval voor knokken. Het staat vast, dat FC Nieuwland gaat proberen aantrekkelijk en vooral offensief te voetballen." Weliswaar heeft trainer Rien Clarijs nog geen opstelling prijsgegeven, maar vast staat dat er met twee spit sen zal worden gespeeld. Abbenbroek-voorzitter Duimel is ondanks de tweede plaats die zijn ploeg gaat verdedigen niet helemaal gerust op de goede af loop. Hij vreest dat FC Nieuw land geprikkeld dit omdat Abbenbroek destijds Wilton met 60 aan de kant zette het terrein zal betreden .Boven dien". zegt Ab Duimel, „ben ik bang dat de jongens niet te zwaar aan deze wedstrijd tillen, omdat het tot op heden allemaal zo gemakkelijk is gegaan. Maar in elk geval hoop ik dat beide teams er een lekker spannend spektakel van maken." Wilton tot veel in staat De dames van HVK hebben zich buiten verwachting aange past en spreken een behoorlijk woordje mee in de competitie. Het heeft zich met 8 punten in een kopgroep van 5 genesteld. Stadsgenoot Scylla 2 voert de ranglijst aan in een ongeslagen positie. De komende strijd van HVK in de Margriethal tegen het Rotterdamse Dynamo 3 geeft hen weer alle uitzicht op een overwinning, daar de Dynamo formatie een der sterkste is. De strijd begint om 12.20 uur. Ook de heren van Wilton staan er behoorlijk voor. Samen met Schutters 2 en Meeuwen 2 vormt het de kopgroep m de promotieklasse. Om 14.20 uur treedt Wilton aan tegen het Vlaardingse WIK, dat het op eigen grond een 515 nederlaag toebracht. Ook hier mogen we dus op voile winst rekenen. De dames van Wilton gaan naar Den Haag voor de ontmoe ting met HVS. Thuis werd het een spannend treffen, waarin HVS met de grootste moeite in de laatste seconde een 67 zege uit het vuur kop siepen. Wilton beschikt, over een goede ploeg, die beslist tot meer in staat geacht mag worden, dan tot nu toe is gepresteerd. len, het zelfde totaal als DWS. De dames van Scylla verwe ren zich dit seizoen uitstekend. Ongeslagen gaan ze in de eerste klasse B aan kop. In de sporthal De Enk ontmoeten ze thans het zwakke Actief 2, dat het nog niet verder bracht dan twee overwinningen. De heren van Scylla hebben het tot nu toe niet waar kunnen maken. Vooral tegenstanders als HVAW en Indus zijn door hen niet meer in te halen met een achterstand van 6 punten. De komende strijd in Vlaardingen tegen Hollandiaan 3 geeft het weer alle uitzicht op winst. Ook de dames van DWS gaan naar Den Haag, waar het in de oude Houtrusthailen tegen Hy- giea aantreedt. Het zal geen ge makkelijke strijd worden voor DWS, ook al behaalde het thuis een 86 overwinning. De be dompte sféer in de uit de tijd zijnde Houtrusthailen geeft zijn weerslag op de ploeg. Kan DWS tot haar eigen spelsysteem ko men, spelvertragmg door zoveel mogelijk balbezit, dan is er van alles mogelijk. Maar moeilijk zal het worden. De heren van DWS treden in Ommoord aan tegen Meeuwen. In de Margriethal leverde DWS een uitstekende prestatie door het technisch vele malen sterke re Meeuwen een 1313 punten verdeling af te dwingen. Het is toch verwonderlijk dat de Rot terdamse form, tie tot nu toe slechts vijf punten wist te beha- (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Nieuwjaarsdag per traditie een dag van vele goed bedoelde wensen en talloze recepties. Een dag ook waarop voorzitters van sportverenigin gen eens „pittig" kunnen uit halen en op gevatte wijze be staande problemen extra aan dacht geven. Bijna elk clubhuis stond open en werd binnen een dronk uitgebracht op dat nieuwe, prille jaar. Zoals bijvoorbeeld bij Martinit, waar evenals vorig jaar zil het nu in de Wielerbaan kantine voorzitter Aad van de Horst tijdens een gezellige bijeenkomst het afgelopen jaar belichtte, maar waar hij ook Martirut's toekomstplannen voor 1974 ontvouwde. Een jaar dat voor Martinit ook nu weer vol ledig in beslag wordt genomen door de verhuizing naar Thur- lede. ..En daar", aldus voorzit ter Van de Horst, „dient een alsmaar groeiend Martinit met zowei jong en oud zich weer volledig voor in te zetten." Helpers weg, tweede voetbalronde Hermes DVS—VUC &HS—Neptunus H*celsior*20Delft Martinit—ASW HrsnsProgress DinteloordHBSS (4—0) PPSCVVGZ (0—0) Demos—Siod (3—i) SVDpjySCO (0—3) SfC—Rockanje WiltonNoorderkwartier iCSi'SSAbbenbroek Harvards—DRZ (3—1) RDM—Schiedamse B. (1—2) 'VCBGSS (3—1) B^-tusen. haakjes geplaatste Bito gevcn aan hoe des- psdl él ontmoetingen zijn ge- Voor sportlieden ligt dat even anders. Vooral de zwaargebouw de atleet, die gemakkelijk in ge wicht toeneemt, zal deze dagen een tikje harder moeten zwoe gen om de extra pondjes kwijt te raken. Omdat „vorm" immers vaak afhankelijk is van het juiste gewicht. De oefenchefs zullen daarom wat meer inspanning verlangen, maar dat dient een ieder te ac cepteren. Hard werken hoort nu eenmaal bij een sportman. An ders kom je er niet en blijf je hangen in de grauwe midden moot of verdwijn je van het to neel. Daarom is er voor 't ko mende weekend nog heel wat werk te verstouwen. "Want (ijs en wederdieneilde) zal het eerste volledige programma van de za terdag en zondagsectie in 1974 worden overheerst door een aantal confrontaties die er njet om liegen. Het programma staat bol van de boeiende krachtme tingen en daarom kunnen we niet anders stellen: het wordt een mentaliteitskwestie. Neem nu DHL dat, net ais alle andere verenigingen de spieren heeft soepei gehouden door vriendschappelijk te spar ren in een boeiend gevecht is gewikkeld om zich bij de eerste vier te handhaven. De Kethe- laars krijgen het enorm moei lijk, want zij dualeren met nummer zes, Neptunus, dat twee punten minder vergaarde. Laat ons wel zijn: als DHS de Rotter dammers twee punten afdwingt terrein voordeel valt ook niet te verwaarlozen dan blijven de papieren voor Piet Roozen c.s. nog steeds gunstig Hermes staat zo pril in het nieuwe jaar voor een van de be langrijkste wedstrijden van het seizoen Ln alle nuchterheid be tekent het gevecht tegen het knap voetballende VUC een vier-puntenstrijd. Winst zet Hermes nog meer in het zon licht, terwijl verlies betekent dat Unitas de blauwwitter» van de eerste plaats verdringt. Wel ke voorwaarden wil men nog meer voor een boeiend duel? Weliswaar weten de mannen van Henk Nebbeltng zo zoetjes aan wat het betekent koploper te zijn, maar wij wensen de ploeg toch sterkte. Men is geneigd Alblasserdam in 3D als favoriet te beschouwen op grond van de grote techni sche vaardigheid, ware het niet dat men juist m dit kamp klaagt over ae vele kansen die de ploeg in de laatste wedstrijden onbe nut laat. Van deze „kwaal" zal het afhangen of Albiasserdam een serieuze titelkandidaat is Schiedam kan. de „suo-top" maar ook zichzelf een dienst bewijzen door het opruk kende Aibiasserdam een halt toe te roepen, maar of dit lukt is twijfelachtig. Met Excelsior'20 is het precies omgekeerd. De Thur- ledeheren verkeren in een soort „zegeroes" en dat maakt het voor rode lantaarn-drager Delft extra moeilijk. De slag rond het knusse Excelsior-nest wordt zo doende voor beide ploegen een zaak-van-leven-en dood. In de top van 4F is het mo menteel een enorm gedrang. Het Dordtse ASW, Martinit's tegen stander, daarentegen zit op een tweesprong. Die situatie vormt voor ASW een prikkel om Mar tinit stevig aan de tand te voe len, maar de roodwitten van Dik Hoogenboom verkeren in een ongenaakbare vorm en wie de respectievelijke kwaliteiten ver gelijkt ontkomt er niet aan Mar tinit als favoriet te bestempelen. Ursus, gesteund met een aantal goede oefenwedstrijden in de broekzak, zal ongetwijfeld zijn positie verbeteren door Progress met lege handen huiswaarts te zenden. In de zaterdagsectie KNVB staat de tweede confrontatie tussen PPSC en VVGZ op de voetbalkalender. De eerste zon overgoten partij eindigde des tijds in een bril (00), maar de PP-ers verkeerden toen nog in een impasse, die sindsdien volle dig overwonnen is. De mannen van trainer Andre Corveleijn prijken maar wat mooi boven aan en discussies omtrent de krachtsverhouding behoeft geen betoog, want hier geldt zonder meer een ééntje. Het andere kanspaardje, HBSS, speelt een uitwedstrijd tegen Dinteloord. Hoewel dit team op een revan che is belust waardoor het voor HBSS alles behalve ge makkelijk wordt hangt een overwinning voor een groot deel van de oranje-schutterscapaci- teiten af. In de RVB-regionen zullen WK en GTB hun geduld nog een weekje op de proef moeten stellen, maar zien we het uitstekend draaiende GSS de strijd aanbinden met het ver in de onderste helft toevende BVCB. Alhoewel de thuisclub op eigen bodem tot de gekste din gen in staat is. achten wij het team niet sterk genoeg, om de GSS-formatie op de knieën te dwingen. Promotie of kampioenschap De voetbalcompetitie blijkt niet alleen voor de KNVB vertegen woordigers bijzonder spannend, ook in afdeling kunnen we ons geen boeiender competitie voor stellen dan nu het geval is Promotie oi kampioenschap: De voetbalcompetitie blijkt niet alleen voor de KNVB-vertegen- woordigers bijzonder spannend, ook in afdeling kunnen we ons geen boeiender competitie voor stellen dan nu het geval is. De mogelijkheden op een kampioenschap mogen dan voor SVDPW, SFC en DRZ zeer reëel zijn, toch blijft het voor hen een eerste vereiste dat zondag tegen respectievelijk SCO, Rockanje en The Harvards de duels m po sitieve zin worden beëindigt Ook voor Demos, dat er bepaald met rooskleurig voorstaat, zal met ieder punt blij zijn. Wel licht dat de brigade van trainer Joop van Meerwijk zal trachten vanuit zijn sterke verdediging met snelle uitvallen Siod te overrompelen. Schiedamse Boys en Wilton zijn ook op winst gebrand en daarom belooft de confrontatie op Harga tussen Wilton en Noorderkwartier een enerverend duel te worden en zal Schie damse Boys ailes op alles zetten om RDM op eigen grond naar een nederlaag te spelen. De suc cessen van FC Nieuwland blij ven ook niet onopgemerkt. De strijd om een promotieplaats is voor de volgelingen van trainer Clarijs nog helemaal open. Zon dag ontvangt men Abbenbroek en we houden het gewoon op een ééntje. Dit betekent dan te vens dat men de Abbenbroekers de tweede eompetitienederlaag heeft bezorgd.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1