Ton voor de ontruiming panden in Hoofdstraat Conflict iret- landelaar ontra BRIMZEEL-DELTALLOYD Bewoners Boumanldiniek boos Reeks bezwaar schriften groeit ZWEMBAD-ZUID OPEN TAEELTENNISTOPPER: eurótax 15.11.22 a a a a a a a tc a h_T VRIJE VOLK PAGINA 17 IPS vtN ■(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De versluierde wolken rond het Jongeren Opvang Project (JOP) zijn opgelost. De conflictsituatie, ■die na de brand in het JOP-pand was ontstaan is geanaly seerd. De stafleden hebben een aantal aanbevelingen en conclusies op papier gezet. Jop-stafmedewerkers: Jaap van der Vlugt en Ar ie Pieter Hoogendam SCHIEDRM Voor al uw verlichting-stereo-app. klenren-T.V. Het hele laatste stuk Hoofdstraat moet tegen de grond voor de Déltawaterkering. - P I I I i ffcv a a a a a a i i «js a a a a Stichting Zwembaden Schiedam Zwembad-Zuid" Westfrankelandsedijk 3 Tel.: 26 16 82 Op ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 zal het overdekte zwembad voor het publiek worden opengesteld. TARIEVEN ATTENTIE Abonnementen zijn vanaf zaterdag 9 februari a.s. verkrijg baar. Coupons van spaarders kunnen voor zowei abonnementen, als ieskaarten ingeleverd worden. Aanvragen voor zwemlessen vanaf dinsdag 12 februari a.s. aan de kassa van het zwembad van van 9.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 14.30 uur. Het zwembad is op zaterdag 9 en zondag 10 februari voor het publiek als kennismaking GRATIS TOEGANKELIJK Alle inlichtingen aan de kassa a.s. i i B 1 I B i B i B B SCHIEDAM Zaterdag "en geweldige tafeltennis ser in de Beurs. SCHIEDAM Voor het uitkopen van bedrijven uit saneringspanden aan de Hoofdstraat kan de gemeen te in de komende tijd een ton besteden. De commissie Gemeentewerken heeft gis teravond een voorstel hier over goedgekeurd. Nu moet ook de gemeenteraad het krediet nog aanvaarden. FR, 0wöfe sfy/ heeft uitgediend eren zelf moeten nieuw J JP opzetten Uit de aanbevelingen is te lezen dat de twee beroepskrachten geen heil meer zien in het voortbestaan van het JOP, zoals dat bijna een jaar heeft gefunctioneerd. De taken, die het JOP in de afgelopen maanden zijn toegevallen, worden in de aanbevelingen verdeeld over een aantal nieuw op te richten instanties. Zo concludeerde Jaap van der Vlugt en Jan-Pieter Hoogendam, de twee beroepskrachten: 'JOP heeft in de relatief korte periode die achter ons ligt een aanzet kunnen geven in het proces van bewustwording bij de deelne mers. Onze doelstelling een steunpunt te zijn bij de proble men rond de factor arbeid, is daarbij echter wel verschoven naar een steunpunt bij de ver werking van een veelzijdige problematiek, waarvan de ar beidssituatie er één was. We moesten van 't JOP en JAC (Jongeren adviescentrum) wor den en tegelijkertijd open jonge ren centrum. De informatieve functie over arbeidsproblemen voor jongeren raakten ook op de achtergrond. JOP raakte in con flict met zijn eigen doelstelling. De situatie werd voor ons en de deelnemers onhoudbaar. De aanbevelingen op korte ter mijn van Van der Vlugt en Hoo gendam: starten van werkprojecten in het kader van de WSW. aanstelling van een ombuds man voor uitkeringskwesties. verruiming van mogelijkhe den binnen het club- en buurt huiswerk. aanstelling van een 'sociaal" ombudsman. stichting van een JOP, voor langdurige werklozen. Het nieuwe JOP moet, aldus de stafleden, worden opgezet door de groep jongeren, die in het bestaande JOP al pleitte voor 24-uurs opvang. Deze wens was ondermeer een aanleiding tot de bezetting van het JOP- pand in december. Het nieuwe JOP zou moeten voorzien in eet- en slaapgelegenheid, gezellig heid en opvang in moeilijke si tuaties. Als de jongeren hebben bewezen dat het project levens vatbaar is, met steun van de ge meente, kan een beroepskracht worden aangesteld. Behalve de oplossing voor de directe probleemsituaties, doen de JOP-stafleden aan een serie aanbevelingen die zijn gericht op beleidsveranderingen op lan gere termijn. Volgens Van der Vlugt en Hoogendam moet er in Schiedam een groot inventarisa tie onderzoek op gang worden gebracht, dat zal leiden tot ad viezen voor het Schiedamse jeugdbeleid. Zo moeten een. aantal objec tieve gegevens worden verza meld over ondermeer werkgele genheid, wonmgbestand, oplei dingsmogelijkheden, inkomens verdeling en vrijet ,dsbesteding. Via enqueter'ng zoi ien persoon lijke gegevens k- ,men worden verzameld over woonsituaties, onderwijsniveau en arbeidsver leden. Broenvest 58, tel. 26."*JS Kieuwlaodpleio 57, teL 7OJL60 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse feestartikelenhande laar J. H. Villerius is „ont zettend kwaad" op de politie. Een carnavalsavond die hij op zaterdag 2 maart in zaal Arcade zou organiseren, is getroffen door het ,nee' van de afdeling Bijzondere Wet ten van de politie. Volgens de heer Villerius hij bezit de feestartikelenzaak Het Masker aan het Broersveld motiveert Bijzondere Wetten haar afwijzing door te stellen dat de heer Villerius „slechts" een privé-persoon is. ,.En toe stemming voor carnavalsfeesten wordt alleen gegeven aan een vereniging met statuten en een bestuur." Het tegenargument van de heer Villerius is dat de Schie damse carnavalsvereniging De Rietzeilers waarvan hij lid is, tijdens haar eerste carnavals avond vorig jaar werd opgericht. „Toen was tevoren dus wel aan een privé-persoon toestemming gegeven om een carnavalsavond te organiseren", meent de heer Villerius. Door het conflict met de poli tie dreigt de feestartikelen'han- delaar te worden opgescheept met een strop van honderden guldens. Zo zijn de affiches voor de avond al gedrukt en ver spreid en zijn verder gehuurd: zeal Arcade, een boerenkapel, conferenciers uit Brabant en de Schiedamse plaatjesdraaier Martin Green. Nog bozer is de heer Villerius op het „nee" van de politie (en 'ook van de burgemeester, die in dit soort zaken advies krijgt van de politie), omdat hij op het stadskantoor en van de zaaleige naar van Arcade te horen had gekregen, dat de avond zonder problemen door zou kunnen gaan. Ook nijdig is hij op de behan deling die hij deze week cp het hoofdbureau bij de afd. Bijzon dere Wetten kreeg. „Op een be paald moment zeiden ze maak alsjeblieft dat je wegkomt tegen mij en mijn zoon", aldus de heer Villerius. Op het 'hoofdbureau zegt hoofdinspecteur Willems van Beveren, dat een camavalsver- gunning alleen wordt gegeven aan verenigingen en met aan een privé-persoon, die commer ciële oogmerken heeft, zoals de heer Villerius. Over de toestem ming vorig jaar aan De Rietzei lers is hem niets bekend. Eén lichtpuntje is er nog voor Ville rius. „Als bij de vergunning aanvraagt onder de naam van een vereniging, is er een kans dat het gemeentebestuur „ja" zegt, aldus de hoofdinspecteur. Reactie hierop van de heer Villerius jr. „vreemd hoor. We hebben bijv. reünies van ons reisbureau. Dat Is ook een com merciële zaak. En daarvoor krij gen we wel toestemming." De heer Villerius en zijn carnavalsaffiche boos op de politie B i 1 I I B I i I i I i I i I 1 i 1 i I a i De voorlopige openingstijden zijn ais volgt: zondag 9.00-17.30 maandag 7.00- 9.00 12.00-13.30 16.00-22.00 dinsdag 7.00- 9.00 12.00-13.30 16.00-17.30 20.30-22.00 woensdag 7.00- 9 00 12.00-17.45 20.30-22.00 donderdag 7.00- 9 00 12.00-14.00 16.00-22.00 vrijdag 7.00- 9.00 12.00-13.30 16.00-20.30 zaterdag 9.00-17.30 Tijdens de schoolvakanties van het L.O. is het zwembad ook op werkdagen geopend van 9.00 - 12.00 en 13.30 - 16.00 uur 15 minuten voor sluitingstijd sluit Je kassa. 1 1 J kinderen t/m 15 jaar volwassenen enkel bad 1,25 1,65 10 badenkaart 11,25 15,50 abonnement voor 1 maand 10,50 13,75 abonnement voor 1 jaar 126,- 165,- leskaart voor A 6 maanden 34,- 45,- leskaart voor A/B 3 maanden 17,- 22,50 bezoek koffiebar 0,50 0,50 1 f It Opmerkingen: 1." Hen abonnement geeft 1 maal per dag recht op toegang gedurende max. één uur. Een leskaart geeft recht op 2 maal les per week op vastgestelde dagen en uren, excl. toegangsprijs. 2. De geldigheidsduur van abonnementen kan elke dag ingaan. 3. Bij voldoende animo kunnen aparte zwemlestijden voor dames of heren worden ingesteld. 4. In het instruktie-bassin zijn z.g. „Spartei-uurtjes" ingesteld. Deze zijn voor kleuters beneden 4 jaar, die na onder leiding van hun ouders te zijn verkleed en gedoucht door deze ouders vrijheid in het water kunnen worden bijgebracht; daarna zijn ze bij 4 jaar geschikt voor zwemles. (Voor lopig gepland op woensdagmiddag 14.00 - 15.00 en 15.00 - 16.00 uur.) r "v£ f i I a B H H B B H B •nzeel Keukens ontvangt -enommeerde team van U oyd uit Amsterdam en wat n de voorafgaande duels tegen deze tegenstander nooit gezegd kon worden is nu wel het geval: de Bruijnzeel forma tie is in dit duel licht favoriet. Uit de eerste twee wedstrijden in de ereklasse hebben Ustovic, Lingen en Van de Broek vier winstpunten gehaald en men staat nu samen met Tempo Team aan de leiding. Delta Lloyd zal naar verwacht wordt, uiterst geconcentreerd achter de tafel komen want de Amster dammers hebben echt wel iets goed te maken. Vorige week verloren zij vrij verrassend met 64 van Iduna. De Schiedamse topspelers moeten het zaterdag avond opnemen tegen Karei De ken, Bert Schoofs en Leo Lucas. Hoewel op dit moment reden is om aan te nemen dat Delta Lloyd niet ïn topvorm is, blijft dit team toch wel een. formatie met veel „inhoud" die ineens haar kracht weer kan bewijzen. Bij de strijd om de NTTB-cup van afgelopen zondag boekten Ustovic en Lingen beiden succes tegen' Deken en Schoofs die dui delijk een off-day hadden. Als zij dit resultaat zaterdagavond in een ongetwijfeld bomvolle Korenbeurs kunnen herhalen liggen de kansen voor Bruynzeel bepaald gunstig. Zaterdagavond zal antwoord gegeven worden op de vraag of het Schiedamse ta- feltennistrio een belangrijke rol gaat spelen in de stri'jd om het kampioenschap van Nederland. De wedstrijd begint om 6 uur. Bruynzeel Keukens II ontmoet het Delftse Phoenix om 2 uur in een thuiswedstrijd en ook deze ontmoeting staat in het teken van de topplaats in de promotie ereklasse. Beide teams wonnen hun eerste wedstrijd en het zal zeer zeker een interessante krachtmeting worden. Bedrijven zullen panden aan de Hoofdstraat moeten ontrui men in verband met de aanleg van de Deitawaterkermg, waar bij het laatste stuk Hoofdstraat helemaal zal worden gesloopt. Behalve voor de ontruiming van panden aan de Hoofdstraat denkt de gemeente ook snel geld nodig te hebben voor het kopen, van panden in de binnenstad en elders in Schiedam. Voor de schadeloosstellingen van binnenstadsbedrijven is ook om een krediet van honderddui zend gulden gevraagd. Voor an dere ontruiming wil de gemeen te beschikken over een. kwart ton. In augustus heeft de gemeen teraad een krediet van 25.000 gulden gevoteerd voor schade loosstellingen als gevolg van huurbeèindiging en ontruiming van bedrijfspanden. Dit geld is op. De gemeente wil nu meer artslag hebben om de ontruimers vlot een financiële tegemoetko mt te geven. Daarom is nu ge- vn^gd om een krediet van 225.000 gulden. De financiering van de twee ton zal vorens de gemeente geen probleem opleveren. Het Huk betaalt tachtig percent op grond van het besluit 'bijdragen reconstructie en sanering'. Dit gaat op voor de kredieten voor de binnenstad. Het geld voor de ontruiming van Hoofdstraat-panden wordt ook goeddeels door het Rijk ge subsidieerd op grond van de Deltawet. Hoeveel het Rijk in de kosten zal bijdragen 'is nog niet den het plan voor de uitbreiding bekend. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Er heerst onrust in de Boumankliniek voor al coholisten in Schiedam. Maandagmiddag hoorden de bewoners dat de heer G. A. Bakker, recreatief medewerker, was gesehorst. De reden: Hij zou niet voor zijn werk geschikt zijn. De bewoners waren het met de schorsing niet eens. Ze stel den daarom een petitie op, ge richt aan de directie van de Bou- manstichting, met daarin de eis het besluit in te trekken. Als dat niet gebeurde, zouden ze de kli niek bezetten. Gisteravond heeft de genees heer-directeur een tussenoplos sing voorgesteld die door alle partijen is aanvaard. Maandag middag gaan alle betrokkenen (directie, staf, bewoners en de heer Bakker) rond te tafel zitten om een tussenoplossing te vin den. „Als onze eis niet wordt inge willigd, bezetten we het huis alsnog," aldus Jan van den Berg, de voorzitter van de bewoners commissie. „Inderdaad liep de belangstelling terug voor het zwemmen, het klaverjassen en het sporten, waarvan de heer Bakker de leiding had. Maar daartegenover stond, dat we voor al onze problemen bij hem terecht konden en meestal een oplossing vonden. Er zijn na tuurlijk psychiaters en psycholo gen aan de kliniek verbonden, maar die zijn er niet altijd. De heer Bakker wel." „De bewoners hebben, zelf bij ons geklaagd over het gebrek aan recreatieve voorzieningen," aldus de heer W. den Baas, alge meen directeur van de Bouman kliniek. „De heer Bakker bleef dus in gebreke. Ik kan me best voorstellen dat hij een ver trouwd figuur was, die de bewo ners niet kwijt willen. Maar dan moeten ze ook niet klagen dat ze niet kunnen sporten. We zou den de heer Bakker kunnen handhaven in een andere func tie, maar dan moet toch iemand anders zijn plaats innemen, maar alleen al uit financieel oogpunt kunnen wij niet links en rechts functies creëren." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De lijst bezwaarschriften die de Werkgroep Schiedam ter publicatie aanbiedt groeit gestaag. Dit keer worden vier punten uit het gemeen telijk bestemmingsplan, voor de binnenstad aangeroerd. Op grond van overwegingen van milieuhygiënische aard te kent de werkgroep protest aan tegen de voorgestelde bouw van een parkeergarage vlak bij de Lindenhof. Door de komst van de garage wordt de geluidshinder in de binnenstad verergerd. In de tweede plaats, aldus het be zwaarschrift, vormt de lucht vervuiling ten gevolge van auto gebruik in de omgeving een ne gatief aspect voor het woonmi- lieu. Verder noemt het bezwaar schrift de situering van de par keergarage in het centrum extra verontrustend, omdat de binnen stad van Schiedam, ten gevolge van de ligging binnen het Rijn- mondstankgebied toch al niet be paald een optimaal leefklimaat biedt. Het tweede bezwaar schrift richt zich tegen de te genstrijdigheid tussen de doel stellingen en de voorschriften voor de bouwhoogten. Volgens de doelstellingen zou er niet hoger mogen worden ge bouwd dan vier woonlagen, ter wijl in de voorschriften wordt gerekend met vijf, zes en zeven De verkrotte huizen zijn al weg, maar of cr nu achter de Lindehof een parkeergarage moet komen om de leegte op te vullen is nog een grote vraag. Volgens het bestemmingsplan wel, maar vele Schie dammers zijn er fel op tegen bouwlagen voor gemengde be stemmingen. Het derde bezwaarschrift is ge kant tegen de gebruikte rappor ten bij de totstandkoming van het bestemmingsplan. De twee rapporten, „Analyse en ontwik kelingsprogramma stadscentrum Schiedam" en „Binnenstad en winkelfunctie in Schiedam", zijn door de projectontwikkelings maatschappij Empeo vervaar digd. Het bezwaarschrift: „Dat men van bestuurszijde dus prat gaat op het feit, dat men zijn eigen plannen zelf maakt, moet dus wel met een korreltje zout worden genomen: immers men maakt de plannen met de on- derzoekbril van Empeo voor de ogen." Volgens het bezwaarschrift is de bevolkingsprognose die in het plan wordt gehanteerd ook ver keerd. In het Bmpeo-rapport wordt uitgegaan van 90.000 per sonen, terwijl Rijnmond met 77.500 inwoners rekening houdt. Ook is volgens de werkgroep Schiedam te weinig rekening ge houden met de geïsoleerde lig ging van Schiedam-Noord. Het vierde bezwaarschrift is gericht tegen de in het bestem mingsplan gebruikte terminolo gie.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1